Cfare eshte nje qenie njerezore?

Shko poshtė

Cfare eshte nje qenie njerezore?

Mesazh  Round Table prej 26.05.13 18:46

Cfare eshte Toka dhe si eshte bere ajo e tille?
A ka ndonje gje qe mund t'u interesoj te gjitheve?
Cfare eshte e rendesishme per njeriun ne jete?
Si lindi universi, toka dhe jeta?
Si eshte krijuar Toka? A ka ndonje kuptim apo fuqi pas asaj qe ndodh?
A ka jete pas vdekjes?
Si mund t'i pergjigjemi gjithe ketyre pyetjeve?
Dhe mbi te gjitha si arrojme ne te jetojme?
avatar
Round TableLibri ėshtė njė parajsė i cili tė ndriēon edhe nė qoshet mė tė errėta tė qelive ...!!
Padija na verbon dhe na mashtron. O vdekatare te mjere, celini syte!

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cfare eshte nje qenie njerezore?

Mesazh  Round Table prej 27.05.13 13:43

Round Table shkruajti:Cfare eshte Toka dhe si eshte bere ajo e tille?
A ka ndonje gje qe mund t'u interesoj te gjitheve?
Cfare eshte e rendesishme per njeriun ne jete?
Si lindi universi, toka dhe jeta?
Si eshte krijuar Toka? A ka ndonje kuptim apo fuqi pas asaj qe ndodh?
A ka jete pas vdekjes?
Si mund t'i pergjigjemi gjithe ketyre pyetjeve?
Dhe mbi te gjitha si arrojme ne te jetojme?
Filozofia e ka origjinen ne aftesine e njeriut per t'u cuditur.Duke menduar njeriu se sa e cuditshme eshte te egzistosh pyetjet filozofike lindin vetvetiu.
Ne e dime qe bota nuk eshte nje truk apo magji,sepse ne ecim mbi te jemi pjese e saj.Ne e ndjejme qe jemi pjese e dickaje misterioze dhe duam te dime se si funksionon ajo.Perfytyro sikur nje dite ke dale shetitje ne pyll.Papritur sheh nje anije te vogel kozmike perpara teje.Nga anija del nje marsian i vogel,zbret ne toke dhe qendron duke te veshtruar ty..Cfare do te mendoje ne kete moment?
avatar
Round TableLibri ėshtė njė parajsė i cili tė ndriēon edhe nė qoshet mė tė errėta tė qelive ...!!
Padija na verbon dhe na mashtron. O vdekatare te mjere, celini syte!

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cfare eshte nje qenie njerezore?

Mesazh  Round Table prej 27.05.13 13:56

Nuk ka rendesi.Por,a te ka shkuar ndermend ndonjehere se edhe ti,ne nje fare menyre je nje marsian?Ti as qe ke pare ende ndonje krijese nga universi.Keshtu ndjen se je nje qenie e jashtezakonshme.

Megjithese problemet filozofike i perkasin gjithe njerezimit,nuk eshte e thene qe te gjithe te behen filozofe.Per femijet,bota dhe gjithcka qe gjendet ne te eshte nje gje e re,qe u rrit kuriozitetin.Kjo nuk ndodh tek te rriturit.Shumica e te rriturve e pranojne boten si nje gje fare te zakonshme.Kjo eshte pikerisht ajo qe i dallon filozofet nga te tjeret.

NJe filozof nuk mund ta shoh boten ne menyre te zakonshme.Per ate bota eshte vazhdimisht pak absurde,pak enigmatike pse jo edhe pak mistike.Filozofet dhe femijet kane edhe nje karakteristike te perbashket.Mund te thuhet se nje filozof eshte gjate gjithe jete se tij po aq i ndjeshem sa nje femije.
avatar
Round TableLibri ėshtė njė parajsė i cili tė ndriēon edhe nė qoshet mė tė errėta tė qelive ...!!
Padija na verbon dhe na mashtron. O vdekatare te mjere, celini syte!

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cfare eshte nje qenie njerezore?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi