Koha - Sinonim i Jetės

Shko poshtė

Koha - Sinonim i Jetės

Mesazh  helios prej 14.09.08 12:40Kuptimi i jetė ėshtė te koha dhe shfrytėzimi i saj. Jeta pėrbėhet nga koha, e koha nga jeta. Koha ėshtė pseudonim i jetės, e jeta pseudonim i kohės.

Qė tė arrish tė realizosh jetė tė sukseshme , patjetėr duhet ta organizosh kohėn  dhe shfrytėzimin e saj. Pėrpilo njė orar ditor. Zbatimi i orarit ėshtė gjysma e suksesit. Koha dhe jeta janė krejtėsisht tė ndryshėme , por me kuptim te njejtė, kur mbaron jeta pėrfundon edhe koha.

Pra koha ėshtė sinonim i jetės. Kujdesu pėr kohė pasi qė  ajo ėshtė vetė jeta. Koha i nxjerr nė pah i sipėrfaqėson gjėrat, i qartėson padrejtėsit, ajo shėron plagėt. Koha nuk ėshtė paraja, e paraja nuk ėshtė kohė.

Koha ėshtė flori!

Me para nuk mund tė blihet koha, e as te kthehet prapa. Koha fluturon , hapi krahėt, bėhu gati tė shkosh edhe ti me tė nė mėnyrė qė tė peshosh mė shumė si njeri. Njė ditė do tė pėrgjigjemi edhe pėr kohėn , pėrkatėsisht shfrytėzimin e saj.

Sidomos pėr kohėn e rinisė qė ėshtė mosha e produktivitetit , periudha ku secili fillon t’i vėrė themelet pėr tė ardhmen. Nė janė themele tė forta dhe nė territor tė mire , do tė jemi fatėmirė e nėse nuk janė do tė jemi tė mjerė.

Do tė jemi njerėz tė humbur nėse kohėn nuk dim se ku ta shpenzojm, si nė kėtė botė, dhe nė atė tė pėrjetshmen. Koha ėshtė kėshilltari ynė pėr gabimet e bėra qė tė mos pėrsėriten.

Cdo gjė ka kohėn e vet, mos u nxito.!

Mos e kalo kohen, duke menduar se si ta kalosh atė.

Po e shfrytėzuat kesisoj jeni vonuar!

Koha ėshtė e pa mėshirshme , po nuk ece me tė, ajo nuk do tė prźt as edhe njė sekond, e lėre mė tė kthehet prapa. Vetėm koha mund tė gjykoj drejt. Koha nuk na bėnė neve, po ne e bėjmė kohėn ashtu sic duam ose e humbim tėrsisht!

Secili le te ja bėjė vetė ate cfarė do, atė kohė pėr tė cilėn ka mė sė shumti vlerė pėr kėrkim tė diturisė.

Kujdes mos ia merr kohėn dikuj tjetėr  kot, sepse ėshtė kafshatė qė nuk kapėrdihet.Koha qė nuk di tė shfrytėzohet ėshtė e pavler, sikur tė mos e kesh ate fare. Kush nuk shfrytėzon kohėn ai bėnė mekat.

Shfrytzo cdo ēast tė kohės, Jeto jeten dhe kohėn…!

Taulant Muja

helios

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koha - Sinonim i Jetės

Mesazh  Luli prej 30.07.10 16:08

Disa fakte pėr kohėnKur ėshtė ndėrruar ora pėr herė tė parė dhe sa energji kursehet

- “Koha ėshtė iluzion. Koha e drekės jo”, bėn shaka Douglas Adams nė dokumentarin “Galaktika”. Megjithatė shkencėtarėve nuk u vjen pėr tė qeshur. Disa teori tė reja spekulative tė fizikės sugjerojnė se koha lind nga njė realitet mė i thellė dhe i pėrjetshėm.

- Tentoni ta shpjegoni kėtė kur shkoni nė punė vonė. Njė udhėtar mesatar amerikan humbet 38 orė nė vit pėr shkak tė vonesave tė trenave.

- E dini pse duhet ta ndėrroni orėn nė mars? Ndėrrimi i orės pėr tė kursyer kohėn nisi si shaka nga Benjamin Franklin, qė propozoi qė njerėzit tė ngriheshin mė herėt nė mėngjeset e verės, qė tė punonin mė shumė gjatė ditės dhe kėshtu tė kursenin qirinjtė. Nė Mbretėrinė e Bashkuar u zbatua nė vitin 1917 dhe mė pas u pėrhap nė tė gjithė botėn.

- Ditėt e gjelbra. Departamenti i Energjisė ka pėrcaktuar se kėrkesa pėr elektricitet bie me 0.5 pėr qind gjatė ditėve me orėn e ndėrruar. Kjo ėshtė ekuivalentja e gati 3 milion fuēive me naftė.

- Duke vėzhguar se sa shpejt arkėtarėt e bankave mblidhnin monedha, kėmbėsorėt ecėn, punonjėsit e postės folėn, psikologėt pėrcaktuan se tre qytetet me hapin mė tė shpejtė janė Bostoni, Buffalo dhe Nju Jorku.

- Po tre mė tė ngadaltat? Shreveport, Sacramento dhe Los Anxhelos.

- Njė sekondė mė parė pėrcaktohej si 1/86400 e gjatėsisė sė ditės. Megjithatė, rrotullim i Tokės nuk ėshtė shumė i besueshėm. Fėrkimi i baticės nga dielli dhe hėna e ngadalėson planetin dhe rrit gjatėsinė e njė dite me 3 milisekondė pėr shekull.

- Kjo do tė thotė se nė kohėn e dinozaurėve, dita ishte 23 orė e gjatė.

- Edhe moti e ndryshon ditėn. Gjatė ngjarjeve “El Nino”, era e fortė e ngadalėson rrotullimin e Tokės me njė fraksion tė njė milisekonde ēdo 24 orė.

- Teknologjia moderne e bėn edhe mė mirė kėtė punė. Nė vitin 1972, njė rrjet orėsh atomike nė mė shumė se 50 shtete u bė autoriteti final i orės. Ato u bėn aq tė sakta, sa duhen 31.7 milion vite pėr tė humbur njė sekondė.

- Pėr ta mbajtur orėn tė sinkronizuar me rrotullimin e ngadaltė tė Tokės, “njė sekondė mė tepėr” shtohet njė herė nė disa vite. Kohėt e fundit kjo ndodhi nė pragun e Vitit tė Ri tė kaluar.

- Ora mė e saktė nė botė, nė Institutin Kombėtar tė Standarteve dhe Teknologjisė nė Kolorado, mat vibrimet e njė atomi tė vetėm zhive. Nė njė miliardė vite ajo nuk do tė humbasė as njė sekondė.

- Deri nė vitin 1800, ēdo fshat jetonte nė zonėn e tij tė kohės, me orėn e sinkronizuar sipas hėnės lokale.

- Kjo shkaktoi telashe me oraret e trenave. Pėr disa kohė, u shpikėn ora qė tregonin orėn vendase dhe orėn e trenave.

- Nė 18 nėntor tė vitit 1883, kompanitė hekurudhore amerikane kėrkuan pėrdorimin e njė ore tė vetme tė standardizuar.

- Fakti qė kompanitė hekurudhore kėrkonin qė orėt nė vende tė ndryshme tė ishin tė sinkronizuara, mund tė ketė frymėzuar Ajnshtajnin tė zhvillonte teorinė e tij tė relativitetit, qė unifikon hapėsirėn dhe kohėn.

- Ajnshtajni tregoi se graviteti e bėn orėn tė lėvizė mė ngadalė. Prandaj pasagjerėt e avionėve, qė fluturojnė aty ku tėrheqja e Tokės ėshtė mė e dobėt, plaken mė pak nanosekonda nė secilin fluturim.

- Sipas teorisė tė kuantit, momenti mė i shkurtėr i kohės qė ekziston njihet si ora “Planck” ose 0.0000000000000000000000000000000000000000001 sekondė.

- Koha mund tė mos ketė ekzistuar gjithmonė. Shumė shkencėtarė thonė se ėshtė krijuar me pjesėn tjetėr tė universit.

- Koha mund tė ketė fund, por edhe mund tė mos ketė. Hapėsira ėshtė e pafund, po kėshtu edhe pėrjetėsia ashtu ėshtė.

Nė hapėsirė uji rrjedh pėr lart dhe kockat zgjaten 5 centimetra

Disa fakte qė s’i dinim pėr jetėn nė hapėsirė

Dhimbjet nga hapėsira

- Gati ēdo astronaut pėrjeton njė tip sėmundje hapėsire, tė shkaktuar nga informacioni konfuzes qė arrin nė veshėt e tyre tė brendshėm. Pėrveē tė pėrzierave, simptomat pėrfshijnė dhimbje koke dhe vėshtirėsi nė ecje me gjymtyrė. Pak a shumė si dita e parė e shkollės.

Lėngjet rrjedhin lart

- Kėto janė shqetėsimet mė tė pakta. Nė gjendjen pa peshė, lėngjet rrjedhin pėr lart, duke shkaktuar bllokime tė hundės dhe fytyrė tė fryrė; kockat humbasin kalcium, duke formuar kėshtu gurėt nė veshka. Sėmundje tjetėr ėshtė edhe atrofia e muskujve, gjė qė ngadalėson zorrėt dhe tkurr zemrėn.

Anėt e mira

- Tė paktėn do tė jeni tė fryrė, nė gjendje kapsllėku dhe tė gjatė. Presioni nė ulje mbi shpinėn kurrizore bėn qė udhėtarėt nė hapėsirė tė zgjaten me 5 centimetra.

- Minjtė e laboratorit nė hapėsirė gjatė periudhės sė mesit tė shtatzėnisė, ndėrsa po i zhvillohen veshėt e brendshėm, lindin bebe me veshė tė gjatė.

- Asnjė njeri nuk ėshtė ngjizur nė hapėsirė, prandaj kėto janė supozime.

Efektet nė Tokė

- Njė studim i vitit 2001 tregoi se astronautėt qė gėrhisnin nė Tokė dremisnin tė heshtur nė hapėsirė.

- Ėshtė normale qė astronautėt tė flenė pa bėrė zhurmė. Me 16 lindje dielli nė ditė kjo ėshtė mė e pakta qė mund t’u ndodhė.

- Nė fillimin e ditės sė punės nė anijen kozmike, paneli i kontrollit nė Hjuston transmeton muzikė pėr t’i zgjuar astronautėt.

Vakumi i hapėsirės

- Nėse ekspozoheni nė vakumin e hapėsirės pa kostumin e pėrshtatshėm, mos e mbani frymėn. Presioni i papritur mund t’jua kėpucė mushkėritė.

- Pėrveē kėsaj, uji nė gjuhė, nė hundė dhe nė sy do tė gufonte. Kjo ka ndodhur nė vitin 1965, kur njė kostum hapėsire u gris gjatė eksperimentit dhe ai qė e provonte u ekspozua ndaj vakumit pėr 15 sekonda.

Mungesa e oksigjenit nė gjak

- Ndryshe nga ajo qė kemi parė nė Hollivud, ju nuk do tė shpėrthenit. Mungesa e oksigjenit nė gjak ėshtė ajo qė do t’ju vriste, por pėr kėtė do tė duheshin dy minuta.

- “Virgin Galactic”, njė kompani e turizmit tė hapėsirės nga Richard Branson, ka vendosur tė mos pranojė asnjė grua qė ka kryer transplantime tė gjoksit, nga frika se mos ato shpėrthejnė.

Si ushqehen

- John Glenn e pati tė vėshtirė tė pėrtypė ushqim, por jo pėr shkak tė mungesės sė gravitetit. Astronautėt e hershėm pėrdornin tuba alumini pėr tė kaluar ushqime tė thara, qull gjysmė tė lėngshėm dhe ushqim nė formė kubi.

- Sot astronautėt mund t’i marinojnė ushqimet qė hanė me kripė dhe piper nė formė tė lėngshme. Drithėrat nė masė tė vogėl do tė pluskonin, duke u dalė nga hunda dhe do t’i gudulisnin rrugėt e frymėmarrjes.

Ēfarė mungon

- Sistemet e ajrimit nė anijet kozmike dhe Stacionin Ndėrkombėtar tė Hapėsirės thithin gjithēka qė pluskon nė hapėsirė.

- Banja e anijes kozmike kėrkon qė astronautėt tė pozicionohen me saktėsi nė qendėr tė ndenjėses. Para se tė nisen nė hapėsirė, secili prej tyre bėn prova tė panumėrta si ta pozicionojnė veten.

Lindja e dytė

- NASA u pėrpoq tė ndėrtojė njė WC nė kostumet e hapėsirės, njė tub tė ngjitur nė fshikėzėn e meshkujve dhe njė pajisje tė tillė tė modifikuar pėr femrat, por u dorėzuan dhe kaluan nė planin B, pelena pėr tė gjithė.

- Astronautėt e kthyer raportojnė vėshtirėsi ekstreme nė lėvizjen e krahėve dhe kėmbėve pasi prekin tokėn; pėr kėtė arsye e quajnė uljen nė tokė “lindja e dytė”.

Jeta nė hapėsirė

- Por disa kozmonautė qė kanė qėndruar pėr njė kohė tė gjatė nė hapėsirė raportojnė se gjėja mė e vėshtirė me tė cilėn duhet tė mėsohen nė Tokė ėshtė se kur i lėshojnė objektet, ato bien.

- Mos ėshtė mė mirė tė qėndrojmė atje lart? Tetėmbėdhjetė njerėz kanė vdekur gjatė misioneve nė hapėsirė, por kurrė ndėrsa kanė qėndruar atje lart, por vetėm gjatė udhėtimit nga poshtė lart dhe anasjelltas.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

FALEMINDERIT

Mesazh  agro1 prej 01.08.10 22:25

Shume faleminderit Luli. Mua me pelqeu tema qe keni postuar ketu.
avatar
agro1

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koha - Sinonim i Jetės

Mesazh  Berti69 prej 26.04.11 22:21

Koha

Jeni ju ai qe krijoni kohen.

Koha ekziston ne dimensionin e koshiences sone dhe varet nga ajo. Kjo do te thote se ka 7 miliard sfumatura kohe, te gjitha te ndryshme ne baze se koshiences qe e jeton.

Ne nje nivel te pakuptueshem, me egon materiale, nen nje koshience kolektive, koha jetohet si nje linje e drejte infiniti. Ne baze te kultures dhe gjuhes qe ka ajo kulture cdo shoqeri e mat kohen ne baze te vizionit te saj qe ka per boten qe e rrethon.

Kjo sjell qe ne disa gjuhe te kete psh: te shkuar, e shkuar historike, e tej shkuar, neser, pasneser, pasi pasneser, pardje etj etj qe jo te gjitha gjuhet e botes ndajne te njejtin fenomen ne llogaritjen e kohes.

Ne dimensionin linear te kohes ne jetojme ne nje ndarje nga njeri tjetri sepse secili nga ne ka vijen e vet dhe here pas here ndodh qe te sinkronizohemi me linjen kohore te dikujt tjeter.

Nga ky realitet i krijuar nga ne ndihemi te ndare dhe cdo gje behet e veshtire.

Jane te veshtira marrdheniet me te afermit, pse prinderit nuk na kuptojne, eshte e padurueshme puna me koleget tane, dhe mbi te gjitha eshte shume konfliktuale perballja me ate qe quajme vdekje. Brenda jush ndjeni ankth, merzitje, mospelqim, trashje, nervozizem, ndjeni se ju mungon dicka. Cfare ju mungon ?!

E gjitha kjo ndodh sepse jeton nje realitet iluzionar. Jeton ne nje dimension kohe qe nuk eshte e jotja, por jane presione qe te vijne nga jashte. Kur ti gezon jeten apo ndjen bukurine ti ne te vertete je duke jetuar nen nje dimension tjeter koshience.

Koha ndryshon dhe nuk eshte me nje vije e drejte lineare. Ajo ndalon mbarvajtjen e saj deri sa mund te perdridhet mbi veten e saj, te behet rreth. (cirkolare)

Sa here i ke thene vehtes tende: “ me duket sikur ishte dje por ama kane kaluar shume kohe” ?? ne ato momente mund te kuptosh iluzionin e kohes dhe kohes mbi evenimentet.

Keshtu qe je ti qe drejton kohen tende.

Koha lineare eshte koha kolektive, koha e krijuar nga iluzioni i materies: kur bashkohesh me te mund te “semuresh”, plakesh, sepse fiziku juaj korruptohet dhe bie.

Kur ti jeton kohen e brendshme tenden ti ndodhesh ne nje shkalle apo dimension tjeter, aty shikon se koha ngadalesohet, humb konsistence, avullon. Sa nga ju e dine teorine e relativitetit ?!

Einstein e tregonte me keto fjale: <> sa here kohet e fundit me ty rreze kemi kaluar ore te tera dhe na eshte dukur sikur te kishin kaluar vetem pak minuta, aty koha zhduket sepse jemi duke jetuar kohen tone.

Ne dimensionin e esences time Divine mund te shoh njerez qe jetojne kohen lineare te cilet kalojne para meje si nje film qe ecen me shpejtesi, ndersa per mua koha eshte ngadalesuar.

Mund te shikosh keshtu shume gjera te vogla, te ndalosh ne ato te vecanta te cilat e bejne jeten nje dhurate shume te bukur, nje burim te vazhdueshem gezimi. Disa nga ju adhurojne detajet, dhe se gjerat e vogla bejne gjerat e medha dhe se ato te voglat kane shume vlera nganjehere.

Si e kuptoni ju kete ?!

E keni pyetur ndonjehere vehten ?!

Mund te degjosh kengen e nje zogu dhe pastaj te disa te tjerve qe bashkohen duke prodhuar nje korr ndersa pak me perpara degjoje vetem zhurmat e makinave apo zhurmat e mendimeve te tua plot ankth.

Ne dimensionin e esences tende Divine, sepse ti je 1, eshte koha e Shpirtit, dhe ne kete dimension trupi yt ngadaleson plakjen e tij sepse inverton procesin e plakjes duke gjeneruar qeliza te reja ne mase gjithmone e me te madha. Kete shembull na e japin personat qe njohin mire keto procese, ata qe jetojne ne tibet psh, qe jetojne 70% mbi 110 viteve e mos me shume…

Koha lineare eshte nje iluzion i mendjes njerezore qe ka harruar Shpirtin dhe harmonine. Harmonia me natyren na lejon te jetojme nen nje dimension te ndermjetem midis kohes se Shpirtit dhe kohes lineare, duke vajtur drejt kohes ciklike me miliona situata alternative.

Koha ciklike eshte dimensioni i kohes qe ka natyra, nga mbreteria minerale, vegjetale dhe animale: eshte cikli i sezoneve, i lules qe behet frut e qe duke u kalbur leshon faren per nje jete te re, nje fruti te ri. Sa here jam ne dritaren tende une shikoj krijimin, mbase nuk e ke vene re.

Qenie te bukura, jepini rendesi kesaj harmonie midis natyres dhe kohes se shpirtit sepse do t’iu beje te jetoni ne paqe. Eshte paqja e brendshme qe lind nga bindja e perjetesise nepermjet se ciles cdo gje rilind dhe rinovohet.

Ti besoj se do te thuash se tani nuk ka me sezone, ka crregullime, ky dimer eshte me i ftohte, kjo vere me e nxehte etj etj.. Une te them se kjo eshte fryt i konceptit qe ti ke per kohen, kjo nuk eshte koha e natyres.

Mund te kuptosh me mire nese te them se panvaresisht “c’rregullimeve” te sezoneve, eshte gjithsesi e mundur te hash cdo ushqim apo frut ne cdo periudhe te vitit, kur atyre i vjen koha. Ne te vertete dije se koha reale qe i perket nivelit fizik eshte ajo ciklike e perbere nga ritme precize.

Ngrenia e ushqimeve jashte sezoni lodhin organet e tua. Ne te vertete substancat qe ndodhen ne ushqime, jane te ndryshme ne lidhje me sezonet sepse nevojat e trupit tend ndryshojne ne varesi te sezonit.

Psh: pasuria e tipeve te frutave ne periudhen verore te ndihmon te kalosh klimen me te ngrohte ndersa ushqimet me te pasura me substanza te ndihmojne ne periudhen dimerore. Mos me thuaj qe ha njesoj si ne dimer si ne vere, sepse nuk eshte e vertete, trupi nuk ta “pranon”. Ti ha ate qe natyra te ofron sipas sezonit.

Permes dimensionit te harmonise me natyren dhe nepermjet kohes ciklike, mund te leshoheni drejt asaj paqes se brendshme qe ju lejon te gjeni qendren tuaj Divine. UNIN tuaj.

Permes kesaj kohe ciklike mund te shikosh se si e kaluara, e tashmja dhe e ardhmja jane te pranishme ne te njejtin moment tek ty. Sepse rrethi nuk ka nje pike: as me perpara e as me mbrapa.

Dimensioni i koshiences (te diturit se cfare po ben dhe se ku ndodhesh) i cili nuk llogjikon me terma “me perpara” apo “ me mbrapa” mund te ngadalsoje kohen ciklike deri sa ta beje te rrezohet ne nje pike ku levizja ndalon: e shkuara, e tashmja dhe e ardhmja jane 1.

KJO ESHTE KOHA E UNIT ...!!!

Ja cfare eshte perjetesia i dashur mik. Ti je pajisur me intelekt apo jo!!!
Jeni ne dimensionin e kesaj kohe kur jeni ne meditacion apo kur jeni 100% koshient mbi cfare po beni psh duke vezhguar bukurine e nje luleje, duke degjuar muzike, kur jeni kreative duke qene te bindur dhe te pranishem vehtes tuaj.

Ne ato momente ngrini syte nga ora dhe shikoni qe ka ecur pa e kuptuar. Ora, ajo cfare ti quan kohe.

Sa here ke thene se ritmet e vena nga jashte nuk te shkojne per shtat: ndihesh sikur je nen nje gjendje qe nuk shprehesh dot lirshem, sikur asnjehere nuk ben dicka ne kohen e duhur, sikur ske kohe asnjehere ?!!

Kjo sepse po jeton nje kohe qe nuk eshte asgje tjeter pervec se nje iluzion, kohe qe te ben te vuash ne te gjitha nivelet. Jeto i dashur njeri sipas kohes tende, shprehe, manifestoje. Merr guximin ti japesh nje prerje me thike dhe realizo kohen tende, ate qe ti je ne esencen tende intime.

Secili nga ju duhet te reflektoje mbi kuptimin qe i jep konceptit kohe duke qene koshient se si po e jeton.

Psh: shpesh “pushimet” ngarkohen nga ty nga kerkesa sikur ne ate interval kohe ti duhet te besh te gjitha gjerat e “rendesishme” dhe “esenciale” qe nuk “ke pasur” mundesine ti besh gjate vitit dhe mezi i pret.

Ky tension emotiv qe shume nga ju ndjejne eshte pergjigjia qe nuk jeni jeni duke jetuar kohen tuaj sipas ritmerei tuaja te brendshme, sipas dimensionit te koshiences tuaj.

Eshte e mundur te jeni gjithmone ne pushime edhe duke vazhduar te punoni e te beni te njejtat gjera, duke jetuar sipas ritmit tuaj cdo aktivitet te dites qe duhet te realizoni: kjo eshte te kesh nje gjendje shplodhjeje dhe qetesie te brendshme.

Celesi per te realizuar te gjithe kete eshte ai qe duhet te jetosh me bindje dhe vemendje cdo moment te dites tende: nese nga jashte te vijne presione, ti koncentrohu mbi kete celes pa u preokupuar per asgje tjeter apo te rrembeheni nga ankthi.

Dimensioni i te qenurit koshient dhe i vemendjes mbi c’ka po jeton do te te sjelli nen ritmet e tua e keshtu do te jetosh kohen tende.

Kjo do te te sjelli ne harmoni duke arritur ekuilibrin e brendshem qe eshte esencial per zhvillimin shpirteror dhe zgjimin tend.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koha - Sinonim i Jetės

Mesazh  Zattoo prej 07.06.11 12:20

Fisi qė nuk ka konceptin e kohės

Ne tė gjithė nė kėtė epokėn tonė moderne jemi tė dhėnė dhe tė fiksuar pas kohės. Flasim pėr ngjarje qė ndodhin herėt, vonė, nė kohėn e duhur apo jo nė kohėn e duhur. Ėshtė obsesion qė nė fakt njerėzimi e ka pasur gjithmonė edhe nė lashtėsi. Por qė nė epokėn moderne ndihet mė i pranishėm dhe mė i prekshėm.

Kėsisoj, do tė ishte e paimagjinueshme qė tė mendosh se nė kėtė planet tė ndarė nė zona kohe dhe me njerėz qė jetojnė nėn tiktakun e saj tė ketė njė pjesė popullsie qė nuk e ka idenė se ēfarė ėshtė koha, ora, apo ēfarė do tė thotė qė tė jetosh dhe tė punosh nėn presionin e saj.

Bėhet fjalė pėr njė fis tė tėrė qė jeton nė Amazonė dhe qė nuk ka strukturėn gjuhėsore qė bėn bashkė kohėn dhe hapėsirėn nė konceptin qė ekziston nė botė si pėr shembull ata nuk mund tė kuptojnė dot togfjalėshin: “Tė punosh gjatė natės”. Pra qė pėrmban kohėn dhe vendin e njė veprimi.

Njė studim qė i ėshtė bėrė kėtij fisi dhe “mangėsisė” sė tij ka nxjerrė nė pah se nė fisin Amondawa ngjarjet rrjedhin njėra pas tjetrės dhe se koha si koncept nuk ekziston fare. Nė fakt, mund tė duket gjithēka shumė kontradiktore dhe e pakuptueshme dhe do tė duhen studime tė mėtejshme pėr tė kuptuar realisht se si ėshtė e mundur qė kėta njerėz, pra ky fis tė jetojė pa konceptin e kohės.

Njė tjetėr enigmė ėshtė nėse kėtė veēori, pra atė tė mangėsisė sė konceptit tė kohės e kanė apo jo edhe gjuhė tė tjera tė Amazonės.

Fisi Amondawa ėshtė kontaktuar pėr herė tė parė nga bota e “civilizuar” nė vitin 1986 dhe tani shkencėtarė nga Universiteti i Portsmothit kanė nisur qė tė analizojnė idenė e kohės nė atė mėnyrė qė ajo shfaqet nė gjuhėn e kėtij fisi.

“Ne nuk po themi se kėta janė njerėz qė nuk kanė kohė” nė konceptin e jetės sė tyre”, thotė njė profesor i psikologjisė sė gjuhės nė kėtė universitet.

Sipas tij, njerėzit e kėtij fisi flasin pėr ngjarje dhe sekuenca ngjarjesh, por ajo qė nuk kuptohet ėshtė se ata e kanė nocionin e kohės tė ndarė nga ngjarjet qė ndodhin, pra nuk kanė nocionin e ngjarjeve qė u ndodhin brenda njė kohe lineare dhe qė kushtėzohen nga koha.

Gjuha e banorėve tė kėtij fisi nuk pėrmban fjalėn “kohė” ose “nėnprodukte” tė saj si ‘vit”, muaj.

Njerėzit ndėrkohė nuk u referohen as moshės sė tyre, por kanė emra tė ndryshėm pėr momente tė ndryshme tė jetės sė tyre, pasi pėrmes kėtyre ndryshimeve ata ndryshojnė edhe statusin e tyre nė shoqėrinė nė tė cilėn bėjnė pjesė.

Por ajo ēka ėshtė mė impresionuese ėshtė sugjerimi i shkencėtarėve qė studiojnė ēėshtjen me lidhjen qė nuk ekziston mes konceptit tė kalimit tė kohės nė njė hapėsirė tė caktuar.

Ide tė tilla si “e shkuara” apo “e ardhmja” qė janė shumė tė zakonshme dhe tė artikuluara nė pjesėn mė tė madhe tė gjuhėve tė botės formojnė bazėn e asaj qė njihet si “hipoteza e planifikimit”.

Por nė fisin Amondawa njė gjė e tillė nuk ekziston. Megjithatė, sipas shkencėtarėve kjo nuk do tė thotė se ata nuk i kanė aftėsitė njohėse qė kanė zakonisht njerėzit nė lidhje me ngjarjet e caktuara nė kohė dhe vende tė caktuara.

Kur banorėt e kėtij fisi nisin qė tė mėsojnė portugalisht, diēka qė po ndodh gjithnjė e mė shpesh ata nuk e kanė problem qė tė mėsojnė fjalėt “kohė” dhe ato qė lidhen me konceptin e kohės dhe hapėsirės.

Duke u nisur nga njė fakt i tillė shkencėtarėt kanė dalė me idenė se ndoshta kjo “mangėsi” vjen ngaqė nė kėto fise nuk ekziston e ashtuquajtura “teknologji” e kohės, pra ata nuk njohin as kalendarėt nuk kanė as orė.

Por ky argument nuk ka arritur qė tė bindė Pierre Pica, njė linguist teorik qė ėshtė pėrqendruar nė studimet e tij nė njė gjuhė tjetėr tė Amazonės qė njihet si gjuha mundurucu. “Tė bėsh bashkė kohėn dhe hapėsirėn si tė bėhej fjalė pėr njė lidhje rastėsore, bazuar nė diversitetin e njė gjuhe nuk ėshtė njė mendim i drejtė”, thotė studiuesi.

Sipas tij, studimi tregon tė dhėna shumė interesante, por e argumenton nė njė mėnyrė shumė tė thjeshtė mosekzistencėn e termit kohė dhe mbi tė gjitha tė relatės sė tij me termin hapėsirė.

Shoqėritė e vogla si ajo e fisit tė Amondawes kanė tendencė qė tė pėrdorin terma absolutė pėr marrėdhėniet hapėsinore.

Pėr shembull, ata i referohen vendndodhjes sė njė lumi qė njihet fare mirė nga tė gjithė nė mėnyrė shumė tė thjeshtė dhe pa fjalė tė tepėrta pėrcaktuese qė mund tė ishin pėr shembull “bregu i lumit”.

Ata banorė tė kėtij fisi qė janė bėrė pjesė e jetės moderne tashmė kėrkojnė qė gjuha e tyre dhe “mungesat” e saj tė studiohen mirė, para se tė jetė tepėr vonė, pra para se tė jetė zhdukur ēka ėshtė duke ndodhur me shpejtėsi tė madhe pėr shkak tė plakjes sė popullsisė dhe ikjes sė tė rinjve nga trojet e vjetra.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koha - Sinonim i Jetės

Mesazh  Luli prej 25.06.12 11:42

Koha mund tė pushojė sė ekzistuari?Njerėzit shpesh flasin se po mplakemi dhe se si koha po ikėn shpejt. Megjithėkėtė, nėse teoria e fundit shkencore del e saktė, ėshtė e mundur se po ndodh krejtėsisht e kundėrta.

Teoria radikalet cilėn kohė mė parė e paraqitėn shkencėtarėt, do tė thotė se koha po ngadalėsohet dhe se nė fund do tė ndodhė ndali i plotė i saj.

Rezultatet e fundit tė dy universiteteve spanjolle thonė se mendojnė se jetojmė nė mashtrime dhe se universi nuk zgjerohet fare. Teoria thotė se koha po ngadalėsohet nė mėnyrė konstante dhe pas miliarda vjetėsh ajo do tė ndalojė nė tėrėsi.

Arsye pėr shqetėsim nuk ka sepse shkencėtarėt konsiderojnė ky ndalim gradual nuk vėrehet me sy njeriu dhe planeti ynė do tė zhduket nė momentin kur koha do tė ndalojė pėrfundimisht.

"Nė momentin kur tė ndodhė kjo, planeti ynė nuk do tė ekzistojė," ka thėnė profesori Senovila. "Ēdo gjė do tė fiksohet sikur pamja nė fotografi, pėrgjithmonė."

Para kėtij konstatimi, shkencėtarėt kishin matur dritėn nga yje tė shpėrthyer shumė larg pėr tė treguar se universi po zgjerohet me shpejtėsi tė madhe.

Teoria e pranuar bazohet nė idenė se lloje tė forcave kundėr gravituese tė njohura me emrin "energjia e zezė” - "shkatėrron” galaktikėn.

Megjithėkėtė, shkencėtarėt duke punuar nė teorinė mė tė re kanė thėnė se ne po i shohim gjėra “nga prapa”. Edhe profesori Senovila pohon se supozime aktuale, tė cilat nėnkuptojnė pėrshpejtimin kohės nė vend tė ngadalėsimit gradual, janė krejtėsisht tė gabueshme.

Edhe pse kjo teori e re vėshtirė se mund tė besohet, kozmologė nga Cambrigde konsiderojnė se ajo nuk ėshtė krejt e pabazė.

"Mendojmė se koha u krijua gjatė shpėrthimit tė madh, e nėse shpėrthimi i madh ndodh sėrish, koha mund edhe tė ndalet – dhe ky ėshtė efekti i kundėrt."
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Relativiteti i Kohes dhe Relativiteti i Fatit

Mesazh  M986 prej 19.11.12 18:27

Relativiteti i Kohes dhe Relativiteti i Fatit

Ēdo gjė demonstron se “hapėsira tredimensionale” nuk ekziston nė realitet, qė ėshtė paragjykim i bazuar krejtėsisht nė perceptime dhe qė njeriu tėrė jetėn e jeton nė kėtė “mosekzistim tė hapėsirės”. Qė tė pohohet e kundėrta duhet qė tė mbajmė besimet paragjykuese larg nga arsyeja dhe e vėrteta shkencore, pasi nuk ka dėshmi vlefshėm pėr ekzistimin e botės materiale tredimensionale.

Kjo pėrgėnjeshtron supozimin kryesor tė filozofisė materialiste qė nėnvizon teorinė e evolucionit, supozimin se materia ėshtė absolute dhe e pėrjetshme. Supozimi i dytė nė tė cilin qėndron filozofia materialiste ėshtė se koha ėshtė absolute dhe e pėrhershme. Edhe ky ėshtė aq paragjykues sa i pari.

Perceptimi i kohės

Atė qė e perceptojmė si kohė, nė tė vėrtetė, ėshtė metoda me tė cilėn njė moment krahasohet me tjetrin. Mund ta shpjegojmė kėtė me njė shembull. Pėr shembull, kur njė njeri troket nė njė objekt, ai e dėgjon njė zė tė caktuar. Kur tė troket objektin e njėjtė pas pesė minutash, ai dėgjon edhe njė zė. Personi percepton se ka qenė njė interval nė mes tė zėrit tė parė dhe tė dytit qė ai e quan interval “i kohės”. Sidoqoftė kur ai dėgjon zėrin e dytė, zėri i parė nuk ėshtė mė shumė se imagjinatė nė mendjen e tij. Ėshtė vetėm njė pjesė e informatės nė kujtesėn e tij. Personi formulon konceptin e “kohės” duke krahasuar momentin nė tė cilin jeton me atė ēfarė ka nė kujtesėn e vet. Nėse nuk bėhet ky krahasim, nuk do tė ekzistonte koncepti i kohės.

Nė tė njėjtėn mėnyrė, personi bėn krahasimin kur e sheh dikė duke hyrė nė dhomė pėrmes derės dhe duke u ulur nė kolltuk nė mes tė dhomės. Nė kohėn kur ky person ulet nė kolltuk, imazhet qė kanė tė bėjnė me momentin kur ai hap derėn, hyn nė dhomė, dhe ulja e tij nė kolltuk janė tė pėrpiluar si pjesė tė informatės nė tru. Perceptimi i kohės ndodh kur dikush krahason njeriun e ulur nė kolltuk me ato pjesė tė informatės.

Shkurtimisht, koha ekziston si rezultat i krahasimit tė bėrė nė mes tė disa iluzioneve tė ruajtura nė tru. Nėse njeriu nuk do tė kishte kujtesė, atėherė edhe truri nuk do tė bėnte interpretime tė tilla e prandaj kurrė nuk do tė mund tė formohej koncepti i kohės. E vetmja arsye qė dikush pėrcakton vetveten se i ka 30 vjet ėshtė pėr shkak se ai ka akumuluar informata qė i pėrkasin atyre 30 vjetėve nė mendjen e tij. Nėse kujtesa e tij nuk do tė ekzistonte, atėherė edhe ai nuk do tė mund tė mendonte pėr ekzistimin e periudhės sė kaluar dhe ai do tė pėrjetonte vetėm “ēastin” nė tė cilin jeton.

Shpjegimi shkencor i mosekzistimit tė kohės

Le tė mundohemi qė tė sqarojmė temėn duke cituar shpjegimet e shkencėtarėve dhe dijetarėve tė ndryshėm nė lidhje me kėtė temė. Sa i pėrket ēėshtjes sė rrjedhjes sė kohės prapa, profesori i famshėm i gjenetikės dhe fituesi i ēmimit Nobel, Franēois Jacob, thotė nė librin e tij Le Jeu des Possibles (E mundshmja dhe aktualja):

Filmat e lėshuar prapazi na e bėjnė tė mundur qė tė imagjinojmė botėn nė tė cilėn koha shkon sė prapthi. Botėn ku qumėshti ndahet nga kafja dhe kėrcen nga filxhani dhe kthehet prapė nė enėn e qumėshtit; botėn nė tė cilėn rrezet e dritės lėshohen nga muri qė grumbullohen nė njė vend (qendėr graviteti) nė vend se tė shpėrthejnė nga burimi i dritės; botėn nė tė cilėn guri kthehet nga uji nė shuplakėn e njeriut nė bashkėpunim tė ēuditshėm me pikat e panumėrta tė ujit. Prandaj, nė botėn e tillė ku koha ka veēori tė kundėrta, proceset nė trurin tonė dhe mėnyra se si kujtesa jonė e pėrpilon informatėn, do tė mund tė funksiononin sė prapėshti. E njėjta vlen edhe pėr tė kaluarėn dhe tė ardhmen dhe bota do tė dukej njėjtė siē duket tani.

Pasi truri ynė ėshtė i mėsuar me njė renditje tė caktuar tė ngjarjeve, bota nuk funksionon siē ėshtė treguar mė lartė dhe neve na duket se koha ēdoherė ecėn pėrpara. Por, ky ėshtė vendim i arritur nė tru dhe ėshtė relativ. Nė realitet, kurrė nuk do tė mund tė dimė se si ecėn koha dhe a ėshtė duke ecur apo jo. Kjo tregon faktin se koha nuk ėshtė fakt absolut por vetėm njė lloj perceptimi.
Relativiteti i kohės ėshtė fakt qė ėshtė vėrtetuar edhe nga njėri ndėr fizikanėt mė tė rėndėsishėm tė shek. 20-tė, Albert Einsteinit. Lincoln Barnett, shkruan nė librin e tij

Gjithėsia dhe dr.Einsteini:

Sė bashku me hapėsirėn absolute, Einsteini hodhi poshtė konceptin e kohės absolute – ku rrjedhja e kohės universale ėshtė e njėtrajtshme, e pandryshueshme dhe e vazhdueshme, duke rrjedh nga e kaluara e pafund nė tė ardhmen e pafund. Shumė paqartėsi qė e kanė rrethuar teorinė e relativitetit dalin nga ngurrimi i njeriut qė tė pranoj se domethėnia e kohės, sikurse domethėnia i ngjyrės, ėshtė njė formė e perceptimit. Sikurse hapėsira qė ėshtė radhitje e mundshme e objekteve materiale, ashtu edhe koha ėshtė njė radhitje e mundshme e ngjarjeve.

Subjektiviteti i kohės mė sė miri ėshtė shpjeguar nga Einsteini. “Pėrjetimet e njė personi”, thotė ai, “na shfaqet si seri e rregulluar e ngjarjeve; nė kėtė seri ngjarjet e vetme qė ne i mbajmė nė mend radhiten asisoj sipas kriterit tė konceptit “mė herėt “apo “mė vonė”. Prandaj ekziston, pėr njė person njė kohė – personale, apo kohė subjektive. Kjo nė vetvete nuk ėshtė e matshme. Mundem, nė tė vėrtetė, qė tė lidh numrat me ngjarjet, ashtu qė numri mė i madh i pėrket ngjarjes mė tė vonshme sesa me tė parėn.

Vet Einsteini theksoi, siē citohet nė librin e Barnettit se: “hapėsira dhe koha janė formė e intuitės, qė nuk mund mė tė ndahen nga vetėdija sikurse konceptet tona tė dallimit tė ngjyrės, formės dhe madhėsisė.” Sipas teorisė sė pėrgjithshme tė relativitetit: “koha nuk ka ekzistencė tė pavarur nga radhitja e ngjarjeve me tė cilėn i masim.”

Pasi qė koha pėrbėhet nga perceptimet, krejtėsisht varet nga perceptuesi dhe pėr kėtė arsye ėshtė relative.

Shpejtėsia me tė cilėn koha kalon ndryshon sipas referencave qė ne e masim pasi nuk ka orė natyrale nė trupin e njeriut qė tė tregojė nė mėnyrė precize se sa shpejt kalon koha. Siē shkruan Lincoln Barnett: “Sikurse qė nuk ka gjė me ngjyrė qė mund tė dallohet pa sy, gjithashtu njė ēast, orė apo ditė nuk mund tė shėnohet pa ngjarje.”

Relativiteti i kohės mė sė thjeshti pėrjetohet nė ėndrra. Edhe pse atė qė shohim nė ėndėrr duket se ndodhė me orė tė tėra, nė tė vėrtetė, kjo ndodhė pėr vetėm disa minuta, e bile edhe disa sekonda.

Tė shqyrtojmė njė shembull ashtu qė tė sqarojmė ēėshtjen mė tutje. Tė paramendojmė se jemi nė njė dhomė me vetėm njė dritare qė ėshtė e punuar nė mėnyrė tė veēantė dhe do tė jemi tė ngujuar pėr njė kohė tė caktuar. Le tė jetė njė orė nė dhomė pėr tė matur kohėn e kaluar. Nė tė njėjtėn kohė, le tė jetė qė mund tė shohim nga dritarja e dhomės lindjen e diellit dhe perėndimin nė intervale tė caktuara.

Pas disa ditėsh, pėrgjigja qė ne mund tė japim pėr pyetjen se sa kohė kemi kaluar nė dhomė do tė jetė nė bazė tė informatave qė kemi mbledhur duke shikuar orėn kohė pas kohe dhe llogaritjen qė kemi bėrė duke iu referuar faktit se sa herė ka lindė dhe perėnduar dielli. Pėr shembull, ne vlerėsojmė se kemi kaluar tri ditė nė atė dhomė. Por, nėse personi qė na ka vendosur nė atė dhomė tė thoshte se ne kemi qėndruar vetėm dy ditė nė dhomė dhe se dielli qė ne e kemi parė nga dritarja ėshtė prodhuar artificialisht nga njė makinė simuluese si dhe ora nė dhomė ėshtė punuar qė tė punojė mė shpejt se zakonisht, atėherė llogaritjet tona nuk do tė kenė kurrfarė kuptimi.

Ky shembull konfirmon se informata qė ne kemi pėr shpejtėsinė e kalimit tė kohės bazohet nė referencat relative. Relativiteti i kohės ėshtė fakt shkencor i dėshmuar nga metodologjia shkencore. Teoria e pėrgjithshme e relativitetit tė Einsteinit pohon se shpejtėsia e kohės ndėrron varėsisht nga shpejtėsia e objektit dhe pozitės sė tij nė fushėn e gravitacionit. Me rritjen e shpejtėsisė, koha shkurtohet dhe ngjeshėt; ajo ngadalėsohet deri sa tė vjen tek pika e “ndaljes”.

Tė shpjegojmė kėtė me njė shembull tė dhėnė nga Einsteini. Paramendojmė dy binjak, njėri mbetet nė tokė derisa tjetri udhėton nė gjithėsi me njė shpejtėsi afėr shpejtėsisė sė dritės. Kur kthehet nė tokė, ai qė ka udhėtuar do tė sheh se vėllai i tij qė ka qėndruar nė tokė ėshtė plakur shumė mė shumė se ai. Arsyeja ėshtė se koha rrjedh shumė mė ngadalė pėr personin qė udhėton me shpejtėsi tė afėrt me atė tė dritės. Le tė marrim me mend njė babė udhėtues nėpėr gjithėsi dhe djalin e tij nė tokė. Nėse babai ishte 27 vjeē kur ėshtė nisur ndėrsa djali i tij tre vjeēar; kur babai tė kthehet nė tokė pas 30 viteve (tokėsore), djali do tė jetė 33 vjeēar ndėrsa babai i tij do tė jetė vetėm 30 vjeēar.

Ky relativitet i kohės nuk shkaktohet nga ngadalėsimi apo pėrshpejtimi i orės, apo ngadalėsimi i pranverės mekanike. Mė parė ėshtė rezultat i dallimit tė periudhave tė punės tė tėrė sistemit tė ekzistencės materiale, qė shkon thellė deri nė grimcat sub-atomike. Me fjalė tjera, pėr personin qė e pėrjeton kėtė, shkurtimi i kohės nuk pėrjetohet si film i ngadalėsuar. Nė ato raste kur shkurtohet koha, tė rrahurat e zemrės, shumimi i qelizave dhe funksioni i trurit etj., tė gjitha punojnė mė ngadalė se tek personi nė tokė. Pa marrė parasysh, personi vazhdon me jetėn e tij tė pėrditshme dhe fare nuk e vėren shkurtimin e kohės. Nė tė vėrtetė shkurtimi nuk ėshtė i dukshėm derisa nuk bėhet krahasimi.

Relativiteti nė Kur’an

Pėrfundimi qė arritėm me ndihmėn e zbulimeve shkencore thotė se koha nuk ėshtė absolute siē supozonin materialistėt, por njė perceptim relativ. Ajo qė ėshtė mė interesante ėshtė se ky fakt qė ka mbetur pa u zbuluar deri nė shek. 20-tė nga shkenca, ėshtė zbuluar nė Kur’an para 14 shekujsh. Ka referime tė ndryshme nė Kur’an pėr relativitetin e kohės.

Ėshtė e mundur tė shihet nė shumė ajete tė Kur’anit fakti i dėshmuar shkencėrisht se koha ėshtė perceptim psikologjik qė varet nga ngjarjet, mjedisi dhe kushtet. Pėr shembull, tėrė jeta e njė njeriu ėshtė kohė shumė e shkurtė siē informohemi nė Kur’an:
Atė ditė kur Ai ju thėrret, kurse ju i pėrgjigjeni tė pėrulur e duke lavdėruar Atė, e ju duket se nuk qėndruat (nė dynja) vetėm pak kohė. (Isra: 52)
(Pėrkujto) Ditėn kur i tubojnė ata, (atyre u duket) sikur nuk qėndruan (nė dynja) vetėm njė moment tė ditės, atėherė njihen mes vete. (Junus: 45)
Disa ajete tregojnė se njerėzit perceptojnė kohėn nė mėnyra tė ndryshme dhe se ndonjėherė mund perceptojnė njė periudhė tė shkurtė kohore si shumė tė gjatė. Biseda vijuese e njerėzve gjatė gjykimit nė Ahiret ėshtė shembull i mirė pėr kėtė:
Ai thotė: "E sa vjet keni kaluar nė tokė?" Ata thonė: "Kemi qėndruar njė ditė ose njė pjesė tė ditės, pyeti ata qė dinė numėrimin!" Ai thotė: "Mirė e keni, sikur ta dishit njėmend pak keni qėndruar!" (Mu’minun: 112-114)

Nė ajetet tjera zoti thotė se koha mund tė rrjedhė nė shpejtėsi tė ndryshme nė mjedise tė ndryshme:
Ata kėrkojnė prej teje t'ua ngutėsh dėnimin, po Zoti nuk e thyen premtimin e Vet, pse njė ditė te Zoti yt, ėshtė sa njėmijė vjet, si llogaritni ju. (Haxhxh: 47)
Atje ngjiten engjėjt dhe shpirti (Xhibrili) nė njė ditė qė zgjatė pesėdhjetė mijė vjet (ose lartėsia e atyre shkallėve ėshtė pesėdhjetė mijė vjet). (Me’arixh: 4)
Ai ėshtė qė udhėheq ēėshtjen (e tė gjitha krijesave) prej qiellit nė tokė, pastaj ajo (ēėshtja) ngritėt te Ai nė njė ditė qė sipas llogarisė suaj ėshtė sa njėmijė vjet. (Sexhde: 5)

Kėto ajete shprehje tė qarta pėr relativitetin e kohės. Qė ky rezultat, e qė ėshtė kuptuar sė voni nga shkencėtarėt e shek. 20-tė, i ėshtė komunikuar njerėzimit para 1.400 vjetėve nė Kur’an, ėshtė tregues i shpalljes sė Kur’anit nga Allahut, i Cili rrethon tėrė kohėn dhe hapėsirėn.
Shumė ajete tjera nė Kur’an zbulojnė se koha ėshtė perceptim. Kjo ėshtė posaēėrisht evidente nė tregime. Pėr shembull, zoti ka mbajtur shokėt e shpellės, njė grup tė besimtarėve qė pėrmendet nė Kur’an, nė gjumė tė thellė pėr tre shekuj. Kur janė zgjuar, kanė menduar se kanė qėndruar nė atė gjendje pėr pak kohė, dhe nuk kanė mundur qė tė supozojnė sa gjatė kanė fjetur:
Ne u vumė mbulojė mbi veshėt e tyre (i vumė nė gjumė) nė shpellė pėr disa vite me radhė. Pastaj ata i zgjuam (prej gjumit) pėr tė parė se cili prej tyre dy grupeve ėshtė mė preciz nė njehsimin e kohės sa qėndruan gjatė. (Kehf: 11-12)

Ashtu (sikurse i vumė nė gjumė) i zgjuam ata qė tė pyesin njėri-tjetrin (se sa kanė fjetur). Njėri prej tyre foli e tha: "Sa keni ndejur?" Ata thanė:"Kemi ndejur njė ditė ose njė pjesė tė ditės!" Disa thanė: "Zoti juaj e di mė sė miri se sa keni ndejur, prandaj dėrgoni njėrin prej jush me kėtė argjend (monedhė argjendi) nė qytet, e tė zgjedhė ushqim mė tė mirė, e t'ju sjellė atė juve dhe le tė ketė shumė kujdes e tė mos i japė tė kuptojė askujt pėr ju". (Kehf: 19)
Gjendja e treguar nė ajetin e mėposhtėm ėshtė gjithashtu dėshmi se koha nė tė vėrtetė ėshtė perceptim psikologjik.

Ose (nuk je i njohur) me shembullin e atij qė kaloi pranė njė fshati qė ishte rrėnuar nė kulmet e tij, e tha: "Si e ngjallė Zoti kėtė pas shkatėrrimit tė tij?" e Zoti e bėri tė vdekur atė (pyetėsin - Uzejrin) njėqind vjet, pastaj e ringjalli dhe i tha: "Sa qėndrove (i vdekur)?" Ai tha: "Njė ditė, ose njė pjesė tė ditės!" Ai (Zoti) Tha:"Jo, por ke ndejur (i vdekur) njėqind vjet, shikoje ushqimin dhe pijen tėnde si nuk ėshtė prishur, e shikoje edhe gomarin tėnd (si i janė shkapėrderdhur eshtrat). E pėr tė bėrė ty argument pėr njerėzit (bėmė kėtė sprovė), shiko se si i kombinojmė eshtrat e pastaj i veshim me mish. E kur iu bė e qartė atij tha: "U binda se me tė vėrtetė Zoti ka mundėsi pėr ēdo send!" (Bekare: 259)

Ky ajet qartė thekson se zoti i Cili ka krijuar kohėn ėshtė i pavarur nga ajo. Njeriu, nga ana tjetėr, ėshtė i varur nga koha, qė ėshtė paracaktuar nga zoti. Siē theksohet nė ajet, njeriu nuk ka aftėsi tė dijė as sa gjatė ka fjetur. Nė kėtė gjendje, tė pohohet se koha ėshtė absolute (sikurse materialistėt e bėjnė, nė mendimin e tyre tė shtrembėruar) ėshtė shumė e paarsyeshme.

Fati

Relativiteti i kohės sqaron njė ēėshtje shumė tė rėndėsishme. Relativiteti ėshtė aq i ndryshueshėm qė koha prej miliarda vjetėsh mund tė zgjasė vetėm njė sekondė nga njė perspektivė tjetėr. Pėrveē kėsaj, koha e pamasė qė shtrihet prej fillimit tė kėsaj bote deri nė fund tė saj ndoshta nuk ėshtė zgjatė bile as njė sekondė por vetėm njė ēast nė dimensionin tjetėr.

Kjo ėshtė esenca e konceptit tė fatit – njė koncept qė nuk kuptohet mirė nga shumica e njerėzve, posaēėrisht materialistėve qė e mohojnė plotėsisht. Fati ėshtė dituri e pėrsosur e Allahut pėr tė gjitha ngjarjet nė tė kaluarėn dhe tė ardhmen. Shumica e njerėzve pyesin se si zoti mund tė dijė paraprakisht ngjarjet qė ende nuk kanė ndodhur dhe kjo dėrgon nė mosnjohje e vėrtetėsisė sė fatit. Sidoqoftė, “ngjarjet qė ende nuk janė pėrjetuar” janė vetėm pėr ne. zoti nuk ėshtė i varur nga koha dhe hapėsira pasi qė Ai i ka krijuar ato. Pėr kėtė shkak, e kaluara, e ardhmja dhe e tashmja janė tė njėjta pėr Allahun; pėr Tė ēdo gjė ka ndodhė dhe ka pėrfunduar.
Nė librin Gjithėsia dhe Dr. Einsteini, Lincol Barnett shpjegon se si Teoria e pėrgjithshme e relativitetit dėrgon deri nė kėtė pėrfundim. Sipas Barnettit, gjithėsia mund tė jetė “e rrethuar me tėrė madhėshtinė e tij vetėm nga njė mendje kozmike”.

Vullnetin qė Barnetti e quan “mendje kozmike” ėshtė menēuria dhe dijenia e Allahut, i Cili sundon tėrė gjithėsinė. Siē mund tė shohim lehtė fillimin, mesin dhe fundin e zotėruesit dhe tė gjitha pjesėt nė mes si njė tėrėsi, zoti e di se koha tė cilės i jemi nėnshtruar ėshtė sa vetėm njė ēast prej fillimit tė saj e deri nė fund. Njerėzit, sidoqoftė, pėrjetojnė incidentet vetėm kur t’i vie koha dhe shohin se fati ėshtė krijuar pėr ta nga zoti.

Ėshtė e rėndėsishme gjithashtu qė t’i pėrkushtohet vėmendje cekėtinės sė kuptimit tė shtrembėruar tė fatit qė dominon nė shoqėrinė tonė. Ky besim i shtrembėruar i fatit ėshtė paragjykim se zoti ka pėrcaktuar “fatin” pėr ēdo njeri por disa fate ndonjėherė mund tė ndryshohen nga njerėzit. Pėr shembull njerėzit bėjnė deklarata sipėrfaqėsore pėr pacientin i cili ėshtė kthyer nga dyert e vdekjes si ”ai mposhti fatin e tij”. Askush nuk ka mundėsi tė ndryshojė fatin e tij. Personi qė ėshtė kthyer nga dyert e vdekjes, nuk ka vdekur pasi nuk ėshtė shkruar qė tė vdesė nė atė kohė. Ėshtė, nė mėnyrė ironike, fati i atyre njerėzve qė e mashtrojnė veten duke thėnė “e kam mposhtur fatin tim” se duhet tė thonė ashtu dhe e mbajnė atė mėnyrė tė shikimit tė gjėrave.

Fati ėshtė dituri e pėrjetshme e Allahut dhe pėr Allahun, i Cili e njeh kohėn sikurse njė ēast tė vetėm dhe i Cili sundon tėrė kohėn dhe hapėsirėn; ēdo gjė ėshtė paracaktuar dhe pėrfunduar nė fat. Ne gjithashtu kuptojmė nga ēfarė Ai tregon nė Kur’an se koha ėshtė njė pėr Allahun: disa incidente qė pėr ne do tė duhej tė ndodhin nė tė ardhmen tregohet nė Kur’an nė atė mėnyrė saqė duket se kanė ndodhur shumė kohė mė pėrpara.

Pėr shembull, ajetet qė shpjegojnė llogarinė qė njerėzit duhet ta japin para Allahut nė ahiret tregohet me ngjarjet qė kanė ndodhur shumė pėrpara:
Dhe i fryhet Surit dhe bie i vdekur ēka ka nė qiej dhe nė tokė, pėrveē atyre qė do Zoti (tė mos vdesin), pastaj i fryhet atij herėn tjetėr, kur qe, tė gjithė ata tė ngritur e presin (urdhrin e Zotit). Toka ėshtė ndriēuar me dritėn e Zotit tė vet, libri (shėnimet mbi veprat) ėshtė vėnė pranė dhe sillen pejgamberet e dėshmitarėt, e kryhet mes tyre gjykimi me drejtėsi, e atyre nuk u bėhet padrejtė...e jobesimtarėt sillen nė Xhehennem nė grupe... E ata qė ishin tė devotshėm ndaj Zotit tė tyre, sillen nė grupe te Xhenneti. (Zumer: 68-73)

Disa ajete tjera nė lidhje me kėtė ēėshtje janė:
E do tė vijė secili njeri bashkė me tė dhe grahėsi edhe dėshmitari. (Kaf: 21)
E qielli ēahet, pse ai atė ditė ėshtė i rraskapitur. (Hakka: 16)
Dhe pėr shkak se ata duran, i shpėrbleu me Xhennet dhe me petka mėndafshi. Aty janė tė mbėshtetur nė kolltukė dhe aty nuk shohin as diell (vapė) e as tė ftohtė. (Insan: 12-13)

E Xhehennemi shfaqet sheshazi pėr atė qė e sheh. (Nazi’at: 36)
E sot, (nė ditėn e gjykimit), ata qė besuan do tė tallen me jobesimtarėt. (Mutaffifin: 34)
Kriminelėt e shohin zjarri dhe binden se do tė hedhen nė tė, dhe se nuk do tė gjejnė shtegdalje prej tij. (Kehf: 53)
Siē mund tė shihet, ngjarjet qė do tė ndodhin pas vdekjes sonė (nga pikėvėshtrimi ynė) tregohen nė Kur’an si ngjarje tė kaluara qė tashmė kanė ndodhė. zoti nuk ėshtė i varur nga korniza relative e kohės nė tė cilin ne jemi tė kufizuar. zoti ka pasur dėshirė qė kėto gjėra tė jenė nė atė mosekzistim tė kohės; njerėzit tashmė i kanė kryer dhe tė gjitha kėto ngjarje e qė kanė pėrfunduar. Ai thotė nė ajetin e mėposhtėm se ēdo ngjarje e vogėl apo e madhe, ėshtė brenda diturisė sė Allahut dhe e shėnuar nė libėr:

Ti nuk angazhohesh me asnjė ēėshtje, nuk lexon nga ai pjesė nga Kur'ani dhe nuk bėni ndonjė vepėr, vetėm se Ne jemi prezentuesit tuaj, kur ju ndėrmerrni atė. Zotit tėnd nuk mund t'i fshihet as nė tokė e as nė qiell as sa grimca e as mė e vogėl se ajo e as mė e madhe, por vetėm sa ėshtė evidentuar nė librin e sigurt. (Junus: 61)

Brenga e materialistėve

Ēėshtjet e debatuara nė kėtė kapitull, dmth e vėrteta mbi materien, mosekzistimi i kohės dhe hapėsirės janė krejtėsisht tė qarta. Siē u shprehėm mė parė, kėto padyshim nuk janė lloj filozofisė apo mėnyrė e tė menduarit, por janė tė rezultate shkencore qė ėshtė e pamundur tė mohohen. Pėrveē qė ėshtė njė realitet teknik, dėshmia gjithashtu nuk lejon alternativė tjetėr logjike mbi kėtė ēėshtje: gjithėsia ėshtė njė entitet iluziv me tėrė materien qė e pėrbėn atė dhe krijesat qė jetojnė nė tė. Ėshtė njė pėrmbledhje perceptimesh.

Materialistėt nuk mund ta kuptojnė kėtė ēėshtje. Pėr shembull, nėse kthehemi tek shembulli i autobusit tė Politzerit: edhe pse Politzeri teknikisht e ka ditur qė nuk mund tė dalė jashtė perceptimeve tė tij ai mundet vetėm qė tė pranoj kėtė nė raste tė caktuara. Pra, pėr Politzerin, ngjarjet ndodhin nė tru derisa tė bėhet goditja e autobusit, por posa goditja e autobusit ndodhė, gjėrat dalin nga truri dhe fitojnė realitet fizik. Defekti logjik i kėsaj ēėshtjeje ėshtė shumė i qartė. Politzer ka bėrė tė njėjtin gabim sikurse materialisti Johnson i cili tha, “ Godita gurin, kėmba mė dhemb, prandaj ekzistoj”. Politzeri nuk e kuptoi se edhe goditja qė e ka ndier pas goditjes sė autobusit ishte vetėm njė perceptim.

Arsyeja e vetėdijes qė materialistėt nuk mund ta kuptojnė kėtė ēėshtje ėshtė frika e tyre qė ata do tė ballafaqohen kur ta kuptojnė. Lincoln Barnett n’a tregon se disa shkencėtarė “dallojnė” kėtė ēėshtje:
Sė bashku me reduktimin e filozofėve pėr tėrė realitetin objektiv deri tek bota e shėmbėlltyrave tė perceptimeve, shkencėtarėt janė bėrė tė vetėdijshėm pėr kufizimet alarmante tė shqisave njerėzore.

Ēdo referencė e bėrė nga fakti se materia dhe koha janė perceptime ndjell frikė tė madhe tek materialisti, pasi kėto janė tė vetmet pikėpamje qė ai i konsideron si qenie absolute. Ai, nė njė formė, i merr ato si idhuj pėr t’i adhuruar, pasi mendon se materia dhe koha (pėrmes evolucionit) e ka krijuar atė.

Kur kupton se gjithėsia nė tė cilėn ai mendon se ėshtė duke jetuar, bota, trupi i tij, njerėzit tjerė, materialistėt tjerė me tė idetė e tė cilėve ėshtė influencuar, dhe, shkurtimisht, ēdo gjė ėshtė perceptim, ai ndjehet si i shastisur nga frika e tė gjithė kėsaj. Ēdo gjė qė ai varet, beson dhe ka burim papritmas zhduket. Ai ndjen shijen e njė dėshpėrimi qė ai me tė vėrtetė do ta pėrjetojė nė Ditėn e Gjykimit, siē shpjegohet nė ajetin “Dhe ata (idhujtarėt) i dorėzohen All-llahut, e atė ēka ata e trillonin u asgjėsohet.” (Nahl: 87)

Pastaj, materialisti mundohet tė bind veten nė realitetin e materies, dhe trillon “dėshminė” pėr kėtė fund. Ai sė pari godet murin me grusht, shqelmon gurėt, bėrtet, ulurin, por kurrė nuk mund tė largohet nga realiteti.
Ashtu siē mundohen ta largojnė realitetin nga mendja e tyre, ata dėshirojnė qė edhe njerėzit gjithashtu tė heqin dorė. Ata gjithashtu janė tė vetėdijshėm se nėse njerėzit nė pėrgjithėsi do tė mėsojnė pėr natyrėn e vėrtetė tė materies, natyra primitive e filozofisė sė tyre dhe injoranca e botėkuptimit do tė zbulohej nga tė gjithė nė shesh, dhe nuk do tė ketė mė vend ku ata do tė mund t’i gjejnė pikėpamjet e tyre. Kjo frikė ėshtė arsyeja pse ata janė aq tė shqetėsuar nga faktet e paraqitura kėtu.

zoti thotė se frika e jobesimtarėve do tė intensifikohet nė jetėn e pastajme. Nė Ditėn e Gjykimit ata do tė drejtohen kėshtu:
Pėrkujto ditėn kur Ne i tubojmė tė gjithė dhe u themi atyre qė i shoqėruan: "Ku janė ata tė shoqėruarit tuaj, qė i trillonit?" (En’am: 22)
Pas kėsaj, jobesimtarėt do tė shohin pasurinė e vet, fėmijėt dhe tė afėrmit, qė mendonin se janė tė vėrtetė dhe i kanė pėrshkruar shok Allahut, se si do t’i braktisin dhe do tė zhduken. zoti na informon pėr kėtė nė ajetin: “Shih, se si bėjnė gėnjeshtra kundėr vetes dhe si u shkoi huq ajo qė trillonin!” (En’am: 24)

Dobia e besimtarėve

Derisa fakti se materia dhe koha janė vetėm perceptime i alarmon materialistėt, e kundėrta ėshtė pėr besimtarėt. Besimtarėve u erdhi mirė kur morėn vesh pėr fshehtėsinė pas materies, pasi kjo ēėshtje ėshtė ēelės i tė gjitha pėrgjigjeve. Me kėtė ēelės, tė gjitha fshehtėsitė zbulohen. Dikush do tė kuptojė mė lehtė shumė ēėshtje se sa mė pėrpara.

Siē u tha mė parė, ēėshtjet e vdekjes, xhennetit, xhehennemit, ahireti, ndėrrimi i dimensioneve dhe pyetjes si “ku ėshtė zoti?”, “ēka kishte para Allahut?”, “kush e krijoj Allahun” “Sa do tė zgjasė jeta nė varr?”, “ku ėshtė xhenneti dhe xhehennemi?” dhe “ku janė tani xhenneti dhe xhehennemi?” pėrgjigjen mė lehtė. Do tė kuptohet se me ēfarė rendi zoti krijoi tėrė gjithėsinė nga asgjėja, kaq shumė vetėm se, me kėtė fshehtėsi, pyetjet si “kur?’ dhe “ku?” bėhen tė pakuptimta pasi qė atje nuk ka as kohė e as hapėsirė. Kur mosekzistimi i hapėsirės tė kuptohet, do tė kuptohet se xhehennemi, xhenneti dhe toka nė tė vėrtetė gjenden nė tė njėjtin vend. Nėse mosekzistimi i kohės kuptohet, do tė kuptohet se ēdo gjė zė vend nė njė ēast tė vetėm: asgjė nuk pret pėr kohė dhe koha nuk ecėn, pėr shkak se ēdo gjė veēse ka ndodhur dhe ka pėrfunduar.
Me kėtė fshehtėsi tė gėrmuar, bota pėr besimtarin bėhet sikurse xhennet. Tė gjitha brengat e dhembshme materiale, shqetėsimet dhe frika humben. Personi e kupton se e tėrė gjithėsia ka njė Sundues tė vetėm, qė Ai ndėrron tėrė botėn fizike ashtu siē Ai dėshiron dhe krejt se ēfarė duhet bėrė ėshtė tė mbėshteturit nė Tė. Ai pastaj i nėnshtrohet krejtėsisht Allahut “...vendosa ta kushtoj thjesht vetėm pėr shėrbimin Tėnd...” (Ali Imran: 35).

Tė kuptuarit e kėsaj fshehtėsie ėshtė dobia mė e madhe nė kėtė botė.
Me kėtė fshehtėsi, njė realitet tjetėr i pėrmendur nė Kur’an zbulohet: se “zoti ėshtė mė afėr tij se damari (qė rrah) i qafės sė tij.” (Kaf: 16). Siē tė gjithė e dimė, damari i qafės ėshtė brenda nė trup. Ēfarė mund tė jetė mė afėr ndokujt sesa qė ėshtė ai vetė brenda trupit tė tij? Kjo situatė mund tė shpjegohet lehtė me realitetin e mosekzistimit tė hapėsirės. Ky ajet do tė mund tė kuptohej edhe mė mirė me tė kuptuarit e kėsaj fshehtėsie.Kjo ėshtė e vėrteta e qartė. Nga kėtu do tė mund tė vėrehet se nuk ka ndihmėtar dhe furnizues mė tė madh pėr njeriun sesa zoti. Nuk ka asgjė tjetėr pėrpos Allahut; Ai ėshtė qenie absolute tek te i Cili njeriu mund tė kėrkojė strehim, tek tė i Cili mund tė thėrras pėr ndihmė dhe tė llogarisė nė shpėrblim.
Kahdo qė tė kthehemi, ėshtė prania e Allahut
avatar
M986

"The hawk and the dove must become one in wisdom"

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koha - Sinonim i Jetės

Mesazh  ILIRA prej 21.11.12 9:36

pajtohem me ty M986, shkrimi yt "gati blasfemik" eshte shume shume bindes. Eshte shume e veshtire per njeriun kjo "prove e veshtire joreale" qe quhet jete dashje pa dashje humbet fillin...
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koha - Sinonim i Jetės

Mesazh  Tikon prej 21.11.12 10:50
M986,ti ke per te ecur perpara me shkrimin tend''gati blasfemik'',ky eshte dhe mendimi i profesoreshe ILIRES.Ajo eshte profete dhe c'ka thene ajo eshte ne realizim e siper.Nuk e di se cdo ndodhi me ne me 21/12/2012,se nuk kam lexuar ndonje profeci te saj per fundin e botes.Shpresoi qe profecia e saj mos te kete ndonje fund apkaliptik,ndryshe mori fund forumi me gjithe ne,e ku ti qajme hallet me pas thuaj...
avatar
Tikon

Jeta eshte e shkurter,por ajo behet me e shkurter kur qendron mbi toke me kembet e tua por pa ''koken'' tende...

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koha - Sinonim i Jetės

Mesazh  ILIRA prej 21.11.12 10:56

tikon c'pate ti ,,, te kam dhene ndonje parashikim te kobshem???
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koha - Sinonim i Jetės

Mesazh  Tikon prej 21.11.12 11:08

ILIRA shkruajti:tikon c'pate ti ,,, te kam dhene ndonje parashikim te kobshem???
Ja kjo me tremb pa mase
avatar
Tikon

Jeta eshte e shkurter,por ajo behet me e shkurter kur qendron mbi toke me kembet e tua por pa ''koken'' tende...

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koha - Sinonim i Jetės

Mesazh  ILIRA prej 21.11.12 11:14

qetesohu, pergjithesisht jap vetem parashikimet pozitive,,,
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koha - Sinonim i Jetės

Mesazh  Tikon prej 21.11.12 11:30

ILIRA shkruajti:qetesohu, pergjithesisht jap vetem parashikimet pozitive,,,
Ketu eshte nje forum qe shikon anen e erret te universit dhe njerzimit,prandaj na shiko ndonje gje te erret nga e ardhmja jote,me fal e jona
avatar
Tikon

Jeta eshte e shkurter,por ajo behet me e shkurter kur qendron mbi toke me kembet e tua por pa ''koken'' tende...

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koha - Sinonim i Jetės

Mesazh  ILIRA prej 21.11.12 11:32

KAQ SHUM QENKE FRIKESUAR NGA E ARDHMJA,,, ELIMINO FRIKERAT E SOTME!!!
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koha - Sinonim i Jetės

Mesazh  Tikon prej 21.11.12 11:35

ILIRA shkruajti:KAQ SHUM QENKE FRIKESUAR NGA E ARDHMJA,,, ELIMINO FRIKERAT E SOTME!!!

Vetem ne se kam perkrah nje profete si ju,mund te largoji cd lloi frike...
avatar
Tikon

Jeta eshte e shkurter,por ajo behet me e shkurter kur qendron mbi toke me kembet e tua por pa ''koken'' tende...

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koha - Sinonim i Jetės

Mesazh  ILIRA prej 21.11.12 11:37

MIRESEREDHE PRAPE NE FORUM tikon!!!
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koha - Sinonim i Jetės

Mesazh  Tikon prej 21.11.12 12:04

ILIRA shkruajti:MIRESEREDHE PRAPE NE FORUM tikon!!!

C'nuhatje prej agjentje qe keni...?Atehere si fallxhore qe je,me thuaj kush jam...?
avatar
Tikon

Jeta eshte e shkurter,por ajo behet me e shkurter kur qendron mbi toke me kembet e tua por pa ''koken'' tende...

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koha - Sinonim i Jetės

Mesazh  ILIRA prej 21.11.12 12:08

me siguri vjen nga nje forum tjeter ku nuk lejohet mendimi ndryshe...
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koha - Sinonim i Jetės

Mesazh  Tikon prej 21.11.12 12:31

ILIRA shkruajti:me siguri vjen nga nje forum tjeter ku nuk lejohet mendimi ndryshe...
Me sa shoh ketu qenka forumi i perrallave,dhe ti paske hyre ne boten e tyre duke na perrallisur.Sot mendimi ndryshe respektohet,kurse legjendat e perrallat jane per gjysherit e gjyshet tona,ne netet e dimrit
avatar
Tikon

Jeta eshte e shkurter,por ajo behet me e shkurter kur qendron mbi toke me kembet e tua por pa ''koken'' tende...

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koha - Sinonim i Jetės

Mesazh  Flavius prej 21.11.12 14:25

Koha eshte dimensioni 4te, pra ne jetojme ne dimensionin e 4te dhe jo te 3te sic mendojne disa.
avatar
Flavius

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koha - Sinonim i Jetės

Mesazh  M986 prej 21.11.12 14:49

Ne mund tė themi se jetojmė edhe nė dimensionin e 9, siē pretendojnė disa, por shkrimi i mėsipėrm pohon, se dimensionet dhe koha fare nuk ekzistojnė, nė fakt ekzistojnė vetėm pėr ne, si krijesa njerėzore, si dhe pėr banorėt tjerė tė Tokės.
avatar
M986

"The hawk and the dove must become one in wisdom"

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koha - Sinonim i Jetės

Mesazh  M986 prej 21.11.12 14:52

ILIRA shkruajti:pajtohem me ty M986, shkrimi yt "gati blasfemik" eshte shume shume bindes. Eshte shume e veshtire per njeriun kjo "prove e veshtire joreale" qe quhet jete dashje pa dashje humbet fillin...

E nderuar,

Ju falėnderit qė mė mė fund paskam arritur qė tė ju bind pėr diēka, se me shkrimet e mija tė mėparshme nuk jeni pajtuar me sa mbaj mend unė, por nuk e kuptova se ku e keni pasur qėllimin me kėtė "gati blasfemik", ēfarė blasfemie kam shkruar unė aty, apo ndoshta kėto thojzat kanė kumtim dytėsor?
Mund tė shpreheni pak mė gjerėsisht,

Respekte,
avatar
M986

"The hawk and the dove must become one in wisdom"

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koha - Sinonim i Jetės

Mesazh  ILIRA prej 21.11.12 15:10

per FATIN e kisha fjalen M986, nese eshte i percaktuar, bie kuptimi i te mires dhe te keqes rrjedhimisht ferri dhe parajsa mbeten "nocione" pa kuptim...
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koha - Sinonim i Jetės

Mesazh  M986 prej 21.11.12 17:47

ILIRA shkruajti:per FATIN e kisha fjalen M986, nese eshte i percaktuar, bie kuptimi i te mires dhe te keqes rrjedhimisht ferri dhe parajsa mbeten "nocione" pa kuptim...

JO e nderuar, artukulli sqaron se koha dhe fati ekziston nė suaza tė jetės (botės) tonė materiale, dhe qė ėshtė pėrcaktuar nga njerėzit nė bazė tė perceptimeve, do tė thotė ne i caktojmė ngjarjet qė varen nga faktori kohė, nė bazė tė perceptimeve, qė u nėnshtrohen ligjeve tė kėsaj jete materiale.

Kėtu askund nuk kundėrshtohet caktimi i tė mirės dhe tė keqes, apo mė pak i ferrit dhe parajsės...
avatar
M986

"The hawk and the dove must become one in wisdom"

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koha - Sinonim i Jetės

Mesazh  Hagel prej 27.04.14 0:10

M986 shkruajti:Ne mund tė themi se jetojmė edhe nė dimensionin e 9, siē pretendojnė disa, por shkrimi i mėsipėrm pohon, se dimensionet dhe koha fare nuk ekzistojnė, nė fakt ekzistojnė vetėm pėr ne, si krijesa njerėzore, si dhe pėr banorėt tjerė tė Tokės.

Koha nuk ekziston; ne fakt e shkuara eshte nje kohe qe nuk ekziston me, ndersa e ardhmja eshte nje kohe qe ende nuk ekziston. E tashmja, ndersa ne mendojme, eshte kthyer ne nje te shkuar tashme....!
Pra, Koha eshte nje prani e perhershme, ku e ardhmja, e tashmja dhe e kaluara  bashkejetojne ne shkalle te UNIVERSIT.
Koha qe ne pretendojme se ekziston eshte vetem nje iluzion ne shkalle lokale, per shkak te pozicionit tone.
avatar
Hagel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koha - Sinonim i Jetės

Mesazh  gjilanasi prej 30.04.14 0:47

E shkuara dhe e ardhmja janė imagjinare!

E shkuara ėshtė njė memorie e dobėsuar, dhe e ardhmja ėshtė njė pjellė e imagjinatės sė egos. E shkuara dhe e ardhmja ekzistojnė vetėm si mendime.

Egoja krijon njė sens tė kohės pėrmes mendimeve rreth tė shkuarės dhe tė ardhmes, dhe ne magjepsemi nga bota e egos kur besojmė qė kėto mendime janė e shkuara dhe e ardhmja.

Ajo ēfarė ne imagjinojmė mund tė duket shumė reale, veēanėrisht kur kėto imagjinata krijojnė ndjenja, tė cilat i bėjnė mendimet tona tė duken madje edhe mė reale. Ndjenjat e dhimbshme tė lidhura me njė humbje shpesh vijnė mė shumė nga ēfarė ne i tregojmė vetes pėr humbjen sesa nga vetė humbja.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koha - Sinonim i Jetės

Mesazh  Berti69 prej 06.06.14 14:51

KOHA “nuk ėshtė” mėPlakemi. Shohim orėt tė kalojnė. Por pėr fizikanėt “ajo gjė” qė matet me orėt ėshtė njė iluzion. Ajo qė njė pjesė e fizikės bashkėkohore arrin tė na sugjerojė sot ėshtė e vėshtirė tė pranohet, po aq sa ishte e vėshtirė tė pranoheshin hipotezat e Kopernikut nė kohėn kur u shfaqėn. Eshtė ideja qė koha, thjeshtė nuk ekziston. Qė ajo gjė tė cilėn ne tė gjithė besojmė se e njohim, qė matet me sahatet, ajo qė ndan tė kaluarėn, tė tashmen dhe tė ardhmen, ėshtė vetėm njė iluzion. Ashtu si lėvizja e Diellit pėrreth Tokės

Pas disa shekujsh, ndoshta dikush do tė lexojė artikuj si ky dhe do tė shkrihet sė qeshuri. Sa tė paditur ishin nė fillim tė shekullit XXI, do tė mendojė, ende nuk e dinin qė koha nuk ekziston. Pak a shumė siē qeshim ne me paraardhėsit tanė qė mendonin qė Toka ishte ndoshta e sheshtė, apo qė Dielli rrotullohej pėrreth saj. Sepse ajo qė njė pjesė e fizikės bashkėkohore arrin tė na sugjerojė sot ėshtė e vėshtirė tė pranohet, po aq sa ishte e vėshtirė tė pranoheshin hipotezat e Kopernikun nė kohėn kur u shfaqėn. Eshtė ideja qė koha, thjeshtė nuk ekziston. Qė ajo gjė tė cilėn ne tė gjithė besojmė se e njohim, qė matet me sahatet, ajo qė ndan tė kaluarėn, tė tashmen dhe tė ardhmen, ėshtė vetėm njė iluzion. Ashtu si lėvizja e Diellit pėrreth Tokės.

Kėtė na thotė sot fizika pėr “kohėn” e saj. Pastaj ėshtė ajo e filozofisė, e psikologjisė dhe e artit, ajo e evolucionit dhe ajo e rrėfimit. E ardhmja dhe e kaluara janė reale si e tashmja? A kalon koha kur asgjė nuk ndryshon? A ėshtė e mundur tė udhėtosh nė kohė? A ekzistonte koha pėrpara Big Bang-ut? Cilat mekanizma neuronalė shpjegojnė eksperiencėn tonė tė kohės? Koha ėshtė e pafundme? A e perceptojmė kohėn tė gjithė nė tė njėjtėn mėnyrė?

“Nė historoinė e fizikės ka ndodhur shumė herė qė na ėshtė dashur tė heqim dorė nga koncepte tė zakonshėm pėr tė pėrshkruar botėn nė nivel mė elementar”, shpjegon Carlo Rovelli, i Qendrės sė Fizikės Teorike nė Universitetin e Marsejės, njė prej fizikanėve teorikė mė tė mėdhenj bashkėkohorė. “Pėr shembull ne e shohim botėn me ngjyra, por atomet nuk janė me ngjyra. Eshtė vetėm reagimi ynė ndaj frekuencės sė valėve elektromagnetike. Apo ngrohtėsinė. Njė herė e njė kohė mendohej qė ishte ndoshta njė substancė, mė pas u kuptua qė ėshtė vetėm njė masė e shpejtėsisė sė ngacmimit tė molekulave. “Substanca” ngrohtėsi ėshtė zhdukur nga perceptimi ynė. Mendoj qė nė tė njėjtėn mėnyrė do tė zhduket edhe koha”.

Kjo nuk do tė thotė qė mund tė udhėtojmė sipas dėshirės mes tė kaluarės dhe tė ardhmes: nuk do tė ketė makinė kohe, tė paktėn jo nė pjesėn e universit dhe nė shkallėn ku jetojmė ne. Por do tė thotė diēka edhe mė radikale: qė kur shpėrbėhet universi nė pjesėt e tij mė elementare, koha thjeshtė zhduket, ashtu si dhe ngjyrat. “Por nė shkallėn tonė cilėsitė e dukshme tė kohės mbeten tė pandryshuara”, sqaron Rovelli. “Zbulojmė qė nė shkallė shumė tė vogėl koha nuk ekziston, por kjo nuk ndryshon asgjė pėr faktin qė ne plakemi”. Rovelli ėshtė njė prej themeluesve tė Loop Quantum Gravity. Eshtė normale qė emri tė tremb. Mjafton tė thuhet qė ėshtė njė prej teorive kandidate pėr tė zgjidhur problemin e madh tė fizikės bashkėkohore: tė vėsh nė njė linjė relativitetine pėrgjithshėm dhe mekanikėn kuantike, dy kėshtjellat teorike qė gjatė shekullit tė njėzetė kanė shpjeguar Universin nė shkallė tė ndryshme (pafundėsisht i madh dhe forcėn e gravitetit e para, pafundėsisht i vogėl dhe forcat e tjera, e dyta), por qė nuk kanė njė terren tė pėrbashkėt. Dhe natyra e kohės ėshtė pikėrisht njė prej pengesave pėr t’i ribashkuar.

Nė mekanikėn kuantike, e cila pėrshkruan sjelljen e thėrrmijave elementare, ekziston njė kohė absolute, njė lloj sahati universal qė vė nė njė linjė ngjarjet. Mund tė thuhet gjithmonė nėse njė gjė ndodh mė herėt a mė vonė, mund tė matet me siguri kohėzgjatja e njė ngjarje dhe koha ecėn gjithmonė nė njė drejtim tė vetėm. Pra, koha me tė cilėn jemi mėsuar. Por nė relativitetin e Albert Einsteinit, gjėrat janė ndryshe: koha nuk ėshtė absolute, por mund tė tkurret dhe fryhet sipas shpejtėsisė me tė cilėn ecėn. Sa mė e lartė shpejtėsia, aq mė ngadalė ecėn koha. Eshtė paradoksi klasik i dy binjakėve: ai qė bėn njė udhėtim me njė anije kozmike hipotetike e cila udhėton afėrsisht me shpejtėsinė e dritės, kur kthehet ėshtė mė i ri se sa ai qė ka qėndruar nė Tokė. Por edhe graviteti e shtrėmbėron kohėn, aq sa ėshtė e pamundur tė mbash tė sinkronizuar nė pėrsosmėri dy orė atomike, s’ka rėndėsi sa tė sakta janė, sepse mjafton njė ndryshim nė lartėsi mund tė sjellė dallime tė vegjėl.

Si mund tė dilet? Sipas Rovellit, duke u hedhur vendosmėrisht nė anėn e Einsteinit, dhe duke e sjellė teorinė e tij nė pasojat ekstreme. “Pas njėqind vitesh suksese tė relativitetit, ėshtė koha tė marrim seriozisht idenė qė koha ėshtė vetėmnjė strukturė dytėsore qė shfaqet nga fushat e fizikės”. Nė mėnyrė tė vecantė nga forca e gravitetit, protagonistja e vėrtetė e teorive tė Einsteinit, tė cilave tė gjitha ua shohim efektet nė njė shkallė tė madhe, por tė cilave nuk u gjendet asnjė gjurmė nė nivelin e grimcave elementare. Pėr tė kuptuar se nga vjen, sipas Rovellit, duhet shkuar nė shkallė edhe mė tė vogla, shumė mė tė vogla se sa vetė ato grimca (dhe tė pakapshme nga cdo instrument matės, pėrvec hipotezave matematike). Ku do tė zbulohej njė realitet i pėrbėrė nga “unaza”, “loop-e” pra, njėsi shumė tė vogla graviteti, tė ndėrlidhura mes tyre si nė njė rrjet.

Praktikisht tė pamundura pėr t’u kuptuar pa matematikėn, por cėshtja ėshtė qė nga ekuacionet e kėsaj teorie, qė duhet tė pėrshkruajnė gjithcka qė ndodh nė univers, koha zhduket. Nė shkallė shumė tė vogėl, tė gjithė cilėsitė qė ne i lidhim me kohėn zhduken, shpjegon Rovelli: nuk ka mė njė drejtim tė ngjarjeve dhe ėshtė e pamundur tė matet jetėgjatėsia e tyre. Do tė gjendeshim pėrballė ligjeve tė fizikės qė nuk bėjnė dallimin mes tė kaluarės, tė tashmes dhe tė ardhmes, tė treja njėsoj “reale”.

Fizikani italian nuk ėshtė i vetmi qė do tė mbyllė njė herė e mirė hesapet me kohėn. Tre vjet mė parė, Foundational Questions Institute, njė fondacion amerikan qė financon kėrkimet nė nivele mikro, lanēoi njė konkurs pėr studime mbi kohėn, me pjesėmarrjen e mė shumė se 130 akademikėve nga e gjithė bota, mes tė cilave disa prej emrave mė tė spikatur tė fizikės teorike. Propozimi i Rovellit ishte ndėr mė radikalėt, por edhe shumė tė tjerė luanin me idenė qė koha nuk ekziston. Propozime tė tjere kėrkonin njė ripėrcaktim tė kohės mė shumė se sa njė shkatėrrim tė saj. Por tė gjithė binin dakord nė njė pikė: pėr tė mbėrritur nė njė teori qė tė shpjegojė mė nė fund tė gjithė fenomenet e Universit, fizikanėt do tė jenė tė detyruar tė kthejnė mbrapsht konceptin e kohės si njė corape.

E mendon kėshtu edhe Giovanni Amelino-Camelia i Universitetit La Sapienza tė Romės, njė tjetėr italian protagonist i fizikės teorike botėrore me Doubly Special Relativity e tij “relativiteti dyfish i veēantė”. Eshtė njė evolucion i teorisė sė Einsteinit, bazuar mbi idenė qė pėrtej shpejtėsisė sė dritės ekziston njė tjetėr konstante absolute nė univers, e ashtuquajtura gjatėsia e Planck, njėsia mė e vogėl e mundshme e gjatėsisė. “Kjo teori nuk nisi me objektivin pėr tė vėnė nė diskutim kohėn, por pa dashur jemi gjendur edhe ne duke pėrshkruar njė univers ku ajo nuk ekziston”, shpjegon Amelino-Camelia: “Edhe kamerdarja e fundit e shpėtimit qė ka hedhur Einstein, ideja qė nė kushte shpejtėsie dhe graviteti tė barabartė mund tė thuhet nėse dy ngjarje janė tė njėkohshme, humbet. Nė realitet nuk ka mėnyrė pėr ta ditur me siguri”.

Atėherė, prej nga buron perceptimi ynė pėr kohėn? Pėr Rovellin, ėshtė vetėm njė efekt statistikor: ashtu si nxehtėsia dhe mėnyra se si shqisat tona masin shpejtėsinė e molekulave, edhe koha ėshtė njė mėnyrė qė kemi ne qeniet njerėzore pėr tė pėrshkruar ndryshimin, nė mėnyrė tė vecantė transformimet e masės dhe energjisė nė botėn ku jetojmė. “Pėr tė pėrshkruar njė turmė manifestuesish qė sfilojnė nė rrugė ne themi “manifestimi mbėrriti nė sheshin X”, shpjegon Rovelli duke dhėnė njė shembull. “Por nuk ekziston njė objekt unik “manifestimi”. Ekzistojnė vetėm manifestuesit e vecantė. Koha ėshtė njė nocion kolektiv i kėtij lloji, efikas pėr tė pėrshkruar botėn nė shkallėn tonė. Nėse do tė mund tė njihnim me saktėsi tė gjithė variablat fizike, nuk do tė na duhej”. Pa e kuptuar, shpjegon Rovelli, ne grupojmė disa variabla tė botės, nė mėnyrė tė vecantė ato qė pėrshkruajnė gjendjen e saj termike, dhe vendosim t’i pėrdorim si “sahat” pėr tė referuar gjithcka tjetėr. Por ėshtė vetėm njė konvencion. Pak a shumė si paraja, qė nuk ka njė vlerė nė vetvete, por qė mundėson pėrllogaritjen e vlerės sė gjithė mallrave tė tjerė.

Sipas Craig Callender, filozof i Universitetit tė Californias qė ia ka kushtuar tė gjithė karrierėn eksplorimit tė filozofisė dhe fizikės sė kohės, perceptimi ynė pėr tė ėshtė mė shumė njė rezultat i evolucionit, se sa i fizikės. Buron nga fakti qė kemi evoluar nė njė qoshe tė Universit me disa karakteristika qė e bėjnė kohėn konstante dhe tė parashikueshme: shpejtėsi shumė mė tė ulėta se sa ajo e dritės, gravitete pak a shumė uniformė, njė burim energjie konstant si Dielli. “Na duket e mirėqenė qė “tani” do tė thotė e njėjta gjė pėr dy persona nė distancė, ndryshe nga “kėtu”, qė tregon dy gjėra tė ndryshme. Por nėse do tė mendonim qė tė lėviznim me shpejtėsi shumė mė tė larta, koha do tė na dukej subjektive si hapėsira”.

Megjithatė, jo e gjithė fizika ėshtė e gatshme tė lirohet nga koha. Nuk ėshtė gati tė lirohet konkurentja tjetėr e madhe pėr titullin e Teorisė pėrfundimtare, teoria e fijeve. Krijuar nga fizikani italian Gabriele Veneziano nė fundin e viteve Gjashtėdhjetė, kjo teori mbėshtetet mbi mekanikėn kuantike dhe pėrshtat relativitetin atje ku ėshtė e nevojshme, pikėrisht e kundėrta e asaj qė bėn Rovelli.

Tė dy teoritė kanė problemin e madh, ndoshta tė pazgjidhshėm, tė gjetjes sė konfirmimeve eksperimentalė. Amelino-Camelia shpreson qė eksperimente si ata tė LHC (akseleratori gjigand i grimcave nė Cern, nė Gjenevė) mund tė shohin tė paktėn ndonjė efekt tė largėt indirekt tė fenomeneve nė shkallė shumė tė vogėl. Ndėrkohė qė neutrinėt e famshėm mė tė shpejtė se sa drita qė janė vėzhguar nė Laboratorėt e Gran Sasso, nėse rezultati konfirmohet, mund tė hapin njė dritare mbi ekstradimensionet hipotetikė si ata pėr tė cilėt flet teoria e fijeve. Eshtė rasti tė thuhet qė vetėm koha do tė tregojė kush ka tė drejtė.

/Focus/
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koha - Sinonim i Jetės

Mesazh  Luli prej 25.01.15 20:57

Pėrse koha kalon kaq shpejt?Pėrse e masim mbi tė gjitha nė bazė tė ngjarjeve tė paharrueshme tė jetės sonė/ Me rritjen e moshės, zvogėlohet numri i “herėve tė para” (pėr shembull dita e parė e shkollės, puthja e parė, pushimet e para me tė fejuarin/ėn) dhe pėrvojat e reja bėhen mė pak tė shpeshta.

Kėshtu, ditėt e muajt kalojnė pa lėnė shenjė. Pėr shembull, pėr njė fėmijė, momenti i dhuratave tė Krishtlindjeve duket sikur nuk do tė vijė asnjėherė, ndėrkohė qė njė tė rrituri ngjarje tė ndryshme mund t’i duken tė gjitha njėsoj, pėr kėtė arsye edhe i ngatėrrohen nė kujtesė.

Psikologu Majlėll Uallah i MIT ka vėnė nė dukje se, kur u kėrkohet qė tė pėrshkruajnė kalimin e kohės me njė metaforė, tė rinjtė pėrdorin imazhe statikė (njė oqean i palėvizshėm), ndėrkohė qė mė tė rriturit zgjedhin imazhe nė lėvizje tė shpejtė (“njė tren nė lėvizje”).

Nė Universitetin Ludvid Maksimilian tė Mynihut, me njė studim mbi 499 persona mes moshave 14 dhe 94 vjec, u vu re qė me kalimin e moshės krijohet gjithnjė e mė shumė pėrshtypja se dhjetė vitet e fundit tė jetės kanė kaluar mė shpejt. Kjo tendencė e arrin kulmin nė moshėn 50 vjec, mė pas nuk rritet mė.

Kur bėhet fjalė pėr tė vlerėsuar intervale tė shkurtėr (sa shpejt ka kaluar ora e fundit, java apo muaji) nuk ka dallime mes moshave. Por mes moshės 20 dhe 59 vjec ndihet mė shumė presioni i kohės, e cila duket sikur nuk mjafton asnjėherė.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koha - Sinonim i Jetės

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi