Kur shpirti vuan

Shko poshtė

Dhimbjet e "shpirtit" sa lendimet fizike

Mesazh  Zattoo prej 05.04.11 20:04

Emocionet njėlloj me dhimbje sa lėndimet


Hulumtuesit e Universitetit nė Michigan thonė se truri bėn pak dallim mes dhimbjes sė 'shpirtit' apo zemrės sė lėnduar, dhe tė dhimbjes fizike tė shkaktuar nga sėmundja apo lėndimi fizik. Mė nė fund shkenca pėrfundoi se dashuria vėrtetė shkakton dhimbje fizike.

Hulumtuesit e Universitetit nė Michigan tė SHBA-ve kanė zbuluar se njerėzit lėndohen njėlloj si nga dhimbja fizike poashtu edhe nga emocionet intenzive tė ekskomunikimit apo pėrjashtimit social.

“Kur njerėzit ndjejnė apo pėrjetojnė dėbimin, ata mund tė ndiejnė dhimbje tė madhe fizike nė trupin e tyre”, i ka deklaruar mediave botėrore Ethan Kross, profesor asistent nė Departamentin e Psikologjisė sė Universitetit nė Michigan.

Sipas tij universiteti ka studiuar 40 persona qė kanė pėrjetuar rrefuzimin, apo pėrfundimin e relacioneve ndėrnjerėzore, fundin e tė cilave nuk e kanė dėshiruar. Studimi i tyre ka zgjatur rreth 6 muaj, ka thėnė Kross.

Gjatė skanimit tė tyre, shkencėtarėt kanė vėzhguar reagimet e pjesėmarrėsve nė dy situata, nė situatėn kur atyre u ėshtė treguar fotografia e personave qė i kanė braktisur dhe situatėn tjetėr kur mbi trupin e tyre ėshtė vendosur nje gotė relativisht e nxehtė.

Pėrfundimi i nxjerrė nga ky studim rezultoi me gjetjen se te gjithe kanė reaguar njėlloj nė tė dy situatat, pėrkatėsisht se nė trurin e tyre janė vėrejtur reagime tė njejta neurologjike, nė tė dyja rastet si nė atė tė dhimbjes shpirtėrore ashtu edhe nė rastin e dhimbjes fizike.

“Ndarjet mė kanė shkaktuar dhimbje tė intenzitetit qė nuk e kam pėrjetuar ndonjėherė me rastin e lėndimeve trupore”, ėshtė shprehur njėra nga pacientet , e cila i ėshtė nėnshtruar ekzaminimit shkencor.

Sipas profesorit Kross, studimi tregon se personat tė cilėt kanė pėrjetuar shkėputje nga relacionet traumatike duhet tė merren mė seriozisht nga shoqėrias,. ngase tė tillėt njėmend kalojnė nėpėr dhimbje shumė tė mėdha.

“Mendohej se dhimbja ėshtė fiktive dhe se shfaqet vetėm nė imagjinatėn e tė braktisurve, mirėpo, ata vėrtetė pėrejtojnė dhimbje dhe ajo ėshtė prezente nė trupin e tyre”, ka thėnė mes tjerash Kross.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi