Ushqimi i sė ardhmes

Shko poshtė

Ushqimi i sė ardhmes

Mesazh  Luli prej 21.06.13 23:14

Ushqimi i sė ardhmes
Mė shumė se 2 miliardė njerėz nė botė shijojnė ushqyerjen me brumbuj, grerėza dhe insekte tė tjera si pjesė e vakteve normale tė tyre. Kjo kulturė e tė ushqyerit perceptohet nė mėnyra tė ndryshme. Jo ēdokush dėshiron tė konsumojė insekte.

Njė raport i Organizatės sė Bujqėsisė dhe Ushqimit pranė Kombeve tė Bashkuara thotė se po tė merrte pėrhapje mė tė gjerė do tė ishte njė mėnyrė shumė frytdhėnėse pėr tė luftuar urinė nė botė dhe pėr tė eleminuar ndotjen.

Duke iu referuar kėtij raporti, bujqėsia e insekteve ėshtė “njė nga mėnyrat e shumta qė ēon drejt sigurisė sė ushqimit dhe ushqyerjes”. Specialistėt sugjerojnė qė jo vetėm ne mund tė ushqehemi me ta, por edhe gjėja e gjallė.

Insektet janė njė burim shumė i mirė ushqyerjeje. Ato kanė pėrqindje tė lartė nutrientesh. Kėrkojnė 12 herė mė pak ushqim sesa bagėtitė pėr tė dhėnė njė produkt me tė njėjtėn sasi proteinash.

Rritja dhe grumbullimi i insekteve ofron njė mundėsi pėr punėsim dhe tė ardhura. Pėrmes prodhimit industrial ose grumbullimit lokal, “tregtia e insekteve” mund tė kthehet nė njė veprimtari gjeneruese tė tregjeve nė zhvillim.

Nė mėnyrė qė njerėzit tė mėsohen me idenė e ngrėnies sė insekteve, sipas kėtij raporti ftohen qė restorantet t’i pėrfshijnė ata nė menu, gjė qė mund tė ndihmojė nė njė pranim mė tė natyrshėm si pjesė e dietės ushqimore.

Organizata e Bujqėsisė pretendon se konsumimi i insekteve do tė ndihmojė nė ushqyerjen e 9 miliardė njerėzve qė do tė popullojnė tokėn nė vitin 2050.
Mushkonjat janė njė burim shumė i rrezikshėm pėr pėrhapjen e sėmundjeve infektive. Drejtoria e Shėndetit Publik ka vėnė sė fundmi alarmin pėr mundėsinė e pėrhapjes sė malaries nga ky vektor.

Mė tė rrezikuara janė zonat moēalore, ndonėse ėshtė njė kanosje qė nuk pėrjashton njeri. Sezoni veror na bėn edhe mė tė ekspozuar ndaj sėmundjeve infektive qė pėrhapen si nga mushkonjat ashtu edhe mizat, milingonat, merimangat, akrepat apo minjtė.

Tashmė, pėr t’i parandaluar ėshtė vonė, por ajo qė mund tė bėni sė paku ėshtė t’i eleminoni kėto insekte dhe vektorė tė rrezikshėm duke bėrė dezinfektim, dezinsektimin dhe deratizimin.

Me rėndėsi ėshtė tė zgjedhėsh njerėz profesionistė tė cilėt pėrdorin preparate qė kanė efektin e duhur, pa shkaktuar efekte anėsore nė shėndet. Njė pjesė e tyre mund tė pėrdoren vetė duke ndjekur instruksionet. Por, pėr disa tė tjera ėshtė e domosdoshme prania e specialistit nė terren.
Nė ambientin e shtėpisė furrtaret e mushkonjat janė shqetėsimet kryesore. Ato zhvillohen mė shumė nė tualet dhe kuzhinė. Zgjidhja do tė ishte spėrkatja e ambienteve pėrkatėse. E veēanta e produkteve tė viteve tė fundit ėshtė se aplikimi mund tė bėhet ndėrkohė qė familjarėt zhvillojnė aktivitetin e tyre normal nė shtėpi.

E njėjta procedure bėhet edhe nė industrinė e ushqimit, ku edhe shkalla e ndjeshmėrisė ėshtė shumė e lartė.

Dhimitri Stathis, administrator i GENAP, thekson: “Produktet qė ne pėrdorim janė tė lehta. Ato nuk duhet tė bien nė kontakt me ushqimin, por pikat qė ne vendosim nuk janė tė rrezikshme, nuk kanė aromė…”

Kujdes tė veēantė kėrkojnė ndėrmarrjet e mėdha. Gjithmonė ekziston rreziku qė gjatė dezinfektimit tė shtohet dėmi nė shėndet: “Ne vendosim kurthe pėr tė monitoruar prezencėn dhe sasinė e insekteve qė fluturojnė. Nėse ka shumė, duhet tė spėrkasim pėr t’i eleminuar ato. Spėrkasim pėrreth pėr ato qė ecin dhe vendosim kurthe me ngjithės pėr minjtė sepse ata nuk duhet tė ngordhin brenda ambienteve pėr tė mos kontaminuar ushqimin.”

Me tė njėjtin kujdes dhe profesionalizėm mund tė mbrosh edhe mjediset e jashtme. Ekzistojnė shumė produkte tė cilat arrijnė rezultatin e kėrkuar duke ngordhur insektet e rrezikshme e duke mbrojtur kafshėt shtėpiake.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi