A mund Zoti tė krijojė njė qenie si vetja e Tij ?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

A mund Zoti tė krijojė njė qenie si vetja e Tij ?

Mesazh  Asgardian prej 25.07.13 1:03

Vertete kjo pyetje troket ne mendjen e secilit prej nesh.
Materializmi dhe Teizmi jane dy rrymat qe ndeshen me se shumti ne lidhje me Zotin dhe Rastesine.

Sipas Materializmit, Asgje ne Univers nuk ka qellim dhe gjithqka qe ndodh ne hapsire ndodh si pasoje e rastesis dhe nevojes dhe se Universi osht i pafund qe ka ekzistuar nga pafundsia dhe vazhdon drejt pafundesise dhe ne te njejten kohe pranojne se eshte relativ.
Jeta ka filluar Spontanisht dhe vazhdon drejt rruges se pa mend, ne asnje menyre apo tjetren Materializmi nuk e pranon Krijimin. Apo ndonje intepretim Fetar,

Sipas Teizmit respektivisht Monoteizmit Asgje ne Univers nuk ndodh Radtesisht, shkaku nxer pasoje e keshtu me radhe deri te Krijuesi perfundimtar *ZOTI* ne ISLAM ( AL-LAHU) Nuk ka dyshim se Universi eshte krijuar nga Zoti ėshtė i gjithėfuqishėm. Fjalia “Vėrtet Zoti ėshtė i fuqishėm pėr gjithēka” ėshtė e gdhendur nė mendjen e ēdo besimtari nė Zotin. Megjithatė, mund tė na vijnė nė mendje gjėra tė cilat Zoti nuk mund t’i krijojė. Nė kėtė rast, si mund tė pranojmė se Ai ka njė fuqi tė pafundme dhe se ėshtė i gjithėfuqishėm? Teizmi dhe Mesimi Fetar e pranojn Relativitetin sikurse edhe Materializmi mirepo Materializmi njekohesisht supozon se Pafundsia ekziston dhe se Materia nuk do te zhduket, pra relativiteti nuk i pershtatet infinitit (pafundsise) sepse infiniti osht supozim i botes jo materiale, Finiti osht i mundshem e jo infiniti sepse Infiniti osht i mundshem aq sa nje qenje qe nuk eshte , pra me fjal te tjera Rastesia nuk ka fuqi vepruese dhe si e till nuk mund te Ekzistoje. Mirepo Kete tez shume shkecetar materialist sikur nuk deshirojn ta pranojn me vetdijen e tyre.

A mund Zoti tė krijojė njė qenie si vetja e Tij?

Nėse pranojmė se mundet, atėherė duhet tė pranojmė me automatizėm se nuk ėshtė e pamundur qė Zoti tė ketė tė barabartė. Dhe nėse pranojnė se Ai nuk mund tė krijojė njė qenie tė tillė, atėherė duhet tė pranojmė si Ai nuk ėshtė i gjithėfuqishėm.

Kjo pyetje dhe plot tjera si kjo nuk janė tė reja dhe janė parashtruar nė mesin e njerėzve qė nga kohėt mė tė lashta. Dijetaret janė pyetur nė mėnyra tė ngjashme dhe kanė dhėnė pėrgjigje pėr kėto pyetje. Pėrgjigjet e tyre mund tė pėrmblidhen tė gjitha nė njė pohim tė vetėm, gjegjėsisht nė pohimin se fuqia pėr tė kryer njė gjė, qoftė ajo edhe njė gjė e pakufizuar dhe e pafundme, ėshtė e kushtėzuar me premisėn qė ekzistenca e kėsaj gjėje tė konfirmohet nga intelekti dhe arsyeja, pra tė konsiderohet si diēka e mundur. Fuqia nuk ėshtė relevante pėr gjėrat qė nuk janė esencialisht tė mundura dhe qė konsiderohen tė pamundura nga intelekti.

Kur i masim sė jashtmi mendimet tona, do tė shohim se kemi dy lloje mendimesh:

Lloji i parė janė mendimet, pėr ekzistencėn e jashtme tė tė cilave intelekti nuk sheh ndonjė pengesė. Qė tė vijnė nė ekzistencė, kėto mendime kanė nevojė vetėm pėr fuqi. Kėtu pėrfshihet universi me madhėshtinė e tij, me hapėsirėn, yjet, me nebulat, me galaksitė e me gjėrat e tjera, tė cilat ishin gjėra tė mundshme dhe u sollėn nė ekzistencė nėpėrmjet fuqisė sė pafundme tė Zotit.

Lloji i dytė janė gjėrat, krijimi i tė cilave konsiderohet i pamundur nga intelekti dhe nga arsyeja dhe qė si pasojė, e kanė tė pamundur tė ekzistojnė. Kjo nuk ėshtė ngase fuqia krijuese ėshtė e pamjaftueshme ose e mangėt, por ngase kėto gjėra janė esencialisht tė paafta pėr ta pranuar ekzistencėn.

Pėr tė qenė mė tė qartė, kur intelekti i vendos kėto gjėra nė peshoren e gjykimit dhe i mat, sheh se pėr kėto ēėshtje nuk ka njė mundėsi ekzistence, pavarėsisht sa e pafundme tė jetė fuqia e Krijuesit. Me fjalė tė tjera, mangėsia buron nga vetė gjėja e imagjinuar dhe jo nga krijuesi.

Pėr shembull, nėse i kėrkohet njė rrobaqepėsi tė qepė njė fustan nusėrie duke pėrdorur drurė dhe tulla ndėrtimi ose nėse i kėrkohet njė piktori tė bėjė njė pikturė tė bukur tė njė fazani mbi erėn e mėngjesit ose mbi valėt e detit, s’ka dyshim se qė tė dy do tė thonė se mjetet e pėrmendura nuk janė tė pėrshtatshme pėr qėllimet qė kėrkohen. Njė fustan nusėrie nuk mund tė qepet nga tullat e nga druri dhe njė pikturė nuk mund tė bėhet mbi erėn ose mbi valėt e detit.

Kur themi se nuk mund tė pikturohet ose nuk mund tė qepet, e dimė se kjo nuk ėshtė pėr shkak tė paaftėsisė sė piktorit ose tė rrobaqepėsit por pėr shkakun se gjėrat e kėrkuara nuk janė tė ndėrlidhura me njėra-tjetrėn. Me instinktin e tij, njerėzimi ka arritur tė kuptojė se tullat dhe druri nuk janė mjete pėr tė qepur njė fustan nusėrie dhe se ėshtė e pamundur tė pikturohet mbi erėn ose mbi valėt e detit. Shembuj tė tillė janė tė shumtė.

Intelekti i secilit mund tė kuptojė se ėshtė e pamundur qė njė gjė tė ekzistojė dhe tė mos ekzistojė njėkohėsisht, qė njė llambė tė jetė e ndezur dhe e fikur njėkohėsisht ose qė njė gotė tė jetė krejt e mbushur dhe krejt e zbrazur njėkohėsisht. Pamundėsia e kėtyre gjėrave ėshtė e vetėkuptueshme pėr arsyen dhe intelektin. Askush, sado tė fortė ta ketė imagjinatėn, nuk mund ta paramendojė ekzistencėn e kėtyre gjėrave kundėrthėnėse me njėra-tjetrėn. Ēdo person, pavarėsisht sa e paktė tė jetė dituria e tij, e di se dy herė dy bėjnė katėr dhe se ėshtė e pamundur qė ky kombinim tė jetė i barabartė njė ditė me tre dhe njė ditė tjetėr me pesė.

Nga kėta shembuj mund tė kuptojmė se ēėshtjet qė janė natyrisht tė pamundura, janė jashtė sferės sė fuqisė dhe se nė kėto raste, pėrdorimi i fjalės “fuqi” (ose aftėsi) ėshtė i gabuar dhe i pavend. Fuqia ėshtė pėrherė e ndėrlidhur me gjėrat qė janė tė mundshme dhe me gjėra qė mund tė fitojnė ekzistencė.

Pas kėtij shpjegimi, tė kthehemi sėrish tek shembujt e pėrmendur fillimisht dhe tė shohim pėrse janė tė pamundur

Njė pėrsiatje e shpejtė mjafton pėr tė kuptuar se arsyeja pėrse fuqia ėshtė e ndarė prej kėtyre gjėrave janė pamundėsitė, tė cilat nuk mund tė pėrfshihen nė sferėn ku vepron fuqia. Pėr shembull, ekzistenca e njė qenieje tė ngjashme me Zotin ėshtė e pamundur. Dijetarėt e kanė vėrtetuar me dėshmi tė qarta njėshmėrinė e Zotit nė ēdo diskutim qė ka tė bėjė me cilėsitė e Tija. E dimė se ėshtė e pamundur qė tė ekzistojė njė qenie e barabartė me Tė. Nė kėtė rast, tė supozosh se Zoti mund tė ketė tė ngjashėm, ėshtė njė supozim i pamundur. T’i kėrkosh Zotit tė krijojė njė qenie si vetja e Tij ėshtė njėsoj si tė pyesėsh a mund tė krijojė Zoti njė gjė tė pamundur.

Me fjalė tė tjera, pėrfundimi nė tė cilin na sjell pohimi se Zoti krijon njė qenie si vetja e Tij, ėshtė se kjo qenie, duke qenė njė qenie relative, duhet tė jetė njėkohėsisht edhe e kundėrta, gjegjėsisht tė jetė njė qenie absolute dhe vetėekzistuese. Ajo duhet tė jetė njėkohėsisht edhe e kufizuar edhe e pakufizuar. Ajo duhet tė mos ketė ekzistencė tė pavarur (si pasojė e faktit se ėshtė e krijuar nga Zoti) por njėkohėsisht edhe tė ketė ekzistencė tė pavarur (pėr faktin se ėshtė si Zoti).

Kjo do tė thotė tė bashkosh dy pohime kundėrthėnėse dhe sipas arsyes dhe intelektit njerėzor, ėshtė njė gjė e pamundur. Nėse Zoti krijon njė qenie si vetja e Tij, kjo do thotė fillimisht se ajo ėshtė njė gjė e krijuar nga Zoti dhe si pasojė, duhet tė jetė e kufizuar dhe pa njė ekzistencė tė pavarur. Por nė anėn tjetėr, ngase ėshtė “si Zoti”, kjo qenie duhet tė jetė vetė-ekzistuese dhe e pafundme. Tė bashkohen kėto dy pohime nuk ėshtė tjetėr veēse tė bashkosh dy gjėra tė kundėrta dhe kundėrthėnėse me njėra-tjetrėn.

# Artisti #
avatar
Asgardian

Nėse unė besoj nė Zot dhe Zoti nuk ekziston..nuk humbi gjė
.
Por nėse unė nuk besoj nė Zot dhe Zoti ekziston unė humbas shumė.!

85


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

http://fb.com/psikologjiajone

Mesazh  Muneer prej 15.09.13 0:16

Me zot kuptojme gjithcka qe ne shohim edhe nuk shohim. Zooti eshte gjithckaja. Zoti eshte i gjithe universi, zoti jemi dhe ne dhe planetet dhe galaktikat dhe dimensionet, planet. A mund te kete zot tjeter? Jo, sepse zoti zot mbetet. Gjithckaja mbetet gjitcka.. Mund ti shtosh galaktika, planete, njerez, dimensione ama nuk ka si te krijohet nje zot i ri.. Eshte si te shtosh ne rere, edhe me shume rere, ajo prap rere do te mbetet.
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

338


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund Zoti tė krijojė njė qenie si vetja e Tij ?

Mesazh  Asgardian prej 17.10.13 21:21

Psiko-Parapsikologjia shkruajti:Me zot kuptojme gjithcka qe ne shohim edhe nuk shohim. Zooti eshte gjithckaja. Zoti eshte i gjithe universi, zoti jemi dhe ne dhe planetet dhe galaktikat dhe dimensionet, planet. A mund te kete zot tjeter? Jo, sepse zoti zot mbetet. Gjithckaja mbetet gjitcka.. Mund ti shtosh galaktika, planete, njerez, dimensione  ama nuk ka si te krijohet nje zot i ri.. Eshte si te shtosh ne rere, edhe me shume rere, ajo prap rere do te mbetet.
panteist qenke .. edhe plus asaj nje analize teper qesharake sa qe se ke kuptu fare materialin siper
avatar
Asgardian

Nėse unė besoj nė Zot dhe Zoti nuk ekziston..nuk humbi gjė
.
Por nėse unė nuk besoj nė Zot dhe Zoti ekziston unė humbas shumė.!

85


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund Zoti tė krijojė njė qenie si vetja e Tij ?

Mesazh  number3 prej 17.10.13 21:26

por JEZUSI BIRI I VETMLINDUR A NUK ESHT SI ZOTI PERENDIA AT
avatar
number3

njeri thjesht

159


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund Zoti tė krijojė njė qenie si vetja e Tij ?

Mesazh  Asgardian prej 17.10.13 21:41

number3 shkruajti:por JEZUSI BIRI I VETMLINDUR A NUK ESHT SI ZOTI PERENDIA AT
Jezusi perderisa ka ngrene , ka pire, ka jashtqitur, eshte pastruar, edhe lodhur , rraskapitur, pergjumur, fjetur, ecur,  e shum tjera veqori nuk i perket titullit  'ZOT'  sepse Emri Zot i referohet Superiorit te gjithdijshmit te plotfuqishmit te madhit dhe te pavdekshmit unik dhe i ndryshem nga krijesat qe ai ka bere...ai eshte Ne vete dhe jo ne ngjashmeri me njerezit sepse do ta humbte titullin UNIK dhe superior..
.
pra nga kjo na jep te kutpjm qe Jezusi Eshte nje Njeri  - Profet - qe nuk mundi ta kryente tere profecine e tij per shkak te Hebrejve dashakeq
Dhe Al-llahu e ngriti lart ngat vetes qe mos ta mbysin sepse osht i dashun i Zotit, dhe Zoti e ruajti nga sherret e njerzve,
A i eshte i gjalle dhe do te kthehet qe ta permbush misionin e tij te pejgamberllekut ashtu siq veproi Muhammedi...
Ekziston nje Fe , ekziston nje ZOT,, ekzistojn shum profet dhe shum libra por 1 Mesazh......

(qe te adhurohet Al-llahu 1)
avatar
Asgardian

Nėse unė besoj nė Zot dhe Zoti nuk ekziston..nuk humbi gjė
.
Por nėse unė nuk besoj nė Zot dhe Zoti ekziston unė humbas shumė.!

85


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund Zoti tė krijojė njė qenie si vetja e Tij ?

Mesazh  number3 prej 17.10.13 21:50

artisti shkruajti:
number3 shkruajti:por JEZUSI BIRI I VETMLINDUR A NUK ESHT SI ZOTI PERENDIA AT
Jezusi perderisa ka ngrene , ka pire, ka jashtqitur, eshte pastruar, edhe lodhur , rraskapitur, pergjumur, fjetur, ecur,  e shum tjera veqori nuk i perket titullit  'ZOT'  sepse Emri Zot i referohet Superiorit te gjithdijshmit te plotfuqishmit te madhit dhe te pavdekshmit unik dhe i ndryshem nga krijesat qe ai ka bere...ai eshte Ne vete dhe jo ne ngjashmeri me njerezit sepse do ta humbte titullin UNIK dhe superior..
.
pra nga kjo na jep te kutpjm qe Jezusi Eshte nje Njeri  - Profet - qe nuk mundi ta kryente tere profecine e tij per shkak te Hebrejve dashakeq
Dhe Al-llahu e ngriti lart ngat vetes qe mos ta mbysin sepse osht i dashun i Zotit, dhe Zoti e ruajti nga sherret e njerzve,
A i eshte i gjalle dhe do te kthehet qe ta permbush misionin e tij te pejgamberllekut ashtu siq veproi Muhammedi...
Ekziston nje Fe , ekziston nje ZOT,, ekzistojn shum profet dhe shum libra por 1 Mesazh......

(qe te adhurohet Al-llahu 1)
shoko ZOTI ERDHI NE FORM NJERIU DUKE U MISHERUAR TEK JEZUSI SEPSE QE TE JET ME AFER NESH PERENDIA .... a je musliman apo ateist ti i nderuar
avatar
number3

njeri thjesht

159


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund Zoti tė krijojė njė qenie si vetja e Tij ?

Mesazh  Asgardian prej 17.10.13 21:52

number3 shkruajti:
artisti shkruajti:
number3 shkruajti:por JEZUSI BIRI I VETMLINDUR A NUK ESHT SI ZOTI PERENDIA AT
Jezusi perderisa ka ngrene , ka pire, ka jashtqitur, eshte pastruar, edhe lodhur , rraskapitur, pergjumur, fjetur, ecur,  e shum tjera veqori nuk i perket titullit  'ZOT'  sepse Emri Zot i referohet Superiorit te gjithdijshmit te plotfuqishmit te madhit dhe te pavdekshmit unik dhe i ndryshem nga krijesat qe ai ka bere...ai eshte Ne vete dhe jo ne ngjashmeri me njerezit sepse do ta humbte titullin UNIK dhe superior..
.
pra nga kjo na jep te kutpjm qe Jezusi Eshte nje Njeri  - Profet - qe nuk mundi ta kryente tere profecine e tij per shkak te Hebrejve dashakeq
Dhe Al-llahu e ngriti lart ngat vetes qe mos ta mbysin sepse osht i dashun i Zotit, dhe Zoti e ruajti nga sherret e njerzve,
A i eshte i gjalle dhe do te kthehet qe ta permbush misionin e tij te pejgamberllekut ashtu siq veproi Muhammedi...
Ekziston nje Fe , ekziston nje ZOT,, ekzistojn shum profet dhe shum libra por 1 Mesazh......

(qe te adhurohet Al-llahu 1)
shoko ZOTI ERDHI NE FORM NJERIU DUKE U MISHERUAR TEK JEZUSI SEPSE QE TE JET ME AFER NESH PERENDIA .... a je musliman apo ateist ti i nderuar
Je shum i ri per ket forum...
avatar
Asgardian

Nėse unė besoj nė Zot dhe Zoti nuk ekziston..nuk humbi gjė
.
Por nėse unė nuk besoj nė Zot dhe Zoti ekziston unė humbas shumė.!

85


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund Zoti tė krijojė njė qenie si vetja e Tij ?

Mesazh  number3 prej 17.10.13 21:54

jo ka 1 vit por nuk kam pare kush esht ateist e kush musliman sa flas me shum ketu por me ty se di a kam folur noj her
avatar
number3

njeri thjesht

159


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund Zoti tė krijojė njė qenie si vetja e Tij ?

Mesazh  ijj prej 17.10.13 21:56

waouuuuuuu pytje me injorat qe kam degjuar o njerz hapni syt mos beson ne erresir!
avatar
ijj

Asgje muk eshte e pamundur...

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund Zoti tė krijojė njė qenie si vetja e Tij ?

Mesazh  Asgardian prej 17.10.13 21:59

number3 shkruajti:jo ka 1 vit por nuk kam pare kush esht ateist e kush musliman sa flas me shum ketu por me ty se di a kam folur noj her
o llokum a je ksajde ti ore .??
une flas Per Al-llahun si krijues dhe ti me quan ateist..??
qfare mbetet te te them... qe vertet jam ateist.?
po ti logjiko pak oj loqk .. mesohu ti blesh njerezit jo te kerkosh prej tyre..??
une jam Musliman ...
avatar
Asgardian

Nėse unė besoj nė Zot dhe Zoti nuk ekziston..nuk humbi gjė
.
Por nėse unė nuk besoj nė Zot dhe Zoti ekziston unė humbas shumė.!

85


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund Zoti tė krijojė njė qenie si vetja e Tij ?

Mesazh  number3 prej 17.10.13 22:00

artisti shkruajti:
number3 shkruajti:jo ka 1 vit por nuk kam pare kush esht ateist e kush musliman sa flas me shum ketu por me ty se di a kam folur noj her
o llokum a je ksajde ti ore .??
une flas Per Al-llahun si krijues dhe ti me quan ateist..??
qfare mbetet te te them... qe vertet jam ateist.?
po ti logjiko pak oj loqk .. mesohu ti blesh njerezit jo te kerkosh prej tyre..??
une jam Musliman ...
ok por ajo pyetja e pare me beri te dyshoj qe je ateist a krijon ZOTI krijes si veten shum ateist e bejn kete pytje
avatar
number3

njeri thjesht

159


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund Zoti tė krijojė njė qenie si vetja e Tij ?

Mesazh  Asgardian prej 17.10.13 22:06

number3 shkruajti:
artisti shkruajti:
number3 shkruajti:jo ka 1 vit por nuk kam pare kush esht ateist e kush musliman sa flas me shum ketu por me ty se di a kam folur noj her
o llokum a je ksajde ti ore .??
une flas Per Al-llahun si krijues dhe ti me quan ateist..??
qfare mbetet te te them... qe vertet jam ateist.?
po ti logjiko pak oj loqk .. mesohu ti blesh njerezit jo te kerkosh prej tyre..??
une jam Musliman ...
ok por ajo pyetja e pare me beri te dyshoj qe je ateist a krijon ZOTI krijes si veten shum ateist e bejn kete pytje
pyetja ishte sqarim per ata qe kan dyshime dhe nuk eshte pyetje qe une e parashtroj
shiko me kan bere kte pyetje dhe kan grumbulluar material qe ta sqaroj ket problem,
respektet e mija
avatar
Asgardian

Nėse unė besoj nė Zot dhe Zoti nuk ekziston..nuk humbi gjė
.
Por nėse unė nuk besoj nė Zot dhe Zoti ekziston unė humbas shumė.!

85


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund Zoti tė krijojė njė qenie si vetja e Tij ?

Mesazh  number3 prej 17.10.13 22:12

artist nese ZOTI egziston a e ke pare me thuj ti se un per vete po permes KRISHTIT QE ESHT MISHERIMI I PERENDIS PERVYTYT FRYMES SHEJT E U BE NJERI PER TNA BASHKUAR ME ATIN
avatar
number3

njeri thjesht

159


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund Zoti tė krijojė njė qenie si vetja e Tij ?

Mesazh  Flavius prej 17.10.13 22:39

Per ta kuptuar duhet ta dini se Jezu Krishti ne realitet ishte ne fakt dy qenje siē tregon edhe emri i tij Jezus dhe Krishti.
Jezusi ishte person i zakonshem ndersa Krishti ishte qenje superiore.
avatar
Flavius

108


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund Zoti tė krijojė njė qenie si vetja e Tij ?

Mesazh  number3 prej 17.10.13 22:43

Flavius shkruajti:Per ta kuptuar duhet ta dini se Jezu Krishiti ne realitet ishte ne fakt dy qenje siē tregon edhe emri i tij Jezus dhe Krishti.
Jezusi ishte person i zakonshem ndersa Krishti ishte qenje superiore.
ne 1 fare pikE por fjala KRISHT DMTH SHELBUES
avatar
number3

njeri thjesht

159


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund Zoti tė krijojė njė qenie si vetja e Tij ?

Mesazh  Anon prej 18.10.13 3:58

number3 shkruajti:shoko ZOTI ERDHI NE FORM NJERIU DUKE U MISHERUAR TEK JEZUSI SEPSE QE TE JET ME AFER NESH PERENDIA .... a je musliman apo ateist ti i nderuar
Qesharake me te vertete per te ardhur keq! Gjithesia ska nevoje te jete afer nesh sepse ai eshte brenda nesh , or i nderuar.

avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

374


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

A mund Zoti tė krijoj njė qenie si vetja e tij?

Mesazh  Crash prej 18.10.13 12:24

Nese gjithqka qenka e caktuar si thua ti o i nderuar si mundi qe Zoti te krijohej rastesisht nese eshte i pakrijuar, prap se prap del me logjike se universi u krijua ne vetvete nga asgjeja, sesa nje Zot i plotfuqishem i krijuar rastesisht ne form qfaredo forme qe ka "Pėr shkak se ekziston njė ligj tė tillė si graviteti, universi mundet dhe do tė krijojnė vetveten nga asgjėja. Krijimi spontan ėshtė arsyeja nuk ėshtė diēka mė tepėr se asgjė, pėrse universi ekziston, pse ne ekzistojmė" fjalet e Stephen Hawking.!
avatar
Crash

Mos dorėzimi eshte arritja drejt qellimit88


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund Zoti tė krijojė njė qenie si vetja e Tij ?

Mesazh  warinmyhart prej 21.10.13 16:50

Kjo pyetje behet nga ateistet nga ata qe nuk kan besim ne zot,nga ata mosrespektues,a pe shihni njerz deri ku shkon mendja e njeriut,fjala nga albert enstein-budallakia e njeriut dhe kozmosi nuk kan kufi,per te dyten nuk jam shum i sigurt.
avatar
warinmyhart

Im waiting raing

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund Zoti tė krijojė njė qenie si vetja e Tij ?

Mesazh  Silbi prej 21.10.13 23:11

artisti shkruajti:Vertete kjo pyetje troket ne mendjen e secilit prej nesh.
Materializmi dhe Teizmi jane dy rrymat qe ndeshen me se shumti ne lidhje me Zotin dhe Rastesine.

Sipas Materializmit, Asgje ne Univers nuk ka qellim dhe gjithqka qe ndodh ne hapsire ndodh si pasoje e rastesis dhe nevojes dhe se Universi osht i pafund qe ka ekzistuar nga pafundsia dhe vazhdon drejt pafundesise dhe ne te njejten kohe pranojne se eshte relativ.
Jeta ka filluar Spontanisht dhe vazhdon drejt rruges se pa mend, ne asnje menyre apo tjetren Materializmi nuk e pranon Krijimin. Apo ndonje intepretim Fetar,

Sipas Teizmit respektivisht Monoteizmit Asgje ne Univers nuk ndodh Radtesisht, shkaku nxer pasoje e keshtu me radhe deri te Krijuesi perfundimtar *ZOTI* ne ISLAM ( AL-LAHU) Nuk ka dyshim se Universi eshte krijuar nga Zoti ėshtė i gjithėfuqishėm. Fjalia “Vėrtet Zoti ėshtė i fuqishėm pėr gjithēka” ėshtė e gdhendur nė mendjen e ēdo besimtari nė Zotin. Megjithatė, mund tė na vijnė nė mendje gjėra tė cilat Zoti nuk mund t’i krijojė. Nė kėtė rast, si mund tė pranojmė se Ai ka njė fuqi tė pafundme dhe se ėshtė i gjithėfuqishėm? Teizmi dhe Mesimi Fetar e pranojn Relativitetin sikurse edhe Materializmi mirepo Materializmi njekohesisht supozon se Pafundsia ekziston dhe se Materia nuk do te zhduket, pra relativiteti nuk i pershtatet infinitit (pafundsise) sepse infiniti osht supozim i botes jo materiale, Finiti osht i mundshem e jo infiniti sepse Infiniti osht i mundshem aq sa nje qenje qe nuk eshte , pra me fjal te tjera Rastesia nuk ka fuqi vepruese dhe si e till nuk mund te Ekzistoje. Mirepo Kete tez shume shkecetar materialist sikur nuk deshirojn ta pranojn me vetdijen e tyre.

A mund Zoti tė krijojė njė qenie si vetja e Tij?

Nėse pranojmė se mundet, atėherė duhet tė pranojmė me automatizėm se nuk ėshtė e pamundur qė Zoti tė ketė tė barabartė. Dhe nėse pranojnė se Ai nuk mund tė krijojė njė qenie tė tillė, atėherė duhet tė pranojmė si Ai nuk ėshtė i gjithėfuqishėm.

Kjo pyetje dhe plot tjera si kjo nuk janė tė reja dhe janė parashtruar nė mesin e njerėzve qė nga kohėt mė tė lashta. Dijetaret janė pyetur nė mėnyra tė ngjashme dhe kanė dhėnė pėrgjigje pėr kėto pyetje. Pėrgjigjet e tyre mund tė pėrmblidhen tė gjitha nė njė pohim tė vetėm, gjegjėsisht nė pohimin se fuqia pėr tė kryer njė gjė, qoftė ajo edhe njė gjė e pakufizuar dhe e pafundme, ėshtė e kushtėzuar me premisėn qė ekzistenca e kėsaj gjėje tė konfirmohet nga intelekti dhe arsyeja, pra tė konsiderohet si diēka e mundur. Fuqia nuk ėshtė relevante pėr gjėrat qė nuk janė esencialisht tė mundura dhe qė konsiderohen tė pamundura nga intelekti.

Kur i masim sė jashtmi mendimet tona, do tė shohim se kemi dy lloje mendimesh:

Lloji i parė janė mendimet, pėr ekzistencėn e jashtme tė tė cilave intelekti nuk sheh ndonjė pengesė. Qė tė vijnė nė ekzistencė, kėto mendime kanė nevojė vetėm pėr fuqi. Kėtu pėrfshihet universi me madhėshtinė e tij, me hapėsirėn, yjet, me nebulat, me galaksitė e me gjėrat e tjera, tė cilat ishin gjėra tė mundshme dhe u sollėn nė ekzistencė nėpėrmjet fuqisė sė pafundme tė Zotit.

Lloji i dytė janė gjėrat, krijimi i tė cilave konsiderohet i pamundur nga intelekti dhe nga arsyeja dhe qė si pasojė, e kanė tė pamundur tė ekzistojnė. Kjo nuk ėshtė ngase fuqia krijuese ėshtė e pamjaftueshme ose e mangėt, por ngase kėto gjėra janė esencialisht tė paafta pėr ta pranuar ekzistencėn.

Pėr tė qenė mė tė qartė, kur intelekti i vendos kėto gjėra nė peshoren e gjykimit dhe i mat, sheh se pėr kėto ēėshtje nuk ka njė mundėsi ekzistence, pavarėsisht sa e pafundme tė jetė fuqia e Krijuesit. Me fjalė tė tjera, mangėsia buron nga vetė gjėja e imagjinuar dhe jo nga krijuesi.

Pėr shembull, nėse i kėrkohet njė rrobaqepėsi tė qepė njė fustan nusėrie duke pėrdorur drurė dhe tulla ndėrtimi ose nėse i kėrkohet njė piktori tė bėjė njė pikturė tė bukur tė njė fazani mbi erėn e mėngjesit ose mbi valėt e detit, s’ka dyshim se qė tė dy do tė thonė se mjetet e pėrmendura nuk janė tė pėrshtatshme pėr qėllimet qė kėrkohen. Njė fustan nusėrie nuk mund tė qepet nga tullat e nga druri dhe njė pikturė nuk mund tė bėhet mbi erėn ose mbi valėt e detit.

Kur themi se nuk mund tė pikturohet ose nuk mund tė qepet, e dimė se kjo nuk ėshtė pėr shkak tė paaftėsisė sė piktorit ose tė rrobaqepėsit por pėr shkakun se gjėrat e kėrkuara nuk janė tė ndėrlidhura me njėra-tjetrėn. Me instinktin e tij, njerėzimi ka arritur tė kuptojė se tullat dhe druri nuk janė mjete pėr tė qepur njė fustan nusėrie dhe se ėshtė e pamundur tė pikturohet mbi erėn ose mbi valėt e detit. Shembuj tė tillė janė tė shumtė.

Intelekti i secilit mund tė kuptojė se ėshtė e pamundur qė njė gjė tė ekzistojė dhe tė mos ekzistojė njėkohėsisht, qė njė llambė tė jetė e ndezur dhe e fikur njėkohėsisht ose qė njė gotė tė jetė krejt e mbushur dhe krejt e zbrazur njėkohėsisht. Pamundėsia e kėtyre gjėrave ėshtė e vetėkuptueshme pėr arsyen dhe intelektin. Askush, sado tė fortė ta ketė imagjinatėn, nuk mund ta paramendojė ekzistencėn e kėtyre gjėrave kundėrthėnėse me njėra-tjetrėn. Ēdo person, pavarėsisht sa e paktė tė jetė dituria e tij, e di se dy herė dy bėjnė katėr dhe se ėshtė e pamundur qė ky kombinim tė jetė i barabartė njė ditė me tre dhe njė ditė tjetėr me pesė.

Nga kėta shembuj mund tė kuptojmė se ēėshtjet qė janė natyrisht tė pamundura, janė jashtė sferės sė fuqisė dhe se nė kėto raste, pėrdorimi i fjalės “fuqi” (ose aftėsi) ėshtė i gabuar dhe i pavend. Fuqia ėshtė pėrherė e ndėrlidhur me gjėrat qė janė tė mundshme dhe me gjėra qė mund tė fitojnė ekzistencė.

Pas kėtij shpjegimi, tė kthehemi sėrish tek shembujt e pėrmendur fillimisht dhe tė shohim pėrse janė tė pamundur

Njė pėrsiatje e shpejtė mjafton pėr tė kuptuar se arsyeja pėrse fuqia ėshtė e ndarė prej kėtyre gjėrave janė pamundėsitė, tė cilat nuk mund tė pėrfshihen nė sferėn ku vepron fuqia. Pėr shembull, ekzistenca e njė qenieje tė ngjashme me Zotin ėshtė e pamundur. Dijetarėt e kanė vėrtetuar me dėshmi tė qarta njėshmėrinė e Zotit nė ēdo diskutim qė ka tė bėjė me cilėsitė e Tija. E dimė se ėshtė e pamundur qė tė ekzistojė njė qenie e barabartė me Tė. Nė kėtė rast, tė supozosh se Zoti mund tė ketė tė ngjashėm, ėshtė njė supozim i pamundur. T’i kėrkosh Zotit tė krijojė njė qenie si vetja e Tij ėshtė njėsoj si tė pyesėsh a mund tė krijojė Zoti njė gjė tė pamundur.

Me fjalė tė tjera, pėrfundimi nė tė cilin na sjell pohimi se Zoti krijon njė qenie si vetja e Tij, ėshtė se kjo qenie, duke qenė njė qenie relative, duhet tė jetė njėkohėsisht edhe e kundėrta, gjegjėsisht tė jetė njė qenie absolute dhe vetėekzistuese. Ajo duhet tė jetė njėkohėsisht edhe e kufizuar edhe e pakufizuar. Ajo duhet tė mos ketė ekzistencė tė pavarur (si pasojė e faktit se ėshtė e krijuar nga Zoti) por njėkohėsisht edhe tė ketė ekzistencė tė pavarur (pėr faktin se ėshtė si Zoti).

Kjo do tė thotė tė bashkosh dy pohime kundėrthėnėse dhe sipas arsyes dhe intelektit njerėzor, ėshtė njė gjė e pamundur. Nėse Zoti krijon njė qenie si vetja e Tij, kjo do thotė fillimisht se ajo ėshtė njė gjė e krijuar nga Zoti dhe si pasojė, duhet tė jetė e kufizuar dhe pa njė ekzistencė tė pavarur. Por nė anėn tjetėr, ngase ėshtė “si Zoti”, kjo qenie duhet tė jetė vetė-ekzistuese dhe e pafundme. Tė bashkohen kėto dy pohime nuk ėshtė tjetėr veēse tė bashkosh dy gjėra tė kundėrta dhe kundėrthėnėse me njėra-tjetrėn.

# Artisti #
Vertet interesante si perqasje, por duhet ta pranojme se nje menyre e tille interpretimi nuk mund te jete e vetmja dhe e verteta abosolute aq me teper kur vjen nga nje humanoid i cili ka ne natyrshmerin e tij te qenit plot te meta gabime e kufizime.
avatar
Silbi

LUFTA ME E MADHE ESHTE AJO ME VETVETEN.

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund Zoti tė krijojė njė qenie si vetja e Tij ?

Mesazh  kushtrimipeja prej 22.10.13 16:34

Zoti eshte zot njerzimi ende nuk e kupton fjalen zot
pergjigjja e vetme eshte se zoti nuk ka nevoje per askend ne kemi nevoj per te.
avatar
kushtrimipeja

Qdo njeri lind i paster me Fen Islame por prinderit dhe shoqeria e devijojne.

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

A mund Zoti tė krijoj njė qenie si vetja e tij?

Mesazh  Crash prej 23.10.13 8:46

warinmyhart shkruajti:Kjo pyetje behet nga ateistet nga ata qe nuk kan besim ne zot,nga ata mosrespektues,a pe shihni njerz deri ku shkon mendja e njeriut,fjala nga albert enstein-budallakia e njeriut dhe kozmosi nuk kan kufi,per te dyten nuk jam shum i sigurt.
por ti kete te Einstein, budallakia e njeriut nuk ka kufi e ke kuptuar ate qe e ka then eshte shum e vertet, por mendja e njeriut duhet te jet e hapur, zoti eshte shpik per arsye njerzit te mos bejn krime keq, sepse sot po te jemi te sigurt qe nuk ka zot do te benim cna do mendja vetem per ta knaqur jeten ton, kshtu qe sjam i sigurt as un vetem se ashtu mu duk me e arsyeshme ta them
avatar
Crash

Mos dorėzimi eshte arritja drejt qellimit88


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund Zoti tė krijojė njė qenie si vetja e Tij ?

Mesazh  55 prej 23.10.13 12:00

Disa veta as qe kane folur as qe e kane prekur Zotin dhe fillojne dhe ta pershkruajne ate me ante te disa tezave metafizike-qe keta ateistet i njohin shume mire. As qe dua te flas me shume per zotin por Zot eshte dicka qe mund te ndjehet ne shpirte jo ti jepet nje definicion. Le te me thote dikush ketu ne kete forum se kush ka komunikuar me zotin ? Dhe e njeh mendjen e tij, planet e tij, idet e tij dhe jo te mbeshtetet nga teorira ateiste metafizike.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


318


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

A mund Zoti tė krijoj njė qenie si vetja e tij?

Mesazh  Crash prej 23.10.13 12:06

Little Professor shkruajti:Disa veta as qe kane folur as qe e kane prekur Zotin dhe fillojne dhe ta pershkruajne ate me ante te disa tezave metafizike-qe keta ateistet i njohin shume mire. As qe dua te flas me shume per zotin por Zot eshte dicka qe mund te ndjehet ne shpirte jo ti jepet nje definicion. Le te me thote dikush ketu ne kete forum se kush ka komunikuar me zotin ? Dhe e njeh mendjen e tij, planet e tij, idet e tij dhe jo te mbeshtetet nga teorira ateiste metafizike.  
po pra zotin nuk duhet ta kerkojm jasht vetes por e kemi brenda vetes sa keq me vjen per kta injorant fetar qe japin shum teori te pakuptimta, te tregova zoti eshte shpikur vetem per ti friksuar njerzit asgje me shum kshtu ma do mendja mua, un me se shkurti zot i them Universit dhe ndjenjen qe kemi brenda vetes instikti jon eshte zot
avatar
Crash

Mos dorėzimi eshte arritja drejt qellimit88


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund Zoti tė krijojė njė qenie si vetja e Tij ?

Mesazh  55 prej 23.10.13 12:13

Gabon kur thua se Zotit i them instinktit, imstinkti ushqehet nga egot e ndryshme dhe jo nga ndonje energji e kozmosit qe ti e quan zot. Pyetja imi eshte A ke komunikuar me Zotin jo me egon ! Zot nuk eshte nje ide e shpikur per te trembur njerzit, por eshte nje ide universale e pergjithshme qe te gjith e kemi perbrenda nesh, zot ose krijues. Feja mundohet ti frikesoj njerezit dhe ti ndaje ata, prandaj ka kaq shume fe.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


318


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

A mund Zoti tė krijoj njė qenie si vetja e tij?

Mesazh  Crash prej 23.10.13 12:26

litle profesor edhe un thash per fetaret se ata e shpiken zotin per ti friksuar njerzit, un nuk e besoj zotin ashtu un them se zoti eshte universi i krijuar ne vetevete nga asgjeja del shum me e logjikshme se zoti qe thon ata i pakrijuar pa fillim pa fund kjo ska kuptim, per instikt nuk me kuptove se desha te them se edhe po ateist te jesh te ndodh diqka e keqe thua Zot me ndihmo ajo ndodh pa vetdije qe e sjell instikti i njeriut
avatar
Crash

Mos dorėzimi eshte arritja drejt qellimit88


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund Zoti tė krijojė njė qenie si vetja e Tij ?

Mesazh  warinmyhart prej 23.10.13 12:33

Ju te dy qenkeni ateista te kqinj nuk po mund tua lexoj as shkrinin qe paskeni postuar keni rene ne nivel te ulet njerzor
crash un debatoj ktu me te drejt nese ti me thua injorant fetar athere ne mundemi te merremi vesh ndryshe
avatar
warinmyhart

Im waiting raing

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund Zoti tė krijojė njė qenie si vetja e Tij ?

Mesazh  55 prej 23.10.13 12:37

O Crash se di se nga vjen ti nga dubai, por po te vije andej do te ishe mire se ka plot gratacela andej.

Zotin si term eshte universa se ka shpikur fetaret, po te kishe femij ti dhe te pyeste se kush i ka bere keto gjera ti do ti thoje ai Zoti i shpikur nga fetaret-hajde mo se dukesh edhe si i shkolluar -nga i ke nxjere keto nga asgjeja.

Per mua zoti eshte energji Pozitive jo negative - Tre jane forcat qe e mbajne universin ne kete forme qe eshte sot ajo e Krijimit, Shkaterrimit  dhe e Ruajtjs  ose mund ti themi ndryshe neutarle.

Po nga e nxore kete nga asgjeja.Cfare eshte asgjeja per ty, ndonje gje e padukshme. Indianet thone se Zoti eshte energji, energjia eshte koshienc dhe koshienca eshte nje.

Po per mua  Zoti ende nuk eshte koshienc se nuk kam komunikuart ndonje here me te. Ti kontardikton vetveten kur thua se zoti ndodhe brenda nesh, se po te ishte brenda nesh ti do te komunikoje me te.

"We may be gowimng down but we will take the world with us"
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


318


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

A E Keni Parė Ndonjėherė Nė Ėndėrr Kėtė Njeri?

Mesazh  Crash prej 23.10.13 12:57

Little Professor shkruajti:O Crash se di se nga vjen ti nga dubai, por po te vije andej do te ishe mire se ka plot gratacela andej. Zotin si term eshte universa se ka shpikur fetaret, po te kishe femij ti dhe te pyeste se kush i ka bere keto gjera ti do ti thoje ai Zoti i shpikur nga fetaret-hajde mo se dukesh edhe si i shkolluar -nga i ke nxjere keto nga asgjeja-Per mua zoti eshte energji Pozitive jo negative-Tre jane forcat qe e mbajne universin ne kete forme qe eshte sot ajo e Krijimit, Shkaterrimit  dhe e Ruajtjs  ose mund ti themi ndryshe neutarle. Po nga e nxore kete nga asgjeja.Cfare eshte asgjeja per ty, ndonje gje e padukshme. Indianet thone se Zoti eshte energji, energjia eshte koshienc dhe koshienca eshte nje. Po per mua  Zoti ende nuk eshte koshienc se nuk kam komunikuart ndonje here me te. Ti kontardikton vetveten kur thua se zoti ndodhe brenda nesh, se po te ishte brenda nesh ti do te komunikoje me te.

"We may be gowimng down but we will take the world with us"
ti nuk e kupton si e paraqes un si term zotin, zoti pra ishte universi universi kontrollohet ne vetvete, epo nese dikush thua se universi nuk eshte kriuar nga asgjeja pra teoria zot per universin bie posht se eshte zot aj qe e krijojka, por jo eshte e kunderta Pėr shkak se ekziston njė ligj tė tillė si graviteti, universi mundet dhe do tė krijojnė vetveten nga asgjėja. Krijimi spontan ėshtė arsyeja nuk ėshtė diēka mė tepėr se asgjė, pėrse universi ekziston, pse ne ekzistojmė kte e ka then Stephen Hawking mos harro pra se nese universi nuk eshte krijuar nga asgjeja pra nuk eshte zot, zoti duhet te jet i vet krijuar
avatar
Crash

Mos dorėzimi eshte arritja drejt qellimit88


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund Zoti tė krijojė njė qenie si vetja e Tij ?

Mesazh  Asgardian prej 23.10.13 21:15

a e vreni qe nuk keni kapacitet intelektual per te shpjeguar Kuptimin e Hyjnores..!!
Keni rene ne konfuzion dhe grindeni per shkak te te metave te juaja intelektuale dhe imagjinare,,,
prandaj kame bere kte pyetje per ateiustet si ju qe nuk keni nje mendje te hapur , por paragjykoni
dhe se gjithsesi qe shumica e paragjykimve jane Mekat...

Rilexone materialin shum here nese nuk e kuptoni e jo te debatoni per te sikur te ishit analistė me referencė
Respektet e mija...!!
avatar
Asgardian

Nėse unė besoj nė Zot dhe Zoti nuk ekziston..nuk humbi gjė
.
Por nėse unė nuk besoj nė Zot dhe Zoti ekziston unė humbas shumė.!

85


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund Zoti tė krijojė njė qenie si vetja e Tij ?

Mesazh  Siroco prej 23.10.13 21:49

artisti shkruajti:a e vreni qe nuk keni kapacitet intelektual per te shpjeguar Kuptimin e Hyjnores..!!
Keni rene ne konfuzion dhe grindeni per shkak te te metave te juaja intelektuale dhe imagjinare,,,
prandaj kame bere kte pyetje per ateiustet si ju qe nuk keni nje mendje te hapur , por paragjykoni
dhe se gjithsesi qe shumica e paragjykimve jane Mekat...

Rilexone materialin shum here nese nuk e kuptoni e jo te debatoni per te sikur te ishit analistė me referencė
Respektet e mija...!!
Cfare mendjemadhesie dhe arrogance, thuajse ju jeni i vetmi qe e posedoni te verteten...
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


228


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund Zoti tė krijojė njė qenie si vetja e Tij ?

Mesazh  warinmyhart prej 23.10.13 21:58

Genox shkruajti:
artisti shkruajti:a e vreni qe nuk keni kapacitet intelektual per te shpjeguar Kuptimin e Hyjnores..!!
Keni rene ne konfuzion dhe grindeni per shkak te te metave te juaja intelektuale dhe imagjinare,,,
prandaj kame bere kte pyetje per ateiustet si ju qe nuk keni nje mendje te hapur , por paragjykoni
dhe se gjithsesi qe shumica e paragjykimve jane Mekat...

Rilexone materialin shum here nese nuk e kuptoni e jo te debatoni per te sikur te ishit analistė me referencė
Respektet e mija...!!
Cfare mendjemadhesie dhe arrogance, thuajse ju jeni i vetmi qe e posedoni te verteten...
i nderuar eshte vetem nje e vertet ka shume genjeshtra
shume e vertet kan ne konfuzion ateistet dhe satanistet me ket pytje.
avatar
warinmyhart

Im waiting raing

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

A mund Zoti tė krijoj njė qenie si vetja e tij?

Mesazh  Crash prej 23.10.13 23:15

artisti shkruajti:a e vreni qe nuk keni kapacitet intelektual per te shpjeguar Kuptimin e Hyjnores..!!
Keni rene ne konfuzion dhe grindeni per shkak te te metave te juaja intelektuale dhe imagjinare,,,
prandaj kame bere kte pyetje per ateiustet si ju qe nuk keni nje mendje te hapur , por paragjykoni
dhe se gjithsesi qe shumica e paragjykimve jane Mekat...

Rilexone materialin shum here nese nuk e kuptoni e jo te debatoni per te sikur te ishit analistė me referencė
Respektet e mija...!!
Ti pra qenke musliman, domethen feja islame eshte qe 1400 vite si e di un, e bota ekziston me miliona vite.

Kadal ka ketu diēka, ju thoni se kur'ani ka gjithēka dhe se Einstein mori relativitetin nga kur'ani, pse nuk u zbulua pra relativiteti para 1400 vitev at'her kur u shkrua kur'ani dhe a mund te na shpjegoi dimensionet e universit sa jane, si jane, pasi te gjitha jane ne kur'an ku ne ende nuk e dime.

Si ka mundsi qe te gjithe ateistet ēojne boten perpara ku jane muslimanet, pse kur zbulohen nje ligj kur'ani thone qe ne e kemi pasur, pse nuk e ka shpjeguar me heret pasi ju jeni musliman, kinse kuptoni kur'anin me mire, por gjithmon ateistet e zberthejn ate, edhe per kete si mund te thote se ka diqka pa fillim, si mund te jete pa fillim kur ne diqka as kurre nuk e ke pare, as nuk e ke ndjere qenien Zot, si e pershkruan kur nuk ke vdekur kurre, as nuk ke qene ne parajse.

Si mund te jesh kaq i sigurt qe thua perse nuk sjell fakte pasi te zbulojsh nje gje dhe te thuash kjo ishte sepse e shoh, e zbulova, e ndjej pra kjo eshte e jo ne diēka te paimagjinuar si e thua, askush nuk e di se si lindem "Ne jemi vetėm njė race tė avancuar tė majmunėve nė njė planet tė vogėl tė njė ylli shumė mesatare. Por ne mund tė kuptojmė universin. Kjo na bėn diēka shumė tė veēantė".

Pra mund te themi se universi e krijoi njeriun dhe njeriu e exploron ate, si nje mjet ne aparatet te ndryshme mjeksore qe i kem ber njerzimi dhe ato explorojn njeriun fotografojn pjeset fizologjike te njeriut, por por bota eshte shkatrruar disa her dhe teknologjia humbi por shkrimet mbeten nuk e di sa me kupton ktu, nuk mund te punosh logjikisht ne diqka qe nuk e ke par per zotin.

Ishte koha ajo dhe bing bangu qe nuk mundnin pa njera tjetren te punon tani ajo ndodhi dhe exploro me mjete e jo te japesh vetem teori por fakte duhen qe ato fakte ti shohim, shum mir e ka then Einstein budallakia e njeriut nuk ka fund ate e ka then per te gjith edhe per veten, un them dhe se injoranca nuk ka kufi per ty per veten dhe per te gjith me kthe ket mesazh me jep nje mendim dhe flasim me pastaj.
avatar
Crash

Mos dorėzimi eshte arritja drejt qellimit88


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund Zoti tė krijojė njė qenie si vetja e Tij ?

Mesazh  syri i art prej 24.10.13 8:24

kur arrijm ta njohim veten ton apo qenjen ton atehere e kemi njohur Zotin...tem e pakuptimt per tu diskutuar...esht sikur te merresh me theshetheme...ZOT,esht e gjith egzistenca,qdo etiketim tjeter esht i jo real...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

218


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund Zoti tė krijojė njė qenie si vetja e Tij ?

Mesazh  syri i art prej 24.10.13 8:27

e sa i perket krijimit,njeriu ka krijuar me mendjen e tij zotin ne forma te ndryshme,pasi qe mendje ka shum atehere na dalin edhe shum zotra...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

218


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund Zoti tė krijojė njė qenie si vetja e Tij ?

Mesazh  55 prej 24.10.13 12:27

Per crash,Stephen Hawking eshte nje Krye Miop i ushtris Ateiste qe del e propagandon rruges more djal. Ti sdi asgje per krijimin dhe per forcat mete cilat mbahet universin.

Ti di vetem ti gjykosh njerezit nga feja dhe ti etiketosh njerezit si ateist ose mysliman, kurse une i gjykoj njerezit nga veprat se pari pastaj nga besimi qe ata kane. Ti ske shkruar asnje tezė rreth krijimi por thjesht del edhe na i reciton ato brockullat qe te kane ngulitur ne mendje.

Universi ose gjithcka eshte energji dhe energjia as lind as shkaterrohet por transformohet*manipulohet *nga nje lloj ne nje tjeter-une tashi te kuptova ti nuk beson ne zot, ti beson ne asgje, ne mashtrim dhe vjen edhe na mashtron ne. I bie shume verdall po asgje smund te argumentosh me ate qe universi eshte krijuar nga asgjeja sepse universi eshte me i nderlikuar nga sa mendon ti.

Cdo gje permban informacion brenda saj ne kete planet tridimensional ku ne jetojm. Informacioni eshte koshincė ne te cilen ne mund te kapiim  dhe te perceptojm si te tillė. Edhe cdo tingull qe ti degjon eshte asgje, edhe cdo shqisė per ty, atehere cfare i bie te ngeli e vertetė! Per mua zoti eshte nje tjeter dimension, nje tjeter frkuencė qe smund ta arrij ta perceptoj, nje tjeter forcė, nje tjeter koshiencė.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


318


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund Zoti tė krijojė njė qenie si vetja e Tij ?

Mesazh  warinmyhart prej 24.10.13 12:43

Dedolo shkruajti:vetem pak 2 fjale:

Krishterimi nuk esht shpirti i vertet i Jezusit.
Dhe Islami nuk esht shpirti i vertet i Allahut.
Njerezit i kan shtrembėruar fjalet e ketyre per te krijuar fenė qe jan shum me domethenje te medha, dhe jo shum dashuri ne to.
Nuk ke nevoj te degjosh qfar thot ai ose tjetri ose qfar shkruan aty,-shiko brenda teje ke te verteten.!!!
jo bre
avatar
warinmyhart

Im waiting raing

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

A mund Zoti tė krijoj njė qenie si vetja e tij?

Mesazh  Crash prej 24.10.13 19:16

Little Professor shkruajti:Per crash,Stephen Hawking eshte nje Krye Miop i ushtris Ateiste qe del e propagandon rruges more djal. Ti sdi asgje per krijimin dhe per forcat mete cilat mbahet universin.

Ti di vetem ti gjykosh njerezit nga feja dhe ti etiketosh njerezit si ateist ose mysliman, kurse une i gjykoj njerezit nga veprat se pari pastaj nga besimi qe ata kane. Ti ske shkruar asnje tezė rreth krijimi por thjesht del edhe na i reciton ato brockullat qe te kane ngulitur ne mendje.

Universi ose gjithcka eshte energji dhe energjia as lind as shkaterrohet por transformohet*manipulohet *nga nje lloj ne nje tjeter-une tashi te kuptova ti nuk beson ne zot, ti beson ne asgje, ne mashtrim dhe vjen edhe na mashtron ne. I bie shume verdall po asgje smund te argumentosh me ate qe universi eshte krijuar nga asgjeja sepse universi eshte me i nderlikuar nga sa mendon ti.

Cdo gje permban informacion brenda saj ne kete planet tridimensional ku ne jetojm. Informacioni eshte koshincė ne te cilen ne mund te kapiim  dhe te perceptojm si te tillė. Edhe cdo tingull qe ti degjon eshte asgje, edhe cdo shqisė per ty, atehere cfare i bie te ngeli e vertetė! Per mua zoti eshte nje tjeter dimension, nje tjeter frkuencė qe smund ta arrij ta perceptoj, nje tjeter forcė, nje tjeter koshiencė.
si nuk lind energjia mor djal energjia lind nga drita dhe e vetmja drita eshte absolute nese nuk ke drit nuk ke as energji nga lindi drita nga hidrogjenie kshtu me radh duhet te ket nje fund ktu qe diqka duhet te dal nga asgje, energjia tramsformohet permes materieve materia eshte gjithqka ne universin 3dimensional, e sa i perket ndoshta edhe zoti qe thua mund te jet ne nje dimension tjeter kto jan vetem teori
avatar
Crash

Mos dorėzimi eshte arritja drejt qellimit88


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund Zoti tė krijojė njė qenie si vetja e Tij ?

Mesazh  55 prej 26.10.13 10:30

Le te Vazhdoje Beteja, por dije se nuk ke arsimin e duhur qe te merresh me mua.

Ateistet jane nje hap larg Satanizmit dhe kete e pohojne e dhe vete ata. Keta ateistet e vetmuar gjoja sikur ecin vetem ne kete anije qe ne e quajme Bote, por ecin bashke me ate engjellin e rene qe religjionet e quajne Lucifer ose Satan. Ja se cfare shkruan "Under my name there is no God", thote qe nuk ka zot ne menyre qe vete te luaje rolin e zotit dhe te beje se cfare te doje. Ndoshta vete ndonje engjell i rene i peshperit ne vesh ose ne mendje ketyre qe ska zot dhe pastaj dalin edhe recitojne rruges qe ska zot.

Ne Ateizmin nuk ka asgje humane, gjithcka shkon drejt degradimit dhe kontrollit te mendjes se te tjereve dhe per te mashtruar boten thone qe Feja te Kontrollon Mendjen. Nuk ka asgje spirituale ne kete fe te vetmuar. Nuk ka sgje morale dihet kjo nga vete ateistet e vjeter se cfare kane bere me veprat e tyre ne te kaluaren, kurse keta ateistet e rinj tani kane dale pak jashte nga te vjeterit dhe po merren edhe me astrologji tashi, shikoni pak me shume se do ta percaktoni fatin.

Keta ateistet gjoja e kane bere dijen perendi te tyre, por skane bere asgje vecse kane shpikur koncepte te reja si evolucioni, asgjeja hici. dhe ne kohen e tyre bene revolucion me keto terma te sajuara nga ata qe qendronin larte per te kontrolluar mendjen e te tjereve. Kurse tashi kata ateistet e rinj jane bere ksenofobik konceptesh sidomos sa degjojne fjalen zot fillojne e dhe te tmerrohen. Thuaja pak Pse nuk i mesojne nxenesit disa nga zbulimet e reja ne shkolle sic eshte ajo e Bing Bangut dhe ajo e Geometris se Shenjte e shume te tjera ne shkollen tuaj ateiste? sepse ajo e rrezon Ateizmin ne ate llumin e hicit prej nga ju keni dale. Dhe shume nga tezat e filozofeve greke ju i keni ngaterruar tjeter per tjeter vtem tani i kemi kuptuar nga spirtualistet.

Ekziston nje shprehje "Asgje seshte e re nen driten e diellit" dhe tashi qe te gjitha ju kane dale ne shesh skeni cfare te beni vecse te pranoni teorin e besimtareve dhe te spiritualisteve me punen e tyre te madhe dhe do tju duhet shume kohe dhe mundim qe te rrezoni punen e tyre legjendare.

Sa per energjine dihet se nuk di asgje per energjine se je shume i vogel dhe duhet te flesh pak gjume qe te rritesh vogelush: shikoj pak Gafat e tua "Zoti eshte instinkt, Drita lindi nga hidrogjeni, energjia transformohet permes materieve" sa doli edhe nje antar tjeter edhe per qefin tend me tha qe keni rene shume posht. Ja sa poshte qe ke rene dhe turp qe ne kete forum kaq te madh dhe shume te fuqishem te kete antar te paaft saqe sdin asgje nga Mendimi.

Tjeter, ka shume lloj energjish dhe ti vete i ke mesuar disa ne shkollen tende ateiste, por jo te gjitha: ka energji kinetike (ajo e levizjes), e mases (ajo qe qendron ne prehje), atomike (e grimces elementare nga te gjitha gjerat jane formuar) dhe jo nga hidrogjeni qe thua ti. Atomi qendron ne gjendjen e balances me ane te elektronit te ngarkuar negativisht, neutronit qe eshte neutral dhe protonit qe eshte i ngarkuar pozitivisht dhe kjo bene qe atomi te jete ne gjendjen e balances. Ose mund te themi ndryshe ka tre forca qe e mbajne ne ekuiliber universin ajo e krijimit (pozitive), ajo e shkatrrimit (negative), dhe e ruajtjes (neutrale)
Ne tashi kemi kuptuar qe edhe mendimi qe ne kemi eshte i perbere nga atomet qe ajne grimca qe mund te maten por mendimi eshte i nje loj tjeter energjie i energjis se paster nga te cilet jane te perbera te gjitha qeniet e gjalla dhe kete e ka zbuluar nje shkencetar rus qe per momentin nuk po ja kujtoj emrin. Dhe kjo lloj energjie eshte absolute. Dhe mendimi eshte Drit.

Shiko edhe kete LOL qe te mbushet mendja si edhe ato te faktit te krijimit te Harun YAhya LOL

avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


318


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund Zoti tė krijojė njė qenie si vetja e Tij ?

Mesazh  Muneer prej 26.10.13 15:23

Litlle Professor keni totalisht mbeshtetjen time per komentin tuaj te mesiperm. @Crash mjaft u sollet si nje njeri i zgjuar, pse nuk e ben publike njehere e mire sa vjec je? (Jo se paragjykoj njeri per moshen). Mqs jemi ketu ne forum, i nderuar Crash, mund te te kerkoj te lutem(sinqerisht), qe te mos hapje me profile femrash me foto provokuese, dhe te mos publikoje faqen tende te Filozofise, tek faqja ime e Psikologjise, pasi sinqerisht u lodha duke te te rene bann. Kaq kisha, faleminderit.
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

338


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

A mund Zoti tė krijoj njė qenie si vetja e tij?

Mesazh  Crash prej 26.10.13 15:46

Psiko-Parapsikologjia shkruajti:Litlle Professor keni totalisht mbeshtetjen time per komentin tuaj te mesiperm. @Crash mjaft u sollet si nje njeri i zgjuar, pse nuk e ben publike njehere e mire sa vjec je? (Jo se paragjykoj njeri per moshen). Mqs jemi ketu ne forum, i nderuar Crash, mund te te kerkoj te lutem(sinqerisht), qe te mos hapje me profile femrash me foto provokuese, dhe te mos publikoje faqen tende te Filozofise, tek faqja ime e Psikologjise, pasi sinqerisht u lodha duke te te rene bann. Kaq kisha, faleminderit.
je gabim o psiko kto profile femrash qe thua, publikoe edhe ti moshen tende se te njof edhe un, nuk kam hapur profile femra dhe te publikoi faqe tek ti je gabim, dhe nuk jan keto llafe qe do diskutohen ne kte forum, nuk flas me fjalet e mia un aty ndoshta edhe kam keqkuptuar, litle profesor me duket se eshte profesor fizikant, dhe eshte mjaft i zgjuar une vetem jan nisur drejt asaj rruges
avatar
Crash

Mos dorėzimi eshte arritja drejt qellimit88


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund Zoti tė krijojė njė qenie si vetja e Tij ?

Mesazh  55 prej 28.10.13 10:19

hA HA HA ..PROFESSOR UNA...Little Professor is a part of human brain of the child that is manipulative, creative, intuitive...Little Professor belive in magick. And that part of the brain of the child remain active in some people during the adulthood. -Marre nga gestalt psychology.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


318


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund Zoti tė krijojė njė qenie si vetja e Tij ?

Mesazh  Muneer prej 29.10.13 17:52

Cfare do te thote 'dosti'?
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

338


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund Zoti tė krijojė njė qenie si vetja e Tij ?

Mesazh  kushtrimipeja prej 29.10.13 18:13

Psiko-Parapsikologjia shkruajti:Cfare do te thote 'dosti'?
dost-shok-mik
avatar
kushtrimipeja

Qdo njeri lind i paster me Fen Islame por prinderit dhe shoqeria e devijojne.

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi