Bletet

Shko poshtė

Bletet

Mesazh  Admin prej 05.09.08 23:15

Bletet po zhduken, pas tyre edhe njerzimiKohet e fundit ne te gjithe boten po ndodh nje katastrofe e heshtur,ZHDUKJA E BLETEVE askush nuk e di pse po vdesin bletet dhe fundi i tyre eshte shume afer, ne Angli rreth 1/3 e bleteve ka vdekur, e njejta gje edhe ne pjesen tjeter te botes, qe nga Argjentina (prodhuesja me e madhe ne bote), Amerika, Italia e Greqia.

Duhet te kuptojme rendesine qe kane bletet per jeten tone dhe jo vetem tonen, por per ekzistencen e planetit.

Siē e dime bletet bejne pllenimin e luleve duke bere te mundur krijimin e frutave.

Ky eshte nje proēes qe mund te behet vetem nga insektet dhe ne 80% te rasteve nga bletet, sepse do te ishte e pamendushme qe te behej nga dora e njeriut.

Pra siē mund ta kuptoni pa blete nuk ka mjalte, nuk ka fruta, dhe si rrjedhoje nuk mund te mbijetojne bimet sepse pa fruta nuk mund te shumezohen, pra nuk mund te jetojne as kafshet dhe as njerezit.

Ky eshte nje kercenim qe i behet te gjithe njerezimit, por qe injorohet dhe nuk i jepet rendesia e duhur sepse njerzve nuk ju intereson shume si vijne e nga vijne frutat qe kane mbi tavoline.

Albert Einstein ka thene:
"Nese blete zhduken nga faqja e dheut, njeriut do ti mbeten vetem 4 vjete jete. Pa blete s'ka pllenim, s'ka fruta, s'ka kafshe, s'ka me njerez "

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pse po vdes bleta

Mesazh  Estilen prej 09.06.10 9:55

Pse po vdes bleta..?

Nuk eshte ne kuadrin e kuriozitetit,por nje fatkeqsie misterioze po kanos njerzimin me,zhdukjen masive te bletes.Vitet e fundit jane zhdukur 60-70 % te koshereve te bletes ne kontinentin Amerikan.Ne Itali kjo shifer varion nga 25-35%,e cila po perhapet ne per te githe kontinetin Europian me shpejtesi te pa pare.


Albert Eainstain ka thene -me zhdukjen totale te bletes,njerzimit i ngelen dhe kater vjet jete,pastaj ai eshte i destinuar te zhduket si bleta.

Kjo thenie e gjenuit ka mbeshtetje te forta shhkencore.

Nga ndikimi direkt ne fekondimin e bimeve bujqesore,bleta eshte e pazevendesueshme dhe me nje perfitim kolosal ne ruajtjen e biodiversitetit ne planetin tone.

Sipas studimeve te ardhurat e nje koshere blete,jo ne mjaltin e saj,por ne procesin e pjalmimit te bimeve,llogariten ne nje shifer prej 1240 Eurosh,shifer e konsiderueshme ekonomike,.Te gjithe shkencetaret nuk po arrijne ti japin nje pergjigje dhe ndihmese ne parandalimin e ketij fenomeni shkaterrues per mbare njerzimin.

Edhe teoria e zhdukjes se bletes nga perdorimi i pesticideve pa kriter,eshte rrezuar,se nga studimi i bere nuk rezulton me sume se 5% ngordhje.

Misteri eshte ende ne tavolinen e shkences,nga e cila pritet zgjidhja perfundimtare,per nje vazhdimesi normale te jetes njerzore.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Bletėt dinė tė numėrojnė – deri nė katėr!

Mesazh  arbri1994 prej 10.01.11 2:22

Bletėt dinė tė numėrojnė – deri nė katėr!

Se bletėt kanė shumė aftėsi tė cilat i kanė edhe njerėzit, e kanė zbuluar shkencėtarėt australianė, e njė prej zbulimeve mė tė reja thotė se bletėt dinė tė numėrojnė.

"Sa mė shumė qė po i studiojmė kėto qenie tė cilat e kanė trurin me madhėsi tė farės sė susamit aq mė shumė po ēuditemi. Ato me ne, tė ashtuquajturit qeniet superiore, ndajnė shumė aftėsi", ka thėnė pėr mediat australiane njė prej hulumtuesve nga universiteti Queensland, Mandyam Srinivisan.

Ai dhe ekipi i tij i shkencėtarėve kanė shėnuar pesė vende nė tunel dhe nė njė prej tyre kanė vendosur nektar, shkruajnė mediat australiane. Bletėt kanė fluturuar pikėrisht atje ku ėshtė gjendur ushqimi, mirėpo ėshtė interesante se ato kanė vazhduar tė fluturojnė po atje edhe pse ushqimi ėshtė larguar.

Pas katėr ndryshimeve tė pozitės sė ushqimit nė tunel, bletėt nuk kanė mundur tė gjinden nė tė pestėn prandaj shkencėtarėt kanė konkluduar se bletėt dinė tė numėrojnė, por vetėm deri tek numri katėr.
avatar
arbri1994

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bletet

Mesazh  Odin prej 29.05.11 22:24

Celularėt, fatalė pėr bletėt

Shkencėtarėt pohojnė se sinjali i celularėve ėshtė pėrgjegjės pėr zvogėlimin e madh tė popullatės sė bletėve nė botė. Njė studim i bėrė nė Zvicėr tregon qartė se sinjalet e telefonave mobilė hutojnė bletėt, tė cilat mė pas fillojnė qė tė fluturojnė andej-kėndej, derisa tė vdesin.

Shkencėtarėt i kanė bėrė 83 eksperimente dhe i kanė pėrcjellė se si reagojnė bletėt ndaj sinjalit tė celularit. Me kėtė rast ėshtė parė se bletėt prodhonin njė zhurmė dhjetė herė mė tė madhe kur celulari ishte duke bėrė telefonatė, sesa kur ishte i fikur, apo nė ‘standby’.

“Zukatja e bletėve rritej ndjeshėm sapo celulari fillonte tė cingėronte, prandaj ėshtė evidente se rrezet e celularėve dhe zhurma e tyre shqetėsojnė shumė bletėt.

Ato reagojnė ndaj kėsaj duke u larguar nga kosheret, e ndonjėherė janė aq tė hutuara, saqė fluturojnė kuturu, derisa tė vdesin”, ka deklaruar Daniel Favr nga Lozana e Zvicrės, studimi i tė cilit ėshtė botuar nė revistėn pėr bletari “Apidologie”.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bletet

Mesazh  Denissa Malaj prej 13.08.13 23:28

Ketu gjen arsyjen e zhdukjes se bleteve:

avatar
Denissa Malaj

La ilahe il All-llah


7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bletet

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi