Thėnie domethėnėse tė lėna pas vdekjes

Shko poshtė

Thėnie domethėnėse tė lėna pas vdekjes

Mesazh  Odin prej 02.07.13 0:07

Thėnie domethėnėse tė lėna pas vdekjesAta mund tė jenė disa metra nėn tokė, por kjo duket se nuk e ka shuar aspak humorin dhe dėshirėn e tyre pėr tė pėrcjellė mesazhin e fundit

Epitafet

E vėshtirė pėr t’u menduar, por ka edhe nga ata qė vdekjen e kanė pranuar lehtėsisht dhe e kanė shfrytėzuar varrin e tyre jo vetėm pėr tė dhėnė mesazhe tė forta, por edhe pėr tė bėrė ironi.

Epitafet e njerėzve tė famshėm

“Jezus, mėshirė”, ėshtė epitafi i Al Kapones, gangsteri amerikan me origjinė italiane, qė u bė i njohur nė tė gjithė botėn nėpėrmjet punėve tė paligjshme, por edhe nėpėrmjet karakterit tė fortė e zemrės sė mirė.

“Mė e mira ėshtė akoma duke ardhur”, shkruhet mbi varrin e kėngėtarit dhe aktorit tė njohur Frenk Sinatra, i cili me kėngėt e tij pėrcolli mė sė miri frymėn amerikane kudo nė botė.

“Ky ėshtė fundi i Tokės! Unė jam i lumtur”, janė fjalėt qė gjenden nė gurin e varrit tė Xhon Kuinci Adams, presidenti i gjashtė tė SHBA-sė. Sipas historianėve ai ishte diplomati dhe sekretari mė i mirė i Shtetit qė ka pasur ndonjėherė politika amerikane.

“Njė varr i mjafton atij, pėr tė cilin bota nuk ishte e mjaftueshme”, ėshtė epitafi i Aleksandrit tė Madh, mbretit tė Maqedonisė dhe pushtuesit tė madh qė sundoi botėn.

“Kjo ėshtė e gjitha, njerėz!”. Kėto ka menduar t’i lėrė botės mbi varrin e tij, Mel Blank, aktori amerikan, zėri i tė cilit ėshtė dėgjuar pėrgjatė gjithė karrierės sė tij nė dublimin e filmave vizatimorė dhe nė reklamat e kohės.

“Mos provo”, paralajmėrimi shumė provokues i Ēarls Bukovskit, poeti madhėshtor realist, poezitė e tė cilit pėrshkohen prej notave tė forta tė vėrtetėsisė, tė shoqėruara me mesazhe tė thella pėr njerėzimin.

“Jam gati tė takoj Krijuesin tim. Nėse Krijuesi im ėshtė pėrgatitur pėr pėrvojėn e hidhur tė takimit me mua, kjo ėshtė punė tjetėr”, thotė politikani legjendar britanik Uillson Ēėrēill, qė e udhėhoqi Britaninė e Madhe suksesshėm pėrgjatė Luftės sė Dytė Botėrore.

“I palindur, i pavdekur: e vizitoi planetin Tokė midis 11 dhjetorit 1931 dhe 19 janarit tė 1990-s”, epitafi i Osho-s, gurusė sė famshėm indian me miliona ndjekės shpirtėrorė, qė i mėsoi botės urtėsinė e tė jetuarit thjeshtė dhe me shumė dashuri e menēuri.

“Ajo veproi sipas mėnyrės sė vėshtirė”, shkruhet nė varrin e Bette Davis, aktores sė njohur amerikane tė shekullit tė shkuar, e cila pėrmendet kudo pėr rolet e saj tė luajtura thellėsisht bukur nė skenat e teatrove dhe nė shesh-xhirimet e filmave.

“Unė pata njė grindje dashurie me botėn”, ky ėshtė epitafi i poetit Robert Frost, vepra e tė cilit i ka dhėnė botės njė tjetėr kėndvėshtrim pėr jetėn dhe dashurinė.

“Pėrshėndetje Zot”, janė fjalėt qė Mahatma Gandi donte qė bota t’i lexonte nė varrin e tij. Ai ėshtė udhėheqėsi i Indisė pėr pavarėsi dhe frymėzuesi i lėvizjeve paqėsore pėr tė drejtat civile dhe liri nė botė.

“E vėrteta pėr shpirtin tuaj”, porosia e fundit e Xhim Morrison pėr adhuruesit e tij. Kėngėtari dhe poeti amerikan ishte ylli i rrokut tė bandės “The Doors”, qė shkroi historinė e muzikės amerikane dhe qė vdiq prej varėsisė ndaj alkoolit nė Paris nė moshėn 27-vjeēare.

“I lirė mė nė fund. I lirė mė nė fund. Faleminderit Perėndi e Plotfuqishme qė jam mė nė fund i lirė”, thirrja e Martin Luter Kingut, udhėheqėsi i njerėzve me ngjyrė nė pėrpjekjet e tyre pėr tė fituar tė drejtat dhe krijuesi i fjalimit mė tė famshėm “Unė kam njė ėndėrr”.

“Kundėr teje do ta pėrplas veten tė pandotur dhe tė paepur, o Vdekje”, fjalėt e fundit tė Virxhinia Ulf, poetes qė u vetėvra nė dėshpėrimin mė tė thellė duke u mbytur nė lum, ashtu si Ofelia e Shekspirit.

“Punėtorėt e tė gjithė tokave tė bashkohen. Filozofėt vetėm e kanė interpretuar botėn nė rrugė tė ndryshme; kryesore ėshtė ta ndryshojmė”, u bėn thirrje njerėzve Karl Marksi, socialisti revolucionar dhe filozofi gjerman, nė bazė tė teorive tė tė cilit u themelua komunizmi.

Epitafe qesharake

“Kėtu shtrihet gruaja ime, (mė nė fund) kėtu shtrihet ajo, Haleluja! Haleluja, nė njė varrezė nė Leeds”. Ėshtė epitafi qė njė i panjohur ka vendosur t’i lėrė gruas sė vet, me tė cilėn duket se nuk shkonte edhe aq mirė.

“Tė thashė qė isha i sėmurė”, janė fjalėt qė ankohen dhe ironizojnė frymėn mosbesuese tė njerėzve pėr ata qė janė tė sėmurė dhe qė rrezikojnė tė vdesin. Mesa duket personin nė fjalė nuk e kanė besuar kur ka thėnė qė ishte i sėmurė dhe nė rrezik.

“Fėmijėt e Izraelit kėrkuan bukė dhe Zoti i dha qiqra, njė klerik i vjetėr kėrkoi njė grua dhe djalli i dha atij Anėn”, njė tallje e shkruar mbi njė varr nė Angli, ku mesa duket njė tjetėr bashkėshort i pakėnaqur tregon pėr gruan e tij, kujtimin e sė cilės nuk do ta harrojė as pas vdekjes.

“Kėtu gjendet trupi i Xhonatan Bleik, kėmba e tė cilit shtypi gazin nė vend tė frenave”, njė mėnyrė shakaje pėr tė kujtuar djalin, qė pėsoi njė aksident automobilistik nė Pensilvani.

“Unė isha dikush, cili, nuk ėshtė puna juaj”, duket se fytyra e ngrysur e dikujt, nuk u zbut aspak prej vdekjes, nė varrezat e Vermontit.

“Kėtu gjendet Ezekial Aikle, 102 vjeē, e mira vdes shpejt”, njė nga epitafet mė gazmore, qė flet pėr plakun qė vdiq shumė vonė, sepse mbase nuk ishte aq i mbarė sa duhej.

“Kėtu shtrihet Xhoni Jest, mė falni qė nuk po ngrihem”, mbishkrimi mė i bukur nga tė gjitha epitafet e shkruara ndonjėherė gjendet nė Nju Meksiko. Humori me nota angleze tregon pėr traditėn e pėrshėndetjes nė kėmbė, tė cilėn tė vdekurit nuk mund ta respektojnė.

“Kėtu gjendet njė ateist, i veshur dhe i bėrė gati, pa asnjė vend ku tė shkojė”, sarkazma e thellė e njė ateisti nė Merilend bie mbi vdekjen, tė cilėn e pėrshkruan si njė pėrgatitje tė kollarisur pa asnjė qėllim.

“Mė lini tė qetė, jam duke fjetur”, fjalėt e njė vajze qė ka zgjedhur ta pėrshkruajė vdekjen shumė lehtėsisht si njė gjumė qė e dėshironte.

“Kėtu shtrihet Lester Moore, i cili i dėrgoi gruas njė mesazh qė duhej t’ia ēonte dashnores, as mė shumė, as mė pak”, ironia qė ka shoqėruar njė burrė tradhtar pas vdekjes.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi