Pushtim i shpirtit dhe ekzorcizmi

Shko poshtė

Pushtim i shpirtit dhe ekzorcizmi

Mesazh  Odin prej 06.07.13 20:18

Pushtim i shpirtit - 10 nxenes ne Filipine i nenshtrohen ekzorcizmitDrejtoria pezullon shkollen nga pushtimi i shpirtrave

Kete te enjte qe lame pas, eshte pezulluar mesimi ne Shkollen e Integruar (multikulturale) Isaac Lopez, ne qytetin Mandaluyong ne Filipine. Rreth 20 nxenes te moshave nga 12 deri ne 16 vjec filluan te silleshin mjaft cuditshem – ulerinin, qanin, u binte te fiket dhe dridheshin – saqe i bene drejtuesit e shkolles te mos kishin asnje informacion tjeter per te besuar, vecse pushtimi i trupave te tyre nga shpirtra te keqinj.

Julie Esparagoza, nje mesuese e klases se tete, deklaroi se incidenti filloi pas ores 9:00 dhe si fillim preku vetem 2 vajza te klases ku po jepte mesim. Ajo tha se nje nga nxeneset u ngrit papritur dhe filloj te ecte cuditshem neper klase, dhe pak me vone, nje tjeter vajze humbi ndjenjat. Esparagoza shtoi se vajza qe ishte ngritur ne kembe duhej kufizuar, pasi u duk sikur do te sulmonte vajzen qe kishte rene pa ndjenja. Duke in dare vajzat ne dhoma me vete, u desh shume kohe qe sjellja e tyre t’i rikthehej normalitetit.

Me pas, mesuesja pa se te tjere nxenes ishin prekur nga e njejta sjellje, gjate kohes se pushimit te drekes. Sipas mesueses, pese vajza e djem ishin shtrire ne shesh dhe filluan te dridheshin ndersa te tjere po qanin cmendurisht. Nje nga nxenesit e shkolles arriti te conte ne zyren e drejtorit nje prej shokeve qe kishte rene pertoke duke u dridhur. Aty ishte infromuar se nxenes te tjere te klasave te teta ishin prekur nga ky reagim, dhe e njejta gje kishte ndodhur ne 5 klasa te tjera.

Mesuesja u perpoq menjehere te kerkonte ndihmen e nje prifti per te shpetuar femijet ne ate gjendje, por ne dy kisha qe telefonoi, nuk kishte asnje prift te gatshem. Me ne fund, nje prift ishte nisur per ne shkolle, apo kishte degjuar per ngjarjen nga nje mik i tij.

Pastori Boyet Sion tha se: “Femijet bertisnin ‘Nuk dua! Nuk dua!’ ndersa te tjere therrisnin ‘Princeshe’, por ne nuk e dinim cfare donin te thoshin ata.”
Sipas Editha Septimo, pergjegjese per seksionin e gjimnazit, nje pjese e nxenesve u cuan ne zyrat e drejtorise, ndersa te tjeret ne nje klase ku u vizituan nga mjeku.

Megjithate, ne oren 10:00 shkolla u detyrua te mbyllte dyert ngase prinderit po vraponin per te marre femijet me nxitim. Kur nxenesit e klasave te teta qe nuk ishin prekur nga kjo sjellje, u lane te shkonin ne shtepi, disa nxenes te klasave te shtata filluan te shfaqnin te njejtat simptoma. Keshtu u pezullua mesimi per te gjitha klasat.

Nga burimet e ketij infromacioni, rreth 10 studente gjenden ende ne kishen me te afert me shkollen, ne pritje per t’iu nenshtruar ekzorcizmit. Per disa te tjere do te mbahet nje Meshe ne Kishen Quiapo.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi