6 kėshilla pėr t’u zgjuar mė lehtė nga gjumi

Shko poshtė

6 kėshilla pėr t’u zgjuar mė lehtė nga gjumi

Mesazh  Jetmira prej 23.07.13 20:08

Nėse zgjoheni herėt, mė pak kohė do tė kaloni nė gjumė, por do tė keni mė shumė kohė nė dispozicion pėr aktivitete tė gjata dhe frytdhėnėse. Gjatė paradites ėshtė periudha kur keni mė sė tepėrmi kontroll mbi veten tuaj
Shpesh mund tė dėgjojmė se si drejtorėt e ndėrmarrjeve zgjohen para orės 6 tė mėngjesit, po ashtu thuhet se njerėzit mė tė suksesshėm janė ata qė zgjohen herėt, qė edhe ėshtė e logjikshme. Nėse zgjoheni herėt, mė pak kohė do tė kaloni nė gjumė, por do tė keni mė shumė kohė nė dispozicion pėr aktivitete tė gjata dhe frytdhėnėse. Gjatė paradites ėshtė periudha kur keni mė sė tepėrmi kontroll mbi veten tuaj. Me kalimin e ditės, pėrqendrimi bie, ndėrsa ėshtė pak e besueshme qė ndėrmjet orėve 17:00 dhe 20:00 tė ndodhė diēka me rėndėsi.

Shkoni nė shtrat atėherė kur jeni tė lodhur, ēdoherė nė tė njėjtėn kohė
Ēka nėse nuk jeni tė lodhur edhe deri nė orėn 01:00 pas mesnate? Kjo ėshtė nė rregull. Vetėm mendojeni se nė mėngjes do tė zgjoheni tė lodhur. Ajo qė duhet tė bėni ėshtė qė ta shtyni veten tė flini edhe atėherė kur nuk jeni tė lodhur. Prandaj, zgjohuni ēdo ditė nė tė njėjtėn kohė dhe gjithēka do tė jetė nė vendin e vet.

Rregulli i njohur 90 minutash
Tė gjithė e kemi dėgjuar se njė gjumė tetorėsh ėshtė ideal, por kjo teori, sipas shkencėtarėve, thekson se gjumi i njeriut zgjat 90 minuta. Kėtu pėrfshihen 2 fazat REM tė ndara me njė jo-REM fazė.

Gradualisht zvogėlojeni kohėn tuaj tė gjumit

Ndoshta jeni mėsuar qė ēdo mbrėmje tė flini nga 8 orė. Nėse e mėsoni organizmin tuaj, mė pak kohė do t’ju nevojitet pėr pushim. Provoni tė flini 7 orė e gjysmė, derisa tė gjeni ritmin i cili ju pėrshtatet.

Nėse nuk keni ndonjė arsye tė fortė qė tė zgjoheni herėt nga shtrati, kurrė nuk do t’ia arrini njė gjėje tė tillė. Arsye mund tė jetė shkuarja nė palestėr, pėrfundimi i njė projekti tė lėnė nė gjysmė, kafeja e mėngjesit, apo edhe gazeta.Lėrini tė futen rrezet e diellit brenda

Do tė ishte mirė qė tė keni hapėsirė pėr rrezet e diellit qė tė depėrtojnė brenda. Kur ėshtė errėsirė, organizmi juaj prodhon hormonin e gjumit melatoninė. Nga ana tjetėr, drita ndėrprenė kėtė proces dhe dėrgon sinjal trurit tuaj se ėshtė koha tė zgjoheni.

Mos ia lejoni vetes gjumin pas alarmit

Gjithmonė do tė mendoni “vetėm edhe 10 minuta”. Momentin e ardhshėm e keni kuptuar se gjumi ju ka kapluar dhe jeni vonuar pėr nė punė rreth 1 orė e gjysmė.
Truri, nėse fle pak, neuronet nė grevė

Nėse fle pak disa pjesė tė trurit, ose mė saktė neuronet, mund tė hyjnė nė grevė dhe ndėrsa je zgjuar, mund tė flenė edhe pėr pak ēaste, me rrezikun qė mund tė gabosh nė atė qė po bėn. Zbulimi ėshtė bėrė nga njė studim italian i kryer mbi minjtė. Nė kafshėt qė ishin pa gjumė, disa neurone nė tru binin pėrkohėsisht nė gjumė, duke bėrė qė kavia tė kishte vėshtirėsi motorike./Z.P./
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi