Echelon - Rrjeti i vėzhgimit

Shko poshtė

Echelon - Rrjeti i vėzhgimit

Mesazh  Admin prej 18.05.08 1:03

Echelon, misteret njerėzorePrej 40 vjetėsh, agjensia mė e madhe e inteligjencės e Zelandės sė Re, Byroja e Sigurimit tė Komunikacioneve Qeveritare (GCSB) ekuivalenti i Agjensisė sė Sigurimit Kombėtar (NSA) ėshtė ndihmuar nga aleatėt e saj perėndimorė pėr tė spiunuar nė zonėn e Paqėsorit, pa u ditur njė gjė e tillė publikisht, por pa u ditur as edhe nga postet mė tė larta tė zgjedhėshme tė shtetit.

Ajo qė NSA nuk mund tė dinte ėshtė se nga fundi i viteve Tetėdhjetė zyrtarė tė ndryshėm tė agjensisė vendosėn se aktivitetet e tyre qenė shumė sekrete dhe bėheshin prej shumė kohėsh, kėshtu qė mė lėshuan intervista e mė siguruan dokumenta qė ilustronin aktivitetet e shėrbimeve sekrete neozelandeze.

Mė shumė se pesėdhjetė persona qė punonin ose kishin punuar me shėrbimet dhe nė kampe tė lidhura me tė pranuan qė t'i intervistoja. Midis aktiviteteve tė pėrshkruara dhe dokumentacionit tė sjellė ėshtė bėrė e mundur qė nga jugu i Paqėsorit tė hidhet dritė mbi disa projekte tė lindura nga aleanca e kėtyre agjensive dhe qė qenė mbajtur sekret deri mė tani.

Nga kėta, padyshim qė mė i rėndėsishmi ėshtė ECHELON-i. I projektuar dhe administruar nga NSA-ja, sistemi ECHELON ėshtė pėrdorur pėr tė pėrgjuar e-mail-et, fakset, telekset dhe telefonatat normale qė udhėtojnė nė rrjetin e telekomunikacionit botėror.

Ndryshe nga pjesa mė e madhe e sistemeve tė spiunazhit tė zhvilluara gjatė Luftės sė Ftohtė, ECHELON-i ėshtė projektuar kryesisht pėr objektiva joushtarake: si qeveri, organizata, agjensi, grupe dhe individė praktikisht nė ēdo pjesė tė botės.

Potencialisht i janė nėnshtruar survejimit tė gjitha komunikimet midis personave midis njė shteti dhe tjetrit (por edhe nė brendėsi tė vetė vendit) kudo nė botė. Sigurisht qė nuk ėshtė gjė e re qė agjensitė e inteligjencės i pėrgjojnė e-mailet dhe mjetet e tjera tė komunkimit publik.

Ajo qė ėshtė e re nė materialet e dala nga shėrbimet sekrete neozelandeze janė tė dhėnat e sakta se si punon sistemi, cilat janė bazat operative tė tij, aftėsitė e tij dhe difektet e tij, si dhe shumė detaje tė tjera me emra tė koduara.

ECHELON-i nuk ėshtė projektuar pėr tė spiunuar e-mail-in e veēantė tė njė individi apo njė numėr faksi tė caktuar. Pėrkundrazi, sistemi punon punon nė mėnyrė indiskrete duke kapur sasi tė mėdha komunikimesh dhe duke pėrdorur kompjuterė ėshtė mė pas nė gjendje tė nxjerrė mesazhet interesante nga masa e tjerave pa asnjė interes.

Ėshtė organizuar njė zinxhir struturash pėrgjimi tė shpėrndara nėpėr planet pėr tė monitoruar rrjetin e telekomunikacionit botėror. Disa struktura kontrollojnė satelitėt e komunikimit, tė tjera rrjete nė tokė dhe tė tjera komunikimet me radio. ECHELON-i i lidh sė bashku tė gjitha kėto struktura, duke u bėrė tė mundur kėshtu shteteve qė bėjnė pjesė nė tė qė tė pėrgjojnė njė sasi tė madhe tė komunkimeve qė kryhen nė planet.

Kompjuterėt e vendosur nė ēdo stacion tė sistemit ECHELON kėrkojnė midis miliona mesazheve tė kapura ato qė pėrmbajnė fjalėkyēe tė futura mė parė. Fjalėkyēet pėrfshijnė tė gjitha emra, vende, subjekte, etj. Qė mund tė pėrmbahen nė mesazhe "interessante".

Ēdo fjalė e ēdo mesazhi tė kapur kapen automatikisht si nė ato raste kur telefoni, e-mail-i apo faksi janė nė listėn e atyre "pėr t'u kontrolluar", por edhe nė rastet kur vijnė nga ēfarėdo pėrdorues apo natyre mesazhi. Mijėrat e mesazheve simultane lexohen nė "kohė-reale" siē u vijnė stacioneve, orė pas ore, ditė pas dite dhe kompjuterėt arrijnė tė gjejnė "gjilpėrėn" e zgjedhur nga inteligjenca nė "kashtėn" e telekomunikacioneve.


Edituar pėr herė tė fundit nga Explorer nė 10.07.13 20:03, edituar 2 herė gjithsej

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Echelon - Rrjeti i vėzhgimit

Mesazh  Admin prej 18.05.08 1:05

KOMUNIKIM" NĖPĖRMJET SATELITĖVE

Komponenti i mėtejshėm i sistemit ECHELON pėrgjon njė seri komunikimesh satelitare jo tė pėrcjella nga sistemi Intelsat. Nė shtesė tė pesė stacioneve UKUSA qė kanė si objektiv satelitėt Intelsat ekzistojnė tė paktėn pesė stacione tė tjera qė survejojnė satelitėt pėr komunikime ruse dhe sistemeve tė tjera tė komunikimit rajonal.

Kėto stacione janė nė Menuidh Hill nė veri tė Anglisė; Shoal Bei, afėr Darvinit nė Australinė veriore (qė shėnjestron mbi satelitėt indonezianė); Litrimit, nė jug tė Otavės nė Kanada (qė duket se ndjek satelitėt latinoamerikanė); Bad Aiblingut nė Gjermani dhe Misavės nė veri tė Japonisė.

Njė tėrėsi strukturash qė monitoron drejtpėrsėdrejti komunikimet me rrugė tokėsore ėshtė elementi final i sistemit ECHELON. Pėrveē komunikimeve tė tjera radio e satelitore, tjetėr metodė e madhe pėr tė transmetuar sasi tė mėdha komunkimesh (publike, biznesi, qeveritare e cfarėdo tjetėr) ėshtė e pėrbėrė nga njė kombinim kavosh nėnujore, qė kalojnė nėn oqeanet, dhe rrjetet me mikrovalė nė tokė.

Kavo tė rėnda, tė mbėshtetura nė fundet detare midis shteteve tė ndryshme, bėhen transportueset e pjesės mė tė madhe tė komunkimeve ndėrkombėtare botėrore. Pasi dalin nga uji dhe arrijnė nė bazdet tokėsore tė rrjetit me mikrovalė janė shumė vulnerabėl ndaj pėrgjimeve.

Rrjetet me mikrovalė pėrbėhen nga njė rrjet shtyllash antenash qė transmetojnė mesazhe nga maja e njė kodrine nė njė tjetėr pėr tė gjithė vendin. Kėta rrjete pėrziejnė sasi tė mėdha komunikimi nė tė gjithė vendin. Pėrgjimi i kėtyre mundėsive tė aksesit ndaj komunikimeve ndėrkombėtare nėnujore (njėherazi qė kėto dalin nė sipėrfaqe) dhe atyre nėpėrmjet kontinenteve. Janė natyrisht edhe njė shėnjestėr e natyrėshme pėr pėrgjime nė shkallė tė gjerė tė komunikimeve klasike kombėtare midis personave.

Duke parė se strukturat pėr pėrgjimet satelitore kėrkojnė pėrdorimin e antenave parabolike shumė tė mėdha qė ėshtė vėshtirė tė mbahen tė fshehura pėr njė kohė tė gjatė, mund tė themi se kemi njė kuadėr arėsyeshmėrisht tė mirėdokumentuar tė kėsaj rrjete stacionesh pėrgjimi.

Por e gjitha kjo qė shėrben pėr tė kontrolluar rrjetin e komunkimeve nė rrugė tokėsore ėshtė njė ndėrtesė e vendosur nė rrugėn e mikrovalėve ose njė kavo e fshehur qė shkon nga rrjeti i zakonshėm i telekomunikacioneve nė ndonjė ndėrtesė "anonime". Edhe pse e gjitha kjo tingėllon teknikisht si shumė e vėshtirė pėr t'u realizuar, ndodhin edhe pėrgjime tė mikrovalėve nga ana e satelitėve spiunė amerikanė.

Rrjeti botėror o pėrgjimeve tė kėtij lloji ėshtė megjithatė shumė pak i dokumentuar dhe duke parė qė GCSB-ja neozelandeze nuk merrte pjesė nė kėtė tip pėrgjimesh, burimet e mia nė brendėsi tė agjensisė nuk kanė mundur tė mė ndihmojnė mė tej nė grumbullimin e informacioneve.

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Echelon - Rrjeti i vėzhgimit

Mesazh  Admin prej 18.05.08 1:05

ASGJĖ NUK ĖSHTĖ E SIGURTĖ NĖ NJĖ MIKROVALĖ

Nė njė dokument tė Spaiuėrlldit tė vitit 1994, shkruar sėbashku me njė Majk Frost, ish anėtar tė agjensisė UKUSA kanadeze, jepej njė ide e parė e mėnyrės sesi kryheshin shumė prej pėrgjimeve tė komunikimeve qė udhėtojnė mbi mikrovalė jashtė vendit. Pėrshkruan sesi nė ambasadat e vendeve firmatare tė marrėveshjes UKUSA transportohen nėpėrmjet "valixheve diplomatike" marrės tė sofistikuar dhe procesorė mikrovalėsh qė pėrdoren pėr tė monitoruar komunikimet nė kryeqytetet e huaja.

Duke parė nė pjesėn dėrrmuese tė vendeve rrjeti mė mikrovalė konvergon nė kryeqytete, ndėrtesat e ambasadave bėhen njė vend ideal pėr tė kryer kėtė operacion. Tė mbrojtura nga privilegjet diplomatike, mundėsojnė qė tė spiunohet pikėrisht nga zemra e vendit shėnjestėr.

Ambasadat kanadeze janė kėrkuar edhe ato qė tė marrin pjesė nė kėtė punė nga NSA pėr tė mbuluar vrimat e lėna zbuluar nga pėrfaqėsitė angleze e amerikane. Operacioni ishte akoma nė zhvillim tė plotė nė vitin 1990 kur Frosti u largua nga CSE. Burime tė tjera kanė zbuluar edhe se DSD-ja australiane ishte e implikuar nė nė kėtė historinė e ambasadave.

Nė territorin e pesė vendeve tė UKUSA pėrgjimet e komunikimeve me kavo bėhen nga struktura tė veēanta tė shėrbimeve sekrete. Kanadaja, Shtetet e Bashkuara dhe Britania e Madhe janė gjeografikisht tė pozicionuara mirė qė tė mund tė pėrgjojnė pjesan mė tė madhe tė komunikimeve qė kalojnė territorin e tyre.

Dėshmia e vetme publike e sistemit tė "Fjalorėve" ėshtė bėrė nė marrėdhėnie nė njė prej kėtyre strukturave "kombėtare", menaxhuar nga GCHQ-ja nė qendėr tė Londrės. Mė 1991 njė ish zyrtar i GCHQ-sė dha njė intervistė anonime nė programin e televizionit tė Granadės "Ėorld in Action" mbi abuzimet e pushtetit tė kryera nga agjensia e tij. gjatė programit foli pėr njė ndėrtesė anonime me tulla tė kuqe tė ndodhur nė numrin 8 tė Palmer Stritit nga ku nė mėnyrė sekrete GCHQ-ja pėrgjonte ēdo teleks qė kalonte, nisej, arrinte apo pėrshkonte Londrėn, duke i futur mė pas nė kompjuterė tė fuqishėm me softuerė tė quajtur "fjalorė".

Operacioni, ka shpjeguar, ishte i mbikėqyrur me vėmendje nga personel i veēantė i British Telekomit: "Por e gjitha kjo nuk ka tė bėjė aspak me sigurinė kombėtare. E gjitha kjo nuk ėshtė legale. Nuk ėshtė legale tė kapėsh e tė analizosh ēdo teleks tė veēantė dhe ata i analizonin tė gjitha, ato tė ambasadave, tė botės sė biznesit, por edhe ato me urimet e ditėlindjeve.

I pėrgjonjnė tė tėra dhe i vendosin nė "fjalorė"". Ajo qė nė dokumentar nuk thuhet ėshtė se sistemi i "fjalorėve" nuk ėshtė njė ekskluzivitet britanik, por ėshtė operuese nė tė pesta vendet e UKUSA. Nė mėnyrė tė ngjashme kėrkuesi anglez Dankėn Kempbell ka pėreshkruar se si nga stacioni amerikan i Menuidh Hillit nė Britaninė e Madhe NSA u fut drejtpėrsėdrejti nė brendėsi tė rrjetit me mikrovalė tė British Telekomit, qė aktualisht ėshtė i konceptuar nė mėnyrė qė nyjet e ndryshme tė rrjetit konvergojnė drejt njė transmetuesi tė izoluar tė lidhur me stacionin nėpėrmjet kavosh nėntokėsore.

Stacioni NSA i Menuidh Hillit me 22 terminale satelitore dhe rreth dy hektarė tė zėnė nga ndėrtesa ėshtė padyshim stacioni mė i fuqishėm dhe mė i madh i stacioneve tė rrjetit UKUSA. I ndodhur nė Anglinė veriore, mijėra kilometra larg Gjirit Persik, ėshtė nderuar mė 1991 si "Stacioni i vitit" nga NSA pėr rolin e zhvilluar gjatė Luftės sė Gjirit. Menuidh Hill ka siguruar asistencė nė pėrgjimet me mikrovalė. Ashtu siē ka shėrbyer si bazė tokėsore pėr satelitėt spiunė amerikanė, tė cilėt pėrgjonin linjėt me mikrovalė, por edhe radiot ushtarakė dhe radiotelefonat.

Baza tė tjera mbėshtetėse tė rrjetit global tė spiunazhit janė baza shumė sekrete e Pain Gapit, menaxhuar nga CIA, nė lokalitetin Elis Springs nė pjesėn qėndrore tė Australisė, dhe ajo e Bad Aiblingut nė Gjermani. Nga tė gjitha kėto stacione operuese nė mėnyra tė ndryshme, rrjeti ECHELON fute nė brendėsi tė rrjetit tė telekomunikacioneve botėrore. Midis kėtyre futen stacione tė tjera qė pėrgjojnė komunikimet radio nė largėsi tė mėdha, qė kanė edhe ato "fjalorėt" e tyre tė lidhur nė sistemin.

Nė vitet e parė tė nėntėdhjetės lėvizja qė ka luftuar pėr mbylljen e bazės sė Menuidh Hillit ka siguruar njė sasi tė mėdha dokumentash nga brenda stacionit. Midis kėtyre letrave qenė dhe referimet ndaj njė sistemi kompjuterėsh tė NSA-sė tė quajtur "Platform".

Integrimi i tė gjithė rrjetit tė stacioneve tė stacioneve UKUSA nė ECHELON ka mundėsi tė jetė realizuar me futjen e kėtij sistemi nė fillim tė viteve Tetėdhjetė. Xhejms Bemford shkruajti nė atė kohė pėr njė rrjet botėror kompjuterėsh tė NSA-sė "emri i koduar Platform" qė lidhte sėbashku 52 sisteme kompjuterėsh tė shpėrndara nė pika tė ndryshme tė botės. Pikė kryesore e kėtij rrjeti tė fuqishėm do tė jishte selia qėndrore e NSA-sė nė Fort Mide. Midis agjensive tė pėrfshira nė projektin "Platform" ishte edhe agjensia e SIGINT-it [Signal Intelligence] britanik, GCHQ-ja.
Mbrapsht nė krye Goto down
Shiko profilin e anėtarit Dėrgo mesazh privat

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Echelon - Rrjeti i vėzhgimit

Mesazh  Admin prej 18.05.08 1:06

DUKE KĖRKUAR NĖ FJALOR

Kompjuterėt e quajtur "fjalorė" janė tė lidhur nėpėrmjet linjave tė komunikimit mjaft tė kriptuara UKUSA qė lidhin sėbashku databeizet e selive qėndrore tė pesė agjensive. Nė kėto databeize pėrfundojnė tė gjitha mesazhet e pėrzgjedhura pėrditė nga "fjalorė".

Ēdo mėngjez analistėt, me tė gjithė indoktrinimin special tė tyre, ndezin kompjuterėt e tyre nė Uashington, Otava, Kanberra, Uelington e Ēeltenham dhe hyjnė nė sistemin e "fjalorėve". Pasi kanė kryer rutinėn e fjalėkyēeve dhe kontrolleve pėrfundojnė nė kartelė me listėn e tipeve tė ndryshme tė pėrgjimit disponibėl nė databeiz, secili me kodin e tij prej katėr numrash.

Pėr shembull, 1911 ėshtė pėr komunikime diplomatike japoneze nga Amerika Latine (mbledhur nga CSE-ja kanadeze), 3848 qėndron pėr komunkime politike nga dhe pėr Nigeri, dhe 8182 i pėrket ēfarėdo mesazhi qė ka tė bėjė me teknologjitė e kriptografisė.

Zgjedhin kategorinė e ndarė me subjekte, shikojnė rezultatin e kėrkimit tė tyre, domethėnė sa mesazhe qė pėrmbajnė kėtė subjekt janė kapur nga rrjeti i ECHELON-it dhe kėshtu fillon njė ditė e re pune. Analistėt shfletojnė fakse, mesazhe e-mail, etj. Dhe kur njė kesazh duket interesant, e seleksionojnė nga pjesa tjetėr e listės. Nėqoftėse nuk ėshtė nė anglisht, mesazhi pėrkthehet e shkruhet nė formatin standard tė kodifikuar tė inteligjencės UKUSA.
Mbrapsht nė krye Goto down
Shiko profilin e anėtarit Dėrgo mesazh privat

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Echelon

Mesazh  Admin prej 18.05.08 1:06

KONTROLLI I INFORMACIONEVE

Pėr tė kontrolluar me kujdes atė ēfarė kėrkohet dhe kush mund tė ketė akses ndaj kėtyre informacioneve ėshtė organizuar njė sistem mjaft i sofistikuar [i ngjashėm me funksionet mė tė avancuara tė motorėve modernė kėrkues]. Kjo ėshtė zemra e ECHELON-it dhe punon nė kėtė mėnyrė: Terminalet e "fjalorėve" nuk kanė thjesht listėn e gjatė tė fjalėkyēeve pėr tė bėrė kėrkimin, as edhe tė gjitha informacionet shkojnė nė njė databeiz tė vetėm qė agjensitė tė mund t'i konsultojnė sipas qejfit tė tyre. Gjithēka ėshtė shumė e kontrolluar.

Treguesit e kėrkimit janė tė ndarė nė tė njėjtat kategori tė kodit katėrshifror. Ēdo agjensi i vendos kategoritė e saj nė mėnyrė tė pajtueshme me pėrgjegjėsitė e veta nė brendėsi tė rrjetit. Pėr GCSB-nė kjo nėnkupton kontrollin e komunikacioneve tė zonės sė paqėsorit jugor, tė ambasadave japoneze, tė aktiviteteve ruse nė Antarktidė e kėshtu me rradhė.

Agjensitė mė pas punojnė nga 10 deri nė 50 fjalėkyēe qė kanė futur nė ēdo kategori. Fjalėkyēet pėrfshijnė emra personash, anijesh, organizatash, emra vendesh e argumentash. Kjo pėrfshin numra teleksesh e faksesh, adresash poste elektronike etj. tė gjitha subjekte shėnjestra tė ECHELON-it.

Kėta emra, numra apo adresa janė zakonisht pjesė nė mesazhin e shkruar dhe kėshtu qė ėshtė mjaft e thjeshtė pėr kompjuterėt "fjalorė" t'i njohin e t'i arkivojnė. Agjensitė specifikojnė edhe kombinime fjalėkyēesh pėr tė ndihmuar tė zbulohen komunikimet interesantė. Pėr shembull, mund tė kėrkojnė komunikime qė pėrmbajnė fjalėt "Santiago" e "aid" ose pėr komunikime qė pėrmbajnė fjalėn "Santiago", por jo "consul" (kėshtu qė mund tė hiqet lehtėsisht masa e komunikimeve konsullore rutinė).

Tė gjitha kėto lloj kombinime fjalėsh e numrash, tė ndarė nė kategori tė veēanta, janė zemra e "fjalorėve". (Nė ēdo agjensi disa elementė tė stafit, tė quajtur Dictionary Managers, azhornojnė listat e fjalėkyēeve pėr agjenisnė e vet). Krejt sistemi i shpikur nga NSA ėshtė adoptuar krejtėsisht nga agjensitė e tjera. Kompjuterėt "fjalorė" kėrkojnė midis tė gjitha mesazheve nė hyrje pėr secilėn nga fjalėkyēet e futura nga agjensitė.

Nė tė njėjtėn kohė kompjuterėt nėnvizojnė automatikisht tė dhėna teknike si data, orare e vende tė kapjes sė mesazhiy, kėshtu qė analisti nė ēfarėdo agjensie qoftė mund tė dijė nga vjen dhe i kujt ėshtė mesazhi. Pastaj kompjuteri shkruan katėr shifrat e kodit (nė bazė tė fjalėkyēeve tė ndodhura nė mesazh) nė fund tė tekstit. Kjo ėshtė shumė e rėndėsishme.

Do tė lejojė mė pas tė katalogohen tė gjitha sėbashku nė databeizin e agjensisė destinatare dhe pėr t'i gjetur mė pas me mjaft lehtėsi. Mė vonė, kur analistėt kėrkojnė njė kategori, gjithēka do tė rezultojė jashtėzakonisht e thjeshtėzuar dhe databeizi mund t'i gjejė tė gjitha mesazhet e arkivuara dhe shėnuara mė parė me kėtė kod.

Ky sistem zbulohet veēanėrisht efikas pėr kushtet e veēanta tė administrimit tė rrjetit tė ECHELON-it. Nė fakt ēdo agjensi nuk ka akses nė tė gjithė databeizin, por ka vetėm kodet e veta katėrshifrore. Pėr shembull edhe pse puna e GCSB-sė i drejtohet sidomos aleancės UKUSA, Zelanda e Re nuk ka akses nė krejt rrjetin ECHELON.

Aksesi qė ka ėshtė rreptėsisht i kontrolluar. Njė zyrtar i shėrbimeve sekrete neozelandeze ka shpjeguar se: "Agjensitė mund tė kėrkojnė nėpėrmjet kodeve tė veta edhe nė "fjalorė" tė tjerė. Mė tė vėshtira pėr t'u trajtuar janė ata amerikanė. ... [Ekzistojnė] shumė nivele nėpėrmjet tė cilave tė kalosh, pėrveēse mos qoftė edhe interesi i tyre, nė kėtė rast e bėjnė pėr ty".

Ėshtė vetėm njė agjensi, qė pėr shkak tė rolit dhe rėndėsisė sė saj nė brendėsi tė aleancės, ka akses nė tė gjithė potencialitetin e ECHELON-it dhe ėshtė ajo qė e ka instaluar. [NSA] Pėr ēfarė pėrdoret sistemi? Kushdo qė ka dėgjuar "debatet" zyrtare mund tė ketė menduar se qysh nga pėrfundimi i Luftės sė Ftohtė, objektivat kyēe tė kėsaj makine tė jashtėzakonėshme spinuazhi UKUSA duhej tė ishin terrorizmi, proliferimi i armatimeve dhe spiunazhi ekonomik.

Ėshtė pėrhapur edhe ideja se spiunazhi ekonomik ėshtė bėrė veēanėrisht shumė i rėndėsishėm, se ėshtė kujdesur shumė nga agjensitė e inteligjencės pėr tė ruajtur buxhetet e tyre edhe pas Luftės sė Ftohtė. Ajo pėr kėdo qė merret me spiunazh ėshtė konsideruar tashmė njė e dhėnė faktike. Sidoqoftė unė nuk kam siguruar prova qė tė konfirmojnė se cilėt janė tani objektivat kryesore tė strukturave si NSA.

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Echelon - Rrjeti i vėzhgimit

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi