Syri i Trete

Shko poshtė

Syri i Trete

Mesazh  Lapsi prej 01.07.13 18:37

Syri i Trete

Syri i Tretė ėshtė njė mjet shumė i fuqishėm i shpirtit pėr tė “parė”, “ndjerė” dhe “dėgjuar” realitetet e frekuencės mė tė lartė. Kėto tre funksione tė shpirtit janė tė njohura si SYRI I TRETĖ!

Sa mė shumė energji merr njeriu aq mė shpejt aktivizohet Syri i Tretė.

Aktivizimi i Syrit tė Tretė

Kur Energjia Kozmike rrjedh me bollėk, Syri i Tretė aktivizohet. Nė kėtė pikė, ia vlen tė theksohet se ēasti i aktivizimit tė Syrit tė Tretė na shkakton kruarje dhe tėrheqje nė pjesėn e ballit.

Pastaj fillojmė:
tė “shohim” ngjyra tė ndryshme kalimtare tek vėrtiten rreth nesh.
tė “dėgjojmė” tinguj pėshpėritės, tinguj ecjeje.
tė “ndihemi” sikur udhėtojmė nė njė tunel shumė tė errėt.

Pėrsosmėria e Syrit tė Tretė

Kur trupi eterik pranon Energji tė mjaftueshme Kozmike atėherė kemi pėrsosmėri tė Syrit tė Tretė. Pikėrisht kėtu, perceptojmė vizione shumė tė qarta nė kėtė nivel “ekzistence” por edhe nė nivele tė tjera. Me pėrsosmėrinė e Syrit tė Tretė shohim mė shumė gjėra tė qarta nga ē’do shihnim me vizionin natyror.

Pra:

“Shohim” realitete tė njė frekuence tjetėr.
“Shohim” gjėra qė nuk janė tė pranishme nė botėn e pesė shqisave.
“Ndiejmė” shumė gjėra qė nuk i shprehim dot me fjalė.
“Dėgjojmė” zėra tė brendshėm, tinguj instrumentesh nga frekuenca tė tjera.
“Shohim” mjeshtra qė nuk janė tė pranishėm fizikisht.
“Shohim” mjeshtra nė formė fizike, siē i njohim.


Pas mė shumė meditimi:

“Shohim” mjeshtrin si Dritė ndriēuese. Akoma edhe nėse “shohim” dritė ndriēuese, jemi nė gjendje tė dallojmė tiparin e veēantė (identifikues) tė tij.
Mund tė “dėgjojmė” mesazhet e mjeshtrave.
“Ndihemi” sikur lėvizim nė tunel dhe nė fund bashkohemi me dritėn.

Nėpėrmjet pėrvojės sė SYRIT TĖ TRETĖ arrijmė tė mėsojmė se pėr ēdo pyetje ka edhe njė pėrgjigje, tė cilėn zakonisht e marrim pėrmes “Mesazheve” nga Mjeshtrat ose duke “parė” realitete tė njė frekuence tjetėr.

Me tė gjitha kėto:

Veprimet tona do tė ndryshojnė.
Bindjet tona do tė ndryshojnė.
Mirėkuptimi ynė do tė ndryshojė.

1- Chakra Rrenjesore

2- Chakra e Shpretkes (rituale)

3- Chakra Solar Plexus

4- Chakra e Zemres

5- Chakra e Grykes

6- Syri i Trete

7- Chakra e Kurores


Sejcila prej tyre personifikon dicka te caktuar si dhe ka ngjyren specifike.

1- Chakra e pare qe quhet Chakra Rrenjesore ose e Rrenjes ndodhet midis anusit dhe gjenitaleve dhe lidhet nepermjet kockes (gje qe besoj te gjithe e kane ndjere ne trupin e tyre ne ate vend). Ajo hapet nga larte poshte. Kjo chakra lidhet me instiktin e Mbijeteses, Sigurine dhe te qenit Realist ose me kembe ne toke sic i themi ne gjuhe me popullore. Karakterizohet nga ngjyra e kuqe

2- Chakra e dyte qe quhet Chakra e Shpretkes ose Chakra Rituale ndodhet mbi shpretke, ka nje ngjyre si te diellit dhe hapet nga brenda jashte ne mesin e saj. Librat sanskrit e zevendesojne chakran e dyte rituale me ate te shpretkes duke e vendosur ne kerthize ne vend te shprektes. Mbase kjo per shkak se shpretka paraqet rrezik ne trupin e njeriut nese nderhyhet ne te dhe eshte me e udhes qe te vendoset diku ku nuk perben rrezik. Personifikon Seksualitetin, Intimitetin dhe Emocionin. Ngjyra qe e karakterizon eshte portokallia.

3- Chakra e trete, ajo e quajtur Chakra Solar Plexus ndodhet rreth dy gishta me siper se kerthiza dhe lidhet direkt me trupin tone astral ose emocional. Nepermjet kesaj chakre ne thithim energjine diellore e cila ushqen trupin tone eterik i cili nga ana e tij furnizon dhe miremban me energji trupin tone fizik. Nga ketu gjenerojne ndjesite tona emocionale, sidomos ajo e 'parandjenjes'. Pra me pak fjale personifikon Energjine, Vitalitetin ose forcen jetesore dhe Deshiren e Pushtetin. Ngjyra qe e karakterizon eshte e verdha.

4- Chakra e katert qe quhet Chakra e Zemres eshte qendra e te gjithe sistemit tone te chakrave. Ndodhet ne mes te gjoksit ne te njejtin nivel dhe ne afersi te kavitetit te zemres dhe lidh tre qendrat me te Poshteme emocionale me tre qendrat me te Siperme mendore dhe shpirterore. Pra personifikon Dashuri, Shprese dhe Dhembshurine. Ngjyra karakteristike eshte e gjelberta me nje nuance te lehte boje roze.

5- Chakra e peste, ajo e Grykes ndodhet midis gunges se qafes dhe laringut, duke filluar nga vertebra e zverkut mbrapa molles se Adamit. Pra fillon ne nga vertebra e zverkut dhe hapet per nga jashte ne mes. Po ashtu eshte e lidhur nje me chakra me te vogel sekondare e cila gjendet ne qafe dhe hapet mbrapsht por duke qene se keto dy chakra jane kaq afer njera tjetres dhe te lidhura ngushte atehere jane bashkuar ne nje. Personifikon Kreativitetin, Komunikimin dhe Sherimin. Ngjyra karakteristike eshte blu.

6- Chakra e gjashte qe quhet Syri i Trete lidhet me gjendren pituitare e cila eshte nje gjender shume e vogel pa forme me nje madhesi prej 3 milimetrash ne diameter dhe ndodhet ne ball pothuajse nje gisht si gjeresi mbi kurrizin e hundes midis vetullave. Ketu eshte qendra e perceptimit te ndergjegjes. Eshte vendndodhja e fuqive tona mendore. Ne aspektin fizik eshte qendra me e larte komanduese e sistemit qendror nervor. Personifikon Mendjemprehtesine, Intuiten dhe Ndjesite Psiqike. Ngjyra e saj eshte e purpurte.

7- Chakra e shtate qe quhet Chakra e Kurores eshte po ashtu nje Sy i Trete. Ndodhet ne gjendren pineale e cila eshte nje organ mishtor jo me i madh se gjendra pituitare. Gjendra pineale ndodhet mbrapa dhe afer trupezes pituitare, pothuajse ne qendren e sakte te kokes, ne nivel te njejte me syte. Chakra e Kurores hapet nga poshte larte, ne maje te kokes. Ka nje fakt interesant mbi kete qender. Shkenca mjekesore duhet te vendose ne menyre perfundimtare influencen fizike qe kjo gjender ka ne trupin e njeriut (mbase pengohen nga fakti qe metafizike eshte pertej menyres se tyre rracionale te te menduarit). Ndonese perbehet nga ngjyrime te shumta prizmatike, kjo chakra eshte ne menyre dominante e dhunshme. Personifikon Ndergjegjen Kozmike, Ndricimin e Mendjes dhe te Kuptuarin. Ngjyra e saj eshte e bardhe.

Teknikave medituese te Ajna Chakra (Syri i trete):

Dobite kryesore:

• Shton fuqine e intuites
• Jep dhe shton fuqite fizike
• Shton dhe permireson diturine
• Ofron qartesine e mendimeve, mendjehollesise dhe mencurise
• Mundeson qe te lidhesh me “inner guru” ose “unin e brendshem” per udheheqje dhe inspirim.
• Shton fuqine per te lexuar mendimet e te tjereve, detekton gjendjen energjetike delikate dhe vulgare tek te tjeret.
• Ndihmon rrjedhen e Energjise Kundaline ne qendrat me te larta.

Dobite dytesore:

• Jep mundesine per te pasur enderra lucide
• Mundeson komunikim jo-verbal
• Mundeson fokusim
• Permireson shikimin
• Ndihmon shendetin dhe te qenurit te shendoshe.
avatar
Lapsi

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Syri i Trete

Mesazh  Albi4all prej 02.07.13 10:21

per te pasur te mundur kete se pari duhet te kesh mjeshtrin qe te hape kanalet per energji kozmike mik ne ne kosove ku mund te gjejm keta mjeshtra qe te na ndihmoj te hapim rruget qe energjia kozmike te kaloj tek ne dhe te kemi te mudur te perdorim ket energji te madhe edhe per reiki
avatar
Albi4all

“Kur tė shohėsh njė njeri tė mirė, mundohu tė tejkalosh
shembullin e tij, kur tė shohėsh ndonjė njeri tė keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti tė njėjtat tė meta.”

77


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Syri i Trete

Mesazh  55 prej 04.07.13 10:19

CAKRA E DYTE NUK QUHET CAKRA E SHPRETKES OSE RITUALE POR CAKRA SAKRALE, PO AJO TJETRA MBRAPA MODHES SE ADAMIT-VETEM NJE SY I HOLLA KETIJ SHKRIMI DHE KISHTE SHUME GABIME. NDONJE MENYRE SI TE ZGJIHEN CAKRAT SKE SHKRUAJTUR FARE

1-VIBRO S. 2- 3-U 5-O 6-IN 7-B
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Syri i Trete

Mesazh  55 prej 05.07.13 10:22

CAKRA E DYTE NUK QUHET CAKRA E SHPRETKES OSE RITUALE POR CAKRA SAKRALE, PO AJO TJETRA MBRAPA MODHES SE ADAMIT-VETEM NJE SY I HOLLA KETIJ SHKRIMI DHE KISHTE SHUME GABIME. NDONJE MENYRE SI TE ZGJIHEN CAKRAT SKE SHKRUAJTUR FARE

1-VIBRO S.   3-U 5-E 6-IN 7-B
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Syri i Trete

Mesazh  55 prej 05.07.13 10:40

I. CILESITE E CAKRAVE

CAKRAT NDOSHEN NE SHTYLLEN KURRIZORE
1.Cakra e Bazes-Toka-Kuqe-Instinkti-E shtune-Ne kocken koksike (base kolumna)_KETU NDODHET KUNDALINI
2.Cakra Sakrale-Uji- Portokalli-Kreativitet-E mart-Abdomen_Gonadet
3.Solar plexus-Zjarri-E verdh-Fuqia- E diel-Ndodhet afer kerthizes
4. Cakra e zemres-Ajri-E gjelber-Emocionet -E premte-Afer zemres
5.Cakra e Fytit-Tingulli/Ajri-Blu-Komunikimi-E merkure-LARING, TIROIDET
6.Syri 3-Drita/Eteri-Blu e erret/Indigo-Vizioni Psikik-E hene-Gjendren pituitare
7. Cakra e kurores-Mendimi-Violet-Koshienc e larte (Ndritja)-E enjte-Gjendren pishore

P.SH. CAKRA SAKRALE RREGULLOHET NGA PLANETI MARS_DUHET TE MEDITOJM MBI CAKREN SAKRALE NE DITEN E MART DHE NE OREN E PLANETIT MARS

II. MEDITIMI PER TE ZGJUAR SECILEN CAKER ESHTE NE 4 HAPA:

1. Frymimi i kontrolluar
2.Fokusimi i energjise me frymim
3.Vibrimi i tingullit perkates
4.Njohuri mbi cilesite e cakrave+Ndje secilen caker per pak minuta

CAKRA E SHPRETKES- KOMANDON KRIJESAT E UJIT
SOLAR PLEXUS-TELEPATIA
CAKRA E MELCISE-PER TE DAL NE ASTARL
CAKRA E TIROIDEVE-CLAIRAUDENCIA
SYRI 3-CLAIRVIDENCIA
CAKRA E KURORES-TRANSFERIMI I KOSHIENCES DHE BILOKACIONI
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Syri i Trete

Mesazh  Arsenic prej 09.08.13 10:00

Per te hapur chakren e Syrit te trete ndiq keto gjashte hapat sipas Edgar Cayce:

1. Gjej nje vend te qete per tu ulur/shtrire dhe relaksohu.

2. Lesho muzike te qete. Zgjidh vetem muzike jo dhe kenge, sepse nese degjon muzike te shoqeruar me kendim do te aktivizoje perdorimin e dy aneve te trurit. Ketu duhet te perdoresh vetem njeren ane te trurit, pjesen e majte qe nenkupton intelektin.

3. Tani je gati per te medituar. Ju preferoj te shtriheni ne shpine dhe duart te kryqezuara. Shtrihu dhe mos bej asgje, lejo qe muzika te ju dergoj atje.

4. Frymemarja eshte esenciale per meditim. Mer fryme thelle me ane te hundes, dhe nxjere frymen me ane te gojes. Beje kete rreth 100 here derisa te ndjesh se trupi yt eshte relaksuar plotesisht.

5. Tani, me mendjen tuaj, shiko sikur je jashte trupit tend duke pare vetveten, dhe koncentrohu me perpikshmeri tek syri i trete i cili gjendet ne mes vetullave tua. Pastaj, kur te kesh nje pamje te qarte te saj, thuaj mendes tende qe te hap chakren, nuk eshte me rendesi se me cilet fjale i drejtohesh, vetem qellimi ka rendesi. Imagjino se si dalgadale hapet. Pastaj pamja e nje drite nga universi vin nga tavani dhe hyn direkt ne sy.

6. Ne kete pike Syri i trete eshte hapur dhe nuk ke nevoje te emocionohesh akoma. Ri i relaksuar pa marre parasysh se si ndjehesh. Tani eshte e rendesishme se si e perfytyron, “ Per shpirtin eshte jeta, truri eshte ndertuesi, dhe ana fizike eshte rezultati.” (Edgar Cayce).
Perfytyro veteveten akoma me syrin e hapur. Tani numero prapsht nga 15 dhe imagjino veteveten se si ri-hyn ne trupin tend me hapjen e re te syrit. Tani leviz me trupin tend ngadale. Hapi syte. Dil jashte dhe gezoju. Syri eshte hapur!!!
Qe te perforcosh hapjen vazhdo te meditosh dhe te koncentrohesh.
avatar
Arsenic

70


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Syri i Trete

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi