“Krijesa e Tenbit”

Shko poshtė

“Krijesa e Tenbit”

Mesazh  xxxadixxx prej 28.02.13 13:11

“Krijesa e Tenbit”, kafsha pa emėr e Uellsit

Kalimtarė tė rastit nė bregdetin e Tenbi nė Uells u bėnė dėshmitarė tė zbulimit tė trupit tė pajetė tė njė krijese qė shkencėtarėt britanikė ende nuk mund t’i vėnė njė emėr.

Bėhet fjalė pėr njė krijesė pa qime, me katėr kėmbė, putra nė formėn e ariut, kokėn nė formėn e kalit, trupin e njė derri dhe dhėmbė e pjesėn e nofullės me ngjashmėrinė e njė baldose.

Trupi i pajetė i krijesės monstruoze (dhe misterioze) u zbulua nga 27-vjeēari Peter Bailey. Fillimisht autoritetet njoftuan sė bėhej fjalė pėr qenin e humbur tė njė banori, por 27-vjeēari kėmbėnguli se “monstra” e zbuluar ishte tepėr e madhe pėr tė ngjasuar me njė qen.

Ai postoi fotografi nė internet, ndėrkohė qė disa prej tyre i dorėzoi tek profesori Dan Forman i Universitetit tė Shkencave nė Suanse. Edhe ky i fundit, specialist i fushės e kishte tė jepte njė emėr pėr krijesėn, nisur nga fotografitė e marra.

“Ėshtė e vėshtirė tė thuhet se cfarė kafshe ėshtė. Por nisur nga fotografitė, duke gjykuar nga pėrmasat dhe kėmbėt, them se mund tė jetė njė baldosė”, tha Forman.

Zbulimi ka tėrhequr vėmendjen tė shkencėtarėve, publikut dhe mediave, tė cilat nė mungesė tė njė emri tė saktė, i bėnė pagėzimin “Krijesa e Tenbit”.

avatar
xxxadixxx

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi