ISIS Vellozbuluar

Shko poshtė

ISIS Vellozbuluar

Mesazh  Jon prej 18.08.09 17:07

ISIS VellozbuluarISIS Vellozbuluar ėshtė libri i parė voluminoz i H.P. Blavatsky, njė pėrpjekje e madhe pėr t’iu pėrgjigjur rritjes sė materializmit nė institucionet shkencore e shpirtėrore nėpėr botė, njė pėrligjje e kėrkimit tė pėrhershėm tė njeriut. Me fjalėt e saj, “Isis ėshtė frut i njohurive e studimit tė shkencave tė mjeshtrave Lindorė…ata na treguan se duke ndėrthurur shkencėn me fenė, mund tė demonstrojmė ekzistencėn e Zotit dhe pavdekėsinė e shpirtit tė njeriut”. Mbėshtetur mbi prova tė pafundme nga religjionet dhe traditat mistike, shkollimi klasik e dėshmi natyrore, kėto volume i vijnė nė ndihmė nxėnėsit qė kėrkon tė gjejė principet bazė nė filozofinė e tė gjitha sistemeve antike.

Volumi I pėrqendrohet mė shumė nė pėrhapjen e teorive shkencore tė kohės pėrkundėr “Dijes sė Lashtė Universale”, ndėrsa Volumi II detajon besimin e religjioneve tė shkuara e tė tashme, ndėrthurur me mitet e simbolet e kulturave tė ndryshme.

Pėrgjatė kėsaj, autorja godet rrėnjėn e dogmės dhe pohon “rėndėsinė e madhe pėr rithemelimin e filozofisė Hermetike nė njė botė qė beson verbėrisht se e ka konsumuar”.

Botimi pėrmbledh gjithashtu edhe dy artikuj nga H.P.B., “Librat e mi” (1891) dhe “Teori mbi Rimishėrimin dhe Shpirtrat” (1886)

Subjektet pėrmbledhin:
Krahasimi i Budizmit dhe Krishtėrimit — Urtia Egjiptiane — Masoneria dhe Kabbala — Drita Astrale — Medium vs. Ekspert — Njeriu i Brendshėm e i Jashtėm — Dukuri Psiqike — Kozmogonitė Lindore — Filozofia Platonike — Legjenda Shpėtimtarėsh — Ciklet nė Natyrė — Gnosticizmi —Misteret Antike

mnvr.org
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi