Profecia qe parashikon fundin e Vatikanit

Shko poshtė

Profecia qe parashikon fundin e Vatikanit

Mesazh  xxxadixxx prej 14.02.13 10:38

PROFECIA QE PARASHIKON FUNDIN E VATIKANIT

Pas bestytėnisė sė parealizuar tė kalendarit maja, qė parashikonte fundin e botės nė 21 dhjetor 2012, ėshtė njė profeci e re ajo qė vendoset nė qendėr tė vėmendjes sė tė gjithė atyre qė i besojnė.

Megjithatė, kėtė radhė nuk bėhet fjalė pėr fundin e planetit tonė, por vetėm pėr fundin e Selisė sė Shenjtė tė Vatikanit, periudhė qė do tė pasohet nga njė epokė e “errėt trazirash” dhe mungese stabiliteti deri nė fillimin e shekullit tė ardhshėm.

Shėn Malahi, arkipeshk irlandez i Armaghvit, i konsideruar i shenjtė prej kishės, jetoi nė vitet 1094-1148 dhe besohet se kishte fuqi tė shikonte tė ardhmen dhe ai ka lėnė shumė profeci tė shkruara gjatė jetės sė tij.

Nė vitin 1139, kleriku udhėtoi nė Romė, ku pa njė vizion tė sė ardhmes, tė cilin e pėrshkroi nė njė dorėshkrim tė kohės.

Sipas parashikimit, pas papės sė 112-tė, i cili do tė jetė i ardhshmi, Vatikani do tė pushojė sė ekzistuari.

Kjo profeci ėshtė tepėr e njohur nė rrethet kishtare dhe pėr mė tepėr parashikon qė papa i fundit do tė jetė njė “Papė i Zi”.

Profecia, e bėrė nė njė shekull kur Europa dhe veēanėrisht Irlanda nuk njihnin njerėz me ngjyrė, ėshtė edhe mė goditėse duke pasur parasysh qė pretendenti kryesor pėr tė pasuar Benediktin XVI konsiderohet tė jetė pikėrisht kardinali ganez, Peter Turkson.
Sipas vargjeve tė shkruara nga Shėn Malahi, “qyteti i shtatė kodrave (siē njihet ndryshe Roma) do tė shkatėrrohet dhe njė gjykatės i pamėshirshėm do tė ulet mbi njerėzit pas Papės sė Zi”.

Profecia e Shėn Malahit, bėhet edhe mė tronditėse duke llogaritur se disa profeci tė tij tė shkuara janė realizuar.

Pėr shembull, ai shkroi se papa i 110-tė do tė vinte dhe ikte nga “Lindja e Diellit”. Papa Gjon Pali i Dytė, u lind dhe u varros nė ditė gjatė tė cilave kishte eklips diellor.

Pėr Papėn aktual, ai shkruante frazėn “lavdia e ullinjve”, diēka qė gjen lidhje me faktin se murgjit e urdhėrit tė Shėn Benediktit njihen ndryshe edhe si “njerėzit e ullinjve”./top channel./
avatar
xxxadixxx

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi