Diēka po ushqehet me kozmos?!

Shko poshtė

Diēka po ushqehet me kozmos?!

Mesazh  Neutral prej 19.07.13 12:22

Diēka krejtėsisht e panjohur, njė gjigant i fuqishėm universi, po e thithė gjithėsinė. Nė fakt, disa shkencėtarė pretendojnė se kanė prova tė njė strukture masive qė tėrheq dhe shtrėngon gjithėsinė, por ata pranojnė se nuk kanė asnjė ide se ēfarė ėshtė ajo.

Duke studiuar strukturėn e universit me analizat e dritės nga galaktikat e largėta, astrofizikanėt (pėrfshirė ata tė cilėt punojnė pėr NASA), kanė vėnė re se disa grupe tė largėta tė galaktikave formojnė rrymė kozmike ose diēka si lum kozmik, qė me shpejtėsinė prej tre milionė kilometrave nė orė shkon drejt fundit tė universit tė njohur.

Kėtė dukuri ata po e quajnė “rrjedha e errėt”.

David Glenn pėr Daily Mail thotė se "jashtė universit ka diēka tė madhe qė tėrheq ato galaktika”.

“Nga gjithė ajo qė dimė, kjo duhet tė jetė aq e madhe, mė e madhe se gjithēka tjetėr qė kanė vėrejtur shkencėtarėt nė gjithėsinė e njohur. Ajo duhet tė jetė e madhe, sa qė mundet me ‘thithė’ grupe tė tėra galaktikash”, thotė kozmologu Glenn.

Megjithatė, shkencėtarėt pranojnė se njerėzimi nuk ka ende teknologjinė pėr tė ditur pėr strukturat pėrtej hapėsirės sė dukshme, qė kanė njė diametėr prej 93 miliardė vitesh drite.

Njė tjetėr hipotezė ėshtė se galaktika edhe nga hapėsira jonė “thithet” nga galaktika fqinje, pėrmes njė lloj lidhjeje mes dy universeve. Por, se pėr ēfarė saktė ėshtė fjala, kjo mund tė merret vesh mbase pas shumė e shumė vitesh...

Burimi: Telegrafi
avatar
Neutral

Jeta nuk peshon asnjė fije kur ti shtrihesh pa vetėdije!

31


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Diēka po ushqehet me kozmos?!

Mesazh  Anon prej 20.07.13 23:32

Sipas mendimit tim,yjet dhe cdo gje qe eshte ne galaktiken tone lind dhe vdes , ndonse mund te jete nje grumbull sosh prej tyre qe mund te zhduken ne vrimen e zeze!

Kjo gje eshte e njohur prej kohesh dhe fundi fundit asgje nuk mund te jete e perjetshme perpos krijuesit!
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Diēka po ushqehet me kozmos?!

Mesazh  Gerta Gerta prej 21.07.13 15:29

Si cdo gje e re qe zbulohet eshte e drejte te hidhen hipoteza.
Megjithate po ti shkosh ne thelb dukurise nuk eshte asgje me teper sesa aftesia terheqese e trupave qiellor ne teresi.
Eshte si te jete nje magnet i madh i cili ka aftesi ti terheq magnetet me t vegjel po nuk i “gllaberon “ata,thjesht i “ngjit” pas vetes.
Ne univers kemi mbivendosje te valeve magnetike dhe kjo con ne formimin e ketij “lumi magnetik”.
Asgje nuk zhduket,thjesht ndryshon nga 1 forme ne nje tjeter.
peace and loveGerta Gerta

PEACE and LOVE

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Diēka po ushqehet me kozmos?!

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi