Kėshilla

Shko poshtė

Kėshilla

Mesazh  Neo prej 12.08.08 20:35

Eshtė optimizmi ai qė na sjell lumturinė

Ta shohėsh botėn me gjithė ngjyrat e saj, nė tė kundėrt destinacioni do tė biesh nė depresion.

Pėr kėtė qėllim nevojitet filozofia e buzqėqeshjesh, tė paktėn kėtė sugjeron psikologu. Sipas kėtij tė fundit ndjenja e tė qenit i plogėsht, na bėn qė tė jemi pesimistė, edhe atėherė kur adrenalina e situatės ku po jetojmė mund tė jetė nė maksimum.

Braktisni kėtė situatė dhe ndiq me kujdes katėrmbėdhjetė urdhėresat qė ju bėjnė tė mendoni pozitivisht. Katėrmbėdhjetė urdhėresat e tė menduarti pozitivisht, lidhen me tė qenit i lumtur, edhe atėherė kur gjendja jonė shpirtėrore ėshtė poshtė.

Sipas njė studimi tė kryer nga Erasmus University nė Rotterdam, shumė prej tė anketuarve edhe pse jetojnė nė njė shoqėri mjaft tė pėrparuar arrijnė qė tė preokupohen edhe pėr gjėrat mė tė vogla.

Kjo gjė i bėn ata qė tė mos ndihen tė lumtur, duke u shqetėsuar jo vetėm pė problemet personale, por edhe rreziqet globale, tė cilat na heqin kėnaqėsinė e tė jetuarit brenda normave qė nuk na krijojnė stres.


1. Merru me diēka

2. Shoqėrohu me miq

3. Duhet tė jesh prodhimtar

4. Organizohu ndryshe

5. Mos u shqetėso

6. Ridimensiono frymėzimin

7. Mendo pozitivisht

8. Mendo pėr tė tashmen

9. Puno nė njė personalitet tė shėndoshė

10. Zhvillo njė personalitet tė shoqėrueshėm

11. Duhet tė jesh vetvetja

12. Elimino ndjenjat negative

13. Kultivo raportet intime

14. Konsideroje lumturinė si prioritetin numėr 1
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi