Fantazmat qe vertiten ne shtepine e bardhė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Fantazmat qe vertiten ne shtepine e bardhė

Mesazh  B!-1Stein prej 13.07.13 23:20

Fantazmat qe vertiten ne shtepine e bardhėwhite-houseAdresa me e famshme ne Amerike, 1600 Pennsylvania Avenue, eshte gjithashtu edhe nje adrese e famshme per gjuetaret e fantazmave.  Presidente, gra te para, pjestare te stafit te Shtepise se Bardhe, dhe mysafire kane raportuar ndienja te prezences se fantazmave, kane degjuar zhurma te pashpjegueshme, dhe madje edhe jane perplasur me aparicione aktuale.

Abigail Adams & David Burns

Abigail Adams dhe bashkeshorti i saj John, presidenti i dyte i Shteteve te Bashkuara (1797-1801), u transferuan ne 1600 Pennsylvania Avenue nga Filadelfia. Ne ate kohe, Washington D.C. ishte akoma vetem nje qytet. Per shkak se dhoma lindore ishte dhoma me e ngrohte dhe me e thate, Abigail aty varte rrobat e lagura per tu thare. Fantazma e saj, thuhet dhe eshte raportuar shpesh se e kane pare te drejtohet per nga dhoma lindore, me krahet e hapura ne nje forme qe duket sikur eshte duke mbajtur rrobat e lara.

Nje personalitet me pak i nohur qe thuhet qe vertitet neper shtepi eshte David Burns, i cili i shiti shtetit nje pjese te madhe te tokes ne te cilen ndodhet qyteti i Washingtonit, duke perfshire edhe pjesen ku eshte rezidenca presidenciale. Lillian Rogers Parks, nje rrobaqepese e cila ka shkruar per 30 vjetet e saj te eksperiences ne Shtepine e Bardhe, ne memoriet e saj ne vitin 1961. Ajo tregoi per nje sherbetor te presidentit Frnklin D. Roosvelt  i cili degjoi nje ze qe vinte nga nje distance ne Dhomen e Verdhe Ovale, duke thene "Jam zoti Burns." Gjate administrimit te Harry S. Truman,  nje roje degjoi nje ze te ngjashem, duke menduar qe ishtre Sekretari i atehershem i Shtetit James Byrnes.

Fantazmat egzistoin edhe ne vende te tjera te botes


Alkatraz ėshtė njė prej burgjeve mė tė poshtėr nė historinė e Amerikės, por tani ėshtė mė i njohuri si njė prej vendeve mė tė njohura me fantazma nė Amerikė. Gjatė orėve tė ditės, burgu ėshtė njė tėrheqje interesante pėr turistėt, me guidat turistike qė i shoqėrojnė grupet e turistėve vėrdallė pėr tė parė qelitė dhe pjesė tė tjera tė burgut, qė njėherė e njė kohė mbanin kriminelėt mė tė kėqij dhe tė dhunshėm tė shekullit XX, shumė prej tė cilėve vdiqėn nė burg nė mėnyrė tė dhunshme nga duart e rojeve tė burgut apo tė burgosurve tė tjerė. Shumė tė tjerė u ēmendėn nga stresi dhe tensioni mendor i shkaktuar nga kushtet e tmerrshme tė kėtij burgu, qė ka marrė nofkėn e merituar “Guri”. Mesa duket shpirtrat e torturuar tė kėtyre tė burgosurve vazhdojnė tė vėrtiten nėpėr korridoret e errėta, tė ftohta dhe tė lagėshta nė qelitė e Alkatrazit.

Nė vitin 1946, 3 kriminelė tė njohur, tė quajtur Joseph Paul Cretzer, Bernie Coy dhe Marvin Hubbard ishin liderėt e pėrpjekjes mė tė pėrgjakur tė arratisjes nė tė gjithė historinė e Alkatrazit. Gjatė pėrpjekjes, Coy, Cretzer dhe Hubbard vrapuan nėpėr korridorin e shėrbimit nė Bllokun e Qelive C ku ata u vranė nga njė kombinim goditjesh me armė dhe shpėrthime granatash. Sot, njė derė e madhe e ēeliktė, e bllokon kėtė korridor dhe asnjė nuk mundet tė hyjė aty. Megjithatė, shumė turistė, pastrues, dhe roje nate kanė raportuar se kanė dėgjuar tinguj ulėrimash, tė bėrtiturash, rėnkime, zhurma tė ēuditshme, si edhe zhurmėn e tė shtėnave dhe shpėrthimeve, qė vijnė nga ajo zonė. Shumė prej rojeve tė natės, qė kanė patrullimin nė Alkatraz, thonė se kanė dėgjuar zhurma burrash qė vrapojnė apo qė ecin nėpėr kate.

Fantazmat detyrojn m'bylljen e shkollesTashme historite me fantazma jane bere pjese e te perditshmes tone dhe na duket sikur kemi gjetur tani nje menyre per te bashkejetuar me ato.
Shume njerez qe kane qene skeptike ne lidhje me fantazmat dhe ekzistencen e tyre kane filluar te besojne ne to. Megjithate ka edhe shume te tjere, qe ende nuk besojne tek fantazmat megjithese historite dhe faktet mbi ekzistencen e tyre mund te jene te shumta.
Fantazmat me historite e tyre jane te njohura ne cdo kulture dhe ne cdo shtet te botes.
Ka shtepi qe nuk banohen nga askush per faktin qe pretendohet qe jane te banuara nga fantazmat. Apo ka vende te frikshme qe njerezit nuk guxojne tu afrohen.

Nje lajm i fundit qe ka bere buje, ne lidhje me fantazmat, eshte nje shkolle qe u mbyll pikerisht per shkak se ishte e pushtuar nga fantazmat.
Vertet nuk e kishit menduar qe gjerat do te shkonin deri ketu...
Sulltani Sheik i Kondhwa nuk pranon qe t'i coje femijet e tij ne shkolle. Femijet thone qe jane te frikesuar edhe te fusin njeren kembe ne shkolle pasi pretendojne qe eshte e mbushur me fantazma.

Ne kete shkolle, Lady Haleema Begum Urdu School, Kondhwa, pothuajse te gjithe studentet qe studionin aty, u larguan pasi deklaruan qe ne shkolle ndodhnin gjera te cuditshme dhe gjate gjithe kohes kishte aktivitete te ndryshme paranormale.

Nje jave pas incidentin femijet nuk jane rikthyer ne shkolle dhe mesimi nuk po zhvillohet.

Nese dini ndonje histori.Apo ngjarje ne lidhje me
fantazmat.Ju jutem na ktheni pergjigjje
avatar
B!-1Stein

Unė nuk kam dhunti.
Une jam njė kurreshtar i sėmurė
6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi