Ēfarė keni tė shkruar nė shuplakė tė dorės?

Shko poshtė

Ēfarė keni tė shkruar nė shuplakė tė dorės?

Mesazh  clee prej 24.12.12 0:03

Ēfarė keni tė shkruar nė shuplakė tė dorės?Leximi nga shuplaka e dorės rrėnjėt e veta i ka qė nga e kaluara e lashtė.  Pavarėsisht asaj nėse besoni apo jo nė atė se ēka ju flet dora, leximi  nga vijat e dorės para sė gjithash ėshtė pjesė e kureshtjes dhe argėtimit tė cilat i kanė adhuruar edhe paraardhėsit tanė.

Shuplaka juaj e dorės ka tri vija kryesore. E dashurisė ėshtė nė maje tė shuplakės, vija e kokės nė mes tė shuplakės, ndėrsa vija e jetės nė fund tė shuplakės. Me kalimin e jetės edhe vijat mund tė ndryshojnė sė bashku me personalitetin, qėndrimet dhe pėrvojat tuaja.

Pra, jeta ėshtė ajo qė pėrcakton pamjen e shuplakės, ndėrsa nuk ėshtė shuplaka ajo qė pėrcakton jetėn tuaj. Pėr shembull, pėrvoja traumatike mund tė krijojė ndėrprerje tė lehtė tė vijės sė kokės. Leximi i shuplakės sė dorės nuk ėshtė parashikim. Po ashtu nuk do t’ju tregojė se ēfarė do tė ndodhė, por vetėm do t’ju pėrkujtojė pėr diēka qė tashmė ka ndodhur.

Vija e dashurisė

Vija juaj e dashurisė ka tė bėjė me tė gjitha emocionet dhe situatat qė janė tė lidhura me dashurinė. Ėshtė e vendosur mbi vijėn e kokės dhe jetės, saktėsisht nėn gishta.

Nėse vija fillon menjėherė nėn gishtin tregues, atėherė jeni tė kėnaqur me jetėn tuaj tė dashurisė.

Nėse fillon nėn gishtin e mesėm, tregon egoizėm dhe materializėm kur bėhet fjalė pėr dashurinė.

Nėse vija ėshtė e drejtė dhe e shkurtėr, keni dėshirė tė lartė seksuale dhe nuk jeni shumė romantik.

Nėse vija fillon menjėherė nė mes gishtit tregues dhe tė mesėm, do tė thotė qė zemrėn tuaj e jepni shumė lehtė.

Nėse vija lėshohet teposhtė, do tė thotė qė e keni zemrėn tė thyer.

Nėse vija ėshtė e gjatė dhe e lakuar, do tė thotė qė i shfaqni lehtė emocionet tuaja.

Vija e cila ėshtė paralele me vijėn e kokės zbulon personin qė pėrballet mirė me emocionet e veta.

Nėse vija juaj ėshtė e valėzuar, jeni dashnor i mirė, por ju mungojnė lidhjet serioze.

Rrethi nė vijėn tuaj ka tė bėjė me periudhėn e depresionit nė jetėn tuaj.

Vijat e vogla apo tė imta qė shtrihen mbi vijėn e dashurisė janė shenjė e fatit dhe lumturisė, ndėrsa vijat qė shtrihen nėn vijėn e dashurisė janė shenjė e zhgėnjimit.

Vija e kokės

Kjo vijė nuk tregon se sa jeni tė zgjuar, por mėnyrėn tuaj tė tė menduarit. Ajo tregon pėr besimet tuaja, moralin dhe qėndrimin e pėrgjithshėm ndaj jetės. Vijat e kokės fillojmė menjėherė nėn vijėn e jetės.

Vija e shkurtėr e kokės zbulon qė dėshironi tė punoni pėr arritjen e qėllimeve fizike, dhe jo mentale.

Vija e lakuar, respektivisht e lėshuar tregon kreativitet.

Nėse vijat e kokės dhe tė jetės janė tėrėsisht tė ndara, do tė thotė qė shijoni aventurat dhe keni entuziazėm tė madh jetėsor.

Vija e valėzuar tregon qė nuk mund ta mbani shumė vėmendjen dhe qė nuk kėnaqeni edhe aq shumė nė mendimet e thella.

Nėse keni vijė tė thellė e cila shtrihet horizontalisht nėpėr shuplakė, do tė thotė qė jeni tė fokusuar dhe qė keni mendime tė qarta.

Nėse keni rrathė ose kryq nė vijėn e kokės, do tė thotė qė keni kaluar nėpėr krizė emocionale.

Vija e ndėrprerė e kokės do tė thotė qė nuk jeni konsistent nė mėnyrėn e tė menduarit dhe qė ndoshta keni pasur thyerje apo krizė nervore.

Vijat qė kalojnė vijat e kokės tregojnė vendimet e rėndėsishme nė jetėn tuaj.

Vija e jetės

Ajo fillon nė fund tė shuplakės, nė mes gishtit tregues dhe gishtit tė madh. Shtrihet kah fundi i shuplakės. Ėshtė e vendosur nėn vijat e zemrės dhe tė kokės dhe shpjegon kualitetin e jetės suaj.

Vija e cila kalon pranė gishtit tė madh tregon qė shpesh jeni tė lodhur.

Nėse vija ėshtė gjarpėrore apo e lakuar, do tė thotė qė keni shumė energji.

Vija e gjatė dhe e thellė do tė thotė qė do tė keni jetė tė gjatė, tė shėndetshme dhe vitale.

Nėse vija ėshtė e shkurtėr dhe e cekėt do tė thotė qė dikush tjetėr drejton jetėn tuaj.

Nėse vija ėshtė e drejtė dhe ėshtė pranė skajit tė shuplakės, jeni tė kujdesshėm kur bėhet fjalė pėr raportet ndėrnjerėzore.

Nėse keni dy apo tri vija tė jetės nė shuplakė, do tė thotė qė jeni pozitiv dhe vital.

Nėse vija shkon nė gjysmėrreth, keni forcė dhe entuziazėm tė jashtėzakonshėm.

Leximi nga shuplaka mund tė jetė argėtim jashtėzakonisht zbavitės me miqtė. Ėshtė e parėndėsishme nėse e merrni atė seriozisht apo thjesht jeni kureshtar. Shikoni shuplakėn dhe kuptoni se ēfarė flet pėr ju. Apo shikoni shuplakėt e miqve tuaj pėr tė parė se cilat janė historitė e tyre.

clee

47


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė keni tė shkruar nė shuplakė tė dorės?

Mesazh  Siroco prej 21.12.15 16:35

Shikojeni mirė shuplakėn tuaj: Nėse keni tė shkruar kėtė, tek ju fshihet sekreti!Miliona njerėz, nė tėrė botėn, shikojnė linjat e tyre nė shuplakė, duke u pėrpjekur qė tė zbulojnė diēka mė shumė pėr karakterin, apo se ēfarė fati i pret.

Para pak kohėsh, ėshtė zbuluar qė njerėzit, tė cilėt nė shuplakėn e tyre kanė shkronjėn M, janė vėrtet persona tė veēantė.

Shikoni shuplakėn tuaj. Nėse keni kėtė figurė, atėherė jeni posaēėrisht tė talentuar, keni intuitė tė madhe dhe shpirt ndėrmarrėsi.

Jeni shumė tė sinqertė dhe nuk i doni gėnjeshtrat.

Femrat me kėtė shenjė kanė pėr njė nuancė mė shumė intuitė sesa meshkujt qė kanė shenjėn e njėjtė.

Keni fuqi qė tė bėni ndryshime tė domosdoshme nė jetė. Pra, me menēuri dhe maksimalisht shfrytėzoni.

Sipas besimeve popullore, shumica e njerėzve tė njohur, nga e kaluara, kanė pasur kėtė shenjė nė shuplakė, duke pėrfshirė edhe liderėt, edhe profetėt.

Nėse bash ju keni shkronjėn M nė shuplakėn tuaj, ēdo herė kur shikoni nė shuplakėn tuaj, le t’ju rikujtojė, qė jeni peron i veēantė dhe qė jeni tė aftė tė bėni atė qė dėshironi nė jetė, ju nevojitet vetėm vullneti... kapacitetin tashmė e keni.
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė keni tė shkruar nė shuplakė tė dorės?

Mesazh  syri i art prej 21.12.15 23:00

Perderi sa nuk e tejkalon mendjen,qkado qe te lexosh e kerkosh do te jet e imponuar si e vertet,sepse mendja vetvetiu e ka ate fuqi,qe te qoj atje..kur kerkon nga dikush ti veq e ke pranu sugjerimin,dhe mendja jote do ta ndjejk ate si te vertet..
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė keni tė shkruar nė shuplakė tė dorės?

Mesazh  syri i art prej 27.02.17 11:14

Te gjith jemi te veqant,kemi lloje aftesish te ndryshme,por mjerisht jemi ne gjum hipnotik,dhe s`na kujtohet qe kemi naj aftesi,thjesht pasojm rregulla..per te dalur nga kjo gjendje duhet qen kerkus i padegjueshem,me degju brendin tende ĒFARĖ do,jo me pasu mendimet sugjerimet e tjerve,MEDITIMIM,osht rruga...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė keni tė shkruar nė shuplakė tė dorės?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi