A ka ekzistuar pėrbindėshi i LOCH NESS ?

Shko poshtė

A ka ekzistuar pėrbindėshi i LOCH NESS ?

Mesazh  Jon prej 19.08.09 20:55

A ka ekzistuar pėrbindėshi i LOCH NESS ?

Pėrbindėshi Loch Ness ėshtė njė kafshė e panjohur,ashtu si dhe nuk dihet se kujt specie i pėrket,por mendohet se ka jetuar nė liqenin e madh tė Loch Ness nė Skoci.

Pėrbindėshi Loch Ness ėshtė njė nga kafshėt mė tė studiuara nga kriptozoologėt.Besimi dhe interesi i popullit te ajo kafshė u shtua nė vitin 1937.

Ekzistenca e tij mė tepėr ėshtė anekdotiale,me materiale fotografike,lexime etj.Nuk ka pasur asnjėherė njė evedencė fizike (mbetje skeleti,kapje etj) tė zbuluar si nė 2008. Njerėzit e vendit,e mė pas njerėz nga e gjithė Bota e kanė quajtur nė mėnyrė afektive kafshėn me emrin Nessie deri mė 1950.

Origjina

Termi “Pėrbindėsh” ishte reportuar mė 2 maj 1933 nga Alex Campbell,sherifi i zonės (Loch Ness) dhe njė gazetar me reporteren e korrierit Inverness.

Mė 4 gusht 1933 korrieri publikoi si lajm tė plotė ēėshtjen e pohuar nga njė burrė Londinez, George Spicer,ku disa javė mė parė duke ecur me varkė mbi liqen ai dhe gruaja e tij panė njė dragua,apo njė kafshė prehistorike tė cilėn ai se kishte parė ndonjėherė nė jetėn e tij.
Disa muaj mė vonė erdhi njė letėr nga njė student veterinerie,ku raportohej e njejta gjė.

Kėto histori u bėnė kombėtare dhe ndėrkombėtare ku flitej pėr njė peshk pėrbindėsh i Loch Nessit.
Mė 6 dhjetor 1933 fotografia e parė (e bėrė nga Hugh Gray) u publikua dhe krijesa u njoh zyrtarisht nga shteti Skocez dhe iu dha urdhėr policisė tė marrė masa nga ndonjė sulm i mundėshėm i tij.

Letra tė tjera filluan tė vinin nė korier nė rrugė anonime qė vėrtetonin sinjalizime mbi shikime dhe tregime tė njerėzve.

Mė 1934 u publikua njė libėr nga R.T Gould,njė nga tė parėt qė jepte investigimet e para tė bėra nga vetė autori dhe tė dhėna tė tij para 1933.

Investigime tė mėtėjshmė nga agjentė tė tjerė,mblodhėn materiale qė i pėrkisnin dekadave tė mėparshme si dhe sinjalizime qė datonin nė shekullin e VI-tė pas krishtit deri nė ditėt e sotme,qė treguan pėr ekzistencėn e njė kafshe tė panjohur dhe tė paidentifikuar qė jetonte nė Loch Ness.

Histori mbi sinjalizimet e Reportuara

Saint Columbia (565). Njė ndėr tė dhėnat e para mbi kėtė kafshė ėshtė gjetur nė jetėn e Shėn Columbias nga Adamnan,e shkruajtur rreth shekullit tė VI-tė. Atje pėrshkruhet se si nė 565, Columba shpėtoi jetėn e njė Picti (emėr i njė njeriu antik i Britanisė sė Madhe) i cili u sulmua nga pėrbindėshi.

Adamnan e pėrshkruajti nė kėtė mėnyrė ngjarjen: Ai ngriti dorėn e shenjtė dhe me njė fėtyrė tė terrorizuar tha thėniet e zotit duke formuar kryqin nė ajėr dhe i dha urdhėr pėrbindėshit duke i thėnė :- Shko sa mė larg tė jetė e mundur pa e prekur burrin.

Kafsha e dėgjėoi zėrin e tė shenjtit e i tmerruar u largua duke bėrė qė njeriu ti afrohet barkės e tė shpėtojė duke lavdėruar zotin.

Kjo nuk tregon me fakte atė qė ndodhi ndėrmjet Shėn Columbas dhe pėrbindėshit tė Loch Ness sepse lidhur me Shėn Columbas ka dhe shumė tregime tė tjera tė mbinatyrshme qė nuk japin tė dhėna pėr ditėt e sotme.

Mbi tė shenjtin nuk ka tė dhėna tė tjera rreth sulmeve tė kėtij pėrbindėshi.
Tė gjitha ē’ka shkruhej mbi kėtė pėrbindėsh lidhej me mrekullitė e shėnjtorit dhe emri Loch Ness ka tė bėjė me vendin ku ka jetuar shėnjtori afėr kėtij liqeni.

1871. Njė tjetėr sinjalizim ėshtė ai i tetorit 1871 nga D.Mackenzie i cili kishte pėrshkruar se kishte parė diēka qė levizte ngadalė e mė pas me shpejtėsi tė madhe e shtyrėse, qė kish ndaluar nė vende tė ndryshme.

Mbas 1871 nuk pati mė paralajmėrime dhe mendohet se ka qėnė njė shpifje.

1933. Pavarėsisht sinjalizimeve tė ekzistencės sė kėsaj kafshe para shek XVI, mė 22 korrik 1933 kemi sinjalizimin mė tė afėrt nga njė ēift anglez.

George Spicer dhe gruaja e tij e kishin parė kėtė kafshė tė jashtėzakonshme tė prejė rrugėn para makinės sė tyre.Ata e pėrshkruajtėn krijesėn me njė trup shumė tė madh ( 2m gjėrėsi dhe 8m gjatėsi).

Kishte qafė tė ngushtė e tė hollė si hunda e elefantit dhe e gjatė mund tė ishte afėrsisht 3.0-3.7m dhe gjithashtu kishte shumė vija tė valėzuara. Ato nuk panė gjymtyrė pėr shkak tė errėsirės ku portreti i kafshės nuk shihej mire.

Ai kaloi rrugėn nga liqeni 200 m larg duke lėnė vetėm njė gjurmė rrėnjėsh tė thyera nė sipėrfaqe.
Nė gusht tė 1933 njė motoēiklist i quajtur Arthur Grant pohoi se ka qėnė afėr krijesės ndėrkohė qė po bėnte “Abriachan” nė verilindje tė liqenit rreth orės 1 tė mesnatės.

Ai pa njė kokė tė vogėl mbi njė qafė tė gjatė,krijesa e pa dhe kaloi rrugėn drejt liqenit.
Grant e ndoqi atė por nuk arriti ta shihte nga afėr,por ndoqi vetėm gjurmėt e lėna prej saj. Megjithatė disa besojnė se kjo mund tė ishte njė shaka e Grant.

Njė sinjalizim tjetėr i 1933-it ėshtė ai i njė shėrbėtoreje tė quajtur Margaret Munro. Ajo pohoi se e ka parė krijesėn prej 20 minutash rreth orės 6:30 tė mėngjesit tė 5 qershorit, ku e ka parė rreth 200m nga bregu. Ajo e pėrshkruajti se kish lėkurė si tė elefantit,me qafė tė gjatė, kokė tė vogėl dhe dy gjymtyrė si ato tė njė delfini.

Tregimet e saj mbarojnė kur krijesa zhytet nė uje.

Sinjalizime sparodike vazhduan deri mė 1963 me njė filmim jo shumė tė mirė tė kafshės e marrė nga njė largėsi e madhe.

1943. Nė maj tė 1943 C.B Farrel i Royal Observe Corps merrej me ēėshtjen e Nessit.Ai ishte 230m larg qė tė mund ta dallonte me sy krijesėn qė ishte sipas tij e gjatė 6-9m dhe me njė qafė 1.2-1.5m jashtė ujit.

1950. Nė dhjetor tė 1950 ėshtė konstatuar njė zhurmė e ēuditshme e marrė nga njė anije peshkatare Rival 3.Gjithashtu u dėgjua dhe njė zė i largėt nga njė krijesė 146m larg varkės.Varka ka humbur kontaktet pėr njė gjysmė milje por mė pas u rikthye pėrsėri.

Shumė rrėfime dhe teori janė dhėnė pėr pėrbindėshin e Loch Ness por akoma deri mė sot nuk ėshtė vėrtetuar asnjėra prej tyre.Filmimet dhe fotografitė janė shumė tė hershme dhė tė padalluara mirė,por liqeni i Loch Ness pas krijimit kaq tė bukur tė kėsaj historie ka marrė njė famė tė jashtėzakonshme nė mbarė Botėn.

Por pyetja vazhdon e mbetet: A ka ekzistuar pėrbindėshi i Loch Ness ? Pas shumė vitesh vjen pėrgjigja:JO.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi