Si do tė jetė njeriu i sė ardhmes?

Shko poshtė

Si do tė jetė njeriu i sė ardhmes?

Mesazh  euterpa prej 24.12.12 8:10

Si do tė jetė njeriu i sė ardhmes?

Do tė jemi mė tė gjatė, me njė tru shumė herė mė tė fuqishėm, por me dhėmbė tepėr tė dobėt, pėr shkak se do tė ushqehemi vetėm me kimikate? Apo tė shėndoshė, me muskuj tė atrofizuar dhe me njė tru mė tė vogėl?


Do tė jemi mė tė gjatė, me njė tru shumė herė mė tė fuqishėm, por me dhėmbė tepėr tė dobėt, pėr shkak se do tė ushqehemi vetėm me kimikate? Apo do tė jemi tė shėndoshė, me muskuj tė atrofizuar dhe me njė tru mė tė vogėl?

Ėshtė shumė e vėshtirė tė parashikosh se ēfarė pamje do tė ketė mashkulli dhe femra e sė ardhmes pas miliona vitesh.

Fantashkenca ka provuar shumė herė tė nxjerrė versione pak a shumė fantazioze nė lidhje me kėtė ēėshtje, por tashmė duket se edhe shkenca ka filluar tė mendojė rreth disa hipotezash logjike. Pikėrisht, kėtė ka bėrė edhe publikimi mė i fundit i revistės "New Scientist", i cili ka komentuar disa nga studimet mė prestigjioze tė evolucionit tė njeriut 50 vite pas publikimit tė "Origjinės sė Specieve" nga Charles Darwin.

Ēėshtje mbijetese

Nuk e dimė me siguri nėse Darwin ka patur nė kokė ndonjė teori tė njeriut tė sė ardhmes, por Maurizio Casiraghi, drejtues i Shoqatės italiane tė Biologjisė Evolucioniste, thekson se: "Darwin fliste pėr pasardhės, tė cilėt kishin pėsuar modifikime, por jo pėr evolucion tė vėrtetė, pėr shkak se njė term i tillė tė jep idenė qė speciet kanė tendencėn tė pėrmirėsohen me kalimin e viteve. Nuk ėshtė e thėnė qė tė ndodhė pikėrisht kėshtu, pasi ata qė dalin 'fitimtarė' nga procesi i pėrzgjdhjes natyrore nuk janė racat mė tė mira, por ata qė mbijetojnė dhe pėrshtaten mė mirė. Evolucioni nuk ėshtė aspak inovacion, ėshtė mbijetesė".

Me pak fjalė, nuk duhet tė presim qė njeriu i sė ardhmes tė jetė patjetėr njė "supernjeri", pėrkundrazi. Ėshtė e logjikshme tė mendosh qė do tė jemi mė tė gjatė, pėr shkak se gjatėsia mesatare e popullsisė perėndimore ėshtė rritur me 10 centimetra.

"Gjatėsia nuk do tė vazhdojė domosdoshmėrisht tė rritet pėr shkak se rritja e shtatit tek njerėzit nuk ėshtė vėrejtur si njė ndryshim gjenetik, i cili ėshtė elementi thelbėsor kur flitet pėr evolucion", kundėrshton Antonio Torroni, pedagog i gjenetikės nė Departamentin e Biologjisė dhe Bioteknologjisė nė Universitetin e Pavias.

"Rritja e gjatėsisė ėshtė mė shumė rezultat i njė ambienti tė ri jetese, vaksina, kura mė tė mira mjekėsore apo ushqim mė i pasur, por gjenet kanė mbetur tė pandryshuara"...
avatar
euterpa

21


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi