Vet-Hipnotizimi

Shko poshtė

Vet-Hipnotizimi

Mesazh  Zattoo prej 10.06.13 0:25

Vet-HipnotizimiĒdokush shkon ne nje gjendje hipnotizuese shume here gjate dites pa qene i vetedijshem per kete. Ne kalojme hipnozen kur ngasim nje veture apo kur shikojme televizor. Sa here qe shkojme ne gjendje hipnotizuese ne kemi potencialin per ta bere kete ‘fenomen’ ne te miren tone. Kjo eshte koha kur hipnoza vjen ne loje.

Ne vend qe te lejojme qe hipnoza te ndodh ne menyre spontane tek ne ose te lejojme nje hipnotizues profesional te shkaktoj hipnotizimin tek ne, ne mund te vijme vet te kjo gjendje dhe t’i shkrijme keto energji drejte nje qellimi qe kemi caktuar.

Vet-hipnotizimi eshte arme ekstreme e fuqishme dhe nese kombinohet me sugjerimet e duhura hipnotizuese, mund te shkaktoje ndryshime te pabesueshme tek ne. Perderisa kemi mesuar teknikat e vet-hipnotizimit, ju do t’i mbani ato per te rritur motivimin tuaj, besimin tuaj, te ndalni cigaren apo edhe te humbni peshe. Mirepo per te ardhur deri aty, duhet ndjekur disa sygjerime.

Pergaditja

Pergaditni mendjen dhe trupin per kete sesion. Keshillohet te jeni ne gjendje te mire mentale. Sa me te hareshem te jeni, aq me shume do te keni sukses ne mendjen tuaj. Nese jeni ne disponim te keq apo te nervozuar, kjo mund te kete efektin e kundert te deshires tuaj.

Koncentrimi

Koncentrimi mund te arrihet duke u fokusuar ne ndonje objekt si: poster hipnotizues, monedhe, medalion apo ndonje mjet tjeter fiksues. Ky trik mund te ndodh edhe duke mbyllur syte duke u fokusuar ne driten e zeze te syve.

Relaksimi

Ndoshta do t’i perseritni keto sugjerime nese eshte e nevojshme. Ēelesi eshte te kryeni relaksimin.
“Jam i qete. Asgje nuk eshte e rendesishme me. Nuk degjoj ndonje gje perveē zerit tim. Duart dhe kembet jane elastike. Jam duke marre fryme qete, rregullisht. Ne ēdo frymemarrje, une me shume e me shume i dorezohem gjendjes se relaksuar. Lere te shkoje. Lere te ndodh. Jam i relaksuar dhe ne kontroll. Mendimet e mia jane te paqendrueshme. Ndihem teresisht gjalle”.

Objektivi

“Ndihem i lire. I relaksuar. Asgje nuk mund te me hutoje. E degjoj vetem zerin tim. Une do te shkruaj ne leter ēdo gje qe tani do t’i sygjeroje vetes time. Ēdo fjale e imja do te regjistrohet ne ndergjegjjen time. Une do t’i bindem komandave. Nuk mundem, as nuk dua, te veproj ne ndonje menyre tjeter. Do t’i bindem”.

Si te zgjohemi nga gjendja e hipnotizuar:


“Ndjeje. Fuqia eshte duke u kthyer ne trupin tend. Duart dhe kembet tuaja jane me elastike dhe te afta ne levizje. Jane duke levizur tani. Ju jeni duke u mbushur me fuqi dhe energji. Do te numeroj deri ne tre. Ne tre, do t’i hap syet dhe do te jem teresisht i zgjuar, i mbushur me energji…Nje…Dy…Tre”.
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vet-Hipnotizimi

Mesazh  55 prej 19.06.13 9:27

Auto hipnoza *teknike e thjeshte e programimit te subkoshiences

1-Mbyll syte .Relax ashtu si cdo ushtrim tjeter ne psikizem duhet te jemi ne gjendjen alfa te koshiences ose theta dhe ne frekuenca me te uleta ne delta, mund te behet ne mbremje para se te flem gjume ose sapo ngrihemi ne mengjes por gjithmone sduhet te jemi te stresuar. me vone do te them disa teknika te relaksimit ku mund te shtoni edhe ju

2-numero mbrapsht nga 100 ne 1

3-thuaj afirmacionin *sugjestionin * un e urrej duhanin * ose cfardo mund te shtoni vetem duhet te jete ne te tashmen dhe te jete e shkurter shprehja pozitive

4-dil nga hipnoza duke numeruar nga 1 ne 100
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi