Rėndėsia e gjumit tė mirė

Shko poshtė

Rėndėsia e gjumit tė mirė

Mesazh  Jetmira prej 23.07.13 20:07

Sa gjumė na nevoitet qė tė ndihemi mirė? Nuk ka ndonjė pėrgjegjeje tė saktė, secili person ka nevojat e veta. Sasia e gjumit mund tė krahasohet me sasinė e ushqimit, ēdo njeri ka nevojė ti plotėsoj dėshirat e veta. Nuk ėshtė e rėndėsishme se sa gjatė fleni, e rėndėsishme ėshtė se si ndiheni nė mėngjes dhe se si do tė jeni aktiv gjatė ditės.

Shumė njerėz mendojnė qė flejnė sa duhet. A ju nevoiten disa minuta gjumė tė shkurtėr (dremitje) para se tė zgjoheni nė mėngjes? A mendoni pėr vikende qė tė ngopeni me gjumė? Takimet e gjata, dhomat e nxehta dhe ushiqim i rėndė a ju bėjnė qė tė fleni?
Nėse fleni mirė dhe mjaftė, pėrgjigja juaj ėshtė - jo.
Si ta kuptoni sa gjumė ju nevoitet?`
Nė pushimin e ardhshėm, shkoni nė shtrat sapo ndiheni i pėrgjumur dhe zgjohuni nga shtrati atėherė kur e ndjeni vetėn tė gatshėm, pa alarme. Nė fillim, trupi juaj do tė jepet i tėri pėr mungesė tė gjumit, pastaj kjo do t'ju tregon se sa orė tė gjumit gjatė natės ju nevoitet. Nėse nuk jeni nė gjendje qė kėtė ta bėni nė pushim, provoni qė tė zgjoheni nė tė njėjtėn kohė ēdo ditė, por shkoni nė shtrat nė kohė tė ndryshme, derisa nuk gjeni kombinimin e pėrshtatshėm pėr gjumin tuaj.
Dremitja e pasditės

Nga pėrvoja e dimė se e humbim energjinė nė fazėn e pasditės, bile edhe nėse kemi pasur gjumė tė mjaftueshėm gjatė natės. Dremitja e pasditės mund tė jetė zgjedhje e shkurtėr e gjumit, por kjo nuk mundet ta zėvendėsoj gjumin e mirė gjatė natės.

Dremitje 15 deri 20 minuta gjatė pasditės mund t'ju ndihmoj qė tė pėrqėndroheni mė mirė, kjo e pėrmirson qėndrueshmėrinė dhe kjo mund tė jetė e dobishme para se tė niseni nė udhėtim tė gjatė. Por dremitja e pasditės nuk rekomandohet njerėzve tė cilėt kanė problem me gjumė sepse kjo do t'ua vėshtėrsoj edhe mė shumė qė tė bien nė gjumė natėn.
Pasojat e Mungesės sė Gjumit tė Mirė
A ju ka ndodhur qė njė fjali ta lexoni tri herė, tė mos jeni nė gjendje ti mbani nė mend numrat e telefonit, tė bėheni mė nervoz se zakonisht, tė jeni i shtetėsuar pa arsye; a ju ka ndodhur tė merrni vendimin e gabuar, pa e ditur pse? A ėshtė pėr juve shtrirja nė shtrat vetėm njė pritje e gjatė pėr gjumė, a ju shqetėson zėri i ulėt?
Mirė se erdhėt nė botėn e pagjumėsisė.

Pasojat e para tė pagjumėsisė nė jetėn e pėrditshme manifestohen me: zvoglim tė efikasitetit, zvoglim tė kapacitetit mental, pėrgjumje, vėshtėrsi nė pėrqėndrim, humbje tė oreksit, tretje tė ushqimit me intensitet tė vogėl, zvogėlon forcėn fizike, shkakton mungesėn e energjisė dhe lėvizjes, etj. Hulumtimet kanė treguar se truri jonė shfrytėzon kohėn e gjumit pėr tė pėrpunuar dhe deponuar informatat - kjo nėnkupton se njerėz tė cilėt bėjnė gjumė tė mirė pas mėsimit mbajnė mė shumė informata sesa njerėz tė cilėt nuk bėjnė gjumė tė mirė.

Pasojat afatgjate tė pagjumėsisė janė mė pakė tė dukshme, por paraqesin kėrcėnim nė shėndetin tonė.
Dobėsimi i imunitetit nėnkupton humbje tė qėndrueshmėrisė kundėr sėmundjeve dhe infektimeve (ekspertėt kanė treguar se pesha e tepėrt dhe tensioni i lartė i gjakut shkaktojnė pagjumėsi); zvoglimi i kapacitetit mental dhe jostabiliteti emocionale mund tė rrezikojnė marrėdhėniet familjare dhe tė ketė ndikim nė efikasitetin e punės tuaj (pagjumėsia ėshtė e lidhur me depresion kronikė).
Pagjumėsia

Pagjumėsia ėshtė mė tepėr fjetje e parregullt. 10 - 26% tė njerėzve vuajnė prej pagjumėsisė kalimtare, 7 - 20% tė njerėzve vuajnė prej pagjumėsisė kronike (pėrhershme).Pagjumėsia nuk ėshtė sėmundje, por ėshtė simptomė e cila mund tė zgjasė pėr njė kohė tė shkurtė apo tė jetė nė ndikim pėr kohė tė gjatė.

Njerėzit qė vuajnė nga pagjumėsia ballafaqohen me vėshtėrsit pėr tė fjetur, gjumi i tyre ėshtė vazhdimisht i ndėrprerė. Ky nuk ėshtė gjumė i mirė dhe njerėz tė till janė gjithashtu kronikisht tė lodhur, nervoz dhe tė pėrgjumur. Pse paraqitet pagjumėsia?

Pėr arsye tė trazirave tė jashtme ( drita, zhurma, etj.)
Pėr arsye tė stilit jetėsor jo tė shėndoshė (konsumimi i tepėrt i kafesė nė mbrėmje, mungesa e ushtrimeve, etj.)
Shkaktarė mund tė jenė sėmundjet mentale apo ērregullimet fizike
Pėr arsye tė mbidozimit tė hapave pėr gjumė.

Nėse pagjumėsia zgjatė mė shumė se tri javė, ne themi se bėhet fjalė pėr pagjumėsi kronike. Shkaktarė pėr kėtė mund tė jenė tė natyrės komplekse.

Kjo mund tė jetė e nxitur me sėmundje qė shkakton dhimbje, neveri, vėshtėrsi nė frymėmarrje, etj.; shkaktarė mund tė jenė ērregullimet mentale, siē janė: depresioni, alkoolizmi, etj. Pagjumėsia gjithashtu mund tė shkaktohet si pasojė e ritmit tė thyer tė ciklit tė gjumit (si psh. jetė-nate tė gjallė, punė me ndrrime, etj.)
Gėrhatja

Gėrhatja i ngjan krijimit tė zėrave tė njėtrajtshėm, por nė fakt ky ėshtė njė fenomen serioz dhe kopleks. Kjo shkaktohet pėr arsye tė ndryshme, nė pjesė tė ndryshme tė sistemit mė tė lartė tė frymėmarrjes.

Madje edhe pse kjo nuk ėshtė problem
mjeksor dhe nuk ka pasoja shėndetėsore, kjo ėshtė megjithatė problem shoqėror i pakėndshėm dhe do tė thotė "zė i njollosur". Kjo gjithashtu ndikon nė frymėmarrje tė parregullt e cila ērregullon gjumin. Frymėmarrja e mirė ėshtė e ndryshme pėr njerėz tė ndryshėm.

Prandaj:

Nėse dėshironi tė fleni mirė duhet tė merrni frymė rregullisht.

Nėse dėshironi qė njerėzit tė flejnė pranė juve atėherė duhet tė fleni qetė.
Nėse dėshironi tė fleni mirė duhet tė merrni frymė rregullisht.

Biseda nė Gjumė dhe Ecja nė Gjumė

Cikli i gjumit normal pėrbėhet prej katėr fazave; biseda nė gjumė dhe ecja nė gjumė ndodh nė dy faza tė fundit.

Mėnyra e bisedės nė gjumė dallohet prej personit, individi mundet vetėm tė ulet nė shtrat pavetėdijshėm, ata mund tė ecin nėpėr dhomė dhe nganjėherė tė dalin nga banesa apo shtėpia e tyre dhe tė ecin qetėsisht pėrgjatė rrugė.
Rrallė personi mund tė kryej ndonjė prej aktiviteteve komplekse si psh. gatimi, lėvizja e mobileve apo tė drejtoj makinėn. Nėse ecni nė gjumė ose nėse jetoni me dikend qė ecė nė gjumė rrini gati dhe parandaloni ndonjė aksident.

Pse njerėzit ecin nė gjumė? Ecja nė gjumė fillon qė nė fėmijėri pėr arsye tė lodhjes, mungesės sė gjumit, shqetėsimeve (problemeve familjare), etj. Tek tė rriturit arsyet janė tė ngjajshme; shkaktarėt gjithashtu mund tė jenė: mjekimi, droga, ērregullime mentale, etj.

Nuk keni pėrse tė frikėsoheni ta zgjoni personin i cili ecė nė gjumė. Nėse e zgjojmė personin qė ėshtė duke ecur nė gjumė ai mund tė jetė i hutuar dhe nervoz por vetėm pėrkohėsisht. Nė anėn tjetė, personi qė ecė nė gjumė mund tė jetė nė rrezik; disa njerėz janė lėnduar duke rėnė apo ndeshur nė ndonjė objekt, etj.

Biseda nė gjumė ėshtė plotėsisht e zakonshme, jo e rrezikshme dhe jo interesante pėr mjekėsinė. Kjo mund tė ndodhet pėr arsye tė ėndrrės sė gjallė, situatave qė janė ndodhur nė fazėn kur personi ka qenė i zgjuar.

Nganjėherė kur jemi nė gjumė ne flasim pėr gjėrat tė cilat mė me dėshirė do ti mbajmė pėr vete apo shqiptojmė ndonjė frazė padashur ose flasim nė gjuhėn tjetėr; nėse kjo paraqitet vazhdimisht kjo mund tė jetė shumė shqetėsuese pėr partnerin tonė
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi