Rrefime te frikshme

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Rrefime te frikshme

Mesazh  Jetmira prej 15.07.13 20:49

Njehere ishte nje kasap i quajtur Harri qe jetonte ne nje fshat ne Wyoming ne vitin 1964!!.Ai kishte nje grua te quajtur Elisa.Ajo ishte shume e lige dhe shume e dobet nga shendeti,ndersa Herri ishte i madh,dhe shume i trashe,dhe drejtonte dyqanin e tij “Mishi i famshem i Herrit”!!.
Nje dite djali i Herrit,Majkelli,po e ndihmonte ne dyqan. Majkelli ishte 17 vjec dhe kishte nder mend te shkonte ne nje kolegj ne Gjorgjia.Ne diten e fundit ne qytet,ai vendosi tta ndihmonte babane.Ai po grinte mishe ne nje grirese te madhe mishi,kur aksidentalisht ra brenda.Harri,qe po priste mish aty afer,pa djalin duke rene aty.Ai bertiti dhe vrapoi per ta nxjerre Majkellin jashte.Por ishte shume vone.Majkelli ishte grire i teri aty dhe ai nuk mund te bente asgje!!.
Herri,akoma i shokuar,nuk dinte sa cfare te bente.Ne fillim deshi te therriste 911-ten por mendoi se tani trupi ishte zhdukur!!Shpejt,ai vendosi te mbulonte gjerat dhe te mos tregonte!!
Shpejt,e kapi shume uria…!!Keshtu,ai vendosi te hante mishin e Majkellit!!Mendoi se ishte shume e shijshem dhe e dergoi ne shtepi per ta ngrene me gruan dhe e hengren te gjithin!!
Ne kohen e gjumit,Elisa pyeti Harrin se ku ishte Majkelli. Ai genjeu dhe tha se ai tanime ishte nisur…Elisa,e deshperuar tha se do te donte qe ai te ishte ne shtepi dhe te provonte mishin e shijshem!!
Eventualisht,njerez filluan te zhdukeshin ne qytet!!
Nderkohe,Shitorja e Harrit vetem po shiste dhe shiste!!. Te gjithe e donin ate mish dhe blenin cdo dite me pako.Nje dite,ate e zuri uria aq shume,saqe vrau Elisen,gruan e tij. Tani,disa kishin filluar te Njehere ishte nje kasap i quajtur Harri qe jetonte ne nje fshat ne Wyoming ne vitin 1964!!.Ai kishte nje grua te quajtur Elisa.Ajo ishte shume e lige dhe shume e dobet nga shendeti,ndersa Herri ishte i madh,dhe shume i trashe,dhe drejtonte dyqanin e tij “Mishi i famshem i Herrit”!!.
Nje dite djali i Herrit,Majkelli,po e ndihmonte ne dyqan. Majkelli ishte 17 vjec dhe kishte nder mend te shkonte ne nje kolegj ne Gjorgjia.Ne diten e fundit ne qytet,ai vendosi tta ndihmonte babane.Ai po grinte mishe ne nje grirese te madhe mishi,kur aksidentalisht ra brenda.Harri,qe po priste mish aty afer,pa djalin duke rene aty.Ai bertiti dhe vrapoi per ta nxjerre Majkellin jashte.Por ishte shume vone.Majkelli ishte grire i teri aty dhe ai nuk mund te bente asgje!!.
Herri,akoma i shokuar,nuk dinte sa cfare te bente.Ne fillim deshi te therriste 911-ten por mendoi se tani trupi ishte zhdukur!!Shpejt,ai vendosi te mbulonte gjerat dhe te mos tregonte!!
Shpejt,e kapi shume uria…!!Keshtu,ai vendosi te hante mishin e Majkellit!!Mendoi se ishte shume e shijshem dhe e dergoi ne shtepi per ta ngrene me gruan dhe e hengren te gjithin!!
Ne kohen e gjumit,Elisa pyeti Harrin se ku ishte Majkelli. Ai genjeu dhe tha se ai tanime ishte nisur…Elisa,e deshperuar tha se do te donte qe ai te ishte ne shtepi dhe te provonte mishin e shijshem!!
Eventualisht,njerez filluan te zhdukeshin ne qytet!!
Nderkohe,Shitorja e Harrit vetem po shiste dhe shiste!!. Te gjithe e donin ate mish dhe blenin cdo dite me pako.Nje dite,ate e zuri uria aq shume,saqe vrau Elisen,gruan e tij. Tani,disa kishin filluar te Njehere ishte nje kasap i quajtur Harri qe jetonte ne nje fshat ne Wyoming ne vitin 1964!!.Ai kishte nje grua te quajtur Elisa.Ajo ishte shume e lige dhe shume e dobet nga shendeti,ndersa Herri ishte i madh,dhe shume i trashe,dhe drejtonte dyqanin e tij “Mishi i famshem i Herrit”!!.
Nje dite djali i Herrit,Majkelli,po e ndihmonte ne dyqan. Majkelli ishte 17 vjec dhe kishte nder mend te shkonte ne nje kolegj ne Gjorgjia.Ne diten e fundit ne qytet,ai vendosi tta ndihmonte babane.Ai po grinte mishe ne nje grirese te madhe mishi,kur aksidentalisht ra brenda.Harri,qe po priste mish aty afer,pa djalin duke rene aty.Ai bertiti dhe vrapoi per ta nxjerre Majkellin jashte.Por ishte shume vone.Majkelli ishte grire i teri aty dhe ai nuk mund te bente asgje!!.
Herri,akoma i shokuar,nuk dinte sa cfare te bente.Ne fillim deshi te therriste 911-ten por mendoi se tani trupi ishte zhdukur!!Shpejt,ai vendosi te mbulonte gjerat dhe te mos tregonte!!
Shpejt,e kapi shume uria…!!Keshtu,ai vendosi te hante mishin e Majkellit!!Mendoi se ishte shume e shijshem dhe e dergoi ne shtepi per ta ngrene me gruan dhe e hengren te gjithin!!
Ne kohen e gjumit,Elisa pyeti Harrin se ku ishte Majkelli. Ai genjeu dhe tha se ai tanime ishte nisur…Elisa,e deshperuar tha se do te donte qe ai te ishte ne shtepi dhe te provonte mishin e shijshem!!
Eventualisht,njerez filluan te zhdukeshin ne qytet!!
Nderkohe,Shitorja e Harrit vetem po shiste dhe shiste!!. Te gjithe e donin ate mish dhe blenin cdo dite me pako.Nje dite,ate e zuri uria aq shume,saqe vrau Elisen,gruan e tij. Tani,disa kishin filluar te Nderkohe,Shitorja e Harrit vetem po shiste dhe shiste!!. Te gjithe e donin ate mish dhe blenin cdo dite me pako.Nje dite,ate e zuri uria aq shume,saqe vrau Elisen,gruan e tij. Tani,disa kishin filluar te dyshonin ne Harrin.Por shumica e njerezve menduan se ai ishte thjesht shume njeri i sjellshem per te kryer nje akt te pashpirte te atille!
Gjithsesi,nje nate nje djale i shendoshe shkoi ne dyqan per te blere ca mish!!Harri menjehere u mundua ta grije!!Djali disi ia arriti te ike duke i kafshuar gishtin dhe sigurisht qe ju tregoi prinderve se cfare i kishte ndodhur!!.

Diten e ardhshme te gjithe fshati i shkuan ne dyqan!!
Nuk dihet se cfare i kane bere atij!!Disa thone e kane rrjepur dhe i kane hequr lekuren!!Disa thone se ai eshte ngrene nga fshataret
Por nuk dihet e verteta e sigurte!!
avatar
Jetmira

624


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrefime te frikshme

Mesazh  Jetmira prej 15.07.13 20:51

Nje enderr e vertete
''Kete ender e kam pare ne vitin 94 dhe ka qene muaji shtator. Ne ato koha rrija ne shtepi dhe nuk punoja se isha shtatzane . Ora duhet te ishte rreth 11 e paradites dhe me kishte kapur gjumi. Shikoj ne ender sikur me sollen burrin me barrele poshte dritares te vdekur dhe i kishin vene fasho tek koka ne mes, dhe tek kembet.

Jam tmerruar dhe jam ngritur me vrap nga krevati. Me hipi si ankth dhe po prisja burrin te vinte se kishte dale ne qytet. Mbas ndonje ore ne shtepi vjen i vellai i tij dhe me thote mos u tremb se burri tend eshte vrare pak tek kemba.ne ate moment vjen dhe ai kur e shikoj kishte fasho edhe tek koka edhe ne mes . Edhe ne kembet.

Dhe e pyeta kur ndodhi kjo me ktheu prgj dhe ishte e njejta ore qe une kisha pare ate ender. Por me e cuditshmja eshte se po ate dite vdiq edhe djali i kunatit qe rrinim bashke. Po te njejten dite une pyeta dhe nje plake qe dinte nga endrat dhe me tha zoti e ruajti ate dhe mori femijen. Eshte shume e vertete une shoh endra rralle dhe i kam frike se me te shumtat me dalin. Dhe kur bie gjume lutem mos shoh endra.''
avatar
Jetmira

624


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrefime te frikshme

Mesazh  N3VrIke prej 15.07.13 20:52

** GJAKU VRASĖS **


Mendohet se vdekja nuk ėshtė akt i ēastit, por njė proces shkallė-shkallė. Bile disa, qė kanė pėsuar vdekje klinike, pohojnė se ata kanė dėgjuar dhe parė gjithēka qė ėshtė zhvilluar rreth tyre. Ndoshta edhe sytė e Altinės, me atė shikim tė ngrirė por qė shkėlqenin edhe nė minutat e fundit tė ndarjes nga kjo botė, shikonin kėtė proces. Arritėn ta shohin atė gjak tė huaj qė po derdhej rrėke nga trupi i saj i gjymtuar dhe i mbėrthyer mes timon dhe karriges. Gjakun e huaj qė nuk u bė kurrė i veti. Gjakun, i cili nuk ia dhuroi jetėn, por vdekjen.
Raportet mes dy tė rinjve tė dashuruar, Florit, djaloshit biznesmen nga qyteza e Sharrit dhe Irmės, bukuroshes nga Prizreni, kohėt e fundit duket se nuk qėndronin edhe aq shkėlqyeshme. Flori jo vetėm qė ishte njeri paksa i ēuditshėm, por ishte edhe mjaft xheloz. Megjithatė, Irma e dashuronte.
Njė mbrėmje korriku, tė vitit 2007, ata ishin ftuar nė ditėlindjen e njė miku tė tyre. Njė festė e kėndshėm mes shokėsh dhe miqsh. Pas disa orėsh dėfrimi me pije, kėngė e vallėzim, mes kėtyre dy tė rinjve plasi sherri. Ata filluan tė grinden. Mė saktė, Flori ishte i dehur dhe nė atė gjendje e kishte fyer rėndė Irmėn pėr shkak tė njė bisede qė ajo kishte zhvilluar me njė tė pranishmi tjetėr. Nga xhelozia, ai i kishte quar qė te dy nė dreq tė mallkuar dhe ashtu i dehur ishte larguar me shpejtėsi nga festa. Por as qė e kishte kuptuar se ēfarė dhembje i kishte krijuar kėsaj vajze tė sinqertė dhe tė ndershme. Irma e dėshpėruar, rrėmben ēelėsat e automjetit tė saj dhe niset pas tij. Ashtu nėn presion psikik, fillon tė vozisė me shpejtėsi shumė tė madhe. Pas disa minutash ajo humb kontrollin mbi automjet dhe nė dalje tė qytetit tė Prizrenit, ndeshet drejtpėrdrejt me njė shtyllė betoni. Matėsi tregonte shpejtėsinė prej 114 km/h. Vdekja kishte pasuar aty pėr aty.
Kaluan rreth pesė muaj nga fatkeqėsia ku humbi jetėn Irma. Flori pothuajse kishte braktisur tėrė veprimtarin nė biznesin e tij. Kishte filluar tė pi alkool me tė madhe. Aq shumė kishte pėsuar ndryshime psikike por edhe fizike sa qė nė fytyrėn e tij nė njomė kishin filluar tė paraqiten rrudhat e para.
Njė mbrėmje dhjetori, rreth orės 8 tė mbrėmjes, Flori po kthehej nga Prizreni pėr nė vendbanimin e tij nė Sharr. Ai ishte nė kėrkim tė lidhjeve tė reja pėr ta ringjallur sėrish biznesin, pasi materialisht qėndronte mjaft dobėt. Nė dalje tė qytetit, mu aty ky kishte humbur jetėn e dashura e tij, takoi njė vajzė e cila jashtėzakonisht pėrngjante me Irmėn. Jo nė dukje, nė fizionomi, por nė lėvizje, nė qėndrim. Nuk foli asnjė fjalė, por nė vete ndjeu njė lloj fuqie mistike tė asaj vajze qė vepronte mbi tė. Kėmbėt vetvetiu prekėn pedalet e frenimit dhe makina ndaloi pranė saj.
-Tė kam pritur - i tha vajza, qė tanimė ishte afruar pranė xhamit tė makinės, dhe buzėqeshi mu ashtu sikurse buzėqeshte bukuroshja Irma. Gjithashtu, ajo bėri njė lėvizje me dorė duke i larguar flokėt nga balli, po nė tė njėjtėn mėnyrė siē e bėnė edhe Irma.
Florit filloi t’i thahej fyti.
-Kush je ti? -e pyeti ai me duke belbėzuar.Nuk e di -pėrgjigjet vajza dhe, duke iu afruar edhe mė, e puthė Florin.
-A mė ke pritur? -foli sėrish vajza.
-Ty? -tėrhiqet Flori mbrapa sikurse ta kishte puthur e ndjera.
-Nuk tė kam pritur... -zėri i tij nga frika filloi tė bėhet mė i vrazhdė dhe me i lartė.
-Po ti ke vdekur... Nga dola tani?
-Nga mosekzistenca, ndoshta... -i ktheu me tė rreptė vajza dhe filloi tė largohet nė drejtim tė qytetit.
Flori mbeti i shtangur duke e shikuar vajzėn. Nga prapa ishte kopja e pėrsosur e Irmės. Pastaj me shpejtėsi hapi derėn, vrapoi dhe iu afrua tė panjohurės. E kapi pėr kraharorė dhe rrėmbyeshėm e ktheu kah vetja. Sytė e saj ishin mbushur me lot. Vajza po qante nė heshtje. Flori e shikoi me habi. “Kėshtu qante vetėm Irma” - tha vetmevete dhe pa e kuptuar as vet se si, filloi ta pushtoj me puthje nėpėr gjithė fytyrėn duke pėshpėritur:
-Epo, erdhe prapė...Mė nė fund... Tani do mė falėsh pėr tė gjitha... Irmushja ime... Dhe nė puthje e sipėr, vajza e largoi me vrull Florin duke i thėnė:
-Nuk jam unė ajo, nuk jam... A po mė kupton, nuk jam unė... dhe vrapoi tek parkingu i taksive qė ndodhej pak mė lart, afėr njė qendre tė madhe tregtare. Hyri nė taksi dhe u zhduk. Flori mbeti i shtangur nė vend...
avatar
N3VrIke

Asgje Sesht Me E Bukur Se Vdekja

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrefime te frikshme

Mesazh  Muneer prej 15.07.13 21:04

Shume histori e bukur. Me vjen keq per Florin. :/
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

323


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrefime te frikshme

Mesazh  Elsavrana prej 13.08.13 0:24

KATILE..PO SA HERE DO TI MARRESH KETO NGJARJE...SA HERE DO TI PERCJELLESH...MOS PERSERIT TE LUTEM SE NA HA KOHEN.
avatar
Elsavrana

64


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrefime te frikshme

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi