Kėshilli i tė Nėntėve

Shko poshtė

Kėshilli i tė Nėntėve

Mesazh  Neo prej 22.06.13 22:05

Nėntė Magėt"Nė shekullin e tretė p.e.s, perandori Indian Asoka themeloi njė nga shoqėritė mė tė fshehtė nė botė pėr tė ruajtur dhe zhvilluar shkencėn e lashtė. Ajo u quajt Vėllazėria e Nėntė dhe grupi besohet, qė ėshtė ende aktiv nė Indi. "
"Libri Sanskrit Vedanta-Sara pėrmbledh qėllimet e kėtij trupi elitar, duke thėnė se ai dėshiron " tė largojė errėsirėn e dendur  tė injorancės nė tė cilin pjesa tjetėr e njerėzimit ėshtė zhytur "(A.P. Sinnett, The Occult World, Londėr, 1969)
{Libri, Shambhala, Oazi i dritės, Andrew Tomas, botuar nga Robert Laffont}


D.G. Vinod, mistik indian, hyri nė kontakt me tė Nėntėt me 31/12/1952:
"Ne jemi nėntė forca dhe parime."
Tė Nėntėt janė "tė lidhura direkt me idenė se ne jemi nga Perėndia" dhe "ata tė cilėt e kontrollojnė universin veprojnė nėn drejtimin e  tyre. Ndėrmjet kėtyre kontrolluesve dhe njė numėri tė panjohur civilizimesh planetare gjenden mesazhet. "
Tė Nėntit deklarojnė qė "Perėndia nuk ėshtė asgjė tjetėr pos asaj qė ne jemi, tė gjithė sė bashku."
{Libri, Stargate , Lynn Picknett, Clive Prince}


" Kėshilli i pėrhershėm, edhe pse ndryshon nė bilancin e anėtarėve tė saj, qė ndodh nė mėnyrė tė ērregullt, ėshtė nėntė. Ky ėshtė Sesioni i Kėshillit. Pėr t’i mbėshtetur 24 entitete duhet tė ofrojnė shėrbimet e tyre. Kėto entitet e vėzhgojnė me besnikėri, ata quhen Rojet. "
24 pėrfaqėson 24 qytetėrimet qė bashkėpunojnė me tė Nėntėt. Toka ėshtė e banuar me qenie tė ardhur nga Marsi.
Tė Nėntėt janė  inteligjencė qė rregullojnė vetėm sistemin tonė diellor.
Kėshilli i Nėntėve zbulon veten nepėrmjet" Shtatėdhjetė Vėllazėritė e Madha tė Vėllazėrisė sė Bardhė " = "Hierarkia".
Ka 34000 vjet mė parė, sipas llogaritjeve tė sistemit tonė, grupi i Nėntėve erdhi nė Tokė.
{Libri, Stargate , Lynn Picknett, Clive Prince}
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kėshilli i tė Nėntėve

Mesazh  Arsenic prej 03.07.13 1:15

Nėntė Magėt MistikėSekreti i nėntė burrave tė panjohur!

"Tė nėntė burrat e panjohur" ėshtė emri i njė sekreti 2000-vjeēar tė vjetėr, pėr tė cilin supozohet se themeluesi ka qenė perandori indian rreth viteve 270 para lindjes sė Krishtit

Perandori Ashoka i Indisė kujtohet nga historia si perandori, i cili gjatė shekullit III para erės sonė, e mbushi vendin me shkrime nė pllaka prej guri, nė tė cilat thuhej se njerėzit duhet tė silleshin mirė me njėri-tjetrin dhe se shteti duhet tė qeveriste me menēuri dhe se rregull themelor pėr cilindo ishte pėrkujdesja mjekėsore, qė u duhej bėrė ushtarėve tė kampit armik pas betejės, nėse ata ishin tė plagosur.

E megjithatė, Ashoka do tė analizohej mė shumė nė kohėn tonė pėr hir tė shoqėrisė sekrete, qė thuhet se ai themeloi gjatė udhėheqjes sė tij. "Tė nėntė burrat e panjohur", ėshtė emri i njė sekreti 2000-vjeēar tė vjetėr, pėr tė cilin supozohet se themeluesi ka qenė perandori indian rreth viteve 270 para lindjes sė Krishtit.

Duke iu referuar legjendės pas konvertimit tė tij nė budist, pas njė masakre gjatė luftės, perandori themeloi shoqėrinė e "Tė nėntėve", pėr tė mbrojtur dhe zhvilluar dije, tė cilat mund tė ishin tė rrezikshme pėr njerėzimin, nėse binin nė duart e njerėzve tė gabuar. Disa versione tė historisė pėrfshijnė njė motiv shtesė pėr perandorin, i cili fshehu kėtė dituri shkencore. Mbetjet e Perandorisė Rama, njė versioni tjetėr tė Atlantisit, sipas shkrimeve hindu, janė shkatėrruar nga njė teknologji armėsh shumė tė avancuara pėr kohėn 15.000 vjet mė parė.

Kjo shoqėri nė epokėn tonė u pėrmend pėr herė tė parė nė shek. XIX nė punimet e Louise Jacolliot dhe nė shekullin XX nga shkrimtari i fantazisė, Theosophist Talbot Mundy. Nė 1960, Louis Pauwel dhe Jacques Bergier shkruan rreth "Nėntė burrave tė panjohur" te "Mėngjesi i magjikėve".

Perandori indian, Ashoka, krijoi njė shoqėri sekrete tė quajtur "Shoqėria sekrete e nėntė burrave tė panjohur", tė cilėt ishin shkencėtarė qė supozohet se kataloguan shumė shkenca. Ashoka e mbajti punėn e tyre tė fshehtė, pasi ishte i trembur nga pėrmbledhja e avancuar e shkencės, qė bėnė kėta shkencėtarė dhe mund tė pėrdorej pėr luftė - ndaj sė cilės ai ishte totalisht kundėr. Ashoka ishte kthyer nė njė budist tė devotshėm, pasi kishte mundur njė ushtri tė madhe nė njė betejė shumė tė pėrgjakshme.

"Nėntė burrat e panjohur" shkruan njė total prej nėntė librash, njė prej secilit. Njė prej kėtyre librave ishte "Sekretet e forcės gravitacionale". Ky libėr, i njohur prej historianėve, por aktualisht i palexuar e i pagjetur akoma prej ndonjėrit prej tyre, trajton ēėshtjet e gravitacionit dhe tė kontrollit tė tij. Ky libėr mendohet se ėshtė diku i mbajtur fshehur, nė ndonjė bibliotekė tė Indisė ose tė Tibetit. Arsyet e Ashokės pėr krijimin e kėsaj shkence ishin pozitive, pasi nėse dikush me qėllime negative do tė mund tė kishte nė dorė njohuri tė tilla, atėherė toka do tė kthehej sėrish nė njė grumbull pluhuri. E megjithatė, mendohet se ishin pikėrisht kėto armė e kėto njohuri qė shkatėrruan perandorinė e lashtė indiane, Rama.

Pak vite mė parė, kinezėt zbuluan disa dokumente sanskrite nė Llahsa, Tibet dhe i ēuan ato nė Universitetin Chandrigarh pėr t'i pėrkthyer. Dr. Ruth Reyna i kėtij universiteti deklaroi se, kėto dokumente pėrmbajnė instruksione, pėr tė ndėrtuar anije hapėsinore pėr udhėtime ndėryjore. "Metoda e tyre e shtytjes, - tha ajo, - ishte e tipit "anti-gravitacional" dhe ishte e bazuar nė njė sistem analog e "laghimas", fuqia e panjohur e egos, qė ekziston nė psikologjinė e njeriut, "njė forcė centrifugale e fuqishme mjaftueshėm pėr tė mposhtur forcėn gravitacionale".

Duke iu referuar Yoga-s hindu, ėshtė pikėrisht kjo lloj force ajo qė lejon ngritjen nė ajėr dhe zhvendosjen e njė personi. Dr. Reyna tha se, nė bordin e kėtyre makinave, tė cilat ishin tė quajtur "Astras", nė tekst, indianėt e lashtė mund tė kishin dėrguar njerėz nė cilindo planet. Dorėshkrimet, u tha se ishin bartėse tė sekretit tė "antimas", "mbulesės sė padukshme" dhe "garimės", si dhe "si tė bėhesh i rėndė sa njė mal plumbi".

Natyrisht, shkencėtarėt indianė nuk i morėn kėto tekste seriozisht, por u bėnė mė tė ndjeshėm ndaj kėtyre teksteve tė lashta dhe vlerės sė tyre, vetėm kur kinezėt deklaruan se, studimi i kėtyre teksteve ishte pėrfshirė nė programin hapėsinor qė ata kishin. Ky ishte njė nga rastet e para, kur njė qeveri deklaronte se ishte duke punuar mbi projekte kėrkimesh mbi anti-gravitacionalitetin.

Megjithatė, njė prej epikeve indiane mė tė mėdha, Ramayana, ka nė pėrmbajtje tė saj njė pėrshkrim tė hollėsishėm tė njė udhėtimi nė Hėnė, nė bordin e njė Vimana (ose Astra), dhe tregon njė betejė tė zhvilluar nė Hėnė me njė Asvin (njė anije e qytetėrimit atlantis). Kjo ėshtė vetėm njė evidencė e vogėl nė lidhje me kontrollin antigravitacional tė pėrdorur nė kohėn e indianėve tė lashtė.

E ashtuquajtura Perandoria Rama e Indisė Veriore dhe Pakistanit, qė i pėrkiste Indisė dhe ishte njė komb shumė i madh, me qytete tė sofistikuara, shumė prej tė cilėve vazhdojnė tė zbulohen edhe sot nė shkretėtirėn e Pakistanit, nė Indinė Perėndimore dhe atė Veriore.

Rama ekzistonte paralel me qytetėrimin atlantis, qytetėrim i cili drejtohej nga "udhėheqėsit shpirtėrorė tė dritės", tė cilėt ishin dhe qeverisėsit e qyteteve. Shtatė qendrat mė tė mėdha tė qytetėrimit Rama, njihen nė tekstet hindu si, "Shtatė qytetet Rishi". Duke iu referuar teksteve indiane, njerėzit kishin fluturuar me makina fluturuese tė quajtura "Vimana". Kėto ishin me dopio kuvertė, dritare anash dhe njė kube qendrore dhe ngjanin nga forma me njė pjatė tė filxhanėve tė sotėm. "Udhėtonin me shpejtėsinė e erės dhe lėshonin njė tingull melodioz", shkruhet aty. Kishte tė paktėn katėr tipe tė ndryshme tė "Vimana"-s. Disa ishin si tip pjate, tė tjera si cilindėr nė formė cigareje.

Si pėrfundim, pėrveē materialeve tė shkruara qė tregojnė ndėrtimin e kėtyre teknologjive nga Perandoria Rama, janė gjetur edhe referenca tė ngjashme dhe episode qė tregojnė imazhe dhe tė dhėna pėr pėrdorimin e armėve dhe shkatėrrimin e asaj perandorie me to.

Kur qyteti Rishi i Mohenjodaros u gėrmua nga arkeologėt nė shekullin e kaluar, aty u gjetėn skelete tė shtrira nė rrugė nė pozicion dorė pėr dore, sikur kishin vdekur nga njė vdekje e menjėhershme. Kėta skelete, pas analizave tė bėra, rezultuan me pėrqindje radioaktiviteti nė nivele qė nuk ishin hasur asnjėherė nė Tokė, krahasuar me skeletet e Hiroshima Nagasakit. Qytete tė lashta, ku muret e gurit dhe tullat janė shndėrruar nė qelq, janė gjetur nė Indi, Irlandė, Skoci, Francė, Turqi e vende tė tjera.

Nuk ka shpjegim tjetėr logjik pėr shndėrrimin e fortesave tė gurit nė qelq, pėrveēse njė shpėrthimi nuklear. Me shkatėrrimin kataklizmik tė Atlantidės dhe tė Perandorisė Rama, duke u shkatėrruar nga armė atomike, bota kaloi nė njė kolaps dhe nė tė ashtuquajturėn "epoka e gurit"... dhe pas disa mijėra vjetėsh filloi historia "moderne".

Nine unknown Man (NUM) ose ndryshe Ashoka (per nder te themeluesit te tyre) eshte nje nga shoqerite hermetike, ezoterike nga me te vjetrat ne bote, shume e fuqishme qe atehere, dhe vazhdon edhe sot e kesaj dite te jete po aq e fuqishme.

Nente Mjeshterat e Ashokes, jane te panjohur, te paidentifikuar, dhe mbaje ne doren e tyre, te dije ezoterike, shkencore, alkimike etc etc....qe sigurisht ruhen me shume fanatizem qe keto njohuri te mos bien ne duart e gabuara, sepse do sillnin pasoja te renda per njerezimin.

Eshte interesante numri 9, ky numer haset edhe ne shoqeri te tjera hermetike, qe kane luajtur rrol shume te rendesishem ne historin e mbare njerezimit, shpesh here nisur nga qellime, Misione te larta Hyjnore ne drejtim te evolucionit njerezor, por qe ne disa raste per shkaqe te ndryshme kane devijuar ne pasoja katastrofale.

Nuk flitet shume per NUM, por pa dyshim eshte nje nga shoqerite me te fuqishme hermetike prej mijevjecaresh dhe vazhdon edhe sot e kesaj dite, sigurisht jo vetem, por edhe ne bashkepunim edhe me shoqeri te tjera te fshehta.

Magit jane shume me te hershem dhe mendohet se jane po ashtu ruajtesit e sekreteve te Zep Tepit (epokes se arta para dinastike qe sipas Manethos ka filluar mbi 30 mije vjet me pare).

Sipas Plinit, Druidėt janė Magėt e Gaulve dhe Bretonėve. Sipas librave mbi antikitetet Indiane, flitet pėr njė afinitet tė madh tė Brahmanėve dhe Druidėve nė mėnyrat e njohurive dhe si i arrinin ato, metodė kjo qė mund tė zgjerohet tek Kaldejtė apo priftat e Thrakėve.

Sipas librave nėn emra tė ndryshėm ATA (Mage, Druide) njihnin njė Zot, ai qė krijoi gjithēkah, Zot i gjithėsisė, i mėsuan tė tjerėve doktrinėn e Providencės Hyjnore, pavdekshmėrisė sė shpirtit, pėrgjegjėsinė morale dhe shpėrblimin pas vdekjes.
avatar
Arsenic

70


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kėshilli i tė Nėntėve

Mesazh  Lapsi prej 03.07.13 12:10

The nine books

The nine books entrusted to the Nine Unknown contain information on

Propaganda and Psychological warfare
Physiology, including secrets concerning the "touch of death"
Microbiology
Alchemy
Communication, including communication with extraterrestrials
Gravity, and anti-gravity devices (Vimanas, the "ancient UFOs of India")
Cosmology, including hyperspace and time-travel
Light, and a technology capable of modifying the speed of light and
Sociology, including rules predicting the rise and fall of empires.
avatar
Lapsi

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kėshilli i tė Nėntėve

Mesazh  Lapsi prej 03.07.13 12:30

Ne qofte se doni te njihni me mir ASOKEN ja nje film per te https://youtu.be/3HMjvnCjc24
avatar
Lapsi

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kėshilli i tė Nėntėve

Mesazh  Luli prej 22.09.13 13:01

Misteri i keshillit te 9-veKeshilli i te Nenteve eshte nje keshill i supozuar qe mbledh se bashku qenie teper te evoluara qe kontrollojne Token dhe gjallesat e saj.

“Tom”, qe eshte identifikuar me Perendine Egjiptiane Atum, supozohet se eshte zedhensi i ketij keshilli, nderkohe qe 8 te tjeret jane te lidhur me 8 zotat me te medhenj egjiptian.

Besohet se keta te 9-te kane ‘mbjelle’ njeriun mbi toke (duke krijuar teorine paralele te idese se origjines nga alienet te njerezve.).

Nje nga ata njerez qe e mbeshtesin kete teori eshte Andrija Puharich i cili u perfshi ne programin e kontrollit te mendjes MKULTRA (program i ndermarre nga CIA). I punesuar si studiues dhe kerkues shkencor nga CIA, ai ishte pergjegjes per kerkimin e substancave qe shqetesonin vetedijen.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kėshilli i tė Nėntėve

Mesazh  Anon prej 22.09.13 15:02

Perpara zotave te amenit te fshehte une mesova fshehtesine dhe ate ua solla njerezve ( keshtu shprehet thoth ne fillim te ketyre ligjeve,dhe pastaj vazhdon )
nėntė jane ato dhe kush i kupton ne menyren qe duhet kuptuar ai ka fituar mencuri.
Ata nuk jane si bijte e njerezve ( ata jane engjuj,exhind"specie djallzorėsh" ose alien nga lloj reptilian)
tre,katra,pesė,gjashtė,shtatė,tetė,nėnte jane titujt e zotave tė njerėzve!?
Tre ; ka celesin e gjith magjise se fsheht ( ai eshte krijues i sallave te te vdekurve ) duke u mbeshtjellur me erresiren e saj
Katra : eshte ai qe shperndan fuqin,ai zot i jetes tek bijte e njerezve
Pesė ; eshte mjeshteri i te gjithe magjise, celesi i fjales qe jehon mes njerezve
Gjashtė ; eshte Zot i drites,shtegu i fshehte,rrugetimi i shpirterave te bijve te njerezve
Shtata: eshte Zot i pafundesis , celsi i kohes dhe hapsires.
Teta ; eshte ai qe urdheron evolucionin peshon dhe ekuilibron udhetimin e njerezve
Nenta eshte ati,e pamate eshte shprehja e tij,duke formuar dhe duke ndryshuar nga jashte te paformėn

Ja keto jane 9 ligjet ne menyre Origjinale.
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kėshilli i tė Nėntėve

Mesazh  Flavius prej 29.08.14 21:22

Yehovah ėshtė njė personalizim i Kėshillit tė Nėntėve; tė cilėt janė nė krye tė 24 qytetėrimeve (me pėlqimin e tė gjithėve), dhe nė veēanti tė civilizimit Hoova.
Pra, Yehova i pėrshkruara nė Bibėl nuk ėshtė Perėndia Supreme, Krijues i ēdo gjėje. Ai ėshtė njė Zot  "mjaftueshėm" i madh pėr Hebrenjt, por nuk ka asgjė tė pėrbashkėt me Zotin, edhe pse ėshtė mė i pėrsosur se njerėzit: : ata janė tė Nėntit (tė bashkuar nė njė parim tė vetėm) tė njohur edhe me emrin Elohim qe kanė direkt ndikim mbi hebrenjtė.
avatar
Flavius

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kėshilli i tė Nėntėve

Mesazh  Luli prej 10.09.14 1:02

Perandori indian, Ashoka, krijoi njė shoqėri sekrete tė quajtur “Shoqėria sekrete e nėntė burrave tė panjohur”, tė cilėt ishin shkencėtarė qė supozohet se kataloguan shumė shkenca.

Ashoka e mbajti punėn e tyre tė fshehtė, pasi ishte i trembur nga pėrmbledhja e avancuar e shkencės, qė bėnė kėta shkencėtarė duke iu referuar burimeve antike, mund tė pėrdorej pėr luftė-ndaj tė cilės ai ishte totalisht kundėr. Ashoka ishte kthyer nė njė budist tė devotshėm pasi kishte mundur njė ushtri tė madhe nė njė betejė shumė tė pėrgjakshme.

Njė prej kėtyre librave ishte “Sekretet e forcės gravitacionale”. Ky libėr, i njohur prej historianėve, por aktualisht i palexuar e i pagjetur akoma prej ndonjėrit prej tyre, trajton ēėshtjet e gravitacionit dhe tė kontrollit tė tij. Ky libėr, mendohet se ėshtė diku i mbajtur fshehur, nė ndonjė bibliotekė tė Indisė ose tė Tibetit (ose ndoshta dhe nė ndonjė vend tė Amerikės sė Veriut…).

Arsyet e Ashokės mund tė kuptohen lehtėsisht nga kushdo, pasi nėse dikush me qėllime negative do tė mund tė kishte nė dorė njohuri tė tilla, atėherė Toka do tė kthehej sėrish nė njė grumbull pluhuri. Ishin pikėrisht kėto armė e kėto njohuri qė shkatėrruan perandorinė e lashtė indiane, Rama, disa mijėra vjet pėrpara se Ashoka dhe raca e tij tė ishin aty.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kėshilli i tė Nėntėve

Mesazh  Hagel prej 23.09.14 15:47

Rreth te 9-teve eshte bere edhe nje film qe quhet "I am Number Four", ku paraqiten si mbrojtes te planetit tone.
avatar
Hagel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kėshilli i tė Nėntėve

Mesazh  gjilanasi prej 06.09.15 20:58

Ēka ėshtė Kėshilli i tė Nėntėve, e ēka nėnkupton programi sekret i CIA-s, MKULTRA?


Kėshilli i tė Nėntėve thuhet tė jetė njė kėshill i qenieve tepėr tė evoluuara, tė cilat nė mėnyrė direkte e kontrollojnė Tokėn dhe banorėt e saj.

“Tom” i cili identifikohet me zotin e lashtė egjiptian Atum, supozohet tė jetė zėdhėnės i kėtij grupi, derisa anėtarėt e tjerė tė grupit lidhen me tetė zotat e tjerė tė mėdhenj egjiptianė.

Besohet se kėto nėntė krijesa i kanė mbjellė njerėzit nė Tokė.

Njėri ndėr njerėzit mė tė njohur qė e mbėshtetė kėtė teori, ėshtė Andrija Puharich, i cili po ashtu ishte i pėrfshirė nė programin e CIA-s pėr kontrollin e mendjes, MKULTRA – edhe atė jo si pacient. Ai ishte angazhuar nga CIA si kėrkues rreth pėrdorimit tė ilaēeve qė e ndryshojnė mendjen, rreth shpėlarjes sė trurit dhe hipnozės.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kėshilli i tė Nėntėve

Mesazh  elektronika prej 07.09.15 4:28

Jeni shume kontrdiktore ne mendime. Nese do te na kontrollohej mendja ne te gjithe do te mendonim njesoj dhe nuk do te debatonim ne kete forum. Nuk do te kishte Budizem, Krishterim, dhe muslimanizem. Ju pretendoni per qenie teper te evoluara qe kontrollojne Token, per qe cuditerisht nuk kontrollojne mendjen kjo bazuar ne eksperimentet qe sipas jush ne njerezit bejme per kete dhe nuk e marim te gatshem nga keto qenie...???? Ajo qe di une dhe qe besoj une eshte se keto qenie egzistojne por jane ketu me detyren per te mbrojtur planetin tone. Bazohem tek carja e asteroidit qe goditi vjet Rusine ne Siberi. U tha qe ai u ca sepse u mbi nxeh dhe eksplodoi...!?. Ka dhe shume fakte te tjera por qe une nuk po i permend se nuk ja vlen te zgjatem kot. Keto i thashe sa per shembull.
avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........63


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kėshilli i tė Nėntėve

Mesazh  Hidra prej 04.02.16 18:01

Nėntė burrat e panjohur

Nėntė burrat e panjohur pėr Indinė janė si iluministėt pėr botėn Perėndimore, por edhe mė intrigues dhe misteriozė. Sipas legjendės, kjo shoqėri e fuqishme sekrete ishte themeluar nga perandori Asoka nė vitin 273 para erės sė re, pas njė lufte tė pėrgjakshme, qė mori jetėt e rreth 100,000 njerėzve.

Funksioni i Nėntė burrave tė panjohur ishte qė ta ruante dhe zhvillonte njė informatė sekrete, e cila do tė ishte tepėr e rrezikshme po tė binte nė duar tė gabuara.

Secili nga nėntė burrat ishte ngarkuar me nga njė libėr special tė dijes, duke filluar nga propaganda, e deri te mikrobiologjia. Nė disa libra besohet se gjenden sekrete rreth antigravitacionit dhe udhėtimit nė kohė.

Thuhet se arti luftarak i xhudos ka rrjedhė nga kėta libra, respektivisht nga Libri i fiziologjisė. Kjo shoqėri sekrete vazhdimisht i ka vetėm nėntė pjesėtarė, tė cilėt nuk janė vetėm indianė, por janė tė pėrhapur nė tėrė botėn. Nė mesin e pjesėtarėve tė kėsaj shoqėrie sekrete besohet se ishin edhe papa Silvester II dhe shkencėtari Vikram Sarabhai, shkencėtari i cili krijoi programin hapėsinor tė Indisė,
avatar
Hidra

43


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kėshilli i tė Nėntėve

Mesazh  gjilanasi prej 03.12.17 12:45Kjo ėshtė shoqėria sekrete misterioze qė ka aftėsi mbinatyrore

Ekziston njė legjendė e pėrhapur nė Indi e njė organizate sekrete qė pretendohet se ka njė sasi tė madhe tė njohurive tė avancuara.

Besohet se kjo organizatė sekrete ėshtė formuar 2000 vjet mė parė. Nėntė burrat e panjohur janė gjėrėsisht tė dyshuar pėr manipulimin e tendencave politike dhe shoqėrore me qėllim tė avancimit tė qėllimeve personale tė kėtyre burrave.

Por a ėshtė njė organizatė e tillė sekrete njė realitet apo ėshtė thjesht njė legjendė?

Shoqėria e nėntė burrave tė panjohur u formua menjėherė pas vitit 226 para erės sonė nga perandori Ashoka, raporton “Locklip”, transmeton Periskopi.

Nipi i perandorit legjendar i cili unifikonte nėnkontinentin indian, Chandragupta, Ashoka ishte nė ankth pėr tė mbajtur trashėgiminė e gjyshit tė tij dhe pėr tė ruajtur perandorinė.

Nė rajonin midis Kalkutės dhe Madrasit, Kalingani i rezistoi sundimit imperial, duke ēuar nė njė luftė tė gjithanshme. Forcat jashtėzakonisht superiore tė Ashokas thuhet se kanė vrarė mbi 100,000 luftėtarė tė Kalingės dhe kanė dėbuar mbi 150,000 fshatarė tė rajonit.

Edhe pse ai e kishte fituar luftėn, Ashoka kishte fituar njė urrejtje pavarėsisht fitores sė tij pėrmes njė masakre tė hatashme.

Perandori Ashoka ėshtė i njohur pėr kthimin e tij nė budizėm dhe pėrpjekjet e tij pėr tė pėrhapur fenė paqėsore nė tė gjithė Indinė, si nė Malaja, Ceiloni dhe nė Indonezi.

Pėrpjekjet e tij kontribuan nė rritjen e mėvonshme tė Budizmit nė Kinė, Nepali, Tibet dhe Mongoli. Ashoka ishte njė vegjetarian i betuar, por nuk detyronte tė tjerėt tė bėnin po kėshtu. Nė tė vėrtetė, ai ishte tepėr tolerant ndaj sekteve tė tjera fetare.

Ai, megjithatė, ndalonte konsumimin e alkoolit.

“Ai hoqi dorė nga ideja e pėrpjekjes pėr tė integruar popullin rebel, duke deklaruar se i vetmi pushtim i vėrtetė ishte tė fitonte zemrat e njerėzve duke respektuar ligjet e detyrės dhe devotshmėrisė, sepse Madhėria e Shenjtė dėshironte qė tė gjitha krijesat e gjalla tė gėzonin siguri, paqe, lumturi dhe tė jenė tė lirė tė jetojnė ashtu siē janė tė kėnaqur”, shkruajnė Pauwels dhe Bergier.

Ashoka thirri nėntė nga mendjet mė tė ndritura nė Indi nė atė kohė. Pėr qėllime sigurie, identiteti i kėtyre burrave nuk u bė kurrė publik.

Sė bashku, kėta burra formuan njė shoqėri sekrete qė u bėnė tė njohur si nėntė burrat e panjohur.

Organizata krijoi akumulimin e tė gjitha njohurive shkencore, nga shkenca natyrore nė psikologji deri te pėrbėrja e materies.

Pėr tė kryer mė mirė kėtė detyrė tė frikshme, secili nga nėntė burrat ishte i ngarkuar me njė libėr tė veēantė qė ai duhej tė azhurnonte, rishikonte dhe pėrfundimisht tė pėrsoste njohuritė nė tė.

Kur njė nga nėntė nuk mund ta pėrfundojė detyrėn – qoftė nga dėshira pėr tė dalė nė pension, apo si mungesė e shėndetit – detyrimi i kalonte njė pasardhėsit tė zgjedhur.

Numri i anėtarėve nė shoqėri ka qenė gjithmonė nėntė.

Kėshtu shoqėria e Nėntė Burrave tė Panjohur ka gjasa tė jetojė pėr mė shumė se 2000 vjet.

Talbot Mundy, njė shkrimtar anglez, botoi njė libėr tė titulluar “The Nine Unknoėn Men” nė vitin 1923, i cili pėrmbante njė listė tė nėntė librave.

Kjo listė ka ardhur pėrgjithėsisht e pranuar:

1. Propaganda,
2. Fiziologjia,
3. Mikrobiologjia,
4. Alkimia,
5. Komunikimi,
6. Forca e gravitetit,
7. Kozmogonia,
8. Drita,
9. Sociologjia

Fakt apo Mit?

A ishin Nėntė Burrat e Panjohur tė Vėrtetė?

Ashoka shumė mirė mund tė ketė kėrkuar nėntė burra me identitet tė panjohur pėr tė mbledhur njohuri shkencore, veēanėrisht nė lidhje me aplikimin e saj pėr luftė. Kjo ishte njė kohė shumė e rrėnuar dhe perandorėt tjerė kanė qenė tė njohur pėr tė porositur nisma tė ngjashme.

Kėta njerėz mund tė kenė hulumtuar taktikat dhe stėrvitjet e ndryshme tė perandorive tė ndryshme, prodhimin e armėve, trajtimin e kalit/elefantit dhe ndoshta edhe pėrdorimin e barutit./Periskopi/

avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kėshilli i tė Nėntėve

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi