Arkivoli misterioz i gurtė

Shko poshtė

Arkivoli misterioz i gurtė

Mesazh  Odin prej 30.07.13 19:02

Arkivoli misterioz i gurtėNjė ekip arkeologėsh tė Universitetit tė Leicesterit (Britani e Madhe), ka vazhduar gėrmimet nė vendin ku verėn e shkuar u gjetėn gjurmė tė njė manastiri franēeskan dhe eshtrat e mbretit anglez, Richardit III, i vrarė mė 1485, nė njė luftė qytetare tė njohur si Lufta e Trandofileve.

Nėn vendparkimin e  Leicesterit me atė rast janė gjetur edhe disa varre, duke pėrfshirė edhe njė arkivol pėr tė cilin arkeologėt besojnė se ėshtė mihur mė shumė se 100 vjet para se aty tė varrosej Richardi III.

Kėrkimet tani ndodhen nė fazėn kur pritet tė hapet arkivoli me kapak tė gurtė. “Arkivolet e gurta nuk janė tė zakonshėm nė Leicester dhe ky ėshtė rasti i parė qė kemi zbuluar njė arkivol tė gurtė plotėsisht tė ruajtur nė njė rrėnojė mesjetare arkeologjike”, ka deklaruar udhėheqėsi i gėrmimeve, profesori Matthew Morris i Universitetit tė Leicesterit.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi