Statuja egjiptiane 4 000 vjeēare qė lėvizė vet

Shko poshtė

Statuja egjiptiane 4 000 vjeēare qė lėvizė vet

Mesazh  Berti69 prej 24.06.13 10:38

Statuja egjiptiane 4 000 vjeēare qė lėvizė vetNė Muzeun e Manchesterit ka filluar tė ndodhė diēka e pashpjegueshme: njė statujė egjiptiane e vjetėr gati 4 000 ka filluar tė lėvizė vet nė vitrinė, ndėrsa kustosėt e muzeut dhe ekspertėt nė pėrgjithsė nuk mund tė zbulojnė se ēfarė po ndodh.

Statuja e njeriut tė quajtur Neb-Senu ėshtė zbuluar nė varrezėn e tij, pėr tė cilėn ėshtė konstatuar se daton 1 800 vjet para lindjes sė Krishtit.
Egjiptianėt e vjetėr, pos trupave tė balsamosur tė tė vdekurve, vendosnin edhe statuja tė punuara sipas trupave tė tyre, duke besuar se nė rast tė shpėrbėrjes sė trupit, shpirti mund tė pėrdorė figurėn (nė statujė) si cak tė vetin tė ardhshėm.

Mirėpo, kjo statujė e cila qėndron nė muzeun e Manchesterit plot 80 vjet nė tė njėjtin vend, statuja qė ka lartėsi prej 25 centimetrave, ka filluar tė sillet dhe kjo pėr saktėsisht 180 shkallė.

“Vėrejta njė ditė qė statuja ishte kthyer nė pozitė tjetėr. U habita sepse ajo qėndron nė vitrinėn e mbyllur me ēelės, kurse unė jam i vetmi qė disponoj me atė ēelės. E ktheva atė ditė nė pozitėn fillestar, mirėpo, ajo ditėn tjetėr prapė ishte kthyer. Atėherė vendosėm qė tė instalojmė kamerat, ndonėse lėvizjet mund tė vėrehen edhe me sy tė zakonshėm. Xhirimi i shpejtuar tregon qartė se si zhvillohet rotacioni i statujės” tha egjiptologu 29 vjeēar Campbell Price, kustos nė kėtė muze.

Ekspertėt e parė qė filluan tė tė interesohen pėr kėtė fenomen, mendonin se rrotullimi me gjasė shkaktohet nga dridhja e dyshemesė gjatė kalimit tė vizitorėve.

Mirėpo Price nuk beson nė kėtė shpjegim.

“E respektoj mendimin e ekspertėve, por statuja ėshtė nė tė njėjtin bazament qelqi me dekada tė tėra. Pėrse koj nuk ka ndodhur edhe mė parė? Sinqerisht, do tė ishte gjė e shkėlqyer nėse dikush do ta sqaronte kėtė mister”, shfaqi shpresėn kustosi Price, transmeton Manchester evening news.

avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Statuja egjiptiane 4 000 vjeēare qė lėvizė vet

Mesazh  Trigon prej 24.06.13 18:39

Duhet te jete ndonje truk
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.295


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Statuja egjiptiane 4 000 vjeēare qė lėvizė vet

Mesazh  Tanki prej 24.06.13 19:51

Ne Muret brenda Shtepis sime kam te varur 5 Tablo me Heliogrife Egjiptiane , ku 2 prej tyre paraqesin THOTIN  (Krijuesin) dhe Faraonin RAMSES . Gjithashtu edhe nje Statuj sa nje pellemb dore Ku paraqet Koken e nje Faraoni te pa njohur qe veqanerisht e mbaj ne Dollap .
avatar
Tanki

Njeriu nė krahasim me mendimet e tij, ėshtė sikur se njė gotė prej qelqi i zhytur nė fundin e oqeanit.

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Statuja egjiptiane 4 000 vjeēare qė lėvizė vet

Mesazh  bissla prej 05.07.13 15:30

Kjo statuj si duket qenka hidheruar me vizitoret
avatar
bissla

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Statuja egjiptiane 4 000 vjeēare qė lėvizė vet

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi