Greqia - kafsha ‘eksperimentale’ e Rendit tė Ri Botėror

Shko poshtė

Greqia - kafsha ‘eksperimentale’ e Rendit tė Ri Botėror

Mesazh  Flavius prej 24.06.13 19:49

Greqia po numėron ditėt e fundit, kafsha ‘eksperimentale’ e Rendit tė Ri BotėrorDeputetja e partisė sė opozitės “Grekėt e Pavarur” jep alarmin, madje ecėn dhe njė hap mė tej duke thėnė se “Greqia po numėron ditėt e fundit tė saja si shtet! Greqia vendi i parė eksperimental”!

Kėtė konkluzion, qė nuk ėshtė e vetmja qė e ka thėnė, i kanė paraprirė edhe shumė figura tė mėdha, ajo e nxjerrė duke hedhur njė shikim edhe mė tė thellė, ose thėnė ndryshe “pas perdeve”.

“Le tė lexojmė prapa veprimeve tė tyre: Akt legjislativi ėshtė super-arma e tyre e re, pėr tė shtypur Kushtetutėn dhe demokracinė. Memorandumet erdhėn pėr tė mos ikur kurrė. Ėshtė demonstrim fuqie “Shikoni se ēfarė ne jemi tė aftė tė bėjmė vetėm brenda njė pasditeje”! Dhe kjo ėshtė pa dyshim prova gjenerale pėr t’i pėrafrisė mė tė kėqijave qė do tė vijnė”, thotė ajo duke nėnvizuar se agresiviteti i tyre ėshtė i pashoq dhe se mė tė kėqijat nuk ardhur ende.
Deputetja sjell si fakt tė pathyeshėm mbylljen e transmetuesit tė ERT-it, vetėm brenda pak orėve, si dhe masat kaq tė rrepta tė cilat dita-ditės bėhen edhe mė tė ashpra.

Pėr deputeten, Greqia pėrbėn “kafshėn eksperimentale” tė rendit tė ri botėrorė dhe tė aleatėve tė Greqisė tė kėtij vendit me qėllim qė t’ju dėrgohet mesazhi i duhur edhe vendeve tė tjera qė nuk do ti nėnshtrohen Rendit tė Ri Botėrorė.

“Greqia do tė jetė vendi i parė qė do ti bashkohet “Federalizimit tė Ri”, madje termi “Shtet” pėr vendin nuk do tė ekzistoj mė pas zgjedhjeve parlamentare nė Gjermani. Ndėrkohė ju bėjė me dije se Projektbuxheti i vendit pėr vitin 2014, do tė depozitohet nė Bruksel, prej dhe ku do tė miratohet”, nėnvizon Maria Mich Polyzou.
avatar
Flavius

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi