Feja drejt zhdukjes?!

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Feja drejt zhdukjes?!

Mesazh  Zattoo prej 29.07.13 10:14

Feja drejt zhdukjes?!"Fetė do tė zhduken deri nė vitin 2041”, thotė psikologu irlandez, Nigel Barber, nė studimine tij tė titulluar: “Why Atheism Will Replace Religion” (“Pse ateizmi do tė zėvendėsojė fenė”), tė cilin do ta publikojė nė muajin gusht.

Studimin e tij Barber e ka bėrė nė 137 shtete. Ndėrsa, sipas tij, nga kėto hulumtime doli se nė ēdo shtet tė zhvilluar, ateizmi ėshtė nė rritje. Rezultatet e hulumtimit tė tij i shkroi nė njė artikull pėr ‘Psychology Today’. Ai vė nė dukje se nė vendet nė zhvillim, tė tilla si ato tė Afrikės, feja ende ka rrėnjė tė thella nė jetėn e njerėzve.  Nė anėn tjetėr, nė shtetet e zhvilluara evropiane ateizmi ėshtė nė rritje. Barber pėrmend si shembuj Suedinė (64 pėr qind ateistė), Danimarkėn (48 pėr qind ateistė), Francėn (44 pėr qind ateistė) dhe Gjermaninė (42 pėr qind ateistė).

Antropologėt, thotė Barber, vitet e fundit merren me ēėshtjen se pse ateizmi ėshtė nė rritje nė vendet ekonomikisht tė zhvilluara. Antropologu, James Fraser, pohon se feja ėshtė njė mjet me tė cilin njerėzit ndihmohen tė pėrballen me pasigurinė ekzistenciale. Barber beson se kjo tezė ėshtė e saktė. "Ka shumė gjasa qė ateistė do tė jenė njerėzit me shkollė qė jetojnė nė qytete”, thotė ai.

Barber, gjithashtu pohon se ka shumė ateistė nė vendet ku pabarazia ekonomike ėshtė mė pak e theksuar, si edhe nė vendet me institucione tė forta tė shtetit tė mirėqenies. Religjioni gjithashtu nxit shumimin, thotė ai, prandaj kjo ėshtė e pashmangshme nė kulturat e drejtuara kah bujqėsia, kur bashkėsitė familjare kanė nevojė pėr krahė tė papaguar pune.

Zhvillimi shoqėror, sipas psikologut irlandez, me kohė do tė zėvendėsojė tėrėsisht religjionin nė dobi tė ateizmit. Barber parashikon qė religjioni do tė zhduket tėrėsisht nė 30 vitet e ardhshme.
avatar
Zattoo

635


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Feja drejt zhdukjes?!

Mesazh  Jetmira prej 30.07.13 8:11

Shikoni peralla me mbret shikoni !

Qe sa ekziston Feja din te me pergjgjigjet ndokush ketu ?!

Sa jemi ne ketu ne bote gjalle , Fe do te kete pergjithemone !
avatar
Jetmira

528


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Feja drejt zhdukjes?!

Mesazh  Trigon prej 30.07.13 23:39

Feja nuk do te zhduket kurre por leni ato pallavra te djallit
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.308


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Feja drejt zhdukjes?!

Mesazh  Arsenic prej 31.07.13 13:31

Feja do te ekzitoj derisa te ekzistoje edhe njeriu.
Feja eshte krijuar per masa (BAGETIA ME INTELEKT) qe te vetedijesohet shpirterisht me ane te frikes ndaj Zotit.
Njeriu qe eshte i ngritur dhe i ndricuar shpirterisht nuk ka nevoje per fe sepse ai eshte mbi fete , dhe zakonisht masa e quan profet apo te shenjte.
Kete tipar mund ta kete cdo njeri por zakonisht masat preferojne qe te tjeret (Bariu - institucionet fetare) ti udheheqe "shpirterisht".
avatar
Arsenic

71


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Feja drejt zhdukjes?!

Mesazh  Arb prej 31.07.13 14:50

Studimi mbase mund te jete i sakte, por titulli i studimit nuk korrespondon me realen. prapa religjionit eshte dashur te potencohet ai i krishter, sepse studimi dhe evulimi i "ateizmit" eshte hasur tek zonat me popullsi te komunitetit krishter.

Realisht per fat te keq, tendenca e perqafimit te "ateizmit" si religjion sa vjen e shprehet ne disa vende te Europes, krahas konvertimeve nga Krishterimi ne fe te tjera. Sepse ai njeri qe ka pasur nje breng gjat jetes , ka bere nje mekat dhe eshte orjentuar tek kisha per t'ja falur ate mekate, sot sheh se si aty ku ka marre si konfirmim "faljen e mekatit", ka qene pjella e mekateve, qe nga pedofilizmi deri tek komplotet dhe luftrat masovike. Duke qene se te krishteret fene e bazojne ne aspekt horizontal, duke e nderlidhur perkushtimin ndaj Zotit nepermes shenjtoreve qe vet i shenjterojne, ne momentin kur kuptojne se shenjetoret paskan qene vet fytyra e mekatit, si shenje hakmarrje largohen nga ajo fe.

Por, faktkikisht kjo eshte nje periudhe tranzicioni, sepse vet qenja njerezore eshte e krijuar qe ne vete te kete te integruar dhe sensin e besimit. Cdo njeri gjat jetes ballafaqohet me nevojen e te njohurit te Krijuesit ose Fuqine Absolute dhe duke qene te sinqerte dhe te perkushtuar ne rrugen e njohjes, do ta njohin Krijuesin
,Si do qe te jete kete hendek mes religjionit te krishter dhe fytyres se vertet te shenjetoreve te saj, njerezit e shfrytezojne qe te konvertohne ne Islam, jo rastesisht sot kjo fe njeh ngritjen e saj me te larte ne ato zona
avatar
Arb

57


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Feja drejt zhdukjes?!

Mesazh  Arb prej 31.07.13 15:00

Paradox shkruajti:Feja do te ekzitoj derisa te ekzistoje edhe njeriu.
Feja eshte krijuar per masa (BAGETIA ME INTELEKT) qe te vetedijesohet shpirterisht me ane te frikes ndaj Zotit.
Njeriu qe eshte i ngritur dhe i ndricuar shpirterisht nuk ka nevoje per fe sepse ai eshte mbi fete , dhe zakonisht masa e quan profet apo te shenjte.
Kete tipar mund ta kete cdo njeri por zakonisht masat preferojne qe te tjeret (Bariu - institucionet fetare) ti udheheqe "shpirterisht".

Per ta kuptuar fene si nocion me e pakta qe duhet, eshte te jeshe njeri i menchur apo dhe normal.
respektivisht nje njeri i menchur dhe normal asnjeher nuk e mohon Zotin, por ka nga ata qe shpallin lufte trupit , zemres dhe arsyes, per mos ta njohur Krijuesin


Edituar pėr herė tė fundit nga Arb nė 31.07.13 15:05, edituar 1 herė gjithsej (Reason for editing : ..!)
avatar
Arb

57


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Feja drejt zhdukjes?!

Mesazh  55 prej 02.08.13 17:51

Perderisa te kete njerez do te kete edhe fe, fene e krijoi vete njeriu dhe smund ta shkaterroi dot ate.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


283


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Peace.

Mesazh  Mystery85 prej 04.08.13 22:06

Mjafton qe te jesh pak i informuar dhe te lexosh me teper se nje pjese e humbur e shoqerise per te kuptuar iluzionet qe kan krijuar njerzit me fene(me shpikjen e saj).

Ndoshta shum persona ne kete bote nuk duan te informohen mbi realitetin dhe ngelen mbrapa duke besuar ne vitet e humbura te historise se njerzimit.Mjafton te mendosh per universin e pafundem,per historikun e fese (qe ka rreth 200 versione te fese se krishtere te bazura nga Egjipti i lashte).Duke menduar per kishat dhe xhamit e mbuluara me flori thjesht nga mania qe kan njerzit per te fituar para.

Derisa PAPA vendos kryq floriri ne qafe dhe ulet tek karriget te lara me flori duke ber kontrastin me vendet e afrikes dhe shum vendeve te tjera ne bote qe jan duke kerkuar mbijetesen jo lluksin.Mjafton te dish pak nga fizika,matematika per te hedhur posht perrallat e besimeve fetare qe jan ne bote.Duke menduar thjesht per luftrat dhe viktimat qe ka krijuar feja krishtere dhe islame.Duke kujtuar djegiet e panumerta te filozofeve ne kohet e perparme te bera nga kisha(qeveria e atehershme),vdekje te filozofeve vtm se kishin nje mendim ndryshe nga ta.

Njeriu duhet te mendoj te arsyetoj dhe cdo gje mund te arrihet nepermjet arsyes te vetdijshme te pakontrolluar nga DIKUSH qe ti as nuk e shikon.
avatar
Mystery85

Fridrih Niēe tha se Zoti ka vdekur. Kjo s’ėshtė e saktė, meqė Zoti as qė ka ekzistuar fare. E si mund tė vdes atėherė? Jeta ėshtė, ka qenė gjithmonė dhe gjithmonė do tė jetė.
Tė ashtuquajturat religjione deri tani tė kanė folur ndryshe. Ato kanė thėnė: hiqni dorė nga jeta! Unė ju them: Jetoni! Ato e mohojnė jetėn, e unė e afirmoj atė.
Ato flasin se jeta ėshtė diē e keqe, iluzion, dhe pėr kėtė e krijojnė idenė abstrakte tė Zotit qė s’ėshtė asgjė mė shumė se sa projeksion i mendjes sė tyre.
Ata i falen projeksionit tė tillė.
Kjo ėshtė aq jointeligjente, aq pafundėsisht marroqe, sa qė ėshtė ēudi e madhe si miliona njerėz mund tė besojnė nė pakuptimsi tė tilla.
Ajo qė ekziston lidhet nė emėr tė disa projeksioneve tė mendjes sė tyre.
Zoti ėshtė vetėm fjalė, por jo, ata thonė se Zoti ėshtė i vėrtetė.Kurse jeta ėshtė realitet. Ti e ndjen atė nga tė rrahurit e zemrės sate, ajo pulson nė gjakun tėnd, ajo ėshtė gjithkund pėrreth - nė lulen, nė lumin, nė yjet. E ata thonė se e tėrė kjo ėshtė maja, iluzion. Pohojnė se e tėrė kjo ėshtė pėrbėrė nga ėndrrat.
Atėherė e krijojnė Zotin - dhe natyrisht, secili pėr vete e krijon Zotin sipas konceptit tė vet. Prandaj kishte mijėra zota.
Ajo ėshtė vetėm imagjinata jote. Ti mund tė krijosh zotin me katėr kokė, me njė mijė duar. Kjo varet nga ti, kjo ėshtė loja jote. Dhe njerėz tė tillė kanė folur... kanė helmuar kuptimin e tė tjerėve.
Unė tė them - jeta ėshtė e vėrtetė e vetme qė ekziston.
Nuk ekziston Zot tjetėr, pėrpos jetės.
Prandaj, lejoja vetes qė tė tė marrė me vete jeta, nė tė gjitha trajtat e saj, ngjyrat, pėrmasat - i tėrė ylberi, tė gjitha notat e muzikės.


1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Feja drejt zhdukjes

Mesazh  elektronika prej 05.08.13 22:08

Persa kohe ne kete bote do te kete idiote  (Mendje te kontrolluar nga dogmat) do te kete Fe.
Feja eshte shpikje e njerezve te zgjuar per te nenshtruar budallenjte.
avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........79


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Feja drejt zhdukjes?!

Mesazh  55 prej 07.08.13 8:54

ketu na qendroka zgjuarsia te perfitojme nga budallenjte, zgjuarsi e madhe kjo

ku duhet te besojme ne pastaj vetem ne astrologji, horoskop, meterologji, gazetave, lajmeve, politik etc
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


283


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Feja drejt zhdukjes?!

Mesazh  Arb prej 07.08.13 15:03

Crash shkruajti:Njeriu duhet ta hap mendjen dhe ta mesoj realitetin me mendjen e tij, e sa i perket fejes mua kjo me duket vetem nje humbje kohe nje budallaki njerzore te cilet besojn ne disa gjera qe nuk i kan par dhe pa pasur fare prova,dhe kjo gje neve na ben qe te ngelemi mbrapa,njeriut i duhet ta meosj historin e vertet mbe fet se si i shpiku njeriu ato dhe cfar interesash paten,prandaj ne duhet te mesojn ne shkencen ton ajo e cila do ekzistoj gjithmon dhe do na hap rruget drejt se vertetes

Shkenca ne asnje pike nuk eshte kundershtuar nga feja (flas per at Islam), as edhe feja nuk ka hasur ne kundershti te hapur ndaj shkences se mirfillt, biles kur'ani ne shume cheshje ka qene pararendes i zbulimeve te medhaja shkencore, si ne embrionologji, hidrologji, universi, krijimi i saj dhe dijet mbi universin, ne botanik, gjeografi, histori etj...
Feja s'u krijua nga njerezit, por njerezit u larguan nga feja, duke thurrur besime te kota dhe duke humbur Udherefyesin e jetes.Qellimi i reliligjionit eshte lehtesim per jeten e individit, familjes dhe shoqerise. Cdo gje qe eshte ne ndihmesi te nje jetese kualititative perfshihet ne fe, pjesa tjeter i takon pjelles se mendjes se njerit i dirigjuar nga epshi, duke pasur per aleat djallin
avatar
Arb

57


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Feja drejt zhdukjes?!

Mesazh  Crash prej 07.08.13 15:19

Arb shkruajti:
Crash shkruajti:Njeriu duhet ta hap mendjen dhe ta mesoj realitetin me mendjen e tij, e sa i perket fejes mua kjo me duket vetem nje humbje kohe nje budallaki njerzore te cilet besojn ne disa gjera qe nuk i kan par dhe pa pasur fare prova,dhe kjo gje neve na ben qe te ngelemi mbrapa,njeriut i duhet ta meosj historin e vertet mbe fet se si i shpiku njeriu ato dhe cfar interesash paten,prandaj ne duhet te mesojn ne shkencen ton ajo e cila do ekzistoj gjithmon dhe do na hap rruget drejt se vertetes

Shkenca ne asnje pike nuk eshte kundershtuar nga feja (flas per at Islam), as edhe feja nuk ka hasur ne kundershti te hapur ndaj shkences se mirfillt, biles kur'ani ne shume cheshje ka qene pararendes i zbulimeve te medhaja shkencore, si ne embrionologji, hidrologji, universi, krijimi i saj dhe dijet mbi universin, ne botanik, gjeografi, histori etj...
Feja s'u krijua nga njerezit, por njerezit u larguan nga feja, duke thurrur besime te kota dhe duke humbur Udherefyesin e jetes.Qellimi i reliligjionit eshte lehtesim per jeten e individit, familjes dhe shoqerise. Cdo gje qe eshte ne ndihmesi te nje jetese kualititative perfshihet ne fe, pjesa tjeter i takon pjelles se mendjes se njerit i dirigjuar nga epshi, duke pasur per aleat djallin
Perse pra feja e mohon ekzistimin e alienve apo thot se njeriu eshte i krijuar nga balta kto shum mir shkenca e verteton se njeriut ka bazen e gjenetikes po te njejtat me majmunin veqse disa defornime ndryshojn si shtylla kurrizore etj.Edhe feja thot se gjenetikat ishin te ndara qe nga krijimi i tokes i insekteve i gjithqkaje dhe qe nuk mund ta bej njeriu ndonje perzirje ADN por sot po ka shum perzirje ADN nga kafshet te cilet i bejn njerzit kush mund ta dij se koh me par ka pasur shkenc shum me te zhvilluar edhe se e kan ditur si eshte krijuar universi hidrologjin dhe se ka mundur te ket pasur shkatrrim te madh ku mund te ket humbur gjithqka ku kan mundur te mbeten shenime sepse toka dhe ekzistimi ne te eshte kirjuar me miliona vite e kur'ani 1400 vite kjo eshte nje diferenc shum e madhe
avatar
Crash

Mos dorėzimi eshte arritja drejt qellimit78


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Feja drejt zhdukjes

Mesazh  elektronika prej 07.08.13 19:00

I dashur "Profesor i vogel" apo "i vogli profesor" une thashe qe "budallenjte besojne ne fe. Te zgjuarit, me fe, nenshtrojne budallenjte".Nuk te them une ku te besosh ti. Ti beso ku te duash, ku ta ndjesh veten me mire.
avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........79


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Feja drejt zhdukjes?!

Mesazh  Crash prej 07.08.13 19:21

elektronika shkruajti:I dashur "Profesor i vogel" apo "i vogli profesor" une thashe qe "budallenjte besojne ne fe. Te zgjuarit, me fe, nenshtrojne budallenjte".Nuk te them une ku te besosh ti. Ti beso ku te duash, ku ta ndjesh veten me mire.
Pajtohem me mendimin tend edhe un mendoj njesoj si ty
avatar
Crash

Mos dorėzimi eshte arritja drejt qellimit78


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Feja drejt zhdukjes

Mesazh  elektronika prej 07.08.13 19:30

Falemnderit per mbeshtetjen "Crash"
avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........79


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Feja drejt zhdukjes?!

Mesazh  Arb prej 07.08.13 19:42

Crash shkruajti:
Perse pra feja e mohon ekzistimin e alienve apo thot se njeriu eshte i krijuar nga balta kto shum mir shkenca e verteton se njeriut ka bazen e gjenetikes po te njejtat me majmunin veqse disa defornime ndryshojn si shtylla kurrizore etj.Edhe feja thot se gjenetikat ishin te ndara qe nga krijimi i tokes i insekteve i gjithqkaje dhe qe nuk mund ta bej njeriu ndonje perzirje ADN por sot po ka shum perzirje ADN nga kafshet te cilet i bejn njerzit kush mund ta dij se koh me par ka pasur shkenc shum me te zhvilluar edhe se e kan ditur si eshte krijuar universi hidrologjin dhe se ka mundur te ket pasur shkatrrim te madh ku mund te ket humbur gjithqka ku kan mundur te mbeten shenime sepse toka dhe ekzistimi ne te eshte kirjuar me miliona vite e kur'ani 1400 vite kjo eshte nje diferenc shum e madhe

Gjithmon nje ateist per baz mer shkencen, gjoja se me te i kundervihet fese. Por ateisti ka harruar se shkenca evulon dhe nuk eshte ajo "shekence" qe nxirte njeriun me stergjysh majmunin. Dhe kjo eshte fatkeqesia me e madhe e nje ateisti, ai tash po qe se insiston ne dogma te vjetra , quhet injorant i shkalles se pare, sepse shkenca bashkohore i a mundeson kete pasqyre. E per tu dukur pak me trendy, tash ata besojne ne Zot, por s'besojn ne fe,,,, gje qe dhe kjo eshte nje injorance e skajshme.
Per ufot, me pak sot flet shkenca e mirfillt, ato s'jan gje vetem se peralla pa mbret.
Habija me e madhe eshte se si ende sot ka tipa qe mendojn se per stergjysh kan majmunin, Fundja mbase njerezit perparojne ne dije dhe zhvillohen menderisht, por djalli eshte po ai i fillimit, per at insiston ende nje
njeri modern ta kthej ne nje kafshe...sikur gjithmon!


Edituar pėr herė tė fundit nga Arb nė 07.08.13 19:45, edituar 1 herė gjithsej (Reason for editing : ...!)
avatar
Arb

57


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Feja drejt zhdukjes?!

Mesazh  Albi4all prej 09.08.13 15:53

sa mir po e veteton shkenca relitetin e e kuranit
shembull : shkenctaret vetetuan se hekuri eshte i ardhur ne tok e at zoti xh.h. e kometoi para shum vitesh ne Kuan se Ai e dergoi hekurin ne tok per mirsin e njerzve
dhe shum shembuj te tjere te cilet humbin njerzit mos besimtar i mohojn faketet qe i solli ne toke per te vertetuar se Zoti egziston
zoti ju mshiroft
avatar
Albi4all

“Kur tė shohėsh njė njeri tė mirė, mundohu tė tejkalosh
shembullin e tij, kur tė shohėsh ndonjė njeri tė keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti tė njėjtat tė meta.”

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Feja drejt zhdukjes?!

Mesazh  Marlend prej 12.08.13 1:45

sa te trashe m'duken kto muslimant,i kan tana shpikjet n'ku'ran(simas tyne t'pakten) dhe sa here shkenca avancon perpara,kta duartrokasin dhe thojn:-Ishte n'ku'ran!!! Ka met shkenca mu bazu n'ku'ran..hahhahah..te ishte per ku'ran perendimi s'do ishte ky qe asht por do t'ishte shum mrapa lindjes..
Shndet e pare
avatar
Marlend

toleranca eshte celesi drejt zhvillimit

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Feja drejt zhdukjes?!

Mesazh  Albi4all prej 12.08.13 17:54

marlend apo si quehsh ni fjal e urt popullore thot " pa i hip kalit mos e shaj" dhe un te them ty pa e lexue librin mos e shaj
Napoleoni ka thene bota do te ishte ne qetsi vetem atehere kur do te udheheqej me regullat e Kuran-it e flet vetem ajo qe te vjen ne goj por do te vij koha dhe to te shohim kush do te jet i humbur
dhe sa per fen qfardo qe te jet un rrespektoj fen tende por e kam obligim te tregoj edhe per timen ti apo kushdo tjeter
avatar
Albi4all

“Kur tė shohėsh njė njeri tė mirė, mundohu tė tejkalosh
shembullin e tij, kur tė shohėsh ndonjė njeri tė keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti tė njėjtat tė meta.”

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Feja drejt zhdukjes?!

Mesazh  Trigon prej 17.08.13 0:18

marlend shkruajti:sa te trashe m'duken kto muslimant,i kan tana shpikjet n'ku'ran(simas tyne t'pakten) dhe sa here shkenca avancon perpara,kta duartrokasin dhe thojn:-Ishte n'ku'ran!!! Ka met shkenca mu bazu n'ku'ran..hahhahah..te ishte per ku'ran perendimi s'do ishte ky qe asht por do t'ishte shum mrapa lindjes..
Shndet e pare
Ja vargu ku flitet per hekurin ne Kuran

…Dhe Ne e kemi zbritur edhe hekurin nė tė cilin ka forcė tė madhe dhe dobi pėr njerėzit… (Sure el-Hadid: 25)

Keshtuqe pa e lexuar mos ja fut kot se mbi 1000 vargje ne Kuran kane te dhena shkencore ku asnje e dhene nuk eshte kundershtuar deri me tash nga shkenca dhe as qe do te kundershtohet ose vertetohet e kunderta e asaj qe eshte thene ne Kuran.Por pabesimtarit eshte njejte si ja kallzove argumentet si nuk ja kallzove prap se prap nuk beson.Ata/ato kane sy por nuk shohin ata/ato kane veshe por nuk degjojne fjalen e besimit.Eshte e kot te bisedosh me ta edhe pse e dine te verteten prap se prap nga inati dhe meria ndaj te vertetes qendrojne ne mosbesim.
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.308


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Feja drejt zhdukjes?!

Mesazh  Marlend prej 17.08.13 17:57

Trigon shkruajti:
marlend shkruajti:sa te trashe m'duken kto muslimant,i kan tana shpikjet n'ku'ran(simas tyne t'pakten) dhe sa here shkenca avancon perpara,kta duartrokasin dhe thojn:-Ishte n'ku'ran!!! Ka met shkenca mu bazu n'ku'ran..hahhahah..te ishte per ku'ran perendimi s'do ishte ky qe asht por do t'ishte shum mrapa lindjes..
Shndet e pare
Ja vargu ku flitet per hekurin ne Kuran

…Dhe Ne e kemi zbritur edhe hekurin nė tė cilin ka forcė tė madhe dhe dobi pėr njerėzit… (Sure el-Hadid: 25)

Keshtuqe pa e lexuar mos ja fut kot se mbi 1000 vargje ne Kuran kane te dhena shkencore ku asnje e dhene nuk eshte kundershtuar deri me tash nga shkenca dhe as qe do te kundershtohet ose vertetohet e kunderta e asaj qe eshte thene ne Kuran.Por pabesimtarit eshte njejte si ja kallzove argumentet si nuk ja kallzove prap se prap nuk beson.Ata/ato kane sy por nuk shohin ata/ato kane veshe por nuk degjojne fjalen e besimit.Eshte e kot te bisedosh me ta edhe pse e dine te verteten prap se prap nga inati dhe meria ndaj te vertetes qendrojne ne mosbesim.
Po sa i ēuditshem paske mbet o burr i dheut? po sa vjet ka kurani qe ka ardh e sa vjet ka hekuri ??? a thu nuk u njifte hekuri kur erdhi kurani?? hajde argument hajde... hahahahah edhe kjo shpikje e kuranit.... :)))
avatar
Marlend

toleranca eshte celesi drejt zhvillimit

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Feja drejt zhdukjes?!

Mesazh  Marlend prej 17.08.13 18:01

Albi4all shkruajti:marlend apo si quehsh ni fjal e urt popullore thot " pa i hip kalit mos e shaj" dhe un te them ty pa e lexue librin mos e shaj
Napoleoni ka thene bota do te ishte ne qetsi vetem atehere kur do te udheheqej me regullat e Kuran-it e flet vetem ajo qe te vjen ne goj por do te vij koha dhe to te shohim kush do te jet i humbur
dhe sa per fen qfardo qe te jet un rrespektoj fen tende por e kam obligim te  tregoj edhe per timen ti apo kushdo tjeter
A e shef sa kot ja fut ti shoku,si kau peles (mbas qe kishe shkrujt me kale edhe ti).. Tesh ēa duhet me mendu un per ty e argumentin tand e islamin ne pergjithsi kur ti m'bjen per argument Napoleonin.....a nuk e njeh kush ishte??...As ma shum e as ma pak se dreqi(antikrisht) ndoshta asht islami vete antikrishti se kur ti referohesh ne Napoleonin un nuk di ēa me mendu ma per islamin :))))
Tungi !!
avatar
Marlend

toleranca eshte celesi drejt zhvillimit

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Feja drejt zhdukjes?!

Mesazh  Marlend prej 17.08.13 18:05

un nuk lexoj kuran por ju qe e lexoni shifni pak aty ēa thote per motorret BIO... hahahaahhaah jam i bindun qe do te jete por asht ēeshtje kohet sa ta gjejn dijetart e famshem harap :))))
avatar
Marlend

toleranca eshte celesi drejt zhvillimit

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Feja drejt zhdukjes?!

Mesazh  Albi4all prej 17.08.13 19:26

e di shoku nuk me vjen keq fare qe thua fjale te tilla " mosbesimtaret gjithmon mundohen ta poshtrojn fene islame po fundi eshte afer " dhe do te shohim kush ja fut kot
avatar
Albi4all

“Kur tė shohėsh njė njeri tė mirė, mundohu tė tejkalosh
shembullin e tij, kur tė shohėsh ndonjė njeri tė keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti tė njėjtat tė meta.”

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Feja drejt zhdukjes?!

Mesazh  Marlend prej 17.08.13 22:50

Albi4all shkruajti:e di shoku nuk me vjen keq fare qe thua fjale te tilla " mosbesimtaret gjithmon mundohen ta poshtrojn fene islame po fundi eshte afer " dhe do te shohim kush ja fut kot
Jo une por ju qe bini argumente t'kota...
ps: ti thu:- Fundi asht afer ! - Mu m'lind pytja :- Sa afer ??? Sa kohe ka qe thohet se fundi kenka afer??
E dyta,une nuk jam jobesimtar por besoj ne Zot e jo n'prralla harapsh pa lidhje !
Klm...
avatar
Marlend

toleranca eshte celesi drejt zhvillimit

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Feja drejt zhdukjes?!

Mesazh  Trigon prej 17.08.13 23:00

marlend shkruajti:sa te trashe m'duken kto muslimant,i kan tana shpikjet n'ku'ran(simas tyne t'pakten) dhe sa here shkenca avancon perpara,kta duartrokasin dhe thojn:-Ishte n'ku'ran!!! Ka met shkenca mu bazu n'ku'ran..hahhahah..te ishte per ku'ran perendimi s'do ishte ky qe asht por do t'ishte shum mrapa lindjes..
Shndet e pare
Po sa i ēuditshem paske mbet o burr i dheut? po sa vjet ka kurani qe ka ardh e sa vjet ka hekuri ??? a thu nuk u njifte hekuri kur erdhi kurani?? hajde argument hajde... hahahahah edhe kjo shpikje e kuranit.... :)))[/quote]E thash Ata/ato kane sy por nuk shohin, kane vesh por nuk degjojne dhe nuk dua te vazhdoj me tutje edhe pse e verteta eshte tek ana jone.Zoti te udhezofte ne rrugen e drejte.
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.308


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Feja drejt zhdukjes?!

Mesazh  Marlend prej 18.08.13 2:01

...''Ata kane sy por nuk shohin,ata kane vesh por nuk degjojne'' shprehja ma e bukur e ma e gjetun per vete islamikt qe e kane trunin hu ...>>
avatar
Marlend

toleranca eshte celesi drejt zhvillimit

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Feja drejt zhdukjes?!

Mesazh  Arb prej 19.08.13 17:04

Marlend shkruajti:
Po sa i ēuditshem paske mbet o burr i dheut? po sa vjet ka kurani qe ka ardh e sa vjet ka hekuri ??? a thu nuk u njifte hekuri kur erdhi kurani?? hajde argument hajde... hahahahah edhe kjo shpikje e kuranit.... :)))
Se nuk e kupton, eshte ne rregull, por te shkruajsh "argumente " te tilla, si kunderpergjegje eshte kokrra e injorances....

Kura'ni flet per zbritjen e hekurit, pra ai s'eshte i perbere brenda reaksioneve ne toke, ku se fundmi e ka zbulura shkenca. Nuk e ka kuptimin , se ne momentin qe u fol per hekurin, ai befas zbriti ne toke!!!

Kur'ani gjithashtu flet perpikmerishte per te gjitha fazat e zhvillimit te embrijonit, gje qe shkenca tash sa e ka zbuluar, e kjo sdo te thote se njerezit filluan te lindnin, qe pas ketij shpjegimi.

Kur'ani flet per bashkimin e deteve qe s'perzihen, qe shkenca kohes fundit e ka zbuluar, por kjo sdo te thote se qe ne ate moment filluan te bashkoheshin e mos perziheshin detrat.

Kur'ani flet per malet qe luajn rolin e perforcuesit te shtreses se tokes, sikur gozhda qe mban stofin e ngjitur per derrase, por kjo sdo te thote se qe ne ate momente u shfaqen malet....

Shembuj te tille ka me qindra, qe shkenca kohes fundit, (apo mbase do te duhet ende kohe qe tio deshifroj dhe shembuj te tjere), i ka zbuluar...Dhe kjo per ty mund te duket loje fjalesh, por per njerzimin ata qe duan, kjo eshte nje ndihmese e madhe per lehtesimin e jetes ne kete bote.

P.s. Nese deshiron te shfrysh epshin duke share islamin, me mire bere tek popujt dhe individet , qe doren ne zemer, nje pjese e tyre jane totalisht jasht rruges se Islamit, por qe thiren "mysliman", se sa te shpifish per kur'anin dhe sunetin e Muhamedit a.s., sepse ata jane pa te meta, e po qe se ti guxon dhe i shton te "meta" te kthehen ty ata te meta, ne syte e te tjereve...

Shendet...!
avatar
Arb

57


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Feja drejt zhdukjes?!

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi