Kontrolli i trurit - Policia e mendjes

Shko poshtė

Kontrolli i trurit - Policia e mendjes

Mesazh  Admin prej 20.04.09 0:37

Kontrolli i trurit - Policia e mendjes

Skanimi me Rezonancė Magnetike (MRI) ėshtė zhvilluar nė vitet shtatėdhjetė si njė metodė e studimit tė indeve tė gjallė qė ishin mė pak tė dėmshėm pėr lėkurėn se sa rrezet X. Funksionon duke stimuluar valė radioje nga atomet e hidrogjenit brenda molekulave tė ujit nė trup.Njė burrė lidhet me rripa nė njė tryezė ekzaminimi. Teknikėt vendosin njė mbajtėse pėrreth kokės me qėllim qė tė qėndrojė e palėvizur. Njė doktor injekton diēka nė krahin e kėtij burri dhe mė pas e gjithė tryeza shtyhet brenda njė makinerie me madhėsinė e njė kamionēine. Doktori largohet i ndjekur pas nga teknikėt qė mbyllin derėn pas tyre. Disa momente mė pas, makina ndizet duke e mbushur sallėn me njė gjėmim tė thellė e kėrcėnues teksa nis procedura e leximit tė mendjes.

Kjo gjė ndodh gjatė njė skanimi fMRI (Functional Magnetic Resonance Imaging). Kjo ėshtė metoda pa ndėrhyrje pėr tė ekzaminuar pjesėn e brendshme tė trurit tė njeriut. Doktorėt e pėrdorin pėr tė identifikuar tumoret nė tru, pėr tė monitoruar ērregullime kronikė tė sistemit nervor si pėrshembull skleroza e shumėfishtė si dhe nė rastet e pėrgatitjes pėr operacione nė tru.

Ata thonė se, veprimtaria e trurit e atij lloji qė skanohet pėrmes fMRI mund tė zbulojė mendimet tanė mė tė thellė. Kjo mund tė informojė policinė apo personelin e sigurisė, nėse njė i ndaluar ėshtė duke gėnjyer. Mund t'u bėjė tė mundur kompanive tė dinė se ēfarė mendojnė vėrtetė konsumatorėt nė lidhje me produktet e tyre.

Nė tė vėrtetė, nėse kėta shkencėtarė kanė tė drejtė, atėherė modelet e aktivitetit brenda kokės tuaj mund tė nxjerrin zbuluar dėshirat tuaja, frikėrat tuaja, paragjykimet tuaja - madje edhe bindjet tuaja politike.

Skanimi me Rezonancė Magnetike (MRI) ėshtė zhvilluar nė vitet shtatėdhjetė si njė metodė e studimit tė indeve tė gjallė qė ishin mė pak tė dėmshėm pėr lėkurėn se sa rrezet X. Funksionon duke stimuluar valė radioje nga atomet e hidrogjenit brenda molekulave tė ujit nė trup. Lloje tė ndryshėm indesh, si ata nė muskj, gjak dhe nė kocke emetojnė dridhje tė valėve tė radios me shpeshtėsi tė ndryshme, duke lejuar ndėrtimin e njė pamje tė strukturės sė brendshme tė trupit.

MRI-ja funksionale (fMRI) u zhvillua nė vitet nėntėdhjetė. Ajo fokusohet nė emetimin e MRI nga gjaku dhe kėshtu pėrzgjedh zonat ku rrjedhja e gjakut e si rrjedhim pėrdorimi i oksigjenit janė nė nivelin mė tė lartė. Ajo zbulon ato zona brenda trurit qė janė mė aktive.

Kjo do tė thotė qė skanimi i pjesėve tė trurit tė lidhura me tipare apo mendime tė caktuar, si pėrshembull kėnaqėsia ose gėnjeshtra mund tė zbulojnė se kur dikush po ndihet i lumtur - apo kur janė duke i treguar tė kursyer me tė vėrtetėn.

Trurit i duhet tė punojė mė shumnė pėr tė ndėrtuar njė gėnjeshtėr se sa kur i duhet tė thotė tė vėrtetėn, pėr shkak tė pėrpjekjes shtesė qė lidhet me fabrikimin e njė historie qė tė jetė nė pėrputhje me atė ēfarė ėshtė thėnė tashmė. Njė studim nė vitin 2004 nga studiues nė Universitetin Temple nė Filadelfia gjeti 14 zona aktive nė trurin e njė gėnjeshtari, por vetėm 7 kur subjekti po thoshte tė vėrtetėn.

"Zbulimi i gėnjeshtrės me anė tė fMRI ka patur norma saktėsia nga 80 nė 97 pėrqind pėrgjatė studimeve tė ndryshėm", thotė Steven Laken, Drejtor i Pėrgjithshėm i Cephos, njė kompani amerikane, e cila ofron zbulim tė gėnjeshtrave pėrmes skanimit tė trurit. Kjo ėshtė afėrsisht e njėjta normė suksesi qė ėshtė arritur nga testet e poligrafit, tė cilėt masin parametra tė tillė si ritmi i zemrės, frymėmarrjes apo djersitjes.

Poligrafėt kanė patur pjesėn e tyre tė polemikave nėpėr vite. Kritikėt thonė se, shumė besim u jepet kėtyre testeve dhe se nuk ka vetėdijėsim tė mjaftueshėm nė lidhje me mundėsinė e rezultateve pozitivė falsė - pra tregues qė dikush po gėnjen nė njė kohė qė nuk ėshtė duke gėnjyer.

Disa ekspertė kanė rezerva tė ngjashme edhe nė lidhje me pėrdorimin e skanimeve tė trurit pėr marrje nė pyetje. "Njė prej shqetėsimeve realė qė unė kam ėshtė se njerėzit mund tė fillojnė tė thonė: fMRI zbuloi qė ai ėshtė njė terrorist kėshtu qė le ta provojmė pak nė dhomėn e marrjes nė pyetje", thotė Jonathan Marks, njė bioeticist dhe avokat nė Universitetin Shtetėror tė Kalifornisė. "Pėrkundėr kėndvėshtrimit qė fMRI do tė nxjerrė jashtė pėrdorimi, torturėn, ajo mund tė shndėrrohet nė njė licencė pėr abuzime tė mėtejshme me tė ndaluarit, sepse leximi i saj do tė bindė njerėzit qė kanė nė duar njė terrorist".

Por Laken kėmbėngul se do tė ishte jashtėzakonisht shumė e vėshtirė pėr autoritetet qė tė skanojnė trurin e njė personi kundėr vullnetit tė tij: "Ēdokush qė bie nė gjumė, qė nuk u pėrgjigjet pyetjeve, apo qė nuk pėrgjigjet si duhet do tė ofrojė njė rezultat jokonkluziv", thotė ai. Duke qenė se skanerat MRI janė tė mėdhenj dhe tė zhurmshėm dhe testet mund tė administrohen nė distancė, nuk ka gjasa qė ata tė pėrdoren pa miratimin e njė personi".

Nė tė vėrtetė, nėse personi qė skanohet qoftė edhe lėviz nė momentin e gabuar, atėherė imazhet qė ofron skaneri i trurit janė tė kotė e tė papėrdorshėm. Ndoshta kjo ėshtė arsyeja pėrse Laken mendon qė fMRI ėshtė mė i pėrdorshėm pėr ata qė mbrohen dhe pėrpiqen tė vėrtetojnė pafajėsinė e tyre: "Ne kemi testuar njerėz qė janė nėn investigim prej policisė, janė tė interesuar nė rivendosjen e fjalės sė tyre si dhe do tė donin tė pėrmbyseshin bindje tė sė kaluarės. Rastin e parė e patėm dy javė mė parė. Gjykata pranoi fjalėn e njeriut qė mbronim".

Por Marks nuk e ha kėtė. Ai beson se, CIA ka nisur tashmė tė pėrdorė fMRI si pjesė e grumbullimit tė tė dhėnave tė zbulimit nga ana e saj. Nė njė studim tė botuar nė vitin 2007 nė "Revistėn Amerikane tė Ligjit dhe Mjekėsisė", ai shprehet kėshtu nė lidhje me shėnimet e njė hetuesi amerikan me shumė pėrvojė: "Skanimi i trurit i kryer pėrmes skanimeve MRI/CAT qė tani pėrdoret pėr tė skanuar trurin e terroristėve, siē kam sugjeruar unė shumė kohė mė parė.

Aktiviteti elektrik masiv nė tru shfrytėzohet sidomos nė rastet kur pėrdoren fjalė kyēe gjatė skanimeve. Pėrdorimi i fjalės "Semtex" pėr shembull shkaktonte shqetėsime tė mėdha nė tru. Njė proces ky i zhvilluar nga neuropsikologėt nė Kolegjin Universitar tė Londrės dhe nga ana e Mossad. Me rezulatete fantastikė!"

Nė realitet, shumė pak prej nesh do tė pėrfundojnė me akuza pėr terrorizėm. Por kjo nuk do tė thotė se, mendimet e tua nuk janė tė dobishėm pėr dikė, diku - pėr shembul kompani marketingu. Skanimet e trurit tregojnė se ēfarė mendojnė nė tė vėrtetė konsumatorėt pėr produktet.

Nė tetor tė vitit 2004, neuroshkencėtari Read Montague i Kolegjit tė Mjekėsisė nė Hjuston tė Teksasit, botoi rezultatet e njė studimi tė jashtėzakonshėm. Ai kishte mbetur shumė i habitur nga rezultatet e njė fushate reklamash: Sfida pepsi. Konsumatorėve u bėhej njė test me sy mbyllur qė tė provonin Pepsi dhe Coca Cola dhe shumica e njerėzve thoshin se preferonin shijen e Pepsit - tė paktėn kjo ėshtė ajo ēfarė pretendoi Pepsi dhe ata ishin prapa kėsaj fushate. Dhe nė kėtė rast, si ka mundėsi qė Coca Cola vazhdonte tė dominonte tregun?

Montague mori njė grup njerėzish pėr tė pėrsėritur Pepsi Challenge, por nė tė njėjtėn kohė ai skanoi trurin e tyre, duke pėrdorur fMRI. Afro 50 pėrqind e tyre thanė se preferojnė Pepsi dhe pa asnjė dyshim kjo pije nxiti njė aktivitet nė trurin e tyre.

Por, kur Montague u tregonte atyre se, cila ishte secila pije, numri i atyre qė preferonin Pepsin binte nė 25 pėrqind. Edhe skanimet e trurit tė tyre ndryshonin, duke treguar tashmė aktivitet nė njė zonė tė trurit, e cila ėshtė e lidhur me argumentimin. Duket se kujtimet qė ekzistonin mė parė si dhe ajo ēfarė ata besonin mė parė kishte mė shumė rėndėsi se sa cilėsia reale e produkteve.

Eksperimenti i Montague konfirmoi diēka qė profesionistėt e marketingut e kanė kuptuar prej kohėsh: fuqia e markės. Por kjo u dha atyre njė mėnyrė pėr tė kuantifikuar efektin, si dhe i dha jetė njė fushe krejt tė re: neuromarketingut, nė tė cilin reagimi i konsumatorit ndaj reklamave televizive apo posterave kuantifikohet, duke pėrdorur fMRI si dhe teknika tė tjera tė leximit tė trurit.

BrightHouse njė agjenci reklamash me qendėr nė Atlanta ofron tashmė neuromarketing pėr klientėt e saj - qė ndodh tė pėrfshijė edhe Coca Colėn. Justine Maux, drejtor kėrkimesh thotė se, neurmarketingu ndihmon kompanitė qė t'u japin konsumatorėve atė qė ata duan me tė vėrtetė.

Jo tė gjithė e shohin nė kėtė mėnyrė, dhe BrightHouse ėshtė ndodhur nėn njė rrebesh kritikash nga grupet antiomercializėm, tė cilėt i akuzojnė se kėrkojnė "butonin e blerjes" nė trurin e njerėzve.

Me sa duket, bota brenda kokės tonė mund tė mos jetė kurrė mė private. Por gjendja nuk ėshtė edhe aq e keqe - tė paktėn ende jo. Nė mars tė vitit 2008, njė ekip neuroshkencėtarėsh nė Universitetin e Kalifornias botuan kėrkime mbi monitorimin e mendimeve pėrmes skanimeve tė trurit, nė revistėn shkencore Natyra. Ata konkluduan se aktualisht, teknikat e skanimit pėrbėjnė shumė pak rrezik ndaj jetės sonė private.

Por ata paralajmėrojnė se teknologjia po pėrmirėsohet. Studiuesit heqin nė paralel tė frikshėm me disponueshėmrinė nė rritje tė tė dhėnave genetike personale, tė cilat mund tė zbulojnė tipare tė sjelljes si dhe dobėsim ndaj sėmundjes - detaje qė sigurisht askush nuk do tė donte tė binin nė duar tė gabuara.

Po kėshtu, teknologjia pėr leximin dhe interpretimin e aktivitetit tė trurit tani po pėrparon me njė ritėm alarmues: "Eshtė e mundur qė zbėrthimi i aktivitetit tė trurit mund tė ketė pasoja tė rėnda etike dhe sa i pėrket privatėsisė, le tė themi pas 30 apo 50 vitesh".

A ia vlejnė dobitė e njė teknologjie tė tillė pėrballė njė humbje kaq tė madhe tė privacisė? Vetėm koha do ta tregojė.

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kontrolli i trurit - Policia e mendjes

Mesazh  Luli prej 29.12.13 20:28

Gara ruso-amerikane pėr kontrollin e mendjesQė nga 1917 e deri mė 2003, sovjetikėt kanė investuar rreth njė miliard dollarė pėr tė zhvilluar armė tė kontrollit tė mendjes, duke konkurruar kėshtu me programe tė ngjashme tė ndėrmarra nga Shtetet e Bashkuara, thuhet nė raportin e Serge Kernbachit nga Qendra pėr Robotikė tė Avancuar dhe Shkencė tė Mjedisit nė Shtutgart.

Hulumtimi ėshtė bazuar nė revistat teknike ruse dhe dokumentet e publikuara sė fundmi qė tregojnė se Bashkimi Sovjetik ka pėrdorur metoda tė caktuara pėr tė manipuluar trurin e njeriut .

Nė programin “psikotronika”, sovjetikėt kanė studiuar se si “energjia e njeriut” mund tė ndikojė nė objekte tė tjera dhe se si se ajo energji mund tė prodhohet nė mėnyrė tė pavarur nga njerėzit me pajisjen “cerpan", tė cilėn e kanė zhvilluar dhe e cila ka krijuar e ruajtur rrezatimin elektromagnetik. Ajo energji ėshtė pėrdorur pėr tė ndikuar tek objektet tjera.

"Nėse gjeneratori ndėrtohet ashtu si duhet, mund tė grumbullojė bioenergji nga tė gjitha gjallesat - kafshė, bimė, njerėz - dhe pastaj ta lėshojė atė”, shkruhet nė artikull.

Programi psikotronik, i njohur nė SHBA si “parapsikologjia”, pėrfshinė kėrkimet e pazakonta tė kontrollit te mendjes dhe ndikimin nė distancė.

Programi sovjetik i psikotronikės ėshtė i ngjashėm me programin kontrovers amerikan MKULtra tė cilėn e ka zhvilluar dhe aplikuar CIA pėr 20 vite e qė sė voni ėshtė dramatizuar nė filmin “The Men Who Stare at Goats”.

Shkencėtarėt nė atė program kanė hulumtuar mundėsinė e manipulimit tė funksionit tė trurit, duke ndryshuar mendjen e njeriut me anė tė valėve elektromagnetike, gjė qė ēoi nė zhvillimin e armėve psikotronike.

Artikulli nuk pėrmend rezultatet, as nuk flet nėse janė vazhduar programet e tilla nė SHBA dhe Rusi. Por, gjasat janė qė po, sidomos kur dihet se presidenti rus, Vladimir Putin, vitin e kaluar ka pėrmendur armėt futuriste.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kontrolli i trurit - Policia e mendjes

Mesazh  55 prej 30.12.13 12:21

Me sa di une per kontrollin e mendjes mund te behet me tre menyra 1. Futjes se Frikes 2.Posedimit nga shpirtrat dhe 3. Makinerive te ndryshme psikotronike.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kontrolli i trurit - Policia e mendjes

Mesazh  Agamemndon prej 30.12.13 20:25

Kontrolli i mendjes arrihet edhe nepermjet feve....Ja disa argumenta...

"Argumentat" e fese dhe pergjigjet per cdo pyetje...

1. Ka prova qe ekziston qenia imagjinare qe quhet "zot"? - JO
2. Ka prova qe ekziston shpirti? - JO
3. Ka prova qe ekziston paracaktimi i fatit? - JO
4. Ka prova qe ka jete pas vdekjes? - JO
5. Ka prova qe ka ringjallje te cfaredolloj forme qofte ajo? - JO
6, Ka prova qe do kete "gjykim"? - JO
7. Ka prova qe ekzistojne vendet imagjinare te quajtur "ferr" dhe "parajse" 9ose me emertime te tjera analoge)? - JO
8. Ka prova qe ekzistojne qenie imagjinare te tilla si te ashtuquajturit "engjej", "djaj", "xhinde", "shejtan", "satan" etj.? - JO
9. Ka prova qe personat qe mbahen si "profete" ishin vertete te atille? - JO
10. Ka prova qe librat fetare kane dicka te jashtezakonshme nga librat e tjere me tema fantazie, halucinacionesh dhe imagjinate te shfrenuar? - JO
11. Ka prova qe vendet dhe/ose sendet te ashtuquajtuar te "shenjta" kane veti te vecanta? - JO
12. Ka prova qe ndodhin "mrekullite"? - JO
13. Ka prova qe kleriket kane ndonje aftesi te caktuar ndryshe nga njerezit e tjere? - JO
14. Ka prova qe besimtaret jane ndryshe nga te semuret me paranoja qe kane halucinacione dhe besojne ne idiotesi? - JO
15. Ka prova qe ekziston ndonje energji jete, apo force mistike cudiberese? - JO

Marre nga faqja https://www.facebook.com/pages/Ateizmi/137925319578608
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kontrolli i trurit - Policia e mendjes

Mesazh  syri i art prej 31.12.13 9:26

Mendimi im esht,se ne qoft se dikush e jep mendimin e vet per qfaredo qeshtje,pajtohemi apo nuk pajtohemi me ate mendim.nuk esht mir te fyhet,sidomos  ne fyerje personale,sepse ketu diskutohet per qeshtje te pergjithshme...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kontrolli i trurit - Policia e mendjes

Mesazh  55 prej 31.12.13 10:14

Prova qe shpirtrat ekzistojne ka plote, mjafton si fillim tja nisesh me projeksionin astral dhe do te gjendesh ne dimensionin e 5, do te duhet pak kohe per tja arritur kete derisa te arrish ate ekuiliber gjithashtu shume meditim. Kerko me google >Astral Projecion dhe pineal gland calcification.
Mbrekullit dhe sherimet ndodhin plote sa ne vendet perendimore reikin tani eshte ne gjendje ta beje kushdo-mbrekullit ndollin ne alfa gama state.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kontrolli i trurit - Policia e mendjes

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi