Fjalori i endrrave

Shko poshtė

Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 8:49

A - Fjalori i ėndrrave


Adoptimi

Te shikosh ne enderr femijen tuaj te adoptuar ose prindin, tregon qe ju do te keni fat mbi situatat.
Te perfytyroni qe ju dhe te tjeret te jeni duke biresuar nje femije, do te siguroni nje ndryshim pa fat ne shtepine tuaj.

Admirimi

Te perfytyroni qe ju jeni objekt i nje admirimi, tregon qe do te mbani dashurine e shokeve te meparshem, megjithese pozicioni juaj do tju ngreje mbi mjedisin tuaj.

Afrika

Te perfytyroni qe ju jeni ne Afrike te rrethuar nga kafshe te egra, tregon qe do te jeni i shtypur nga kundershtare dhe persona grindavecė.

Agimi

Te veshtrosh agimin e dites ne enderr, shenon zotime te suksesshme. Nese skena eshte e padallushme dhe e ēuditshme, ajo mund te nenkuptoje zhgenjim, kur suksesi ne biznes ose dashuri duket i sigurte

Ajri

Kjo enderr tregon nje gjendje te vjeteruar te gjerave dhe parandjenja jo te mira te enderruesit.
Te perfytyrosh qe thith ajer te nxehte, sugjeron qe do te jeni i/e fluencuar nga nje person i lig qe ju mban te nenshtruar.
Te ndjesh ajrin e ftohte, tregon mosperputhje ne biznesin tuaj dhe ne mardheniet familjare.
Te ndjesh lageshtine e ajrit, nje mallkim i madh do te bjere mbi ju dhe do te permbys dhe mbjelle prespektiven tuaj.

Akademi

Te vizitosh nje akademi ne perfytyrimet tuaja tregon qe ju do te ndjeni keqardhje per mundesite qe ju keni lejuar tju kalojne permes shmangies se pertacise dhe indiferences.
Te mendoni qe ju vete jeni ne nje akademi ju do te gjeni qe ju do te takoni nje disfate te lehte, ju do te merrni njohuri por nuk jeni ne gjendje ti asimiloni dhe perfytyroni ato.
Per nje grua te re ose nje person qe kthehet ne nje shkolle te larte pasi ta kete perfunduar ate, nenkupton qe per kerkesat qe ka bere, perfytyruesi mund te gjeje veten e tij ose te saj te pazot per te vajtur atje.

Akrep (insekt)

Te perfytyrosh nje akrep, paralajmeron qe shoket fallco do te perdorin metoda te reja per te shkaterruar arritjet dhe perfitimet tuaja deri tani.
Nese ju deshironi per ta vrare ate, tregon qe ju do te duroni humbjen nga nje sulm i kundershtareve.

Aksident

Aksidentet ne enderrat tuaja mund ti referohen disa gabimeve qe ju keni bere ne jete.
Te perfytyrosh nje aksident ne enderr eshte nje paralajmerim per tu shmangur nje menyre te udhetuari per nje periudhe te shkurter, meqe ju jeni i kercenuar me humbjen e jetes.
Per nje aksident qe do te ndodhe do tju thote qe ju do te luftoni me te gjitha mundesite tuaja per te fituar disa qellime dhe pastaj shikoni qe disa shoke humbin pasurine me te njejten vlere duke ju ndihmuar ne ēeshtjen tuaj.

Aktor, Aktore

Te shikoni nje akrobat ne enderr tregon qe gjendja juaj prezente do te jete nje dashamiresi dhe kenaqesi e panderprere.
Te shikosh nje aktore ne fatkeqesi, ju do te kontribuoni me gezim dhe kenaqesi pasurite dhe inteligjencen tuaj per ngritjen e nje shoku nga detyrimet dhe disfatat qe e detyrojne.
Nese e shikoni veten tuaj si nje aktor/e juve do tju duhet te punoni shume dhe kjo pune do te shoqerohet me kenaqesi.
Nese ju enderroni te bini ne dashuri me nje aktor/e,prirja dhe talenti juaj do te jene te lidhur ne aleance me kenaqesite dhe punen e rende te ndershme.
Te shikosh ne enderr nje aktor/e duke vdekur ,fati juaj i mire do te jete i mbuluar me nje fatkeqesi te madhe dhe te pamerituar.
Per nje burre te shoh ne enderr se eshte duke u tallur me nje aktore do te sjelle grindje me gruan e tij ose te dashuren duke i sjell ato me shume merzitje sesa gezim.

Akull

Te perfytyrosh akull, paralajmeron shume fatkeqesi dhe persona qellimkeq qe do te perpiqen qe tju demtojne juve ne punen tuaj me te mire.
Te shikosh akull te fundoset ne nje rryme te ujit te paster tregon qe lumturia juaj do te jete nderprere nga shoke me temperament te semure dhe xheloz.
Te perfytyrosh qe ju ecni ne akull, ju humbisni shume qetesi dhe respekt per gezime.
per nje goce te re te eci mbi akull, eshte nje paralajmerim qe vetem nje vello e holle e fsheh ate nga turpi.
Te shikosh copa akulli ne strehen e shtepise tregon mjerim te thelle, shendeti i semure eshte paralajmeruar.
Te shikosh copa akulli ne gardh tregon qe ju do te vuani fizikisht me menderisht.
Te perfytyrosh qe ju jeni duke ber akull ju do te pesoni nje deshtim ne jeten tuaj nga egoizmi juaj.
Ngrenia e akullit paralajmeron semundje.
Nese ju pini uje me akull, tregon per nje shendet te semure nga shthurja.
Nese ju beni banjo ne uje me akull, kenaqesite de te jene nderprere nga nje ngjarje e paparashikuar.Ftohtesia e akullit mund te jete referenca e gjendjes suaj emocionale.
Nqs simboli eshte nje ajsberg mund te jeni duke fshehur ftohtesine tuaj nensiperfaqe.
Nqs rreshqisni “rrezoheni” ne akull mund te jete nje ndihme e fort per pasigurine tuaj personale.

Akullore

Te shikoni veten tuaj duke ngrene akullore ne enderr paralajmeron qe ju do te keni nje sukses te luumtur ne punet tuaja tashme te marra persiper.
Te shikoni femije rruges duke ngrene akullore tregon qe pasuria dhe lumturia do tju shoqeroje ne shume favore.
Nese akullorja eshte e shkrire kenaqesia juaj do te arrije paqartesi perpara se ajo te jete realizuar.

avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 8:50

Akuzimi

Te perfytyrosh se ju akuzoheni per nje veprim te ulet do te thote qe ju do te grindeni me te tjeret poshte jush dhe dinjiteti juaj do te jete flakur nga nje shkalle e larte qe e keni zoteruar me pare
nese ju jeni i/e akuzuar ju jeni ne rrezik te te qenit fajtor te skandaleve shperdoruese ne nje menyre te lige.

Album

Te perfytyrosh nje album tregon qe ju do te keni sukses dhe shoke te vertete.
Per nje goce te re te shikoje fotografite ne nje album paralajmeron qe ajo do te kete nje te dashur te ri i cili do te jete shum i kendshem per te.

Altar

Te perfytyrosh nje martese do te thote dhimbje per shokun dhe vdekjen e shokut ne moshe te vjeter.
Te perfytyrosh nje altar ne menyre jo te qarte ne enderr paralajmeron ju kunder emerimit te gabuar ne nje detyre te re.
Te perfytyrosh nje prift ne altar tregon grindje dhe gjendje te pakendshme ne brendesite e shtepise tuaj.

Anekdota

Te perfytyrosh tregimin e nje anekdote ne enderr nenkupton qe ju do te preferoni nje miqesi te gezuar dhe ceshtjet tuaja do te provohen te jene aq te paqendrueshme sa edhe vet ju.
Per nje goce te re te degjoje nje anekdote te rrefyer tregon se ajo do te jete ne nje mbremje te gezuar te kerkimit te shoqerise.


Anije

Te perfytyrosh anije tregon beteja te fuqishme me pengesa te pakendshme dhe premtime te udhetimeve defryese.
Nje anije duke u mbytur eshte nje paralajmerim i nje miqesie pa fat ne biznes ose dashuri .

Aparat fotografik

Te perfytyrosh nje aparat fotografik tregon qe ndryshimet do te sjellin mjedis te ri.
Per nje goce te re te perfytyroje qe ajo eshte duke bere fotografi me nje aparat fotografik paralajmeron qe e ardhmja e saj do te kete shume pakenaqesi dhe nje shok/shoqe do ti jap asaj nje deshperim.

Argjend

Te perfytyrosh argjendin eshte nje paralajmerim kunder varjes teper te madhe nga paraja per lumturi reale dhe kenaqesi.
Te gjesh argjend eshte paralajmerim i gabimeve ndaj te tjereve.
Te perfytyrosh argjendarine, tregon shqetesime dhe deshira te pakenaqeshme.

Arkivol

Kjo enderr eshte e pa fat.
Te perfytyrosh nje arkivol paralajmern humbje shkaterruese dhe nje zgjidhje te mardhenieve me te dashurin/dashuren burrin/gruan tuaj.

Te shikosh nje arkivol te mbuluar me lule ne nje kishe tregon nje martese pa fat.
Per burrat biznesmen ai perfaqeson borxhe, perballimi i te cilave e ben ate te pafuqishem per ti shmangur.

Per te rinjte tregon nje bashkim te palumtur dhe vdekjen e ndonjerit prej te dashurve.

Te perfytyrosh qe ju jeni ulur prane nje arkivoli ne makinen furnerale tregon deshperim, por nuk eshte nje semundje fatale per ju ose per nje person te lidhur ngusht me ty.
Grindjet me seksin e kundert jane treguar gjithashtu ne kete enderr.

Juve do tju vrase ndergjegja per sjelljen tuaj kundrejt nje shoku/shoqeje.
Tė jesh nė njė tabut: thirrje ne nje transformim te mbrendshem .

Arome

Per nje goce te re perfytyrimi ne enderr i nje arome te mire tregon qe ajo do te jete marrese e nje kenaqesie ose dhurate.

Arra

Te perfytyrosh te mbledhesh arra,paralajmeron inisiativa te suksesshme dhe shume favore ne dashuri.
Ti hash arrat ne enderr tregon qe mbremja do tju ndihmoje juve ne arritjen e ndonje kenaqesie te deshiruar.
Per nje goce te re te perfytyroje arra tregon qe fati i saj do te jete ne lartesi te lumtura.


Ashensor

Te perfytyrosh te ngjitesh me nje ashensor tregon qe ju do te ngriheni drejt nje pozicioni te lart dhe pasurise,por nese ju zbrisni me nje ashensor nje nga fatkeqsite do te sulet tek ju dhe do tju dekurajoje.
Nese ju shikoni nje ashensor qe ulet poshte dhe mendon se ju ka lene ju do ti shpetoni me veshtiresi zhgenjimeve te zotimeve tuaja.
Te shikosh nje duke qendruar paralajmeron nje kercenim per rrezik per ju.

Automobil

Te perfytyroni se ju jeni duke ngare nje automobil tregon qe ju do te jeni parreshtur ne kushte te kenaqeshme dhe do te beni nje ndryshim ne jeten tuaj.
Nese nje automobil shkaterrohet bashke me ju gezimi i kenaqesise nuk do te jete ne nivelin qe ju keni deshiruar.

Avokat

Te perfytyrosh qe ju po mbronii nje ceshtje tregon qe ju do te jeni plot besim ne interesat tuaja dhe do te perpiqeni per tu marre vazhdimisht me njerezit meqe interesat tuaja e shkaktojne ate dhe do te jeni besnik ne premtimet tuaja ndaj shokeve/shoqeve.
Per nje goce te perfytyroje qe ajo eshte e lidhur ne nje menyre me nje avokat paralajmeron qe ajo do te kryeje pa dashje disa pakujdesi te cilat do te bejne ate objekt te kritikave poshteruese ndaj jush.

Ne akte “ne veprim”

Aktet ose duke vepruar mund te perfshin disa pretendime dhe enderra mund t’iu tregoj juve qe te jeni vetvetja.


avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 8:52

B - Fjalori i ėndrrave


Babai

Te perfytyrosh babane tuaj,nenkupton qe ju jeni i perpire ne nje veshtiresi dhe ju do te keni nevoje per nje keshille ne mencur, nese ju deshironi te nxirrni veten tuaj nga veshtiresia.
Nese e perfytyroni ate te vdekur, te tregoni kujdes ne drejtimin e tij, per nje goce te re te perfytyroje qe babai i saj ka vdekur tregon qe i dashuri i saj do ta mashtroje ose e tradheton ate, pra ska lidhje se do i ndodh gje babait te saj.

Bajamet

Kjo eshte nje shenje e mire me pasuri dhe dyqane, megjithkete shqetesimi do te shkoje me ate per nje kohe te shkurter.
Nese bajamet nuk jane te mira,deshperimi juaj ne arritjen e nje deshire te sigurt do te perfundoje atehere kur kushte te reja do te krijohen per ju.

Baker

Te perfytyrosh baker tregon nenshtrim nga ata qe jane ne pozita shoqerore mbi ju.

Balene
Te perfytyrosh nje balene duke ju afruar nje anije tregon qe ju do te keni nje beteje midis detyrave dhe do te jeni i/e kercenuar ne humbje te pasurise.
Nese balena eshte e demtuar, e plagosur tregon qe ju do te vendosni me kenaqesi midis drejtesise dhe shmangjes dhe do te ndesheni me suksese te kenaqeshme.

Balta

Te perfytyrosh qe ju ecni ne balte tregon qe ju do te shkaktoni hummbjen e mirbesimit ne miqesi dhe do te keni gjithashtu humbje dhe shqetesime ne nevojat familjare.

Ballkon

Per te dashuruarit qe ne enderr bejne nje lamtumire te trishtueshme ne ballkon nje ndarje e gjate dhe ndoshta finale do ti shoqeroje, ballkoni gjithashtu lajme te pakendeshme te shokeve/shoqeve qe ju mungojne.

Banakiere

Per nje grua te perfytyroje veten banakiere do te thote qe ajo do te joshet nga burra shpejt dhe do te preferoje kenaqesi te parregullta drejt pasurise.

Banane

Ti hash bananet ne enderr paralajmeron nje aventure te lodhshme ne biznes dhe ne detyrat tuaja.
ti shikosh ato te kalbura ju shpejt do te hyni ne iniciativa te pakendshme.

Banese

Te perfytyroni sikur nderroni banesen tuaj nenkupton lajme te reja, te shpejta dhe udhetime te shpejta do te jen ber nga ju.
Per nje goce te perfytyroje qe e ka bere banesen e saj eshte nje shpifje dhe falsitet i kryer kunder saj.

Banka

Te shikosh argjend dhe bankenota te grumbulluara eshte rritje e nderit dhe e fatit, ju do te gezoni respektin e larte te te gjithe klasave shoqerore.
Te japesh para floriri tregon pakujdesi, ti maresh ato tregon nje gezim te madh dhe pasuri.

Bari

Kjo eshte nje enderr e mbare me te vertete.
Ajo jep premtimin e nje lumturie dhe nje jete te re per tregetaret, nje arritje te shpejte te pasurise dhe fames per njerezit ne letersi dhe artistet.
Nje udhetim te njeriut ne detin e turbullt te dashurise eshte premtuar per te gjithe te dashuruarit.


Nese ju perfytyroni nje bar te thate rreziku paralajmerohet.
Enderra perfekte eshte kur bari i perfytyruar te jete i pastruar nga shkurret.

Barku

Zakonisht paraqet ndjenjat seksuale, po ashtu ėshtė simbol i pavetėdijes. Kuptohet edhe simbol i marrėdhėnieve seksuale, si dhe mund tė t’iu porosit qe ta respektoni boten intime tuajėn.
Madje ju duhet mė tepėr t’i ktheni vėmendje nevojave juaja tė natyrshme, botes imtime dhe pėr tu shkundur nga tabuje qė ndoshta i kini ndrydhė pėrkatėsisht shtypur dhe nuk i respektoni si fjala vjen, botėn e epshit si pjesė e barabartė me pjesėn tjetėr tė jetės.
Do tė thotė se duhet ta kultivoni si dhe ta fisnikėroni edhe botėn seksuale dhe tė ēlirohuni nga instinkti i e amėsisė.
Nese shifni barkun tuaj ne enderr paralajmeron qe ju do te keni nje pritje te madherishme por ju duhet te permbaheni realisht dhe dyfishoni energjite tuaja ne punen tuaj, kenaqesia eshte afruar drejt jush.
Te shikosh barkun tuaj te fryre ju do te keni fatkeqesi por do ti kaperceni ato dhe do te gezoni frutet e punes tuaj.
Te sikosh gjakun qe pikon nga barku paralajmeron tragjedi ne familjen tuaj.
Barku i femijeve ne nje gjendje te pashendetshme parashikon qe ngjitja e semundjes se tyre do tju ndjek ju.

Basti

Te perfytyroni se vini bast ne gara tregon se duhet te hapni syte nga nje fejese me nje iniciative te re.
Kundershtaret po perpiqen te largojne vemendjen tuaj nga biznesi i lejuar.
Te vesh bast ne lojrat e tavolines tregon qe mjetet morale do te jene perdorur per te nxjerre para nga ju.
Te perfytyrosh te vesh nje bast nenkupton qe ju do te perdorni pasuri te patundshme per te realizuar skemat tuaja.Nese ju humbni nje bast tregon qe ju do te demtoheni nga lidhje te pandershme te cilat jane jashte sferes tuaj shoqerore
Te fitosh nje bast tregon qe ju do te rivendoseni ne favor me fatin.
Nese ju nuj jeni ne gjendje te vendosni per nje bast tregon qe ju do te jeni sprapsur dhe permbysur nga rrethana te pafavorshme.



Re: B - Fjalori i ėndrrave

Bashkeshorti / bashkeshortja

Te perfytyrosh qe bashkshorti/bashkshortja juaj eshte duke ju lene dhe ju nuk kuptoni perse,atje do te jete zemerim por nje pajtim i papritur do te pasoje.
Nese ai/ajo ju keqtrajton dhe ju qorton me fjale te renda juve per pabesi, ju do te mbani vlersimin dhe konfidencen e tij/saj por shqetesime te tjera do te pasojne dhe ju do te jeni i lajmeruar te jeni i arsyeshem me terheqjen nga persona te tjere te seksit te kundert.
Ta shikosh ate te lumtur dhe te bukur shtepia juaj do te mbushet me lumturi dhe prespektiva e shkelqyer do te jete juaj.
Per nje grua te pamartuar te perfytyroje sikur ka burre tregon qe ajo do kenaqesine, per te cilen burrat e admirojne shume.

Batanije

Nese batanija eshte e njollosur ne enderren tuaj ajo nenkupton tradheti.
Nese ato jane te reja dhe te bardha suksesi, ku deshtimi eshte i dyshimte dhe nje semundje fatale do te jene shmangur permes nje veprimi te padukshem.

Beqar

Per nje burre te perfytyroje se ai eshte beqar eshte nje lajmerim qe ai te respektoje grate.
Per nje grua te perfytyroje sikur eshte beqare tregon qe dashuria nuk eshte e lidhur me pastertine dhe dlirtesine.
Drejtesia shkon keq.
Politikanet humbasin nderin.
Per persona te pamartuar te perfytyrojne qe ata jane beqar paralajmeron qe bashkimi i tyre nuk do te jete harmonik dhe deshperimi i vazhdueshem do ti ballafaqoje ata.

Berber

Te perfytyrosh nje berber tregon qe suksesi do te vije permes ndrshimeve dhe vemendje te paperqendruar drejt biznesit
Per nje goce te re te perfytyroje nje berber tregon qe fatii i saj do te rritet megithese ngadale.

Bibla

Te perfytyrosh biblen paralajmeron qe gezim i ēilter do tju jete afruar.
Te perfytyrosh qe ju pergjoni te mesuarit e bibles paralajmeron qe ju dorezoheni per ti rezistuar joshjes permes bindjes magjepsese te nje shoku, shoqeje.

Bie

Te perfytyrosh qe ti ke duke rene dhe shume i friksuar tregon qe ju do te pesoni nje humbje te madhe, por do te ngriheni drejt nderit dhe pasurise.
Nese jeni demtuar gjate renies ju do te ndesheni me mjerim dhe humbje te shokeve, shoqeve.

Bilbil (zog)

Te perfytyrosh sikur je duke degjar nje bilbil duke kenduar paralajmeron nje jetese te kenaqeshme dhe mjedis te mbare dhe te shendetshem.
Kjo enderr eshte ne favor te dashuruarve dhe te prinderve.
Te shikosh bilbilin te qete paralajmeron keqkuptime te vogla mes shokeve.

Binjake

Te perfytyrosh binjake paralajmeron siguri ne biznes dhe besnikeri dhe kenaqesi dashurie ne shtepi.

Birra

Te perfytyrosh ne enderr duke pire birre eshte nje percaktim i plote i deshperimeve.
Te shikosh te tjeret duke pire, intrigues me qellime te caktuara do tju largojne shpresat tuaja me te mira.
Te jesh frekuentues i rregullt i kesaj pije ne enderr prespektiva te shkelqyera jane paralajmeruar nese kushtet jane te mira.

Bisede

Te perfytyrosh nje bisede do te thote qe ju shpejt do te degjoni per semundjen e te afermit dhe do te keni shqetesime ne punet tuaja.
Te degjosh te tjeret te bisedojne me ze te larte paralajmeron qe ju do te jeni te akuzuar per nderhyrje ne ceshtjet e te tjereve.
Te mendosh qe ata bisedojne rreth jush tregon qe ju jeni kercenuar me semundje dhe disfate.

Biskota

Ngrenia ose pjekja e tyre paralajmeron semundje, paqja ju prishet juve per shkak te dyshimeve te kota.

Blegerima
Te degjosh kafshe duke blegerire ne enderr paralajmeron qe ju do te keni detyra dhe kujdesje te reja, megjithese nuk eshte e nevojshme ekziston edhe ndonje e pakendshme.

Bleta

Bleta nenkupton fejesa.Per nje oficer ajo sjell shume shtetas te bindur dhe ambjent te shendetshem.Per prinderit perfytyrimi i tyre sjell shume kenaqesi nga femije te degjueshem nese ajo blete ju pickon humbet ose demton, do te lind nje shoqeri e re.

Simboli i punės : njė sukses i punės profesionale.
Njė mizėri e bletėve: shenjė e fatit.
Tė jesh i pickuar: informon njė agresion (sulm) .

Boja

Te shikosh boje te derdhur ne veshjen tuaj tregon qe shum qellime te vogla dhe keqdashese do te ndodhin per ju nga zilia.
Nese nje goce e re shikon boje ajo do te jete pergojuar nga nje rival.
Nese eshte boje e kuqe ju do te jeni perfshire ne nje shqetesim serioz.
Te perfytyrosh qe ju beni bojen ju do te punoni ne nje biznes te ulet dhe poshterues dhe ju do te bini ne lidhje diskretizuese.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 8:54

Bombat

Mund tė simbolizojnė ndjenjat pėrkatėsisht emocionet e pavetėdijshme siē janė seksualiteti, agresioni.
Ndjenjat pėrkatėsisht emocionet e shtypura ose instinkti nganjėherė papritmas shpėrthejnė dhe shkaktojnė shumė damė vetė personit si dhe njerėzve pėrreth vetes.
Me kėto ndjenja, pėrkatėsisht me kėtė instinkt duhet tė ballafaqohemi menjėherė dhe t’iu jepet hapėsira nė jetėn e pėrditshme kėsaj energjie.
Mos pritni vini deri te shpėrthimi por vetėm nė ėndėrr.
Tė gjitha frikėt e tmerrshme tė ėndrrave tė natės ti shohim deri nė fund, se ėshtė njė farė vrime qė ē’lirohet energjia e akumuluar. Pėrndryshe kėrkojnė urgjencėn pėr t’i zgjedhur pėrkatėsish pėr ta shfryrė kėtė energji.
Nga ana tjetėr frika qė ndėrlidhet me jetėn e juaj, por mbetet shpresa qė do tė bėhet mė mirė.Sipas disave bomba simbolizon edhe kohen kreative ndaj punėt pėrkatėsisht ndaj ndonjė projektit. Por qėllimi i dinamit pėrkatėsish bombės ėshtė qė ta dalin gjumi po qe se shpėrthen para juve.
Pa marrė parasysh rrethanat nė botėn e ėndrrave ėshtė koha qė duhet tė ndėrmerret diēka pėr ti zgjedhur kėtė energji tė akumuluar.

Borxhi

Borxhi eshte deri diku nje enderr e keqe, qe paralajmeron shqetesime ne biznes dhe dashuri e ndeshje per te ardhura me te mira nese ju i beni balle gjithe detyrimeve tuaja, ēeshtjet do te marrin nje kthese te favorshme.

Braktisja

Te enderrosh qe je i braktisur tregon qe ju do te hasni veshtiresi ne zhvillimin e planeve tuaja per suksesin e te ardhmes.
Te braktisesh te tjeret, ju do te shikoni rrethana jo te mira te grumbulluara rreth jush duke lene nje shprese te vogel per ti kapercyer ato.Nese eshte shtepia juaj qe ju braktis jo shpejt do te deshtoni ne eksperimentin tuaj per te ardhmen.
Nese ju braktisni te dashurin tuaj, tregon qe ju do te deshtoni ne sulmet tuaja ndaj njerezve te rendesishem
Te braktisesh femijet ne enderr tregon qe ju do te humbisni fatin tuaj sipas mungeses se qetesise dhe gjykimit.

Brinje

Te perfytyrosh brinjet tregon fatkeqesi dhe varferi.

Britma

Te perfytyrosh britma do kesh zhgenjime dhe fatkeqesi.

Bubullima

Te perfytyrosh sikur je duke degjuar bubullima paralajmeron qe ju shpejt do te jeni kercenuar me humbjen ne biznesin tuaj.te jesh ne nje rrebesh tregon shqetesim dhe fatkeqesi.
Te degjosh gjemimin e tmerrshem te bubullimes e cila ben qe toka te dridhet paralajmeron humbje te medha dhe zhgenjim.

Buka

Ėshtė simbolika e mbijetesės. Po ashtu ėshtė simbolika e mirėsisė.
Madje mund t’iu tregojė se ju frikoheni nga varfėria pėrkatėsisht keni probleme financiare, qė ju kufizon lirin e juaj. Madje buka ėshtė simbol i pjellorisė, i mirėqenies dhe i paqes sė brendshme, kujton nė tė njėjtėn kohė qė pėr tė arritur rezultatet duhet njė punė e rėndė dhe qėndrim i ndershėm.
Per nje goce te re te perfytyroje qe po ha buke ne enderr tregon qe ajo do te jetojedite te lumtura dhe te shendetshme dhe fati do te jete me te.
Te perfytyrosh te hash buke me te tjere nenkupton nje page te mire te mjaftueshme ne jete te shikosh buke te papaster deshira dhe fatkqesia do te rendojne mbi enderuesin.
Nese buka eshte e mire ajo eshte nje enderr e favorshme.

Buqete

Te perfytyrosh buqete ne enderr tregon trashegimin e nje pasurie nga te afer te panjohur dhe te pasur, gjithashtu kenaqesia e gezimi bashkojne disa njerez te rinj.
Te shikosh nje buqete te fishkur paralajmeron semundej, vdekje.

Burgu

Ėndėrrimi i burgut: ėndėrruesi e gjen jetėn e tij tė pakėnaqshme , braktisje emocionale, provė emocionale, probleme me shėndet.
Ta shohėsh burgun : Shenjė rreziku.
Ikja nga burgu : fundi i problemet tuaja, shqetėsimet e juaja do tė zhduken shumė shpejt.
Tė gjendesh nė burg: humbja e situatės , ju bėni thirrje pėr mbėshtetje (ndihmė).
Policia do tė ju marrė nė burg : ju vjen keq njė veprim nė tė kaluarėn.
Tė jeni i liruar nga burgu : nė jetėn tuaj aktualisht jeni i kėnaqur.
Duke qenė nė burg dhe dyert janė tė hapura : projektet tuaja do tė realizohen.
Duke qenė nė burg tė pėrjetėshėm : njė periudhė emocionuese dhe e rrezikshme.
Sheh dikė nė burg: kalim i njė provimi.

Burri

Te perfytyrosh nje burre te bukur, i formuar mire dhe i shkathet tregon qe ju do ta gezoni jeten ne shtrirje te gjere dhe do te vije ne zotime te shumta.
Nese ai eshte i deformuar tregon qe ju do te ndesheni me zhgenjime dhe do tju perfshijne shume ngaterresa.
Nese ai eshte i shemtuar ajo do te provoje shqetesim permes nje personi te cilin e konsideron mik.

Buze

Te perfytyrosh buze te trasha te shemtuara nenkupton perpjekje te papelqyeshme dhe nje zemerim te keq ne mardheniet martesore.
Buze te embla, te gezuara te plota nenkupton harmoni dhe begati.
Per nje te dashnor ajo paralajmeron reciprocitet ne dashuri dhe besnikeri.
Buze te holla nenkupton mjeshteri te subjekteve intriguese
Buze te lenduara ose te fryra tregon privime dhe deshira te demshme.

Byzylyk

Te shikosh nje byzylyk vendosur ne krahun tuaj dhurate e te dashurit ose e shokur shoqes eshte siguri e nje martese te hershme dhe nje bashkim te lumtur.
Nese nje goce e humbet byzylykun e saj ajo do te takohet me nje humbje te papritur dhe merzitje.
Te gjesh byzylyk pasuri e mire do te futet ne zotimin tuaj.



avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 8:55

C - Fjalori i ėndrrave

Cigare

Duke pirė cigare : relaksim
Pushim, gėzim i shkurtėr


Ceromoni

Duke pare njė ceromoni: fitore

Cirk

Periudhė kalimtare, ju do tė ktheheni nė pikėn fillestare
Duke marrė pjesė nė cirk: ngjarjet do tė shkojnė nė favorin tuaj
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 8:56

Ē - Fjalori i ėndrrave


Ēadra

Te perfytyrosh te mbash nje ēader tregon qe shqetesimi dhe merzitja do tju ngacmoje juve.
Te shikosh te tjeret duke i mbajtur ato paralajmeron qe ju do ti therrisni per ndihme maturise.
Te marresh hua nje ēader tregon qe ju do te keni nje keqkuptim ndoshta me nje mikun tuaj te mire.
Te japesh hua nje ēader ne enderr paralajmeron demtim nga shoket fallco qe ju keni.
Te humbesh nje ēader tregon shqetesim nga nje person me te cilin keni konfdence.
Te shikosh nje ēader te grisur ose te thyer paralajmeron qe ju do te jeni shpirtkeq.
Te mbash nje ēader ne odre qe eshte shpuar tregon qe dhimbja dhe pakenaqesia do te jene ndjere nga ju ne drejtim te te dashurit/dashures tuaj ose shokeve.
Te mbash nje ēader te re ne shi ose ne diell shenon nje kenaqesi dhe mbaresi temadhe.

Ēaji

Te pish ēaj ne nje enderr paralajmeron qe ju do te jeni fajtori i veprimeve te pamatura dhe do te ndjeheni thellesisht i penduar.
Te shikoni shoket tuaj qe po pijne ēaji dhe ju po pini me ta, tregon qe kenaqesite shoqerore po ju merzisin dhe ju do te kerkoni te ndryshoni ndjenjat tuaja ndaj te tjereve.
Te shikoni pislliqe ne ēajin tuaj paralajmeron per ju shqetesme ne dashuri dhe ne pune te nje natyre shoqerore.

Ēanta

Sipas disa psikanalitikėve paraqet identitetin tėnd, vetėn tėnde (unin-egon), dhe ėshtė shumė e rėndėsishme se ēfarė pėrmban ēanta pėrmbrenda.

Madje ēanta tregon njė udhėtim pa ndonjė qellim tė caktuar. Por nė anėn tjetėr bėjuni pakėz kursimtare, se mund tė vijnė ditėt e pasigurta.

Po ashtu mund tė zbuloni njė fshehtėsi qė ishte mirė e fshehur.

Humbja e ēantės

Humbja e ēantės pėrkatėsisht vjedhja e saj paralajmron do ballafaqoheni me disa shqetėsime. Edhe kėto mund tė ndėrlidhėn me familjen pėrkatėsisht me shtėpinė tėnde. Po ashtu edhe mund tė humbni disa miq si dhe u kėrcėnohet ndonjė rrezik por mė nė fund tė fundit mund tė shpresoni nė pėrparimi dhe nė fat tė mirė.


Ēante shpine

Te shikoni nje ēante shpine tregon qe ju do te gjeni kenaqesi te madhe tek shoket/shoqet tuaja.
Per nje goce te re te shikoje ne enderr nje ēante te vjeter nenkupton varferi dhe papelqyeshmeri per te.

Ēati

Te gjeni veten tuaj mbi ēati ne nje enderr tregon sukses te pafund.
Te jesh i/e friksuar dhe te mendoni qe ju mund te bini prej andej nderkohe qe ju do te perparoni por ju nuk do te jeni i qendrueshem ne pozicionin tuaj.
Te shikosh nje ēati duke rene tregon qe ju do te jeni kercenuar nga nje fatkeqesi e papritur.
Te riparosh ose te ndertosh nje ēati tregon qe ju do te ngrini me shpejtesi fatin tuaj.

Ēek

Te shikosh ne enderr qe ju po merrni nje ēek tregon qe ju do te jeni ne gjendje te merrni pagesen tuaj dhe do te trashgoni pasuri.
Te perfytyrosh se je duke paguar nje ēek tregon depresion dhe humbje ne biznes ose punen tuaj.


Ēeles

Te perfytyrosh ēelesin tregon ndryshime te papritura.
Nese ēelesat kane humbur aventura te pakendshme do tju presin.
Te gjenii ēelesa sjell paqe ne shtepi dhe te gjalleron punen tuaj dhe shoqerimin nga shoke shoqe qe i ke perzemer.
Ēelesat e thyer paralajmerojne ndarje permes vdekjes dhe xhelozise.
Per nje goce te re te perfytyroje humbjen e nje ēelsi te saj tregon qe ajo do te kete grindje me te dashurin dhe pasoja shume te dhimshme me pas.
Nese ajo perfytyron nje dere te pakyēur me je ēeles ajo do te kete nje te dashur te ri dhe do te kete nje superkonfidence me te.
Nese ajo kyē nje dere me nje ēeles ajo do te kete sukses ne zgjedhjen e nje burri.
Nese ajo flak ēelesin do te deshtoje te perdor gjykimin ne bisede dhe do te erresoje reputacionin e saj.

Ēizme

Te shikosh cizmet tuaja tek nje person tjeter mendja juaj do te jete pushtuar nga ndjenjat e te dashures tuaj.
Te veshesh cizme te reja ju do te jeni me fat ne mardheniet tregetare.
Fituesit do te arrijne rezultate te larta.
Ēizmet e vjetera e te grisura paralajmerojne semundje dhe kurthe perpara jush.

Ējerrje

Te ējerresh te tjeret ne enderrat tuaja tregon qe ju do te jeni zevzek dhe njeri vogelsirash ne mardhenie me te tjeret.
Nese ju jeni i ējerre tregon qe ju do te jeni demtuar nga armiqesia e nje personi mashtrues.

Ēmenduri

Te perfytyrosh te jesh i ēmendur tregon shqetesime per ju, semundje nga e cila do te humbisni pasurine ose nga ajo e cila ajo eshte e kercenuar.
Te shikosh te tjerete te vuajne nga ēmenduria tregon paqendrueshmeri te shokeve dhe nje fund te merzitshem te nje pritjeje te gezuar.
Per nje goce te re te perfytyroje ēmendurine paralajmeron zhgenjime ne pasuri dhe martese.

Ēokollata

Te shikosh ēokollata tregon qe ju do te siguroni bollshem ato gjera te cilat jane te varura nga ju.
Te shikosh sheqerin e ēokollatave tregon nje shoqeri dhe nje pune te kendshme po ashtu semundje dhimbje ose zhgenjime te tjera qe do tju shoqerojne.
Te hash ēokollata tregon qe ju do te perparoni pas nje periudhe te gjate te
permbysjeve te pafavorshme.

Ēorape

Te perfytyrosh ēorapet tregon qe ju do te gjeni kenaqesine nga shoqeria e shthurur.
Per nje goce te re te perfytyroje ēorapet e saj te grisura ose te vjetera paralajmeron qe ajo do te jete fajtore e budallallekut nese nuk eshte nje sjellje imorale.
Te perfytyrosh qe ajo vesh corape te modes tregon qe do te jete e dhene pas perkujdesjes se burrave dhe do te jete e kujdesshme per ate person qe ajo shfaq preference.
Nese ēorapet e bardha i vesh ne kembet e saj tregon qe ajo eshte kercenuar me zhgenjime mjeruese ose semundje.


Ēerdhja e fėmijėve

Jeta pa brenga dhe e thjeshtė, mos vallė dėshironi qė tė ktheheni nė njė jetė pa brenga. Dėshironi qė tė ktheheni nė fillim. Po qe se kini fėmijė dhe jeni e martuar, dhe vizitoni kopshtin atėherė ėndrra ėshtė e ndėrlidhur me kėtė gjė.
Ndoshta fėmijėt do tė shkojnė nė shkollė, dhe si ata ndjehen.

Ēeshtje Dashurie

Enderra mund t’iu inkurajoj qe te permisoni dashurine ose jeten seksuale. Ose eshte e mundur qe ju duhet te keni me shume kontroll ne veten tuaj.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 8:59

D - Fjalori i ėndrrave


Dafina

Te perfytyrosh dafine sjell sukses dhe fame.
Ju do te fitoni zoterime te reja ne dashuri, inisiativat do te jene ngarkuar me gezim.
Per nje goce te re te perfytyroje te rrethoje me kurore dafine koken e te dashurit te saj tregon qe ajo do te kete nje burre besnik dhe se nje person i famshem eshte duke i ardhur pas asaj.

Dallendyshe

Te perfytyrosh dallendyshe eshte nje shenje e paqes dhe harmonise shtepiake.
Te shikosh nje dallendyshe te plagosur ose te ngordhur pr nje grua te re tregon trishtim te pashmangshem.

Dardha

Te perfytyrosh te hash dardhe tregon nje sukses te vogel dhe shendet te dobet.
Te perfytyrosh ti mbledhesh ato tregon surpriza te kendshme do tju ndjekin ju me shpejtesi mbi zhgenjimin.
Ti pjekesh dardhat ne enderr tregon nje dashuri dhe miqesi pa jete.

Darka

Te perfytyrosh qe ju hani darken tuaj vetem tregon qe ju shpesh do te mendoni seriozisht per nevojat e jetes.
Te perfytyroni se jeni duke ngrene darke nen shoqerine e miqeve te tjere ku ju jeni e ftuar, tregon qe ju do te gezoni mikpritjen e atyreve te cilet jane ne gjendje te afrojne tek ju shume mirsjellje te kendshme.

Dashuria

Te perfytyrosh te duash nje objekt tregon kenaqesi ne mjedise tuaja prezente.
Te perfytyrosh qe dashuria e te tjereve ju mbush me parashikime te lumtura, nenkupton punet e suksesshme do tju japin kenaqesi dhe liri.
Nese gjeni qe dashuria juaj deshton ose nuk eshte reciproke ju do te pikelloheni mbi disa pyetje kontradiktore qe ngrihen ne mendjen tuaj dhe do te jeni teper konfuze per nje kohe te gjate per shum gjera.

Daulle

Te degjosh goditjet e nje daulleje tregon per nje shok qe ju mungon se eshte ne fatkeqesi dhe ju therret per ndihme.
Te shikosh nje daulle paralajmeron nje karakter dashamires dhe nje mosdeshire per grindje dhe divergjenca.
Ajo eshte nje shenje e pasurise mer marinaret fshataret dhe tregtaret.

Debat

Te perfytyrosh te besh debat tregon shendet te keq dhe padrejtesi ne gjykimin e te tjereve.
Te pefytyrosh debat me njerez me kulture tregon qe keni zotesi te fshehte por eshte nje ngadalesi e vogel ne zhvillimin e saj.

Delfini

Te perfytyrosh nje delfin tregon pergjegjesine tuaj qe vjen nen nje drejtim te ri, ajo nuk eshte nje enderr shume e mire.


Dem

Te shikoni ne enderr nje dem duke ju ndjekur tregon shqetesime biznesi permes kundershtareve ziliqare dhe xheloze qe do tju sulmojne here pas here.
Nese nje goce e re shikon nje dem ajo do ket kete nje oferte per martese por pas refuzimit te kesaj oferte ajo e deshiron me te mire fatin e saj.
Te shikosh nje dem qe plagos nje person fatkqesia do tju zere ju.
Te perfytyroni nje dem te bardhe tregon qe do te ngrini veten tuaj drejt nje plani me te larte te jetes, ajo zakonisht tregon gezim.

Dentist

Te perfytyrosh nje dentist qe punon ne dhembet tuaja tregon qe ju do te keni rast te dyshoni ne sinqeritetin e ne nderin e nje personi, me te cilin ju keni mardhenie tregetare.
Ta shikosh ate te punoje ne dhembet e nje gruaje te re tregon qe ju shpejt do te jeni i goditur nga nje skandal ne mjediset prane jush.

Dera

Te perfytyrosh te hysh ne nje dere tregon shpifje nga kundershtaret te cilave ju jeni perpjekur ti shpetoni.
Kjo enderr eshte e njejte per ēdo dere perveē deres se shtepise se femijerise.
Nese eshte kjo dere qe enderronite ku hyni ditet tuaja do te jene mbushur me bollek dhe afersi.
Te perfytyrosh te hysh ne nje dere naten permes shiut tregon tek grate dredhi te pafalshme, per nje burre ajo eshte nje lajmerim per pasurite e tij.
Te shikosh te tjeret te shkojne permes nje pragu tregon perpjekje te pasuksesshme ne punet tuaja.
Ajo gjithashtu paralajmeron ndryshime per fermeret dhe politikanet.

Deti

Te perfytyrosh te degjosh i vetem oshetimen e detit paralajmeron qe ju do te kaloni nje jete te lodhur dhe te pafrytshme pa dashuri dhe miqesi.
Perfytyrimet e detit lajmerojne parandjenje shqetesuese nderkohe qe kenaqesite e formes materiale jane te kenaqeshme.
Per nje goce te re te perfytyroje qe ajo rreshqet lehte mbi det me te dashurin e saj do te vije realizimi i saj i embel i shpresave dhe gezimi do te qendroje tek dera.
Bregu i detit tregon dėshirė pėr tė kėrkuar veten dhe dėshirėn pėr tė zgjeruar njohuritė e tua.
Madje bregu i detit paraqet dy kėndvėshtrime tė bindjeve pėrkatėsisht dy bota, tokėn dhe detin dhe simbolizojnė pavetėdijen dhe vetėdijen.

Valėt e detit

Simbolizojnė botėn e pavetėdijshme, ku shprehen ndjenjat dhe emocionet e shqetėsuara si dhe inati. Valėt e mėdha tė detit ju mbretėrojnė, me ju ndjenjat pėrkatėsisht emocionet, tėrbimi, inati ashtu ju nuk jeni mė zot konakut dhe drejtues
i jetės por fatkeqėsisht emocionet tė cilat nuk respektojnė as “drita e kuqe tė trafikut” dhe ashtu mund tė vijė deri tek aksidentet e rėnda.

Sipas Jungut ju porosit pavetėdija e juaj se ju pret njė jetė e stuhishme, dėshpėrim pėrkatėsisht brenga tė mėdha, po qe se do ta ndėrtosh jetėn nė themelet e unit pėrkatėsisht nė bindjet e deritanishme dhe jo nė themelet e Zotit pėrkatėsisht fuqive tė jetės dhe tė natyrės.

Debora

Te shikosh debore ne endrrat tuaja tregon nderkohe qe ju nuk keni fatkeqesi reale, do te kete shfaqje te semundjes dhe inisiativa te pakendshme.
Te gjeni veten tuaj ne nje stuhi debore tregon dhimbje dhe zhgenjim per te gezuar nje kenaqesi te pritur gjate.dekurajimi do te shoqeroje pak a shume kete enderr.
Nese hani deboren tregon qe ju do te deshtoni per te realizuar idealet.
Te shikosh deboren e piste paralajmeron qe krenaria juaj do te jete poshteruar dhe ju do te perpiqeni per pajtim me nje prson qe ju ka perbuzur.
Te shikosh ate te shkrire tregon qe frika juaj do te kthehet ne gezim.
Te shikosh floke debore te bardha duke rene nderkohe qe ju i shikoni nga dritarja tregon qe ju jeni zemeruar me te dashurin tuaj dhe largimi do te jete shkaktuar per arsye financiare.
Te shikosh malet e mbuluara me bore ne largesi paralajmeron per njj goc te re qe deshirat dhe ambicjet nuk do ti vlejne perparimit tuaj.
Te shikosh diellin duke ndricuar permes peisazhit te debores paralajmeron qe ju do te mposhtni fatin tuaj te keq dhe do te zoteroni fuqine.
Per nje te re te perfytyroje te rreshqase nenkupton qe ajo do te gjeje shume kundershtime ne zgjedhjet e te dashurit dhe sjellja e saj do ti shkaktoje

pakenaqesi.
Te perfytyrosh nje top debore tregon qe do te ndesheni me probleme te pandershme
nese jeni i rrethuar nga bora ose i humbur tregon qe fati i keq eshte duke u vertitur mbi ju.

Denim

Te perfytyrosh denimin tregon fatkeqesi dhe lajme te keqija.
Te perfytyrosh qe jeni i denuar paralajmeron qe ju do te shqetesoheni per nje ceshtje po ju do ti rregulloni te gjitha gabimet.
Per nje vajze te re te perfytyroje te shikoje te dashurin e saj te denuar tregon qe ajo do te vere ne dyshim karakterin e dashurise se tij.

Deshperim
Te perfytyrosh sikur je i deshperuar ne nje enderr tregon qe ju do te keni shume shqetesime torturuese ne pune.
Te shikosh te tjeret ne deshperim paralajmeron vuajtje dhe nje pozicion fatkeq te ndonje te afermi ose shoku.

Deshtim

Te perfytyrosh qe je pjesmarres ne nje deshtim profetizon qe praktika e tij do te pesoje humbje nga pakujdesia ne detyre e cila do ti shkaktoje shume shqetesime.
Per nje te dashuruar kjo eshte nganjehere me kuptim te kundert.
Per nje goce te re te perfytyroje qe jeta e saj vazhdon te jete nje deshtim tregon qe ajo nuk ka aplikuar mundesite per nje avantazh te mire.
Per nje tregetar, biznesmen te perfytyroje qe ai ka deshtuar paralajmeron humbje ose deshtimi kercenon qe te materializohet.

Diamant

Paraqet karakterin tėnd si dhe vetite, pėrkatėsisht vlerat shpirtėrore dhe fizike, po ashtu paralajmėron sukses nė kariere po qe se do ta dish ta ruash gjakftohtėsinė, se shumė lehte mund ta humbasesh ata qė e ke arritur deri tani.
Pėrndryshe po qe se jeni tė kujdesshėm do tė jeni tė nderuar dhe ju pret njė befasi e kėndshme.

Te perfytyrosh te kesh diamante eshte nje enderr shume pretenduese qe nenkupton nje nder te madh dhe miratim nga pozita te larta.
Per nje grua te re te perfytyroje te dashurin duke i dhuruar nje diamant presupozon qe ajo do te beje nje martese madheshtore dhe te ndershme e cila do ti mbushi njerezit e saj me nje krenari te ndershme.
Ti humbasesh diamantet dhe mos ti gjesh me ato perseri, eshte shume pa fat, qe paralajmeron renien ne sy te keq, mungese dhe vdekje.
Per nje grua sportiste te perfytyroje diamante paralajmeron shume dite te mbara dhe dhurata te mbrekullueshme.
Per nje spekullator parashikon marreveshje te mbara.
Diamantet jane shenja te nje fati te mire, n.q.s ato vidhen nga trupat e personave te vdekur ata paralajmerojne qe prona juaj e pabesueshme do te jete zbuluar nga shoket tuaj.
Ti perfytyrosh diamantet tregon shume kenaqesi dhe ambicie dhe pasuri.
Ti vesh ato sjell shkalle dhe ambicie te kenaqeshme.
Te shikosh te tjeret ti vene ato, tregon qe vende te merituar do te jene mbajtur nga ju ose nga nje shok.
Te perfytyrosh rroba me diamante paralajmeron fat te mire te rralle, trashgimia ose spekullimi do ta kene ngritur ate ne pozita te larta.

Dielli

Te shikosh nje lindje te qarte te ndritshme te diellit paralajmeron ngjarje te gezueshme dhe mbaresi,te cilat japin premtime te kenaqeshme.Te shikosh diellin ne mesdite tregon pjekuri te ambicjeve dhe sinjal te nje kenaqesie te ēliruar.
Te shikosh perendimin e diellit eshte paralajmeruese e gezimit dhe e pasurise duke kaluar kulmin e tyre dhe paralajmeron ju te kujdeseni per interesat tuaja me vigjilence.
Nje diell qe ndricon permes tyre tregon qe shqetesimet dhe veshtiresite tuaja jane larguar dhe mbaresia eshte prane jush.
Nese dielli shfaqet i pazakonte ose ne nje eklips tregon qe do te jene kohe te stuhishme dhe te rrezikshme por keto do te kalojne menjehere duke e lene biznesin tuaj dhe punet shtepiake ne nje forme me te mire se me pare.

Dimri

Te perfytyrosh dimrin eshte nje paralajmerim i shendetit te semure dhe prespektive te zymte te fatit, pas kesaj enderre perpjekjet tuaja nuk do te japin rezultate te kendshme
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 9:00

Dita

Te perfytyrosh diten tregon permiresimin ne situatat tuaj dhe ne lidhje te kenaqeshme.
Nje dite e merzitshme ose me re paralajmeron humbje dhe deshtim ne iniciativat tuaja.

Ditelindja

Te perfytyrosh nje ditelindje eshte nje sinjal i varferise dhe i mashtrimit per te rinjte.per te vjeterit tregon shqetesim te gjate dhe shkaterrim.

Divan

Te perfytyrosh te jesh gjysem i shtrire ne nje divan tregon shpresa fallco.ju do te jeni vigjilent per cdo ndryshim te ceshtjeve tuaja sepse vetem ne kete menyre do te jene realizuar shpresat tuaja.

Divorc

Te perfytyrosh te jesh i/e divorcuar tregon qe nuk jeni i kenaqur ne shoqerine tuaj dhe do te kultivoni me shume atmosfere te afert ne jeten e shtepise.
Ajo eshte nje enderr paralajmeruese.
Per grate te perfytyrojne divorcin tregon qe ato do te bejne nje jete te vetmuar si rezultat i tradhetise se te dashurve.

Djalli

Te perfytyrosh djallin paralajmeron qe ju do te keni disa aventura te rrezikshme dhe ju do te jeni i detyruar qe te perdorni strategjine per tu treguar i ndershem.
Te perfytyrosh qe e vrisni ate paralajmeron qe ju do te jeni braktisur nga shoke mashtures ose imoral per te jetuar ne nje plan me te larte.
Nese vjen tek ju nen masken e letersise ai do je teje nje paralajmerim kunder miqesise se perzier dhe vecanerisht lajkatuesise.
Nese vjen ne trajten e pasurise apo fuqise tregon qe do te deshtoni te perdorni ndikimin tuaj per harmonine ose ngritjen e te tjereve.
Nese vjen ne formen e muzikes ka te ngjare te dorezoheni perpara mashtrimeve te tij.
Nese vjen ne formen e nje gruaje te bukur do te mund te shtypni cdo ndjenje te mire qe mund te keni per kujdesin e ketij morali absurd.
Te ndjeni qe po perpiqeni te ruani veten tuaj nga djalli tregon qe ju do te hiqni varesine e kenaqesive vetjake dhe do tju jepni te tjereve meritat e tyre.
Si tradite “ligesit” tundimi, deshira ose njera nga 7 mekatet vdekjeprures mund te jete mendja juaj e pavetdijshme qe enderron dick ate tille.
Ju mund te ndjeni disa faje te njejta si nje bashkepuntore kur ju thone dicka te keqe qe dikush ka bere “kjo do jete nje pune e djallit” .
Kujtoni sjellien tuaj dret tij dhe mos harroni perfshirjet seksuale. Nqs endrra juaj ishte e bukur, endrra juaj mund te jet duke ju lajmeruar qe ju po shkoni drejt djallit.

Djathi
Te perfytyrosh te hash djath tregon zhgenjim dhe shqetesim te madh.asnje e mire e ēfardo natyre nuk mund te jete shpresuar.
Djathi eshte ne pergjithesi nje enderr e keqe.

Djepi

Te perfytyrosh nje djep me nje foshnje te bukur ne te perfaqeson pasuri,dashuri e femije te shendetshem.
Te tundni foshnjen tuaj ne djep tregon semundje serioze te nje pjestari te familjes.
Per nje goce te re te perfytyroje te tundi nje djep eshte nje ogur i keq per shkaterrimin e saj.ajo duhet te ruhet nga thashethemet.

Doktor

Kjo eshte nje enderr e favorshme,qe tregon te mire dhe pasuri te pergjithshme nese ju e takoni ate.
Nese jeni e re dhe fejoheni qe te martoheni me te, eshte per ju mashtrim.
Te perfytyrosh nje doktor qe eshte profesionist nenkupton nje semundje dekurajuese dhe te pakendshme midis pjestareve te familjes.
Te perfytyrosh qe nje doktor ben nje ineksion ne trupin tuaj duke nxjerre gjak por deshton ne perpjekjet e tij tregon qe jeni tortuar nga nje person i keq i cili mund te perpiqet tju beje te paguani para per borxhet e tij.

Dorashka

Te perfytyrosh te veshesh dorashka te reja tregon qe do te jeni i/kujdesshme dhe ekonomike ne mardheniet tregetare tuajat me te tjeret, ju do te keni kerkesa te ligjshme ose shqetesime biznesi por do ti zgjidhni ato kenaqshem me veten tuaj
Nese veshni dorashka te vjetra ose te rreckosura ju do te jeni i tradhetuar dhe vuani humbjen
nese shikoni qe humbni dorezat tuaja ju do te fitoni pasurite tuaja.
Te gjesh nje pale doreza tregon nje martese ose nje ceshtje te re dashurie.
Per nje burre te heqi dorezat e zonjes tregon nje martese ose nje ceshtje te re dashurie.
Per nje burre te heqi dorezat e zonjes tregon qe ka ose do te kete nje grua ne duart e tij e cila kercenon ate me nxjerrjen ne shesh.

Nese hiqni dorezat tuaja ju do te takoni sukses te paket ne biznes ose dashuri.

Dragoi

Enderra juaj me drragua mud te jet duke ju thene dicka mbi drejtimin seksual (ka nje lidhje te forte me friken, dhe pasionin).
Te perfytyrosh nje dragua qe do te lejoni veten tuaj te jete drejtuar nga pasionet tuaja dhe ka te ngjare te vendosni veten ne fuqine e kundershtareve tuaj permes shperthimeve dhe tendencave therese.
Ju jeni paralajmeruar nga kjo enderr qe te kultivoni kontrollin e vetvetes.

Drejtesi

Te perfytyrosh qe kerkoni drejtesi nga nje person tregon qe ju jeni i kercenuar permes deklaratave fallco te njerezve te cilet mezi presin renien tuaj.
Nese ndonjeri kerkon te njejten nga ju do te gjej qe sjellja dhe reputacioni juaj jane sulmuar dhe ju do te jeni plot me ndryshime.

Drita

Nese ju perfytyroni driten tregon qe suksesi do tju ndjeke.
Te perfytyrosh nje drite te panatyrshme ose nese drita del jashte ju do te jeni habitur nga nje inisiative qe rezulton asgje.
Te shikosh nje drite te turbullt nenkupton nje sukses te pjesshem
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 9:02

Dritare

Te shikosh dritaret ne enderrat tuaja eshte nje shenje e nje fati te madh drejt shpresave tuaja.
Te shikosh dritaret e mbyllura eshte nje prezantim i braktisjes.
Nese ato jane te thyera tregon qe do te jeni rrethuar nga dyshime te keqija te pabesise nga ata qe ju dashurojne.
Te ulesh ne nje dritare tregon qe jeni viktime e budallallėkut.
Te hysh ne nje shtepi nga nje dritare tregon qe ju do te zbuloni mjete e menyra qe duke perdorur pasuri te patundshme per te arritur nje qellim qe duket i ndershem.

Duhan

Te pish duhan ne enderr tregon raste te gezueshme.mbaresia mban perpara jush nje panorame te ngjarjeve te kendshme dhe fushe te aftesive dhe afrim te fatit.
Te ndalosh duhanin tregon qe persona te rrezikshem jane duke ju bere viktime me lajka.
Te perfytyrosh duhanintregon sukses ne punet e biznesit po jo ne dashuri.
Ta shikosh ate duke u rritur paralajmeron inisiativa te suksesshme.
Ta shikosh ate me gjethe te thara tregon qe fshataret do te sigurojne prodhime te mbara dhe fitime konstante per tregetaret.
Te pish duhan tregon miqesi te perzemert.

Dyqan

Te hysh ne enderr ne nje dyqan tregon qe ju do te keni zhgenjime dhe humbje ne momentin e zgjimit tuaj.
Te blesh artikuj tregon qe do te keni skema te pakendshme me gruan/burrin ose me te dashuren/dashurin tuaj,ndoshta zhgenjime ne biznes.
Per nje grua te shkoje ne nje dyqan tregon qe eshte fajtore e pakujdesise se saj dhe ka te ngjare Te ndjej keqardhje per humbjen e nej shoku/shoqeje.

Te rimaresh nje artikull tregon qe do te rifitoni pozicionet e humbura.
Te shikosh nje dyqan ne enderrat tuaja tregon qe jeni neglizhent i se vertetes tuaj dhe jeni ne rrezik te sakrifikimit te emrit tuaj te ndershem ne nje ēeshtje skandali.

Dorėheqje

Keni tė besim nė vete, filloni pavarėsinė tuaj.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 9:03

DH - Fjalori i ėndrrave


Dhalle

Te perfytyrosh te pish dhalle ne enderr tregon qe shqetesimet do tju shoqerojne ,ndonje kenaqesi dhe ndonje veprim i paarsyeshem do te demtoj shendetin tuaj.
Nese zgjohenii nderkohe qe jeni duke e pire ate mund te arrini nje mirekuptim te kendshem te mosmarrveshjeve.

Dhembe

Nje enderr e zakonshme e dhembeve paralajmeron nje kontakt te pakendshem me semundjen ose njerez te shqetesuar.
Nese perfytyron qe dhembet tuaj kane humbur tregon deshtim dhe lajme te reja te merzitshme.
Nese doktori heq dhembet tuaj tregon qe do te keni semundje deshperuese nese ajo nuk eshte vdekjeprurese ju do te hiqeni zvarre.
Ti kesh ata te mbushur tregon qe do te zbuloni vlerat e humbura pas shume shqetesimesh.
Te pastrososh ose te lash dhembet ne enderr paralajmeron qe nje beteje do te jete bere nga ju per te ruajtur te ardhmen tuaj.
Te perfytyrosh qe ju keni nje dhemb te vene tregon qe brenga te medha do te bien mbi ju dhe ju do te perpiqeni ti lini ato menjane.
Nese humbisni dhembin tuaj tregon qe do te keni pergjegjesi te cilat do te mposhtin krenarine tuaj dhe shkaterrojne punet tuaja.
Te perfytyrosh qe dhembet tuaj nuk jane ne rregull tregon fatkeqesi te papritur, biznesi juaj do te bjere, vdekjet ose aksidetet do te vijne prane jush.
Dhembet jo te rregullt jane nje nga enderrat me te keqija qe ekzistojne, ajo eshte plot me fatkeqesi per ju, humbje te pasurise, deshtime te personit per te realizuar planet dhe deshirat e tij, shendeti i keq, sistem nervor depresiv madje dhe persona te shendetshem paralajmerohen ne kete enderr.
Nje dhemb i rene paralajmeron te reja te pakendshme nese ata jane dy tregon gjendje fatkeqe ku perfytyruesi do te jete zhytur si rezultat i pakujdesise se tij.
Nese ata jane tre dhembe qe bien semundje dhe aksidente te renda do tju shoqerojne.
Ti shikosh te gjithe dhembet e rene vdekja dhe fatkqesia do te mbizoterojne.
Te pelqeni dhembet tuaj per bardhesine dhe bukurine parlajmeron qe pune te kendshme dhe shume lumturi do tju sjellin plotesimi i deshirave tuaja.
Te perfytyrosh qe nje dentist pastron dhembet tuaj plotesisht dhe mengjesin tjeter i gjeni ata te shkaterruar ju do ti besoni interesit tuaj ne lidhje me nje person mbi pozite.

Dhia

Te perfytyrosh dh.. qe bredhin ne nje ferme eshte nje lajmerim qe e ka kohen dhe fushen e mire te prodhimit.
Ti shikosh ato nga nje pikpamje tjeter tregon mardhenie te kujdesshme dhe nje rritje e pasurise.
Nese nje cjap godet me brire paralajmeron qe kudershtaret nuk do te gjejne zoterimin e sekreteve tuaja ose planeve te biznesit.
Per nje goce te re te perfytyroje ngarjen e nje cjapi tregon qe ajo do te jete duke mbajtur nje emer te keq per shkak te sjelljes te saj te trashe dhe te paedukate.

Dhimbje

Te perfytyrosh qe keni nje dhimbje do te thote qe ju jeni i lekundur shume ne biznesin tuaj dhe ndonje person tjeter eshte duke perfituar nga idete tuaja.
Per nje goce te re te perfytyroje qe ajo ka dhimbje zemre paralajmeron qe do te jete ne nje fatkeqesi te lenduar nga menyra e pertacise te te dashurit te saj.
Nese ka dhimbje shpine ajo do te ndeshi semundje permes pakujdesise.
Nese ka dhimbje koke ajo do te jete shume e turbulluar ne mendje per humbjen qeka pesuar me futjen e saj ne rivalitet.
Te perfytyrosh qe ju keni dhimbje tregon qe jeni i sigurt per fatkeqesine tuaj, kjo enderr keqardhjeje te panevojshme per disa marreveshje te parendesishme.
Te shikosh te tjeret me dhimbje paralajmeron qe jeni duke bere gabime ne jeten tuaj.

Dhurate

te perfytyrosh qe merrr nje dhurate nga nje person tregon qe ju nuk do te jeni mbrapa me pagesat tuaja dhe do te jeni me nje fat te pazakonte ne ceshtjet e mendimeve ose te dashurise.
te dergosh nje dhurate nenkupton qe pakenaqesia do t ejete shfaqur nga ju dhe nje fat i keq do te udheheq perpjekjet tuaja.
Per nje te re /te ri te perfytyroje qe i dashuri/dashura i dergon dhurata te shtrenjta dhe shume te bukura tregon qe ajo do te beje nje martese te pasur dhe te aferme
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 9:04

Dhoma

Ėndėrrimi i njė dhomė gjumi simbolizon fatkeqėsi dhe zhgėnjim.Sėmundje dhe fatkeqėsi na presin ne horizont.
Hyrja nė njė dhomė morgu simbolizon sėmundje apo vdekjen e prindėrve.
Nėse ėshtė njė dhomė pritje ėshtė njė parashikim pėr paqe, qetėsi dhe mirėqenien.
Mobiljet, ngjyra e mureve dhe atmosfera mė shumė ose mė pak nė njė dhome janė elementet kryesore pėr interpretimin e ėndėrrės.
Nė pėrgjithėsi, njė dhomė e gėzueshme dhe tė kėndshme do tė thotė se ne jemi duke luftuar pėr qetėsi dhe paqe e brendshme .
Ndėrsa njė dhomė tė zymtė reflekton ankthin pa ndjenja tė ėndėrruesit tė shkaktuar nga zhgėnjim apo problemet ekonomike.
Megjithatė, dhoma gjumi qė shihet nė ėndėrr mund tė nxjerr gjithashtu nė pah problemet seksuale.

Dhembet

Nese sheh enderr qe te bjen nje dhembe dhe te dhemb do te vdes dikush i familjes, po nese nuk te dhemb atehere dikush i larget do te vdes
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 9:05

E - Fjalori i ėndrrave


Eklipsi

Te perfytyrosh eklipsine diellit tregon falimentimin te perkohshem ne biznes dhe ceshtje te tjera gjithashtu edhe shqetesime ne familje. Eklipsi i henes paralajmeron semundje ngjitese ose vdekje.

Elefanti

Te perfytyrosh nje elefant tregon qe ju do te zoteroni pasuri te nje karakteri te qendrueshem dhe ndere te cilat do ti mbani me dinjitet, ju do te sundoni absolutisht ne te gjitha ceshtjet e biznesit tuaj dhe fjala juaj do te jete ligj ne shtepi.
Te shikosh shume elefante tregon qe ju do te jetoni ne nje rruge te vogel por te qendrueshme.
Te pErfytyrosh qe ushqeni nje elefant tregon qe ju do te ngrini ne detyre veten.

Engjell

Te perfytyrosh engjell eshte profetizimi i nje influence turbulluese ne shpirt.ajo sjell nje gjendje te ndryshuar te fatit te personit.
Nese enderra eshte nje kenaqesi e pazakonshme ju do te degjoni per shendetin e shokeve tuaj dhe do te merrni nje trashgimi nga te aferm te panjohur prej jush.
Nese enderra vjen si nje shenje lajmeruese enderruesi mund te prese kercenimet e nje skandali rreth ēeshtjeve te dashurise ose parave, per njerezit e pandershem ajo eshte nje kerkese per tu penduar per njerezit e mire ajo do te jete ngushellim.

Era

Te perfytyrosh eren qe fryn bute mbi ju nenkupton qe fati i madh do tju vije juve pas humbjes.
Nese ju degjoni eren duke feshferitur tregon qe do te largoheni nga nje jete e cila ishte bosh per ju.
Te levizesh me gjalleri kunder nje ere te forte tregon qe ju do ti rezistoni me kurajo tundimit dhe ndjekjes se nje fati me nje kusht qe nuk eshte i lehte per ju.
Te ndjeni bezdi nga era paralajmeron deshtim ne inisiativat e biznesit dhe zhgenjime ne dashuri.
Nese era ju fryn juve ne ate drejtim qe deshironi te shkoni tregon qe ju do te gjeni shtigje te papritura dhe te dobishme ose qe ju keni avantazhe te natyrshme mbi nje rival.

Erresira

Te perfytyrosh erresiren qe ju ze juve ne nje udhetim profetizon fatkeqesi per nje pune qe mund te orvateni.
Nese dielli perendon para fundit te udhetimit gabimet do te jene kapercyer.
Te humbasesh shokun ose shoqen tuaj ose femijen tuaj ne erresire paralajmeron shume provokime dhe zemerim, perpiquni te mbeteni nen kontroll pas perfytyrimit te erresires sepse provat ne biznes ose dashuri do tju shqetesojne.


Europa

Te perfytyrosh qe je duke udhetuar neper Europe paralajmeron qe ju do te shkoni shpejt ne nje udhetim te gjate i cili do tju ndihmoje ju me njohurite qe do te fitoni me menyrat dhe zakonet e njerezve te huaj, ju do te mund te coni me perpara gjendjen financiare.

Embeltore

Te perfytyrosh nje embeltore te papaster tregon qe nje kundershtar ne pamjen e nje miku do te hyje ne pamjen e nje miku do te hyje ne fshehtesine tuaj dhe do te zbuloje sekretet e momentit drejt kundershtareve tuaj.

Ekspozim

Mbase enderra juaj po ju sugjeron qe ju duhet te rishikoni disa aspekte te jetes tuaj the te shikoni reagimin tuaj kundrejt tyre.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 9:06

Era e fuqishme – Stuhia

Simbolizmi i brendshėm dhe i jashtėm i njė konfliktit. Ndjenjat pėrkatėsisht shpėrthimi i furishėm emocional. Nė kėtė rast ėndrra fletė, se gjėrat duhet t’i shikoni rishtas dhe atė nė mėnyrė mė objektive. Nga ana tjetėr me juve fillon njė fazė e re tė zhvillimit juaj personal, qė do t’ju sjellin njė humbje apo fatkeqėsi.
Shpeshherė njerėzit ėndėrrojnė stuhinė pėrpara se dėshirojnė kthjelltėsi, qartėsi pėr gjėra qė nuk i kanė tė qarta dhe janė tė preokupuar me to. E vetmja mundėsi pėr tė “shpėtuar” nga ky vrull i natyrės ėshtė ajo e tė fshehurit. E gjitha interpretohet si dorėzimi pėrballė njerėzve qė mbahen mė tė fortė dhe situatave, qė falė dobėsisė sė juaj, mos mendoni se nuk mundeni t’i pėrballoni. Por shpėrthimet e tilla emocionale kalojnė shpejtė dhe mos u dorėzo sepse gjithēka do tė mbarojnė mirė!

Ekskursioni

Simbolizon relaksimin, dėshirėn pėr ta zgjeruar horizontin si dhe kėnaqėsit shpirtėrore dhe trupore, po ashtu pėr tė pushuar dhe marr frymė mė lirshėm .
Nėpėrmes ekskursionit i ndėrpresim monotonin e pėrditshme dhe dalim nė botė. Ashtu zbulojmė gjėrat e reja duke kėrkuar pėrveē relaksimit edhe arkėtimin nė rrethin e ri.
Nėse jeni vetėm nė ekskursion atėherė do tė ishte njė shenjė e pjekurisė, se pse jeni i aftė tė ecni rrugės vetėm pėr ta arritur qėllimin, kuptimin pėrkatėsisht cakun e jetės pa ndihmėn e tjetrit.
Pastaj ekskursioni parashikon sukses dhe lumturi e vėrtetė. Nėse shikoni se dikush e prishi bukurinė e ekskursioni tuaj, parashikohet mėrzitje kalimtare dhe vonesė pėr fitime tė sigurta dhe kėnaqėsi nė dashuri dhe dhėnie e marrje.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 9:08

F - Shpjegimi i enderrave


Falje

Te enderroni qe jeni i falur i nje krimi tregon qe jeni duke hyre ne zoterimin e nje pasurie te vlefshme por duhet nje kerkese e ligjshme perpara marrjes se pasurise.
Te shikosh te tjeret te falur paralajmeron qe shoket tuaj do ti shikojne kenaqesite e punes tuaj.
Te perfytyrosh qe po perpiqeni te kerkoni falje pper nje shkelje te cilen ju nuk do e keni kryer tregon qe do te jeni i shqetesuar ne pamjen e jashtme per punet tuaja por do te shfaqet me ne fund qe ishte per kujdesin tuaj.
Nese shkelja ishte kryer tregon qe ju do ti kuptoni shqetesimet ne pune.
Te pranosh falje tregon qe do te perparoni pas nje renie fatkeqesisht.

Familja
Te perfytyrosh familjen tuaj si te harmonishme dhe te lumtur nenkupton shendet dhe rrethana lehtesuese por nese gjendet nje semundje ose grindje paralajmeron merzitje dhe zhgenjim.

Fantazma

Shikimi i fantazmes tuaj ne jeten tuaj gjithmone konsiderohet si shenje e vdekjes.
Por shfaqja e fantazmes tuaj ne enderr mund te sugjeroj se ne disa kontekste ju jeni “fantazem i jetes tuaj se meparshme” ju duhet te kujdeseni me shume per veten tuaj.
Kujdesi per te gjitha gjerat e parakohshme qe varen nga ju.
Fatkqesia ju pret ju dhe njerezit tuaj.
Pasuria dhe jeta jane ne rrezik.
Njerezit e rinj jane vendosur te ndershem me seksin e kundert, karakteri eshte vleresuar sipas nje zbritje.

Fara

Te perfytyrosh farerat paralajmeron rritje te mbaresise megjithate gjendja e tanishme shfaqet e pafavorshme.

Fat

Te perfytyrosh qe je me fat eshte nje favor i larte plotesimi i deshirave mund te jete pritur dhe do te merrrni detyra te reja.
Per te pashpreset paralajmeron nje ngritje te moralit dhe nje perteritje te perspektives.

Fatkeq

Te perfytyrosh qe jeni fatkeq eshte nje shenje e humbjes se vetes tuaj dhe shqetesim per te tjeret.

Fatkeqesi

Te perfytyrosh qe jeni kapur nga fatkeqesite do te thote qe ju do te kenii deshtime dhe prespektiva te keqija.

Ferma

Te perfytyrosh qe je duke jetuar ne nje ferme tregon qe do te jeni me fat ne te gjitha inisiativat tuaja.
Te pErfytyrosh qe ju jeni duke blere nje ferme tregon prodhime te bollshme, per nje fermer nje ēeshtje perfituese te ndonje lloji per nje biznesmen dhe nje udhetim te sigurte te udhetareve dhe marinarve.
Nese vizitoni nje ferme ajo nenkupton lidhje te kendshme.

Femijet

Te perfytyrosh femije shume te bukur eshte paralajmerim per pasuri teper te madhe dhe nje miresi te madhe.
Per nje nene te perfytyroje femijen e saj te semure nga nje shkak i lehte por qe ka gezuar shendet vogelsira te ndonje natyre mund ta shqetesojne ate.
Ti shikosh femijet duke punuar ose studjuar tregon nje kohe paqjeje dhe pasuri te pergjithshme.
Te perfytyrosh femien tuaj te vdekur tregon shqetesim dhe zhgenjim ne te ardhmen e afert.
Te perfytyrosh femije te zhgenjyer tregon shqetesime per ju nga kundershtaret.
Te luash dhe te hidhesh me femijet ne enderr tregon qe te gjithe iniciativat e mundura e te dashura tuajat do te triumfojne.


Fiq

Te perfytyrosh fiqte ne enderr nenkupton ne gjendje malarje te sistemit
Nese i hani ato zakonisht jane te favorshem per shendetin dhe fitim nes ei shikoni ato duke u rritur
Per nje goce te re te shoh fiqte duke u pjekur nenkupton qe ajo do te martohet me nje burre te pasur dhe te rendesishem.

Fishek

Te perfytyrosh fishek ne enderr paralajemeron gjendje grindjeje dhe mosmarrveshje.
Nje fat i padrejte kercenon ju ose nje person qe eshte aleat me ju.
Nese fisheket jane bosh do te jene grindje budallalliqe me shoqerine tuaj.

Fishekzjarr

Te shikosh fishekzjarret tregon gezim dhe shendet te mire.
Per ne goce te re te shoh ato nenkupton nderrmarrje dhe vizita te kendshme ne vende te largeta.

Fjongo

Kjo enderr tregon qe armiqte do tju sjellin shkaterrimin, hapni syte nga titujt.

avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 9:09

Flamur

Te shohesh flamurin e vendit tuaj qe te valvitet ne nje qiell te paster so te shikosh triumf mbi armiqte tuaj.
Ta shikosh ate te bere copa copa le te kuptohet lufte dhe dhimbje te nderimeve ushatrake ne toke dhe det.
Te shikosh flamurin tuaj kombetar paralajmeron fitore nese eshte lufte.nese eshte paqe, pasuri
per nje grua te perfytyroje nje flamur tregon qe do te jete zene ne gracke nga nje ushtar.
Te perfytyrosh flamuj te huaj tregon prishje dhe nderprerje midis kombeve dhe miqeve .
Te perfytyrosh te sinjalizohesh nga nje flamur tregon qe do t ejeni i kujdesshem per shendetin dhe emrin tuaj meqe te dyja jane kercenuar.

Floke

Nese nje grua sheh floket e saj te bukur dhe e kreh ate tregon qe do te jete e pakujdesshme ne ēeshtjet e saj personale dhe do te humbase suksesin nga braktisja e aplikimit mendor.
Per nje burre te perfytyroje qe floku i tij rrallohet paralajmeron qe do te behet i varfer nga bujaria e tij dhe do te vuaje semundje permes shqetesimeve mendore.
Te shikosh ne enderr flokun tuaj te zbardhet paralajmeron vdekje dhe semundje ne familjen e ndonje te afermi ose shoku.
Te shikosh veten tuaj te mbuluar me floke paralajmeron nje privilegj te tille ne nje shtrirje aq sa do tju largoje juve nga shoqeria e njerezve te zgjedhur.
Nese nje burr perfytyron qe ka floke te zeza dhe me kacurrela tregon qe ai do te genjeje njerezit nepermjet adreses se tijai do te genjeje por ka te ngjare qe grate si besojne atij.
Nese floku i gruas ne nje enderr duket gri me kacurrela ajo do te jete kercenuar nga mashtrimi.
Nese perfytyroni te shikoni nje grua me floke te verdha ju do te provoni nje te dashur.

Te perfytyrosh qe e dashura juaj ka floke te kuqe tregon qe do te jeni denoncuar nga gruaja qe ju dashuronte.
Foku i kuq zakonisht sugjeron ndryshime.
Nese shikoni floke kafe do te jeni pafat ne zgjedhjen e karrieres.
Nese shikoni floke te krehur te mbajtur mire dhe te paster fati juaj do te jete permiresuar.
Te perfytyroni qe i prisni floket tuaja shume shkurt tregon qe do te jeni shume bujar ne drejtim te nje shoku.
Pas kesaj ju do te rritni kursimin tuaj.te shikosh flokun tuaj te rritet i bute dhe i harlisur nenkupton luks dhe lumturi.
Per nje goce te re te krahasoje flokun e bardhe me te ziun te cilin ajo e merr nga koka e saj paralajemron qe ajo do te hezitoje midis dy ofertave per te pare te ardhmen dhe po te mos tregoje kujdes te madh do te zgjedhe nje qe do ti shkaktoje humbjen ose fatkeqesine ne vend te nje te ardhme te kendshme.
Te shikosh floke te kokolepsur tregon qe jeta do te jete nje ngarkese e vertete,biznesi do t ebejre dhe martesa e zgjedhur do te jete shqetesuese per tu mbajtur.
Per nje goce te re te perfytyroje grate me flok gri tregon qe gra te reja do te hyne ne jeten e saj si rivale ose do te largojne dashurine e te fejuarit te saj.
Te perfytyrosh te keni floket e tuaja te prera nenkupton zhgenjime te medha serioze.
Per nje goce te re te perfytyroje qe floku i saj po i bie dhe tulla i eshte shfaqur asaj duhet te mbijetoje sepse fati i ka kaluar.
Per nje burre ose grua te perfytyroje qe ato kane floke te bardhe tregon qe ato do te gezojne nje udhetim te kendshem dhe me fat permes jetes.
Per nje burre te kujdeset per floket e nje gruaje ne enderr tregon qe ai do te gjeje dashurine dhe konfidencen e nje gruaje te nderuar e cila do ti besoje atij pavaresisht nga denimi i shoqerise.
Te shikosh lule ne floket tuaj paralajmeron shqetesime qe po ju afrohen.
Te shikosh flokun e ndonjerit qe zbardhet ne menyre perfekte brenda nje ante dhe fytyra duket e re paralajmeron fatkeqesi te papritur dhe nje pikellim te thele.Per nje goce te re te shoh floke nenkupton qe do te humbase te dashurin e saj nga nje semundje e papritur ose aksident ajo ka te ngjare te kete nje fatkeqesi nga nje pakujdesi e saj, ajo do te jete e kujdesshme ne lidhjen e saj.
Nje enderr me floke mund t’iu tregoj shume qarte gjendien e vetvlersimit, por humbje flokesh, renie flokesh zakonisht eshte simboli i humbjes se respektit per veten tuaj.


Flori

Nese tregoni floririn tuaj ne endrrat tuaja do te keni nje sukses te madh ne inisiativat tuaja.
Per nje goce te perfytyroje qe ajo merr nje dhurate prej floriri para ose sbukurime ajo do te martohet me nje te pasur por te dhunshem.
Te gjesh floririn nenkupton qe mundesite tuaja do te vendosen lehtesisht ne ecjen per nder dhe pasuri.Nese humbni floririn ju do te humbisni mundesite me te medha ne jeten tuaj permes neglizhences.
Te perfytyrosh te gjesh nje shtrese prej floriri tregon qe nje nder turbullues do te jete lidhur me ju.
Te perfytyroni qe ju keni ndermend te punoni ne nje miniere floriri, ju do te perpiqeni te uzurponi te drejtat e te tjereve dhe do te paralajmeroni skandale shtepiake.

Flutura

Te shikosh fluturen permes luleve dhe barit tregon mirqenie dhe arritje te mbrekullueshme.
Ti shikosh ato duke fluturuar perreth tregon lajme nepermjet letrave nga shoket qe ju mungojne ose nga ndonjeri i cili i ka pare ata.
Per nje goce te re tregon nje dashuri te lumtur kulmi arrin ne nje bashkim ne jete.

Fluturim

Te perfytyrosh te fluturosh ne lartesi permes hapsires nenkupton fatkeqesi bashkshortore.
Te fluturosh ulet gati me token nenkupton semundje dhe gjendje jo te mire emocionale ekonomike.
Te fluturosh mbi uje te turbullt paralajmeron qe do te gjendeni ngushte me ceshtjet tuaja private meqe kundershtaret jane duke ju vezhguar per tju joshur juve.
Te fluturosh mbi sheshe te shkaterruara nenkupton fat te keq dhe mjedis te zymte.
Nese vereni peme te gjelberta perime,posht jush gjate fluturimit ju do te vuani nga nje shqetesim i parakohshem por do te keni nje shperthim te pasurise.
Te shikoni diellin nderkohe qe fluturoni nenkupton shqetesime te panevojshme meqe ceshtjet tuaja do te kene sukses pavaresisht nga frika juaj e te keqes
Te perfytyrosh te fluturosh ne kupen e qiellit duke kaluar henen dhe planetet e tjera paralajmeron skamje luftera dhe shqetesime te tjera te te gjitha llojeve.

Te perfytyrosh qe fluturoni me flatra te zeza paralajmeron zhgenjime.te biesh gjate kohes se fluturimit nenkupton renie.
Nese zgjoheni nderkohe qe bini nga nje fluturim ju do te keni sukses ne rivendosjen tuaj.
Per nje djale te perfytyroje qe ai eshte duke fluturuar me krahe te bardhe permbi gjethet e gjelberta paralajmeron perparim ne biznes dhe gjithashtu do te jeni i suksesshem ne dashuri, nese ai e perfytyron kete shpesh eshte nje shenje e nje ngritjeje te nje pasurie dhe nje plotesim i deshirave.
Per nje goce te re te perfytyroje qe po fluturon nga nje qytet ne nje tjeter dhe zbresin maje nje kishe ajo duhet te luftoje kunder grindjeve dhe deklaratave fallco ne dashuri, ajo do te kercenohet me nje stine shkaterruese e nje shendeti te semure dhe vdekja e ndonjerit prane saj mund tju shoqeroje.
Per nje goce te re te perfytyroje qe ajo gjuhet nderkohe qe fluturon tregon qe kundershtaret pengojne perparimin e saj ne sferat e larta te dobise dhe pasurise.

avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 9:11

Foshnje

Te shikosh te qarat e nje foshnjeje eshte lajmeruese e deshperimeve dhe e nje shendeti te semure.
Nje foshnje e paster dhe e bukur tregon nje shperblim dashurie dhe shoke te mire.
Nese shikon nje foshnje duke ecur vetem ajo eshte nje shenje e sigurte e pavaresise dhe e mosperfilljes se shpirtrave te vegjel.
Nese nje grua enderron qe eshte dado e nje foshnjeje ajo do te jete mashtruar nga nje person qe i beson shume.
Eshte nje shenje e keqe te perfytyroni qe mbani foshnjen tuaj nese ai eshte i semure ose me ethe, ju do te keni shume shqetesime ne mendje.
Te shikosh nje foshnje te lindur para kohe tregon qe surpriza te kenaqeshme jane prane jush.
Per nje goce te re te perfytyroje qe ajo eshte nje foshnje paralajmeron qe ajo do te jete akuzuar per permbushje te deshirave te veta ne defrimet imorale.
Te shikosh nje foshnje duke notuar paralajmeron nje shperthim te fatit nga nje ngaterrese.

Fotografi

Nese shikoni fotografi ne enderrat tuaja ajo eshte nje shenje e afrimit te mashtrimit.
Nese merrni fotografite e te dashurit/dashures tuaj jeni paralajmeruarqe ai/ajo nuk ju eshte dhene juve besnikerisht nderkohe qe perpiqet tju beje pershtypje juve.
Per njerezit e martuar te perfytyrojne te zoterojne fotografite e personave te tjere, paralajmeron ndryshim te pa arritur te sjelles tuaj.
Te perfytyrosh qe merrni fotografine tuaj te bere paralajmeron qe do ti shkaktoni vetes tuaj te tjera shqetesime.

Frika

Te perfytyrosh qe ndjeni frike nga ndonje shkak,tregon qe puna juaj e ardhshme nuk do te provoje aq sukses sa ju e keni parashikuar.
Per nje goce te re kjo enderr paralajmeron zhgenjim dhe dashuri pa fat.

Frikesim

Te ndjeheni i friksuar per te vazhduar disa ceshtje ne enderr ose per te vazhduar nje udhetim tregon qe do te gjeni ne ekonomine tuaj inisiativa te pasuksesshme.
Te shikosh te tjeret te frikesuar tregon qe nje shok do te jete zbrapsur nga perfitimi i disa favoreve per ju, per shkak te veshtiresive te tij.
Per nje goce te re te perfytyroje qe eshte e frikesuar nga nje qen tregon qe do te gjendet nje mundesi per te gjetur nje shok te vertete.

Fron

Nese enderroni te uleni ne nje fron tregon qe do te ngriheni me shpejtesi drejt favoreve dhe fatit.
Te zbresesh nga nje fron tregon shume shqEtesime per ju.
Te shikosh te tjeret te nje fron tregon qe do te arrini sukses drejt pasurise,permes favoreve te te tjereve.

Fshati

Te perfytyrosh qe jeni ne nje fshat tregon qe do te gezoni shendet dhe te gjeni veten tuaj me fat.
Te vizitosh shtepine e fshatit ku keni kaluar rinine tuaj tregon qe do te keni surpriza te kendshme dhe lajme te favorshme nga shoke te cilet ju mungojne.
Nese fshati duket i shkaterruar ose enderra eshte e paqarte ajo paralajmeron qe shqetesimi shpejt do te vije tek ju.

Fyerje

Te perfytyrosh qe ju do te jeni fyer nga nje person nenkupton qe ju do te jeni i pafat ne punet tuaja duke humbur shume para.
Per nje goce te re te fantazoje qe degjon nje gjuhe fyese lajmeron qe ajo do te ndalohet nga cmira dhe xhelozia e disa personave.ajo do te takohet me kundershtime te papritura qe do ta mbushin ate me poshterimin dhe brejtje te ndergjegjes per sjelljen e saj te padenje ne te kaluaren ne drejtim te shokeve.
Te perfytyrosh te jesh i fyer tregon qe gabimet do te jene zbuluar ne sjelljen tuaj e cila do tju shkaktoje nje zemerim te brendshem nderkohe qe perpiqeni te justifikoni veten tuaj.
Te fyesh te tjeret ne enderr predikon per ju shume ndeshje perpara se te arrini qellimet tuaja.
Per nje goce te re te beje fyerje ose te ndihet e fyer nenkupton qe ajo do te ndjeje keqardhje per konkluzionet e shpejtuara dhe mosbindjen ndaj prinderve ose rojes.

Fytyra

Kjo enderr eshte e favorshme nese shikoni nje fytyre te lumtur e te shnderritshme por nenkupton shqetesim nese ato jane te shemtuara ose te rrudhura.
Per nje person te ri nje fytyre e shemtuar paralajmeron grindje te te dashurve ose per nje te dashur te shikoje fytyren e te dashures/dashurit qe duket e vjeter tregon ndarje dhe prishje te lidhjeve te lumtura.
Te shikosh nje fytyre te cuditshme dhe ne pamje te pazakonte,tregon qe kundershtaret dhe fatkeqesia tju rrethon.
Te shikosh fytyren tuaj te veten tregon fatkeqesi dhe per te martuarit kercenon divroc qe do te jete bere.
Te shikosh fytyren tuaj te vetem tregon pakenaqsi me veten tuaj sepse nuk jeni ne gjendje te coni deri ne fund planet,do te humbisni gjithashtu respektinnn e shokeve
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 9:12

Fustani

Zakonisht fustani kur ėshtė i ngjyrosur, do tė ketė njė moment tė rėndėsishėm nė jetėn e tij, qė do tė ēojė nė forcimin e parimeve nė tė cilat gjithmonė ka besuar.

Njė fustan i bardhė apo i zi dėshmon, pėrkundrazi, nevojėn pėr t’u mbrojtur nga miq tė shitur.

Nėse ėndėrroni se keni veshur rroba nusėrie, do tė merrni pjesė nė ēėshtje tė kėndshme dhe do tė takoheni me shokė e miq. Po ashtu mund tė tregojnė grindje mes grash.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 9:13

G - Fjalori i ėndrrave


Greminė

Sfida serioze emocionale dhe profesionale ju presin.

Grindje

Armiqėsi rreth jush; mosmarrėveshjeve.


Gomari

Ka kuptimin e sigurisė, por ajo vjen me vonesė, pėr shkak tė pakujdesisė tėnde.
Kurse gomari me ēarēafin e bardh i ngarkuar parashikon suksese nė ēdo fushe, nė udhėtim, nė dashuri, por do tė arrihen me pėrpjekje dhe me durim tė madh, ndėrsa ngjyra e bardhė tregon nė fakt dėshirėn pastėrtie, virgjėrie fizike dhe morale, mirėsia dhe qartėsia e brendshėm.

Gazeta

Zakonisht nė botėn e ėndrrave gazetat kanė mė tepėr domethėnie lajmet qė i sjellin se sa vetė gazeta, qofshin ato tė skandalit, informatave, sportit, muzikės, kulturės, qofshin ato lajmeve tė gėzueshme. Duke lexuar gazetėn atėherė do tė keni perspektiva tė mira pėr njė karrierė fitimprurėse, pėrkatėsisht ndonjė lajmė tė mirė.
Po ashtu mundet me tė ndodh edhe ndonjė pėrqeshesh nga shoqėria.

Gėzimi

Gėzimi dhe hareja janė ndjenjat e vullneti tė mirė, fatit dhe kėnaqėsisė. Po ashtu paralajmėron harmoni nė marrėdhėniet familjare dhe shoqėrore. Sė shpejtit do tė merrni shpėrblimin pėr djersen dhe mundin e juaj. Nė jetėn publike do tė jeni tė fatlumė.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 9:14

GJ - Fjalori i ėndrrave


Gjarpėri

1. Sipas Freudit simbolizon organin seksual tė mashkullit, qė futet nė brendėsi e njė shtroje ose pėrroske.

2. Ėshtė e konceptuar edhe si shprehje e frikės drejt dėshirave tė ndrydhura, komplekse dhe mendimeve tė kėqija.

3. Energjia shėruese, burimi i dijes dhe i urtisė si dhe dėshirat seksuale.

4. Ndrydhja e dėshirave seksuale.

5. Ripėrtėrija e brendshme shpirtėrore dhe personale

6. Lakmia, zilia dhe xhelozia.

7. Gjarpri i madh – tė kanė mashtruar, humbje, sėmundje, padrejtėsia e madhe qė tė bėhet, armiqtė e rrezikshėm.

8. Gjarpri i vogėl – para jush qėndrojnė disa ngatėrresa tė vogla, mėrzitje, zemėrim. Mund tė ketė persona tė pabesė, qė rrethojnė personin dhe tė cilėve ndjehet i bezdisur.

9. Kafshimi i gjarprit ėshtė sinonim i tė nginjurit, shpifje, njė armik i fuqishėm do tė tė bėjė dėm. Ose do tė ndėrpritni miqėsinė e gjatė me njerėzit qė ju janė shpifė.

10. Po e sheh gjarprin tė rrotullohet kular pritet njė rrezik qė do tė vijė, ose humbje parash.

11. E shkelė gjarprin ke miq tė rremė.
12. Gjarpri me shumė koka – do tė ndodhesh pėrballė tundimeve tė kėqija, ose do tė jeni nė rrezik tė madh, ose tregon se ti bėn shumė punė tė papėlqyera.

13. Shumė gjarpėrinj - jeni tė rrethuar mė miqtė tinėzar dhe tė keqi, dobėsi, pa qetėsi kalimtare.

14. E vret gjarprin – e bėn tė pafuqishėm njė armik, madje u pret njė sukses i madh nė punė ose rivalėt e juaj.

15. Tė blesh gjarprin do tė pėsosh njė dėm tė madh.

16. Po ta shihesh gjarprin brenda nė shtėpinė tėnde, kjo ka kuptimi e njė armiku me qėllim tė lig.

17. Nė qoftė se gjarpri mbėshtillet rreth teje pa tė bėrė dėm, do tė shoshė njė mik tė ngushtė, ndėrsa po ta shoshėn atė nė rrugė, punėt e tua do tė kenė pėrfundim tė mirė.

18. Nė qoftė se njė grua sheh nė ėndėrr se lind gjarpėr, njė tė ligė tė madhe do t’i bėjė vetes dhe tė afėrmve tė saj.

Gjyshi - Gjyshja

Zakonisht gjyshja dhe gjyshi qofshin gjallė apo tė vdekur e kanė kuptimin e dashurisė dhe respektit; ėshtė fjala pėr njė ėndėrr, nė pėrgjithėsi, paralajmėruese e fatit dhe e begatisė ose edhe jetėgjatėsisė.

Gjaku
Thuhet se kur shikon nje enderr me gjake lahen te gjitha enderrat por gjithashtu gjaku eshte si simbol ne te gjithe jeten , Fuqia dhe jeta, keshtu qe nqs ju jeni ne fillimin e nje semundje nos e lini pas dore.
Nqs gjaku del prej jush ateher duhet te konservoni energji, nqs gjaku del prej nje njeriu tjeter mund te thote se ai/ajo po kerkon ndihme emosionalisht ose shpirterisht.

Gjaktrazim

Nje enderr ku ju jeni i inatosur ose ku jeni ndeshur me nje njeri te inatosur mund te jet duke iu paralajmeruar se disa zona te jetes suaj po ju dalin nga kontroll
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 9:15

H - Fjalori i ėndrrave


Hajduti

Sinonim i futjes, figura e hajdutit ėshtė veēanėrisht prerogativė i grave qė jetojnė marrėdhėnie bashkėshortore tė pakėnaqshme nga ku rrjedh dėshira qė njė i huaj tė futet vjedhurazi pėr tė nxjerrė diēka intime, duke fituar kėnaqėsi.

Shpesh kjo ėndėrr mund tė paralajmėrojė edhe aventura sentimentale.
Re: Fjalori i endrrave

Mesazh nga Aristogata prej Tue 8 Jun 2010 - 23:40
H - Fjalori i ėndrrave


Hajduti

Sinonim i futjes, figura e hajdutit ėshtė veēanėrisht prerogativė i grave qė jetojnė marrėdhėnie bashkėshortore tė pakėnaqshme nga ku rrjedh dėshira qė njė i huaj tė futet vjedhurazi pėr tė nxjerrė diēka intime, duke fituar kėnaqėsi.

Shpesh kjo ėndėrr mund tė paralajmėrojė edhe aventura sentimentale.

Po ashtu simbolizon hajduti para sė gjithash njė pakėnaqėsi tė thellė qė pėrcaktohet nga konsiderata e pakėt qė ka njeri pėr veten, nga ku rrjedh sensi i zilisė drejt atij qė padrejtėsisht mbahet mė i privilegjuam. Si rezultat kėrkon tė bėhet zot nėpėrmjet gėnjeshtrės, me njė send simbolik tė njė gjendjeje tė tillė, deri sa ta shkatėrrojė.

Hidhėrimi

Paraqet ndjenjat e rrezikut dhe frustrimet. Qė nuk ėshtė asgjė tjetėr pėrveē reagimi i fortė i emocioneve ndaj njė realitetit tė vėrtetė ose tė imagjinuar qė ajo ndjehet e rrezikuar nga dikush.

Madje ėndrra paraqet se ajo dėshironi t’i kundėrshtoni dikujt ose disa gjėrave. Madje hidhėrimi e ka domethėnien e botės sė brendshme qė ėshtė mjaft e koklavitur.

Mos e harroni se mund asaj t’i paraqesin situatėn e tanishme tė jetės, ndoshta vėrtetė ajo ėshtė e rrezikuar pėrkatėsisht e kėrcėnuar qoftė nė familje qoftė nė vendin e punės.

Ndoshta pavetėdija e saj pėrbėnė ndjenjat e fajit, qė nė pjesėn tjetėr nxitė hidhėrimin pėrkatėsisht ndaj njerėzve tjerė ose kundra saj.

Po ashtu ėndrra simbolizon atė pjesėn e saj qė e ka shtypur dhe tani ka filluar tė bojkotojnė dhe tė ngritėt kundra saj nė mėnyrė tė heshtur.

Te Hash

Nqs ju keni fjetur pa ngrene, normale qe doni qe te hani, por te shikosh nje enderr sikur ha ushqim mund te thote marrje dijesh ose kenaqesi sensuale.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 9:16

I - Fjalori i ėndrrave


Identiteti

Humbja e identitetit ose gjendia e tij ne nje enderr mund te kene lidhje me ndergjegjien tuaj individuale, ose takimi me nje njeri te ēmendur dhe mund te jete nje paralajmerim per humbje kontrolli.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 9:17

J - Fjalori i ėndrrave

Jastėk

Gėzimet
Premtime
Angazhimet nė njė tė ardhme tė afėrt


Jelek

Duke bartur jelek : respekt dhe konsideratė nė rrethin tuaj

Jetim

Vetmi
Duke e parė veten jetim : do tė ndjeheni tė braktisur
Duke parė njė jetim : Ju do i ankoheni njė njeriu tė vetėm
Duke u kujdesur pėr njė jetim : do tė keni njė mik tė ri

Jetimore

Reputacion tė keq
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 9:19

K - Fjalori i ėndrrave

Karriga

Tė jesh i ulur nė njė karrige ėshtė simbol i pushtetit ne veēanti. Aprovimi dhe dorėzimi, janė, pra, domethėniet mė tė zakonshme tė lidhur me kėtė ėndėrr.

Madje paralajmėron vendin dhe autoritetin tėnd.

Mund tė fitoni ndonjė dhuratė papritmas si surprizė nga personi i dashur, ose prapė tė kini sukses nė shkollė pėrkatėsisht nė punėn e juaj.

Po ashtu mund tė mėsoni shpejt se shoku i juaj mund tė bėhet i sėmurė dhe mė e keqja edhe tė pėsojė edhe vdekjen.


Kisha

Kisha mund tė paraqesin unin e njeriut, sepse aty janė tė gjitha elementet e bashkuara nė njė harmoni qė e krijojnė kulmoren e vėrtetės.

Po ashtu mund tė jetė shenja e botės sė pavetėdijshme, qė ju porosit, qė duhet tė kthjelloheni dhe ta ndėrpreni bredhjen e juaj, e cila shfaqet nė shumė drejtimet e ndryshme, me njė fjalė duhet ta zgjidhni konfliktin e brendshėm dhe ta krijoni njė njėsi tė unit kreativ dhe tė suksesshėm.

Shkuarja prej kishe nė kishėn mund t’iu tregojnė apo t’iu ftojnė se duhet ta ndėrroni diēka qė ishte e shenjte pėr juve, qė kishte vlerėn tė madhe pėr ju.

Pastaj kisha ėshtė edhe simbolika e njė pjesės sė mendjes, qė ka vlerėn mė tė lartėn dhe pėrmban kuptimin e jetės si dhe ēelėsi e fatit juaj.

Nė kohėra primitive, vendet e shenjta ishin vendet qė kanė lindur tė parėt tanė pėrkatėsisht parėt e fisit. Nė tė njėjtėn mėnyrė ėndrra e juaj mund t’ju qortojnė se nuk jeni njė qenje qė nuk kini vlerė, por jeta e juaj ka njė vlerė tė veēantė dhe nuk duhet tė jeni e frustruar ose me mendjen tė njė kompleksit se jeni tė pavlershme. Jeni realitet qė posedoni vlerat e larta dhe duhet t’i respektoni ato.

Madje kisha flet pėrkatėsisht simbolizon raportin dhe ndjenjat e juaja ndaj religjionit tuaj.

Sė fundit kisha simbolizon zhvillimin dhe pjekurinė e personalitetit tė juaj qė jeni duke ndėrtuar moralin e ri.

Kisha po ashtu simbolizon harkun e mėmės dhe, mė nė pėrgjithėsi, paraqet seksin e femrės. Nė bazė tė kėsaj ėndrre takohet njė nevojė e madhe mbrojtje, qė ka si qėllim tė qetėsojė atė qė flenė. Madje tregon edhe tė kėrkuarit kėmbėngulės tė ngushėllimit pėr njė moment nga njė pikėllim i madh.

Oborri i kishės

Mund tė paraqes unin tuaj, ku tė gjithė elementet janė tė shkrirė nė njė harmoni dhe e krijon tė vėrtetėn kulmore.

Po ashtu mund tė paraqesin pavetėdijen e juaj, qė ju porosit, qė duhet tė pėrmblidheni dhe ta shkėputnin nga bredhjet e juaja tė llojllojshme, duhet po ashtu t’i zgjidheni disa konfliktet e brendshme pėr t’i dhen hapėsirėn kreativitetit juaj.

Madje mund tė jetė edhe simbol njė pjese tė trurit pėrkatėsisht mendjes, qė ju e kini vlerė mė tė lartė tė kuptimit tė jetės dhe ēelėsi i fatit juaj. Ju posedoni vlerat me tė larta por duhet t’i respektoni. Sė fundit jeni nė rrugėn e pjekurisė, qė jeni duke ndėrtuar moralin pėrkatėsisht bindjet e reja.

Kulmi i kishės

Paraqet mbrojtjen pėrkatėsisht dėshirėn pėr tė patur njė pamje mė tė mirė se ēfarė po ndodhė nė gjirin familjar ose diēka fshehėt. Madje paraqet njerėzit qė me ta jetoni nėn njė kulm.

Kėmba e majtė

Paraqet zemrėn, ndjenjat, veprimet e pavetėdijshme, intuitėn. Po ashtu mund tė paraqesin dėshirat e fshehta pėr njė ndėrprerje tė njė dashurie si dhe nga ana tjetėr njė frustrim nga mjedisi i cili nuk tė kupton.

Madje ėshtė simbol i zhvillimit, i njohjes , i kurajės, i lidhur fort me lodhjen dhe dhimbjen.

Kėmba e majtė nė ecje
E shikoni tė kaluarėn dhe dėshironi pėr tė ecur pėrpara, po ashtu botėn tėnde emocionale dhe pavarėsinė tėnde, ndoshta edhe pėr momentin ndjenjat e kėnaqėsisė pėrkatėsisht menstruacionet. Po qe se ishte dera e hapur ka mundėsi qė je shtatzėnė.

Kėmba e majtė po ashtu nxjerr, pra, pjesėn mė tė errėt dhe mė pak tė kontrollueshme tė vetė natyrės, nga ku duhet tė ruhesh, deri sa je nė kohė.

Pulpa e kėmbės

Kuptohet vetvetiu se ju duhet ta zgjidhni njė lloj konfliktit sa mė shpejt.

Krishti
Enderra mund , sigurisht te komentohet mbi besimimin tuaj, por duke e marre ne konsiderate si figura e krishtit mund te lidhet me nje jete njerezore babai ose figura e babait.

Kafshet

Enderrat me kafshe shpesh-here reflektojne instiktin ose reagimet tona.

Kupa

Kupa eshte nje simbol i vjeter me pikpamje femerore: endrra mund te thote dicka ne lidhje me emocionet tuaja. Kur ju jeni duke lare shume kupa ndoshta ju po lini pase shume aspekte nga jeta dashurore.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 9:20

Korbi

Simbolizon humbje,
Duke kėnduar: fat tė keq,
Duke e friksuar atė: do tė jeni nė gjurmė tė njė mashtrimi,
Duke fluturuar : vdekje

Kalaja

Simbolizon ndihmė nė njė situatė me rrezik,
Banoj nė kala : lumturi, trashėgimia,
Kalaja gėrmadhė: tradhėti nė dashuri,
Kalaja nė flakė: njė lajm i mirė
Hyj brenda nė kala: aventurė e papritur,
Kalaja e mbyllur: pengesa.


Kancer

Tė jeni preku nga kanceri simbolizon njė armik tė rrezikshėm duke u pėrpjekur tė ju prish jetėn.

Konjak

Duke pirė konjak simbolizon njė dashuri pa kthim .

Konferencė

Simbolizon zgjidhja e njė enigme.

Kreditori

Simbolizon udhėtim
Kopshtari

Do tė kesh probleme dh shqetėsime nė jetė.

Kėrthizė

Do tė keni lajme negative, tė kėqija.

Kumbulla

Duke ngrėn kumbulla simbolizon kapsllėk.

Kioskė

Kioskė gazetash simbolizon lajme tė rėndėsishme.
Kepucet

Kepuce te Reja - Fatkeqesi, semundja ne prage.
Kepuce te Vjetra - Dikush do tju Mashtroje
Kepucet e Ngushta - Do tju godet nji telashe - lamtumire ee dashuri
Kepucet e shkyeme - dashuri pa kthim
Me ble Kepuce - Nji shpenzim i papritur
Me mbarru Kepuce - Do te kesh humbje parash
Kepucet qe bien - Fajtor je ti per perfundimin e dashurise
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 9:22

Lindja

Nje enderr ku ju po sillni nje femije ne jete mund te thote qe ju duhet te beni testin e shtatzanise, por ju gjithashtu mund te “hidhni nje ide te re” ose te filloni nje projekt te ri i cili do te jete femija juaj.

Ligesira

Termi ligersire eshte i rende qe do te thote me shume se nje supozim ose dyshim.
Ndonjehere ne mund te kemi nje ndjenj te zakonshem ligesie ne endrrat tona.

Larmja

E bukur, transparente por shume e komplikuar por e nderlikuar kur eshte bashke me disa veshje provokuese seksi.

Lekure

Thuhet se eshte material i fort dhe endrra mund te jete duke komentuar mbi fuqite ose rezistencen brenda forces tuaj.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 9:23

Lajkatari

Paraqet qortimin

Lakra

Njeriun e vrazhdė

Laraska

Njeriun e pakėndshėm, jobesnik, personin qė jep para me fajde ose atė qė shet shumė shtrenjtė mallėrat

Larja e duarve

Shkėputjen e lidhjeve miqėsore ose pushimin e mosmarrėveshjeve

Larja e trupit me ujė tė ftoftė

Pendimin pėr diēka, sigurinė, shėrimin nga ndonjė sė mundje (pėr tė sėmurėt), dalje nga burgu (pėr tė burgosurit) ose kthimin e borxhit

Lavdėrimi i vetvetes

Paraqet tė keqen qė i ėshtė bėrė dikujt nga ana e atij qė lavdėrohet

Lejleku

Njeriun i cili e do shoqėrinė dhe i pėlqen udhėtimi

Lėkura e njeriut

Fshehtėsitė e tij
Lėkura e zezė e njeriut

Brakrisjen e fesė dhe bėrjen e punėve tė liga

Lėngu i frutave

Bollėkun dhe tė mirat e shumta

Lepuri

Simbolizon njeriun frikacak ose femrėn

Letra e shkruar dhe e mbyllur

Paraqet njė lajm tė fshehur ose njė tė mirė tė pazbuluar
Letra e hapur
Paraqet tė mirėn e njohur

Leximi i bukur – pushtet, prestigj dhe besim tė mire

Liqeni
gruan komunikative

Livadhi
Paraqet dynjallėkun me bukuritė e tij dhe pasuritė

Lopa
Paraqet vitin, poziten e personit dhe pasurinė

Loti i njeriut
Paraqet gėzim

Lufta

paraqet trazira, sėmundje tė gjata, ose turbullira nė vend

Lufta (pėr ushtarėt)

Paraqet mirėsi dhe rehati

Lypėsi

paraqet personin qė e kėrkon diturinė
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 9:24

Lufta

Me pa enderr lufte - se shpejti do te ktheheni ne lufte ; ose me arme apo dashuri ose me pushtet.
Me shiku Lufte - ki me marre nje dhurate te pa pritur nga personi qe e doni.
Mu perrgadit per lufte - do te frkesoheni diēka.
Me qene ne Lufte - Ju vine lajme nga larg

Lampa

Lampa e ndezur - se shpejti ke me marre nje leter te rendesishme
Me ndeze Lampen - Ke me marre nje dhurate
Lampa e shkatrruar - Fshetesia juaj do te zbulohet
Nje lampe e prishur - Kini me pase veshtiresi nga shkaku i mosbesimit.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 9:25

M - Fjalori i ėndrrave


Mace

Nqs tregon putrat e saj dhe mjaullin “mjau mjau” ndoshta papergjegjshmeria juaj po ju sugjeron qe ju te jeni me te sigurt ne jeten e perditshme.
Macja paraqet botėn e brendshme tė njeriut nė veēanti botėn e pavetėdijshme. Pikėrisht nėpėr mes kėsaj ėndrres mund ta rinjohėsh botėn tėnde tė brendshme, veset, instinktin dhe dilemat e saja konfliktuoze.
Aty paraqiten vetite e tua tė fshehta qė tregohen mjaft agresive dhe tė ngatshėme pėr tė sulmuar.

Miu

Zakonisht miu nė botėn e ėndrrave na paralajmėron dobėsitė tona, qė shkaktohen nga vėshtirėsisė e komunikimit dhe raportet qoftė me anėtarėt e familjes, qoftė me shokėt e shoqet e shkollės, qoftė me dashnorin ose dashnoren apo me dikėn tjetėr.

Madje miu vė nė dukje njė ndjenjė tė fshehtė faji, qė e ndėrlidh me shumė shėrbėtorė.

Numri i madh i minjve paralajmėrojnė skamje dhe kohė tė vėshtira.

Makina

Nese jeni ne vendin e shoferit, sugjeron kontroll dhe besim.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 9:27

Majmuni

Paraqet njeriun e varfėr dhe tė privuar nga tė mirat e dynjallėkut

Mali

Paraqet sundimtarin e pamposhtur ose personin autoritativ, njeriun besimtar, postet e larta dhe tė ndershme, mjete tė bukura etj.

Manteli i shiut

Paraqet fjalėt e mira tė njerėzve pėr ėndėrrtarin dhe bollėkun e tė mirave tė dynjallėkut

Margaritarėt

Dashuri ndaj grave dhe fėmijėve

Marrėdhėnia intime me bashkėshorten

Paraqet sukses nė veprimtarinė personale

Martesa
paraqet arritjen e njė posti

Mashtrimi

Paraqet disfatė pėr atė qė mashtron, kurse fitore pėr tė mashtruarin

Mbytja e njeriut
Shpėtim nga hallet

Mbytja nė ujė
paraqet zhytjen nė fatkeqėsi

Mendjemadhėsia
Padituri

Mėsuesi
Sundimtar i drejtė

Miu
Paraqet vjedhėsin ose mėkatarin
Mjegulla
Trazira dhe ngatėrrime
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 9:28

N - Fjalori i ėndrrave


Numri

Simbolizmi i numrave nė ėndėrr, qė ka angazhuar sė tepėrmi fantazinė filozofike tė shekujve tė hershėm, ka fituar njė interes tė ri prej kėrkimeve analitike tė Freudit dhe tė shkollės sė tij.

Nė materialin e ėndrrave, qė pėrmbajnė numra, ne nuk mund zbulojmė arsyetime tė vetėdijshme mbi lidhjet simbolike midis numrave, po rrėnjėt e pavetėdijshmen tė simbolizmit tė numrave.

Numrat nė botėn e ėndrra paraqesin shqetėsime po qe se nuk i kujtojmė.

Po qe se shihni shumė numra, do t’i besafasonjė disa shqetėsime atėherė kur mė sė paku e pritni. Po ti shikoni njė sasi numrash, dhe po i ble loterin me ato numra, thonė se do fitosh nė loteri.

Numri 0 paraqet se do tė arritni suksese nė orvatjet e juaja.

Numri 1 paralajmėron fatin si dhe fuqin e mashkullit. Adami ishte njeriu i parė nė botė, dhe prej ti filloi gjithēka. Njė prej tyre ėshtė fillimi, krijimtaria, fuqia dhe intergrimi nė plotėsi, qė mbretėron me sukses duke arritur fatin dhe mirėqenjen material.

Numri dy (2) paraqet dasinė. Ku i ka edhe anėn e tė kundėrt, bardha e ka tė zezėn, drita e ka errėsinė etj. Madje ēifti jo ēifti, jin-jang, e mirė - e keqje. Veprimi i gruas, barzaspesha dhe harmonia janė kryesisht porosia e kundėrthėnieve. Kurse numri 2 paraqet se ju nuk jeni tė kėnaqur me jetėn e pėrditshme.

Numrit tre (3) i cili mbretėron me ligjin e paras (lekut) dhe tė besimit, paraqet kalurjen, tashmjen dhe tė ardhmen. Paralajmėron rritje, zhvillimn, suksesin, fatin, gėzimin dhe plleshmerinė (frytshmerinė). Ashtu juve u pret njė fat i mirė.

Numri katėr (4) paraqet katėr anėn e botės: veri, jug, limdje dhe perėndim, katėr stinet e vjetit: dimrin, pranverėn, verėn dhe vjeshtėn, katėr elementet: ujin, zjarrin, tokėn dhe aijrin. Qė ka domethėnjen e pėsosmerisė, lidhshmerinė me gjėrat tokėsore dhe rregullimin nė mėnyrė sistematike. Dhe duket se ty personalisht tė shkon gjithēka pėrdoret.

Numrit pesė (5) simbolizon njeriun, kokėn, dy duar dhe dy kėmbėt, nė duar dhe nė kėmbė nga pesė gishtrinjė, na pėrkujton nė pesė shqiset si dhe paralojmėron ndryshimet.

Numri gjashtė (6) ėshtė njė numėr i pėrsosur matmatikor, ėshtė i pėrbėrė nga 1, 2 dhe 3. Mbretėron me ndjenja, dashuri, seksualitet dhe me art.

Numri shtatė (7) ndėrlidhet me fat, ėshtė njė numėr magjik, qė paraqet astrologjinė, numėrlogjinė, okultizmin, ngjyrat dhe muzikėn, ėshtė numėr i forcave misterioze dhe mistikės.

Numri 7 ėshtė njė numėr misterioz dhe i pėrkryer dhe simbolizon menēurinė, urtinė, baraspeshėn, vetėdisiplinėn si dhe fuqinė shpirtėrore.

Nė tė kaluarėn ia kanė mveshė vetitė ezoterikė. Shtatėshet, thuhet, i tėrheq okultja dhe kėnaqen nė jetėn e begatė tė brendshme, janė imagjinatave dhe mendjemprehtė.

Edhe Faraoni i sheh 7 lopė tė majme dhe pastaj shtatė lopė tė ligshta.

Ashtu ēfarėdo objekti apo njeriu qė shfaqet bashkė me tė tjerėt, pėr njė numėr kompleks 7, manifeston kėnaqėsinė e plotė tė vetes, realizimin e arritur.


Shtatė ditet e javės, i njohim shtatė ngjyrat, shtatė notat e muzikės, shtatė ndrrimet e hėnės, shtatė deta, shtatė trupat qiellor si dhe shtatė merekullit nė botė, etj.

Po qe se i kthejmė numrin nė ditė, ashtu pėr shtatė (7) ose tetė (8) do ta marrėsh njė lajme, ose do tė ndodhi njė ngjarje apo surprizė nė mėnyrė befasie.

Numri tetė (8) paraqet vdekjen dhe melankolinė, pėr ndryshe na shpien nė sukses, por jo nė fat. Po ashtu ju bashkangjitet katėr anėve botės (Verilindje, veriperendim,juglindje, jugperendim), po qe se teta ėshtė e pėrbysur (sprapshtit) paraqet pafundėsinė.

Numri 8 paraqet baraspeshėn, njeriun praktik dhe i organizuar.

Numrin natė (9) i tejkalon numrat e pėrparshme, po qe se 1 simbolizon fillimin, 9 paraqet fundin. Eshtė numėr mistik, qė paraqet po ashtu fuqinė, energjinė dhe zjarrin, dhe e reprodukon vetvetėn. Po qese i mbledhim apo i shumėzojmė numrin 9 prapė fitojmė 9.

Numri 10 simbolizon pėrfundimin e njė periudhe, njė fushate, ose njė etape e jetės.

Nuse

Femrat: nqs ju jeni vetem “e pa martuar/fejua” kjo mund te jet plotesimi I nje deshire qe ju po prisni, ose se si ju e shikoni “deliresin, pastertin” tuaj.
Meshkujt: Kush ishte nusja? Ju prishi ndonjeri dasmen? Endrra mund t’iu thote dicka te rendesishme mbi menyren se si silleni me gruan dhe se si ajo “sjellia” mund te ndryshohet..
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 9:30

Ndėrtesa

Ndėrtesa nuk ėshtė askush tjetėr pėrveē personi qė ėndėrron.
Kėrcimi nga ndėrtesa: ndoshta ju ja kini vu vetes ndonjė programe ambicioze, qė ju tejkalon mundėsin e jua pėr ti realizuar, dhe ėndrra ju qorton nga pasojat e projekteve po qe se nuk i korrigjoni.

Nėna

Ėndrra mund tė paraqesin ndėrlidhjen e juaj me nėnėn. Mund tė jetė ndėrlidhja e juaj e fortė, qė ju pengon zhvillimin e natyrshme tė personalitetit tė tujeve.
Nėna ėshtė edhe pavetėdijshmja e juaj, intuita dhe do tė keni njė jetė tė gjatė.
Nėna ėshtė po ashtu njė shenjė e bekuar, njė tė mirė tė papritur ruan jeta pėr ty. Po ashtu ėshtė shenjė qė parashikohen angazhime tė kėndshme dhe martesė e lumtur.

Nėna e vdekur

Ėndėrr shumė e shpeshtė, datė e njė rėndėsie tė sigurt, qė vishet nė tė mirė e tė keqe nga kjo figurė pėr jetėn e ēdo personi.

Zakonisht njė shenjė e bekuar kur shikon nėnėn tėnde nė ėndėrr, njė tė mirė tė papritur ruan jeta pėr ty ose do tė kesh sukses nė njė punė tėnde. Pastaj mundeni tė se shpet tė keni lajme tė mira pėr njė ēėshtje pėr tė cilėn kishit dyshime. Do tė jetė e mundur tė interpretohet sipas ambientit nė tė cilėn nėna ėshtė e future dhe e veprimeve qė po plotėson.
Te meshkujt simbolizon pjesėn e femrės nė jetėn e tij, sepse ēdo mashkull e bartė me vetėn “even dhe adamin”, pėrkatėsisht “hijen”.

Po qe se kėto dy hemisfera tė brendshme nuk i harmonizojmė pėrkatėsisht i koordinojmė atėherė mund tė vijė deri te konfliktet nė mes vetėdijes (unit) dhe alter egos (unit tė dytė) siē ėshtė pavetėdija, instinkti, sepse atje poshtė te bunkerėt e errėt tė pavetėdijes i kemi mbushur me plehra, llum, jashtėqitje shpirtėrore si dhe tė gjitha ato gjėrat qė nga abuzimet seksuale, dhunime, nėnēmime, komplekset e inferioritetit etj.

Qė kėto shtypje ngre faj-konfliktin e brendshėm dhe ndėshkimin, qė nė kohėn e fėmijėrisė dhe kjo do tė bėhet bėrthama e ndėrgjegjes sė fėmijės.

Nata

Zakonisht ėshtė simboli i pavetėdijes pėrkatėsisht gjėrat e errtė, tė kėqija si dhe frika nė personalitetin e juaj.

Duhet ta kuptoni se nė vetėn e juaj qėndrojnė dy lloj fuqive pėrkatėsisht energjie: e mira dhe e keqja, qė veprojnė nė mėnyrė krijuese ose shkatėrruese.

E keqja ngritėt nga pavetėdija, e cila ėshtė e gropuar nė bunkerėt e pavetėdijes nga frika ose faji. Ndjenjat e tilla zakonisht i pėrcjellim nė njerėzit e tjerė, siē janė hidhėrimin, inatin, mllefin dhe ndjenjat pėrkatėsisht emocionet negative, pot tė gjitha kėto mund t’i zgjidhemi ne nė vetėn tonė.

Ēelėsi i suksesit ėshtė vetėdijesimi ndaj vetvetes, se nė neve janė energjitė negative po ashtu edhe pozitive, tė mirat dhe tė kėqijat. Po qe se i pėrbuzim a po i lėmė pas dore kėto ndjenja dhe frikėt, inatin, fajin pamarre parasysh fare kemi shtypur atėherė nga pavetėdija do t’i lajmėrohen dhe ju shqetėsojnė qoftė edhe nga bota e ėndrrave. Kuptohet vetvetiu se e keqja ėshtė edhe nė vetėdijen tonė qė ėshtė e pėrbėrė prej dy pjesėve.

E para ėshtė e pėrbėrė prej normave shoqėrore dhe ashtu ne jemi tė aftė t’i dallojmė si dhe t’i ndjemė tė mirėn dhe tė keqėn, tė cilat i kemi pranuar nga prindėrit.

E dyta janė mjetet para tė cilės uni i vetėdijes sonė i pranon, i jep kurajėn ose qorton qė del nga bota e brendshme tonė siē ėshtė ndėrgjegjja – zėri i brendshėm i yni qė nuk bėn tė shkelet as tė anashkalohet.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 9:31

O - Fjalori i ėndrrave


Oborri

Simbolizon ballafaqimin me ndjenja pėrkatėsisht me botėn emocionale, po ashtu mund tė paralajmėroi shumė trashėgimtar.

Zakonisht simbolizon ndjenjat pėrkatėsisht emocionet e gėzueshme si dhe mundėsi martese qė do tė trashėgojnė shumė fėmijė.

Zakonisht oborri simbolizon mbėshtetjen dhe sigurinė si dhe mbrojtjen. Madje takimi i dėshirave, ku zgjohet pasioni i tė dashuruarave.

Po ashtu paraqet botėn e pavetėdijshme, ndjenjat e papėrcaktuara dhe dėshirat po ashtu tė pacaktuar etj. Madje dėshira pėr t’u ēliruar nga ankthi ose nga ndonjė pasiguri dhe frike.

Oborri ėshtė i zbrazėt

Po qe se oborri ėshtė i zbrazėt humbje e parave.

Hyrja nė oborr

Hyrja nė oborr nuk ėshtė asgjė tjetėr pėrveē rruga e gjatė e vėshtirė te zhvillimit psikik qė ndėrlidhet me njė dashuri qė synohet mishėrimin e kėsaj dashurie nė pėr mes martese, e cila kėrkon si dhe falėnderohet botės mė intime tė shpirtit.

Oborri ku i prisni njerėzit pėr varrim

Ju jep njė porosi mjaft domethėnėse, se ju duhet t’i hidhni prej vetes kaluarėn qė e kini shkelur traditat familjare dhe t’i varrosni tė gjitha ato gjėra tė cilat nuk tė nevojitėn mė, se pėrndryshe do tė pasoni momentet e vuajtjes dhe njė jetė tė paekuilibruar dhe shumė zor do tė relaksoheni pėr ta marrė vetėn

Orizi

Njė ndėr simbolet e saj ėshtė dėshira pėr tė udhėtuar nė vendet e largėta.

Po ashtu orizi simbolizon historinė si dhe kulturėn e njeriut, po ashtu pėrfaqėson pasuri shpirtėrore dhe pjellori.

Po ashtu shėndet dhe jetė tė gjatė, ose do tė shėrohesh nga njė sėmundje. Po ashtu simbolizon sukses nė ēdo fushė shoqėri e sinqeriteti dhe mirėqenie.

Si dhe do tė merrni pėrsipėr detyra tė reja, tė cilat do e bėjnė mė tė lumtur dhe mė tė pasur. Madje paralajmėron probleme, si dhe shqetėsime.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 9:32

P - Fjalori i ėndrrave


Pėrplasje
mes dy anijeve, njė shenjė e mjerimit dhe shkatėrrimit

Parashutė
sėmundje

Policia
shqetėsim

Panterė
frikė

Papa
lumturi
Pako
vizite, udhėtim

Paradė
shpenzime tė panevojshme

Park
jetė e kėnaqėshme

Parfum
dashamirėsi

Pasaportė
fat tė keq, ndryshimi i vendit te banimit

Piktor
Nėse e sheh: humbje e njė shkaku

Parukė
ju do tė jeni karagjoz i shoqėrisė

Pilula
diēka e keqe do tė ndodhė

Piper
zemėrimi

Pistoletė
zemėrimi

Piston nė njė makinė
punė e lodhshme
Pupėl
shqetėsime

Pupėl e bardhė
ju lani nderin tuaj

Pupėl e zezė
vdekje

Porcelan
rrjedhshmėri

Thyerje e porcelanit
fort tė papritura

Portfolio
sekret i tradhėtuar

Portret
riparimi gabimeve
Nėse sheh portretin tuaj
dashuriēkė e re

Pozitė
ftesė

Pushtet
shoqėri e keqe

Premtim
ndėrprerje: juve ju shmangin

Promovim
nėse keni njė promovim: jeni pėrfshirė nė njė rast kriminal

Profet
shpresa iluzore

Pronėsi
mosmarrėveshje familjare e parėndėsishme

Pajtim
lehtėsim i vuajtjeve

Pagezimi
Jeni angazhuar ne dicka te rendesishme
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 9:33

Paratė

Pėr tė parė se keni para ose keni fituar para nė ėndrrėn tuaj, tregon se suksesi dhe prosperiteti ėshtė brenda mundėsive tuaja. Paratė mund tė pėrfaqėsojė besimin, vlerėn, suksesin. Ju keni shumė besim nė vete. Poashtu, ėndrrimet rreth tė hollave i referohen edhe qėndrimeve tuaja nė lidhje me dashurinė dhe ēėshtjet e zemrės.

Nėse nė ėndėrr ju humbni paratė, nėnkupton pakėnaqėsi tė pėrkohshme nė shtėpi dhe disa pengesa nė ēėshtjet tuaja. Ju mund tė ndiheni tė dobėt, i pambrojtur dhe jashtė kontrollit mbi jetėn tuaj reale. Pėrveē kėsaj, juve mund t'ju mungojė ambicia, energjia dhe vetė-respekti.

Pėr tė dhėnė ose shpenzuar para nė ėndėrr, ėshtė analoge si pėr tė dhėnė dashuri. Ju jeni nė kėrkim tė dashurisė.

Pėr tė parė tė tjerėt duke i dhėnė para dikujt, tregon se ju ndjeheni se injoroheni apo tė lėnė pas dore. Dikush nuk ju kushton vėmendje duke treguar dashuri tė mjaftueshme ndaj jush.

Nėse luani me para ose i grumbulloni ato, tregon pasiguri apo egoizėm.

Kur ėndrroni qė ju nuk keni para, tregon frikėn e humbjes sė vendit tuaj nė botė ose qė keni njė ndjenjė sikur ju mungojnė aftėsitė e nevojshme pėr tė arritur njė qėllimin tė dėshiruar. Ju mund tė neglizhoheni ose tė liheni pas dore nga tė tjerėt.

Endrra nė tė cilėn ju vjedhni para tregon se ju jeni nė rrezik dhe duhet tė jeni tė kujdesshėm.
Nė njė notė pozitive, ajo mund tė thotė qė ju mė nė fund po arrini atributet qė ju i shoqėroni me gjėra me vlerė.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 9:34

Para

Nese ne ender gjeni Para ju del hidherim.
Nese sheh ender para te arte, prite qe te jeni fukarallake.
Para te imta pritet pasuri.

Peshku


Notimi i peshkut nė ėndėrr nėnkupton njohuritė nga ndėrdija.
Kėshtu nėse kapni njė peshk, paraqet njohuritė tė cilat janė sjellė nė sipėrfaqe. Nga ana tjetėr, noti i peshkut nė ėndėrr mund tė simbolizojė konceptim.

Peshku ėshtė edhe njė simbol i lashtė i krishterimit
Ai gjithashtu mund tė nėnkuptojė edhe njė situatė rrėshqitshme apo tė pakuptueshme.

Ngrėnia e peshkut simbolizon besimet tuaja, shpirtėroren, fatin, energjinė dhe ushqimin. Ai ėshtė ushqim pėr shpirtin.

Njė peshk i ngordhur tregon pakėnaqėsinė dhe humbjen e pushtetit / pasurisė.

Gatimi i peshkut tregon se ju jeni duke inkorporuar realizimet tuaja tė reja me anėn shpirtėrore dhe njohuritė. Nėse jeni duke pastruar peshkun nė ėndėrr, atėherė ju jeni duke ndryshuar shprehjet tuaja emocionale. Ju nuk e shprehni se si ju ndjeheni krejtėsisht
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 9:35

Q - Fjalori i ėndrrave


Qeni

Qeni nė botėn e ėndrrave i ka rolet e shumta, ashtu edhe situata e ėndrrės varet nga cili kėnd e shikojmė.
Me fjalė tjera qeni zakonisht paraqitet si simbol i besnikėrisė dhe i kurajės.
Ta ėndėrrosh, ėshtė, pra tregues i dėshirės nga ana e tij qė flenė, qė t’i ngjajė dhuntive tė kėtilla.
Kur je i sulmuar nga qeni shfaqet njė rrezik tė afėrt, ose mashtrimi dhe vjedhje.
Akoma, shihen apo parashikohen njė madhėshti nga ana e miqve ose njerėzve tė dashur po qe se qeni ėshtė i zi.
Po ashtu qeni i zi paraqet njė lloj tradhtie nga ana e miqve tė tu.
Qeni i egėrsuar paralajmėron hasmėri dhe fatkeqėsi, kurse kafshimi i qenit tregon se do tė keni grindje me shokėt apo bashkėpunėtoret tuaj, po ashtu ty tė pret njė e keqe e pėrhershme ose do tė pėsosh dėm. Ose prapė dikush punon pėr tė tė dėmtuar.

Kafshimi po ashtu tregon njė gjendje tė shqetėsuar, tė shkaktuar nga ndrydhja e gjatė e agresivitetit.
Tė jesh i kafshuar pėrkundrazi, tregon pamje tė lidhur nė mėnyrė intime me ndjenjėn e tė qėnurit, pėr mė tepėr tendencės pėr t’i nėnshtruar njė kushti vuajtjeve nė veēanti atyre seksuale pa reaguar, sepse me botėn intime gjėrat nuk janė tė pastruara.
Ėshtė shumė e mundur tė keni humbje pėr shkak tė njė armiku.
Qeni mund te jet nje symbol vertet i fuqishem, por varet nga sjellia juaj persona me qenet.
Nqs ju I pelqeni qenet ai mund te perfaqesoj dike qe ju e keni perzemer.
Nqs ju keni frike nga qenet ateher endrra mund te jete nje paralajmerim
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 9:36

R - Fjalori i ėndrrave


Retė

Simbolika e resė nuk ėshtė asgjė tjetėr pėrveē shpresa qė tė ka mbetur.
Retė e bardha paralajmėrojnė fatin.

Ringjallja

Nuk ėshtė asgjė tjetėr pėrveē shndėrrimi apo ndėrrimi i personalitetit juaj, rilindja e re.
Atėherė nuk do tė kini problem pėr tu pajtuar jo vetėm me miqtė e juaj por edhe me armiqtė. Ashtu ja hapni derėn fati nė dashuri.

Ringjallja ėshtė paralajmėrim se do tė keni telashe dhe trishtime, qė do tė lehtėsohen dhe do tė kalojnė falė shokėve tuaj tė mirė pėrkatėsisht besimit ndaj Krishtit tė ngjallur.
Ngjallja nga tė vdekurit mund tė paralajmėrojnė nė mes tjerash edhe dėshtime dhe hidhėrim por mbi tė gjitha ju pret suksesi jo vetėm nė familje por edhe nė mjedisin ku jeton.

Raketa

Mund tė simbolizojnė organin e mashkullit seksual, po ashtu mund tė shprehin derdhjen e energjisė. Po ashtu edhe frymėzim, hulumtime dhe ndoshta ėshtė koha ti hulumtoni mundėsit e reja qė i kini nė diskonim nė vendin e punės, nė raportin me familjen, ose nė raportin me bashkėshortin nė rrafshin e dashurisė reciproke
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 9:37

S - Fjalori i ėndrrave


Syte

Syte tradicionalisht jane quajtur si “pasqyra e shpirtit” dhe perfaqeson emocione te thella personale simbolike.
Nqs syte tuaj jane te vrenjtur, ndoshta ju nuk po i shikoni te tjeret ashtu siē jane.


Sytė

Nėse shihni sytė tuaj nė ėndėrr, kjo pėrfaqėson sqarim, njohuri, tė kuptuar, dhe vetėdije intelektuale.
Mendimet e ndėrdijshme mund tė vijnė mbi sipėrfaqe.
Syri i majtė ėshtė simbolike e hėnės, ndėrsa i djathti pėrfaqėson diellin.
Nėse nė ėndėrr sytė tuaj janė tė kthyer brenda nė kokėn tuaj dhe ju mund tė shihni nė brendėsi tė kokės, atėherė ajo simbolizon njohuri dhe diēka qė ju duhet tė jeni ivetėdijshėm pėr tė. Kjo ėndėrr mund tė tregojė fjalė pėr fjalė se ju duhet tė shikoni nė veten tuaj. Besoni intuitės suaj.

Nėse ėndėrr ju keni diēka nė sytė tuaj, kjo paraqet pengesa nė rrugėn tuaj. Nga ana tjetėr, ajo mund tė pėrfaqėsojė pamjen juaj kritike dhe si ju keni tendencė pėr t'i parė gabimet e tė tjerėve.

Nėse sytė tuaj janė tė plagosur apo tė mbyllur, ėndrra tregon se ju me dije refuzoni tė shihni tė vėrtetėn nė lidhje me diēka ose shmangien e njė miqėsie tė ngushtė.

Syri i tretė

Nėse nė ėndėrr ju keni njė sy tė tretė, kjo simbolizon vizion tė brendshėm, depėrtim, instinkt apo disa aftėsi psikike qė ju keni. Ju jeni nė gjendje pėr tė parė atė qė tė tjerėt nuk mund ta shohin.
Ose ju duhet tė shikoni brenda vetes dhe t'i besoni intuitės.

Njė sy

Nėse ėndrroni qė ju keni njė sy, tregon refuzimin tuaj pėr tė pranuar njė tjetėr kėndvėshtrim. Poashtu tregon se ju jeni i njėanshėm nė mėnyrėn tuaj tė tė menduarit.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 9:39

SH - Fjalori i ėndrrave


Shtėpia

Nėse shikoni nė ėndėrr sikur vizitoni shtėpinė tuaj tė vjetėr, do tė thotė se do tė gėzoheni nga lajme tė mira.

Nėse ėndėrroni shtėpinė tuaj tė vjetėr nė gjendje jo tė mirė, do tė thotė se do tė mėsoni pėr sėmundjen apo vdekjen e njė tė afėrmit tuaj.

Pėr njė grua qė shikon ketė ėndėrr parashikohet hidhėrim pėr shkak tė vdekjes se njė shokut tė vet.
Nėse shikoni sikur shkuat nė shtėpi dhe gjete ēdo gjė nė rregull dhe bukur dhe qetėsit, do tė thotė harmoni nė jetėn tuaj familjare dhe sukses nė punė.

Nėse shikoni sikur po ndėrtoni shtėpi, do tė thotė se do tė bėni ndryshime te menēura nė interesat tuaja tė pėrditshme, si dhe dashuri e lumtur.

Nėse shikoni sikur kishit njė shtėpi tė bukur do tė thotė se shpejt do tė lini shtėpinė tuaj pėr njė me tė mirė, dhe fati do tė jetė me ju.

Shtėpia tė vjetra dhe tė prishur, do tė thotė disfata nė punė apo nė ēdo pėrpjekje, dhe shėndet qė nuk shkon mirė. Po ashtu njė mendjelehtėsi e jotja tė sjell fatkeqėsi.

Tė blesh shtėpi, tregon mėrzi dhe humbje tė miqve dhe njerėzve tė dashur.

Ta shkatėrrosh – grindje dhe keqkuptime, veēanėrisht me komshinjtė.

Nėse shihet tė shembet tregon sėmundje nė ardhje.

Nėse shtėpia ėshtė nė fshat ushqen dashuri tė palejueshme.

Sheh ta pastrojnė shtėpinė do tė sqarohen ēėshtjet tė komplikuara.

E sheh shtėpinė e boshatisur, pa shpresa dhe do tė mbetesh i zhgėnjyer.

E meremeton shtėpinė do tė kesh vizita, po ashtu mund tė tregojnė se do ta bėsh varrin e kushėririt tėnd, ndėrsa ndėrtimi i shtėpisė pėr njė tjetėr ėshtė shenjė pėrmirėsimi dhe shprese.
Po tė shikosh shtėpinė tėnde sikur po rrėzohet, ose ėshtė gati nė tė rėnė, do tė pėsosh njė fatkeqėsi tė madhe.

Djegia e shtėpisė tėnde ose ndonjė prone tjetėr nė ėndėrr, paralajmėron vdekjen e njėrit prej kushėrinjve tė tu.

Aksidente nė punė nė se ėndrra tregon shtėpinė tė pėshtjellur nga flakėt, apo e shet tė digjet dhe punėt nuk tė shkojnė mirė..

Shtėpia paraqet personalitetin tonė ashtu siē edhe jemi. Paraqet uni –egon qė nuk ėshtė asgjė tjetėr pėrveē fasada e shtėpisė, kurse brendia e shtėpisė paraqet qėndrimin ton karshi me botėn qė na rrethon, varėsisht tani si ndėrlidhet me orenditė e brendshme tė shtėpisė. pėr vetė faktin se zjarri pėrmbledh tė gjitha kujtimet, gjithėsinė e ekzistencės
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 9:40

T - Fjalori i ėndrrave


Tavolina

Simbolizon femrėn si njė dashnore e sinqertė e shoqėruar me shoqėrinė e gėzuar.
Tavolina paraqet gruan, pėrgjithėsisht ėshtė simbol pozitiv i ogurit tė mirė.

Treni

Pėrpos se simbolizon udhėtimin nė jetė, i aventurės fizike dhe intelektuale ai ėshtė simboli i fuqisė seksuale, sepse treni sipas Freudit simbolizon edhe organin e mashkullit seksual.Treni paraqet organin e mashkullit ...., po kalon nėpėr tunele nuk ėshtė asgjė tjetėr pėrveē marrėdhėniet seksuale
Madje simbolizon lėvizjen e shpejt kah caku i jetės, po ashtu mund tė simbolizojnė karakterin tuaj tė papėrshtatshėm pėr ta gjetur partnerin e jetės.

Topi

Ėshtė i barabartė me rrethin dhe e ka domethėnien e dimensionit tė tretė dhe i pėrgjigjet pėrvojave tė njeriut: tokėsore-qiellore, tėrėsia e pėrkryer. Ėshtė edhe simbol i Zotit qė nga qielli zbret nė tokė. Madje bashkimi i natyrės sė Zotit me atė njeriut etj.

Topat simbolizojnė perfeksionimin, ekuilibrin dhe harmoninė.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 9:41

U - Fjalori i ėndrrave


Ujku

Ujku nė ėndėrr ėshtė simbol i mbijetesės, bukurisė, vetmisė, misterit, vetėbesimit dhe krenarisė. Ju jeni nė gjendje tė ruani qetėsinė tuaj nė njė shumėllojshmėri tė rrethanave sociale dhe tė merrni ēdo situatė me lehtėsi dhe mirėsi. Ju jeni gjithashtu njė njeri i vetėm me zgjedhje.
Negativisht, ujku pėrfaqėson armiqėsi, agresion, ose gjarpėri. Ai mund tė pasqyrojė njė forcė tė pakontrollueshme ose situatė nė jetėn tuaj.

Ujku i bardhė nė ėndėrr tregon trimėri dhe fitore. Ju keni mundėsinė pėr tė parė dritė edhe nė orėt tuaja mė tė errta.

Nėse vrisni njė ujk, tregon tradhti dhe zbulim tė sekreteve.

Njeriu-ujk

Tė shohėsh njė njeri-ujk nė ėndėrr, tregon se diēka nė jetėn tuaj nuk ėshtė ashtu si duket. Eshtė simbol i frikės, hidhėrimit dhe dhunės sė pakontrollueshme.

Nėse nė ėndėrr ju jeni njė njeri-ujk, sugjeron se disa aspekte tė personalitetit tuaj janė tė lėnduara, madje edhe tė rrezikshme pėr vetė mirėqenien tuaj. Ju jeni drejtuar nė njė rrugė tė padėshirueshme. Nga ana tjetėr, ėndrra i referohet instikteve tė shtypura.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 9:42

V - Fjalori i ėndrrave


Vdekja

Vdekjes dhe tė vdekurve zakonisht i themi, bezdi, mėrzi, jetė dhe vdekje si dhe frikė.

Zakonisht i frikėsohemi kur ėndėrrojmė tė vdekurit, posaēėrisht nuk marrin diēka prej neve, si thotė ajo fjala e vjetėr, kur i vdekuri merr diēka, atė do ta humbėsh, ndoshta edhe ndodh diēka e tillė, nėse merre me dore te djathte mund tė vdes dikush nga meshkujt (nga afėrmit tu).

Po qe se nė ėndėrr lajmėrohet njerėzit e vdekur, qė i kini njohur. Ndoshta ata dėshirojnė t’iu kėshillojnė, qė tė jeni tė kujdesshėm nė fjalė dhe nė sjellje.

Tė vdekurit nuk vijnė pėr tė na frikėsuar por pėr tė na ndihmuar, pėr tė krijuar njė balancim tė brendshėm apo baraspeshėn e humbur, pėr tė arritur qetėsin dhe sigurinė e brendshėm.

Pamja e njė tė vdekuri pėrkatėsisht gjyshes ėshtė e njė oguri tė mirė pėr ėndėrruesin, meqenėse do tė ketė njė jetė tė gjatė dhe tė qetė. Ėndrra profetizon njė transformim tė vetė ekzistencės.
Do tė kesh suksese dhe do tė gėzohesh dhe do tė pėrfitosh trashėgimi.

Kurse kushėriri paralajmėron dasmė apo martesė.

Shėrbimi qė i bėjmė tė vdekurit pėrkatėsisht gjyshes, ju do ta mbroni njė tė varfėr qė nuk ka asnjė mbėshtetje ndoshta edhe nė dėm tė shėndetit tėnd!

Gjyshja e vdekur ju paralajmėron fundin njė vėshtirėsie apo mėrzie. Para juve lindė njė rrugė e re edhe pse e panjohur ose jeni pėrball njė procesit tė ri pėr t’u zhvilluar dhe pjekur, pėr ta realizuar apo aktualizuar jetėn tėnde.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 9:43

Varreze

Nqs po enderroni varrimin tuaj ajo i referohet mundesive qe ju keni humbur.

Varrimi

Nje enderrr me varrim mund ti referohet vdekje ne dicka tek ne, nje deshire ose objektiv.
Nqs ju keni pare varrimin tuaj ndoshta ju keni varrosur veten tuaj qe ishit me pare.

Te vdekurit ne enderr

Kjo do te thote se zbulon dicka qe nuk ju konvenon juve
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 9:45

Vdekja

Sipas dijetarit tė njohur tė komentimit tė ėndėrrave, Ebu Seidit: " vdekja nė ėndėrrim do tė thotė pendim pėr njė gjė tė madhe, prandaj kush sheh nė ėndėrr se ka vdekur, e pastaj ėshtė ringjallur, do tė bėjė mėkat e pastaj do tė pendohet".

Kush ėndėrron duke vdekur pa qenė i sėmurė dhe pa shenja vdekjeje, jeta e tij do tė zgjatet.

Kush ėndėrron se nuk do tė vdes kurrė, ai do tė vdes nė rrugėn e Zotit.

Nėse dikush ėndėrron se ka vdekur dhe qėndron i shtrirė lakuriq mbi tokė - do tė varfėrohet.
Nėse qėndron mbi njė qilim - kjo botė do tė jetė e gėzueshme pėr tė.
Nėse qėndron nė shtrat - do tė ngritet lart.
E nėse qėndron ne dyshek - do tė ketė njė tė mirė nga familja e vet.

Disa komentues tė ėndėrrave thonė se nėse personi i pamartuar sheh nė ėndėrr se vdes, d.m.th. do tė martohet, ndėrsa vdekja e personit tė martuar tregon pėr prishjen e martesės.


Varreza

Interpretimi i pare

Nėse e shihni veten nė varreza : rrezik pėr rrėmbim, burgim, aksident
Nėse gjendeni nė njė varrezė: ju do tė keni njė lidhje me burg
Duke parė njė varrezė por pa hyrė nė tė : lajmėrimi i njė vdekje
Duke gėrmuar njė varr : sėmundje e gjatė dhe serioze

interpretimi i dytė

Pranimi i njė situatė tė pakthyeshme
Fajtor nė lidhje me njė tjetėr ēėshtje tė pazgjidhur me njė tė vdekur
Vdekja e afėrt e njė tė dashuri

Interpretimi i tretė

Transformimet qė po ndodhin nė ju
Pranimi i njė situate pakthyeshme
Ju do tė tė merrni vendime tė rėnda
Dobėsi mendore apo depresion.

Vezėt


Nėse shihni ose hani vezė nė ėndėrr ėshtė simbol i pjellorisė, lindjes dhe potencialit tuaj krijues. Kjo tregon se diēka e re ėshtė gati tė ndodhė.

Nėse gjeni njė strofull tė mbushur me vezė nė ėndėrr, tregon disa pėrfitime financiare. Sa mė shumė tė ketė vezė nė strofull pėrfitimet janė mė tė mdha dhe mė tė rėndėsishme.

Nėse i shihni vezėt e goditura ose tė thyera pėrfaqėson ndjeshmėrinė ose njė anė tė brishtė nė jetėn tuaj. Pėrndryshe, ju mund tė thyeni guaskėn tuaj dhe tė kėnaqeni me atė se kush jeni.

Vezėt me ngjyrė tė ndritshme nė ėndėrr simbolizon festimin e njė ngjarje tė lumtur.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 9:47

XH - Fjalori i ėndrrave


Xhamat

Do tė thotė se shqetėsimet tė vogla do tė errėsojnė shpresat e tuaja mė tė bukura.
Po qe se jeni e martuar paralajmėron do tė keni pabesi dhe kokėēarje nė marrėdhėniet tuaja bashkėshortore, ose mund tė tregojnė se ju bėni jetė tė dyfishtė dhe se do tė mashtroni shokėt dhe miqtė tuaj.

Ndryshe do tė lajmėrohet njė marrėdhėnie dashurie, por nė tė njėjtėn kohė ke frikė qė tė marrėsh rezultatet tė kundėrta. Dyshimet pa bazė i drejtohen atij qė flenė, pėr sa i pėrket lidhjeve me njė njeri tė dashur.

Madje nė mėnyrė profetike xhami simbolizon ndonjė sėmundje, pengesė pėrpara se tė hyni nė martese.

Xhaxhai

Mund tė ndodh se do tė merrni ndonjė lajme tė pakėndshme, ose mund tė keni probleme me kushėrinjtė dhe tė afėrmit tuaj nga tė cilėt do tė qėndroni larg pėr njėfarė kohe.

Madje mund tė keni po ashtu mosmarrėveshje jo tė kėndshme me familjen tuaj.
Kini kujdes shėndetin se mund tė sėmureni.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 9:48

Z - Fjalori i ėndrrave


Zana

Kjo enderr mund te perfaqesoj nje plotesim deshire per liri, pavdekshmeri edhe bukuri.

Zėri

Nėse dikush nė ėndėrr dėgjon ndonjė zė qe vije nga largesia. qoftė ai zė urdhėresė apo ndalesė. lajm i gėzueshem apo vėrejtje , ėndėrtari duhet ta pranoj ashtu sic eshte pa kurrfarė komentimi.

Zėri i ngritur i njeriut simbolizon fjalimin e shėmtuar.

Zemra

Simbolizon gėzimin, shpirtmadhesinė, qėndrueshmėrinė, vullnetin, rreptėsinė, mirėsinė dhe keqbėrjen.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 9:51

Zjarri

Simbolizon pasionin seksual qė mund tė jetė edhe simbol i aktit seksual ose jeni dashuruar nė dikė, dashuria e re, nė disa raste pėr njė dashuri pasioni. Madje ndėrlidhet rilindjen e re, kalimi nga tanishmja nė diēka qė ėshtė e re. Madje ėshtė simbol i pastrimit.

Madje simbolizon motivimin. Nė kontekstin tjetėr flaka e zjarrit ka domethėnien e pėrshpirtėnisė, pėr vėrtetėn, sjelljen ndaj vetes. Simbolika e ėndrra ju porosit se do tė ndodhin disa ndryshime nė jetėn e juaj dhe do t’i rritet autoriteti.

Po ashtu mund tė tregojė dėshirėn e pavetėdijshme tė thellė pėr tė qenė i pajtueshėm, i justifikueshėm me pazotėsinė tėnde pėr tė vepruar, duke i dhėnės vetes, kėshtu, njė alibi tė vėrtetė nga ku tė kapet. Sė fundi parashikon njė pėrmirėsim i kushteve tė vetė jetės.

E zeza (ngjyra e zezė)
Zakonisht ngjyra e zezė: simbolizon pavetėdijen tonė. Ėshtė shumė e tmerrshme gjėra e panjohura pėrkatėsisht piska e pavetėdijes dhe gjerat e fshehura nė botėn nėndhes psikike derisa ato nuk i njohim mirė.

Mos e harroni se ju barti me veten tė gjitha gjėrat qė i kini pėrjetuar qė nga barku i nėnės deri dit e sotme, jo vetėm aq por nė pavetėdijen kolektive ju barti tė gjitha pėrjetimet e babės, nėnės, gjyshit, gjyshes me njė fjalė tė gjithė njerėzimit.

Nga bota e pavetėdijshme nuk bėn tė frikoheni, por ju duhet ti besoni pavetėdijes dhe ta lidhni njė kontratė miqėsore, dhe gjėrat qė paraqesin frikė pėrkatėsisht veshjen e zezė do tė tregohet nė njė dritė tjetėr. Ashtu duke e shndėrruar pavetėdijen me vetėdije gradualisht do tė zhduket pasiguria dhe frika.

Mos e harroni ngjyra e zezė po ashtu ka njė domethėnie tė keqe. Po qe se ėshtė e vėrtetė atėherė mos e harroni se ėndrra dėshiron t’iu porosis se e keqja buron nga vetja e juaj. Ndoshta gjėrat e shtypura nė pavetėdijen e juaj, qė mund tė bėhen tė rrezikshme po qe se nuk e merrni ju kontrollin mbi to nė mėnyrė tė vetėdijshme.
Po qe se lejoni qė vetėdija dhe pavetėdija tė bashkėpunojnė, atėherė gjėrat e kėqija pėrkatėsisht rroba e zezė do tė shndėrrohen nė gjėrat e mira dhe kreative, dhe juve do t’ju sjellin mė tepėr kėnaqėsi dhe gėzim.

Madje njerėzit tė veshur nė zi, paraqesin hijen e juaj, qė mund tė ndėrlidhe me ndonjė depresion apo humbje shprese, dhe mos lejoni vetes ta humbni orientimin e jetės.

Po ashtu ngjyra e zezė dhe njerėzit e shumėt disa e ndėrlidhin me ndonjė vdekje nė kushėrini apo rrethin tėnd, ose prapė ndonjė hidhėrim pėr shkak tė vdekjes se njė shokut tėnd. Por po ashtu mund tė tregojnė vdekja e disa gjėrave qė ju bartin me vetėn, fjala vjen vdekja e frikės, ndjenjave negative apo ndonjė model i sjelljes tradicionale etj.

Zarfi

Ėshtė parashikim disfate nė biznes, ose planet tė parealizueshme,
Sekret tė mbajtura me xhelozi tė fshehur nga personi qė ka pėr qėllim tė vazhdojė t’i ruaj
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fjalori i endrrave

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi