Pyetesor....

Shko poshtė

Pyetesor....

Mesazh  Frankel2000 prej 24.07.13 15:04

A egzistojne dimensione te tjera pervec atyre qe ne njohim ? A egziston e tashmja,apo eshte thjesht nje mashtrim i kohes? Po kozmosi vertet eshte kaq i pafundem,apo diku gjendet celsi per kapercimin e
kohe?
avatar
Frankel2000

enigma....


4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetesor....

Mesazh  Muneer prej 06.10.13 22:35

Pak  njerez i dine mire keto pergjigje..
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetesor....

Mesazh  Anon prej 07.10.13 4:31

Sipas konceptit tim,vetem e tanishmja ekziston ,koha nuk eshte gje tjeter perpos TANI. ( e kaluara eshte formuar nga e ashtequajtura TANI poashtu dhe e ardhmja do jete e mundshme te formohet me kete ) asgje tjeter perpos kesaj nuk ka.
Universi ka fund ndonse ajo gjendet ne mendjen e GJITHESIS(Zotit) ndersa kapercimi i kohes nuk mund te behet sepse ne gjendemi brenda mbreteris dhe jo jashte saj.
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetesor....

Mesazh  Muneer prej 07.10.13 8:56

e kaluara eshte Uni, e ardhmja eshte ego. e tanishmja eshte asgjeja.
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetesor....

Mesazh  warinmyhart prej 07.10.13 10:53

Kohet e ardhmja e tashme dhe e shkuar ekzistojn vetem per ne,po te mos kishte qene njeri me mendjen e tij nuk do ta njihte kohen,dmth vet bota e jon e ka kohen qe ne ti mund ti konceptojm jeten,po nese njeriu nuk do te plakej dhe vdiste nuk do ta njihte kohen.
Mos e shani kohen sepse kohen e krijoji zoti.
avatar
warinmyhart

Im waiting raing

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetesor....

Mesazh  55 prej 07.10.13 15:00

Kalendari Gregorian ne mos gaboj se bashku me ditet e hene apo e djel eshte shpikje e njerezve, per tu pershtatur me oraret e kesaj bote, per te kapur avjonin apo trenin etj.. Ben shume mire qe dyshoni ne kohen ne te tashmen, dimensionet etj. Ka vetem nje kohe qe eshte Te qenit pikerisht ketu dhe tash *filozofi budiste* te tjerat jane rendje pas eres. Po ta marim te qene se koha ekziston dhe hapsira po ashtu ne nuk jemi gje tjeter vecse te mberthyer ne kete gracken e gjeneve tona te dobeta ku do te vije nje ore dhe te gjithe do te lagohemi atehere i bie qe do te vemi diku *sipas teoris qe shpirti eshte i pavdekshem* sipas shume teorive fetare ka dy vende parajsa apo ferri ose ndryshe mund ti quajme dimensione te larta apo te uleta dhe ne dimensionet e uleta ka me shume rregulla ose ligje *ligje njerezore por edhe natyrore* dhe ne funde arrijm ne dimensionin e 10 ku eshte Zoti qe vepron sipas nje ligji te vetem me ane te vullnetit te tij *shiko Kabbalah Tree of life*. Gjithashtu universi tkurret edhe zgjrohet vazhdimisht por asnjehere nuk shkatrrohet ashtu sic ndodhe me energjine qe gjithmon transformohet.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetesor....

Mesazh  Anon prej 08.10.13 0:05

Psiko-Parapsikologjia shkruajti:e kaluara eshte Uni, e ardhmja eshte ego. e tanishmja eshte asgjeja.
Cdo semundje (psiqke) vjen nga e kaluara, cdo enderim eshte per te ardhmen , Mjeshtri mendon per ate qe eshte TANI .
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetesor....

Mesazh  55 prej 08.10.13 10:24

shikoni sa ebukur kjo, spirit scince ka edhe te tjera si keto
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetesor....

Mesazh  55 prej 10.10.13 10:15

Me vjen keq po nuk jam shume i zoti ne te shkruar prandaj edhe i postoj ne origjinal. Pastaj nuk dua edhe te dublifikoj punet e te tjereve.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetesor....

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi