USA - SHBA - UFO

Shko poshtė

USA - SHBA - UFO

Mesazh  Admin prej 19.05.08 19:04

Amerika, luftė me UFO-t

Dėshmia pėr ndėrtimin e njė qendre ushtarake amerikane nė Hėnė

Ish-ministri kanadez i Mbrojtjes kėrkon shqyrtimin e lidhjeve me civilizimin alien

Njė ish-ministėr i Mbrojtjes kanadeze dhe pėrfaqėsues i kryeministrit, Pierre Trudeau, ėshtė bashkuar me tri organizata joqeveritare pėr t'i kėrkuar Parlamentit tė Kanadasė qė tė shqyrtojė publikisht exopolitikat, marrėdhėniet me "ET".

Me "ET", Hellyer dhe kėto organizata duan tė thonė civilizime etike e tė pėrparuara jashtėtokėsore, qė edhe nė kėtė moment mund tė jenė duke vizituar Tokėn. Mė 25 shtator 2005, nė njė fjalim tė shkėlqyer nė Universitetin e Torontos, ai tėrhoqi vėmendjen e gazetave dhe revistave mė tė rėndėsishme.

Paul Hellyer, ish-ministri i Mbrojtje sė Kanadasė nė vitet 1963-'67, nė kohėn e kryeministrit qė ka fituar Nobel, Lester Pearson, tha publikisht: "UFO-t janė tė vėrtetė si aeroplanėt qė fluturojnė mbi kokėn tuaj". Hellyer vazhdoi tė thoshte: "Jam shumė i shqetėsuar pėr pasojat qė mund tė sjellė fillimi i njė lufte ndėrgalaktike, pėr kėtė mendova tė them diēka".

Hellyer rrėfeu se "e fshehta qė pėrfshiu nė tė gjithė kuptimet incidentin e Rosuell ishte e pashembullt. Klasifikimi i dosjes ishte "Top Sekret" kėshtu qė, maxhoriteti i zyrtarėve dhe politikanėve tė SHBA-sė, e la tė vetėm njė ministėr tė thjeshtė Mbrojtjeje".

Hellyer paralajmėroi se ushtria e SHBA-sė po pėrgatitet tė pėrdorė armėt kundėr alienėve dhe mund tė shkaktojė njė luftė ndėrgalaktike, pa folur apo dėgjuar mė parė.

Ai deklaroi se administrata e Bushit ka rėnė dakord qė tė lejojė ushtrinė tė formojė njė bazė ushtarake tė avancuar nė hėnė, gjė qė do t'i vėrė ata nė njė pozitė mė tė mirė pėr tė gjurmuar ikjet dhe ardhjet e vizitorėve tė huaj nga hapėsira dhe nėse vendosin, t'i qėllojnė ata".

Fjalimi i Hellyer pėrfundoi me njė ovacion me rėndėsi. Ai tha: "Ka ardhur kohė qė t'u heqim vellon sekreteve dhe tė themi tė vėrtetėn hapur, kėshtu mund tė kemi njė debat tė vėrtetė dhe tė informuar, pėr njė nga problemet mė tė rėndėsishme me tė cilat po pėrballet planeti ynė sot".

Tri organizata joqeveritare e besuan fjalėn e Hellyer-it dhe iu drejtuan Parlamentit tė Kanadasė nė Ottaua, qė tė shqyrtojė nė publik ēėshtjen e prezencės sė jashtėtokėsorėve dhe ēfarė duhet tė bėjė Kanadaja. Senati kanadez e konsideron ēėshtjen.

Mė 20 tetor 2005, Instituti pėr Kooperim nė hapėsirė i kėrkoi senatorit kanadez, Colin Kenny, senator dhe kryetar i senatit pėr sigurinė kombėtare dhe mbrojtjen "njė plan publik pėr iniciativėn exopolitike kanadeze", kėshtu qė, dėshmitarė si, Paul Hellyer dhe ushtarakė ta lartė kanadezė tė lidhur me inteligjencėn, NORAD, shkencėtarė dhe dėshmitarė qeveritarė, tė ndihmonin kėtė projekt demaskimi. Simpoziumi exopolitik i Torontos tė mund tė paraqesė prova bindėse, dėshmi dhe rekomandime tė politikės publike.

Instituti pėr Kooperimin nė Hapėsirė (ICIS) me bazė nė Vankuver, drejtori ndėrkombėtar i tė cilit kryesoi njė propozim pėr njė studim mbi komunikimin jashtėtokėsor nė vitin 1977, pėr ish-presidentin e SHBA-sė, Jimmy Carter, i cili vetė ka raportuar publikisht nė vitin 1969 takimin e afėrt tė llojit tė vetėm me njė UFO, ka shkruar njė kėrkesė origjinale pėr Parlamentin kanadez, qė tė marrė parasysh shqyrtimin e kėsaj ēėshtjeje.

"Tani ėshtė koha qė tė demaskohet hapur se ka civilizime etke jashtėtokėsore qė vizitojnė Tokėn", tha njė zėdhėnės i organizatave joqeveritare.

Nga Panorama

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Thirrje SHBA-sė pėr hapjen e dosjeve pėr UFO-t

Mesazh  Admin prej 20.05.08 17:48

Thirrje SHBA-sė pėr hapjen e dosjeve pėr UFO-t

Njė grup i ish pilotėve dhe zyrtarėve qeveritarė i kanė bėrė thirrje qeverisė amerikane qė tė rihapė hetimet rreth pretendimeve

Projekti 'Blue Book' ('Libri i Kaltėr'), i udhėhequr nga Forcat Ajrore Amerikane, ishte ndalur nė fund tė viteve 1960-ta.Grupi, ku pėrfshihen ish oficerė ushtarakė
nga shtatė vende, tė gjithė thonė se kanė parė UFO ose kanė drejtuar studime rreth kėtij fenomeni.

Sidoqoftė, Forcat Ajrore thonė se asgjė nuk ka ndodhur nė katėr dekadat e fundit, qė do tė arsyetonte rifillimin e hetimeve.

Ēdo vit mijėra njerėz thonė se ata kanė parė UFO nė Shtetet e Bashkuara dhe pretendimet e tyre zakonisht merrem me skepticizėm.

Por ky panel i ish personelit ushtarak, qeveritar dhe tė aviacionit, prej vendeve nga mbarė bota, kanė kėrkuar nga qeveria amerikane qė pretendimet e tilla t'i marrė me seriozitet.

Grupi thotė se tė parit e pjatave fluturuese,dritave me ngjyra tė ndezura dhe anijeve kozmike me shpejtėsi shumė tė madhe, janė ēėshtje tė sigurisė kombėtare dhe nuk duhet tė hidhen poshtė.

Paneli i ka kėrkuar ushtrisė amerikane tė rihapė hetimet qė janė ndaluar qė nga viti 1969, tė quajtura 'Blue Book', ku nga Forcat Ajrore janė hetuar mė shumė se 12,500 raste tė pretendimeve se kanė parė UFO.

Tani pėr tani duket se lutjet e tyre kanė hasur nė vesh tė shurdhėr - Forcat Ajrore Amerikane thonė se asgjė nuk ka ndryshuar qė do tė mbėshteste njė rifillim tė hetimeve.

Por ata qė besojnė se kanė parė UFO, e dinė se kanė mbėshtetės me ndikim tė madh.

Nė mesin e panelistėve janė edhe ish guvernatori i Arizonės, Fife Symington dhe muajin e kaluar edhe kandidati presidencial i demokratėve, Dennis Kucinich tha gjatė njė debati televiziv se ai kishte parė UFO.

BBC

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

SHBA, nė gjurmim tė UFO-s

Mesazh  Admin prej 29.05.08 18:39

SHBA, nė gjurmim tė UFO-s

Tė paktėn njė pilot, njė polic, dhe njė biznesmen nga Stephenville pohojnė se kanė parė qartė njė objekt fluturues tė paidentifikuar qė fluturonte nė kuotė tė ulėt dhe me dritat tė ndezura.

Pėr pėrgjegjėsit e kontrollit ajror nuk ekzistonte asnjė mjet nė qiell natėn e 8 janarit 2008. Radarėt e tyre nuk tregonin asgjė.

Ndėrsa dėshmitarėt pohojnė tė kundėrtėn: mjeti fluturues misterioz ishte nė qiell dhe asnjė avion nuk mund tė kishte pėrmasa tė tilla, formė e shpejtėsi tė tillė.

Nė SHBA, sipas statistikave tė fundit, njoftohen rreth 200 raste tė UFO-ve nė qiell, pjesa mė e madhe e tė cilėve nė Kaliforni, Teksas, Kolorado.

Sipas njė sondazhi, 14 pėr qind e amerikanėve besojnė nė ekzistencėn e jashtėtokėsorėve.

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: USA - SHBA - UFO

Mesazh  Admin prej 05.09.08 23:23

Rishfaqen UFO-t nė shkretėtirėn e Arizonės

Katėr pika tė shndritshme nė qiellin e natės nė Phoenix kanė vėnė nė lėvizje ufologėt dhe mijėra tė apasionuarit e fantashkencės. Ngjarja e dokumentuar me foto dhe njė video amatoriale, tė kujton ngjarjen e mijėra dritave misterioze tė mbėrritura nė shkretėtirėn e Arizonės 11 vjet mė pare, asnjėherė tė deshifruara.

Katėr pika tė ēuditshme me ngjyrė tė kuqe kanė qendruar nė pozicione tė ndryshme, duke marrė disa trajta brenda pak minutave.

Dritat kanė formuar njė linjė vertikale, nje trapez dhe njė diamant, njė trekėndėsh, njė “U” dhe mė pas lėvizėn ne shpejtėsi ė madhe nga e majta nė tė djathtė, pėr t’u zhdukur njė nga njė.

Dėshmitarėt e rastit kanė treguar edhe ngjarjen pėr mediat, tė cilat natyrisht, nuk mund ta linin jashtė vėmendjes njė skup tė tillė. “Kam parė katėr drita nė qiell. Janė vendosur sipėr kokės tonė dhe mė pas janė vendosur nė pozicione tė ndryshme”.

Disa i kanė regjistruar objektet nė qiell me telefonat e tyre apo edhe me videokamera. Filmimet mė pas kanė pėrfunduar nėpėr lajmet kryesore tė televizioneve lokale dhe nė shumė uebsajte informative. Fenomeni qė ndodhi gjatė kėsaj jave vazhdon tė ngelet ende njė mister.

Kjo edhe pėr autoritet ushtarake. Komanda e Fluturimeve Aeronautike e SHBA-ve, ka deklaruar nėpėrmjet zėdhėnėsit tė saj se nuk dihet nga kanė ardhur kėto drita. “Asgjė e dyshimtė nuk ėshtė kapur nga radaret e Sky Harbourit”, ka thėnė Ian Gregor nė Departamentin e Transportit Amerikan, duke shtuar se “Agjencia nuk parashikon tė investigojė nė lidhje me kėtė fakt”.

Qytetarėt e “Luginės sė Diellit”, theksojnė se kanė parė qartėsisht qė shpejtėsia e lėvizjes sė objekteve ishte shumė mė e ndryshme nga ajo e lėvizjes sė avionėve apo e objekteve tė tjera ushtarake.

Sipas disa tė tjerėve, shpjegimi mund tė jetė shumė mė i thjeshtė. Lino Mailo ka thėnė se ka parė fqinjin e tij tė lėshojė nė ajėr disa balona tė vogla tė lyera me ngjyrė tė kuqe dhe tė luajė me to. Ēdo vit nė kėtė zonė ka me mijėra sinjalizime pėr UFO. Kėtė herė nė fakt misteri ende nuk ka pėrfunduar.

Pikėrisht nė kėtė zonė, mė 13 mars 1997, ka ndodhur njė ndėr pamjet mė spektakolare tė UFO-ve nė histori, njė eveniment qė ėshtė quajtur si “rasti i dritave nė Phoenix”. Njė seri objektesh tė shndritshme kanė fluturuar qetėsisht mbi Squavv Peak, malin e Phoenixit, duke qėndruar ashtu pėr shumė kohė.

Sipas ekspertėve, kėto drita qė janė edhe tė fotografuara, nuk mund tė ishin avionė, helikopterė, yje apo meteorė tė rėnė, dhe as reflekse tė krijuara nga natyra gjeofizike. Nė korrik tė vitit tė kaluar, mbi qiellin e Britanisė sė Madhe, pesė objekte tė shndritshme kanė bėrė njė xhiro, duke u zhdukur natėn si dhe duke rritur kureshtjen e qindra banorėve tė Stratford-Upon-Avon.


Edituar pėr herė tė fundit nga Explorer nė 30.08.09 23:38, edituar 1 herė gjithsej

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pilotėt amerikanė dėshmojnė pėr Ufot

Mesazh  Admin prej 07.01.09 0:52

Pilotėt amerikanė nė pension dėshmojnė pėr UFO-t

Dy pilot nga Shtetet e bashkuara kanė pohuar se ishin urdhėruar teksa ndodheshin nė qiejt e Britanisė se Madhe qė tė qėllonin me raketa mbi disa objekte qė po fluturonin, menjėherė pas sinjalit tė radarėve.

Menjėherė pas urdherit te marre, piloti Milton Torres, tashme 77 vjeē dhe qe jeton ne Florida, kishte nisur te ndiqte objektin fluturės, por njė figure i ishte shfaqur dhe i kishte kėrkuar qe te mos fliste kurrė pėr atė ēfarė kishte pare.

Pilotet amerikane ne pension kanė dėshmuar se kishin marre urdhera per te qelluar mbi objekte fluturuese te paidentifikuara.

Ne kete menyre, fenomeni UFO rikthehet serish ne media.

Agjencite e huaja bejne te ditur se dy pilote nga Shtetet e bashkuara kane pohuar se ishin urdheruar teksa ndodheshin ne qiejt e Britanise se Madhe qe te qellonin me raketa mbi disa objekte qe po fluturonin, menjehere pas sinjalit te radareve.

Menjehere pas urdherit te marre, piloti Milton Torres, tashme 77 vjec dhe qe jeton ne Florida, kishte nisur te ndiqte objektin flutures, por nje figure i ishte shfaqur dhe i kishte kerkuar qe te mos fliste kurre per ate cfare kishte pare. Ne kete menyre, piloti amerikan heshti per me shume se 30 vjet.

Nderkaq, eksperti amerikan per fenomene te tilla, Dejvid Klark, publikoi per agjencine Reuters nje tjeter dokument ku nje pilot i linjes se fluturimeve Alitalia, kishte pare nje Ufo qe i afrohej aeroportit Heathroė ne Londer. Ky objekt ishte kapur edhe nga radaret britanike.

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: USA - SHBA - UFO

Mesazh  Admin prej 30.01.09 17:43

Ufo ne zbritjeWhitley Strieber publikoi nje foto te nje UFO ne toke : »Ajo eshte bere ne jug te Teksasit ne naten e 11 janarit 2009, afer Harlinger, nga nje vajze shume e besueshme.Ky objekt qendroi ne toke disa sekonda.Deshmitarja gjendej me pak se 200 metra. Ai ishte ne menyre te persosur i qete, dhe fluturoi drejt qiellit me nje shpejtesi ekstreme »


Edituar pėr herė tė fundit nga Explorer nė 30.08.09 23:39, edituar 1 herė gjithsej

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

SHBA - UFO

Mesazh  Admin prej 01.02.09 3:12

Pėrse SHBA, Anglia dhe Franca hapėn dosjet pėr UFO-t

UFO-t gjithnjė kanė nxitur njė interes shumė tė madh. Jo vetėm shkencėtarėt, por edhe njerėz tė thjeshtė kanė shprehur gjithnjė kuriozitet pėr tė ditur rreth “homologėve”, tė cilėt nuk kanė bėrė pak vizita nė tokė, sipas raporteve tė ndryshme jo zyrtare.

Janė raportuar shumė herė raste tė ekzistencės sė tyre, e tashmė tre shtete tė fuqishme si SHBA, Franca dhe Anglia, hapin arkivat. Por cilat janė provat dhe gjurmėt qė kanė lėnė UFO-t, nga antikiteti e deri nė kohėrat e sotme.

Valėt e shfaqjes sė tyre dhe vendet “e preferuara” nga vizitorėt e panjohur. Rastet e fundit nė Amerikė e Evropė. Por, si pėrpara 200 viteve ashtu edhe tani janė disa pyetje qė nuk kanė marrė akoma pėrgjigje.

A ekzistojnė me tė vėrtetė jashtėtokėsorėt? Ēfarė zhvillimi kanė ata? A e kanė vizituar nė tė vėrtetė tokėn? A kanė ngjashmėri me njerėzit, dhe ajo mė e rėndėsishmja, kur do tė ndodhė takimi “zyrtar” mes njė banori tė tokės dhe njė jashtėtokėsori? “Tirana Observer” sjell gjithė rastet mė misterioze, sipas tė cilave jashtėtokėsorėt kanė vizituar planetin Tokė.

UFO-t

Njė objekt fluturues i paidentifikuar ose ndryshe, “UFO” quhet ēdo objekt i dukshėm, i cili nuk mund tė identifikohet nga vėzhguesi dhe qė mbetet i paidentifikuar pas hetimeve.

Nė kulturėn popullore, termi “UFO” shpesh pėrdoret pėr t’iu referuar ēdo anijeje hapėsinore hipotetike apo tė paprovuar aliene. Raporte “UFO”-sh janė bėrė edhe mė tė zakonshme kur janė publikuar fillimisht nė Shtetet e Bashkuara, nė vitin 1947.

Me mijėra raportimesh “UFO”-sh janė bėrė qė nga ajo ditė nė tė gjithė botėn. Megjithatė edhe mė shumė pamje mbeten tė paraportuara e tė pa studiuara.

Si mendohet tė jenė alienėt:
- Ndėrsa elementi kryesor nė trupin e njeriut ėshtė karboni, mendohet se ai nė trupin e njė alieni ėshtė silic.
- Alienėt kanė trup tė vogėl, me njė gjatėsi sa pothuajse njė e dyta e trupit tė njė njeriu normal.
- Kanė kokė tė madhe, e cila vjen e ngushtė pranė qafė dhe zgjerohet nė majė.
- Kanė sy tė mėdhenj e tė zinj sė bashku me veshė tė mprehtė e tė mėdhenj.
- Nuk kanė hundė, por nė vendin e saj ndodhen dy vrima.
- Janė ngjyrė gri dhe nuk kanė flokė dhe qime nė trup.
- Zhvillimi i inteligjencės tek kėto qenie jashtėtokėsore ėshtė shumė mė i zhvilluar se tek njerėzit.
- Nuk komunikojnė, mendohet se lėshojnė ultratinguj.
- Disa objekte UFO kanė formėn e njė pjate filxhani, me majė nė formėn e lodrės apo nė formėn e diskut pa njė forcė shtytėse tė dukshme apo tė dėgjueshme.
- Disa objekte tė tjera UFO mendohet tė kenė formėn e puros pa dritare tė shndritshme

Historia

Fenomene tė pazakonta ajrore janė raportuar gjatė gjithė historisė. Shumė prej kėtyre fenomeneve padyshim qė janė astronomik nė natyrė: Kometa, meteorė tė shndritshėm, njėri apo tė pestė planetėt qė mund tė shihen me syrin e zbuluar, udhėkryqe planetare apo fenomene optikė atmosferikė si lloje tė ndryshme resh. Raportime tė tjera historike duken se e sfidojnė shpjegimin prozaik, por vlerėsimi i tė dhėnave tė tilla ėshtė i vėshtirė, meqė informacioni nė njė dokument historik mund tė jetė i pamjaftueshėm pėr tė bėrė njė vlerėsim praktik.

LISTA

Fiset Ramayana

Ramayana e lashtė hindu e pėrshkruan pėrdorimin e makinave tė ndėrlikuara fluturuese, tė cilat janė bėrė objekt i spekulimeve ufologjike.

99 p.e.s, Romė,

Autori romak, Iulius Obsequens, shkruan se nė vitin 99 para Krishtit, “nė kohėn e pėrėndimit nė Tarquinia, njė objekt i rrumbullakėt si njė glob, njė mburojė rrethore, mori rrugėn nga qielli nga pėrėndimi pėr nė lindje”.

1235, Japoni

Nė shtator tė vitit 1235, gjeneral Kujō Yoritsune dhe ushtria e tij, vėzhguan rrathė tė paidentifikuar drite nė modele tė ērregullta nė qiell, natėn pranė Koyoto, Japoni. Kėshilluesit e gjeneralit i thanė tė mos shqetėsohej, ishte thjesht era qė bėnte qė yjet tė lėkundeshin.

1561, Gjermani

Nė 14 prill tė vitit 1561, qielli mbi Nuremberg, Gjermani, thuhet tė jetė mbushur me njė mori objektesh qė dukej se ishin pėrfshirė nė njė betejė ajrore. Sfera dhe disqe tė vegjėl thuhet se kanė dalė nga cilindra tė mėdhenj.

1887, New England

Raportime tė “anijeve kozmike tė mistershme” janė shfaqur nė vitet 1887 dhe vitet 1896-1997, dhe njė tjetėr valė ngjarjesh tė tilla kanė ndodhur nė vitet 1909-1912 nė New England, Evropė dhe nė Zelandėn e Re.

1985, SHBA

Shkrimtari paranormal Whitley Strieber, pretendon se ėshtė rrėmbyer nga alienėt dhe shkruan pėr eksperiencėn e tij nė romanin qė u kthye nė njė best-seller nė SHBA, “Communion”. Nė vitin 1996 nė njė intervistė tek Larry King, Strieber e mohoi qė ai tė ishte rrėmbyer duke thėnė se njė gjė e tillė nuk kishte ndodhur asnjėherė.

1986, Brazil

Nė “Natėn Zyrtare tė UFO-ve” mė shumė se 20 Objekte Fluturuese tė Paidentifikuara u kapėn nė radar nė pjesė tė ndryshme tė vendit. Koloneli Ozires Silva, i cili nė ato momente po fluturonte afėr vendit merr informacion dhe niset pėr tė ndjekur UFO-t. Pasi u shfaqėn dritat pėr disa kohė nė radar ato u zhdukėn.

1970, SHBA

Sherif Barry A. Delong nė Mein, SHBA, dėshmoi se kishte parė njė UFO. “Ata po lundronin nė ajėr disa metra sipėr automjetit tim, natėn vonė. Objekti kishte drita tė fiksuara tė cilat fikeshin e ndizeshin. Ishte njė objekt i madh me formė ovale.

1980, SHBA

Njė seri tė rasteve tė UFO-ve u shfaqėn sidomos gjatė viteve ’80 dhe ’90. Kjo rezultoi nė mijėra raporte nga njerėz qė thanė se kishin parė objekte tė kėtij lloji, tė gjitha nė njė formė. Rasti i parė u raportua nga njė polic nė pension nė Kent, Nju Jork, pak para Vitit tė Ri 1981.

2000, Lindje e Mesme

Banorėt nė pjesėn perėndimore tė Pakistanit dhe atė lindore tė Afganistanit, pretenduan se kanė parė drita tė ēuditshme nė qiell. Dritat u panė duke u tėrhequr lart nė qiell. Tė njėjtat drita u panė sėrish brenda dy javėsh.

2006, SHBA

Njė grup punonjėsish tė aeroportit nė Ēikago, SHBA, ku dhe pilotė deklaruan se kishin parė njė objekt misterioz nė formė disku, i cili nuk kishte drita dhe qė qėndronte pezull mbi terminalin e aeroportit “Chicago O’Hare” pėrpara se tė zhdukej nėpėr re.

Elberta Spaho

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: USA - SHBA - UFO

Mesazh  Neo prej 28.08.09 11:14

Ufo - trekėndėshi i zi nė Kansas, 6 dėshmitarė tė shokuar

Kansas mė 21/08/09Gjashtė dėshmitarė tė Kansas nė njė zonė pranė njė pellgu, u tallen me tė parė dritat nė qiell rreth tyre.
Por janė shokuar nga paraqitja e dytė e saj, shumė tė afėrt, kur ajo mori formėn e "veēantė tė njė objekti trekėndėsh tė zi dhe shumė tė hollė," sipas dėshmisė nga tė dhėnat MUFON .
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Fotografohet UFO mbi Rosswell

Mesazh  ArianSs prej 06.03.10 15:22
Njė banor i qytezės amerikane Rosswell, e njohur pėr pėrplasjen e UFO-s nė vitin 1947 nė rrethinat e saj, nė fillim tė muajit janar pa njė objekt tė ēuditshėm metali mbi qiellin e njėrės prej rrugėve kryesore tė qytezės. Natyrisht ai ėshtė i bindur se ka parė njė UFO.

Michael Schiavello nga Rosswelli mė 13 janar rreth orės 17:30, derisa po shėtiste nėpėr qytet, mbi rrugėn Main pa – siē tha ai, “njė objekt tė vogėl shkėlqyes duke lėvizur nė ajėr”. Tėrė kėtė pamje ai arriti edhe ta fotografojė.

“Rreth orės 17:30, derisa po shėtisja kam parė objektin i cili po lėvizte nėpėr qiell dhe fillimisht mendova se mos ėshtė ndonjė balon. Mu duk si tepėr i vogėl ose ndoshta pak mė i madh sesa njė balon, por kur iu afrova e kuptova se nuk bėhet fjalė pėr kurrfarė balone”, tha ai.

Objekti kishte ngjyrė metalike tė ngjashme me aluminin dhe lėvizte me shpejtėsi horizontale, edhe pse nganjėherė dukej sikur kėrcente poshtė e pėrpjetė nė ajėr”, tha njė dėshmitar i cili edhe vetė se di se ēfarė kishte parė saktė dhe pėr kėtė arsye ai kontaktoi agjencinė “MUFON” e cila merret me hulumtimin e UFO-ve.
avatar
ArianSs

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: USA - SHBA - UFO

Mesazh  Estilen prej 07.03.10 12:19

NEWS UFO.

Prova te reja qe vertetojne se dosjet UFO kane egzistuar dhe ekzistojne.
Me poshte po japim disa dekumenta leterkembimi te Shtepise se Bardhe me keshilltare te zbulimeve per Jashtetokesore.
Keto dekumenta vine per publikun,ne kuadrin e informimit te publikut,nga zyra e ish Presidentit Bill Klinton.
Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

UFO bumerang mbi Kaliforni

Mesazh  Estilen prej 22.03.10 11:34

Njė objekt ne formė bumerangu ka lėvizur nėpėr ultėsirėn e Sacramentos, California, nė mbrėmjen e 20 marsit 2010 dhe ku u filmua.Kjo ngjarje raportohet si njė disk fluturues.
Kėtu janė disa imazhe tė tjera tė objekteve bumerang(objekte kendor)

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: USA - SHBA - UFO

Mesazh  Estilen prej 07.04.10 19:39

Lajmi i date 4 prill 2010

Dy shkencėtarėt amerikanė kane dhene alarmin nė Pentagon: sulmet e ardhshėm nė Shtetet e Bashkuara nuk do tė jenė nisur nga Al Kaeda apo organizata tė tjera terroriste, por nga jashtetokesoret.

Pėr kėtė arsye dy profesorėt amerikanė kanė botuar njė manual qė tregon hapat qė duhet tė ndjeki qeveria amerikane, pėr tė mbrojtur siē duhet popullaten e tyre nga jashtetokesoret..

Travis Taylor dhe Bob Bohen, tė dy tė diplomuar nė astronomi dhe fizike, e kanė quajtur punėn e tyre "Fillimi i mbrojtjes planetare."

Tė dy studiuesit thone se ekziston vetėm njė mėnyrė pėr t'iu kundėrvėnė jashtetoksoreve: Pėrdorimi i teknikave tė pėrdorura nga guerilet separatiste Baskė dhe rebelėt e Irakut.

Kopjet e librit tė jane shitur brenda disa orėsh, dhe kanė arritur tashmė nė duart e Ministrisė sė Mbrojtjes dhe NASA.

Ndėrkohė, dy shkencėtarėt thone se galaksia jone ėshtė e populluar nga mijėrat qytetėrimeve tė pėrparuara, tė cilat pėr vite me rradhė kane vizituar ne fshehtesi planetin tonė.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: USA - SHBA - UFO

Mesazh  Jon prej 16.04.10 19:36

Te merkuren ne mbremje rreth ores 21h30 siper Midwest ne SHBA, pastaj ne Iowa, Illinois, Missouri, Indiana, eshte pare nje top jashtezakonisht i madh flake ne qiell.

avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: USA - SHBA - UFO

Mesazh  Neo prej 22.04.10 0:47

Nje objekt ne forme te V eshte regjistruar siper vullkanit Eyjafjallajokull, dhe eshte prezentuar ne SKY NEWS te dielen me 18 prill 2010.avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: USA - SHBA - UFO

Mesazh  Uliks prej 13.07.10 19:42

Me mijera pamje dhe deklarime jane raportuar por pak pergjigjie jipen edhe ato fakte te pakta len hapesira te medha per dyshime.

Per mendimin tim Ufot nuk paraqesin rrezik per planetin toke, pasi qe ato sipas thashethemeve qe nga kohet lashta paraqiten


asnjehere nuk kan provokuar asnje shtet seriozisht.

Dhe ketu qendron fakti qe na ben per tu cuditur Nasa dhe agjensit tjera mbare botrore i kane rreth 150 satelite te lansuar dhe asnjeri prej tyre nuk ka mundur ta kap se paku ndonje fotografim, kurse nga ana tjeter na thone qe edhe nje top te tenisit jemi ne gjendje ta percjellim, ne qoftse e leshojme nga nje lartesi teper e madhe.

Dhe ketu shume kritike i shprehin kundershtimet e veta qe japin fakte me bindese se shume deklarime e video qe kane te bejne me alienet se universi nuk eshte i vetem dhe nuk u krijua vetem per faktorin e quajtur njeri por qe edhe alienet nuk i kane bere vizite planetit tone aq sa deklarohet neper media.

Dhe se shkenca nuk eshte edhe aq e afte rreth ketyre dukurive jashtetoksore.
avatar
Uliks

42


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: USA - SHBA - UFO

Mesazh  Luli prej 14.10.10 9:49

avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: USA - SHBA - UFO

Mesazh  Jon prej 02.12.10 15:27

NASA ka zbuluar shenja tė jetės jashtėtokėsore?Pasi ka lajmėruar organizimin e njė konference shtypi nė lidhje me njė zbulim shkencor rreth jetės nė planetėt tjera, Agjencia Hapėsinore Amerikane, NASA ngjalli interesin e tė gjithėve, sidomos nė rrjetet e internetit.

Nė deklaratėn e dhėnė nė faqen e saj nė internet, NASA bėri tė ditur se do tė organizojė njė konference shtypi, pėr tė diskutuar rreth njė gjetjeje astro-biologjike, nga e cila do tė merren rezultate tė rėndėsishme pėr sa i pėrket provave tė jetės nė planetėt tjera.

Zbulimi i njė bakteri qė shfrytėzon arsenikun pėr tė mbijetuar, bindi NASA-ėn pėr ekzistencėn e jetės nė planetėt tė tjerė me atmosferė ndryshe nga planeti ynė.

“Zbulimi astro-biologjik” u krye nė thellėsitė e pasura me arsenik tė liqenit Mono nė Parkun Kombėtar tė Josemites, nė Kaliforni.

“Shfrytėzimi i arsenikut nė metabolizmin e kėtyre gjallesave tregon se ekziston jeta nė format e tjera, ndryshe nga ato qė njohim ne. Janė jashtėtokėasor, qė ndoshta ndajnė tė njėjtin ambient me ne”, deklaron astrobiologu Levis Dartnell nga Qendra pėr Kėrkimet Planetare nė Londėr.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: USA - SHBA - UFO

Mesazh  Fikrro prej 05.04.11 15:46

Dėshmitarė tė shumtė xhiruan UFO?!Njė dukuri interesante ka befasuar banorėt e Chicagos nė orėt e mbrėmjes mė 3 prill. Shumė dėshmitarė njoftuan pėr ngjarjen, ndėrsa ka edhe nga ata qė incizuan me kamerat e tyre. Xhirime tė reja publikohen orė pas ore, ndėrsa ende nuk ėshtė dhėnė ndonjė sqarim zyrtar.

Pėr shkak tė numrit tė madh tė dėshmitarėve ngjarja ėshtė regjistruar nga kėnde tė ndryshme, ndėrsa nė tė gjitha xhirimet shihet njė formacion i dritave ngjyrė portokalli tė cilat ngadalė lėvizin nėpėr qiellin e natės.

Dėshmitarėt thonė se dritat fillimisht lėviznin nė linjė tė drejtė, ndėrsa pas njė kohe filluan tė krijojnė njė formacion tjetėr.

Kėtė dukuri interesante pėr momentin nuk mund ta sqarojnė as meteorologėt dhe as zyrtarėt e aeroportit. Shumica mendojnė se kanė parė fluturaket jashtėtokėsore, por ka edhe prej atyre qė besojnė se ky ėshtė njė rreng me fishekzjarre i regjistruar mė herėt edhe nė disa vende tjera tė Amerikės.

Deri mė tash askush nuk e mori pėrgjegjėsinė pėr dritat misterioze kėshtu qė tė gjitha mundėsitė janė tė hapura.

Xhirimet tė cilat kanė regjistruar dėshmitarėt, si dhe raportin e lajmeve, mund t’i shihni kėtu.avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: USA - SHBA - UFO

Mesazh  Estilen prej 08.07.11 17:36
Ufo gjate nje stuhie rere ne Phoenix te Arizonas
Njė helikopter i cili kishte ne bordin e tij operatorėt televizivė te CNN, ndėrkohė qė kryhet njė fluturim zbulimi pėr tė ndjekur nga afėr stuhine e rėres qe kishte perfshire Phoenixin (Arizona)me 6 korrik 2011, ata pa dashje gjate filmimit tė stuhisė sė rėrės, kishin rregjistruar dhe dy UFO-.

Mbas u vu re nje fenomen i tille,ky filmin u transmetuar nė Dosjen ''Tė Huajt'' ku u shoqerua me shume komente dhe analiza nga ekspertėt te kanalit TV CNN.
Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: USA - SHBA - UFO

Mesazh  nert prej 08.07.11 20:10

Veetem objekt misterioz nuk eshte ai, pamjet jane shume te qarta dhe duket qe eshte vetem nje komete, qe pasi ka hyre ne atmosferen e tokes ka filluar te digjet ne prani te oksigjenit te ajrit???
avatar
nert

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ufo Ne SHBA

Mesazh  Odin prej 25.07.11 10:27

Na vizitoi njė mysafir i paftuar?

Sipas tė gjitha gjasave, duket se nė San Jose tė Kalifornisė kohė mė parė erdhi njė mysafir i paftuar. Se kush ishte ai dhe pėr ēfarė bėhet fjalė ende nuk dihet, por kanė lindur teoritė e para.

Qasja mė “konservative” ndaj kėtij problemi thotė se kjo ėshtė njė lloj fluturake jashtėtokėsore, ndėrsa thonė se ajo ēfarė shihet nė video si ndėrrim i formės nė tė vėrtetė ėshtė teknologjia jashtėtokėsore e tė qenit “i padukshėm” qė mundohet tė fshehė formėn e vėrtetė tė fluturakes.

Tė tjerėt thonė se fluturakja ėshtė e formės ekzistuese, ndėrsa artefaktet nė xhirim tė cilėt tė japin pėrshtypjen se fluturakja ndėrron formėn nė tė vėrtetė vijnė si pasojė e ‘zoomit’ tė kamerės.

Njė teori mė pak “konservative” ėshtė se ajo nuk ėshtė fluturake por njė krijesė nga njė dimension tjetėr e cila, rastėsisht ose qėllimisht, kaloi qarjen ndėrdimensionale dhe pėrfundoi nė Tokė.

Mbėshtetėsit e kėsaj teorie thonė se ky ėshtė njė eksperiment i krijesave jashtėtokėsore tė cilat pėrpiqen tė gjejnė mėnyra qė tė udhėtojnė drejt Tokės nė mėnyrė tė sigurt, tė mbijetojnė nė atmosferėn tonė dhe tė kthehen me sukses.

Ndėrkaq, teorinė tuaj pėr kėtė UFO mund ta jepni pasi ta shihni videon.

avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Nje filmim spektakolar

Mesazh  Estilen prej 20.08.11 12:38


Nje filmim spektakolar i nje flote Ufosh mbi Kaliforni....

Video e regjistruar me 13 gusht 2011 dhe tregon flotėn klasike te UFO-ve qe janė regjistruar nė qytetin e Carmichael, pranė Sacramento, Kaliforni. Dėshmitari thote se kėqyrja ishte bere mbi shtėpinė e tij pėrreth ores 7. "Unė i kam parė kėto topa tė bardhe, duke i mbajtur nen ''kontroll'' pėr rreth 15 minuta.Ai thote se unė i kam regjistruar me aparatin tim 8mmm dhe nuk mund ti shohim ato me afer se kaq,per aresye se aparati nuk kishte nje fokusim te madh...."

Sipas specialisteve rezulton qe video eshte e sakte,pa trukime,por nuk jepet asnje lajm nga organet kompetente,per te treguar se cfare ishte ai evazion objektesh te pa indentifikuara.

Shihni keto pamje kaq te pa besueshme..


Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: USA - SHBA - UFO

Mesazh  ILIRA prej 20.08.11 13:23

Nje pyetje kam po edhe ne forme diskutimi, me ka terhequr gjithmone kjo teme dmth qe kur kam degjuar per here te pare per te, nese ju kujtohet jepte TVSH ca emisione ne fillim te viteve 90. Si mendoni keta po ikin apo po vine??? Nuk di pse ne nje vend te huaj kam pare nje reklame te madhe goxha ku ne te gjendeshin forma te ndryshme nga raca e reptileve dhe me shkronja te medha shkruhej THEY ARE RETURN,THEY ARE ALIVE .
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: USA - SHBA - UFO

Mesazh  Ufo prej 20.08.11 14:13

ILIRA shkruajti:Nje pyetje kam po edhe ne forme diskutimi, me ka terhequr gjithmone kjo teme dmth qe kur kam degjuar per here te pare per te, nese ju kujtohet jepte TVSH ca emisione ne fillim te viteve 90. Si mendoni keta po ikin apo po vine??? Nuk di pse ne nje vend te huaj kam pare nje reklame te madhe goxha ku ne te gjendeshin forma te ndryshme nga raca e reptileve dhe me shkronja te medha shkruhej THEY ARE RETURN,THEY ARE ALIVE .

Duket si nata midis 12-13 gushtit ku meteorėt bien nga qielli, fenomen i njohur ēdo vit, mua mė duket si manipulim, gjithsesi flm Estilen pėr prurjen nė kėt rubrikė tėnde !
avatar
Ufo

149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: USA - SHBA - UFO

Mesazh  ILIRA prej 20.08.11 14:29

nga pamja e aviont qe kalon duket sikur nuk eshte nate po ku i dihet mund te jete edhe si puna e atij qytetit kinez fantazem
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: USA - SHBA - UFO

Mesazh  Estilen prej 20.08.11 14:40

ILIRA shkruajti:Si mendoni keta po ikin apo po vine??? Nuk di pse ne nje vend te huaj kam pare nje reklame te madhe goxha ku ne te gjendeshin forma te ndryshme nga raca e reptileve dhe me shkronja te medha shkruhej THEY ARE RETURN,THEY ARE ALIVE .

THEY ARE RETURN,THEY ARE ALIVE
ILIRA,reklama qe ju reklamuat thote qe ata po vijne,ata jane gjalle,apo ata egzistojne...
Ndoshta ajo reklame ka nje te vertete te madhe,por shume te kamufluar,ndoshta...!!!???


Ndersa Ufos doja ti thoja se nuk te beje fare me meteorite ajo video,po ta shohesh me kujdes,ato objekte levizin si te komanduar dhe ne mynyre organizuar,kompakt dhe jo ashtu si nje meteorit ne nje vije te drejte duke humbur ne hapsire ne perfdundim te djegjes.Ata kane qendruar ne qiell perballe filmuesit rreth 15 minuta,ku nje meteorit,nuk zgjat me shume se 1-2 sekonda ne rrugen e tij.....

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: USA - SHBA - UFO

Mesazh  Ufo prej 20.08.11 14:45

estilen shkruajti:

THEY ARE RETURN,THEY ARE ALIVE
ILIRA,reklama qe ju reklamuat thote qe ata po vijne,ata jane gjalle,apo ata egzistojne...
Ndoshta ajo reklame ka nje te vertete te madhe,por shume te kamufluar,ndoshta...!!!???


Ndersa Ufos doja ti thoja se nuk te beje fare me meteorite ajo video,po ta shohesh me kujdes,ato objekte levizin si te komanduar dhe ne mynyre organizuar,kompakt dhe jo ashtu si nje meteorit ne nje vije te drejte duke humbur ne hapsire ne perfdundim te djegjes.Ata kane qendruar ne qiell perballe filmuesit rreth 15 minuta,ku nje meteorit,nuk zgjat me shume se 1-2 sekonda ne rrugen e tij.....
Mendimi im ky Estilen, unė besoj nė objektet e paidentifikuar ose ufot siq njiohen, madje edhe nick name im ėshtė sinjifikativ, ajo qė desha tė vė nė dukje ėshtė ndoshta pavertetsia e videos e bėr nga tjeter kush e jo ju miku im..S'ke pse prekesh nga njė antar qė tė vlerson, fundja video s'ėshtė jotja..

Respekte !
avatar
Ufo

149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: USA - SHBA - UFO

Mesazh  ILIRA prej 20.08.11 15:07

Vjollca shiko ka shume fakte te dukshme dhe te padukshme por duhet te harxhosh kohe te merresh me to dhe fillon si hobi por sa me shume meson atehere natyra kurioze e njeriut fillon dhe ben ca reflektime, ti si mendon ???
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: USA - SHBA - UFO

Mesazh  Nikolaos prej 20.08.11 15:13

vjollca! shkruajti:Njihni dikend qe ka pare Ufo "Jo",keni pare ju personalisht"JO",kane pare paraardhesit tane "JO" atehre perse imagjinoni kot.O zot shpetona nga injorantet
O Vjollca, me gjithe keto miliarda galaktika ti mendon se nuk ka qenie te tjera ne univers?, eshte e pabesueshme dhe e pallogjikshme te mendosh se nuk ka tjeter perveē nesh. Toka jone eshte thjeshte si nje grimce rere ne gjithe plazhet e botes. Sigurisht qe ka jashtetokesore por ne s'e kemi aq te zhvillluar teknologjine per te shkuar t'i gjejme. Duhet disa vjet qe njeriu te qendroje ne hapesire. Ja shiko vetem kete video se si eshte universi, cfare vendi zeme ne nė universin e stermadh:
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: USA - SHBA - UFO

Mesazh  vjollca! prej 20.08.11 15:16

Respekt per mendimin tend nikolas,por me keto video qe postoni ja ufot ja ufot,kane ardh pfff,sikur te vijne ata dhe te na vizitojne atehere pasi jane kaq te civilzuar sesa ne a thua valle perse nuk vijne pergjithmone dhe te na pushtojne,kjo eshte per ata qe kane logjike te shendoshe
avatar
vjollca!

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: USA - SHBA - UFO

Mesazh  Nikolaos prej 20.08.11 15:23

vjollca! shkruajti:Respekt per mendimin tend nikolas,por me keto video qe postoni ja ufot ja ufot,kane ardh pfff,sikur te vijne ata dhe te na vizitojne atehere pasi jane kaq te civilzuar sesa ne a thua valle perse nuk vijne pergjithmone dhe te na pushtojne,kjo eshte per ata qe kane logjike te shendoshe
Ndoshta vijne per te na eksploruar, dhe nuk u intereson per te na pushtuar. Ata kane boten e tyre dhe Diellin (yllin) e tyre. Ndoshta nuk pershtaten me jeten ne toke, me kushtet tona natyrore, prandaj kur kane ardhur ndonjehere kane marre kushtet me vete dhe nuk kane qendruar shume.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: USA - SHBA - UFO

Mesazh  vjollca! prej 20.08.11 15:27

te kuptoj,por pjatat fluturuese qe shihni ne video,ato jane thjeshte krijime te njeriut dhe shpejtesia e tyre arrine derine 20 mije km/h
kurse sa i perket a egzistojne krijesa tjera ne univers perveq neve ne toke aty nuk e di askush,por per pjatat fluturuese qe shihni ne video atojane theshte krijese njerezore!
avatar
vjollca!

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: USA - SHBA - UFO

Mesazh  Nikolaos prej 20.08.11 15:32

vjollca! shkruajti:te kuptoj,por pjatat fluturuese qe shihni ne video,ato jane thjeshte krijime te njeriut dhe shpejtesia e tyre arrine derine 20 mije km/h
kurse sa i perket a egzistojne krijesa tjera ne univers perveq neve ne toke aty nuk e di askush,por per pjatat fluturuese qe shihni ne video atojane theshte krijese njerezore!
Ka edhe krijime njerezore, por ka edhe te verteta. Per ufot ka me mijera materiale dhe video, dhe siē i thone nje fjale "ku ka zė s'ėshtė pa gjė". Unė kam lexuar qė ufot janė shfaqur qė nė kohėn e Aleksandrit tė Madh, kėtė e thonė historianėt e tij. Ndoshta janė shfaqur mė pėrpara, dhe prandaj mendoj se prania e ufove nė Tokė ka bėrė qė njerėzit e lashtė tė krijonin zotat e mitologjisė, fantazmat, djallin etj. Pra mund tė jenė frymezuar nga ufot per te krijuar keto figura misterioze.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: USA - SHBA - UFO

Mesazh  Estilen prej 25.08.11 12:05Ne Spanje nje objekt i paindentifikuar ne forme akrepi..


Nė njė nga pamjet mė tė pazakonta tė fundit,per Ufo, njė objekt nė formė akrepi u shfaq nė qiellin e Los Cristianos, Spanjė te shtunėn, 21 gusht 2011. Jamie O'Rourke, i cili u habit me objektin e paidentifikuar fluturues pranė shtėpisė sė tij rreth ores 08:00,arriti tė bente disa fotografi para se objekti te zhdukej.Njė kėrkim nė internet pėr objekte Ufo ne forme akrepi nuk ka dhene rezultat me objektin e ngjashme e te ēuditshėm qe shihet nė fotot e ketij materiali.Objekti i paidentifikuar fluturues i ēuditshme nė Los Cristianos i fotografuar,duket se nuk mund te shpiegohet me logjikėn e kėsaj kohe.Ju mund tė shihni nga fotot qė ky UFO ishte e zgjatur nė formė dhe me ngjyrė tė errėt. Ai kishte dy shtojca nė njė fund qė ngjanjne si darė apo kthetrat e njė akrepi. Nė ane tė kundėrt, UFO kishte njė bisht tė gjatė qė dukej si bishti ose thumbi i akrepit.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: USA - SHBA - UFO

Mesazh  Zattoo prej 28.08.11 23:49

Ufo e filmuar nga gjate uraganit Irene

avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: USA - SHBA - UFO

Mesazh  Luli prej 17.12.11 23:00

Ēfarė transportoi ushtria amerikane?Qytetarėt e WebbCity-t, njė qyteti qė ėshtė pjesė e shtetit tė Missourit nė SHBA, nuk do ta harrojnė datėn 13 dhjetor, kur panė njė gjė tė pazakontė.

Ushtria amerikane nėn vėshtrimin e syve kureshtarė tė banorėve tė kėtij qyteti, transportoi njė gjė qė ata zyrtarisht e quajtėn aeroplan, ndėrsa ai nuk ishte nga ata qė njihen zyrtarisht si pjesė pėrbėrėse tė ushtrisė mė tė fortė nė botė.

Fluturakja nė trajtė disku, nga ato qė jemi mėsuar t’i quajmė pjata fluturake tė jashtė tokėsorėve, u transportua nė njė kamion drejt destinacionit tė saj, nėn kujdesin e fuqishėm ushtarak.

Pėr rreth njė orė policia lokale e qytetit rregulloi komunikacionin nė atė mėnyrė qė t’i bėjė vend lėvizjes sė kėsaj fluturakeje tė pazakontė.

Sherifi i qytetit Don Read ka thėnė se ushtria kishte kėrkuar ndihmė nga organet e rendit tė qytetit WebbCity, pėr tė tranasportuar njė aeroplan, duke shtuar se forcat e armatosura kishin shqyrtuar edhe mundėsi tjera transportimi, por lėvizja nėpėr rrugėt tokėsore u ishte dukur mė e pėrshtatshme.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: USA - SHBA - UFO

Mesazh  Jon prej 08.01.12 22:17

Rishfaqen UFO-t nė AmerikėDuke udhėtuar pėr nė veri tė rrugės 49 tė qytetit, njė banor i rajonit tė Connecticut nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės thotė se u befasua kur pa njė dritė nė formė trekėndore, qė lėvizte nė ajėr nė njė lartėsi tė ulėt dhe me shpejtėsi tė madhe.

Objekti i shndritshėm nė formė trekėndėshi ndoqi lėvizjen e automjetit tė tij dhe drita e fortė u pasqyrua nė rrugė gjatė lėvizjes sė veturės.

Ngjarja e rrallė ndodhi natėn e 6 janarit 2012, nė njė zonė tė thellė bujqėsore, transmeton agjencia NOA.

Banori i zonės e rrėfeu imazhin e UFO-s trekėndor nė faqen on-line Mufon.

Ai tregon se po kthehej pėr nė shtėpi pas punės dhe nata kur ndodhi mirazhi para syve tė tij ishte e kthjellėt.

“Unė po ngisja veturėn kur vura re njė si avion trekėndor tejet tė shndritshėm, me ngjyrė blu dhe tė bardhė qė lėvizte nė ajėr para veturės sime. Kishte afėrsisht ngjyrėn e njė drite hallogjene”, tha ai i befasuar nga pamja e rrallė.

“Objekti i shndritshėm u shfaq befas para syve tė mi dhe fluturonte ulėt e me shpejtėsi tė madhe. Drita erdhi nga lindja mbi horizont dhe shkonte drejt perėndimit. Ajo u bė e ndritshme dhe ndryshoi shumė shpesh ngjyrė deri sa u ngjit mbi kokėn time dhe vijoi rrugėn lart nė qiell. Po shihja me vėmendje qė tė kuptoja se ē’ishte, por nė perėndim ajo nuk dukej mė. Sakaq, drita e rrallė ishte zhdukur krejt, ndėrsa rruga pėrpara meje ndriēohej nga dritat e zonės”, tha dėshmitari.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Studimi ne SHBA tregon qe shfaqjet e UFO-ve jane shtuar

Mesazh  Odin prej 05.08.12 21:58

Studimi ne SHBA tregon qe shfaqjet e UFO-ve jane shtuarSipas nje raporti te leshuar nga Ufology Research, e cila ka studiuar objektet fluturuese te paidentifikuara ne kete vend qe nga viti 1989, ne vitin 2011 ka patur 986 shfaqje te UFO-ve, ose e thene ndryshe, pothuajse tre ne dite.

Rekordi i vendit per nje vit te vetem, eshte vendosur ne vitin 2008 dhe eshte 1.004 shfaqje te UFO-ve.

Ontario ishte vendi kryesor me me shume shfaqje, ndersa Alberta ishte e vendosur ne vendin e trete.

"Ontario eshte vendi qe cdo vit shtohen gjithmone e me shume raportimet. Ka qene me pare nje theksim ne perendim, ne dis prej raportimeve me te vjetra," - tha Chris Rutkowski, drejtori i grupit kerkues te Ufologjise per Winnipeg.

"Megjithate tani duket se eshte e shperndare pak me mire."

Manitoba ka raportuar gjithsej 81 shfaqje te UFO-ve, nderkohe qe nga keto, 18 kane ndodhur ne Wnnipeg.

"Ne Manitoba, nuk eshte se ka patur ndonje raportim qe na ka bere qe te futemi shume ne mendime." - tha Rutkowski.

Por megjithate ai citoi te pakten nje rast interesant nga 12 Dhjetori i vitit te kaluar ne oren 15.30, ngjarja e ndodhur ne jug te Winnipeg.

"Dikush kishte pare nje objekt ngjyre gri, te shndritshem dhe me forme disku qe fluturonte nen re."

"Nuk ka te dhena ne lidhje me madhesine e objektit. Objekti ishte pare per rreth 1 minute e gjysem perpara se te zhdukej.

Shfaqjet qe mund te terheqin me shume vemendjen vitin e kaluar vinin nga Kanadaja Lindore.

Ne St. Catharines ne fillim te shkurtut nje burre raportoi qe kishte pare nje objekt ngjyre bezhe, me madhesine dhe me formen e nje grejpfruti qe vinte verdalle. Me as objekti ndaloi, dhe fluturoi drejt tij duke mos e prekur per vetem rreth 2 metra, perpara se tķ zhdukej nga shikimi.

Ne fund te marsit, Quebec's Eastern Townships pa nje raport te nje eksperience edhe me te cuditshme,

"Nje cift duket se ka pare disa tip krijesash shkelqyese, ndricuese," - tha Rutrowski.

"Ata nuk duan qe emrat e tyre te behen publike, dhe tani per tani nuk duan qe te bisedojne me hetuesit."

"Problemi eshte qe ata jane krejtesisht anonime. Une nuk kam folur me ta. Keshtu qe ne duhet te quajme te dhenat te pamjaftueshme dhe ta lejme gjitshka pezull."

Ne fakt 81 raportimet ne Manitoba duhet te konsiderohen si renie, pasi ne 2010 numri i raportimeve ishte 88.

Me shume se gjysma e shfaqjeve te UFO-ve ne Kanada vitin e kaluar ishin thjesht drita ne qiell.

Megjithate duhet patur parasysh qe rreth 11% e raportimeve nuk mund te shpjegoheshin edhe pse jane angazhuar shume ne studimin e tyre.

"Rezultatet e ketij studimi tregojne qe shume njerez vazhdojne ende te raportojne unjekte jo te zakonshme ne qiell, dhe disa prej ketyre objekteve nuk kane ende shpjegime. Shumica e deshmitareve jane pilote, police dhe individe te tjere meraftesi shume te mira logjike dhe vezhgimi si edhe me mendjen e kthjellet." - tregon studimi.

Pra duke qene nje nje pjese e rasteve nuk kane gjetur shpjegimin e nevojshem, nuk ka asnje prove kunder te dhenave qe disa raste te lidhura me UFO-t te kene perfshire edhe kontakte jashtetokesore.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: USA - SHBA - UFO

Mesazh  Odin prej 30.09.12 0:23

UFO mbi Teksas?Dy objekte misterioze u fotografuan mbi qiellin e Teksasit nė njė distance mbi 1.6 kilometra nga njėra-tjetra.

Objektet u kapėn veē e veē nga Google Street View dhe kamera e njė televizioni lokal nė Lindje tė Teksasit. Filmimet rritėn misterin e “vizitės” sė UFO-ve nė planetin tonė. Pamjet nuk tregojnė qartėsisht formėn e objekteve, megjithatė aty mund tė vėrehet nė mėnyrė tė mjegullt forma e diskut fluturues, tė ngjashėm me format e pėrdorura nė filmat hollivudianė fantastiko-shkencorė.

Kureshtja e banorėve lokalė, por jo vetėm, mbetet ende e pashuar, ndėrsa lajmi ėshtė pėrhapur me shpejtėsi nė gjithė botėn.Nuk dihet data e saktė se kur janė shfaqur pėr herė tė parė “objektet” nė formė disku. Skeptikėt shprehen se bėhet fjalė pėr njė shaka tė reve dhe jo pėr objekte jashtėtokėsore, ndėrsa tė tjerė e quajtėn njė efekt tė kameras.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Njė UFO nė formė cigareje habit amerikanėt

Mesazh  Flavius prej 28.10.12 12:41

Njė UFO nė formė cigareje habit amerikanėtDiēka shumė e ēuditshme ėshtė pikasur nė qiejt e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.

Nė tre shtete tė kėtij vendi ėshtė parė njė objekt fluturues nė formėn e njė cigareje.Astronomi Allen Epling tha se UFO-ja qėndroi pėr thuajse dy orė.

Mijėra njerėz thonė se kanė parė kėtė UFO, qė ishte nė njė lartėsi rreth 30 kilometra, thuajse dy herė mė lart se ē’fluturojnė avionėt tregtarė.

“Ishte diēka qė nuk e kisha parė kurrė mė parė. Pėrfundimisht nuk ishte aeroplan, helikopter jo e jo,” tha Allen Epling.
Dėshmitarėt nė Kentucky, Virginia dhe Tennessee kanė parė kėtė UFO.

Ajo qė e ka habitur mė shumė astronomin ėshtė se si ka mundėsi qė objekti mban atė pozicion nė njė lartėsi aq tė madhe.
Policia lokale thotė se nuk ka qenė nė gjendje tė identifikojnė ndonjė objekt nė qiell.

avatar
Flavius

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: USA - SHBA - UFO

Mesazh  juventinini91 prej 28.10.12 16:00

Shumė nga kėrkuesit mbi fenomenet e paspjegueshme dhe UFO-t, nxjerrin shpesh herė nė pah njė fakt shumė tė rėndėsishėm qė nuk mund t’i jepet njė pėrgjigje e saktė.

Ndėrsa mendohet nga shumica e shkencėtarėve qė merren me kėrkime tė kėsaj natyre, se, rastet e identifikuara si Objekte Fluturuese tė Paidentifikuara ose UFO, janė nga burime jashtėtokėsore ose janė projekte qeveritare, ka dhe njė rrymė tjetėr mendimi, qė kėto objekte tė kenė lidhje me Indinė e Lashtė ose me Atlantisin.

Ajo qė dihet mbi mjetet enigmatike fluturuese nė Indinė e Lashtė, vjen nga burimet e vjetra tė literaturės indiane:tekste tė shkruara, qė kanė ardhur te ne nėpėrmjet shekujve. Nuk ka pikė dyshimi se, kėto tekste janė autentike dhe shumė prej tyre njihen si epikat indiane. Nuk ka pak, po ka qindra tekste tė tillė. Shumė prej tyre akoma nuk janė pėrkthyer nė anglisht qė prej sanskritishtes sė vjetėr.

Perandori indian, Ashoka, krijoi njė shoqėri sekrete tė quajtur “Shoqėria sekrete e nėntė burrave tė panjohur”, tė cilėt ishin shkencėtarė qė supozohet se kataloguan shumė shkenca. Ashoka e mbajti punėn e tyre tė fshehtė, pasi ishte i trembur nga pėrmbledhja e avancuar e shkencės, qė bėnė kėta shkencėtarė duke iu referuar burimeve antike, mund tė pėrdorej pėr luftė-ndaj tė cilės ai ishte totalisht kundėr. Ashoka ishte kthyer nė njė budist tė devotshėm pasi kishte mundur njė ushtri tė madhe nė njė betejė shumė tė pėrgjakshme.

“Nėntė burrat e panjohur” shkruajtėn njė total prej nėntė librash, mundėsisht nga njė prej secilit.

Njė prej kėtyre librave ishte “Sekretet e forcės gravitacionale”. Ky libėr, i njohur prej historianėve, por aktualisht i palexuar e i pagjetur akoma prej ndonjėrit prej tyre, trajton ēėshtjet e gravitacionit dhe tė kontrollit tė tij. Ky libėr, mendohet se ėshtė diku i mbajtur fshehur, nė ndonjė bibliotekė tė Indisė ose tė Tibetit (ose ndoshta dhe nė ndonjė vend tė Amerikės sė Veriut…).

Arsyet e Ashokės mund tė kuptohen lehtėsisht nga kushdo, pasi nėse dikush me qėllime negative do tė mund tė kishte nė dorė njohuri tė tilla, atėherė Toka do tė kthehej sėrish nė njė grumbull pluhuri. Ishin pikėrisht kėto armė e kėto njohuri qė shkatėrruan perandorinė e lashtė indiane, Rama, disa mijėra vjet pėrpara se Ashoka dhe raca e tij tė ishin aty.

Tekste tė detajuar mbi teknologjinė mijėravjeēare indiane

Pak vite mė parė, kinezėt zbuluan disa dokumente sanskrite nė Llahsa, Tibet dhe i ēuan ato nė Universitetin Chandrigarh pėr t’i pėrkthyer.

Dr. Ruth Reyna, i kėtij universiteti, deklaroi se, kėto dokumente pėrmbajnė instruksione pėr tė ndėrtuar anije hapėsinore pėr udhėtime ndėryjore.

“Metoda e tyre e shtytjes, tha ajo, ishte e tipit “anti-gravitacional” dhe ishte e bazuar nė njė sistem analog e “laghimas”, fuqia e panjohur e egos, qė ekziston nė psikologjinė e njeriut, “njė forcė centrifugale e fuqishme mjaftueshėm pėr tė mposhtur forcėn gravitacionale”.

Duke iu akorduar Yogės Hindu, ėshtė pikėrisht kjo lloj force ajo qė lejon ngritjen nė ajėr dhe zhvendosjen e njė personi.

Dr. Reyna, tha se, nė bordin e kėtyre makinave, tė cilat ishin tė quajtur “Astras”, nė tekst, indianėt e lashtė mund tė kishin dėrguar njerėz nė cilindo planet-duke i’u akorduar dokumentit, i cili mendohet tė jetė mijėra vjet i vjetėr. Dorėshkrimet, u tha se ishin bartėse tė sekretit tė “antimas”, “mbulesės sė padukshme” dhe “garimės”, si dhe “si tė bėhesh i rėndė sa njė mal plumbi”.

Natyrisht, shkencėtarėt indianė nuk i morėn kėto tekste seriozisht, por u bėnė mė tė ndjeshėm ndaj kėtyre teksteve tė lashta dhe vlerės sė tyre, vetėm kur kinezėt deklaruan se, studimi i kėtyre teksteve ishte pėrfshirė nė programin hapėsinor qė ata kishin.

Ky ishte njė nga rastet e para, kur njė qeveri deklaronte se ishte duke punuar mbi projekte kėrkimesh mbi anti-gravitacionalitetin.

Dorėshkrimet nuk thonė pėrfundimisht nėse udhėtimet ndėrplanetare u realizuan apo jo ndonjėherė, por pėrmend planifikimin e njė udhėtimi nė Hėnė, megjithėse nuk ėshtė e qartė nėse ky udhėtim u krye apo jo.

Megjithatė, njė prej epikave indiane mė tė mėdha, Ramayana, ka nė pėrmbajtje tė saj njė pėrshkrm tė hollėsishėm tė njė udhėtimi nė Hėnė, nė bordin e njė Vimana (ose Astra), dhe tregon njė betejė tė zhvilluar nė Hėnė me njė Asvin (njė anije e qytetėrimit Atlantas). Kjo ėshtė vetėm njė evidencė e vogėl nė lidhje me kontrollin antigravitacional tė pėrdorur nė kohėn e indianėve tė lashtė.

Qė tė kuptohet kjo lloj teknologjie, duhet tė shkohet shumė prapa nė kohė. E ashtuquajtura Perandoria-Rama e Indisė Veriore dhe Pakistanit, u zhvillua rreth 50 000 vjet mė parė nė ndarjen kontinentale, qė i pėrkiste Indisė dhe ishte njė komb shumė i madh, me qytete tė sofistikuara, shumė prej tė cilėve vazhdojnė tė zbulohen edhe sot nė shkretėtirėn e Pakistanit, nė Indinė perėndimore dhe atė veriore.

Rama ekzistonte paralel me qytetėrimin Atlantas, qytetėrim i cili drejtohej nga “udhėheqėsit shpirtėrorė tė dritės”, tė cilėt ishin dhe qeverisėsit e qyteteve. Shtatė qendrat mė tė mėdha tė qytetėrimit Rama, njihen nė tekstet Hindu si “Shtatė qytetet Rishi”. Duke i’u akorduar teksteve indiane, njerėzit kishin fluturuar me makina fluturuese tė quajtura Vimana.

Kėto ishin me dopjo kuvertė, dritare anash dhe njė kube qendrore dhe ngjanin nga forma me njė pjatė tė filxhanėve tė sotėm. “Udhėtonin me shpejtėsinė e erės dhe lėshonin njė tingull melodioz”-shkruhet aty. Kishte tė paktėn katėr tipe tė ndryshme tė Vimanas. Disa ishin si tip pjate, tė tjera si cilindėr (anije nė formė cigarje).

Tekstet e lashta indiane mbi Vimanat, janė tė shumtė. Duhet tė shkruash volume tė tėrė librash me pėrshkrimet qė bėjnė ata. Indianėt e lashtė i prodhonin kėto anije vetė. Ata shkruajtėn manuale tė tėra mbi kontrollin e tipeve tė ndryshėm tė Vimanas, shumė prej tė cilėve janė akoma nė qarkullim dhe njė pjesė e mirė janė pėrkthyer edhe nė anglisht.

Samara Sutradhara, ėshtė njė traktat udhėzues me tė gjitha detajet mė tė imta tė njė udhėtimi ajror nė njė Vimana. Ka rreth 230 strofa qė tregojnė mėnyrėn e ndėrtimit, lėshimit nė ajėr, udhėtimin me mijra milje, uljet normale dhe ato tė detyruara e deri tė pėrplasjet e mundshme me zogj.

Nė vitin 1875, Vaimanika Sastra, njė tekst i periudhės sė shek. IV p.e.s. shkruajtur nga Bharadvajy i Zgjua r(i cili i referohej disa teksteve akoma mė tė lashtė), u zbulua nė njė tempull indian. Ky dorėshkrim pėrshkruante operacionin e njė Vimana dhe jepte informacion nė lidhje me drejtimin e timonit, masat e sigurisė pėr udhėtime tė gjata, mbrojtjen e anijes nga rrufetė dhe mėnyrėn sesi t’i jepje kėtyre makinave duke zėvendėsuar enregjinė diellore me njė lloj tjetėr energjie, e cila ėshtė ajo anti-gravitacionale.

Vaimanika Sastra ka tetė kapituj me diagrama, ku pėrshkruhen tre tipe avionėsh, pėrfshirė aparaturat qė mund tė duheshin nė rast zjarri apo prishje. Aty pėrshkruhen edhe 31pjesė nga kėto anije dhe 16 materiale me tė cilėt ishin ndėrtuar kėto anije. Kėto materiale thithnin nxehtėsinė dhe dritėn dhe konsideroheshin tė vlefshme pėr ndėrtimin e Vimanave.

Ky dokument ėshtė pėrkthyer nė anglisht dhe ėshtė lehtėsisht i verifikueshėm: “VYMAANIDASHAASTRA AERONAUTICS” nga Maharishi Bharadwaaja, pėrkthyer nė anglisht dhe publikuar nga G. R. Josyer, Mysore, India, 1979. Josyer ėshtė drejtori i “International Academy of Sanskrit Investigation” nė Mysore.

Hitleri dhe nazistėt, nė kėrkim tė epikave indiane

Nuk ka pikė dyshimi qė Vimanat ishin tė ushqyera nga njė energji qė ėshtė thjesht antigraviteti. Bharadvajy i Zgjuar tregon pėr mė shumė se 70 autoritete dhe tė paktėn 10 ekspertė nė fushėn e fluturimit. Kėto burime tashmė kanė humbur.

Vimanat ishin tė mbajtura nė njė tip hangari tė quajtur Vimana Griha dhe nė tekste thuhet se pėrdornin njė lėndė tė lėngshme tė verdhė, e disa herė njė lloj pėrzierje me bazė mėrkuri, por qė gjithsesi shkruesit nuk e kishin shumė tė qartė se nga se pėrbėhej saktėsisht.

Megjithatė, Vimanat pėrdornin mėnyra tė ndryshme shtytje, pėrfshirė kėtu edhe motorėt reaktivė. Ėshtė shumė interesant fakti se, nazistėt ishin tė parėt qė vunė nė pėrdorim motorrėt reaktivė pėr raketat e tyre V-8, ose si quheshin ndryshe “bombat zukatėse”.

Hitleri dhe nazistėt kishin njė interes tė veēantė pėr Indinė dhe Tibetin. Ekspedita nga shkencėtarė nazistė ishin tė pėrvitshme nė kėto vende, duke filluar qė nga vitet ’30, me qėllim sigurimin e informacionit. E ndoshta pikėrisht prej kėtyre njerėzve, ata arritėn tė merrnin informacionin e shumtė shkencor qė dispononin.

Duke i’u referuar tekstit Dronaparva, pjesė e Mahabaratas dhe Ramajanas, njė Vimana pėrshkruhet nė formė sferike. Mund tė udhėtojė nė ēdo drejtim qė dėshiron. Me shpejtėsi shumė tė madhe dhe tė pėrdorė gjithashtu mėrkurin pėr udhėtimet e saja.

Nė njė tjetėr burim indian, Samarin: “Vimanat ishin makina tė hekurta fluturuese, tė lėmuara dhe tė puthitura shumė mirė, qė udhėtonin nė sajė tė mėrkurit, i cili lėshohej pas nė formė flake gjėmuese”. Ėshte kurioz fakti se, shkencėtarėt rus kanė zbuluar disa objekte qė ata i kanė quajtur instrumenta tė lashtė navigimi, tė pėrdorur nė anije fluturimi.

Kėta instrumenta ata i kanė gjetur nė disa shpella nė Turkesatn dhe nė shkretėtirėn e Gobit. Objektet janė gjysmė sferik, prej xhami ose porcelani dhe pėrfundojnė me njė formė konike me njė pikė mėrkuri nė brendėsi.

Nė “Mahavira tė Bhavabhutit”, njė tekst i Jain, i shekullit tė tetė, por qė i referohet burimeve tė lashta, ne lexojmė:
“Njė karrocė ajrore, Pushpaka, merr shumė njerėz pėr nė kapitalin e Ayodhias. Qielli ėshtė plot me makina tė shkėlqyera fluturuese, tė errėta si nata, por tė vėzhgueshme nga drita tė forta vezulluese e tė verdha.”

Vedat antike indiane, shpjegojnė se Vimanat ishin me madhėsi e forma tė ndryshme, duke pasur dhe emra sipas formės, si p.sh. formė elefanti, shqiponje etj.

Fatkeqėsisht, sipas dėshmive shkencore, u pėrdorėn pėr luftė. Atlantasit, pėrdorėn makinat e tyre pėr luftė, tė quajtura Valiksi, tė cilat ishin nė gjendje tė vinin nėn kontroll botėn, sipas teksteve indiane. Atlantasit, tė njohur si Asvins nė tekstet indiane, ishin teknologjikisht mė tė zhvilluar sesa indianėt.

E megjithatė, nuk janė gjetur tekste qė tė pėrshkruajnė hollėsisht teknologjinė e atlantasve. Nė tekstet e lashta indiane, anijet atlantase, jepen tė ngjashme me Vimanat, por shumica e tyre janė nė formė cigareje dhe udhėtojnė edhe nėn ujė e deri edhe nė hapėsirė.

Duke iu referuar Eklal Kueshanas, autor i studimit “Kufiri i fundit”, kėto makineri fluturuese pėrdornin forca anti-gravitacionale dhe kishin fuqi shtytėse pėrafėrsisht deri nė 80 000 kuaj fuqi. “Ramayana, Mahabarata” flet pėr njė luftė tė tmerrshme, qė u zhvillua rreth 10-12 000 vjet mė parė mes atlantasve dhe indianėve tė lashtė.

Mbretėria Atlantis dhe Perandoria Rama, pėrdorėn armė tė shkatėrrimit nė masė nė kėtė luftė. Kėto armė qė pėrshkruhen nė kėto tekste nuk ishte e mundur qė tė kuptoheshin nga lexuesit dhe transkriptuesit e kėtyre shkrimeve, deri gjysmė shekulli pėrpara.
avatar
juventinini91

jeta eshte nje ØØenderrØØ

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: USA - SHBA - UFO

Mesazh  Luli prej 21.09.13 11:30

UFO sipėr njė anije nė flakė nė KaliforniFotografitė qė ne po paraqesim bashkengjitur kanė tė bėjnė me disa sfera dritash tė regjistruara nė Kaliforni gjatė ditėve tė para tė shtatorit tė vitit 2013.

Dėshmitari i cili pa imazhet nė fjalė ishte nė plazh, kur vuri re drita misterioze qė fluturonin mbi ose prapa njė anije qė dukej se mbulohej nga shtėllunga tė mėdha tymi.

Nėse kėto UFO janė kapur apo jo gjatė njė zjarri nė bord tė anijes ende nuk ėshtė e qartė. Fillimisht ėshtė menduar se dritat mund tė jenė fishekzjarrė ushtarakė tė lėshuar nga njė avion nė det, por fishekzjarrėt ushtarakė nuk fluturojnė lart dhe nuk kanė lėvizje tė tilla si ato qė dukeshin sipėr anijes.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: USA - SHBA - UFO

Mesazh  Luli prej 13.03.14 0:16

SHBA, kamerat filmojnė njė UFO nė formė cigareVideoja interesante qė sjellim bashkėngjitur i pėrket regjistrimit tė njė UFO nė formė cigare qė qėndron mbi Utah Canyons.

Ky filmim ėshtė regjistruar nė fund tė muajit shkurt nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, nė njė zonė jo shumė larg shtetit tė Nevada, ku ndodhen shumė vende interesante si Bryce Canyon National Park.

Bryce Canyon National Park, ėshtė saktėsisht vendi ku ėshtė regjistruar kjo video.

Nė fakt filmimi ėshtė regjistruar nga disa turistė tė cilėt ndodheshin pėr vizitė nė Bryce Canyon, ku duket qartėsisht lėvizja e UFO-s nga e djathta nė tė majtė.

Nė videon qė gjeni bashkėngjitur shihet qartėsisht ajo qė duket se ėshtė UFO nė formė cigareje, qė kalon mbi majat e maleve.

avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: USA - SHBA - UFO

Mesazh  Zattoo prej 22.08.14 0:02

UFO mbi HoustonNjė UFO mund tė ketė vizituar Teksasin kėtė javė? Disa persona kanė hedhur nė Twitter foto ku njė objekt i ēuditshėm fluturues lėvizte mes reve nė qiell mbi Houston tė hėnėn e kaluar.

Fotot tregojnė njė objekt tė shndritshėm nė formė ovale. “Ėshtė e lehtė tė mendosh se janė jashtėtokėsorė nga pėrfytyrimi qė ne kemi pėr ta. Por edhe moti me stuhi mund tė jetė njė shpjegim”, ka deklaruar zėvendėspresidentja pėr Astronominė nė Muzeun e Shkencave tė natyrės nė Houston Carolyn Sumners.avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ufot jane mes nesh, edhe pse ne s'duam ta pranojme.

Mesazh  Morgan TheSetting Witch prej 23.08.14 13:27

Do te vije koha kur ata do ta tregojne veten e tyre, por a do te jete teper vone per ne, njerezit?
avatar
Morgan TheSetting Witch

Universe for me is the god who answers me!

58


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: USA - SHBA - UFO

Mesazh  Ruhan prej 24.08.14 23:09

Cfare ka ne Zonen 51, e te cilat nuk jane bere publike per njerezimin? Qeveria amerikane pat deklaruar se eshte mbyllur kjo baze, por ne fakt ajo ende ekziston. Cfare ka nen siperfaqen e kesaj baze? Cfare eksperimentesh kryhen aty? Pse ne kete zone jane zhdukur me dhjetra aeroplane? Pse aty shfaqen drita misterioze? Pse njerezve iu ndalohet te afrohen ne kete zone?

Amerika ka programe te panumerta secrete sikurse edhe organizata sekrete, te cilat jane me te fuqishme se sa vete Qeveria amerikane dhe nuk lejojne sekretet te dalin ne fushe. Objektet e paidentifikuara, te njohura si UFO, ne fakt jane mjete fluturuese amerikane, te cilat jane ne fazen eksperimentale ose edhe perfundimtare, por qe ekzistenca e te cilave nuk do te pranohet asnjehere. Eksperimentet e shumta sekrete me fluturake, per llojin e te cilave ne vetem mund te imagjinojme, jane ne fakt objektet e paidentifikuara- UFO. SHBA-te spiunojne gjithe boten, por nuk jane te sigurta se siguria e tyre kombetare eshte ne nivel te duhur andaj jane duke punuar me dekada per krijimin e fluturakeve special qe mund te arrijne shpejtesi te madhe ne ajer dhe te kontrollohen pa problem me gjithe shpejtesine e madhe qe kane. Ekzistencen e ketyre mjeteve nuk guxon ta pranoje asnjehere qeveria amerikane, e cila gjithmone ka nje cover-up per fenomenet e cuditshme ne natyre, e te cilat ne fakt jane pjese e eksperimenteve qe behen ne bazat sekrete amerikane. Vetem ne nje duhet besuar- nuk ka aliene dhe nuk ka jashtetokesore. Jashtetokesoret e vetem ne Toke jemi ne vete. Cdo gje tjeter qe percillet me fenomenin e UFO-ve nuk eshte gje tjeter pos nje mbulese per te mbajtur secret fluturaket sekrete amerikane per te cilat askush nuk duhet te di. Ne Zonen 51 edhe vete punetoret nuk e dine se cfare ka aty, krejt kjo me qellim te ruajtjes se sekretit. Por, nje duhet mbajtur mend-shkenca sot eshte duke eksperimentuar me te gjitha tezat rreth mundesise se realizimit te gjerave qe ne imagjinojme, prej objekteve qe nuk detektohen ne radar, laserit vdekjeprures qe mund te godase fluturaket ne lartesi deri pese km ne ajer, e deri tek leximi dhe kontrollimi I mendjes se njeriut. Por, keto eksperimente mbeten sekrete- mund te dale vetem nje fraze nga ajo se cfare ndodh prapaskenave dhe njerezit me te degjuar nisin spekulimet dhe konspiracionet se cfare eshte duke ndodhur. Ne fakt, jane duke u bere vetem eksperimente sikurse ai I Filadelfise, eksperimentet e Nikiolla Tesles, zbatimi I Teorise se Relativitetit te Ajnshtajnit dhe te ngjashme. Rritja e shpejtesise se fluturakeve I bene ato te padukshme, por kur e ndalin ato shpejtesine ne ajer mund te shihen nga njerezit dhe keta thone ja, UFO! Pra, UFO-t jane prodhim I njerezimit dhe jane ne fazen eksperimentale, sepse njerezit nuk jane te afte per t'u pershtatur per kontrollin e shpejtesive te medha, edhe pse thuhet se kane arritur te krijojne fluturake qe mund te shkoje deri ne njezet mije km ne ore ose edhe me shume. Objekte te cuditshme ekzistojne, Une kam pare edhe vete, madje ketu ne Kosove, diku ne vitin 1996-97, ne mengjes: zbritja e nje objekti te rrumbullaket, ngjure alumini nga qielli. Me te rene deri ne nje pjese te qiellit, objektit qe nuk leshonte aspak drite dhe nuk kishte asnje drite vezulluese pos ngjyres se aluminit dhe te cilit nuk mund t'i shihje asnje detaj fizik, pos forms se rrumbullaket qe e mbeshtillte, pra objekti ndaloi per nje qast dhe nderroi drejtimin duke fluturuar me nje shpejtesi jo te madhe neper qiell, ne drejtim te Serbise. Kurre me nuk kam pare object te tille. Nga leximet e bera ne internet ne SHBA, duket se behet fjale per nje object secret ushtarak amerikan qe ka per qellim xhirimin preciz te gjerave qe ndodhen ne toke. Por, detajet se cfare eshte ky object ne realitet nuk I di askush pos atyre qe e posdeojne dhe e perdorin per qellime te tyre. Keq qe ne ate kohe nuk e kam pasur ndonje kamere per ta regjistruar objektin ne qiell, te cilin e kam pare me sy te lire per te pakten dy minuta.
avatar
Ruhan

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: USA - Ufo - ShBA.

Mesazh  Morgan TheSetting Witch prej 25.08.14 2:44

Ruhan shkruajti:Cfare ka ne Zonen 51, e te cilat nuk jane bere publike per njerezimin? Qeveria amerikane pat deklaruar se eshte mbyllur kjo baze, por ne fakt ajo ende ekziston. Cfare ka nen siperfaqen e kesaj baze? Cfare eksperimentesh kryhen aty? Pse ne kete zone jane zhdukur me dhjetra aeroplane? Pse aty shfaqen drita misterioze? Pse njerezve iu ndalohet te afrohen ne kete zone?

Amerika ka programe te panumerta secrete sikurse edhe organizata sekrete, te cilat jane me te fuqishme se sa vete Qeveria amerikane dhe nuk lejojne sekretet te dalin ne fushe. Objektet e paidentifikuara, te njohura si UFO, ne fakt jane mjete fluturuese amerikane, te cilat jane ne fazen eksperimentale ose edhe perfundimtare, por qe ekzistenca e te cilave nuk do te pranohet asnjehere. Eksperimentet e shumta sekrete me fluturake, per llojin e te cilave ne vetem mund te imagjinojme, jane ne fakt objektet e paidentifikuara- UFO. SHBA-te spiunojne gjithe boten, por nuk jane te sigurta se siguria e tyre kombetare eshte ne nivel te duhur andaj jane duke punuar me dekada per krijimin e fluturakeve special qe mund te arrijne shpejtesi te madhe ne ajer dhe te kontrollohen pa problem me gjithe shpejtesine e madhe qe kane. Ekzistencen e ketyre mjeteve nuk guxon ta pranoje asnjehere qeveria amerikane, e cila gjithmone ka nje cover-up per fenomenet e cuditshme ne natyre, e te cilat ne fakt jane pjese e eksperimenteve qe behen ne bazat sekrete amerikane. Vetem ne nje duhet besuar- nuk ka aliene dhe nuk ka jashtetokesore. Jashtetokesoret e vetem ne Toke jemi ne vete. Cdo gje tjeter qe percillet me fenomenin e UFO-ve nuk eshte gje tjeter pos nje mbulese per te mbajtur secret fluturaket sekrete amerikane per te cilat askush nuk duhet te di. Ne Zonen 51 edhe vete punetoret nuk e dine se cfare ka aty, krejt kjo me qellim te ruajtjes se sekretit. Por, nje duhet mbajtur mend-shkenca sot eshte duke eksperimentuar me te gjitha tezat rreth mundesise se realizimit te gjerave qe ne imagjinojme, prej objekteve qe nuk detektohen ne radar, laserit vdekjeprures qe mund te godase fluturaket ne lartesi deri pese km ne ajer, e deri tek leximi dhe kontrollimi I mendjes se njeriut. Por, keto eksperimente mbeten sekrete- mund te dale vetem nje fraze nga ajo se cfare ndodh prapaskenave dhe njerezit me te degjuar nisin spekulimet dhe konspiracionet se cfare eshte duke ndodhur. Ne fakt, jane duke u bere vetem eksperimente sikurse ai I Filadelfise, eksperimentet e Nikiolla Tesles, zbatimi I Teorise se Relativitetit te Ajnshtajnit dhe te ngjashme. Rritja e shpejtesise se fluturakeve I bene ato te padukshme, por kur e ndalin ato shpejtesine ne ajer mund te shihen nga njerezit dhe keta thone ja, UFO! Pra, UFO-t jane prodhim I njerezimit dhe jane ne fazen eksperimentale, sepse njerezit nuk jane te afte per t'u pershtatur per kontrollin e shpejtesive te medha, edhe pse thuhet se kane arritur te krijojne fluturake qe mund te shkoje deri ne njezet mije km ne ore ose edhe me shume. Objekte te cuditshme ekzistojne, Une kam pare edhe vete, madje ketu ne Kosove, diku ne vitin 1996-97, ne mengjes: zbritja e nje objekti te rrumbullaket, ngjure alumini nga qielli. Me te rene deri ne nje pjese te qiellit, objektit qe nuk leshonte aspak drite dhe nuk kishte asnje drite vezulluese pos ngjyres se aluminit dhe te cilit nuk mund t'i shihje asnje detaj fizik, pos forms se rrumbullaket qe e mbeshtillte, pra objekti ndaloi per nje qast dhe nderroi drejtimin duke fluturuar me nje shpejtesi jo te madhe neper qiell, ne drejtim te Serbise. Kurre me nuk kam pare object te tille. Nga leximet e bera ne internet ne SHBA, duket se behet fjale per nje object secret ushtarak amerikan qe ka per qellim xhirimin preciz te gjerave qe ndodhen ne toke. Por, detajet se cfare eshte ky object ne realitet nuk I di askush pos atyre qe e posdeojne dhe e perdorin per qellime te tyre. Keq qe ne ate kohe nuk e kam pasur ndonje kamere per ta regjistruar objektin ne qiell, te cilin e kam pare me sy te lire per te pakten dy minuta.
Amerika i mban te fshehte njerezimit se UFOT jane vellezerit tane ne njefare menyre dhe se ne kemi disa nga qelizat e tyre. Faktet nuk duhen nenvleresuar sidomos kur gjithcka tregohet hapur mes sheshit dhe para syve te te gjithe njerezimit pra gjithe botes.
avatar
Morgan TheSetting Witch

Universe for me is the god who answers me!

58


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: USA - SHBA - UFO

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi