Tė gjithė jemi nė pėrgjim

Shko poshtė

Tė gjithė jemi nė pėrgjim

Mesazh  Berti69 prej 07.06.13 0:15

Julian Assange: “Tė gjithė jemi nė pėrgjim”


Julian Assange flet nė mėnyrė direkte dhe deklaron se tė gjithė ata qė pėrdorin mjetet e komunikimit tashmė tradicional si iphone,Blackberry,gmail,etj mund tė pėrgjohen ose janė tė pėrgjueshėm.

Assange pėrshkruan situatėn nė tė cilėn sipas tij gjendet pak a shumė e gjithė bota,tė gjithė mund tė pėrgjohen,madje ndoshta jemi tė gjithė tė pėrgjuar. Ky ėshtė lajmi i fundit qė vjen nga “Bureau of Investigative Journalism (BIJ) dhe Privacy International”,organizatė britanike qė lufton pėr respektimin e privatėsisė.

“Gjatė dhjetė viteve tė fundit ka lulėzuar nja industry ndėrkombėtare qė furnizon shėrbimet sekrete tė shteteve me paisje nė gjėndje tė pėrgjojnė masa tė tėra. Kėto ndėrmarrje po eksportojnė prodhimete tyre nė mėnyrė tė pakontrolluar”,deklaron Assange gjatė prezantimit tė tij nė Londėr tė SpyFiles.”

Shoqėri tė tilla si, amerikania SS8,italiania Hacking Team apo kompania franceze Vupen prodhojnė viruse qė mund tė marrin nėn kontroll kompjutera dhe celularė duke pėrfshirė kėshtu,iphone,BlackBerry dhe Android duke regjistruar ēdo pėrdorim,lėvizje e deri tek imazhe e tinguj tė zonės ku gjenden”,shpjegon Assange.

Ne lidhje me pergjimet globale eshte folur shume kohet e fundit. Para disa ditesh behet e ditur se agjencia e lajmeve Associated Press thotė se qeveria amerikane ka sekuestruar tė dhėnat telefonike tė dy muajve pėr shumė nga gazetarėt dhe redaktorėt e saj.

Shefi ekzekutiv i organizatės, Gary Pruitt, e quajti kėtė veprim “njė ndėrhyrje masive dhe tė paparė” nė operacionet faktmbledhės tė AP-sė.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi