Thenie nga Albert Einstein

Shko poshtė

Thenie nga Albert Einstein

Mesazh  B!-1Stein prej 07.07.13 20:40

1.  Ashtu siē zgjerohet rrethi i diturisė sonė njashtu edhe perimetri i errėsirės qė rrethon atė.

2.  Dituria e ēka ėshtė nuk e hapė derėn drejtė ēfarė duhet tė jetė.

3. Dhurata e fantazisė ka pasur mė shumė domethėnie pėr mua se sa talenti im pėr tė thithur dituri pozitive.

4. Ėshtė arti suprem i mėsuesit tė ngjallė kėnaqėsi nė shprehjen kreative dhe dituri.
 
5. Imagjinata ėshtė mė e rėndėsishme se dituria. Dituria ėshtė e kufizuar, imagjinata rrethon boten.

6. I vetmi burim i diturisė ėshtė pėrvoja.
 
7. Informata nuk ėshtė dituri.
 
8. Ndjenja e vėrtetė e inteligjencės nuk ėshtė dituria, por imagjinata.
 
9. Ne mund tė kuptojmė thuajse gjithēka, por nuk mund tė e kuptojm, se si mund tė kuptojmė.

10. Njeriu duhet tė shohė ēka ėshtė dhe ēka duhet tė jetė.

11. Vije njė kohė kur mendja merr plan mė tė lartė tė diturisė, por asnjėherė s’mund tė e dėshmojė se si ka   arritur aty

12. Pėrsosja e mjeteve dhe ngatėrrimi i qėllimeve, duket tė jetė problemi ynė kryesor.

13. Personi i cili asnjėherė nuk ka gabuar, asnjėherė s’ka tentuar diē tė re.

14. Pyetja qė ndonjėherė mė mjegullon: Jam unė apo tė tjerėt tė ēmendur?

15. Tavolinė, ulėse, sahan me fryte dhe njė violinė; i duhet tjetėr send qė njeriu tė jetė i kėnaqur?Tė gjitha religjionet, artet dhe shkencat janė degė tė njė trungu.

16.Barku i zbrazėt nuk ėshtė kėshilltar i mirė politik.

17.Zemėrimi banon vetėm nė gji tė budallenjve.

18.Nėse njė budalla inteligjent i bėnė gjėrat mė tė mėdha dhe komplekse… Duhet prekja e njė gjeniu dhe shumė kuraje pėr ti drejtuar nė drejtim tė kundėrt.

19.Cilido burrė i cili mund tė i grah makinės kujdesshėm duke puthur njė vajzė, thjesht nuk i jep puthjes kujdesin e merituar.

20.Cilido burrė i cili lexon shumė dhe e shfrytėzon trurin e tij shumė pakė, bie nė veset pėrtace tė tė menduarit.

21.Cilido qė nuk e merr tė vėrtetėn seriozisht nė ēėshtje tė vogla, nuk mund t’i besohet as nė ēėshtje tė mėdha.

22.Para Zotit ne jemi njėjtė tė menēur dhe njėjtė teveqelė.

23.Edukata ėshtė ajo qė mbetet kur njeriu harron atė qė ka mėsuar nė shkollė.

24.Secili duhet respektuar si individ, por asnjėri tė mos idolizohet.

25.Ēdo gjė duhet tė jetė e thjeshtė aq sa ėshtė, por jo mė e thjeshtė.

26.Tė pakėt janė ata qė shohin me sytė e vetė dhe ndjejnė me zemrat e veta.

27.Forca gjithnjė i tėrheq njerėzit me moral tė ulėt.

28.Zoti gjithnjė pėrzgjedh rrugėn mė tė thjeshtė.

Nese dini ndonje qe nuk e kam shėnuar unė atėher shėnone ju...
avatar
B!-1Stein

Unė nuk kam dhunti.
Une jam njė kurreshtar i sėmurė
5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie nga Albert Einstein

Mesazh  ol.si prej 08.07.13 1:57

Problemet e vėshtira qė pėrballojmė, nuk mund tė zgjidhen me tė njėjtin nivel mendimi qė kishim kur i krijuam ato.

Shkenca pa fe ėshtė e ēalė dhe feja pa shkencė ėshtė e verbėr.

Pėrfytyrimi ėshtė mė i rėndėsishėm se dituria, sepse dituria ka kufi, ndėrsa pėrfytyrimi rrok tė gjithė botėn, duke nxitur pėrparimin, e duke i dhėnė jetė zhvillimit.

Gjėja mė e pakuptueshme pėr botėn ėshtė se ajo ėshtė e kuptueshme.

Njė njeri i lumtur ėshtė tepėr i kėnaqur me tė tashmen pėr tė banuar nė tė ardhmen.

Jeta ėshtė si ngasja e njė biēiklete. Pėr tė mbajtur baraspeshėn duhet tė vazhdosh t'i japėsh.

Mos bėj kurrė ndonjė gjė kundėr ndėrgjegjes madje edhe po ta kėrkoi gjendja.

Unė nuk kam dhunti. Unė jam vetėm njė kureshtar i sėmurė.

Pėrpiqu tė mos bėhesh njė njeri i suksesit, por mundoju mė mirė tė bėhesh njė njeri me vlerė.

Dy gjera nuk kane fund:Universi dhe budallallėku njerėzor, madje kam disa dyshime pėr universin.

Bota nuk rrezikohet nga njerėzit e kėqij, por nga ata qe e lejojnė te keqen.

Ajo mbrėmje ku te gjithė tė pranishmit kanė mendim tė njėjtė, ėshtė mbrėmje e humbur.

Tė shkurtosh dru, ėshtė punė e mirė sepse menjėherė e sheh rezultatin e punės tėnde.

Ėshtė shumė mė vėshtirė t'i ndryshosh bindjet, sesa tė ndryshosh atomin.

Ai qė s'ka bėrė asnjė gabim, s'ka filluar asgjė tė re.

Pėrderisa shumica e njerėzve turpėrohen se vishen dobėt, e se kanė mobilie tė kėqija, por shumė mė tepėr do tė duhej tė turpėroheshin nga idetė e liga dhe paragjykimet qė kanė pėr Botėn.

Pėrparimi i teknikes ėshtė si Sėpata, nė duart e kriminelit patologjik.

Personalitetet nuk krijohen me fjalime, por vetėm me punė dhe rezultate te vetė arritura.

Nė mesin e problemeve, dalin rastet e volitshme.

Kur ėshtė nė pyetje morali, shkolla s'mund tė ndihmojė shumė.

Kur do tė kesh jetė tė lumtur, jepi vetes njė qėllim.

ol.si

Gėnjeshtra ka shumė variante, e vėrteta vetėm njė!

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie nga Albert Einstein

Mesazh  Jetmira prej 15.07.13 13:15

1. Kur mberriti ne SHBA, Ajnshtajnit, si te gjithe emigranteve te tjere, i dhane nje pyetesor per te kompiluar. Nder te gjitha pyetjet te cilave i duhej dhene pergjigje, njera pyeste: “Ciles race i perkisni?”. Dhe ai iu pergjigj: “Races njerezore”.

2. Ne qofte se Teoria ime e Relativitetit do te jete e vertete, Gjermania do te thote se jam gjerman ndersa Franca do te thote se jam qytetar i Botes. Nese teoria nuk do te jete e vertete, Franca do te thote se jam gjerman ndersa Gjermania do te thote se jam hebre.

3. Eshte me e lehte te thyesh nje atom sesa nje paragjykim.

4. Derisa te kete njerez do te kete luftra.
Shpresoj tju pelqejn ,kto jan per si pershndetje per te gjith antaret

5. Cmenduri eshte te besh gjithmone te njejten gje dhe te presesh rezultate te ndryshme.

6. Semundje shume e keqe racizmi. Por mbi te gjitha e cuditshme: semur te bardhet, por vret te zinjte.

7. Kompjuterat jane shume te shpejte, precize dhe budallenj. Njerezit jane shume te ngadalte, shume pak precize dhe inteligjente. Se bashku perbejne nje fuqi qe e kalon imagjinaten.

8. Bota eshte nje vend i rrezikshem, jo per shkak te atyre qe bejne veprime te keqija por per shkak te atyre qe shikojne pa thene gje.
9. Nuk e di se me cfare lloj armesh do te luftohet ne Luften e Trete Boterore, por di qe ne te Katerten do te luftohet me gure dhe me shkopinj.

10. Ndryshimi midis gjenialitetit dhe budallallekut eshte se gjenialiteti ka limit.

11. Paqja nuk mund te mbahet me force, por mund te arrihet vetem duke kuptuar njeri-tjetrin.

12. Jeta eshte si te ecesh me biciklete: ne qofte se do te jesh ne ekuiliber duhet te levizesh.

13. Nuk e ke kuptuar me te vertete nje gje nese nuk je ne gjendje t’ia shpjegosh gjyshes tende.

14. Nuk mendoj asnjehere per te ardhmen. Ajo arrin aq shpejt…

15. Mos u shqeteso per veshtiresite e tua ne matematike, te siguroj se te miat jane akoma me te medha.
16. Nuk mund te zgjidhet nje problem me te njejtin mentalitet qe e ka krijuar ate.

17. Asgje nuk eshte me praktike se nje teori e mire.

18. Per sa kohe qe ligjet e matematikes i referohen realitetit, ato nuk jane te qarta, dhe per sa kohe jane te qarta, ato nuk i referohen realitetit.

19. Ne qofte se do te lindja perseri, do te behesha hidraulik.

20. Ne qofte se te dhenat dhe teoria nuk perputhen, ndrysho te dhenat.

21. Ne qofte se ne momentin e pare nje ide nuk eshte absurde, atehere nuk ka asnje shans qe ajo te realizohet.
22. Eshte me mire te jesh optimist dhe t’a kesh gabim sesa te jesh pesimist dhe te kesh te drejte.

23. Vetem dy gjera nuk kane kufij, Universi dhe budallalleku njerezor, dhe per te parin nuk jam i sigurt.

24. E rendesishme eshte te mos ndalosh se beri pyetje.

25. Te gjithe e dine qe nje gje eshte e parealizueshme, derisa arrin nje qe nuk e di dhe e realizon.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie nga Albert Einstein

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi