Jeta: thenie, aforizma krijime

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Jeta: thenie, aforizma krijime

Mesazh  Jetmira prej 15.07.13 13:25

Jeta ka shum te papritura
qe ne do i kalojm.
Jeta ka lumturi
qe ne kemi nevoje
Jeta ka edhe dhimbje
qe na ben te forte.
Jeta pa keto
nuk quhet jete
avatar
Jetmira

768


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Jeta: thenie, aforizma krijime

Mesazh  Jetmira prej 15.07.13 13:26

Lumturia eshte si nje flutur,
nese e ndjek nuk do arrish kurre ta kapesh..
Por nese ndalon per nje cast, do te qendroj ne doren tende...!

Kater gjera qe nuk mundet te kthehen jan:
Momentet qe ke jetuar, veprat qe ke bere,
fjalet qe the dhe shancet qe ke humbur
avatar
Jetmira

768


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Jeta: thenie, aforizma krijime

Mesazh  Jetmira prej 15.07.13 13:27

Me mire te humbasesh nje moment ne jeten tende sesa jeten ne nje moment.

* Me mire te shohesh te ardhmen me optimizem dhe te gabosh,
se sa te jesh pesimist e te kesh te drejte...

* Cdo jetė e jetuar mirė , ėshtė jeta mė e gjatė.
avatar
Jetmira

768


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Jeta: thenie, aforizma krijime

Mesazh  Jetmira prej 15.07.13 13:29

Ne fund te fundit eshte me mire te te urrejne per ate qe je,
se sa te te duan per ate qe mendojne se ti je.

* Nqs arrin te ecesh ne prushin e endrrave te tua pa lene gjurme ne
zemren tende atehere mund ti thuash JETES te kapa.

* Jeta njerezore eshte e pakenaqshme!
Shkaku eshte egoizmi dhe pangopesia njerezore!
Kto marrin fund kur gjith deshirat dhe synimet e tij, zhduken.
avatar
Jetmira

768


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Jeta: thenie, aforizma krijime

Mesazh  Jetmira prej 15.07.13 13:30

Jeta eshte veē nje enderr ne rrugen e vdekjes..

* Pėr vdekjen mendojnė vetem ata qė ia kan frigėn vdekjes,
njeriu mendon pėr jetėn.

* Mos jeto me friken e vdekjes por vdis me gezimin se ke jetuar.

* Askush nuk mori leje per jeten tone. Prandaj, jeta i takon vete njerezve.
avatar
Jetmira

768


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Jeta: thenie, aforizma krijime

Mesazh  Jetmira prej 15.07.13 13:31

Jeta eshte veē nje enderr ne rrugen e vdekjes..

* Nje optimist beson se kjo eshte bota dhe koha me e mire per te jetuar.
Nje pesimist frigohet se kjo mund te jete e vertete.

* Kuptimi i jetes eshte brenda vete jetes,ne ritmin e ēdo dite dhe te ēdo ore.

* Per njeriun e menēur ēdo dite lind Jeta e re.

* E kaluara nuk mund te ndryshohet
...e ardhmja ėshtė ende ne doren tende!
avatar
Jetmira

768


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Jeta: thenie, aforizma krijime

Mesazh  Jetmira prej 15.07.13 13:32

Per ata qe kane humbur rrugen...
Le te kujtohen...
se rruga eshte brenda nesh..
Jemi ne ata qe e kane ndertuar dhe padronet
e rruges qe na dergojne deri ne shpirt.

**

Ne se dime te lexojme lotet e shpirtit tone,
do jemi te lire ti thajme e te buzeqeshim.
avatar
Jetmira

768


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Jeta: thenie, aforizma krijime

Mesazh  Jetmira prej 21.11.13 16:04

Nje i talentuar e godet cakun te cilin askush nuk mundet.Nje gjeni e godet cakun qe askush nuk e sheh.

Mendja e njeriut pasi qe te zgjerohet njehere nga nje ide e re, nuk mund te kthehet ne permasat e meparme.

Shum veta do te beheshin qyqare po ta kishin guximin.

Eshte me mire te te urrejne per diqka qe je, se sa te te duan per diqka qe nuk je.

Ne perralla kafshet veprojn si njerezit, ne jete ndodh e kunderta.

Bota eshte kopsht zologjik ne te cilin asnjeri nuk mban evidencen mbi ndarjen e dhenve nga ujqit.

Sekreti i jetes fshihet ne faktin se sa arrin te jesh i zoti i vetvetes
avatar
Jetmira

768


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Jeta: thenie, aforizma krijime

Mesazh  Jetmira prej 21.11.13 16:05

Njerezit qe kafshojne doren e atij qe i ushqen zakonisht lepijne kepucet e atyre qe i godasin.

Jeta eshte nje liber i hapur , ku cdo dite lexon nje flete.

Ndonjehere heshtja eshte me elokuente se fjalet.

Cdo njeri eshte nje cope budalla per te pakten pese minuta ne dite,zgjuarsi eshte te mos e kaloni kete kufi.

Te studiosh pa menduar eshte e kote, te mendosh pa studiuar eshte e rrezikshme.

Vdekje nuk ka. Ajo nuk ekziston. Kur trupi fizik nuk funksionon mė, shpirti e lė dhe vazhdon me jetuar diku tjetėr.

Tri detyrat mė tė rėnda tė kėsaj bote janė: ta shpėrblesh urrejtjen me dashuri, pranimi i tė pamundshmės dhe thėnia-unė isha gabim.

Vuajtje me te madhe s’ka kur kohen e lumtur ne mjerim kujton..,!

Miq te mire nuk jane ata qe dine shume, por ata qe te duan shume.

Mrekullia nuk eshte asnjehere kur e perjeton, vetem kujtesa e ben te tille.

Fjalėt e keqėdashėsit janė si qymyri, qė edhe po s“tė dogjėn , tė nxijnė.

Mendja e njeriut kuptohet me tė folur dy tri fjalė, por zemra e tij s’mund tė kuptohet as pėr disa vjet.

Tė flasėsh pa menduar, ėshtė si tė zbrazėsh pushkėn pa e vėnė nė shenjė.
avatar
Jetmira

768


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi