Jashtėtokėsorėt janė afėr nesh

Shko poshtė

Jashtėtokėsorėt janė afėr nesh

Mesazh  Luli prej 21.03.13 22:38

Jashtėtokėsorėt janė afėr neshCharles Hall thotė se pėr herė tė parė u takua me jashtėtokėsorėt mė 1964, nė Bazėn e Forcave Ajrore nė Nevada, ku ishte dėshmitar i ndėrveprimit tė ushtrisė dhe alienėve. Ai gjithashtu pohon se ushtria amerikane fsheh ekzistencėn e tyre, sepse njerėzit nuk janė "emocionalisht gati" pėr informata tė tilla.

Fizikani bėrthamor dhe ish-ushtari amerikan, Charles Hall - autor i disa vepra rreth jashtėtokėsorėve - pohon se veprimet e tij janė maskuar si trillime, sepse nuk do qė tė rrezikojė sigurinė e njerėzve dhe tė alienėve pėr tė cilėt shkruan.

Lloji i parė qė ka parė thotė se ishte “i bardhė dhe i lartė”.

“Nuk e dija a po shoh engjėj apo shpirtra”, thotė ai. “Ky lloj ėshtė dy metra e gjysmė i gjatė, ndėrsa nė Tokė janė edhe lloji i vogėl gri qė ngjanė me njerėz, flasin anglisht dhe i kanė 24 dhėmbė”.

Hall deklaron se jashtėtokėsorėt kanė teknologji me tė cilėn janė gjendje tė udhėtuar mė shpejt se drita, dhe se pėrveē qė kanė kontaktuar njerėz, kanė vizituar Las Vegasin dhe janė shėrbyer me banjot njerėzore.

avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi