Kryeministri frikėsohet nga shpirtat nė shtėpi

Shko poshtė

Kryeministri frikėsohet nga shpirtat nė shtėpi

Mesazh  Luli prej 26.05.13 20:18

Kryeministri frikėsohet nga shpirtat nė shtėpiKryeministri japonez e ka shtyrė vendosjen nė rezidencėn zyrtare pasi qė nė opinion sėrish ka filluar rrėfimi pėr “shpirtrat” nė tė e pėr kėtė temė ka debatuar edhe Parlamenti. Pasi qė kryeministri japonez Shinzo Abe dhe bashkėshortja e tij shtynė vendosjen nė rezidencėn zyrtare nė tė cilėn nė tė kaluarėn kanė ndodhur disa vrasje, sėrish nė medie u potencua rrėfimi pėr shpirtrat qė shėtisin nėpėr korridoret e rezidencės.

Zėrat pėr rezidencėn qė e rrethojnė shpirtrat kanė dimension tė atillė sa qė Qeveria u detyra ta pėrgėnjeshtrojė publikisht praninė e tyre nė vilėn qė tradicionalisht e banojnė shefat e qeverisė.

Edhe pse janė bėrė pesė muaj qė nga zgjedhja e tij nė krye tė qeverisė, Abe ende nuk ėshtė vendosur nė residencė .

Pėr shpirtar aty ka debatuar edhe Parlamenti.

Sipas legjendės sė qytetit, nė rezidencė, e ndėrtuar nė vitin 1929, shetit shpirti i ish- kryeminsitrit japonez Cujoshi Inukaia, i cili u vra gjatė njė kryengritje ushtarake.

avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi