Pse tė vdekurit vijnė nė ėndrrat tona?

Shko poshtė

Pse tė vdekurit vijnė nė ėndrrat tona?

Mesazh  Jetmira prej 18.07.13 8:48

Dr. Mark Blagrove ėshtė profesor i psikologjisė nė Universitetin e Swansea dhe studion “ėndrrat” nėpėrmjet hulumtimeve dhe eksperimenteve shkencore…
Blagrove shpjegon se ēfarė janė nė realitet ėndrrat, si personaliteti ynė ndikon mbi ato qė shohim nė ėndrrat tona, si dhe i referohet shkaqeve kur njerėzit tanė tė dashur, qė kanė ikur nga kjo jetė, na vizitojnė nė ėndrrat tona!!!

Ēfarė pasqyrojnė ėndrrat tona?
Mark Blagrove: “Shumica e ėndrrave janė tė lidhura me tė tashmen dhe me situatėn qė po jetojmė dhe ndodhemi sot. Ėshtė e mundshme gjithashtu, qė ėndrrat mund tė zbulojė informacione nė lidhje me ngjarjet e tė shkuarės. Por mė e mundshme ėshtė fakti se ėndrrat mund tė na informojė nė lidhje me situatėn aktuale dhe me ngjarje tė cilat ne nuk e dimė se po ndodhin.
Pėr shembull, njė ėndėrr mund tė na zbuloj ndjenjat tona reale qė kemi pėr njė person tė posaēėm, qė nė realitet, nė vetėdijen tonė mund tė mos e kemi kuptuar ose nuk duam ta pranojmė”.
Karakteri ynė ndikon mbi ėndrrat?

Mark Blagrove: “Personaliteti i ēdo njeriu, gjithashtu mund tė ndikojė nė ėndrrat e tij. Njerėz me karakter krijues, zakonisht shikojnė ėndrra tė ēuditshme me kohėzgjatje mė tė madhe me komplikacion tė theksuar dhe emocione intensive. E rėndėsishme ėshtė gjithashtu dhe niveli i ndryshėm i gjumit. Disa herė ndodhemi nė gjumė tė thellė, ku nuk shikohet ndonjė ėndėrr, ndėrsa herė tė tjera ndodhemi nė nivele tė gjumit aktiv, ku dhe vihen re lėvizje sysh dhe truri ėshtė shumė aktiv. Nė kėtė rast ėndrrat tona shtohen”.
Pse tė vdekurit vijnė nė ėndrrat tona?Mark Blagrove: “Shkencėrisht nuk ėshtė faktuar asnjė mėnyrė komunikimi me tė vdekurit ndėrsa jemi zgjuar. Por, dėshira e fuqishme pėr tė parė qoftė dhe njė herė tė vetme njė njeri shumė tė dashur qė ka vdekur, ėshtė kaq e madhe saqė mund tė ndikojė nė ėndrrat tona. Tej dėshirės, ekziston dhe fuqia e zakonit, e pėrditshmja qė jetojmė me kėta persona, e cila ka gjasa tė vij nė ėndrrat tona nė formė kujtese. Kur tė zgjohemi nga kjo ėndėrr kemi nevojė tė pranojmė se nuk ishte krijesė e trurit tonė, por takim –qoftė dhe nė ėndėrr- me njeriun tonė tė dashur”.
A mundet qė njė i vdekur tė na pėrcjellė mesazhe ndėrsa ne jemi nė gjumė?
Mark Blagrove: “Padyshim qė kjo shqetėson sė tepėrmi shkencėtarėt. Pra, pretendimet e shumė njerėzve qė ėndėrrojnė njė tė vdekur dhe ai u transmeton atyre mesazhe pėr ngjarje qė do tė ndodhin nė tė ardhmen. Nga ana e njė shkencėtari, i vetmi shpjegim logjik ėshtė se personi qė ėndėrron ka tashmė njė ide tė zhvillimeve tė sė ardhmes. Kėshtu qė, ai vet i rrėfen vetvetes sė tij nėpėrmjet tė vdekurit, informacione qė ka fshehur nė nėnndėrgjegjen e tij. Mė vjen keq, por nuk disponoj fakte shkencore qė me tė vėrtet tė vdekurit vijnė nga bota tjetėr nė ėndrrat e tė gjallėve dhe madje t’ju zbulojnė atyre ato ēka do tė ndodhin nė tė ardhmen. Jam i detyruar tė interpretoj raste tė tilla duke u bazuar nė psikologji dhe jo nė bazė tė metafizikės. Ajo ēka unė propozoj ėshtė qė herėn tjetėr kur tė ėndėrroni njė njeriun tuaj i cili ka vdekur, jepuni shumė rėndėsi gjithēka qė ai do t’ju thotė: janė gjėra tė cilat nuk guxoni t’ia thoni vetes suaj kur jeni zgjuar, ndėrsa ia zbuloni ato vetvetes gjatė natės nėpėrmjet njė njeriu tė vdekur!”/alb-observer.com/
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi