Cila mendoni se eshte me e vjeter "Bota apo Koha" ?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Cila mendoni se eshte me e vjeter "Bota apo Koha" ?

Mesazh  Ardi-unikk prej 07.07.13 0:36

"Bota apo Koha" eshte nje pyetje e e cila ngjalli mendjen e shum shkenctarėve per te dhėn mendimin e tyre rreth ketij nocioni.

Sipas mendimit tim Bota nuk mund te jet me e vjeter se koha.

Arsyeja : Per ta ndertuar boten na nevojitet koha, ne nuk mund ta krijojme boten pa pasur kohe.
Edhe po te ishte koha me e vjeter, atehere pse zoti nuk e ka krijur menjehere boten.

Sipas mendimit tim Bota dhe koha jane krijuar pėrnjėheresh (se bashku).

Jepni mendimin tuaj...!
avatar
Ardi-unikk

Ēdo njeri jeton, vdes, veē nje gje qe e ben njeriun me jetu me se shumti eshte
fuqia e fjales.
Kur fjalet ti mbajne mend te tjeret,
"Ti jeton pergjithmone".


2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cila mendoni se eshte me e vjeter "Bota apo Koha" ?

Mesazh  Mr-Bledi prej 07.07.13 1:20

Pula vezen apo veza pulen

Koha apo bota... Sic eshte pyetja, cfare bente zoti perpara se te krijonte boten?

Ne gjate gjithe kohes ecim ne kohe edhe hapsire, sic thote ajnshtajni)
Ashtu sic gjithcka nisi nga hici, nga big beng-u nje grimce e vogel.... edhe ajo grimce e vogel, po vazhdon edhe sot qe universi te behet gjithmone e me i madh, por e dijme qe univers nuk egziston as koha as madhesia....
ku di une tani, pasi shkencetar nuk jam... pergjigjet llogjike do vareshin nga bagazhi i informacionit...
kohen e kane percaktuar njerezit, ndersa boten jo Ate ashtu e gjetem
avatar
Mr-Bledi

"Jeta ėshtė pėr tė gjallėt. Vdekja ėshtė pėr tė vdekurit. Le tė jete jeta muzikė. Dhe vdekja njė notė e pashprehur. "
"Sa me i qete te behesh, aq me shume je ne gjendje te degjosh."
"Shpejtesia e drites eshte me e madhe se ajo e zerit. Ja perse disa njerez te duken te ndritur derisa ata fillojne dhe flasin!"


6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cila mendoni se eshte me e vjeter "Bota apo Koha" ?

Mesazh  Ahmed-P. prej 18.08.13 20:01

Te dyja jane te lidhura.

Krijimi i botes edhe nga shkencetaret lidhet me Big Bengun. Para asaj nuk ka egzistuar koha, te pakten ata ashtu thone. Sigurisht qe te krijohet dicka ne njerezit e kuptojme si harxhim-shfrytezim kohe, por duke marre parasysh se Zotit nuk i duhet kohe, sepse ashtu si thuhet ne Librat, Ai thote vetem: "behu"- dhe behet.

Koha eshte dicka qe Zoti e ka krijuar qer ne, ashtu si edhe gjerat e tjera. Fakti se ne nuk e kuptojme akoma tregon qarte se jemi shume mbrapa, ashtu si paraardhesit qe nuk dinin shume gjera te cilat i dime ne sot.

Thjesht, vjetersia e kohes eshte dicka e pamundur per tu kuptuar, sepse tejkalon aftesite e mendjes sone. Nuk mund te arrihet asnje perfundim logjik, tani per tani...
avatar
Ahmed-P.

"ai qe nuk pret asgje nga jeta, nuk zhgenjehet kurre"

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

koha apo bota

Mesazh  frenki.shkurti2@hotmail.c prej 18.06.14 10:23

sipas shum teorive nga shkencetaret : thuhet se koha eshte krijuar kur ,u krijua edhe universi......domethene se kur shpertheu big bang aty eshte krijuar edhe koha.........
avatar
frenki.shkurti2@hotmail.c

aventurier

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cila mendoni se eshte me e vjeter "Bota apo Koha" ?

Mesazh  syri i art prej 18.06.14 11:22

kto pyetje jan mendore,dhe mendja smund tju pergjigjet...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

305


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cila mendoni se eshte me e vjeter "Bota apo Koha" ?

Mesazh  Muneer prej 18.06.14 14:35

kur ka lindur bota ka lindur dhe koha....
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

586


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cila mendoni se eshte me e vjeter "Bota apo Koha" ?

Mesazh  Hagel prej 18.06.14 17:23

Bota sepse koha nuk ekziston.
avatar
Hagel

118


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cila mendoni se eshte me e vjeter "Bota apo Koha" ?

Mesazh  david.b prej 03.08.14 2:10

Ardi-unikk shkruajti:"Bota apo Koha" eshte nje pyetje e e cila ngjalli mendjen e shum shkenctarėve per te dhėn mendimin e tyre rreth ketij nocioni.

Sipas mendimit tim Bota nuk mund te jet me e vjeter se koha.

Arsyeja : Per ta ndertuar boten na nevojitet koha, ne nuk mund ta krijojme boten pa pasur kohe.
Edhe po te ishte koha me e vjeter, atehere pse zoti nuk e ka krijur menjehere boten.

Sipas mendimit tim Bota dhe koha jane krijuar pėrnjėheresh (se bashku).

Jepni mendimin tuaj...!

Koha nuk ekziston, kete e kemi shpikur ne. Historia e ben kohen, ja kafshet jetojne ne kohe, normalisht qe jo. Koha eshte nje funskion i cili nuk mund te preceptohet nga ana filozogike. Per ata qe besojne ne Zot atehere koha nuk e ekziston ne boten e pertejme sepse eshte dicka qe as nuk ka fillim e as nuk ka mbarim, eshte konstante. Njeriu sot mat kohen me rrotullimin rreth diellit, por ama sikur te kishim vetem dite apo vetem nate, kjo pastaj do te na duhet te matej koha sipas ngjarjeve. Por megjithate ne lindim ne nje pambarim dhe vdesim ne nje pambarim. Vitet qe i kemi vendos jane thjeshte iluzjon njerezor.
avatar
david.b

Ne mendojm se fati eshte thjeshte nje uragan por pa e kuptuar se uragani shfaqet ne zona te caktuara

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Koha apo Materia ??

Mesazh  th3gh0st prej 28.10.14 13:33

Pyetja ime do te ishte : cila eshte me e para KOHA apo Materia ??
avatar
th3gh0st

Pse egzistojme ???

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Koha apo Bota.

Mesazh  Morgan TheSetting Witch prej 28.10.14 16:25

Kufizimi hapesire-kohe nuk mund te ndahet sepse atje ku zhvillohet jeta, bota, hapesira; me doemos ekziston edhe koha si dhe e kunderta. Kur lindi Universi: "SHPERTHIMI BIG-BANG", atehere lindi dhe KOHA.


Edituar pėr herė tė fundit nga BiselarThe new magician nė 28.10.14 20:44, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Morgan TheSetting Witch

Universe for me is the god who answers me!

219


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cila mendoni se eshte me e vjeter "Bota apo Koha" ?

Mesazh  trigonkos prej 28.10.14 17:15

Une mendoj se koha eshte krijuar para botės.
avatar
trigonkos

Mos perdor fjal Banale !!!

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cila mendoni se eshte me e vjeter "Bota apo Koha" ?

Mesazh  trigonkos prej 28.10.14 17:17

BiselarThe new magician shkruajti:Kufizimi hapesire-kohe nuk mund te ndahet sepse atje ku zhvillohet jeta, bota, hapesira; me doemos ekziston edhe koha si dhe e kunderta. Kur lindi Universi: "SHPERTHIMI BANG-BANG", atehere lindi dhe KOHA.

Jo BANG BANG por BIG BANG
avatar
trigonkos

Mos perdor fjal Banale !!!

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koha Apo Bota

Mesazh  Morgan TheSetting Witch prej 28.10.14 20:46

trigonkos shkruajti:Une mendoj se koha eshte krijuar para botės.
E para: S'ia ke idene Fizikes.
E dyta: Kujdes me mesazhet dhe me kompromiset qe ben me Ariun kunder meje.
E treta: Kush tha qe e kam shkruajtur Bang-Bang?!

avatar
Morgan TheSetting Witch

Universe for me is the god who answers me!

219


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cila mendoni se eshte me e vjeter "Bota apo Koha" ?

Mesazh  Xhemajl prej 28.10.14 21:10

Koha nuk egziston. Realiteti eshte vetem ne te tashmen, e shkuara dhe e ardhmja jane pjes e mendjes.
avatar
Xhemajl

382


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cila mendoni se eshte me e vjeter "Bota apo Koha" ?

Mesazh  trigonkos prej 28.10.14 23:23

E para koha ka ekzistuar para botes.

e dyta: kam te drejte te pajtohem me mendimin e kujtdo

e treta: hhahaha e ke permiresuar sa keq turp edhe genjen ani BANG BANG jo QUFO emision per femije te digitalb hhahaa mos shiko shume filma vizatimore. Mjere per ty sa injorante qe je.

Vetem ben copy paste spell magic te ndryshme nga faqe te ndryshme dhe kercenon njerez jo te bej keshtu jo te bej ashtu e ne fakt tu kthehen 3 fish ty. Rregulli i magjise 3 fish per ēdo magji te kthehet e keqja. Dhe pastaj edhe gjate tere jetes  duke e pastruar karmen. Ndersa ne diten e gjykimit poshtrohesh vazhdimisht dhe denimi me i vogel eshte kembet ne zjarr dhe ku te vlon truri nga nxehtesia e madhe. Pėrendia i shkatrroft magjistaret, shtrigat e shtriganat.
avatar
trigonkos

Mos perdor fjal Banale !!!

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cila mendoni se eshte me e vjeter "Bota apo Koha" ?

Mesazh  Anon prej 29.10.14 2:31

Koha nuk ekziston, eshte koncept,dmth jo ekzistencial ne vet'vete! Derisa bota ka qene gjithmone ketu ,rrjedhimisht ne evolucion te perhershem!
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

472


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

bota pastaj koha

Mesazh  renato 2411 prej 29.10.14 14:52

dyet te beje myetje qe kush i beri ato?? Koha dhe toka nuk jan shum larg njera tjetres po besoj se esht krijuar njeher bota pastaj koha qe do kaloim ne te sepse ne jemi krijesa dhe kemi nevoj per nje bote ku te jetoim ashtu sic esht ne realitet, mendoj se bota qe jetoim pra ka filluar koha qe kaloim
avatar
renato 2411

Hem hasan Hem ali Hem haxhi bektash veli

34


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koha Apo Bota

Mesazh  Morgan TheSetting Witch prej 29.10.14 19:48

Do te denohesh per fjaline e fundit qe ke shkruajtur. Do te te gjej dhe do te te vras me ane te vdekjes voodoo. Nuk do te kete shpetim per ty. Dhe per kete nuk ka si te me ndeshkoje Zoti pasi, Zoti i vertete i vetvetes jemi ne dhe kur e zbulojme ate arrijme Hyjnoren. Po ti je i prapambetur menderisht dhe shpirterisht per te kuptuar ato qe them une.
avatar
Morgan TheSetting Witch

Universe for me is the god who answers me!

219


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cila mendoni se eshte me e vjeter "Bota apo Koha" ?

Mesazh  Jon prej 29.10.14 22:36

BiselarThe new magician shkruajti:....... Do te te gjej dhe do te te vras me ane te vdekjes voodoo......

Je e perjashtuar 15 dite nga forumi, per kercnime ndaj te tjereve...
avatar
Jon

1315


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cila mendoni se eshte me e vjeter "Bota apo Koha" ?

Mesazh  Jon prej 29.10.14 22:40

trigonkos shkruajti:......Pėrendia i shkatrroft magjistaret, shtrigat e shtriganat...


Jeni i perjashtuar nga forumi 15 dite, per mos-tolerance.
avatar
Jon

1315


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cila mendoni se eshte me e vjeter "Bota apo Koha" ?

Mesazh  renato 2411 prej 30.10.14 13:37

ktu jemi thjesht per nje mendim mbi dicka, dhe jo per te kercenuar njeri tjetrin.
avatar
renato 2411

Hem hasan Hem ali Hem haxhi bektash veli

34


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cila mendoni se eshte me e vjeter "Bota apo Koha" ?

Mesazh  Abdullah kaloshi prej 09.03.16 17:18

“Vėrtetė Zoti juaj ėshtė Pėrendia i cili krijoi qiejt dhe tokėn pėr gjashtė ditė”.
avatar
Abdullah kaloshi

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cila mendoni se eshte me e Vjeter: "Bota apo Koha"?!

Mesazh  Immortal Vampire prej 11.03.16 19:58

Abdullah kaloshi shkruajti:“Vėrtetė Zoti juaj ėshtė Pėrendia i cili krijoi qiejt dhe tokėn pėr gjashtė ditė”.
Me shume se pyetje per fene; i takon "Shkences" dhe "Metafizikes". Sipas shkences shpjegohet: "Bota u krijua nga reja e pluhurit dhe gazit e cila u be me e vetedijshme dhe reagoi ne kushtet ku ajo shtrihej, duke krijuar kohen dhe hapesiren. "SEGMENTI KOHE-HAPESIRE" ecin bashke, keshtu qe eshte e pamundur te thuash njera u krijua me pare apo me pas se tjetra. Ndaj te jemi te qarte deri ketu." Sipas Metafizikes themi: "Duke qene se koha eshte nje iluzion dhe ajo s'ka ekzistuar kurre, atehere dhe bota eshte krijim i mendjes sone. Ne projektojme ate qe duam te shohim dhe mendja jone eshte nje kanal, midis te brendshmes sone dhe te jashtmes (mjedisit). Ndaj ketu s'ka vjetersi."
"Kujdes me temat e fese, se ato nuk kuptohen ashtu sic lexohen drejtperdrejt."
"Gjithsesi ajo qe thate s'kishte lidhje me pyetjen."
...avatar
Immortal Vampire

Subkoshienca duhet te dale ne siperfaqe!!!!

139


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi