Dikush po na degjon

Shko poshtė

Dikush po na degjon

Mesazh  Admin prej 18.05.08 1:03

DIKUSH PO NA DĖGJON

Nė brendėsi tė rrjetit, kompjuterėt nė stacionet e shpėrndara nėpėr botė quhen "Fjalorėt". Kompjuterė qė mund tė kėrkojnė nėpėrmjet fluksit tė komunikacioneve nėpėrmjet fjalėkyēeve ekzistonin tė paktėn qysh nga 1970, por sistemi ECHELON ėshtė projektuar nga NSA-ja pėr tė ndėrlidhur midis tyre tė gjithė kėta kompjuterė dhe pėr t'u mundėsuar stacioneve tė ndryshme tė funksionojnė si komponentė tė njė sistemi tė integruar.

NSA dhe GCSB janė tė dyja tė lidhura me pesė vende firmatare tė Marrėveshjes Strategjike UK-USA, njė pakt bashkėpunimi nė favor tė "Signal Intelligence" tė nėnshkruar nė vitin 1948, ekzistenca e tė cilit nuk ėshtė konfirmuar kurrė zyrtarisht nga pesė aderuesit.

Tre partnerėt e tjerė kanė tė gjithė njėlloj emra mjaft tė errėt si Government Communications Headquarters (GCHQ) nė Britaninė e Madhe, Communications Security Establishment (CSE) nė Kanada dhe Defense Signals Directorate (DSD) nė Australi. Aleanca lindi nga nga pėrpjekja bashkėpunuese pėr tė tė pėrgjuar transmetimet me radio gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, formalizuar siē ėshtė thėnė nė vitin 1948 me marrėveshjen UKUSA qė ishte thelbėsisht i drejtuar kundėr Bashkimit Sovjetik.

Pesė agjensitė firmatare tė paktit UKUSA janė agjensitė mė tė mėdha nė vendet e tyre. Me pjesėn mė tė madhe tė komunikimeve tė biznesit dhe qė udhėtojnė nėpėrmjet fakseve, e-mail-eve dhe telefonatave ėshtė e qartė se resurset mė tė mėdha u rezervohen kėtyre agjensive. Pėr dhjetėra vjet pėrpara futjes sė sistemit ECHELON, agjensitė e aleancės UKUSA punonin gjithėsesi njėra pėr tjetrėn, por secila ishte e vetmuar nė pėrgjimin dhe analizimin e mesazheve nė stacionet e tyre.

Me ECHELON, kompjuterėt e quajtur "fjalorė", pėrmbajnė jo vetėm fjalėkyēe tė futura nga agjensia e vet, por edhe ato tė futura nga katėr agjensitė e tjera. Pėr shembull, nė Zelandėn e Re, nė stacionin e pėrgjimit satelitor tė Vahopait (Nė Ishullin e Jugut), kompjuterėt kanė lista tė ndryshme kėrkimi pėr NSA-nė, GCHQ-nė, DSD-nė dhe CSE-nė nė shtesė tė tė sajave.

Atje ku "fjalori" has njė mesazh qė pėrmban njė nga fjalėkyēet e futura nga agjensitė, ai e kap dhe e dėrgon automatikisht nė selinė qėndrore tė agjensisė kompetente. Askush nė Zelandėn e Re nuk i njeh informacionet e grumbulluara nha stacionet nė Zelandėn e Re pėr agjensitė aleate. Kėshtu stacionet e aleatėve tė vegjėl tė aleancės UKUSA funksionojnė pėr NSA-nė sikur tė qenė bazat e saj jashtė territorit amerikan.

Komponenti i parė i rrjetit ECHELON ėshtė i pėrbėrė nga stacione specifikisht tė orientuara nė satelitė komunikimesh ndėrkombėtare (Intelsate) tė pėrdorur nga kompanitė telefonike tė shume vendeve. Njė unazė e formuar nga kėta satelitė ėshtė e pozicionuar nė orbitė stacionare pėrrteh botės (nė lartėsinė e ekuatorit), secili prej kėtyre staelitėve shėrben si transmetues pėr dhjetėra mijėrat e telefonatave, fakseve dhe e-mail-eve simultane. Pesė stacione UKUSA janė pėrgatitur pėr tė pėrgjuar komunikimet e transmetuara nga satelitėt Intelsat.

Antenat parabolike, pėrkrah ndėrtesave tė kalkulimit shėnjestrojnė satelitėt Intelsat mbi Atlantik, Evropė dhe duke lėvizur antenat drejt horizontit edhe mbi Oqeanin Indian. Njė stacion i NSA-sė nė Shugėr Grov, pozicionuar 250 kilometra nė juglindje tė Uashington DC, nė malet e Virxhinias perėndimore mbulon transmetimet atlantike tė Intelsatėve drejt Amerikės Veriore dhe Jugore.

Njė stacion tjetėr nė shtetin e Uashingtonit (verilidnje e Shteteve tė Bashkuara), 200 kilometra nė juglindje tė Siatėllit, nė brendėsi tė njė baze ushtarake, Jakima Fajring Sentėr. Parabolat e saj staelitore janė tė shėnjestruara mbi Intelsatet e Paqėsorit drejt Lindjes.

Ajo qė nuk pėrgjohet nė Jakima arrin nė Zelandėn e Re dhe nė Australi. Pozicioni i tyre nė Paqėsorin e Jugut garanton mbulesėn globale tė pėrgjimeve. Zelanda e Re me stacionin e Vahopait dhe Australia me atė tė Geraldtonit nė Australinė Perėndimore (qė shėnjestron mbi Intelsatet e Oqeanit Paqėsor dhe mbi ato tė Oqeanit Indian).

Secili prej tė pesė stacioneve ku janė "fjalorėt" zotėron njė emėr tė koduar qė e dallon nga tė tjerėt nė rrjet. Pėr shembull, stacioni i Jakimės, pozicionuar nė njė vend tė shkretė midis Sedėll Mauntins dhe Retėllsneiks Hill, ka emrin e koduar "COĖBOY Dictionary", ndėrsa stacioni Vahopait ka atė tė "FLINTLOCK Dictionary".

Kėta emra tė koduar janė tė regjistruar nė fillim tė ēdo mesazhi tė pėrgjuar pėrpara se tė shpėrndahet nėpėrmjet rrjetit tė ECHELON-it dhe i lejon kėshtu analizatorit tė individualizojė menjėherė se cili stacion e ka kryer pėrgjimin. Personeli i shėrbimeve neozelandeze ka qenė ngushtėsisht i lidhur me punė e bazės sė NSA-sė sė Jakimės deri mė 1981, kur NSA-ja shtyn GCSB-nė qė tė kontriibuojė nė njė projekt qė kishte si objektiv sistemin e komunikimit tė pėrfaqėsive diplomatike japoneze.

Deri mė atėhere, tė pesta agjensitė e marrėveshjes UKUSA, kanė qenė pėrgjegjėse pse kanė monitoruar komunikimet diplomatike japoneze nga bazat e tyre tė shpėrndara nė tė gjithė botėn. Deri nė integrimin e Zelandės sė Re nė ECHELON, ndodhur nė vitin 1989 me hapjen e stacionit tė Vahopait, kuota e saj e komunikimeve japoneze pėrgjohej nė Jakima dhe dėrgohej krudo nė selinė qėndrore tė GCSB-sė nė Uelington pėr deshifrimin, pėrkthimin dhe kodifikimin nė formatin UKUSA (programet e deshifrimit qenė siguruar nga NSA).

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi