Jetimorja Gjakatare

Shko poshtė

Jetimorja Gjakatare

Mesazh  Jetmira prej 16.07.13 8:43

Jetimorja Gjakatare

Vendasit thone s vazhdojne ende te degjojne ulerima fantazmash te femijeve te djegur ne menyre te tmerrshme ne pyjet e Vermillion-it, ne Ohio, SHBA. Keta ishin femije te Jetimores Gjakatare. Sipas legjendes, kjo jetimore kishte pritur qindra femije. Nje nate, me qellim te keq apo per fajte nje aksidenti tragjik, jetimorja u dogj deri ne themele. Zjarri mor jetet e te gjithe femijeve, disa prej te cileve vdiqen menjehere dhe te tjere perjetuan me dhimbje tragjedine. Nga kerkimet e vendasve, mendohet se jane disa pjese qe lidhen me aspekte mbinatyrore.

Jo vetem qe vendasit ne Ohio i besojne kesaj historie, por shpesh ka patur hetime nga banore te ndryshem per te vertetuar ate cka besojne. Madje, kane shkruar edhe libra te cilet me vone jane realizuar ne filma ku eshte me e thjeshte te mos i besosh realitetit te historise por fantazise se regjizorit. A edhe nga ata qe deklarojne se kane filmuar fantazma femijesh ne kete jetimore.

Grupe hetuese te fantazmave kane marre shpesh pjese ne kerkime dhe i kane publikuar online te dhenat e tyre. Nje nder ta ka qene edhe nje autor libri, Horodyski, i cili thekson se ii shin dukur fillimisht te dyshimta keto histori te treguara derisa nje nate, teksa regjistronte me kameren e drejtuar pas tij, kishte kapur nje objekt te shnderritshem. Ajo qe pa, e beri te besoje se atje padyshim kishte dicka, dhe ne jemi te paafte te kuptojme gjera qe nuk kane lidhje me natyren e Tokes.

Gjeja e pare qe duhet te bejme eshte te zbulojme nese historite e ketyre fantazmave jane te verteta. A ka qene vertet nje jetimore e tille? A eshte djegur vertet deri ne themele se bashku me femijet qe strehonte? Ndonje mund te mendoje se nje histori e tille ka nje magnitude shume te larte tragjedie keshtuqe fantazmat e saj duhen varrosur prej nga nuk mund te rishfaqen me.

Meqe historia ndodhi ne vendin e quajtur ‘Lorian County’, filluan kerkimet prej Shoqerise Historike te ketij vendi. Nje arkivist i informuar mbi ngjarjet historike te vendit, thote se nuk ka patur asnje zjarr ne jetimore, pasi ajo nuk ka ekzistuar aspak.


Por, nga erdhi atehere ideja e nje jetimoreje te tille? Ne fakt, ne nje zgjatim rruge te ketij vendi, ka ekzistuar Jetimorja ‘Light and Hope’. Ajo drejtohej nga John Sprunger dhe gruaja e tij. Ajo u mbyll mbas 14 vitesh por nuk ka prova te ndonje zjarri qe kishte perfshire banesen e ketyre femijeve.

Aspekti per te cilin i jane vene pas kesaj historie eshte thjesht ajo cka u ka ngjare femijeve dhe aspektet mbinatyrore qe e kane shoqeruar kete, si shfaqje fantazmash dhe zerash ulerites. Pjesa e pare e kesaj historie zbulohet per shkak te ekzistences atje te nje vile te ‘Swift Mansion’, qe ka ekzistuar ne ate kohe. Joseph Swift, pronari, e shiti ate pasi kishte falimentuar. Pronari i ri, Nicholas Wilber, ishte i martuar dhe kishte 4 femije. Te katert kishin vdekur nga difteria ne nj kohe shume te shkurter. Familja gjithashtu kishte marre pjese ne seanca per te komunikuar me shpirtrat e vdekur te femijeve te tyre. Kjo mund te shjegoje deri ne njefare pike aspektin e shfaqjes se fantazmave te femijeve.

Persa i perket djegies, ka patur nje tragjedi te tille ne shkolle te quajtur Lake View Public School ne Cleveland, e cila mori zjarr dhe humben jeten shume femije. Nuk ka asnje dokument qe verteton se kesaj shkolle i referoheshin me ndonje emer te ngjashem me jetimoren ne fjale. Por shkolla eshte djegur vertet, duke u marre jeten shume femijeve dhe disa te rriturve.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi