Misteret e vrasjeve tė yjeve tė Hip Pop-it

Shko poshtė

Misteret e vrasjeve tė yjeve tė Hip Pop-it

Mesazh  gjilanasi prej 03.06.13 19:57

Misteret e vrasjeve tė 10 yjeve tė Hip Pop-itShumica e pop-starėve tė vdekur herėt mund tė themi se tanimė flenė tė qetė me tė vdekurit e tjerė. Pėrvjetorėt shėrbejnė pėr tė kujtuar kėngėt e tyre qė rinovohen e pėrpunohen dhe rishiten sėrish pėr kėnaqėsinė e atyre qė janė nė kėtė botė. Nė varret e tyre shpesh shihen dhurata tė ēuditshme e piktura prej grafiti. Yjet e saj janė personazhė nga mė tė ndryshėm, por ajo qė e ka tronditur kėtė zhanėr janė vrasjet e mistershme tė kėngėtarėve tė rrepit. Ku rasti mė i famshėm ėshtė ai yllit Tupak Shakur

Legjenda Tupac

Ata qė e njohėn qė nė vogėli, e mbajnė mend atė nė Majami si roje, si ndihmėskuzhinier nė njė pikė “McDonald’s”-i nė Ohio dhe si shėrbyes fetar nė njė bashkėsi religjioze lokale nė Luiziana. Pėr disa fanatikė tė Hip Hop-it, prodhimtaria e tij nė kėtė fushė muzikore ėshtė pėr t’u pėrshėndetur dhe e paparė. I mallkuar pėr tė jetuar gjithnjė nė emigrim, ai akoma shet rregullisht albume, edhe pse ka dhjetė vjet qė ka vdekur. Tė fundit sa ishte gjallė e shiti pikėrisht mė 13 shtator 1996, pa mbajtur parasysh kėtu njė sasi tė pamasė kolonash zanore pėr filma. Mė parė, Tupac nxirrte nė treg pesė CD dhe pėrjetonte 13 milionė kopje tė shitura. Pas vdekjes, ky numėr u pesėfishua.

Si ndodhi vrasja

Mė 7 shtator 1996, Mike Tyson nxori nga ringu edhe njė kundėrshtar tjetėr nė Las Vegas. Prodhuesi i himnit tė tij “Ėrote the Glory”, Tupac Amaru Shakur, e la i gėzuar festėn qė kishte organizuar, e ra papritur viktimė e njė grindjeje gangsterėsh nė Neė York, dhe e hipėn nė njė makinė BMĖ qė i pėrkiste grupit tė Orlando Anderson, njė gangster i pėrmasave jo tė mėdha nė metropolin amerikan. Makinėn e drejtonte Suge Knight, menaxheri i tij mafioz dhe shef i firmės tashmė tė falimentuar, “Death Roė”. Ndėrsa i afroheshin kryqėzimit nė East Flamingo/Koval Lane, pėrpara i del njė “Cadillac”. Tre plumba prekėn edhe Tupac dhe njėri qėlloi Knight. Tė nesėrmen, ishte e premte, 13 shtator, vdiq dhe figura kryesore e rrepit tė zi dhe e muzikės sė viteve nėntėdhjetė. Nė mes tė dekadės, fundi i sė cilės solli mė pas repera tė tjerė tė famshėm si: Lauryn Hill e Eminem, qė rrėmbyen ēmimet “Grammy”.

Tupac, lider i padiskutueshėm

Po e parė nė qetėsi, “i vdekuri” Tupac, gjithsesi akoma mbetet figura lider. Nė Las Vegas, nė Madame Tussaud, rrethuar nga shumė dėshmitarė e adhurues tė Pop-kulturės sė zezė: I mirėnjohuri Jimi Hendrix, edhe ky i vdekur tashmė prej kohėsh, si dhe i palėkunduri Stevie Ėonder. Tupac duket se ka marrė aty pozėn mė interesante, nė njė lutje tė dėshpėruar. Ai mban pėr kėtė akt njė shami nė kokė, zinxhirė e tatuazhe qė i kombinon me pantallona tė gjėra, shumė tė gjėra. Njė skulpturė shumė mbresėlėnėse me njė pėrzierje guximi e dhune, zgjuarsie nga ato tė rrugės, kombinuar me fatalitet dhe urtėsi prej njeriu tė rrahur me halle.

Vrasja nuk u sqarua kurrė

Vrasja nuk u sqarua kurrė. Teoria e ushqyer nga rrethet e pop-it: artisti me emrin revolucionar inkas, ra viktimė e konfliktit Lindje -Perėndim. Qysh nė vitin 1994, Tupac iu bashkėngjit njė mbledhjeje tė njė grupi kėngėtarėsh nė Neė York. Asokohe, edhe konkurrenti i tij “Notorious B.I.G.” luante njė rol akoma tė dorės sė dytė. Ai nė vitin 1996 u akuzua pėr vrasje e nė vitin 1997 u qėllua pėr vdekje. Konkurrenca mes brigjeve lindore e atyre tė Perėndimit vlerėsohet nga dėshmitarėt, gjithsesi, si njė beteje e padėmshme, e krahasueshme me atė mes “Rolling Stones” pėr shembull, me “Beatles”. Njė teori e dytė akuzon menaxherin e Tupac: Suge Knight nė vitin 1994 kishte shpėtuar paq nga burgu, duke i premtuar atij (Tupac-ut) parajsėn dhe shitjen e shumė albumeve, pra, kthimin nė njė mit tė vėrtetė. Edhe i dyshuari kryesor nė kėtė ēėshtje, Orlando Anderson, qė e rrahu Tupac pas pėrfundimit tė ndeshjes sė boksit qė sqaruam nė fillim tė shkrimit, u qėllua mė pas. Kėshtu qė ēdo gjė mbetet nė kuadėr tė dyshimeve, por asnjė prej tyre nuk tė ēon nė zgjidhjen e ēėshtjes se kush e vrau Tupac dhe pėrse?

Miti i Tupac

Kėto janė tė fshehtat qė do ta rrethojnė pėrgjithmonė me ē’duket mitin e Tupac, rolin e tij prej heroi, qė ai mė mirė se kushdo e pėrmbush me regjistrimet e disqet mė tė mira qė ai la pas nė ditėt e fundit tė jetės. Elvis ēliroi shtresėn e mesme tė bardhė, por ai shihet tashmė si njė legjendė shpesh komike qė veshi dy kostume. Shtresa e zezė, e ulėt amerikane, personifikohet mė sė miri nga askush tjetėr, veēse Tupac. Nga solidariteti global, klonet e tij mbulojnė tashmė lagje tė tėra problematike nė botė. (Tirana Observer)

1 – Tupak Shakur

Njė pasardhės i lėvizjes Pantera e Zezė, i lindur nė New York, Tupak Shakur (emri i lindjes Lesane Parish Crooks) zhvilloi aftėsitė e tij vokale nė brendėsi tė Amerikės, duke parė dhe mėsuar nga jeta urbane qė ai pėrjetoi fillimisht nė Harlem dhe Baltimor. Me performancėn e tij nė 1991 tė 2Pacalypse Now, Shakur tregoi se ai mund tė ishte eksplicit dhe karizmatik nė tė njėjtėn kohė. Fama e tij shpejt ēoi nė njė grabitje fatale tė njė studioje regjistrimi nė Manhatan, nė 1994. Incidenti pėrfundoi nė njė zėnkė mes tij dhe ish mikut tė tij Kristofer Uallas. Ka shumė supozime se kush e qėlloi me plumb Shakurin nė kraharor, kur ai u largua nga grindja nė Las Vegas mė 7 Shtator tė 1996 (ai vdiq njė javė mė vonė), por edhe pas 17 vitesh, vrasja ende nuk ėshtė zgjidhur.

2– Bigi Smolls (I famshmi B.I.G)

Aftėsia e Kristofer Uallas pėr tė lėnė lagjen e tij Bruklin, tėrhoqi vėmendjen e Sean Kombs, qė vendosi ta bėnte atė pjesė tė studiove tė tij Bad Boy. Ishte pikėrisht nė kėtė studio ku Uallas u rrit shumė profesionalisht, duke marrė dhe emrin Bigi Smolls, dhe ku publikoi albumin e tij Ready to Die, nė 1994. Por fama e tij u shua shpejt, pas vrasjes sė kolegut tė tij Tupak Shakur. Tė shumtė ishin ata qė spekulluan se Uallas ishte i pėrfshirė, edhe pse ai nuk u pėrfshi asnjėherė formalisht nė kėtė ēėshtje. Duke dashur t’i jepte fund fjalėve tė pėrhapura, Uallas shkoi nė Los Angelos tė promovonte albumin Life after Death. Atje ai u qėllua pėr vdekje, nė moshėn 24 – vjeēare. Hetimet e ndėrmarra nuk nxorrėn asnjėherė ndonjė tė dyshuar, dhe departamenti i policisė nė L. A, u akuzua pėr neglizhencė.

3 – Jam Master Jay

Edhe pse ishte mjaft i njohur pėr punėn e tij me grupin Run – DMC, Jason Mizell u nda nga miqtė e tij Joey “Run” Simmons dhe Darryl “DMC” McDaniels. Nė vitet 80’, bota mėsoi pėr artin e manipulimit tė zėrave tė Mizellit. Ishte ky stil unik qė e lejoi atė tė vazhdonte punėn e tij nė Hip Hop. Pasi nisi karrierėn e tij, regjistrimet JMJ, nė 1989, ai krijoi grupin Onyx dhe shumė tė tjerė para se tė ribashkohej me dy miqtė e tij Run – DMC pėr albumin final Croėn Royal. Edhe pse Mizelli ishte i respektuar nė industrinė muzikore, ai ishte ende njė target. Nė moshėn 37 – vjeēare, ndėrkohė qė ai po regjistronte nė studion e tij mė 30 Tetor 2002, njė sulmues qėlloi me armė duke e vrarė. Edhe pse njerėz tė shumtė ishin nė studio, askush nuk pranoi tė kishte parė sulmuesin, dhe askush nuk ėshtė arrestuar pėr vrasjen.

4 – M-Bone

Montae Talbert nuk kishte njė karrierė tė gjatė hip hop–i. Nė fakt, edhe pse ishte pjesė e grupit amerikan Cali Swag District, Talbert nuk bėri asnjė kėngė duke ja lėnė tekstet kolegėve tė tij. Ai vendosi tė bėhej pjesė e kėrcimit, dhe vendosi tė merrte disa nga lėvizjet dalluese tė kėrcimit tė Dough Fresh, duke i ndryshuar nė bazė tė gjeneratės sė re. Nė 2009, ai mori famė botėrore. Njė hit i tij “Teach me how to Dougie” u bė aq i famshėm sa tėrhoqi vėmendjen e Zonjės sė Parė Michelle Obama, qė i pėrfshiu lėvizjet nė fitnesin e fėmijėve tė saj. Por mė 15 Maj tė 2011, ndėrkohė qė ishte nė makinė me njė mikun e tij, njė makinė tjetėr u shfaq papritmas dhe qėlloi Talbertin, duke e vrarė nė moshėn 22–vjeēare. Policia nuk ka ende motiv pėr vrasjen, por thuhet se ata ishin xheloz pėr suksesin e tij.

5 – Scott La Rock

Scott “La Rock” ishte punonjės social, por natėn punonte Dixhej. Me reputacionin qė kishte, atij i duhej njė rreper pėr tė plotėsuar aftėsitė e tij. Rastėsisht takoi Laurence “Krisna” Parker, njė artist grafiti qė qėndronte nė strehėzėn ku ai punonte. Ata formuan njė grup tė quajtur Scott La Rock dhe Celebriteti Tre. Mė pas, sė bashku me Derrick “D-Nice” Jones, ata formuan Produksionin Boogie Doėn dhe nxorrėn nė 1987 Criminal Minded. Ata u bėnė mjaft tė njohur, por fama e tyre nuk zgjati shumė. Mė 27 Gusht tė 1987, ndėrkohė qė Sterling po pėrpiqej t’i jepte fund njė zėnke mes Jones dhe kundėrshtarit tė tij, ai u vra pranė studios ku punonte dhe vdiq disa orė mė vonė. Nė vitin nė vijim, Cory Bayne dhe Kendall Newland u arrestuan pėr krimin, por duke qenė se nuk kishte dėshmitarė u lanė tė lirė.

6 – Big L

Lamont Kolman u rrit nė njė zonė tė njohur si “zona e rrezikut” pėr shkak tė dhunės dhe trafikimit tė kokainės. Ai pėrmirėsoi aftėsitė e tij nė “betejat” rrep qė zhvilloheshin nė rrugė. Talenti i tij i ra nė sy studiove Kolumbia Rekords, me tė cilėt nėnshkroi njė kontratė nė 1992, ku dhe nxorri albumin solo Lifestylez ov da Poor & Dangerous, me emrin Big L. Fatkeqėsisht hisoria e tij mbyllet aty. Ndėrkohė qė po regjistronte albumin pasues, dhe ishte nė negociata pėr tė nėnshkruar njė marrėveshje me Jay – Z, Kolman u vra nė 1999, nė moshėn 24 – vjeēare, pasi u qėllua mė shumė se njė herė disa metra mė larg vendit ku u rrit. Raportet spekuluan rreth faktit se sulmuesit e tij ose kėrkonin hakmarrje ndaj vėllait tė tij ose e ngatėrruan atė me vėllain e tij. Gerard Udli u akuzua pėr vrasjen, por u la i lirė pėr mungesė provash.

7 – Magnolia Shorty

Nė fillesat e tij, zyra e regjistrimeve Kesh Para dominohej nga meshkujt, pėrfshi dhe Lil Wayne dhe Juvenile, tė cilėt krijuan njė muzikė unike jugore. Duke dashur qė tė ndryshonte njerėzit, themeluesi Brajan Uilliam kėrkoi qė tė bashkėpunonte me njė femėr dhe nėshkroi njė kontratė me Renetta Yemika Loėe, tė cilėn ai e quajti Magnolia Shorty, sepse vinte nga lagjia Magnolia nė Neė Orleans. Sė bashku me kėngėtaren Trishelle Miss Tee” Uilliam, ajo nxori nė 1997 njė album muzikor tė titulluar “Monkey on tha D$ck”. Por pėr arsye qė ende mbeten tė panjohura, nė Dhjetor tė 2010s, rrepistja 28 vjeēare u qėllua pėr vdekje nė njė makinė jo shumė larg lagjes qė i dha emrin. Njė pasagjer qė ishte bashkė me tė, Jerome Hampton, u vra gjithashtu.

8– Soulja Slim

Pasi braktisi gjimnazin, Xhejms Tap, u pėrfshi nė “lojėn” e rrepit. Ai publikoi albumin e tij Soulja fa Lyfe nė 1994 dhe njė album pasues nė 1998. Pas njė periudhe tė shkurtėr qė kaloi nė burg, ai vendosi tė rikrijonte veten, dhe zgjodhi qė tė quhej Soulja Slim. Shumė shpejt ai nxorri nė treg Streets Made Me, dy albume nėn emrin e tij Cutt Throat Committy dhe nxorri dhe njė hit nė bashkėpunim me Juvenile tė quajtur “Sloė Motion”. Por disa muaj pas nxjerrjes sė albumit tė tij tė dytė, nėn emrin e tij, ai u vra pranė shtėpisė sė mamasė nė New Orleans nė 2003. Policėt arrestuan Garelle Smith, 22 vjeē, duke e akuzuar si tė lidhur me vrasjen, por u lirua brenda pak muajve. (Smith u gjet i vrarė nė Gusht tė 2011.)

9 – Mac Dre

Shumė artistė krijojnė muzikė rrep pėr vrasjet dhe krimet nė rruge, por Andre “Mac Dre” Hiks ėshtė njė nga tė paktėt qė aktualisht e kanė pėrjetuar atė. I lindur nė Oakland, Kalif, Hiks, nė fund tė vitit ’80, nxorri tre albume qė i pėrkisnin stilit tipik rrep tė Bregut Perėndimor. Ai vazhdoi tė rritej, edhe pse kaloi pesė vjet nė burg. Ai regjistronte dy albume nėpėrmjet telefonit nga burgu. Nėn emrin e tij, ai nxorri katėr albume. Rikthimi i tij nė skenė nuk zgjati shumė, pasi Hiks u qėllua pėr vdekje nė moshėn 34 vjeēare ndėrkohė qė largohej nga njė performancė nė Kansas nė 2004. Spekullime dolėn nė lidhje me rreperin vendas Antoni “Fat Tone” Uatkins, edhe pse asnjėherė nuk ka patur prova rreth tij; autoritetet nuk kanė shpallur asnjė tė dyshuar. Kurse Uatkins u qėllua pėr vdekje njė vit mė pas.

10 – Smiley Culture

I lindur nė Jug tė londrės, Smiley Culture i pėrēoi botės muzikė qė shėrbeu pėr tė hequr “dallimet gjuhėsore” ndėrmjet gjuhės Britanike dhe dialektit Xhamajkan. Muzika e tij fliste pėr tensionin social, qė bėri qė ai tė nėnshkruante njė marrėveshje me studion London Fashion Rekords. Shumė shpejt, ai nxorri hitin pėr tė cilin ėshtė mė shumė i njohur, “Police Officer”, ku tregohet historia e arrestimit dhe lirimit tė tij, pėr shkak tė statusit tė tij tė famshėm. Ndėrkohė qė pėrpjekjet e tij pėr tė nxjerrė kėngė tė tjera hit dėshtuan, stili i tij influencoi shumė rreper tė tjerė. Ai u akuzua pėr posedim droge. Kur policėt shkuan nė shtėpinė e tij me njė mandat kėrkimi, oficerėt deklaruan se ai vrau veten nė moshėn 48 vjeēare. Megjithatė, publiku ka qenė dyshues rreth kėtij fakti, dhe ende ka pyetje se kush mund tė jetė vrasėsi i tij.

T.O
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi