Historiku i Egjiptit

Shko poshtė

Historiku i Egjiptit

Mesazh  Jetmira prej 16.07.13 15:41

Njerėzimi ėshtė qenie qė ėshtė civilizuar shkallė-shkallė, por kėtė renditje kaq komplekse shoqėrore e prish qytetėrimi egjiptian. Egjiptianėt edhe pse janė qytetėrimi mė i vjetėr i historisė njerėzore, ata kanė qenė shumė mė tė zhvilluar nė tė gjitha sferat e jetės se sa babilonasit, arabėt e romakėt, qė cilėsohen shumė mė tė vonshėm se sa egjiptianėt.

Egjiptianėt janė qytetėrimi mė i lashtė qė njeh relativisht njerėzimi, qytetėrim, i cili ėshtė zhdukur krejtėsisht, nga arsye ende tė panjohura. Nuk kanė qenė popull arab, kurse egjiptianėt sot nuk janė po ata egjiptian qė kanė qenė atėherė, egjiptianėt nė kohėn tonė janė arab ose sllav.

Ata ishin shpikėsit e parė tė matematikės, botėkuptimit astronomik e parimeve gjeometrike. Cilėsoheshin si popull tepėr i zhvilluar, nė aspektet shkencore e kulturore, si popull, i cili qė nė kohėt mė tė hershme kishte paraqitur pėr herė tė parė kalendarin dhe herioglifet, tė cilat ishin paraardhėse tė numrave romak e arab, me tė cilėt u zhvillua nė pėrmasa gjigante shkenca.

Ishin gjithashtu shpikėsit e parė tė letrės, nė tė cilėn shkruajmė. Qytetėrim me njė kulturė shumė ndryshe nga tė gjitha kulturat e tjera botėrore, mė ceremoniale, mė unike, e shumė mė e veēantė.

Besohet se qytetėrimi egjiptian filloi 5000 vjet mė parė. Piramida mė e madhe e Gizės ajo e Keopsit ėshtė ndėrtuar gjatė dinastisė sė katėrt nė Egjipt nga faraoni Khufu.

Egjiptianėt e pėrdornin pėr nevojat e tyre edhe shkencėn e astronomisė pėr matjen e kohės, pėr stinėt e vitit, muajt e tjerė. Ata posedojnė bibliotekat mė tė vjetra nė botė, qė cilėsohen tė parat nė llojin e saj, tė ndėrtuara e projektuara po nga ky qytetėrim, kėto biblioteka janė gjetur kohėve tė fundit nėn rėrėn egjiptiane.

avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historiku i Egjiptit

Mesazh  Jetmira prej 16.07.13 15:43

Piramidat e Gizės
Nė kėtė kompleks bėjnė pjesė gjithsej 6 piramida (prej tyre 3 tė mėdha). Mė e madhja nga to ėshtė piramida e madhe e Gizės, e cila njihet me emrin "Piramida e Keopsit", me 1.380.000 metra katror, dhe e cila pėrbėhet prej 2 milion gurėve secili me peshe 2 ton, e nė disa raste pesha e gurit shkon deri nė 30 ton, peshė tė cilėn vėshtirė se e mban edhe njė kamion i madh.

As sot nė shek. XXI nuk krahasohet dot, madje konsiderohet xhuxhe ēdo ndėrtesė tjetėr nė botė pėr madhėsi, peshė e pėrpikėri matematikore. Piramida e madhe e Gizės peshon 6 milion ton, mė shumė se ēdo gjė qė ka ndėrtuar njeriu deri mė tani.

Ato janė aq tė mėdha sa mund tė shihen edhe nga stacioni ndėrkombėtar hapėsinor, madje edhe nga Hėna.
Besohet se nė tė kaluarėn piramidat kanė qenė tė zbukuruara me ar tė pastėr, e me gurė tepėr tė ēmuar.

Struktura e piramidės pėrmbante informacione qė do tė zbuloheshin pas shumė shekujsh.

Deri mė sot, ėshtė menduar se kėto struktura gjigante janė produkt dhe rezultat e dijetarėve te lashtė egjiptian, dhe i njė fuqie punėtore prej rreth 2 milion skllevėrish. Pikėn e parė shumė shkencėtarė po e sfidojnė bukur, duke cituar se struktura e piramidės dhe shumė detaje tė saj nuk i pėrshtaten aspak kohės dhe teknologjisė sė atėhershme.
Duhet pasur gjithmonė parasysh se edhe sot pėr ndėrtimin e njė piramide (si ajo e Gizės) duhet njė sfidė e vėrtetė nė inxhinieri e arkitekturė. Sot, ndėrtohen shumė pak ndėrtesa me formė piramide, sepse paraqet vėrtet njė vėshtirėsi.

Njihet, njė piramidė moderne e madhe (shumėfish mė e vogėl se piramida e madhe e Gizės) ėshtė ndėrtuar nė Las Vegas, tė tjerat janė tė pakta, apo shumė tė vogla. Kėto piramida moderne punohen vetėm me anėn e makinave tė mėdha, dhe me anėn e gjeometrisė sė pėrpiktė e ligjeve matematikore.

Atėherė si kanė mundur egjiptianėt tė ngrinin kėso lloj strukturash, vetėm me anėn e fuqisė punėtore dhe mjeteve tepėr tė thjeshta tė asaj kohe? Si kanė mundur tė ushqenin njė numėr aq tė madh njerėzish? Kėsaj pyetje ende nuk ėshtė mundur t'i gjendet njė pėrgjigje. Re: Legjenda dhe mistere tė ndryshme !

Mesazh nga Alberti prej Sat 14 Aug 2010 - 10:43
Piramidat e Gizės

Nė kėtė kompleks bėjnė pjesė gjithsej 6 piramida (prej tyre 3 tė mėdha). Mė e madhja nga to ėshtė piramida e madhe e Gizės, e cila njihet me emrin "Piramida e Keopsit", me 1.380.000 metra katror, dhe e cila pėrbėhet prej 2 milion gurėve secili me peshe 2 ton, e nė disa raste pesha e gurit shkon deri nė 30 ton, peshė tė cilėn vėshtirė se e mban edhe njė kamion i madh.

As sot nė shek. XXI nuk krahasohet dot, madje konsiderohet xhuxhe ēdo ndėrtesė tjetėr nė botė pėr madhėsi, peshė e pėrpikėri matematikore. Piramida e madhe e Gizės peshon 6 milion ton, mė shumė se ēdo gjė qė ka ndėrtuar njeriu deri mė tani.

Ato janė aq tė mėdha sa mund tė shihen edhe nga stacioni ndėrkombėtar hapėsinor, madje edhe nga Hėna.

Besohet se nė tė kaluarėn piramidat kanė qenė tė zbukuruara me ar tė pastėr, e me gurė tepėr tė ēmuar.

Struktura e piramidės pėrmbante informacione qė do tė zbuloheshin pas shumė shekujsh.

Deri mė sot, ėshtė menduar se kėto struktura gjigante janė produkt dhe rezultat e dijetarėve te lashtė egjiptian, dhe i njė fuqie punėtore prej rreth 2 milion skllevėrish. Pikėn e parė shumė shkencėtarė po e sfidojnė bukur, duke cituar se struktura e piramidės dhe shumė detaje tė saj nuk i pėrshtaten aspak kohės dhe teknologjisė sė atėhershme.

Duhet pasur gjithmonė parasysh se edhe sot pėr ndėrtimin e njė piramide (si ajo e Gizės) duhet njė sfidė e vėrtetė nė inxhinieri e arkitekturė. Sot, ndėrtohen shumė pak ndėrtesa me formė piramide, sepse paraqet vėrtet njė vėshtirėsi.

Njihet, njė piramidė moderne e madhe (shumėfish mė e vogėl se piramida e madhe e Gizės) ėshtė ndėrtuar nė Las Vegas, tė tjerat janė tė pakta, apo shumė tė vogla. Kėto piramida moderne punohen vetėm me anėn e makinave tė mėdha, dhe me anėn e gjeometrisė sė pėrpiktė e ligjeve matematikore.

Atėherė si kanė mundur egjiptianėt tė ngrinin kėso lloj strukturash, vetėm me anėn e fuqisė punėtore dhe mjeteve tepėr tė thjeshta tė asaj kohe? Si kanė mundur tė ushqenin njė numėr aq tė madh njerėzish? Kėsaj pyetje ende nuk ėshtė mundur t'i gjendet njė pėrgjigje.

Piramidat e Gizės thuhet se, janė ndėrtuar gjatė dinastisė egjiptiane, 4.500 vjet mė parė. Bėjnė pjesė nė 7 mrekullitė e botės antike, vend ku sekretet dhe tė panjohurat pėr kohėn gjendet mė shumė se ēdo kund tjetėr.

Flitet se kėto piramida janė ngritur nga po ata arkitektė qė ngritėn edhe piramidat e tjera tė kėtij vendi, pėr nderimin e faraonėve tė vdekur, dhe si vend ku ata do tė marrin rrugėn drejt perėndisė e pėrjetėsisė.

Sipas shumė studiuesve e shkencėtarėve nga e gjithė bota, nė piramidė gjendet e kaluara dhe e ardhmja e njerėzimit.

Nė kohėt e kaluara ėshtė menduar se, nė Piramidat egjiptiane gjenden pasuri shumė tė ēmuara si ar e thesare, por kjo ende nuk ėshtė vėrtetuar dhe faktikisht nė piramidė nuk ėshtė gjetur asgjė e ēmuar.

Sipas vėzhgimeve tė fundit shkencore, poshtė sfinksit gjendet njė dhomė misterioze, pėr tė cilėn ende nuk ėshtė njohur gjithēka.
Nga disa studiues mendohet se, nėn piramidė ėshtė dhoma e ashtuquajtur "dhoma e dijeve" ku gjenden tė gjitha informacionet mbi sekretin e piramidave, dhe mbi zhvillimin e gjithėmbarshėm tė njerėzimit, por sipas legjendės kjo nuk duhet hapur, sepse thonė se mund tė shkaktojė ditėn e gjykimit dhe e shkatėrrimit tė plotė tė shoqėrisė njerėzore.

Shkenca konstaton se, ekziston "dhoma e dijeve", por pa kėtė shtesėn e fundit imagjinare. Shkenca supozon se, nė fillimet e tij kompleksi i Gizės duhet tė ketė qenė diēka tepėr e bukur, dhe sipėrfaqja e vrazhdė e piramidės duhet tė ketė qenė, pasqyrė e lėmuar, sipas konstatimeve shkencore. Tempuj tė mėdhenj, piramida super tė mėdha, dhoma tė nėndheshme etj.

Robert Bauval, njė inxhinier dhe autor i librit "Mesazhi i sfinksit", pasi vizitoi dhe studioi me hollėsi piramidat e Gizės, dhe pasi analizoi me kujdes ato, tha se ėshtė diēka tepėr misterioze se pėrse nuk mbeti asnjė shėnim mbi konstruktin e piramidave, pėrse nuk u gjet asnjė mbishkrim, asnjė dokument?
Ėshtė vėrtet e pakuptimtė qė egjiptianėt pėrshkruanin ēdo gjė qė shihnin madje edhe lumin teksa rridhte edhe ndėrtimin e shtėpive, edhe kanalet e ujit, e Nilin, kurse asnjė dokument nuk u gjet kurrė pėr piramidat, tė cilat duheshin konsideruar diēka shumė madhore, nga vetė fakti qė nė to punuan 2 milion e mė shumė egjiptian. Si ėshtė e mundur kjo?

Pastaj Ryder Gryem Hancock, gjithashtu studiues kishte tė njėjtin mendim me Bauvalin, ai thotė se, egjiptianet nuk do tė ndėrtonin diēka kaq madhore, e ta linin nė errėsirė, mos ta tregonin mėnyrėn e ndėrtimit, sepse edhe vetė praktika tregon se, egjiptianėt do ta pėrshkruanin sigurisht ditėn kur do tė ngriheshin piramidat, por kjo nuk ndodhi, mos vallė ndėrtuesit nuk kanė qenė egjiptianėt?

Thuhet se, civilizimi egjiptian filloi 3000 vjet para lindjes sė Krishtit, diku rreth 500 vjet para se tė ndėrtoheshin piramidat e Gizės.
Nė historinė e tij, Egjipti i lashtė ngėrthen njė kulturė unike, krejtėsisht ndryshe nga popujt e tjerė. Kėtu besohej nė disa perėndi, ndėr tė cilat ishte edhe perėndia "Ra", Perėndia e Diellit, e cila ishte mbi tė gjitha.

Kėtu popullata ndodhej nė kohėn e gurit, respektivisht koha dhe teknologjia ishin nė atė pikė saqė ende nuk ishte zbuluar rrota, mjeti mė i thjeshtė pėr transport.

Bauvalin e mahnit fakti, se e gjithė ajo strukturė gjigante ėshtė ngritur vetėm pėr t'i siguruar varrin njė faraoni, kjo ėshtė diēka shumė e ēuditshme pėr tė, madje edhe e pabesueshme. Ai mendon se piramidat nė Gize kishin edhe njė funksion tjetėr.

Ka tė tillė qė mendojnė se piramidat janė ngritur si stacione pėr njė racė tjetėr, sepse edhe ashtu vendi ėshtė tepėr i pėrshtatshėm pėr njė eksplorim tė tillė, pikėrisht nė qendėr tė tokės, nė njė terren tė rrafshėt e pa lugina tė mėdha.
Disa tė tjerė mendojnė se, Piramidat janė pėrdorur vetėm si hambar pėr grurė, por kjo zgjidhje besohet shumė mė pak nga njerėzit. Njė supozim tjetėr thotė se, ato janė pėrdorur si observator astronomik.

Deri vonė, piramida e madhe e Gizės (Khufu) kishte qenė ndėrtesa mė e lartė nė botė, deri sa u ndėrtua nė Paris Kulla e madhe e Eifel.

Tri piramidat e mėdha tė Gizės pėrcaktojnė saktėsisht, nė mėnyrė matematikore katėr drejtimet globale: Perėndimin, Lindjen, Veriun e Jugun. Gjenden nė mėnyrė milimetrike nė vijėn e paramenduar ekuatoriale tė tokės, vijė, e cila e ndan tokėn nė dy pjesė tė barabarta dhe "kompleksi i piramidave tė Gizės" gjendet ekzaktėsisht nė qendėr tė tokės.

Si ėshtė e mundur qė egjiptianėt t'i dinin dimensionet e sakta tė tokės, pėrderisa toka ende atėherė paramendohej si njė pllakė? Egjiptianėt pėrveē tjerash ishin edhe matematikan tė zot, ėshtė e mundur kjo?
Sipas historisė nė kohėn e dinastisė egjiptiane nuk ishte shpikur ende ligji ndoshta mė i thjeshtė matematikor, ai pėr raport, ndonėse egjiptianėt kishin bėrė llogaritje shumė mė tė ndėrlikuara.

avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historiku i Egjiptit

Mesazh  Jetmira prej 16.07.13 15:44

Lidhja e piramidave me yjet, ėshtė njė ndėr faktet mė tė mahnitshme nė kompleksin e Gizės. Pėr tė vėrtetuar se a kishin piramidat e Gizės ndonjė lidhje astronomike, gjė qė besohej nga shumė njerėz, nėpėrmjet disa mjeteve me teknologjinė e fundit, ėshtė kthyer pozita e yjeve nė tė kaluarėn, pėr tė parė nėse ka ndonjė ngjashmėri tė piramidave me yjet. Rezultati ėshtė i frikshėm.

Nė vitin 2450 para lindjes sė Krishtit, pikėrisht nė kohėn kur janė ndėrtuar piramidat, nė hartėn grafike tė yjeve figurojnė tre yje tė cilat ne sy tė parė ngjajnė me pozitėn e tre piramidave tė Gizės.

Pas llogaritjeve matematikore, tre yjet e yjėsisė sė Orionit pėrshtaten matematikisht me tri piramidat e mėdha tė Gizės. Duket e ēuditshme, por pėrshtatja e tyre ėshtė milimetrike. A tregon kjo diēka? Ėshtė pothuajse e pamundur qė kjo saktėsi tė rrjedh nga rastėsia.A mos vallė na tregon se raca qė ka ngritur kėto piramida vjen nga yjėsia e Orionit?

Tė gjitha ato hieroglife, tė gjitha ato vizatime tė pakuptimta deri mė sot, japin njė mesazh pėr njerėzimin. Ato pėrveē qė janė tė pakuptimta, nuk i ngjajnė aspak kulturės sė njerėzimit nė pėrgjithėsi, ėshtė krejtėsisht e veēantė.

Pėrse faraonėt gjithmonė e kanė pamjen jo njerėzore, me kokėn e zgjatur pas, me njė veshje ceremoniale, e shumė karakteristika tė tjera jo njerėzore? Pėrveē tė tjerash nuk ėshtė gjetur ende asnjė vizatim pa kėto pamje tė ēuditshme, nuk ėshtė gjetur asnjė pėrshkrim njerėzor i faraonit, asnjė vizatim, nė tė cilėn paraqitet si njeri. Pėrse ka ndodhur kjo, pėrse asnjė faraon nuk duket si njeriu qė njohim? Mos vallė pamja reale e tyre ishte kjo?Nė piramidat e Gizės ekziston njė sistem tepėr i ndėrlikuar i pastrimi i ajrit nė strukturėn e brendshme tė Faraonit. Ai sistem ėshtė tepėr kompleks dhe shumė i avancuar, qė nuk pėrshtatet aspak me kohėn e atėhershme. Pėrbėhet nga mija thyerje e lakime tė gurit, nė mėnyrė qe ajri tė pastrohet sa mė lehtė, dhe dhoma nė tė cilėn qėndron faraoni tė jetė sa mė e freskėt. Ky qėllim i tyre ėshtė arritur.

Tunelet nėn piramidė janė po aq misterioze sa vetė piramidat...

Pėr tė hapur njė tunel nė kohėn tonė, kėrkohet njė vend qė pėrbėhet prej gurėve tepėr tė fortė e tė ngjitur fort njėri me tjetrin nė mėnyrė qė tuneli ta kėtė tė vėshtirė tė shembet, sot me shumė vėshtirė bėhet ai nė hapėsira ku nuk ka gurė.

Megjithatė egjiptianėt para 5000 vjetėve kanė arritur tė ndėrtojnė tunel super tė gjatė nė rėrė, qė sot ėshtė tepėr e vėshtirė kjo. As kėtij fakti nuk i gjendet sqarimi, madje ėshtė diēka e pamundur tė ndėrtohet nga njerėzit me teknologjinė e atėhershme, sipas gjykimit tė Bauvalit, Ham Cock-ut, dhe Doktorr IvanovicitDoktorr Ivanovic ėshtė njė ndėr pjesėmarrėsit, nė projektin tepėr sekret, qė njihet me emrin "ISIS". Ai ėshtė gjithashtu autor i librit po me kėtė emėr.
Ai citon se nė vitin 1961 nė piramidėn e madhe tė Gizės ėshtė gjetur njė krijesė jo njerėzore nė arkivolin e faraonit Khafu. Pėr kėtė, Dr. Ivanovici ka edhe dokumente zyrtare tė KGB-sė, dhe video. Kjo ekspeditė ėshtė organizuar nga organet sekrete tė KGB-sė sė Rusisė. Projekti ISIS ishte projekt shkencor, i cili ėshtė formuar gjithsej pėr tre arsye:

-pėr kėrkime shkencore pėr fuqitė telepatike;

-pėr dosjet UFO dhe;

-pėr piramidat nė Egjipt.
Ekspedita nė vitin 1961, pasi kishte hapur arkivolin e Khafus, i cili qėndronte ashtu pėr 5 dekada, pasi kishte marrė kufomėn, dhe pasi kishte studiuar me hollėsi atė, KGB-ja pranoi se, rezultatet tregonin se krijesa e gjetur nuk ishte njeri, edhe pse kishte karakteristika tė pėrbashkėta me njeriun. Pėr kėtė informacion edhe pse burimet janė tė sigurta ende ky fakt ėshtė nė njė errėsirė dhe njė paqartėsi.

Sipas Dr. Ivanocvicit kėtu kemi tė bėjmė me zbulimin mė tė madh tė njerėzimit, me shkeljen e njė humanoidi jashtėtokėsor nė tokė, i cili la dijet e njohuritė tek qytetėrimi egjiptian.

Gjatė kėsaj ekspedite ėshtė vėrejtur edhe njė fakt tjetėr: Nga shkėmbi buronte njė forcė magnetike, pėr tė cilėn shkenca ende nuk ka dhėnė shpjegim. Ajo forcė magnetike buron edhe sot nga shkėmbinjtė e lashtė tė piramidės sė madhe.

Gjithashtu, Ivanovici thotė se, KGB-ja zbuloi prova dhe argumente tė pakundėrshtueshme, qė Egjipti u zhvillua mbi njė trashėgimi dijesh, tė njė race jashtėtokėsore.
Kjo teori besohet nga njerėzit dhe ėshtė shumė e mundur, qė nė tė kaluarėn kemi qenė tė vizituar nga njė racė jashtėtokėsore, tek e fundit kjo si mundėsi pranohet edhe nga shkenca.

Sipas po kėtij studiuesi, alienėt nuk erdhėn nė tokė pėr t'i parė piramidat e Gizės, por pėr t'i ndėrtuar ato, si stacione jashtėtokėsore pėr eksplorim ndėrplanetar.

Mundėsitė qė njeriu nė atė stad tė zhvillimit tė ndėrtojė diēka kaq gjigante, janė shumė tė pakta. Problemi fillestar apo misteri fillestar, ėshtė lėvizja e gurėve ku si mesatare po marrim 5 ton njė gurė. Teoria e parė ishte tėrheqja me litar, kjo mundėsi bie poshtė, sepse ėshtė vėrtetuar se nuk ka asnjė mundėsi teorike, qė tė lėvizet njė shkėmb nga dhjetėra e njerėz me peshėn mbi 3 ton, vetėm nėse nė fuqinė shtytėse do tė ishin qindrat, dhe nė kėtė ēast bėhet e palogjikshme, sepse kohėzgjatja do tė ishte me mijėvjeēar e jo me dekada pėr sa janė ndėrtuar.

Teoria tjetėr thotė se, janė pėrdorur drunjtė e pemėve pėr lėvizjen e kėtyre shkėmbinjve gjigante. Ėshtė konstatuar shkencėrisht se nė qoftė se kjo mundėsi do tė ishte shfrytėzuar, atėherė vetė grumbullimi i drunjve tė pemėve, dhe bartja e tyre do tė ishte projekt shumėfish mė gjigant se sa vetė piramidat, prandaj edhe kjo mundėsi nuk pranohet si e logjikshme, pėr tė mos pėrmendur faktin, qė Egjipti ėshtė njė ndėr vendet mė tė varfėra nė botė pėrsa i pėrket numrit tė pemėve.

Si do qė tė jetė piramidat mbeten projektet mė gjigante, mė madhėshtore e mė misterioze qė njeh sot njerėzimi. Qofshin ato tė ndėrtuara nga njerėzit apo nga njė specie tjetėr, as njė projekt tjetėr njerėzor, as qė mund tė krahasohet me to. Sipas fakteve tė mbledhura ka vetėm dy mundėsi:

1. Piramidat janė ndėrtuar nga egjiptianėt, tė cilėt ishin njė qytetėtim tepėr i zhvilluar nga ana teknologjike e shkencore, dhe ėshtė zhdukur pa lėnė asnjė gjurmė.
2. Ose janė projekte jashtėtokėsore, tė cilat janė pėrdorur si stacione nė tokė pėr eksplorime ndėr planetare.

Se cila ėshtė mė e logjikshme, i mbetet ēdokujt pėr ta gjykuar personalisht.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historiku i Egjiptit

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi