Misteret e Hijeve

Shko poshtė

Misteret e Hijeve

Mesazh  Flavius prej 02.07.13 19:32

Misteret e Hijeve!Ju ka qėlluar ndonjėherė tė zini me bishtin e syrit praninė e ndonjė njė figure tė errėt e tė pakapshme? Nė qoftė se PO, ishte iluzion apo realitet? Ekzistojnė vėrtet kėto entitete hijesh qė shfaqen nė formėn e njeriut?

Kėto figura njihen si hije njerėzish ose entitete hijesh, edhe pse si dukuri shfaqja e tyre daton vite mė parė, me kalimin e kohės ato shtohen… Njerėzit qė kanė pėrjetuar apo studiuar dukuri tė tilla, pohojnė se hijet nė fjalė shfaqeshin mė rrallė dhe perceptoheshin vetėm me cepin e syrit. Ndėrsa tani shfaqen mė shpesh dhe pėr mė shumė ēaste, madje dėshmitarėt tani janė nė gjendje tė pėrshkruajnė akoma dhe tipare konkrete, si pėr shembull ngjyrėn e kuqe tė syve.

Shkenca konvencionale dhe skeptikėt i interpretojnė kėto dukuri si imagjinatė aktive njerėzore, lojra mendjeje, pra, halucinacione qė shkaktojnė hije dhe dritė, pohojnė gjithashtu se mendja dhe sytė mund tė mashtrohen fare lehtė…

Disa tė tjerė besojnė se kėto entitete mund tė jenė fantazma, demonė, entitete shpirtėrore, trupa yjorė ose lėndė njerėzore qė kanė pėrvoja jashtėtrupore, kryesisht gjatė fjetjes sė tyre ose udhėtarė brenda kohės, njerėz qė na vizitojnė nga e ardhmja.

Shkenca e di mirė qė nė gjithėsi ka dimensone qė nuk i perceptojmė me nivele tė ndryshme vibrimi, pra ka tė ngjarė qė hijet tė vijnė nga dimensione tė tjera tė kenė gjetur mėnyrėn se si tė depėrtojnė nė dimensionin tonė.

E. Lusha
avatar
Flavius

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi