Si do tė duken njerėzit pas 100 mijė vjetėsh

Shko poshtė

Si do tė duken njerėzit pas 100 mijė vjetėsh

Mesazh  Zattoo prej 09.06.13 16:25

Si do tė duken njerėzit pas 100 mijė vjetėshAshtu siē tiparet e njeriut kanė evoluuar qė nga epoka e gurit ashtu ato pritet tė evoluojnė edhe nė tė ardhmen. Por si do tė jenė tiparet 100 mijė vite mė pas?

Sot masa e trurit tė tonė ėshtė tre herė mė e madhe se e paraardhėsve tanė mė tė hershėm. 100 vite mė vonė, ēfarė do tė ndryshojė?

Sigurisht pjesė e pandalshme e evolucionit tonė ėshtė teknologjia. Pasardhėsit tanė pas 100 mijė vitesh do tė kenė kokė mė tė madhe dhe masė tė materies gri mė tė madhe. Tiparet e njerėzimit do tė pėrcaktohen mjaft nga zhvillimi i teknologjisė.

Dr. Alan Kwan njė biologjist dhe studiues i genomeve nė Universitetin e Uashingtonit thotė se njerėzit do tė heqin dorė nga “forma natyrale” dhe do tė pėrqafojnė “biologjinė njerėzore” duke pėrcaktuar vetė tiparet qė do dėshirojnė. Pėrcaktimet do tė jenė tė karakterit estetik, por edhe praktik.

Prindėrit do tė mund tė pėrcaktojnė pėr fėmijėt e tyre ngjyrėn e lėkurės, atė tė syve, flokėve…Kwan parashikon qė njerėzit do tė kenė njė hundė mė tė madhe pėr tė marrė frymė mė lehtė, ndėrsa me hapat e teknologjisė sė sotme, s’ėshtė fantazi tė thuhet se pas 100 mijė vjetėsh tė gjithė do tė kenė lente komunikimi nė sy, ndėrsa nė pjesėn e pasme tė veshit tė instaluar njė pajisje pėr njė dėgjim sa mė tė mirė.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi