Nderimi i vetvetes

Shko poshtė

Nderimi i vetvetes

Mesazh  Jon prej 03.08.08 18:37
Nderimi i vetvetes  ėshtė kualiteti mė i rėndėsishėm  tė cilin njeriu duhet kultivuar  qė tė jetė i pėrmbushur dhe tė ketė jetė tė lumtur e me kuptim. Rėndom ka keqkuptime tė mėdha lidhur me nderimin  e vetvetes.

Pėrkundėr mendimit tė zakonshėm, nderimi i vetvetes nuk ėshtė egoizėm ( egocentyrizėm ).

Nderimi i vetvetes ėshtė besim ndaj vetvetes dhe kėnqaje me vetveten. Me fjalė tė tjera , ju e doni vetev ashtu siē jeni dhe ndjeni kėnaqėsi vetėm pėr atė se jeni qenie unikate nė Univers. Sepse, jeni si jeni ju jeni qenie unikate e pėpėrsėritshme qė e ka rolin, funksionin dhe arsyen e vet tė ekzistimit.

Egoisti, lavdėruesi duhet tė merrė miratimin nga jashtė, qė vetėm nė kėtė mėnyrė ta mbush zbrazėsinė nė vete. D.m.th. me vetkonsideratė tė mirė nuk ka nevojė t’i tregojė botės se ėshtė i admirueshėm – atė e vėrejnė vet tė gjithė.

Rrėnjėt e nderimit tė pakėt ndja vetvetes rėndom i gjejmė nė fėmijėru. Fėmijėve zakonisht u thuhet: “ S’ėshtė mirė tė lavdėrohesh “ – ēka fėmija mė sė shpeshti e merr si tregues se ai dhe nuk ėshtė ndonjė person i rėndėsishėm, thjesht se nuk ėshtė mjaft i mirė. Tė menduarit e kėtillė sėbashku edhe me ndikimet tjera tė jashtme gradualisht ndrydh konsideratėn, besimin dhe sigurinė ndaj vetvetes te shumė njerėz.

Nuk ėshtyė vetiakėsi apo paarsyeshmėri ndaj tė tjerėve ta duash veten. Nė qoftė se nuk mund tė kujdesesh mjaft pėr veten, pse kėtė do ta bėnte dikush tjetėr?

Tė vjelėsh dashurinė nga tė tjerėt pėrherė nėnkupton aftėsinė qė dahsurinė ta vjelėsh nga vetvetja, Ju kėtė dashuri  e meritoni. Ndaluni pėr njė qast dhe kujtoni mendimet negative qė keni patur pėr vetn.

Pėrkujtojeni se si ato e kanė formuar konsideratėn  tuaj ndaj vetes. Vallė, a ėshtė juaji edhe ndonjė nga kėto pohime: “ vėrtet jam marroē “ apo “ fati ma ka pėrcaktuar tė mos kem sukses “; apo , pėr shembull : “ e urrej veten “ ! Nė qoftė se  mendjen tuaj e programoni me kėsi mendimesh  “ tė mrekullueshme “, atėherė ky do tė ishte niveli ku nderimi juaj ndaj vetes do tė mbetej.

Vetėdijshėm ndoshta  dhe nuk do tė vėreni se vetvetes I flitni kėso gjėrash, por nėse  hulumtoni mė em kujdes mund tė bėheni tė vetėdijshėm se ēfarė mendimesh mendoni – bartni nė vet.

ME NDRYSHIMIN  e kėsaj mėnyre gtė tė menduarit, ME NDRYSHIMIN  e mendimeve tuaja, mund ta ngritni nivelin tuaj tė dahsurisė dhe tė nderimit ndaj vetes.

Sigurisht se do tė pyetni: Si ndrtshuimi I tė menduarit mund tė ndikojė nė jetėn e dikujt? E po, vetėm njė numėr I vogėl njerėzish vėrtet e kupton funqinė e mendjes dhe ndikimin e saj nė krijimi  e realitetit tonė, tė jetės sonė, tė pėrcaktimit tonė, me njė fjalė tė vetė fatit.

Madje edhe mendimi se ne vetė e krijojumė relaitetin tionė pėr shumicėn e njerėzve ėshtė plotėsisht I huaj dhe I papranueshėm. Se me pranimin e kėsaj premise do tė duhej tė pranonin edhe idenė se ata vetė janė pėrgjegjės pėr veten dhe pėr botėn rreth tyre.

E kjo do tė ishte  njė ngarkesė e konsioderueshme. Por, marrja e pėrgjegjėsisė ėshtė hap me rėndėsimnė zhvillimin e dhe pjekurinė e njeriut.

Me fjalėn PĖRGJEGJĖSI kėtu kuptojmė vetėdijėn pėr fuqinė ,. Mundėsitė dhe aftėsitė tona pėr tė vepruar nė Univers. Duke kuptuar kėtė fakt, autorja e kėtij teksti e tmerruar pyeti vetveten: nė qoftė se unė krijoj relaitetin tim personal, atėherė pėrse vetveten aq shumė herė e kam  bėrė fatkeqe?

Atėherė ka pasur mendimi, I cili ka ndryshuar  jetėn e saj: “ Nėse veten mud ta bėj tė mjerė, atėherė me siguri kam forcė qė veten ta bėj tė lumtur! Unė  mund tė jem e pasur nė vend se e varfėr, e dashur nė vend se e braktisur”! Ēėshtja ėhstė qė ta mėsoni mendjen tuaj tė punojė PĖR e jo KUNDĖR jush.

E qė mendjen tuaj ta mėsoni tė punojė nė mėnyrė PĖR  ju, duhet ta kuptoni se nė esencė keni tė bėni me dy komponente tė ndryshme tė mėndjes suaj: me VETĖDIJĖN dhe NDĖRDIJEN .

Pjesa e vetėdijshme e mendjes suaj do tė muind tė pėrshkruhej si racionale, inteligjente dhe e pjekur. Me pjesėn tuaj tė vetėdijshme tė  mendjes  ju jeni tė vetėdijshmė pėr mendimet dhe veprimet tuaja.

Mendja e vetėdijshme ka aftėsi tė sjellė gjykime tė pjekura dhe tė vlerėsojė gjykimin e vet duke saktėsuar infomracionet ekzistuese nė ēfarėdo  situate. Nė tė kundėrtėn e kėsja mendja e ndėrdijshme vepron nė nivelin reaktiv, pa mundėsi tė gjykojė dhe duke pranuar tė gjitha nė mėnyrė bukvale.

Psikanalisti I madh K.G.Jung e ka cilėsuar ndėrdujen tuaj si  njė pesėvjeēar nė kokėn Tuaj i cili synon qė tė udhėheqė jetėn tuaj sipas vlerėsimeve dhe vrojtimeve tė veta.

Ndėrdijen  poashtu mund ta krahasoni me kompjuterin: si ai, edhe ndėrdija po ashtu programohet pa kurrfarė mundėsish tė racionalizojė apo analizojė nė nivelin intelektual. Kompjuteri do tė pranojė edhe premisėn 2+2=5 nė qoftė se ashtu e programoni.

Se relaiteti juaj krijohet sipas mendimeve yuaja , ko nė tė vėrtetė nuk ėhstė dhe koncept I ri. Nė Bibėl – ( romakėve 12:2 ), apostulli Pavli, kėshillon: “ Bėhuni tė ndryshueshėm me ripėrtėritjen e mendjes suaj “. Ky koncept nuk ėshtė I kufizuar vetėm nė Krishterizėm.

Libri o shenjtė budist “ Dharmma Pada” thotė : “ Ne jemi ajo ēka mendojmė , duke u bėrė ajo ēka mendojmė “. Kur njėherė ta kuptoni kėtė koncept , do ta gjeni edhe ēelėsin e pėrdorimit tė tij pėr tė mirėn tuaj. Ju jeni ēelės, ju jeni instrumenti I vetėm pėr zbatimin e kėtij koncepti.

Mos u dėshpėroni nėse emnini vetveten. Shumė ė kanė bėrė kėtė si ju . Nė qoftė se ke pasur mundėsi ta sjellėsh vetėn gjer kėtu ku je tash, atėherė ke mundėsi qė bvetėn ta dėrgosh nė ndonjė vend tjetėr.

Paramendojeni vetėm se jeta juaj e gjertanishme ėshtė shėnuar nė faqet e ndonjė libri. Duke e lexuar  mud tė mendoni se ajo kurrė nuk do tė jetė bestseller. Heroi kryesor – Ju – nuk e do vetveten, jeta e tij ėshėt e rėndė, e trishtueshme dhe plot probleme tė pazgjidhshme.

Nėse mbeteni praėn kėtij libri duke besuar se kėtu asgjė nuk mun dtė ndryshohet, atėherė pėr ju vėrtetė nuk ka shpresė.

Pėr fat ekziston  undėsia tjetėr: tė pajisur me njohjen se ju jeni projektues – kreatori mund ta shkruani librin tjetėr, heroi kryesor – Ju – mund tė jetė i lumtur, i ngazėllyer, i shėndoshė , i pasur, thjesht ashtu siē ju dėshironi. Ju e keni mudnėsinė qė vetėn ta dėrgoni nė cilindo drejtim tė doni.

Ju jeni autori I tregimit tuaj personal, programuesi I kompjuterit tuaj. Ju jeni prindi I fėmijės suaj tė mbrendshėm dhe nė fund tė fundit pėrgjegjės opėr mėnyrėn e tij tė menduarit.

Sigurisht se I bėni pyetje vetes se si t’I filloni ndryshimet positive. Ekziston  njė process shumė I thjeshtė, njė teknikė jashtėzakonisht e fuqishme mentale: AFIRMACIONI.

Afirmacioni ėshtė fjali pozitive , tė cilėn ju e mbillni nė ndėrdijen tuaj pėr tė korrur mė vonė rezultat pozitiv. Mbajeni mend se ky process merret  si I thjeshtė. E shumė njerėz mebndojnė se diēka qė ėshtė e thjeshtė nuk mund tė jetė efikase.

Ata janė tė mėsuar tė mendojnė se pėr tė korrur rezultate njeriuduhet luftuar, duhet tendosur shumė. Por nuk ėshtė gjithmonė kėshtu. Kijeni parasysh se ne I drejtohemi fėmijės pesėvjeēar I cili banion nė nderidjen tonė. Ky fėmijė nuk do tė reagojė nė instruksione tė komplikuar apo tė rėnda. Por, me lehtėsi do tė pranojė fjali tė drejpėrdrejta affirmative.

Ekzistojnė disa mėnyra pėr zhvillimin e afirmimeve. Mund t’I flintini nė vete, meqė ne gjithsesi tėrė kohėn flasim. Ky ėshtė dialogu I mbrendshėm qė e bartij nė vete – I cili pandėrprerė zhvillohet nė tė.

Tani ėshtė koha qė mė nė fund tė bėheni tė vetėdijshėm pėr belbėzimet tuaja mentale dhe tė shėnoni pohime positive nė regjistrin mental.

Vetėdijsohuni pėr menimet tuaja dhe kurdo qė veten ta zini me mendimin negativ – ndaluni, largojeni nga rrjedha mentale dhe zėvendėsojeni me mendimin pozitiv. Shikojeni veten nė pasqyrė. Provoni qė vėrtet ta shihni veten nė pasqyrė.

Vėreni sytė tuaj, shprehjen e fėtyrės, tėrė fytyrėn tuaj. Thuajeni afirmimin pozitiv gjersa veten e shikoni drejt nė sy. Ndoshta do tė vėreni sesi provoni t’I ikni kontaktit tė syve me shprehjen tuaj nė pasqyrė. Mbajeni megjithatė kontaktin mė fihurėn tuaj dhe sė frikti do tė filloni tė ndjeheni mė kėndshėm.

Thuani vetes gjersa shikoheni nė pasqyrė: “ Unė tė dua “ . nė qoftė se keni mik tė mirė luteni qė tė ushtroni afirmacionin sė bashku.

Thjesht  vėreni kontaktin me sy dhe reciprokisht thuajini afirmimiet njėri – tjetrit. Kėmbimi i afirmimeve me bashkėudhėtarin mund tė jetė i dobishėm dhe argėtim i mirė gjatė vozitjes sė automobilit ( nuk duhet tė vihet kontakti “ sy me sy “ me shoferin ).

Incizojini afirmimet nė kasetė. Dėgjimi I afrimimeve tė incizuara ėshtė posaqėrisht I pėrshtatshėm nėse nuk keni mjaft kohė. Shfrytėzojini afirmimet tuaja; dėgjojini – gjersa ngisni veturėn, gjersa punoni nėpėr shtėpi apo bėni ēfarėdo  pune tjetėr tė pėrditshme.  

E cila nuk kėrkon koncetrim tė madh. Natyrisht se mė sė miri ėshtė qė ato tė dėgjohen nė gjendje relaksimi , ashtuauajtur gjendje – alfa.

Shkruani afirmimet. Mėndja njerėzore mėson 70 % mė me efikasitet nė qoftė se gjėrat edhe i shkruajmė. Sigurojeni edhe notesin , tė cilin do ta shfrytėzoni posaqėrisht pėr afirmime.

Mė sė miri ėshtė t;I merrni tri, tė cilat kanė tė bėjnė me tė njėjtėn ēėshtje dhe t’I  shkruani – mė sė paku dhjetė herė – secilėn. Pėrdorni me atė rast tė tri vetat. Pėrdoreni edhe emrin tuaj nė afirmime. P.sh. : Unė , Petriti , ja simpatik… Ti , Petrit je simpatik… Petriti ėshtė simpatik etj.

Ndoshta do tė dėshironit qė t’I ushtroni mė tepėr se tri afirmime nė ditė, nga fusha tė ndryshme, por, megjithatė pėrmbahuni. Lehtė mund tė ndodhė qė tė vėrshoheni prej tyre e atėherė t’I leni qė tė gjitha. Ushtroni sipas renditjes nė notesin tuaj.

Ėshtė kėnaqėsi kur shihni sesi pėrpekjet tuaja janė shpaguar. Pėr njė kohė tė caktuar plotėsisht do tė zotėroni pėrdorimin e afirmimeve, e sigurisht edhe do tė zbuloni ndonjė metodė tuajėn.

Disa metoda do t’u pėrgjigjen mė tepėr e disa mė pak. Cilėndo metodė qė tė zgjidhni ėshtė me rėndėsi qė tė punoni sistematikisht dhe me pėrkushtim. Vėshtirė se do tė keni sukses nėse punoni nė sistemin “ herė po, herė jo “.

Disa  prej afirmimeve veprojnė shpejt dhe nė mėnyra dramatike. Tė tjerat veprojnė ngadalė dhe nė mėnyrė subtile. Pr, kini besim , afirmimet japin rezultate. Ndėrdija mund tė provojė t’I hedhė mendimet e reja, edhe nė qoftė se ato sjellin ndryshime positive.

Bindjet ekzistuese , veēse tė pranuara, qofshin edhe destructive , janė tė siguruara dhe nė komoditet. Kėtu tani vjen nė shprehje besimi nė sukses. Mos I lejoni vetes tė demoralizoheni dhe tė dėshpėroheni. Ju I keni sajuar dhe I keni pranuar kėto bindje negative dhe ju mund t’I braktisni e t’I asgjėsoni.

avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nderimi i vetvetes

Mesazh  Jon prej 03.08.08 18:42

VĖREJTJE SPECIFIKE LIDHUR ME NDĖRTIMIN E VETVETES

Tashi kur veē jeni tė pėrgatitur me metodta themelore pėr ndryshimin e menidmeve tuaja qė e rrisin nderimin tuaj ndaj vetevetes, t’I shikojmė disa gjėra specifike qė mund t’I pėrdorim pėr fuqizimin e nderimit ndaj vetvetes.

Sėpari: gjithnjė tė jeni tė gatshėm qė kėndshėm t’i pranoni mirėnjohjet dhe komplimentet nga tė tjerėt. Mos i mohoni dhe mos kėrceni qė t’i ktheni komplimentet. Evidentojini, pranojini nė vete dhe duajini.

Mėsohuni qė vetes t’ia jepni komplimentet mė tė mira – nė kuadrin e mundėsive tuaja. Ju e meritoni kėtė.

Jepni trupit tuaj kėnaqėsi. Shkoni nė masazh, na manikyrė, nė pėdikyrė. Bėjani me dije trupit tuaj se e doni. Mbajeni ditarin e sukseseve tuaj. Jepni vetes mirėnjohje pėr sukseset gjatė ditės. Shumica prej nesh I kalojnė ditėt e veta , kurrė pa vėrejtur sesa gjėra tė bukura kanė bėrė ose ua kanė bėrė. Gėzohuni pėr to.

Shkoni nė darkė. Por, jo pėr njė senviē apo nė restorantin – ekspres. Shkoni nė restorantin tuaj tė adhuruar dhe kėrkoni pikėrisht atė qė dėshironi. Hidhni tė gjitha mendimet lidhur me punėn apo problemet qė ju mundojnė dhe kėnaquni nė shoqėri me vetveten.

Ėshtė ide e mirė qė vetvetes t’I dėrgoni letra dhe panorama. Shkruajini vetes nė to se jeni tė mirė, tė bukur , fisnikė , inteligjentė. Thoni vetes qė tė kėnaqeni me veten ashtu si jeni.

Pranimi I mesazheve tė tilla nė letra ėshtė kėnaqėsi dhe argėtim. Nė to theksoni sa e ēmoni vetveten. Madje, ndoshtra do tė shkoni edhe mė larg – duke I dėrgura vetvetes lule apo dhurata.

Veprimi nė vazhdim ndoshta , nė afat tė shkurtėr, nuk ėshtė I lehtė pėr t’u realizuar por, shikuar bė afat tė gjatė , ėshtė shumė I nevojshėm dhe me rėndėsi: Kjo ėshtė tė punoni punėn qė dėshironi. Nė qiftė se punoni diēka qė nuk dėshironi , duhet ta lini – konsiderata juaj ndaj vetes nuk do t’u lė tė punoni 8 orė diēka qė nuk ju pėrgjigjet.

E si do tė ishte sikur ta vendosnit fotografinė tuaj nė mur? Aty rėndom ndodhen anėtarėt e familjes suaj, tė parėt tuaj apo ndonjė personalitet I shquar, por nuk jeni Ju. Kurse ju jeni mė I rėndėsishmi pėr jetėn tuaj. E ē’prisni atėherė?!

Ndėrmarrje tjetėr ėshtė t’u dėrėzoheni kėnaqėsive dekadente tė rafinuara. Dėgjoni afirmimet vetnderuese nė banjė gjersa lėmoheni nė ujė tė shkumbėzuar aromatik.

Nė kėtė rast mund ta begatoni pėrjetimin me dritė qiriri apo me dritė poqeje tė ngjyrosur. Dėgjimi I pohimeve positive pėr veten nė kėso atmosfere ėshtė relaksues gjer nė mrekulli.

Mė tutje , kjo mund tė jetė dita nė shtrat. Nuk mendojmė pėr tė fjetur. Shkoni nė shtrat me tė gjitha gjėrat qė I dėshironi: revista, ushqimin qė adhuroni, por kėtu nuk mund tė nėnkuptohet televizori dhe partneri seksual. Sepse, kjo ditė ėshtė vetėm ėpr ju.

Pranojeni premisėn se secili gabim qė bėni ėshtė shans pėr zhvillim dhe ngritje. Mos e kritikoni, mos e gjykoni dhe mos e nėnēmoni veten.

Gabimet mu pėr atė ekzistojnė, qė tė na e mundėsojnė tė mėsojmė.

Edhe diēka qė duhet tė bėi ėshtė – tė filloni ta doni vetveten nė pasqyrė. Shumė prej nesh besojnė se vlera jonė filon nė dukjen tonė. Nėse kėtė deri tash nuk e keni pasur shprehi, shikojeni veten nė pasqyrė dhe kėnaquni me kėtė.

Nė qoftė se keni ndonjė antipati pėr veten, gjejeni ndonjė pjesė tė trupit qė ju pėlqen dhe kėnaquni me tė: Mund tė jenė kėto edhe laprat e veshit. Me rėndėsi ėshtė tė fillohet. Duani veshėt tuaj, hundėn tuaj, sytėtuaj , tėrė trupin tuaj. Miratojeni dukjen tuaj. Mrekulloheni. Ju jeni I bukur dhe unikat nė Univers.

AFIRMIMET

Kėto afirmime pėr vetnderim janė mjet shumė I fuqishėm pėr vettransformim. Janė shumė tė thjeshta . Thuajini ne vetė ose me zė nė ndonjė vend tė pėrshtatshėm. Mendimet tuaja krijojnė realitetin tuaj. Prandaj, edhe do tė vėreni sesi me integrimin e kėtyre afirmimeve do tė pasojnė ndryshimet nė jetėn tuaj.

1. Unė ndjehem shumė mirė qė jam unė.

2. Unė punoj mjaft, unė kam mjaft, unė i mjaftoj vetvetes.

3. Unė gjithmonė arrij atė qė dėshiroj.

4. Unė jam i butė dhe i kujdesshėm me veten

5. Unė e barti dshurinė nė vetvete.

6. Unė jam i tėri , unė jam komplet, unė jam i pėrsosur, pikėrsisht siē jam tani.

7. Unė e pranoj dashurinė me gėzim dhe kėnaqėsi.

8. Mua asgjė s’mė merret e qė tė mos mė kompenzohet me diēka mė tė bukur.

9. Unė tani kam ndihmė dhe bashkėpunėtor nė njerėzit tjerė.

10. Unė jam i siguruar, i mbrojtur dhe i dashur.

11. Meqė e dua vetveten, tani mė pranojnė dhe mė nderojnė gjithė tė tjerėt.

12. Unė jam ngadhnjimtar.

13. Pėr ēdo ditė, nė ēdo aspect jam mirė e mė mirė.

14. Unė jam person I menēur dhe I mirė, pa marrė parasysh se nė tė
kaluarėn , ndoshta kam bėrė gabime.

15. Unė kėnaqem nė shoqėri me vetveten.

16. Plotėsimi i kėnaqėsive tė mia mė bėn person me pėrgjegjėsi.

17. Kur un ėjam i kėnaqur me vetveten edhe tė tjerėt janė tė kėnaqur
me mua.

18. Unė tani kam mjaft kohė, mjaft tė holla dhe mjaft inteligjencė q ėtė plotėsoj gjithė dėshirat e mia.

19. Unė tani po ndjej paqe nė mendjen time.

20. Unė kam tė drejtė tė relaksohem dhe t’ia kushtoj kohėn vetes.

21. Unė e meritoj dashurinė vetėm pėr atė se ekzistoj.

22. Unė gjithmonė ndjehem kėndshėm nė praninė e tė tjerėve.

23. Unė tash vetes I jap mirėnjohje pėr sukseset dhe arriturat e mia.

24. Unė kėnaqem nė vetmi , sepse jam interesant pėr vetveten.

25. Unė jam I ndershėm mė vetveten dhe tė tjerėt.

26. Unė gjithmonė I tėrhe mundėsitė e vėrteta pėr vete.

27. Unė tani kam vetėdijen e ngadhnjimtarit.

28. Unė jam personi tė cilin e duan tė gjithė.

29. Sa mė shumė e dua veten, aq mė lehtė e kanė tė tjerėt tė mė duan.

30. Kur fitoj unė, fitojnė edhe tė tjerėt.

31. Unė ka tė drejtė tė them jo, pa humbur dashurinė apo nderimin.

32. Unė tash I tėrheq njerėzit simpatik dhe tė dashur ( meshkujt ..
femrat.. )

33. Unė jam I mirė dhe mirėsia ime gjithmonė dėshmohet.

34. Sa mė shumė qė po e pranoj mirėsinė time ( bukurinė , inteligjencėn etj.), aq mė tepėr po e pranojnė tė tjerėt.

35. Pėr mua ėshtė e sigurtė se do tė fitoj.

36. Unė vetn e dua pa kusht.

OM NAMAHA SHIVAI… OM NAMAHA SHIVAI… OM NAMAHA SHIVAI
FRYMA E PAFUND… INTELIGJENCA E PAFUND… MANIFESTIMI I PAFUND…
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nderimi i vetvetes

Mesazh  Jon prej 03.08.08 18:45

ZBATIMI I AFIRMIMEVE

IDEJA THEMELORE

Zbatimi I afirmimeve filon mbi konceptin se mendimi ėshtė kreativ dhe se ajo mendoni vetėdijshėm apo pavetėdijshėm, krijon universin ku jetoni.

Kjo ide ėshtė plotėsisht e ndryshme ga kuptimi shkencor tradicional perėndimor mbi shkakun dhe pasojėn, kuptim ky qė zbatimin e afirmimeve e kupton si shpėrlarje tė trurit me mednim tė dėshirueshėm , si pėrpjekje tė ndikimit mbi realitetin me anė tė magjisė, nė vend se tė ndėrmderren aksione realiste objective.

Sido qė tė jetė , nuk do tė thotė se pėr t’I zbatuar duhet domosdo tė “ besoni “ nė afirmime. Provimi mė I rėndėsishėm pėr teorinė ėshtė se a mund tė zbatohet ajo me sukses nė praktikė apo jo.

Prandaj, para se tė konstatoni se a ėshtė mednimi kreativ apo jo, luani pak me afirmimet dhe pėrcillni se ē’po ndodh. Pėrfundimisht rezultatet tuaja janė “ mėsuesi I vetėm I vėrtetė|”.

Ē’JANĖ AFIRMIMET

Afirmimet janė mendime tė qarta tė dėshirueshme , positive. Mendimin nė trajtė afirmimi e krijoni me qėllim dhe vetėdijshėm, qė me tė tė zėvendėsoni mendimet e ndotura , tė padėshirueshme, negative , tė cilat ( sipas konceptit se mendimi ėshtė kreativ) krijojmė aspekte tė atilla , konfuze dhe tė pakėnaqshme tė universit tuaj.

Afirmimet janė pohime positive pėr cilindo aspect tė realitetit, tė vogėl apo tė madh, material apo jo material, duke pėrfshirė edhe ngjarjet e reaksionet e shkuara.

SI VEPROJNĖ AFIRMIMET

Meqė mendimet tuaja krijojnė universin tuaj, atėherė ndryshimi nė mėndjen tuaj ( ndryshimi I mėnyrės sė tė menduarit ) automatikisht ndryshon gjendjen e universit tuaj. Ajo qė ju manifestoni ėshtė refleksioni I asaj qė mendoni dhe kjo gjithnjė ėshtė kėshtu.

Kur krejt mendimet tuaja janė positive, ato krijojnė ngjarje tė cilat ju natyrshėm I konsiderojnė si positive.

Sakaq, kur tė pėrmbushur jeni nė mendime negative, vetėdijshėm apo pavetėdijshėm, ju bėni qė nė jetėn tuaj tė manifestohet diē, qė ju po ashtu “ natyrshėm “ e konsideroni “ negative “.

Afirmimet I ndėrrojn ėgjykimet dhe ndjenjat tuaja negative nė positive. Pasandaj, me ndimet tuaja positive e bėjnė punėn e tyre: krijojnė ngjarje positive.

Ashtu si mendimi juaj bėhet afirmime konstant I pėrsosmėrisė, ashtu edhe gjendja juaj e lartė spirituale gjithnjė krijon realitetin terėsisht pozitiv.

KUR DUHET ZBATUAR AFIRMIMET

Pėrdorni afirmimet kurdo qė jeta juaj nuk ėshtė e lumtur dhe e kėnaqshme , ashtu siē ju vetėdijshėm do tė dėshironit ta kishit.

Pėrdorni afirmimet kurdo qė vendosni ta ndryshoni ndonjė gjendje nė jetėn tuaj - qoftė fizike , emocionale, sociale, financiare, seksuale apo spirituale – veēanėrisht diēka qė e konsideroni “ problem “ apo “ brengė “.

Po ashtu, pėrdorni afirmimet qė tė ndrushoni pėrfundimet dhe kėnvėshtrimet nė ēfarėdo aspekti tė jetės suaj – nga e kaluara , e tashmja apo e ardhmja – posa tė ndieni se qėndrimet tuaja tė tashme mė nuk kėnaqin.

Shfrytėzojini afirmimet pėr t’u liruar nga ēfarėdo mendimi negativ pėr tė cilin mbaheni, e I cili krijon disnivel tė dukshėm nė mes asaj qė ju vetėdijshėm dėshironi tė jetė jeta juaj dhe tė asaj ēfarė jeta juaj momentalisht ėshtė.

Tė menduarit vetėm pozitivisht dhe zhdukja e menidmeve negative rezulton me krijimin e universit tuaj qė ėshtė I kėnaqshėm pėr ju.

Prandaj , zbatojini afirmimet kurdo qė dėshironi t’I ndryshoni negativitetet e dukshme e mė kėtė edhe jetėn tuaj.

SI TĖ ZBATOHEN AFIRMIMET

Mėnyra ėm e mirė qė tė luani me afirmimet ėshtė qė sė pari tė zgjidhni afirmimin nė tė cilin doni tė koncetroheni. Shkruajeni, e pastaj pėrshkruajeni edhe mendimin negativ qė ju vjen nė mendje kur tė mendoni gjithnjė derisa mendimet negative nuk pėrsėriten mė.

Pastaj, shėndrojini secilin nga mendiemt negative nė pohim pozitiv, ashtu qė do tė fitobu njė tufė pohimesh positive qė janė tė lidhura me afirmimin e zgjedhur. Shkruani etiketa me afirmimet tuaja tė reja dhe vensoni ne vendet ku lehtė mund t’I shihni. Incizojeni kasetėn dhe dėgjojeni , e pastaj pėrsėri e pėrsėri. Veproni kėshtu me cilindo negativitet qė ju lajmėrohet gjatė zbattimit tė afirmimit.

Nė kėtė mėnyrė ju e trajnoni mendjen tė mendojė nė mėnyrėn e caktuar, qė tė mos vazhdojė me mėnyrėn e vjetėr qė ju ka sjellur probleme.

Lunai me afirmimin bazė pėr ēdo ditė gjersa tė realizohet ose gjersa tė pėrfundojė java dhe nė sipėrfaqen e mendjes tė mos “ notojė “ asnjė negativitet. Nė qoftė se nė realitetin tuaj nuk ėshtė manifestuar ndryshimi, lejeni afirmimin anash pėr njė kohė dhe koncentrohuni nė diēka tjetėr.

Mbajeni mend se qėndrimi juaj duhet tė jetė pozitiv dhe jo kritik. Nė njėfarė mėnyre, vetėdija juaj terėsore nuk ėshtė ende e gatshme t’I lėshojė negativitetet , tė cilat ende e pengojnė universin tuaj qė tė bėhet ajo ēka ju dėshironi – ēka ėshtė edhe e kuptueshme.

Qasje tjetėr ndaj afirmimeve ėshtė qė tė zgjidhet mendimi “I pėrsosur” pėr situatėn e caktuar dhe pastaj tė arrihet pajtimi me vetveten qė me ēdo frymėmarrje tė lirohen negativitetet e lidhura me atė mendim. Posa qė tė bindeni se afirmimet vėrtet po veprojnė, do ta zbuloni se ajo teknikė nuk ėshtė pengesė gjer te ndryshimi I mendjes suaj.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nderimi i vetvetes

Mesazh  Jon prej 03.08.08 18:46

RĖNDĖSIA E ASAJ ĒKA MENDONI

Mbajeni nė mend, krejt ēka thoni, krejt ēka shkruani , krejt ēka mendoni , ėshtė plani , ėshtė skema e gjithfuqishme e cila drejton dhe komandon secilin dhe gjithēka tė krijohet dhe t’I pėrshtatet mendimit, I cili qėndron prapa gjithkahi.

Pėr kėtė edhe ėshtė shumė me rėndėsi tė jeni tė sigurt se mendoni vetėm pozitivisht. Prandaj, jeni tė detyruar t’I kontrolloni mendimet tuaja, pėr tė qenė tė sigurtė se nuk ankoheni, nuk ofendoni, nuk kritikoni, ;prandaj pėr kėtė edhe ėshtė e njė rėndėsie tė veēantė qė tė shoqėroheni me njerėz qė mendojnė pozitivisht, ashtu qė se bashku mund tė ndani pėegjegjėsinė qė t’ia pėrkujtoni njėri – tjetrit qė tė thoni vetėm pohime positive.

Mbajeni mend: Ēdo mendim negativ krijon realitet negativ.
Sado qė ju tė mednoni se mendimet tuaja negative janė “ tė arsyeshme”, kur tė ankoheni, kur tė kritikoni apo tė gjykoni, ju I rekomandoni Universit qė edheh ėm tutje t’ju jep nė mėnyrėn e vjetėr , “ tė keqe “.

E ju sigurisht nuk dėshironi rezultate tė tilla.

Pėr kėtė arsye, mos thuani asgjė pėr dikė apo pėr diēka e qė nuk dėshironi qė ajo tė jetė vėrtetė pėrgjithmonė! Vetėm dorėzojuni asaj ēka ėshtė, realitetit, duke e mbajtur nė mend se ju, me mendimet tuaja tė sė kaluarės, e ekni krijuar atė realitet , dhe se ju me mendime tė reja mund ta krijoni pėrsėri.

Kur tė dėshironi qė pėrsėri tė ndėrtoni realitetin ( tė krijoni realitet tė ri (, tė konraktoni kushte tė reja tė krijimit, vetėm dilni jashtė atij realiteti me afirmimin I cili bėn gjėrat ashtu siē dėshironi tė jenė. Dhe kjo ėshtė e tėra. Kėrkojeni dhe do ta gjeni.

Tufa prej 108 afirmimeve perfekte mund tė pėrmbajė ndonjė qė nė filim mund tė ju zemėrojė. Vėzhgoni arsyet pėrse afirmimi I caktuar ju “ pezmaton “.

Sigurisht ai ju zgjon nė sipėrfaqe mendimet e vjetra negative ndaj tė cilave shtireni kinse i keni pastruar vetėm e vetėm qė tė mund t’I mbani pėrsėri. Mbajeni nė mend se cilido qoftė negativitet I mbetur do tė vazhdojė tė krijojė realitetin pėrgjegjės. Sa mė parė qė tė fillon zbatimin e afirmimeve, aq mė paė do tė ndėrrojė dhe universi juaj.

PĖRPILONI AFIRMIME TĖ QARTA DHE POZITIVE

Nė qoftė se edhe pas njė kohe tė caktuar tė lojės me afirmime mendoni se edhe mė tej pėrfitoni tė kundėrtėn e asja qė keni besuar se mendimi juaj “ duhet “ tė krijojė , hulumtojė pėrsėri “ urdhėresat “ tuaja .

Mund tė ndodhė qė afirmimin tuaj tė mos e thuani qartė dhe pozitivisht. Ndoshta edhe mė tej ia keni zgjatur ekzistencėn university tuaj negativ duke pėrdorur afirmacione negative ose tė paqarta.

Afirmimet lidhur me pėrvojėn tė cilėbn edhe mė tutje e shihni negative mund tė krijoni pėrvojė tė ngjashme pėrsėri shkaku se ju edhe mė tutje e ngisni mendimin negativ.

Prandaj, nė qoftė se keni ende shumė dhembje tė vetėdijshme lidhur me diēka, e nuk mund tė ndėrroni qėndrimin lidhur me atė qė e shihni se po ju lėndon, ėshtė mė sė miri qė tė zbatoni afirmimet me tė cilat ia falni vetes qė ende keni qėndrime negative ndaj sė kaluarės.

Afirmimet e tilla qė japin falje ju kthejnė nė pėrceptim pozitiv tė realitetit, ashtu qė pėrfundimisht mund tė krijoni efekte positive oėr tė cilat pohoni se I dėshironi.

JOREALITETI I NEGATIVITETIT

Duke zbatuar afirmimet, gjithnjė e mė shumė do tė vėreni se ēdo ndjenjė e veēantė negative qė ndonjėherė e keni patur apo e cila ende banon nė ju, s’ka kuptim, se absolutisht ka realitetin zero. Ajo ėshtė vetėm ndjenjė e vjetėr, pjesė e rolit tuaj nė dramėn e jetės qė ju e krijoni.

Pėrfundimisht , nė qoftė s mendimi ėshtė kreativ, kurse ju jeni mendimtari ( ai qė mendon ), atėherė ju e krijoni atė qė keni. Ju nuk jeni viktimė – ju vetėm e imitoni viktimėn ( e aktroni viktimėn ) sipas skenarit tuaj.

Dhe nė qoftė se do tė hulumtonit se pėrse do ta dėshironit atė qė keni krijuar , do tė vinit gjer te pėrfundimi se arsyeja e vetme qė dikush tė dėshirojė tė ndodhė diēka dukshėm “ negative “ ėshtė qė ai tė kuptojė se ajo ka qenė nė rregull, se nuk ka pasur humbje apo dėm.

Ju e keni krijuar qė tė mund tė vinit gjer te ndjesa nė atė mėnyrė duke iu kthyer dashurisė – ndaj ēdo gjėje dhe ndaj secilit.

Ēdo herė kur tė zbatoni afirmimin, jepni vetes rast qė ta mėsoni mėsimin nė ndjesė dhe dashuri. Filozofia e >>Kohės sė re << I sheh ato mėsime si tė domosdoshme pėr pėrparimin tuaj spiritual. Tėrė ato mėsime “ karmike “ janė mėsime nė dashuri dhe nė ndjesė.

Prandaj, dorėzojuni pėrsosshmėrisė sė asaj ēka ėshtė, tė cilėn vetė e keni realizuar , vetė e keni krijuar ju pėr hirė tė sė mirės mė tė lartė spirituale personale tuajės.

Duke shfrytėzuar afirmimet , hapni dyert e qiejve dhe pėrjetojeni pėrndritjen tuaj.

Nė Dashuri, nė tė Vėrtetėn dhe nė Thjeshtėsi.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nderimi i vetvetes

Mesazh  Jon prej 03.08.08 18:48

108 AFIRMIME TĖ PĖRSOSURA

1. Unė kam krejt ēka dėshiroj.

2. Unė tash po ngadhnjej gjithkund dhe gjithmonė.

3. Sa mė plotėsisht dhe lirshėm qė po frymoj , pėr aq jam vital.

4. S’ka asgjė tjetėr pėrpos Zotit nė botėn e pėrsosur hyjnore.

5. Sa mė shumė po u ofroj partnerėve tė mi sensualė, aq mė shumė
dashuri, pėrkrahje dhe kujdes po mė japin.

6. Unė ligjėroj tė vėrtetėn dhe dashurinė, sepse ato janė ajo ēka jam unė.

7. Sa mė shumė po kėnaqem me atė qė kam, aq mė me lehtėsi po kudesem pėr tė.

8. Kurrė nuk ėshtė tepėr vonė pėr fillim plotėsisht tė ri.

9. Ta pėrundosh njė lidhje ėshtė si ta kryesh shkollėn fillore – e pėrfundova e nuk u rrėzova.

10. Inteligjenca e pafundme ( Perėndia ) dėshiron qė unė tė jem i lumtur ( e do lumturinė time ).

11. Sa mė i vetėdijshėm qė po bėhem pėr frymimin tim , aq mė lehtė po vendosi se ēka dėshiroj.

12. Ēdo ndjenjė nė zemrėn time ėshtė e mirė.

13. Kur duke kujtuar diēka nuk ndjehem mirė, unė kujtoj diēka tjetėr.

14. Unė tashi plotėsisht ua fal prindėrve tė mi pėr ēdo gjė qė duke mos ditur , i kam fajėsuar ata.

15. Secili i gėzohet pranisė sime kėtu dhe tash.

16. Unė s’I kam mendimet dhe ndjenjat e nėnės sime.

17. Mua secili mė do … madje, edhe nėse unė atė ende s’e njoh.

18. Unė fitoj dashuri, respekt dhe pėrkrahje prej secilit nė jetėn time.

19. Kur tė konstatoj se jam nė fatkeqėsi, unė kujtoj se inteligjenca e Pafundme ( Zoti ) gjithmonė mė ndihmon.

20. Kur vetėdijshėm tė frymoj pėrballė rrezikut tė dukshėm, unė nė mėnyrė tė natyrshme sillem guximshėm dhe sigurt.

21. Unė nuk mundem askė ta privoj… sidomos veten… nga njohja e vlerave mė tė larta spirituale.

22. Frymimi im ėshtė lidhja ime me Guximin e Pakufishėm.

23. Unė jam plotėsisht i sigurt nė universin tim, gjithė kohėn dhe me tė gjithė njerėzit sidomos me grupet.

24. Sa mėshumė po e dua dhe po i dorėzohem personit me tė cilin bėj dashuri, aq mė lirshėm po ndjehem.

25. Tė jesh i shėndoshė, tėrheqės, i suksesshėm dhe i dashur, ėshtė plotėsisht e realizueshme.

26. Unė jam kėtu qė ta falenderoj, ta nderoj, ta festoj dhe ta madhėroj Zotin, Jetėn dhe Vetveten.

27. Inteligjenca e Pakufishme ( Zoti ) dėshiron qė unė pėrgjithmonė tė mbetem gjallė nė qenien time tė tanishme fizike.

28. Ēdo pjesė e trupit tim ėshtė e mirė.

29. Unė jam gjithmonė zot i aksioneve tė mia, pa marrė parasysh se cilat negativitete tė hershme kalojnė nėpėr mendjen time.

30. Unė kėnaqem kur i pėrsėris dhe i dėgjoj afirmimet.

31. Sa mė shumė kujdesem pėr veten , aq mė shumė tė tjerėt kujdesen pėr mua.

32. Inteligjenca e Pakufishme ( Zoti ) i ndihmon atij qė i ndihmon vetes dhe tė afėrme tė tij si vetvetes.

33. Unė gjithmonė e fitoj atė qė dėshiroj, madje edhe nė qoftė se atė ende nuk e kam pranuar.

34. Unė i jepem vullnetit tė Inteligjencės sė Pakufishme.

35. Sa mė parė tė lirohem nga negativitetet e hershme , aq mė parė do tė arrij lumturinė.

36. Sa mė plotėsisht dhe lirshėm qė po frymoj, aq mė shumė dashuri dhe gėzim po ndjej.

37. Me ēdo frymėnxjerrje unė hedh negativitet tė cilat I kam deponuar nė zemrėn time.

38. Lidhshmėria ime me Inteligjencėn dhe Urtinė e Pafundme ma mundėson tė vėrej dallimin ndėrmjet diēkahi qė vetėm mė duket e mirė dhe diēkahi qė vėrtet ėshtė e mirė pėr mua.

39. Sa mė shumė frymoj pėrballė dyshimeve tė mia, aq mė lehtė e kam tė lirohem prej tyre.

40. Unė nuk kam nevojė ta fitoj dashurinė… njerėzit ma japin … lirshėm.

41. Me ēdo frymėmarrje timen e pėrsos veten fizikisht emocionalisht dhe spiritualisht.

42. Frymimi im ėshtė lidhja ime me Inteligjencėn dhe Urtinė e Pafundme.

43. Njerėzit pėrherė mė duan, mė pėrkrahin dhe e miratojnė atė qė sėpari tė kujdesen pėr veten… ashtu siē kujdesem edhe pėr ēdo kė tjetėr.

44. Negativitetet e vjetra dalin nė sipėrfaqe qė tė mund ta kuptoj se ndodhen ende nė mua… dhe jo qė unė veproj sipas tyre sikur tė ishin ato tė sakta dhe tė vėrteta.

45. Unė kurrė nuk synoj tė mbėrrij atė qė mund ta mbėrrij , nėse nuk jam I sigurt se ajo ėshtė ajo qė dua unė.

46. Nė praninė time shėrohet secili.

47. Unė ua fal tė tjerėve pėr mospėrmbajtjen e fjalės dhe unė me dėshirė pėrsėri bėj marrėveshje, ashtu qė askush nuk pėson.

48. E tėrė bota gėzohet me praninė time kėtu dhe tash.

49. Unė nuk jam nėna ime.

50. Lidhshmėria ime me Inteligjencėn e Pakufishme ma mundėson qė t’I pėrballoj sprovės qė pėrsėri t’u jepem shprehive tė vjetra, sidomos tėrbimit, frikės dhe lakmisė.


Edituar pėr herė tė fundit nga Jon nė 03.08.08 18:55, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nderimi i vetvetes

Mesazh  Jon prej 03.08.08 18:51

51. Unė jam I mirė.

52. Zoti dėshiron qė unė tė jem I kėnaqur.

53. Unė jam krijesė njerėzore sensitive, intuitive, e aftė dhe e
sukseshme.

54. Unė tash di ēka dua.

55. Unė premtimet e mia I mbaj spontanisht, duke mos I thyer ato.

56. Mua tė gjithė mė duan … madje edhe nėse ata kėtė ende s’e dinė.

57. Unė vullnetshėm e mbaj veten nė gjendje frymimi vetėdijshėm tė rregullt.

58. Frymimi im ėshtė lidhja me Fuqinė e Pafundme.

59. Posa ua fal tė tjerėve ato pėr tė cilat mė parė I qortoja, unė vėrej mirėqenie dhe begati.

60. Fryma ime ėshtė lidhja ime me Dashurinė dhe Gėzimin e Pafund.

61. Tė gjitha ujditė e mia u sjellin dobi atyre qė u pėrkasin.

62. Me ēdo frymėnxjerrje unė lirohem nga negativitetet e vjetra tė cilat i kam deponuar nė trupin tim.

63. Sa mė plotėsisht po frymoj, mirėqenia po mė shtohet.

64. Me ēdo frymėnxjerrje timen unė lirohem nga  negativitetet e vjetra tė cilat I kam deponuar nė shpirtin tim.

65. Unė jam I vetmjaftueshėm.

66. Rruga ime krijon pėrkrahjen totale.

67. Unė mė nuk kundėrshtoj tė punojė atė qė suksesshėm funksionon.

68. Frymimi im ėshtė lidhja ime me Mirėsinė e Pafundme.

69. Nuk ka kufizim pėr ndiesitė e mia tė mira.

70. Unė plotėsisht ua fal tė gjithėve pėr tė gjitha ato veprime pėr tė cilat gabimisht kam menduar se po mė lėndojnė.

71. Krejt ēka unė bėj ėshtė dashuri.

72. Unė jam gjithmonė I lumtur.

73. Unė ia fal Zotit.

74. Unė gjithmonė fitoj mjaft.

75. Unė ndjehem plotėsisht I sigurt nė universin tim , nė ēdo kohė ,
madje edhe kur jam vetė.

76. Sa mė I suksesshėm dhe mė I kėnaqur qė jam unė, pėr aq janė mė ėt lumtur gjithė tė tjerėt.

77. Unė ua fal tė gjithė atyre qė nė ndonjė mėnyrė kanė marrė pjesė nė lindjen time, sepse e di se asnjė nga ta nuk ka dėshiruar tė mė
dėshpėrojė apo tė mė lėndojė nė jetėn time.

78. Unė I jepem dashurisė Hyjnore.

79. Tė tjerėt gjithmonė mė besojnė.

80. Krejt ēka ekziston ėshtė nė mua.

81. Unė me sukses udhėheq shėndetin tim, financimet dhe marėdhėniet e mia, prandaj vėrtet ma kėnda tė jetoj.

82. Kas mjaft kohė pėr mua qė tė kryej krejt ēka dėshiroj.

83. Ēdo mdnim nė mendjen time ėshtė I mirė.

84. Unė nuk jam babai im.

85. Posa qė e kuptoj ēka dua unė menjėherė filloj ta realizoj.

86. Njerėzit pėrherė rrinė me mua pėr aq kohė sa unė dėshiroj.

87. Pėr besimin tim qė kam nė njerėz, unė gjithmonė jam shpėrblyer
me  dashuri, me respect dhe me tė holla.

88. Unė nuk I kam mendimet dhe ndjenjat e babait tim.

89. Unė jam kėtu qė tė mbetem… gjithnjė derisa tė mos vendos qė tė shkoj mė larg.

90. Secilia frymėmarrje ma shton gjallėrinė.

91. Zoti nuk bėn gabime.

92. nė praninė time secili ndihet I sigurt.

93. Unė I fal vetes qė Zotin e kam fajėsur pėr paditurinė time.

94. Sa mė shumė po kujdesem pėr veten, aq mė mirė u shėrbej tė tjerėve.

95. Ēkado qė ėshtė , ėshtė e pėrsosur.

96. Uėn jetoj nė tė vėrtetėn.

97. Unė ia fal vetes plotėsisht pėr pikėpamjet e mia tė dikurshme tė gabuara kinse dikush mė ka lėnduar.

98. Unė plotėsisht ia fal vetes pėr sjelljet e mia tė padituar ndaj prindėrve.

99. E tėra funksionon gjithmonė, nė ė tė vėrtetė: ajo funksionon tash.

100. Mendimi im krijon univers tė pėrsosur nė tė cilinunė jam plotėsisht I sigurt – duke frymuar plotėsisht dhe lirshėm – pikėrisht tash.

101. Secili dėshiron tė dėgjojė atė qė them unė.

102. Unė mendoj mjaft pėr veten qė tė vazhdoj tė kėrkoj gjithnjė gjersa
tė gjej diēka qė funksionon me sukses.

103. Ēdo gjė qė mė ndodh, ndodh me pajtimin tim, madje edhe nėse unė ende pėr atė s’jam I vetėdijshėm.

104. Tashi, kur jam liruar nga pakėnaqėsitė e mia tė hershme , mė nuk kam nevojė qė t’I krijoj pėrsėri… e as qė t’I kujtoj.

105. Dhembja elziston gjithnė gjersa unė refuzoj ta fal… e posa tė lejoj qė pakėnaqėsia, ankimi im tė zhduket, unė shoh mirėqenien time tė begatė.

106. Me ēdo frymėmarrje timen unė kėrkoj tė dua, tė fal dhe t’u shėrbej tė gjitha krijesave.

107. Unė nuk kėnaqem me atė qė mund tė arrij, nė qoftė se ajo nuk ėshtė ēka dua unė.

108. Ajo qė unė shoh ėshtė ajo me tė cilėn shikoj , e jo  ajo nė ēka shikoj.


FUND


Nga Renata Brakus
pėrktheu: Hasan Hamėzbala
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nderimi i vetvetes

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi