Lozha e Zezė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Lozha e Zezė

Mesazh  Magus prej 21.06.13 22:19

Lozha e Zezė

Rreth ekzistimit te Lozhės se Zezė

"Ekzistojne 100 lozhe te zeza ne gjithe Boten, secila ka nga 99 anetare, i 100-ti eshte nje entitet te cilin ju te gjithe e njihni dhe i cili merr forma te ndryshme."


Marre nga libri i Franz Bardon, Frabato
avatar
Magus

Kėrkoni tė vėrtetėn nė praktikė dhe jo me spekulime.
Ēfarėdo qoftė niveli i teorive qė ju mund tė zhvilloni, ato do tė mbeten gjithmonė masturbim intelektual.318


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lozha e Zezė

Mesazh  Neutral prej 22.06.13 12:58Mendoj se edhe ne Shqiperi ka Lozhe te Zeze.
avatar
Neutral

Jeta nuk peshon asnjė fije kur ti shtrihesh pa vetėdije!

75


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lozha e Zezė

Mesazh  Just-Me prej 23.06.13 17:09

Cfar jan saktesisht??
avatar
Just-Me

Magic World

21


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lozha e Zezė

Mesazh  Tanki prej 24.06.13 4:19

Just-Me shkruajti:Cfar jan saktesisht??
Hyn ne Rubriken KONSPIRACION dhe ke per te lexuar me Bollek per ta .


avatar
Tanki

Njeriu ne krahasim me Mendimet e tij eshte sikur se nje fije peri e zhytur posht ne Oqean

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lozha e Zezė

Mesazh  55 prej 24.06.13 9:03

Lozhat e zeza jane ato qe meren me magji te zeze shoku dhe jo me konspiracione ka vetem nje lozhe te bardhe ne bote dhe ajo eshte Gnosis te pakten keshtu e di une eshte e vetmja qe thot se te behesh magjistar duhet te abstinosh dhe te gjthe ata te tjeret qe e shperdorojn energjine krijuese sipas saj quhen magjistar te zinje. EDhe Franz Bardon konsiderohet magjistar i bardh >Libri i tij i par i IIH eshte nje liber qe flet per Magick Proper
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


365


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lozha e Zezė

Mesazh  Jetmira prej 11.09.13 12:01

avatar
Jetmira

768


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lozha e Zezė

Mesazh  Jetmira prej 15.09.13 10:26

"Dora e zezė" dhe "Sundimi sekret i botės"

Muhammed Isa Davud nė librin e tij, potencon: ”Para mė shumė se njė shekulli mendimtarėt, udhėheqėsit, shkrimtarėt kanė zbuluar se ekziston “sundimi sekret” e cila udhėheqė tė gjitha lėvizjet politike dhe ekonomike, mirėpo nuk dinin se kush ėshtė prijės i saj, kush ėshtė prijėsi suprem. Edhe po tė dinte njė anėtar i qeverisė se kush ishte ai nuk u tregonte tė tjerėve, sepse ai ėshtė ura lidhėse e cila i lidhė pushtetin me prijėsinė suprem, kurse prijėsi mbetet sekret. Disa anėtar tė kėsaj qeverie kanė pranuar se nė botė nuk sundojnė kryetarėt dhe ministrat qė shihen mirėpo njerėzit qė edhe kryetarėt nuk i njohin. Oto Bizmarku ka dekdeklaruar se ekzistojnė forca tė padukshme tė cilat po planifikojnė ta pushtojnė botėn dhe tė organizojnė njė pushtet botėror. Ai nuk i precizon kėto forca por i quan Imponderabilia.

Lamartini konfirmon se ekziston njė dorė e fshehur e cila qeverisė botėn. Mazini i kishte deklaruar doktor Brindestonin:
”Ne dėshirojmė ta pushtojmė ēdo rrezik, e veēmas rrezikun e padukshėm i cili na ka shtypur tė gjithėve. Prej nga vie ajo? Dhe ku ndodhet vallė? Askush nuk e din dhe askush nuk e ka zbuluar dot. Ky ėshtė organizatė e fshehtė e cila ėshtė e fshehur madje edhe pėr ne, ndonėse pėr njė kohė tė gjatė merremi me studimin e veprimtarisė sė organizatave sekrete.

“Nė vitin 1784 qeveria Bavareze dispononte me argumente tė pamohueshme lidhur me ekzistimin e komploteve kontinuele tė Satanės. Nė pėrshkrimin detal tė ngjarjeve nė vazhdim gjithmonė ka qenė Adam Vajshaupt, profesori jeziut i jurisprudencės nė Universitetin e Ingoldshtatit. Mė pas e braktisė krishtėrimin dhe e pranon sektin e satanės-“Satanizmin” Atė e kanė angazhuar themeluesit “ e ēmendur” tė sektit Ritshild pėr t’i shqyrtuar dhe sajuar sėrish protokollet e vjetėr nė bazė moderne. Qėllimi i kėtyre protokolleve ėshtė ta pėrgatisin trollin pėr ndėrtimin e tempullit tė djallit i cili duhet ta pushtojė botėn. Ideologjia e djallit synon t’ia imponojė njė pjesė tė llojit njerėzor qė do tė mbetet nė jetė pas katastrofės sė gjithmbarshme tė cilėn janė duke e pėrgaditur.
Detyrėn e tij Vajshaupt e ka kryer nė majin e vitit 1776. Plani i tė cilit kishte hartuar pėr qėllim rrėnimin e tė gjitha qeverive dhe besimeve ekzistuese botėrore. Kėtė do ta realizojė me ndarjen e popujve nė pakte kundėrshtare tė cilėt do tė luftojnė vazhdimisht pėr shkak tė njė sėrė problemesh prej cilėve do tė lindin urrejtja e shtuar racore dhe ngecja e tė gjitha mėnyrave tė bashkėpunimit politik e ekonomik. Nė plan ėshtė theksuar se kėto pakte duhet tė armatosen ashtu qė tė jenė tė aftė nė ēdo moment tė krijojnė incidente pėr shkak tė cilėve paktet e theksuar do tė luftojnė ndėrmjet tyre duke dobėsuar kėshtu qeverin kombėtare dhe organizatat e tyre fetare.

Simbolet e Masonėve: “Kompasi Falus”, “Vizorja Ēalus » dhe Kryqi i Sionizmit tė Krishter si dhe ajo Hebreje
Nė vitin 1776 Vajshaupt themeloi organizatėn bartėsit e dritės (The Iluminati) nė kėtė mėnyrė ka arritur t’i pėrfitojė gati 2000 ithtarė nė mesin e cilėve kanė qenė shumė eruditė tė shquar nga fusha e letėrsisė, shkencave tė natyrės, ekonomisė dhe industrisė. Nė mes tjerash ėshtė konkluduar edhe ajo qė pėr realizimin e planit tė Vajshauptit do tė duhej:\1.Pėrdorur mito nė para dhe shėrbim seksual pėr t’i pėrvetėsuar personat tė cilėt zėnė funksione tė rėndėsishme dhe me peshė edhe atė nė tė gjitha qeveritė dhe nė tė gjitha fushat e aktivitetit njerėzor. Pasi qė njė person i tillė tė kapet nė rrjetin e Iluminatit, ai duhet tė blokohet nga tė gjitha anėt dhe tė lodhet tėrėsisht me punė qė janė nė dobi tė tyre. Kjo arrihet nėpėrmes kanosjeve me dėshtim politik, bankrotim, qė do tė bėhet viktimė e skandalit publik, kanosje me persekutim ose vrasje tė tij dhe njerėzve tė dashur tė tij.

Profesor Se’id Xhezairi nė pėrkthim tė librit:”figurat nė tabelėn e shahut” thekson: ”Kjo duhet tė na pėrkujtojė rastin e ministrit britanik prof. Brumfaer me Kristina Kiler qė ndodhi mė vitin 1963. Skandali i cili tronditi tėrė Britaninė kishte shkaktuar njė sėrė skandalesh lidhur me personalitete tė shquara britanike me vajzat e reja, tė pasur dhe virgjėrore. Nė kėtė rast del qartė nė shesh qė kreatori i lidhjeve tė trilluara ėshtė gjithnjė njė person – dr. Vard, qė na e kujton njė skandal tė ngjashėm para betejės nė Suez qė e kishte tronditur Francėn. Heroi kryesor i kėtij skandali ka qenė M. Lotrokije, atėbotė kryetar i kėshillit tė deleguarėve francezė e me tė edhe shumė personalitete tė tjera tė Francės. Ky skandal zbuloi fytyrat e vėrteta tė personaliteteve publike-njerėz tė cilėt netėt e kuqe i kalonin me adoleshente. Nė tė gjitha proceset e pėrfolura mund tė vėrehet veprimi sionist nga hija e cila ka pėr qėllim shkatėrrimin e tė gjitha vlerave civilizuese me akcent tė posaēėm nė vlerat morale dhe fetare”.

2. Tė gjithė Iluminatėt tė cilėt janė profesorė nė universitetet dhe institucione shkencore janė tė obliguar t’i kushtojnė vėmendje tė posaēme studentėve me inteligjencė tė jashtėzakonshme dhe studentėt nga qarqet e larta shoqėrore pėr ta orientuar vėmendjen e tyre nė internacionalizėm, nė mėnyrė qė tėrė procesi edukativo-arsimor tė pėrshtatet ēėshtjes sė globalizimit.
3. Ėshtė tejet me rėndėsi qė njerėzit e aftė, tė dalluar dhe me ndikim tė futen nė rrjetin e Iluminatėve. Me kėtė qėllim studentėt (tė pėrmendur nė pikėn 2) kanė arsimim tė posaēėm se si, para se gjithash si persona profesionistė. Tė gjenden nė vendet mė tė ndjeshme tė shoqėrisė qė do t’u mundėsojė tė fshihen nėn mbulesėn e qeverive tė vendeve tė ndryshme si ekspertė dhe specialistė pėr tė vepruar nė hije. Qėllimi i kėtyre planeve sė fundit ėshtė rrėnimi i tė gjitha religjioneve dhe qeverive tė botės.

4. Ndėrmarrja e aktiviteteve me qėllim tė sundimit tė tė gjitha mediumeve relevante tė botė, nė veēanti atyre elektronike, nė mėnyrė qė ēdo ditė tė jenė nė pozitė tė ndėrtojnė opinionin publik duke nxitur frikė tė vazhdueshme tek konsumentėt e vet dhe duke ofruar qeverisjen internacionale si alternativ tė vetme pėr zgjidhjen e tė gjitha problemeve tė botės. Kjo duhet tė na pėrkujtojė edhe rastin e kryeministrit tė Italisė Silvio Berluskoni, edhe njė manjak seksual . Skandali i cili tronditi tėrė italinė kishte shkaktuar njė sėrė skandalesh lidhur me personalitete tė shquara Italiane me vajzat e reja, tė pasur dhe virgjėrore. Vajza Marina, e cila nga revista “Fortune” ėshtė rreshtuar nė mesin e 10 biznesmenėve mė tė fuqishme nė botė, ka ndėrhyrė nė debatin nė lidhje me skandalin seksual, nė tė cilėn ėshtė zhytur i ati i saj, duke e mbrojtur atė dhe duke dėnu
ar pėrpjekjet pėr ta “therė pas shpinė babanė e saj”, duke insistuar se edhe ai ka tė drejtė pėr jetė private. Marina e mbrojti pasi qė Giampaolo Tarantini, njė biznesmen, i cili gjendet nėn hetime, i tha prokurorėve nė Bari se ka siguruar 31 femra (prostitute) pėr ahengjet e shtatorit tė Satanist – Italian – premier. Zgjerohen skandalet seksuale tė kryeministrit italian

vitit tė kaluar, deri nė janar tė kėtij viti. Tarantini theksoi se pesė prej kėtyre prostitutave kanė pasur marrėdhėnie me Berluskonin, pas muajve tė verės, gjatė sė cilėve Berluskoni u kritikua edhe nga kisha katolike pėr shkak tė jetės sė shfrenuar, ai pėsoi edhe njė goditje nga aleati kryesor i partisė sė tij, Gianfranko Fini. Edhe pėrkundėr skandalit seksual, Berluskoni ka theksuar se ai mbėshtetet ende nga 68 % e votuesve (Baggėtisė- siē e potencon dora e fshehtė) nė Itali.

Nuk e konsideroj aspak tė parėndėsishėm faktin qė Adam Vajshaupt ėshtė me origjinė ēifute. Nuk e konsideroj tė jashtėzakonshėm as atė qė ai mund tė ishte vetė “Antikrishti” vetėm sikur tė ishte me njė sy. Mė vitin 1776 kur djalli i mallkuar me emrin Adam Vajshaupt organizoi Iluminatėt me qėllim tė komplotit kundėr krishterėve. I quajti Iluminatė (The Iluminati), qė do tė thotė bartės tė dritės, e ky ėshtė emėrtim i djallit i marr nga emri i Iblisit- Lucifer, qė do tė thotė bartės i dritės ose qenie me dritė tė jashtėzakonshme.

Kjo do tė thotė se organizata e Iluminati ėshtė themeluar pėr kryerjen e frymėzimeve tė cilėt krerėt fetarė i marrin nga Luciferi (Satana) gjatė ceremonive tė tyre speciale. Kėshilli suprem i Iluminatit pėrbėhet prej 13 anėtarėve, kurse ata janė njėkohėsisht edhe komisioni ekzekutiv (organ) i kėshillit tjetėr qė quhet Kėshilli i tridhjetė e treve. (Duhet theksuar qė Kėshilli i tridhjetė e treve pėrmban anėtarėt tė cilėt i kanė themeluar themelet e ideologjisė ateiste dhe materialiste e qė nė vitin 1884 Marksi e kishte publikuar nė Manifestin e partisė komuniste. Xhaxhai i Marksit ishte njėri prej krerėve mė tė lartė fetarė ēifutė, por ishte tėrhequr nga rrethi i priftėrinjve tė lartė ēifutė, kur i ishte dhėnė njė funksion mė i lartė por sekret). (Ibid, f. 89)

Tubimi mė i madh lindor ėshtė mbajtur nė qytetin Ingolshtat. Ky
qytet ka qenė trambulinė pėr pjesėtarėt e organizatės masone tė cilėt ėshtė dashur tė kyēen nė shoqėrinė evropiane. Evropa ėshtė marr si bazė e celulave tė fshehta (Lozha), tė cilat duhet tė merreshin me organizimin e tubimeve masone nė vende tė ndryshme, e tėrė kjo nėn maskėn e aktiviteteve tė dobishme shoqėrore, pėr shembull atyre me orientim humanitar etj. (Ibid. f.90)

Nėse lėvizjen masone do tė konsideronim organizatė sekrete tė cilėn qė nė kohėrat mė tė hershme e kanė themeluar priftėrinjtė ēifutė, shumė pėrpara vitit 1776 dhe e cila ėshtė forcuar sidomos nė kohėn e dėbimit tė ēifutėve, atėbotė Iluminatėt do tė mund t’i definonin si organizatė e cila e ka kryer reformėn e organizatės sė vjetėr, i ka dhėnė qėllime mė precize duke e vėnė, me emėrtim tė ri, nė themele mė tė forta dhe mė tė qėndrueshme.

Mendoni pak lidhur me stemėn tė cilėn Vajshaupti e pranon si stemė tė organizatės sė Iluminatit nė vitin 1776. Piramida simbolizon vėndosjen e sundimit diktatorial tė cilėn do tė ketė qeveria ndėrkombėtare e ngjashme me atė tė Kombeve tė Bashkuara. Kjo qeveri nėn maskėn e demokracisė i ėshtė nėnshtruar njė autokracie tė tmerrshme, ndėrsa ai qė sundon ėshtė i padukshėm. Kjo ėshtė fshehtėsia pėr ēka tani flitet aq si pėr sistemin global botėror. Mendoni lidhur me syrin nė majė tė piramidės i cili shkėlqen nė tė gjitha anėt: ai simbolizon shėrbimet informative dhe terroriste, tė ngjashme me Gestapon-in. Ato i ka organizuar Vajshaupti me parullėn e vėllazėisė, pėr hir tė ruajtjes sė sekreteve tė organizatės dhe pėr shkak tė detyrimit tė njerėzve nė bindje ndaj dispozitave tė organizatės pėrmes terrorizmit. Ky shėrbim ka pasur rol tė madh nė anarkinė e cila kishte pasur pas revolucionit francez. Dy fjalėt nė kulm tė stemės janė: ANNUIT COEPTIS, qė do tė thotė:” Komploti yn u realizua”. Mė nė fund tė stemės shkruan: NOVUS ORDO SECLORUM, qė do tė thotė:” Sistemi i ri shoqėror” ose “Rendi i ri botėror”. Ėshtė me rėndėsi tė theksohet se kjo stemė ėshtė pranuar nga ana e masonėve vetėm pas bashkimit tė organizatės masone me Iluminatėt nė kongresin e vitit 1782.

Fjala angleze pyramid pėrbėhet prej dy pjesėve: “pyro” qė do tė thotė “zjarr” dhe “madi” qė do tė thotė “nė mes”, prandaj kjo fjalė do tė thotė zjarri nė mes ose nė mes tė zjarrit. Ne e dimė se zjarri ėshtė njėri prej katėr elementeve prej cilėve, sipas besimit tė lashtė, ėshtė sajuar bota: toka, uji, ajri dhe zjarri. Nė pajtim me besimin e lashtė si dhe doktrinat e parė filozofike, zjarri ka qenė elementi themelor madje edhe burim absolut. Nė bazė tė kėsaj domethėnia e fjalės piramida do tė mund tė ishte edhe “qendėr e energjisė” ose “qendėr e zjarrit”. (Sirru Kuvveti-Heremil-Ekberi”. (Sekreti i piramidės sė madhe) Bil Shol Vadshtit, pėrkthimi nė arabisht i Emin Selamit.

Forma rreth sė cilės pėrhapen rrezet mbi piramidė ėshtė njė pjatė fluturuese. Kjo pjatė fluturuese ėshtė pėrgaditur ashtu qė me tė mund tė fluturohet kudo qoftė nė rast tė shkatėrrimit tė paparashikueshėm tė kėshtjellės piramidale sipėr cilės shihet qartė syri i “sundimtarit tė fshehtė” dhe ky ėshtė vetėm njė sy, tjetėr nuk ka. Dhe dėshiroj tė tėrheq vėmendjen edhe pėr njė hollėsi pėr ata qė janė tė zgjuar, e ajo ėshtė ngjashmėria nė mes stemės sė Iluminatit dhe pjesės sė poshtme tė stemės e cila ndodhet nė “Protokolet e liderėve sionistė”, madje edhe nė “Ungjilin” bolshevik.
Shiko dhe mendo mirė! Bėhu preciz dhe do tė kuptosh se pas kėtyre dy stemave fshehet njė person i njėjtė.

Sot numri i masonėve ka arritur nė 6 milionė, ndėrsa numri i lozhave masone nė botė ka arritur nė 30 000. Dihet se, madje, edhe Vatikani ėshtė anėtarė i secilės organizatė tė zezė apo tė bardhė nė botė edhe kjo mjafton si tregues sa thellė ka depėrtuar ndikimi masoniano-ēifut nė tė gjitha poret shoqėrore dhe tregues i bollshėm pėr atė sa larg ka arritur “dora e fshehtė”. Kjo dorė ka qėndruar prapa vrasjes sė John Palit I. Nė agimin e 29 shtatorit tė vitit 1978 motra e nderit e cila i kishte shėrbyer Papės, si zakonisht, kishte ardhur dhe e kishte mbyllur derėn e dhomės por nuk kishte dėgjuar asnjė pėrgjigje.

Libri, nė tė vėrtetė, nuk paraqet ftesė pėr pesimizėm, dyshim, defetizėm dhe pritje pasive tė zgjidhjes sė ēėshtjes nė tė cilėn ndodhemi, por pėrkundrazi, ai ėshtė thirrje pėr aksion-veprim dhe hulumtim nė jetė pavarėsisht nga hutia qė ka pasuar./Prof. Eroll Velija
avatar
Jetmira

768


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi