Perse endrrat e grave jane me te egra se te meshkujve?

Shko poshtė

Perse endrrat e grave jane me te egra se te meshkujve?

Mesazh  Jetmira prej 18.07.13 8:54

Ja ēfarė rrėfen njė gazetare nė median britanike qė merret me ēėshtjet psikologjike.

‘Natėn e kaluar pashė nė ėndėrr sikur isha nė njė tren me avull dhe po shkoja nė shkollėn time tė mesme, njė shkollė me konvikt dhe njėherazi nisa qė tė pėrjetoja njė ndjesi paniku dhe stresi mė pushtoi tė tėrėn. Nė atė moment u ēova dhe e ndjeva se nga kjo ėndėrr e fundit qė pashė zemra po mė rrihte si e ēmendur dhe po mė merrej fryma. Ėndrra tė tilla nuk janė aspak tė rralla. Ėndrrat e mia janė shumė tė gjalla, plot ngjyra, me shumė emocione dhe ankth fajėsie dhe panikun nė disa raste. Disa ėndrra janė tė plota, disa tė copėtuara, ka nga ato qė shfaqen vetėm njė herė dhe tė tjera qė janė serial dhe vazhdojnė nėpėr net tė tjera. Shpesh shoh se jam duke kėrkuar diēka nė njė shtėpi tė vjetėr gjysmė tė shembur me dhoma tė braktisura qė i takon tė jetė e ngjashme me shtėpinė time tė fėmijėrisė. Me raste, ėndrrat shndėrrohen nė zhgjėndrra dhe kėto pastaj janė ėndrra me shumė ankth dhe tmerr.

Nga ana tjetėr, bashkėshorti im ka ėndrra qė janė zakonisht tė mėrzitshme, nuk i pėrcjellin as emocione, as ankthe dhe as tmerre tė tilla si ėndrra nė tė cilat ai ėshtė duke blerė bojėn e printerit, apo ndonjė biletė pėr nė stadium. Duket se meshkujt dhe femrat ėndėrrojnė nė mėnyrė tė ndryshme. Gratė zakonisht kanė njė variacion mė tė madh ėndrrash sesa meshkujt dhe kjo ėshtė e bazuar edhe nė kėrkime tė vėrteta shkencore dhe nė sondazhe tė zhvilluara nė kohė tė ndryshme nga psikologėt dhe studiuesit e botės sė ėndrrave.

Sipas tyre, gratė janė mė tė prirura ndaj ėndrrave me ankthe dhe me panik, ndaj ėndrrave emocionale, surreale, dhe qė shkaktojnė mė shumė shqetėsime gjatė gjumit. Sipas njė studimi sugjerohet qė njė nga shkaqet e kėtij ndryshimi mes meshkujve dhe femrave edhe nė botėn e ėndrrave janė pikėrisht hormonet tona tė ndryshme dhe ndikimi i veēantė qė ato kanė ndaj nesh, pra nė organizmin tonė edhe kur jemi nė gjumė.

Zakonisht, sipas studimeve, ėndrrat mė emocionale, ose mė me ankth janė gjatė periudhės para ardhjes sė periodave. Njė studim i universitetit tė Anglisė Perėndimore sugjeron se ndryshimet nė temperaturėn trupore tė trupit femėror tė shkaktuara nga cikli mujor janė rrėnja, ose themeli i ėndrrave dhe shumėllojshmėrisė sė tyre emotive. Temperaturat trupore rriten pas ovulacionit dhe bien pak para fillimit tė periodave.

Sipas njė studiueseje, gratė qė ndodhen nė periudhėn paramenstruale kanė ėndrra mė agresive dhe kanė mė shumė shanse qė tė mbajnė mend ėndrrat e tyre. Jo mė kot gjatė shtatzėnisė femrat kanė gjithashtu ėndrra shumė tė gjalla dhe interesante.

Kjo sepse niveli i hormoneve rritet dhe gratė nė kėtė periudhė kanė njė periudhė mė tė gjatė ėndėrrimi nė tė ashtuquajturėn gjendja REM, gjendja nė tė cilėn zakonisht zhvillohen ėndrrat. Fazat e avancuara tė shtatzėnisė janė gjithashtu shumė shqetėsuese pėr gjumin e grave dhe shanset pėr t’i mbajtur mend ėndrrat janė shumė mė tė mėdha. Shtatzėnia ka njė impakt tė madh nė ėndėrrim duke shtuar zakonisht ankthet, imazhet me kafshė dhe ujin.

Por nuk janė vetėm gratė me barrė ato qė preken nga ankthet. Nė pėrgjithėsi nga tė gjitha sondazhet dhe raportimet, gratė kanė ėndrra shumė mė tė gjalla dhe me emocione se burrat nė tė gjitha fazat e tyre tė jetės dhe tė situatės hormonale.

Vetėm 19% e burrave nė krahasim me 30% tė grave kanė raportuar pėr pėrjetime ankthesh dhe shqetėsimesh. Njė tjetėr dallim mes meshkujve dhe femrave pėr sa i pėrket botės sė ėndrrave ėshtė se gratė i mbajnė mend mė mirė ato qė shohin nė gjumė, dinė tė flasin pėr detaje ngjyrash dhe madje edhe aromash, ndėrkohė qė meshkujt nuk kanė njė memorie tė tillė.

Disa shkencėtarė thonė se gratė mbajnė mend, sepse u kushtojnė ėndrrave mė shumė vėmendje sesa meshkujt, ndėrkohė qė kėta tė fundit nė mėnyrė tė vullnetshme nuk u kushtojnė rėndėsi domethėnies dhe emocioneve tė pėrjetuara gjatė natės.

Sipas shkencėtarėve, fokusimi nė mendimet e rėndėsishme aktivizon njė rajon tė trurit qė ėshtė i lidhur me memorien.

Kėshtu, sa mė shumė dramatike tė jetė ėndrra aq mė domethėnėse do tė jetė ajo dhe aq mė tė mėdha janė shanset qė kjo ėndėrr tė mbahet mend. Por ndėrkohė thuhet se njė njeri, nė rast se dėshiron, apo i vė vetes qėllim, mund tė jetė shumė i mirė dhe i suksesshėm nė tė kujtuarit e ėndrrave tė tij. Pėr sa u pėrket grave, kjo ndodh mė shpesh edhe pėr faktin se ato flasin mė shumė me njėra-tjetrėn nė lidhje me ėndrrat.

Ndėrkohė, tendenca pėr tė qenė mė tė hapura ndaj ēdo gjėje tė re dhe tė ndershme, jashtė normave, emocionale dhe ekspresive vihet re mė me shumicė te gratė sesa te burrat. Kjo shpjegon faktin se pėrse ato synojnė qė t’i mbajnė mend dhe t’i diskutojnė ėndrrat pėr tė marrė prej tyre ndonjė kumtim, apo mesazh shtesė.

Kjo sepse besojnė intuitivisht tek ekzistenca e njė bote jo reale, qė gjithsesi dhe pavarėsisht se nuk ėshtė materiale ekziston dhe mbi tė gjitha e shpreh vetveten pikėrisht pėrmes shenjave, pjesė e tė cilave janė edhe vetė ėndrrat.

Gratė janė tė trajnuara qė tė priren mė shumė emocionalisht ndaj ngjarjeve krahasuar me meshkujt dhe janė mė tė gatshme qė tė ndajnė me tė tjerat pėrvojat e tyre emocionale. Do tė ishte me tė vėrtetė diēka zbavitėse sikur ajo ēka do tė na duhej qė tė bėnim gjatė natės ishte ajo qė bėjmė nė njė kinema, pra tė uleshim dhe tė shijonim ofertėn e pėrnatshme tė mendjes sonė nė variantin e ėndrrave.

Nė fakt, njė ėndėrr nėse pėrmban ankth, panik, apo ndjesi tė tjera qė shkaktojnė negativitete shkakton njė situatė jo tė mirė te personi qė e sheh dhe mbi tė gjitha tek e nesėrmja e atij personi. Sepse tė nesėrmen njė ėndėrr e keqe, apo njė natė e kaluar nė ankthin e njė ėndrre tė keqe nuk mund tė mos lerė gjurmė. Sipas njė sondazhi del se gjysma e grave qė shohin ėndrra me ankth gjatė natės janė tė lodhura gjatė ditės. Kjo lodhje rritet dhe shtohet me rritjen e moshave.

Kėshtu, gratė qė janė nė njė moshė mė tė madhe se 30 vjeē lodhen mė shumė nga ėndrrat e kėqija dhe e kanė mė tė vėshtirė qė tė lehtėsohen nga ndikimi i tyre gjatė ditės qė pason.

Kėshtu, ndėrsa ėndrrat nė fakt janė zbavitėse deri nė njėfarė mase, sepse ėshtė si tė pėrjetosh njė film me shumė dimensione do tė ishte mė mirė qė tė dinim si t’i menaxhonim, apo edhe nė fund tė fundit tė zgjidhnim t’i kishim, apo jo pjesė e gjumit tonė.

Sigurisht qė kjo e fundit nuk ėshtė shumė e lehtė, sepse nė fund tė fundit ato vijnė nga zona subkoshenciale dhe mbi tė gjitha janė produkt i diēkaje qė nuk e dimė se si funksionon dhe qė nuk mund ta ndalojmė.

Megjithatė, deri nė njėfarė mase mund tė bėjmė edhe ne punė tonė. Kėshtu, dihet se njė darkė e rėndė ka njė ndikim shumė tė madh tek ėndrrat tona ndaj shmangia e saj ėshtė nė masė pėr tė parandaluar botėn e ankthit ku mund tė zhytemi. Pėr njė gjumė tė mirė pėrveē tė mosngrėnit para fjetjes ėshtė shumė e rėndėsishme edhe tė krijosh momentet e paraēlodhjes si pėr shembull njė banjė me ujė tė nxehtė, apo njė ēaj kamomil.

Burimi: Femra.al
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi