Heronjte e Mitologjise

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Heronjte e Mitologjise

Mesazh  Jetmira prej 18.07.13 8:31

Temistoja ishte gruaja e mbretit te Tebes Atamanti,i cili ishte martuar me te pasi kishte degjuar lajmin e rreme se gruaja e tij e pare,Inoja,kishte vdekur.Pas disa vjetesh,Atamanti mori vesh se Inoja jetonte dhe ndodhej ne gryken e malit te Parnasit.Atehere Atamanti vendosi ta ndante Temistojen dhe dergoi te Inoja njerez qe ta sillnin ne pallatin e vet.Temistoja,e zemeruar,vendosi te hakmerrej duke vrare femijet e Inojes,Learkun dhe Melikertin.Per kete gje ajo urdheroi skllaven e saj qe ti vishte femijet e Inojes me te bardha,kurse femijet e saj me te zeza,per ti dalluar ne erresiren e nates.Por skllavja,qe ishte vet Inoja,ua nderroi rrobat femijeve dhe Temistoja gabimisht vrau femijet e saj.Kur mori vesh ckishte bere,ajo vrau veten.
avatar
Jetmira

768


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Heronjte e Mitologjise

Mesazh  Jetmira prej 18.07.13 8:32

Erisiktoni ishte hero i Tesalise.Sipas legjendes,ai beri nje sakrilegj,sepse preu dru ne pyllin e shenjte te Demetres.Hyjnesha e denoi me uri te perjetshme.Prinderit e tij,qe nuk arrinin ta ngopnin me buke,e perzune dhe ai vdiq duke ngrene gjymtyret e tij.Ky mit ka nje domethenie te thelle,i cili do te thote se shkaterrimi i pyjeve sjell pas nje mjerim dhe katastrofe te madhe.Legjenda ndoshta lidhet me adhurimin e kultit te drurit,para se te krijohej perfytyrimi mbi Demetren.
avatar
Jetmira

768


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Heronjte e Mitologjise

Mesazh  Jetmira prej 18.07.13 8:33

Sinoni ishte kusheri i Odiseut.Ne traditen me te vjeter epike permendet rralle;ne ''Eneiden'' e Virgjilit del si genjeshtar qe i bindi trojanet te fusnin ne qytet Kalin e Trojes.Naten Sinoni hapi kalin prej druri nga ku dolen te gjithe greket qe ishin fshehur brenda.Sinoni eshte bere sinonim i nje njeriu dinak.

Kodri ishte mbreti i fundit i Atikes,biri i Melantit.Ai u be mbret pas fitores me Ksantin,mbretin e Beotise.Ne mbreterimin e tij,doret,duke ndjekur popujt qe i kishin perzene nga Peloponezi,u futen ne Atike.Nje orakull u kishte paralajmeruar fitoren,me kusht qe te mos e vrisnin mbretin e Athines.Kodri u vesh si fshatar dhe provokoi me fjale nje ushtar dor,i cili e vrau mbretin.Doret,te deshperuar nga disfata e ekspedites,shpejtuan te ktheheshin ne Peloponez.Athinasit e ruajten kujtimin per mbretin qe ishte sakrifikuar per te shpetuar Atiken dhe moren vendim qe pas vdekjes se Kodrit asnjeri te mos quhej mbret.Sic shihet,kjo eshte nje gojedhene qe pasqyron ne forme naive zevendesimin e qeverisjes se Atikes se Vjeter nga mbreti,me zyrtare te larte te zgjedhshem (arkonde),si pasoje e nje lufte te ashper klasore.
Salmoneu ishte biri i Eolit dhe vellai i Sizifit.Mbasi kishte mbreteruar ne Tesali,ai u detyrua te kalonte ne Elide,ku themeloi nje qytet qe e quajti me emrin e tij.Sipas tradites,ai i percmonte perendite.I veshur si Zeusi,ai pershkonte rruget e qytetit hipur ne nje qerre bronzi,zhurma e se ciles imitonte bubullimen dhe leshonte flakadane te ngjashem me rrufete.Zeusi e denoi mburrjen e tij,duke e goditur me rrufe dhe pastaj e degdisi ne Tartar,ku zjarri qiellor e digjte pa u tretur.
Simplegadet (gr. qe perplasen njeri me tjetrin) ishin shkembinj te Pontit ne hyrje te Bosforit,ne Trake.Sipas tradites mitologjike,keta dy shkembinj,dikur te levizshem,perplaseshin kur kalonin anijet.Ata u mberthyen nga perendite,kur midis tyre kaloi anija ''Argo''.
Leta ishte nje nga lumenjte e Sketerres.E quanin lumi i harreses,sepse,sipas legjendes,hijet qe pinin uje nga ky lume,harronin token dhe cdo gje qe i lidhte me te.
avatar
Jetmira

768


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi