Probleme logjike - Testoni njohurite tuaja

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Probleme logjike - Testoni njohurite tuaja

Mesazh  B!-1Stein prej 06.07.13 20:10

1. Kemi nje muri te larte 20m, dhe nje kermill qe mundohet te ngritet lart. Kermilli gjate nates ngritet 3m, ndersa naten zbret 2m.
Pyetja eshte: Per sa dit kermilli do te mberrij mbi mur????


2. Kane qene dy vajza, secila prej tyre kishte nga nje shportė me molla ne dore. Njera vajze i thot tjetres ma jep nje molle
dhe ne do te jemi baras, ndersa tjetra thot ma jep ti mua nje dhe un do te arrij dyfishin tend.
Pyetja eshte: Nga sa molla kane secila vajz??


3. Ju jeni te uritur dhe keni stomakun bosh. Me vete keni vetemdisa molla.
Pyetja eshte:Sa molla do ti hanit me stomakun bosh?


4. Marrim nje shishe dhe e mbushim me uje(H2O). Pas mbushjes dikund nga mesi i shishes hapim nje vrim, do shofim se uji do te rrjedh,(me kapak te hapur).Por pas mbylljes se kapakut rrjedhja do te ndalet.
Pyetja eshte: Pse ndodh kjo dukuri??????5.Cka mendoni pse avionet ngrihen shume lart nga siperfaqja e tokes???
a).Te sigurohen nga perplasjet me ndonje objekt.
b).Te kursejn karburant.
c).Te mos e ndotin mjedisin.
d).Te rrisin shpejtesine e levizjes.


6. Me qka pecaktohet koeficienti i intelegjences?
a).Sa shpesh shihni ėndrra.
b).Shpejtesine e reflekseve trupore.
c).Madhesia e kokės.
d).Sa shpejt ju zė gjumi.


7.Si ndodh qe mollet bien ne tokė?


8.Pse leviz uji, ne disa raste?


9.Nėse njerėzit do te udhetonin vetem nėn tokė atehere si duhej te ishte rruga dhe nga duhej te kalohej  ne mėnyrė qe ēdo levizje te zgjase 42 min
(Prishtinė-Dubai 42min),(Prishtine-Prizren 42min).Etj etj etj...


10. Cili ishte shkaku kryesor i fundosjes se "TITANIKUT"
a).Perplasja me akujt nenujor.
b).Apo efekti i Hėnės.

Besoj qe isha i kjart...!
avatar
B!-1Stein

Unė nuk kam dhunti.
Une jam njė kurreshtar i sėmurė
12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike - Testoni njohurite tuaja

Mesazh  alcoot prej 06.07.13 20:30

1. Gjate nates ngjitet apo zbret ? :p 19 dite.
2. 5 dhe 7
3. do haja 3 gjysma :p
4.skuptoj cke shkrojtur
5. asnje nga keto, ndryshon kushtet meterologjike ne lartesi, afer tokes shfaqen probleme.
6. nuk ka ndonje shkence egzakte.thjesht nje term sa shpjet ben disa veprime, apo gjen nje lidhje logjike
7. LOL . nuk kam ndermend ti pergjigjem kesaj. ose... nje mase e madhe si toka perkul hapesiren, dhe ben qe objektet reth saj te bien drejt qendres... nqs einstein e ka te sakte kuptoet
8.uji leviz se ska asgje ta pengoj qe mos levize
9. skuptoj pyetjen
avatar
alcoot

________

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike - Testoni njohurite tuaja

Mesazh  Armiri prej 06.07.13 21:15

10-Nga efekti i henes. 9-Drejtvizore 5-a 1-20 dite i duhet kermillit. 6-a 7-Forca e rendeses.
avatar
Armiri

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Probleme logjike.Testoni njohurite tuaja.

Mesazh  B!-1Stein prej 06.07.13 23:38

alcoot shkruajti:1. Gjate nates ngjitet apo zbret ? :p 19 dite.
2. 5 dhe 7
3.  do haja 3 gjysma :p
4.skuptoj cke shkrojtur
5. asnje nga keto, ndryshon kushtet meterologjike ne lartesi, afer tokes shfaqen probleme.
6. nuk ka ndonje shkence egzakte.thjesht nje term sa shpjet ben disa veprime, apo gjen nje lidhje logjike
7. LOL . nuk kam ndermend ti pergjigjem kesaj. ose... nje mase e madhe si toka perkul hapesiren, dhe ben qe objektet reth saj te bien drejt qendres... nqs einstein e ka te sakte kuptoet
8.uji leviz se ska asgje ta pengoj qe mos levize
9. skuptoj pyetjen


Ke bere shume gabime.
vetem disa prej tyre jane mire...!
avatar
B!-1Stein

Unė nuk kam dhunti.
Une jam njė kurreshtar i sėmurė
12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike - Testoni njohurite tuaja

Mesazh  Mr-Bledi prej 07.07.13 1:15

1. Kermilli gjate nates ngjitet 3 m edhe pastaj zbret dy te tjere, apo diten zbret dy?
2. 3 gjysma me duket
3. vetem 1 molle, pasi pasi te haje mollen e pare, stomaku s'eshte me bosh
4. e kam pare dicka te tille edhe ne youtube, jo vetem nje vrime, por edhe me shume se nje prap se prap nuk do bie uji... hmm, mendoj se ka lidhje dicka me presionin
5. a
6. c (me duket se ka rene poshte kjo pasi inteligjenca percaktohet ne koren e trurit)
7. Forca e rendeses, qe eshte e njejte per te gjithe trupat
8. Baticat dhe zbaticat?
9. kur ta shoh edhe njehere ate dokumentarin do ta them (po ja fus kot forcat shtytese edhe terheqese)
10. efekti i henes
avatar
Mr-Bledi

"Jeta ėshtė pėr tė gjallėt. Vdekja ėshtė pėr tė vdekurit. Le tė jete jeta muzikė. Dhe vdekja njė notė e pashprehur. "
"Sa me i qete te behesh, aq me shume je ne gjendje te degjosh."
"Shpejtesia e drites eshte me e madhe se ajo e zerit. Ja perse disa njerez te duken te ndritur derisa ata fillojne dhe flasin!"


6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike - Testoni njohurite tuaja

Mesazh  alcoot prej 07.07.13 8:22

B!-1Stein shkruajti:
alcoot shkruajti:1. Gjate nates ngjitet apo zbret ? :p 19 dite.
2. 5 dhe 7
3.  do haja 3 gjysma :p
4.skuptoj cke shkrojtur
5. asnje nga keto, ndryshon kushtet meterologjike ne lartesi, afer tokes shfaqen probleme.
6. nuk ka ndonje shkence egzakte.thjesht nje term sa shpjet ben disa veprime, apo gjen nje lidhje logjike
7. LOL . nuk kam ndermend ti pergjigjem kesaj. ose... nje mase e madhe si toka perkul hapesiren, dhe ben qe objektet reth saj te bien drejt qendres... nqs einstein e ka te sakte kuptoet
8.uji leviz se ska asgje ta pengoj qe mos levize
9. skuptoj pyetjen


Ke bere shume gabime.
vetem disa prej tyre jane mire...!

LOOL !! Skam ber un gabim jan pyetjet pa kuptim.
1. thua ngjitet naten zbret naten. Duhet ngjitet diten dhe zbret naten, dhe pergjigjia eshte 19.
2. njera ka 5 tjetra 7, nqs i dyti i jep te parit kan 6, nqs i pari i jep te 2 , 4 me 8
3. cfar pyetje eshte kjo ? ha sa moll te dua
4. ku e hap vrimen mor burr?
5. NUK JAN KETO ARSYET KU I KE GJET ? Nrm qe nk do perplasen me objektet me kullat po nuk eshte vetem ajo arsyeja.
6. ku i gjet dhe keto ?? kerko Intelligence quotient ne wikipedia te pakten ta dish definicionin para se te besh pyetjen.
7.GRAVITETI. te cilen einstein e ka percaktuar si nje rrjete mbi te cilen ndodhet nje sfere qe e perkul... hapesira -rrjeta, sfera - toka !!
8. PSE LEVIZ UJI NE DISA RASTE ?? cfar pyetje qenka kjo... te thash , nje gje qe te levize , nje force e ka vene ne levizje, dhe ska pasur asnje forze kundra qe jete me e madhe , cfar te te pergjigjem tjeter pervecse nje pergjigje banale per nje pyetje banale.
9. ????
10. cesh kjo nga efekti hene !! u perplas ka nje akullanje. ate dite , hena ka qene shume afer me token, dhe mund te ket devijuar trajektoren e akullnajes .

me thuaj te cilat pyetje paskam ber gabime...
avatar
alcoot

________

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Alcoot

Mesazh  B!-1Stein prej 07.07.13 9:25

Me fal per pyetjen e parė ngase kam gabuar,por ti je pergjigjur sakte.
2,3,4,5,6,8,9, Ne te gjitha keto ke bėrė gabime
avatar
B!-1Stein

Unė nuk kam dhunti.
Une jam njė kurreshtar i sėmurė
12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike - Testoni njohurite tuaja

Mesazh  B!-1Stein prej 07.07.13 9:27

B!-1Stein shkruajti:Me fal per pyetjen e parė ngase kam gabuar,por ti je pergjigjur sakte.
2,3,4,5,6,8,9, Ne te gjitha keto ke bėrė gabime
. dhe 2 eshte mir me fal
avatar
B!-1Stein

Unė nuk kam dhunti.
Une jam njė kurreshtar i sėmurė
12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme logjike - Testoni njohurite tuaja

Mesazh  Gerta Gerta prej 07.07.13 19:37

1-19
2-5dhe 7
3-1
4-ulet shtypja atmosferike (trysnia e ajrit) qe vjen nga kapaku
5-d
6-b
7-forca e gravitetit..hormoni bimor “acidi abscisik” ben qe kercelli ku mbahet molla te dobesohet dhe pastaj n saj t gravitetit molla bie
8-a)forcat e adezionit midis molekulave te ujit
b) terheqja gravitacionale e henes
c)rrymat ujore
9-?
10-b


Gerta Gerta

PEACE and LOVE

131


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Probleme logjike.Testoni njohurite tuaja.

Mesazh  B!-1Stein prej 08.07.13 21:27

gerta gerta shkruajti:1-19
2-5dhe 7
3-1
4-ulet shtypja atmosferike (trysnia e ajrit) qe vjen nga kapaku
5-d
6-b
7-forca  e gravitetit..hormoni bimor “acidi abscisik” ben qe kercelli ku mbahet molla te dobesohet dhe pastaj n saj t gravitetit molla bie
8-a)forcat e adezionit midis molekulave te ujit
b) terheqja gravitacionale e henes
c)rrymat ujore
9-?
10-b

Gerta Gerta mė sė miri deri me tani ke ditur


avatar
B!-1Stein

Unė nuk kam dhunti.
Une jam njė kurreshtar i sėmurė
12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi